BINNENLAND. plaats do grondslagen vaststellen voor die overeenstemming. De boyoct staat niet in verband met het optreden der regeering. De correspondent van de Nowoje Wremja te Konstantinopel heeft uit den mond van den grootvizier vernomen, dat de boycot van de Oostenrijksche goederen in de Turksche havens zoo lang 2al duren, totdat Oostenrijk- Hongarije met Turkije in de Bosnische kwes tie tot overeenstemming is gekomen Dat is de volkswil, waartegen de regeering machte loos is. Het aanstaande vertrek van den gezant van Oostenrijk-Hongarije, markies Pallavi- cin wordt uit Weenen officieus tegenge sproken onder opmerking, dat den gezant eerst onlangs door den grootvizier de ver zekering is gegeven, dat de regeering haar best zal doen om den boycot te doen eindi gen. Bovendien is het wenschelijk, dat hij n- begin van het parlementaire tijdperk in Turkije bijwoont. De boycot-beweging tegen Oosteurijksch- Hongaarsche goederen in Turkije, die naar men eerst meende eeuigszins aan hot luwen was, neemt integendeel toe. Volgens een mededeeling van het Oosten- rijksch-Hongaarsehe handelsmuseum te Bu dapest heeft de Kamer van Koophandel te Skootari aldaar den boycot verscherpt en besloten ook het vervoer der goederen door de scheepvaartmaatschappijen met geweld te verhinderen. De stappen, gedaan door het consulaat, hebben tot dusverre nog tot niets geleid. Te Saloniki verzochten de kooplieden zelf om aan den boycot een einde te maken, daar een aantal hunner anders zich genoodzaakt zouden zien hunne betalingen te staken. Het comité had echter geen ooren naar dit verzoek en besloot den boycot krachtdadig door te zetten. De eenige plaats, waar eenige verminde ring van den boycot werd geconstateerd, was Aleppo. Vereenigde Staten. Volgens een bericht uit New-York heeft staatssecretaris Root een arbitrageverdrag met Peru onderteekend. Dit is het eerste verdrag met een Zuid-Afrikaansche staat. Op den terugtucht van hare reis.om de wereld zal de vloot der Vereenigde Staten van Noord-Amerika omstreeks half Januari in de Italiaansche wateren aankomen. Drie oorlogsschepen zullen in Napels, drie in Livorno en drje in Genua voor anker gaan, waar zij 10 a 14 dagen zullen vertoeven. Brazilië. Rio de Janeiro, 9 Dec. De pre sident heeft het besluit van het congres, waarbij de bondsgarantie wordt toegestaan aan eene leening van den staat San Paulo, bekrachtigd. Haïti. De correspondent van de New-York He rald meldt uit Port-au-Prince Zondagavond half zeven is generaal Simon, krachtens de macht hem door het zoogenaamde centrale revolutionaire comité van het Zuiden opge dragen, tot hoofd van het uitvoerende be wind in Haïti uitgeroepen, met bevoegdheid om ministers en officieren op militaire pos ten te benoemen. De opstandelingen vieren de gebeurtenissen met vuurwerk, danspar tijen en muziek. Een *van generaal Simon's raadslieden zegt, dat hij binnen twaalf dagen ook alge meen als president uitgeroepen zal worden. Politici van beroep landen uit alle richtin gen op Haïti Er zijn plakkaten aangesla gen, waarin de bevolking wordt uitgenoo- digd te roepen:* Lang leve prosident Simon 1 Weg met het tegenwoordige congres I Indien zegt de correspondent het volk aan dien raad gehoor geeft, zal Haïti onder een meedoogenlooze militaire regee ring blijven, en zal generaal Simon, op ba- jonetten steunende, zeven jaar lang de re- f;eerclei* van het zoogenaamde democratische and zijn. AllerleL Het drama der wijk Vaugirard. vMen heeft nu ook de koorden onder zocht, waarmede de slachtoffers gebonden werden. Voor mevrouw 8teinheil werden niet min der dan acht meter gebruikt, voor mevrouw Japy slechts drie meters Voor tien heer Steinheil moesten zij foen een ander koord gebruiken, waarvan men van hetzelfde soort een stuk heeft gevonden in de keukenkast. Het koord, voor het binden gebruikt, was echter vuiler dan dat, wat in de