S°. 166. Dinsdag 8 December 1908. BUITENLAND. KOLONIËN. BINNENLAND. 7ar Jnursanq. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 eenta bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eone circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. G EM KEN" TE-BEL ASTING EN KOSTELOOZE WAARSCHUWING. De Gemeente-Ontvanger van Amersfoort her innert, voor zooveel noodig. dat de laatste be talingstermijnen van de plaatselijke inkomsten- en straatbelasting, dienst 1908, den 1. Decem ber 1908 verstreken zijn. Amersfoort, 8 Decern lier 1908. De Gemeente-Ontvanger voornoemd, K. v. d. BURG. Politiek Overzicht Italië eu «Ie drie boud. Als culminatiepunt in de rede ,_an minister Tit toni in de Italiaanschj Kamer releveert de Nordd Allg. Zeitung de verklaring, die in de volgende woorden is vervat: ,,Ik vraag mij af, of de jongs e gebeurtenissen onze houding tegenover dj verbonden staten en bevriende natiën moel°.i wijzigen. Ik geloof vast, dat wij in cnze politiek van bondgenootschappen en vriendschappen, die wij tot dusver gevolgd hebben, moeten vol harden, omdat het de eenige politiek is, die aan onze belangen beantwoordt en die Italië kan voeren. Het bondgenootschap met Duitschland en Oostennjk-Hongarije, waar- aai» wij trouw blijven, mag geen beletsel zijn voor onze traditioneele vriendschap met Engeland, voor onze hernieuwde vriendschap met Frankrijk en voor onze jongste entente met Rusland. Terwijl wij in het buitenland met sympathie als een kos baar element van den vrede en van het evenw cht worden be schouwd, eischen in Italië "enige onrustige en ongeduldige geesten van ons, dat wij zullen kiezen tusschen bondgenootschappen en vriendschappen. Deze e-schen w.js ik na drukkelijk af. De tegenwoordige buitenland- sche politiek van de rege :r :ig is de eenige, die voor ltal:ë raadzaam is. Het officieuse Duitsche blad teekent hier bij aan „Met deze verklaring, die aan bon digheid en vastheid niets te wenschen over laat, heeft de heer Tittoni, Lij wiea minister president Giolitti zich met gelijke beslistheid aansloot, wederom het be%v;js geleverd, dat het aan de levensbelangen van Italië zelf beantwoordt, wanneer het nc politiek van vastheid in den zin van de bondgenootschap pen en vriendschappen volgt In Duitschland is nooit betwijfeld, dat de tegenwoordige Ita- liaansche regeering aan dit richtsnoer vast houdt. Met het oog op de pogingen, die in de 'door den driebond vijandige bladen wor den beproefd om dit geloof aan 't wankelen te brengen, is de manifestatie van de Ita- liaansclie regeermg en van de Italiaansclie volksvertegenwoordiging met oprechte vol doening tt begroeten." Minder groot is de voldoening, waarvan de Neue Freie Presse blijk geeft, die schrijft: „De driebond zal in stand blijven, maar zij had zeker in de Italiaansche Ka mer geen geheel ongestoorden dagDeze dag heeft weder bewezen, dat de voortzetting van den driebond aan de openbare meening in Italië door dringende verstandsredenen steeds moet worden afgedwongen. Men ziet het merkwaardige historisch zeldzame schouwspel, dat een volk met al zijne ge voelens eeue politiek weerstreeft, die het met alle redenen van het verstand toch weer moet handhaven. Italië kent de gevolgen, die eene crisis van den diiebond zou moeten teweeg brengen, en wil ze niet hebben om redenen, die met zijne gewichtigste belangen samen hangen. In eene verdere toekomst kan deze tegenstrijdigheid tusschen stemming en noodzakelijkheid leiden tot ontwikkelingen, die den driebond zeer nadeelig kunnen wor den. Reeds thaas is het na de verklaringen van Giolitti en Tittoni zeer twijfelachtig ge worden of Italië op eene eventueele confe rentie in denzelfden pas zich zal be wegen als zijne beide bondgenooten. Het kan zijn, dat het ook daar weer een extra-toer inaakt, een woord dat vorst Bülow heeft uitgevonden en dat de bijzondere égards toont, die de bondgenooten in acht