S4. 181. BUITENLAND. BINNENLAND. 7"' jHarKanit. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiönmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur morgens bjj de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bjj vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tet het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Bene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. A.an hen, die met 1 Januari a. s. op dit blad inteekenen worden de nummers die ge durende de maand December nog zuilen -verschijnenkos teloos toegezonden Kennisgevingen. De Burgemeester en \Y ethouders van Amers foort vestigen de aandacht van het publiek op de gevaren van besmetting door nnddel van teleloontoestellen m de openbare spreekcellen en openbare stations Zij bevelen belanghebbenden ten sterkste aan, hunne toestellen, zoo diit niet reeds geschiedt, te doen ontsmetten overeenkomstig <le volgende voorschriften 1. De geluidtrechters van de microfoon en de telefoon der toestellen in de openbare spreek cellen- behooren ten minste 2 x maal per dag te worden uit- en afgeveegd met een sponsje, (hetwelk te voren even te drenken is in eene earlxiioplossmg van 3 gewiclitsdeelen carbol op 100 water. Na gebruik wondt het sponsje in schoon water uitgespoeld. De carboloplossing wordt bewaard in een ge sloten flesoh. 2. Voor de openbare spreekcellen, waarvan een druk gebruik gemaakt wordt, verdient het sterke aanbeveling nevens de telefoontoestellen., daarin aanwezig, desinfectiedoekjes, genaamd ,,telefoon-desiiifeotor", op te hangen, welke doekjes te verkrijgen zijn bij) den heer A. Hen driks, Van Breestraat 12L, te Amsterdam. Amersfoort, 18 December 1908. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Secretaris, De Burgemeester, J. 0. STBNTERT KROESJE. WÜIJTIERS. Burgemeester eu 'Wethouders van Amersfoort, Gelet op een adres van de naaanlooze vennoot schap Aniersfoortsche Rijwiel-, Automobielen- en Machinefabriek, voorheen D. H. Eijsink. om ver gunning tot het oprichten van a. eene zuiggasmotor van 42 P.K., dienende tot liet drijven van onderscheidene machines y b. drie dynamo's tot het leveren van. elec- trdsoh licht, in beweging te brengen door de op te richten motor, in hot perceel, alhier gelegen Arnhemsche weg 33, sectie B. no. 2170. Overwegende, dat den 24. November 1908 ten Raadhuize de gelegenheid is gegeven om bezwa ren tegen het oprichten dezer inrichting in. te brengen, en aizoo ingevolge het bepaalde bij artikel 8 der Hinderwet, vóór den 24. Deoem'ber a. s. over het verzoek zal moeten worden be slist Overwegende evenwel, dat het onderzoek, dat de beslissing dient vooraf te gaan, nog niet zoo ver is gevorderd, dat het vóór 24 December a.s. zal zijn geëindigd Gelet op hot bepaalde bij het 2e lid van arti kel 8 der genoemde wet Besluiten: de beslissing ovor hot in het hoofd dezes ver melde verzoek te verdagen. Amersfoort, 22 December 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. G. STENFERT KROESJE. WU IJ TIERS. Politiek Overzicht. Het militaire vraagstuk in België. Nu het Congovraagstuk in België is op gelost en België onder de koloniale rijken is opgenomen, komt het militaire vraagstuk weder aan de orde. Op dat gebied is België zeer ten achter. De plaatsvervanging, overal elders afgeschaft, woi'dt nog steeds in België gehandhaafd. Steeds klampmen zich daar nog vast aan de fictie, dat de kern van het leger moet worden gevormd door vrijwilli gers en dat de militie slechts als aanvulling moet dienen. Dat het bestaande stelsel aan de tegen woordige eischen volstrekt niet beantwoordt, is nog onlangs met grooten nadruk in de Kamer uiteengezet door den minister van oorlog, generaal Hellebau Hij heeft met cijfers gestaafd, dat het Belgische leger evenmin in vredestijd Is in oorlogstijd de effectieve sterkte aan manschappen bezit, die het behoorde te nebben. Hij heeft de wenschelijkheid betoogd van de volledige afschaffing van de plaatsvervanging, zoowel uit sociaal oogpunt als in liet belang van het leger. Maar in het Belgische Kabinet neemt de minister van oorlog eene bijzondere plaats in. Wat op het gebied der landsverdediging moet gebeuren, dat