keuken lag, waaruit men besluit dat dit stuk reeds voor iets anders gebruikt was. Het voornaamste feit echter is, dat de moordenaars, na mevrouw Steinheil en me vrouw Japy te hebben gebonden, geen koord moor hadden on zij er een ander moesten gaan zoeken. Van den anderen kant heeft de lijkschouwing, ten minste voor den heer Steinheil, stellig bewezen, dat deze met de handen geworgd werd en niet met een koord. De moordenaars begonnen dus met mevrouw Steinheil, de eenige van de drie, die aan den dood ontsnapte, en zij bonden eerst daarna mevrouw Japy en den heer Steinheil, toen deze reeds dood waren. Waarom I Dinsdag is mevrouw Steinheil weer ver hoord. Vooraf had de rechter het verslag nage zien van dr. Ogier, die de cognacflesch had onderzocht, 's avonds voor de misdaad ge bruikt. Deze was zuiver en bevatte geen spoor van een slaapmiddel. Indien er een gestort is in de grogs moet het in de glazen gebeurd zijn, en deze zijn gebroken. In de huisapotheek heeft men niets bui tengewoons gevonden. Er zal denkelijk geen heropening van de misdaad plaats hebben. Het verhoor heeft uitsluitend geloopen over het middagmaal van 30 Mei, en over wat gebeurd is toen de leden der familie naar boven z.jn gegaan, om te gaan slapen. De rechter kwam ook nog terug op de telefonische boodschap, waarmee pievrouw Japy naar Parijs werd geroepen en ook op de kwestie der juweelen. Niettegenstaande al zijn anndringen, kon de rechter van in structie geen klaarheid krijgen in deze quaesties. Mevrouw Steinheil blijft verklaren dat zij niet wisten of zij dien nacht op de villa in het Rousinstraatje zouden slapen of naar Bellevue terugkeoren. 't Was eerst na het diner, toen mevrouw Japy meer ongesteld werd, dat men besloot daar te blijven sla pen. Verder vroeg de rechter uitleggingen over het gebeurde na het diner. Tegen tien ure, zeide zij, waren zij gaan slapen. Zij had Remy Couillard bevel gegeven al het noo- dige boven te brengen voor het maken van grogs. Zij maakte toen de grogs, en gaf er een aan hare moeder, die reeds te bed was. De heer Steinheil was nog niet te bed, toen zij zijn grog in zijne kamer gereed maakte. Hare verklaringen over de juweelen, die zij heeft medegenomen naar Bellevue, wa ren zeer verward. Zij heeft ten slotte er kend een deel barer juweelen te hebben mee genomen. Die juweelen moesten tijdens haar verblijf te Bellevue, van 12 tot 30 Mei, ook naar de bank van leening, zoo krap zat de familie. Zij weende toen zij dit aan den rechter bekende. Na de misdaad heeft zij de juweelen kun nen terughalen, dank zij de hulp van edel moedige vrienden. Zij verklaarde verder dat zij, eenige da gen voor zij de lijst der juweelen, haar zooge zegd ontstolen, aan de politie overhandigde, zij de juweelen aan een juwelier had gege- vau om ze te veranderen, zeggende dat zij ze aan hare dochter wensehte te geven. Toen de rechter vroeg waarom zij de parel in de portefeuille,van Remy stak, zeide zij ,,Ik had zware vermoedens tegen Remyik meende dat, zoo hij de misdaad niet ge pleegd had, hij toch de misdadigers kende en hij dan uitleggingén zou hebben gegeven, die tot de ontdekking der misdadigers zou den leiden. In zake het feit of het mevrouw Japy is die mevrouw Steinheil heeft opgebeld, of wel mevrouw Steinheil mevrouw Japy, toen er kwestie was van de reis naar Pariis van mevrouw Japy, vóór de misdaad, wist mevr. Steinheil niet meer wie het eerst getelefo neerd had. Volgens de verklaringen voor de gevolmachtige commissie te Beaucourt is het mevrouw Steinheil, die heeft opgebeld. Toen mevrouw. Steinheil naar St. Lazare terugkeerde, scheen zij zeer terneer gesla gen en veel ge\veend te hebben. Alex. Wolff heeft een advocaat aangesteld om degenen te vervolgen, die hem nader in het proces willen betrekken. Washington, 8 Dec. Een motor wagen, waarin gezeten waren de minister van buitenlandsche zaken Barrios, die