nemen voor de stemmingen in Italië. In ieder geval hebben wij met het feit te reke nen, dat Italië diplomatiek tegenwoordig op de zijde van Rusland staat, waarmee wij tot dusver een conferentieprogram niet konden opstellen Het beste aan de verklaringen van Tittoni is zijne verzekering, dat hij den driebond wil in stand houden en dat in gemeenschap met Rusland de nadrukkelijkste vermaningen in Servië en Montenegro zijn gedaan. De door de Kamer goedgekeurde politiek sluit dus de mogelijkheid uit, dat de nieuwe en- tentemogendheden op den Balkan, namelijk Rusland en Italië, kunnen opkomen voor eene oplossing, die niet absoluut vreedzaam ware. Daaruit vloeit voort, dat de Russisch- Italiaansche entente in den eersten tijd en in den tegenwoordigen toestand de rust:ge ontwarring niet zal beletten, de handhaving van den vrede niet zal bemoeielijken. Ook de Italiaansch-Russische entente wil de twist vragen op zuiver diplomatieken bodem tot oplossing brengen. Wat zich mettertijd daar uit zou kunnen ontwikkelen, zal eerst later, in toekomstige tijden, duidelijker worden." Duitschland. De bondsraad heeft zich bij de algemeene beraadslagingen over de voorstellen, die na mens verschillende partijen zijn ingediend tot wijziging van de grondwet van het Duit sche rijk, ten einde de verantwoordelijkheid van den rijkskanselier te regelen, laten ver tegenwoordigen, hetgeen anders niet de ge woonte is bij de behandeling van uit den boe zem van den rijksdag voortgekomen voorstel len. Men bericht, dat ook bij de behande ling van deze zaak in de daarvoor benoemde commissie de bondsraad door eenige van zijne leden vertegenwoordigd zal zijn. B e r 1 ij n 7 Dec. In het algemeene debat over de begrooting, nam de Rijks kanselier heden het woord tot beantwoor ding van de opmerkingen van verschillende sprekers over de buitenlandsche politiek. Hij zeide o. a. De politieke toestand van Europa werd in de laatste maanden be- heerscht door de omwenteling in Turkije. De leiders der beweging waren geen samenzweer ders of personen van gering gehalte, maar bekwame in Duitschland opgeleide officieren in aanzienlijke positie. De geheele beweging is met waardigheid verloopen en oogstte hiermede overal achting en sympathie in. Van den eersten dag af hebben wij ons aan gesloten bij de algemeene waardeering van het idealisme en de onkreukbaarheid van hare leiders. Onze vertegenwoordigers te Konstantinopel komen bij elke gelegenheid voor de hervormingen op (Hoort! hoort!). Het is onze oprechte wensch, dat Tui-kije in nerlijk sterk en gezond moge worden. De omwentelingen in den Balkan en de daarmede gepaard gaande wijzigingen in het verdrag van Berlijn, plaatsen de diplomatie voor een zware taak. De Duitsche politiek moest hierbij aan andere, bij deze zaak meer belanghebbende staten, den voorrang laten, en mocht zich niet in een leidende positie laten dringen. Dat wij onzen bond genoot Oostenrijk trouw moesten blijven, was geen oogenblik twijfelachtig (levendige toejuichingen). Wij hebben geen oogenblik geaarzeld om de Oostenrijksch-Hongaarsche belangen zooveel mogelijk te steunen. De be weringen van het tegendeel zijn ongegrond en onbillijk. Ik heb minister Iswolsky niet in twijfel gelaten, dat wij in de quaestie der confe rentie ons niet van Oostenrijk-Hongarije kunnen afscheiden. De Russische minister verzekerde, dat er geene Russisch-Engelsche afspraken bestonden, die gericht waren tegen de Duitsche belangen (HoortIk heb ge gronde hoop, dat de bestaande tegenstrijdig heid tusschen Italië en Oostenrijk-Hongarije uit den weg geruimd zal kunnen worden. Het is Italië's belang om niet alleen met Duitschland, maar ook met Oostenrijk ver bonden te zijn. Een avontuurlijke portiek zou de ontwikkeling van Italië, die minister Giolitti onlangs met recht heeft geroemd, in gevaar brengen. Het Marokkaansche vraagstuk levert nog voortdurend allerlei moeilijkheden