met eene bijzondere zending hier vertoeft, de gezant van deze republiek bij de Vereenigde Sta ten Herzart en de Zuid-Amerikaansche kof fieplanter Drummond is heden in den om trek van de stad verongelukt. Barrios, die een hersenschudding en waarschijnlijk ook een schedelbreuk en inwendige kneuzingen heeft bekomen, ligt in bedenkelijken toe stand. De be'de anderen zijn ook zwaar ge kwetst, maar mpn hoopt, dat zij zullen her stellen. Kameroverzicht Tweede Kamer. In de Zitting van Woensdag 9 December werd .de Marinebegrooting in behandeling geiioi^en. De .heer Hugenholtz keurde het af, dat jaanlijks 4,2 millioen op de begrooting wordt get>racht. Voorts werd door hem besproken het voorstel van den minister, om over te gaan tot bewapening van drie schepen type- Kortenaer, de aanschaffing van een tweede oikderzeeboot en van twee torpedojagers. Spr. oordeelt ,clat dit eenvoudig geld ver spillen is,- waartegen hij vooral in de tegen woordige benarde omstandigheden ernstig protesteert. Spr. klaagt voorts over de schrielheid van deii minister bij de salarisregeling van het personeel bij de zeemacht en over het gemis van een goede rechtszekerheid voor dat personeel en over des ministers vijandi ge houding tegenover den Matrozenbond. Spr. trok zijn motie in inzake de kinder werving. De heer Duymaer van Twist verdedigde den nieuwen aanbouw van de voorge stelde schepen, maar oordeelt dat het half millioen, dat uitgetrokken was voor de be wapening der drie Kortenaers nuttiger kon worden besteed. Spr. gaf verschillende wenken ter verbe tering van het zedelijk peil bij de Marine; hij wenscht o.m., afschaffing van het nacht verlof, verbod van passagieren in vreemde havens, zonder geleide, bevordering van •den godsdienstzin door opneming in het reglement voor de Marine van een instituut van gelijke bepaling als voorkomt in het reglement voor de Kon. Militaire Academie en de Kadettenschool. Met nadruk kwam spreker op tegen de weigering aan gehuwd personeel om thuis het middagmaal te gaan gebruiken De heer Thomson oordeelde, dat niet veel aanleiding bestaat om 's Minister be leid te roemen. Spreker miste in dat beleid de noodige vastheid. Tusschen 's Ministers eerste optreden en zijn hernieuwd zitting nemen, valt op ver schillende punten verschil van opinie bij den minister -te constateeren. Eerst wilde hij hervormer van onze marine zijn, thans ;s hij eenvoudig administrateur. Spreker bestreed de aanstelling der in specties bij het korps mariniers. Met na druk bepleitte spreker opnieuw het brengen van 's lands verdediging onder ihet beheer van één ministerie. Spreker drong er op aan om bij de bewa pening dezer boot te breken met Krupps monopolie, want anders zijn we weer veel te duur uit. Spreker had geen bezwaar te gen bewapening der Kortenaers" met reeds lang verouderde kanonnen, waarbij nog komt ,dat schepen van het type Kortenaer door gewijzigde omstandigheden 'als infe rieur materiaal zijn aan te merken. Spreker zich aansluitende bij 's heeren Hugenholtz' pleidooi in het belang van het personeel, drong aan op de intrekking van het verbod aan jeugdige schepelingen, om het Marinegebouw van de matrozen te be zoeken. De heer Verhey keurde goed de aanschaf fing van een tweede onderzeeboot, maar was tegen verwapening der ..Kortenaers" en wilde voorloopig slechts een torpedoja ger voor Indiè, op dezelfde gronden als de heer Thomson. Spreker drong bij den Minister aan, alle krachten in te spannen tot versterking van ihet Inlamlsch personeel op de vloot voor Indië. Tot vervulling van de vacature in den Hoogen Raad, ontstaan door de benoeming van den raadheer Eyssell tot president, werd in den loop der %-ergadering gekozen tot eerste candidaat, bij tweede stemming, mr. B. C. J. Loder, advocaat te Rotterdam, met 41 stemmen, tegen 35 op mr. Boscb raadsheer te 's Bertogenbosch, die na ver schillende