op. Ik hoop echter, dat bij wederzijdschen goeden wil de betrokken partijen zich zullen ver staan. De sociaal-democraat Scheidemann behan delde deze quaestie ongeveer in den geest van de nationalistische militaire .bladen in Frankrijk Spr. wenschte liem bij de behan deling van onze begrooting van oorlog den- zelfdeu mil:tairen geest toe. (Gelach). Toen uit het Fransche, nauwkeur'g gedocumen teerde rapport bleek, dat e; niet enkel rechts vragen op te lossen wareu, maar dat ook over de feiten verschil bestend, moesten wij billijkerwijze ook het vaststellen van de feite lijke toedracht aan het oordeel van een scheidsgerecht onderwerper, opdat het diplo matieke geschil kunne worden opgelost op eene wijze, in overeenstemming met de waar digheid van beide partijen. De oplossing, dat bij voorbaat van beide zijden leedwezen over het gebeufrde zou worden letuigd, met over lating van het verdere aan het scheidsge recht, is geen nederlaag voor de Duitsche politiek, maai' een overwinning van het ge zond verstand. (Zeer juist). De Oostersclie quaestie ltvert voor Frank rijk en Duitschland geen t-r'ehil, maar veel eer menig punt van aanrakmg. Evenzoo is het met de overeenkomst lusschen de Veree- nigde Staten en Japan omtrent de belangen in den Grooten Oceaan, die wij met vreugde begroeten, waar wij reeds in 1900 door een Duitsch-Engelsche overeenkomst, waartoe Japan is toegetreden, voorziening hebben ge troffen. Wat de betreurenswaard:^e buitensporig heden te Praag betreft, hebben onze verte genwoordigers ter plaatse zelf onmiddellijk de noodige stappen gedaan om te constatee- ren, of Duitsche onderdanen daarvan nadeel hadden ondervonden en o. i zich te verzeke ren, dat deze onderdanen de bescherming ge nieten, waarop zij recht hebben. Verder kan de Duitsche regeermg niet gaanzij kan zich niet mengen in de geschillen in een vreemd land, evenmin als zij wenscht of kan toestaan, dat vreemdeling-u zich bemoeien met de Duitsche binnenlandsche toestanden. Wanneer de Engelsche politiek zich in den laatsten tijd zeer welwillend heeft be toond tegenover Turkije, verheugen wij ons daarover. Als ook Engeland een gezond Turkije wenscht, dan kan zulks slechts ten goede komen aan de betrel kingen tusschen Duitschland en Engeland. Wij voeren daar geen concurrentiestrijd en lehoeven elkander niet uit te sluiten. Ook deel ik de meening van Sir Edward Grey, dat de Balkan-confe rentie zoowel een middel t->t bevrediging kan zijn als een nieuwe aanleiding tot oneenig- heid. Wij hopen echter, da« de Europeesche vrede niet zal worden verstoord. Wij zullen onze eigen belangen blijve- behartigen, on zen bondgenooten trouw zijde staan en alle pogingen tot handhaving van den vrede steunen. Frankrijk. Par ij s, 7 Dec. Na een zeer langdurige discussie besloot de Kamer met 550 tegen 52 stemmen de stemming over art. 1 van liet wetsontwerp der commissie tot wijziging van art. 7 van het wetboek van strafrecht, han delende over de onteerende straffen, tot het begin van de zitting van morgen uit te stellen. P a r ij s, 7 D e c. De afgevaardigde Gau- thier de Clagny heeft bij de Kamer een voor stel ingediend op de organisatie van de be stuurslichamen in tijd van oorlog, wanneer de afgevaardigden, die de wapens kunnen dragen, naar de grens zouden moeten trek ken. In dat geval zou de Kamer eene dele gatie benoemen va» 30 leden en de Senaat eene van 20, om gezamenlijk de wetgevende macht uit te oefenen, terwijl de regeering en de president belast zouden zijn met de uitvoerende macht. Het voorstel is in han den van een commissie gesteld. Engeland. Londen, 7 Dec. Het ontwerp der on derwijswet is formeel ingetrokken. De eerste minister Asquith sprak zijn leedwezen er over uit, dat de regeering teleurgesteld was in hare hoop, dat zij de onderwijsquaestie zou kunnen regelen. Maar het deed de regeering toch genoegen, dat zij eene poging had ge daan tot