stemmingen tweede candidaat werd. Tot derden candidaat werd gekozen mr. Pleyte, advocaat-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam. Gisteren avond 8 uur kwam het hoofd stuk Financiën aan de orde. De heer van Deventer ondersteunde de klacht van de hotelhouders over te hoo gen aanslag in de personeele belasting, in tegenstelling met winkeliers en de houders van zomerpensions. De heer Jansen (Maastricht) con stateerde a. o. met genoegen, dat de mi nister maatregelen wil nemen tot het be strijden, met voorzichtigheid, van het ge bruik van Duitsche munt in de grensstre ken. De heer R o e s i n g 'h besprak de wen- schelijlcheid van meer uniformiteit in den aanleg van meubilair, voor de personeele belasting en het waken tegen ongelijken aanslag in dezelfde gemeente ,als bij ver huizing was voorgekomen. De heer R e y n e acht onbevredigend het antwoord van den minister inzake den aan slag in de bedrijfsbelasting van coöperatieve zuivelfabrieken. De Raden van beroep ga- v-ix zeer uiteenloopende beslissingen in ver schillende deelen des landsde toepassing van den aanslag ging te hooi en te gras. Voor de ongelijkmatigheid van den aanslag voer de Spr. een aantal staaltjes aan. Hij acht een vasten maatstaf wel degelijk mogelijk. Spr. was ingenomen met de vrijstelling van invoerrechten van sommige artikelen (resolutie van 8 Juli 1908), doch dringt op nog eenig ruimer opvatting aan ten aanzien van den groep landbouwwerktuigen. De heer S m e e n g e betreurt de intrek king der wijziging-Harte van de personeele belastfng, niet enkel om de handhaving van de grondslag haardsteden, doch ook omdat de aanslag van de paarden bij die herzie ning werd vinminderd. De heer Schaper behandelt de zalrnvisscherij en (je wijze waarop de Staat haar doet uitvoeren. De publieke verplachting der vissche- rijen leidt tot misbruiken van allerlei aard: uitbuiting, in de éex-ste plaats, van de ar beiders, de eigenlijke visschei-s. Speciaal is dit het geval bij de visscherijen op de Oude Maas. De visscher houdt ongeveer 53 pet. ever van de waarde van de visch. De visscherijen op Rijksstrooxnen moeten z.i. door den staat worden geëxploiteerd waartoe hij -vestigt inzondex'lxeid de aandacht er op, dat door eigen beheer niet" enkel de positie van den arbeid zou verbeteren, doch ook die van den pachter zou kunnen verbeteren, omdat men hem als directeur een vast inkomen zou kunnen ver- zekex-en. Wat de particuliere visscherijen betreft, het ware in het belang der arbeiders wan neer de visscherij vroeger werd geopend, zoodat zij niet een groot deel des jaars aan armoede zijn overgeleverd. Men kon de begindagen op 1 Januari stellen. In elk ge val behooren in de pachtconditiën goede ar beidsvoorwaarden te worden opgenomen, be treffende arbeidsduur, Zondagsrust enz. Spr. zal bij landbouw een algemeene en quête naar de visscherij bepleiten en ver zoekt dezen minister aan dit denkbeeld steun te willen verleenen. Spr. bracht klachten te berde over toe standen b ijhet kroondomein in het rent ambt Hulst. In de pachtvoorwaarden zijn de pachters vrijwel onderworpen aan een zijdige beslissingen van den verpachter. De rentmeester-burgemeester in het ambt Hulst is nagenoeg alleen-lieerscher al vei*telt men van zijn persoon niets dan goeds en al is hij een verlicht -despoot. De minister zorge er voor dat de rentmeester in den ver volge niet tevens burgemeester zij. De heer Bos was wel bevredigd door het antwoord des ministers inzake den aanslag der coöperatieve zuivelfabrieken in de be drijfsbelasting. De ongelijkheid is oixge- wenscht, doch vaststelling van wat winst moet heeten acht spr. zeer bezwaarlijk. Een algemeene inkomstenbelasting zal de bezwa-, ren vanzelf opheffen, omdat elk deelnemer dan afzonderlijk zal worden belast. Ten aanzien van de visscherijen sluit spr. zich bij den heer Schaper aan. De Minister van Financiën (de heer Kolkman) verklaart den heer Van Deventer niet in alles ter wille te kunnen zijn. Als de minister hoteliers en dergelij- ken vrijstelt van personeele belasting, dan kan hij niet aan het geld komen, dat hij noodig heeft. Gelijkstelling met winkeliers zal wox*den overwogen. Opheffing van het invoerrecht op noot- muscaat en foelie kan de minister niet toe zeggen. De herziening der personeele belasting is lang genoeg aanhangig geweest, voor het door den minister werd ingetrokken, omdat hij voor de haardsteden nog geen goed equi valent heeft. Hij moet dien grondslag dus nog behouden. Circulatie van vreemde munt. De Min. zal met omzichtigheid te werk gaan, voor gelicht door de Gedeputeerden. De grondslag mobilair. De xxxinister geeft de vex-schillende taxaties toe, maar vreest, dat eenvormigheid niet te bereiken is, zoolang taxateurs menschen zijn. Het aanteekenen van beroep was de beste weg. Een andere oplossing dan de minister reeds in de stukken gaf ten aanzien van den aanslag der coöp. zuivelfabrieken, is van hem niet te verwachten. De minister kan geen maatstaf van winstuitdeeling vinden in de wet en hij mag geen invloed oefenen op de beslissingen van de raden van beroep. Ruimer opvatting van de resolutie des Mi nisters in zake den invoer van sommige ar- tikelen (landbouwwerktuigen) kan de Min. niet beloven. De vraag of de zalrnvisscherij staatsbe drijf moet worden, beantwoordt de Minister vooralsnog ontkennend, aangezien er tal van particuliere visscherijen bestaan, voor de onteigening waartoe de Minister heel weinig lust gevoelt. Op de pachtcondities zal de Minister letten en op de wenken van den heer Schaper. Dwingen tot vi*oeger opening van de visscherij kan de Minister niet de Minister kan niet zorgen dat er visch is vór Februari of daaromtrent. Van een enquête inzake de visscherij was de ïxiinister niet afkeerig. Na replieken wordt het algemeen debat gesloten. Bij de behandeling der artikelen bepleit te o.a. de heer Troelstra een betere x-egeling van positie van de belasting, commiezen en van rijks-klerken bij de directe belastingen, speciaal die der 3e klasse. De 'heer Troelstra zag af van eeix principieel debat op het oogenblik, betref fende de wedde voor een zeventienden pre dikant te Rotterdam. Spr. vroeg den Min. om te willen medewei-ken tot een later debat over dit onderwerp, door thans den post te verminderen met 1500. Daarvoor kan dan een suppletoire begi-ooting worden inge diend. De heer D e Geer ondersteunde dit denkbeeld. De Minister gaf gevolg aan het verzoek. Hij komt onmiddellijk na hei, reces met deze zaak terüg. De verdere artikelen en de begi'ooting id haar geheel woi*den goedgekeurd. De Kamer ging te 12 uur 25 uiteen tot Donderdag 10uur. Berichten. De Staatscourant van Donderdag be vat o.m. de volgende Kon. besluiten: op verzoek eervol ontslagen mr. E. H. Karsten, vice-president van het gerechtshof te Arnhem, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten op verzoek eervol ontslagen N. L. J. Bruinsma, notaris te Bolsward overgeplaatst bij de infanterie in Neder- landsch-Indië de 2e luitenant W. A. Laver- man, van het 10e regiment infanteriebij de infanterie hier te lande bij het 10e regi ment de 2e luitenant T. H. Schol van het Indische leger. benoemd, in de Oranje-Nassau-orde tot of ficier de assistent-resident vaix Groot-Atjeh L. F. J. Rijokmans; tot ridder Toeangkoe Mahmoet, vertegenwoordiger van het voor malige Soeltansgeslacht in Atjeh op verzoek eervol ontslagen H. J. Broers, gewezen assistent-resident van Gorontalo, O.