oplossing van het vraagstuk. Londen, 7 Dec. In de tweede >alge- meene zitting van de internationale mari tieme conferentie werd de heer Norman ge kozen tot secretaris-generaal. De heer Schuurman, een der Nederlandsche leden, besprak den leiddraad voor de beraadslaging, voorgesteld door de Britsche regeering. Oostenrijk-Hongarije. De minister-president baron Bienerth heeft aan de 'Czechische afgevaardigden, die hem kwamen vragen om opheffing van den staat van beleg in Praag, geantwoord, dat de staat van beleg zal worden opgeheven, wanneer de omstandigheden, die de regee ring tot het besluit hebben gebracht hem af te kondigen, zullen zijn veranderd, maar geen dag eerder. Gelijktijdig met den staat van beleg zullen ook worden ingetrokken de beschikkingen van de politie, waardoor het dragen van onderscheidingsteekenen van vereenigingen verboden wordt. In parlementaire kringen neemt men aan, dat de opheffing in het laatst van deze week zal geschieden, als de rust inmiddels geen stoornis ondergaat. Terstond daarna zal in den rijksraad de stemming plaats hebben over de credietwetten voor de eerste heift van het dienstjaar 1909. De meerderheid van twee derden, die noodig is voor de ur- gentverklaring der behandeling van deze wetten, kan als verzekerd beschouwd wor den. In het andere geval zou namelijk art. 14 van de grondwet met terzijdestelling van het parlement in werking treden, en daar voor wil geen van de groote partijen de ver antwoordelijkheid op zich nemen. De Balkancrisis. Volgens de berichten uit Budapest heb ben de troepenzendingen naar Budapest se dert den 3en December op groote schaal plaats. Met korte tusschenruimten vertrek ken aanhoudend militaire treinen. Met de nu reeds in Bosnië aanwezige troepen en de 30.000 man, die onderweg zijn, zal de troe penmacht meer dan 100.000 man bedragen. Van regeeringswege worden de geruchten over eene mobilisatie tegengesproken de troepenzendingen dienen uitsluitend tot ver sterking van de Bosnische grensgamizoe nen. Over de uitkomsten van de zending aan den Servischen minister Milovanowics, waaromtrent de regeering in eene geheime zitting van de skoepschtina verslag heeft uitgebracht, loopen verschillenden elkaar tegensprekende berichten. Van jong-radica- lc zijde wordt beweerd, dat Milovanowics van verschillende regeeringen de verzeke ring, ja zelfs de garantie heeft gekregen, dat de inlijving van Bosnië zonder territo- riale compensatiën van Servië en Montene gro niet zal worden erkend. Wanneer dien- j tengevolge eene conferentie niet tot stand komt, dan zal Servië zich verder op den oorlog toerusten. Uit oud-radicale kringen daarentegen wordt bekend, dat Milovano wics zich op zijn Europeesche reis heeft moeten overtuigen, dat Servië op geene ter ritoriale compensatiën kan rekenendaar echter Servie te zwak is om tegen Oosten rijk-Hongarije oorlog te voeren, zal men zich met compensation op economisch go- bied tevreden moeten stellen. Van oud-ra dicale zijde wordt ook verspreid, dat de skoepschtina zich er voor zal uitspreken, dat de compensatiekwestie geheel zal worden prijsgegeven, omdat Servië van de inlijving van Bosnië nooit gelijkwaardige compensa- tien kan krijgen. Servië moet als eenige eisch de autonomie van Bosnië onder de souvereiniteit van den sultan stellen. Dit voorstel zal Fasies doen, en men beweert, dai het zeker is, dat de skoepschtina het zal aannemen. Dit zou natuurlijk den val van het kabinet Milovanowics beteekenen, dat terstond na het bekend worden van de inlijving de compensatie-kwestie opwierp en daaraan vasthoudt. Volgens een bericht uit Saloniki zijn in het gebied van het derde legerkorps 72.000 redifs opgeroepen. De van Konstantinopel uit beschikbaar gestelde gelden moeten voor de verpleging van de troepen niet voldoen de zijn, en de legerleveranciers moeten drei gen met staking van de leverantiën, als er niet terstond verdere betalingen geschie den. W e e n e n *7 Dec. Te Belgrado ont kent men, dat er aan de Drina schoten zou den zijn gewisseld. Turkije. In strijd met het démenti van regeerings wege vermeldt de Tanin het gerucht, dat de sultan zenuwziek is. De opneming in het ministerie van Hus sein Hilmi Pacha en van Magnassi Zadé Refik Bey heeft deze gewichtige beteekenis, dat het gezag van het comité „Eensgezind heid en vooruitgang" wordt samengesmolten met het regeeringsgezag, zoodat onderhan delingen met Turkije voortaan mogelijk zul len zijn, zonder dat men zich tot twee plaat sen zal behoeven te wenden Konstantinopel en Saloniki. De laatste veranderingen in het ministerie worden overigens als voorloopig beschouwd. Men houdt het voor, dat als het parlement zal zijn bijeen gekomen, er nieuwe veranderingen in het ministerie zullen wor den gebracht, waarbij Kiamil Paclia als groot-vizier zal worden vervangen door Hus sein Hilmi Pacha en Refik Bey als minister van binnenlandsche zaken zal optreden. Konstantinopel, 7 Dec. De mi nister van buitenlandsche zaken heeft ver klaard, dat de betrekkingen tusschen Tur kije en de andere mogendheden uitmuntend zijn. Vereenlgde Staten. Van president Roosevelt is een brief be kend gemaakt, waarin hij verklaart een vriend te zijn van het vrouwenkiesrecht, maar een lauwwarme. In het westen zou het zonder invloed op den socialen vooruit gang blijven. Wanneer de vrouwen allen liet kiesrecht willen, laat het hun dan ge geven worden. De eigenlijke plaats van de yrouw is iii het huisgezin. Haïti. Port au Prince, Dec. Generaal Simon heeft zich zelf uitgeroepen tot hoofd van het uitvoerend bewind en tevens eene voorloopige regeering ingesteld. Men vreest voor een burgeroorlog. Allerlei. vMevrouw Steinheil schijnt in den loop van het verhoor gezegd te hebben, dat hare moeder, mevrouw Japy, den 29en Mei uit eigen beweging uit Beaucourt te Parijs was gekomen. Een man van het Journal heeft nu echter i te Beaucourt vernomen, dat mevrouw Japy naar Parijs is gegaan, om reden een drin gende telefonische boodschap van mevrouw Steinheil. Iemand, die in dienst van m; vrouw Japy was, zou de boodschap aan Ce telefoon hebben aangenomen. vAan den rechter van instructie An- dré, die de affaire Steinheil leidt, is mede gedeeld, dat een dame P. den moordenaar van den heer Steinheil en mevrouw Japy kent. Het schijnt echter, dat het parket voorals- nog geen al te groote waarde hecht aan deze nieuwe verklaringen. I Konstantinopel, 7 Dec. Volgens officieele verklaringen is te Bagdad de pest geweken. Londen, 7 Dec, De avondbladen be vatten een bericht uit Calcutta van heden, inhoudende dat tene verschrikkelijke ont ploffing is voorgekomen in het munitiemaga zijn bij Dumdu.n, gelegen 6 mijlen noord oostelijk van Calcutta. Een groot aantal sol daten moet gedood zijn. Calcutta, 7 Dec. De ontploffing in het munitiemagazijn te Dum-dum. had plaats in de werkplaats waar werklieden bezig wa ren slaghoedjes uit oude ,«.<tronon te nemen. Zeven inlanders werden gedood, 30 gewond. De helft van het 17e regiment inlandsche infanterie is naar Dacca ver'rokken ter voor koming van ongeregeldheden. Londen, 7 Dec. Volgens het laatste bericht uit Calcutta zijn ••ij deze ontploffing 11 menschen gedood en 25 zwaar gewond Alle slachtoffers zijn Indiërs O OST - I N D IE. Blijkens een officieel regeerings-tele gram is in Mamoedjoe (Celebes en onder- hoorigheden) een ziekentransport door eene gewapende bende aangevallen, waarbij een Europeesche fuselier sneuvelde en 1 Euro peesche fuselier zwaar gewond werd. De bende liet 12 dooden en 2 gewonden in onze handen. Verleden jaar werd in dit landschap nog al ernstig gevochten, in verband met het op treden van ons bestuur tegen de z.g. anaka- raëngs (vorstentelgen), die hier evenals el ders op Celebes met hun twisten en afzet terijen een vloek waren voor het land. De henteng door de verzetspartij te Boeroe-Boe- doeng