-I. ambtenaar, laatstelijk met verlof en J. Gerritsz, secretaris der plaatselijke com missie voor de ongevallen verzekering +e Haarlem Nederland en Venezuela. De Parijsche editie van dj New-York Herald bevat een telegram uit New-York, luidendeBerichten uit Caracas via Willem stad melden, dat in Caracas een opstand is uitgebroken tegen de regeermg van president Castro. Uit New-York wordt aan de Köln. Ztg. gemeld, dat volgens berichten uit Caracas presideixt Castro in Duitsohland drie kanom neerbooten heeft besteld. Reuter seint d.d. 9 December uit New-York De Associated Press maakt een telegram uit Santander bekend waar Castro op weg naar Bordeaux arriveerde en zegt dat Castro Europa niet alleen bezoekt om zich van een tumor aan de nieren te laten opereeren, maar ook om de geschillen met Frankrijk en Nederland uit den weg te ruimen. Het verwacht dat Castro in Februari zal terugkeeren, na .den vrede van Venezuela met de wereld hersteld te hebben. De reis heeft hem zeer goed gedaan. Gastro sloeg geen acht op de waarscliu- wing van den Venezolaanschen consul, dat hij bij landing te Bordeaux wel eens aan een vernedering blootgesteld zou kunnen worden. Hij zeide dat het bericht dat hij met uit gebreide armen kwam, hem vooruit was ge gaan. Daarenboven was hij bereid belang rijke concessies te doen om de vriendschap pelijke betrekkingen met Frankrijk te her stellen. Hij hoopte ook in staat te zijn het geschil met de Vereenigde Staten bij te leg gen. Iemand uit Castro's omgeving ontkende de bewering aan Castro in een zoogenaamd interview toegeschreven, dat hij er trotsch op was op voet van slechte verstandhouding te staan met de meeste mogendheden. Hoe wel Castro wel geloofde dat de internatio nale verhoudingen eigenlijk een arbeidsveld waren, dat door consuls behartigd kon wor den en hij weinig geduld had met diploma tieke plichtplegingen, was hij toch ontstemd door de hoedanigheden van sommige naar Caracas gezonden zaakgelastigden, die een blaam waren voor Venezuela's waardigheid. Castro oefende kritiek, toen men hem van Nederland's demonstratie ter zee op de hoogte bracht. Reuter seint uit Santandar President Castro is hier hedenochtend aan gekomen aan boord van het stoomschip „Guadeloupe". Hij deelde node, dat hij te Bordeaux aan land zal gaan maar onmiddel lijk naar Berlijn zal vertrekken om zich te laten opereeren. Castro hoopt dat de Fran- sche regeering hem goed zal ontvangen. Reuter seint nader uit Santandar, dat de gouverneur van 8antander Cestro is gaan begroeten aan boord van zijn schip uit naam van de Spaansche regeering. Ook andere autoriteiten brachten hem een tezoek. Castro heeft aan Konxng Alphonsus een telegram ter begroeting gezonden. Te Bordeaux is telegrafisch bericht uit Santander ontvangen, mei lende dat Castro morgenochtend te 6 uur Paaillac zal aankomen Een ander telegram x.xeldt aan de „France" te Bordeaux, dat -lp President heeft verklaard verrukt te zijn over zijn komst in Frankrijk. Hij hoopte de moeilijk heden, die tusschen Frankrijk en Venezuela bestaan, uit den weg te kunnen ruimen. Het is mogelijk, dat Castro te Bordeaux blijft en zich vervolgens naai- Parijs begeeft. In het tegenovergestelde geval zal hij bin nen twee dagen naar Berlijn vertrekken. Hij heeft de reis goed doorstaan. Pauillac is een havenplaats aan den mond van de Gironde, r korten afstand van Bordeaux gelegen. De „Köln. Ztg." verneemt telegrafisch uit Willemstad, dat de plaatsvervangende Venezolaansche president Gomez 4 December het corps diplomatique in plechtige audiëntie ontvangen heeft en na een aanspraak van den Duiischen gezant verklaarde, dat hij aan het onderhouden van vriendschappelijke be trekkingen met alle vreemde staten bijzon dere waarde hechtte. Naai- aanleiding van de diplomatieke brief wisseling tusschen Nederland i-n Venezuela schrijft het officieuse blad van de regee- ring te Caracas, de „Constitutional", o. a. het volgende Laten allen ze lezen, xandgenooten en vreemdelingen, laten zij er van zeggen wat zij willen, maar uit de lezing van deze stuk ken en uit den grond van die oordeelvellin gen moet ontwijfelbaar een eenstemmige al gemeene meening voortkomon, die de vader