opgericht werd eind September 1907 genomen. In Januari waren alle hoofden in onderwerping gekomen of gearresteerd. De rust in het landschap was hierna zoo zegt het Koloniaal Verslag niet alleen her steld, doch beter geregeld dan ooit te voren. Indien het thans nog mogelijk is, dat in dit landschap transporten door benden wor den overvallen, dan ligt dit vermoedelijk aan den zeer moeilijken aard der Boegineo- sche bevolking of liever van genoemde ana- karaëngs, de parasieten dier maatschappij, wien het leven onder de nieuwe geregelde toestanden niet naar den smaak is en die niet licht een gelegenheid zullen laten voorbij gaan om aan het juk te schudden. Zulk een aanleiding wordt gemakkelijk gevonden in de registratie en 't innemen van geweren, welke in dit en de naburige landschappen plaats heeft. Het is echter ook niet onmogelijk, dat Toradja-stammen van de bovenstreken bij de zaak gemoeid zijn geweest; ook in dit geval zou registratie en innemen van geweren meer of min middellijk aanleiding hebben kunnen geven tot het verzet. Meer dan plaat selijke beteekenis is aan het feit niet te nech- ten. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Voortgezet werd Maandag het algemeen debat op het lager onderwijs. De heer Ketelaar, zijn rede van Vrijdag vervolgende, besprak allereerst de uit-, co- ring van hel salanswetje van Min. Rink. Spreker betoogde dat verschillende gemeen ten het geld, gegeven voor salarisverbete- ring der onderwijzers, eenvoudig aanwen den ten voordeele der gemeentekas. Zoo is aan Assen 2975 uitgekeerd en de een'ge verbetering daar in de onderwijzerspositie aangebracht is dat niet na elf maar na tien jaar de vierde t rak Lements verhooging plaats heeft. Spreker drong daarom bij den Minis ter aan te bevorderen, dat in de gemeenten, waar salarissen nog slecht zijn, deze verbe terd worden. Spreker critiseerde vervolgens dat men te Rotterdam door het aannemen van een motie besloten heeft gehuwde onderwijze ressen ontslag te doen nemen. Spreker be toogde dat dit in strijd is met de wet en hij hoopte dat het Rotterdamsche besluit zal vernietigd worden. Bij voorbaat be streed spr. eventueele wetswijziging waar door gehuwde onderwijzeressen zouden wor den ontslagen. Spreker bestreed voorts nadrukkelijk de bekende, in Drenthe genomen proef met openluchtspelen. Spreker's grief was niet gericht tegen de proef zelve, maar tegen de wijze waarop de proef is genomen. Onpaedagogisch noemde spreker het, dat aan gymnastiekonderwij- zers in bijzijn der kinderen, die als materi aal moeten dienen, opleiding tot spelleiders wordt gegeven door militairen, die na 52 uren onderricht van den heer Daatselaar in Utrecht te hebben ontvangen, bekwaam zijn verklaard tot het geven van les in open luchtspel aan onderwijzers Lettende op al hetgeen in deze zaak is geschied, bleek volgens spreker, dat 't trou wens niet om openluchtspel is te doen maar ter wille van het militaire doel. En dit doel zullen officieren en onderofficieren bij hun les geven ,voor oogen hobben. Volgens spreker moeten militairen buiten de school worden gehouden. Tegen openluchtspel zelf was spreker niet, maar hij wenschte tot dit doel bijv Zaterdagsmiddags cursussen te geven door gymnastiek-onderwijzers aan onderwijzeres en onderwijzeressen. De heer Verheij vatte de neutraliteit der openbare school niet zoo streng op, dat daardoor ieder Bijbelsch verhaal op school zou moeten worden verboden, maar wel was spr. tegen het brengen van den Bijbel in dc school. Spr. was voor uitbreiding van den leerplicht tot 14 jaar en voor verplich te herhalingsoefening Hij wenschte dat het Departement meer zou doen voor lichame lijke opvoeding der jeugd deze zaak dient geheel afzonderlijk geregeld te worden. De proef met openluchtspel, als in Drenthe genomen, had niet spreker's onoverdeelde instemming.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1