landsliefde, wijsheid en gematigdheid van de Venezolaansche regeering erkent en een pro test slingert, dat een ~erlrk geweten altijd zal uiten, tegen menschen of volken die zich aanmatigen, de heilige rechten en den we- derkeerigen eerbied, dien beschaafde volken elkaar verschuldigd zijn, -net voeten te treden. De hieronder volgende stukken zijn lang, mar.r getuigen zoozeer voor d- waarheid, dat wij de innige overtuiging Koesteren dat zij niet alleen nauwlettend gelezen zullen worden door geheel Venezuela, en door ge heel Nederland, die bij dit gesel 1 betrokken zijn, maar door alle volken wereld. La ten wij dadelijk ons oordeel aidus samen vatten Een keer te meer heeft .teraal Castro een eervolle en schoone bladzijde in het boek van de geschiedenis des vaderlands geschre ven. Uit Santander seint Reuter d.d. 9 dezer De paketboot Guadel. xpe met Castro aan boord vertrok om 5 uur hedenmiddag naar Bordeaux. Reuter seint uit Parijs De Petit Republique schrijftOfschoon de regeering nog geene beslissing genomen heeft meenen wij te weten, dat haar besluit door de beide volgende denkbeelden wordt beheerschtIndien de gezondheidstoestand van Castro een onmiddellijke tusschenkomst van den chirurg tot eene gebiedende nood zakelijkheid maakt, zal men tot humaniteit geneigd zijn door voor hem eene behande ling te gelasten die zelfs den vijand toe komt. Castro zal dan te Bordeaux kunnen vertoeven zoo lang als noodig zal zijn, maar indien hij zonder zijne gezondheid in gevaar te brengen een spoorreis van ongeveer twin tig uur kan doorstaan, zal men hem beleefd maar beslist verzoeken om zich te laten ope reeren waar hij wil, mits niet in Frankrijk. "Castro zal nog bij deze beschikking winnen die hem in beleefde termen zal worden me degedeeld, welke men zich zal verwaardigen tegenover hem te gebruiken, terwijl hij op brutale en grove manier den Franschen ver tegenwoordiger in Venezuela het land uit zette. Daar Castro den overtocht zeer goed heeft doorstaan is het waarschijnlijk dat de tweede oplossing zal worJen gevonden, ten zij Castro tegenover ons zijne verontschul digingen aanbiedt. Men meldt uit 's Gravenhage, d.-d. 9 dezer Nadat dezen morgen met belangstellenden uit verschillende deelen des lands een voor- loopige samenkomst was gehouden, had des middags in een der zalen van het Zuid-Hol- landsch Koffiehuis te 's Gravenhage een vergadering plaats van het Comité voor vrede en overleg met Venezuela. Ook eenige dames waren tegenwoordig. Na eenige besprekingen, waarbij men vrij algemeen van gevoelen bleek, dat de propa ganda voor den vrede met Venezuela krach tig en waardig moet worden voortgezet, dit te meer waar als vrij zeker kan worden vast gesteld, dat de tegenwoordige Regeering van Venezuela dien vrede niet onwelgezind is, terwijl het hier niet om personen, doch om het beginselvoor of tegen den oorlog gaat, werd mededeeling gedaan van verschillende adhaesiebetuigingen, w. o. van eenige jour nalisten en letterkundigen. Besloten werd, dat de propaganda zich uitsluitend zal bepalen tot Nederland en een eigen orgaan zal worden uitgegeven. Het voorloopig bestuur, bestaande uit de heeren H. J. Martin, H. J. L. Dreckmeier (secretariaat Brinklaan, Bussum) en mevr. G. DekkerRoelofs, werd definitief geko zen en het com it# tevens definitief opge richt. Als redacteuren van het orgaan wer den twee leden-journalisten benoemd, waar van een gewezen mede-redacteur van de „Courrier de la Conference de la Paix". De navolgende motie werd met nagenoeg algemeene stemmen aangenomen ,,De vergadering, zich stellende op het neutraal standpunt van den wereldvrede, van oordeel, dat het conflict tusschen Ne derland en Venezuela, vooral onder de te genwoordige omstandigheden, langs den weg van vreedzaam overleg kan en moet worden opgelost, en een oorlog voor Nederland en

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2