hangt niet van hem af het kabinet in zijn geheel heeft daarover te zeggen, en dit laat zich in zijne besluiten leiden door de stemming, iie heerscht aan de rechterzijde van de Kamer en den Senaat. Daar nu is men omtrent dit vraagstuk ver deeld. Het gros van de katholieke partij heeft tot dusver steeds hervormingen op militair gebied tegengehouden en wil ook nu nog daarvan niet weten. Maar de jong-ka- tholieke partij is minder behoudend op dit puntzij heeft wel ooren naar hervormings plannen. Nu is 't het kab'net in de eerste plaats er om te doen, dat de meerderheid, waarop het steunt in de vu tegenwoordiging, niet zal uiteenvallen. Daarom ziet de minis ter-president Schollaert er tegen op, om op dit oogenblik het vraag" uk aan de orde te stellen. Hij steunt een voorstel, dat van een lid der meerderheid, baron Snoy, is uit gegaan en dat strekt ^.m eene parlementaire commissie te benoemen, ten einde den toe stand van het leger te rnderzoeken. Het rapport, dat die commissie aan de Kamer zal uitbrengen, zal dan i s grondslag kun nen dienen om te overwegen wat verder moet worden gedaan, En :n ieder geval zal da rdoor voor 't oogenblik tijd gewonnen worden en wordt het gevai-r, dat het in de meerderheid tot eene scheuring zal komen over deze kwestie, er tijdelijk door ter zijde gesteld. In deze debatten heeft een lid van de libe rale linkerzijde, de Brusselsche afgevaardig de Paul Hymans, een groot oratorisch succes behaald. Hij heeft de regeering haar plicht voorgehouden om deze zaak aan de orde te stellen. Door haar is het thans geldende stelsel ingevoerd; aan haar is het daarom, als de noodzakelijkheid wordt erkend om het te laten varen, de hervorming ter hand te nemen. Dit vraagstuk eischt eene natio nale oplossingde verschillende politieke partijen moeten gezamenlijk daartoe meewer ken, gelijk ook is geschied met het Congo vraagstuk. En de spreker besloot zijne rede mot er op te wijzen, dat het oorlogsgevaar geenszins denkbeeldig is. Hij riep daartoe de lessen der geschiedenis in het geheugen terug. In de jaren 18671870 bereidde het Frausch-Duitsche drama zich voor te mid den van vredesmanifestatiën. Keizers en Ko- ningen omhelsden elkaarop het strand van Biarritz wandelde Bismarck met Na- j poleon III en Keizerin Eugeniede Ko- ning van Pruisen werd toegejuicht toen hij de wereldtentoonstelling te Parijs bezocht de pacifisten hieven lofzangen aan op den vrede; Jules Favre verklaarde aan maar schalk Niel, dat ,,de heerschappij van het recht en de broederschap" voor goed geves tigd wasHetzelfde schouwspel neemt men thans waar, maar daarnaast worden tel kens nieuwe millioenen besteed aan leger en vloot, en in het Britsche hoogerhuis hieven de lords Roberts en Cromer alarmkreten aan over een toekomstigen inval van Duitschland, die weerklank vonden in de Times. De heer Paul Hymans heeft vertrouwen in het woord van de mogendheden en in de verdragen, die België beschermen, maar hij kan niet na laten op te merken, dat het Berlijnsch ver drag in stukken is gescheurd en dat men nu bezig is de stukken weer aan elkaar te lij men, zoo goed als dat gaat. Hij juicht de vaderlandslievende beweging toe, die zich baanbreekt in België maar hij verlangt, dat de vaderlandsliefde zich niet enkel in rede voeringen en op feestmalen zal uitenhij verlangt daden in plaats van woorden. Zal die roepstem gehoor vinden? De ver dere behandeling van het militaire vraagstuk in België zal liet ons zeggen. De Kamer heeft gisteren besloten het voorstel-Snoy in overweging te nemen. België. Brussel, 22 Dec. Met 68 Legen 59 stemmen heeft de Kamer besloten het voor stel tot benoeming van eene commissie tot onderzoek van de militaire quaestie in over weging te nemen. Brussel, 22 Dec. Op voorstel van den senator Wiener, heeft de senaat be sloten aan het Turksche parlement een adres van gelukwensching te zenden, dat den wensch voor voorspoed en vrede van het Turksche rijk uitdrukt. Frankrijk* P a r ij s 2 2 D e c. in de Kamer stelde Messimy bij de behandeling van het voorstel tot uitbreiding der artillerie, verdaging van het debat voor, met uitnoodiging van de regeering tot indiening van een nieuw ont werp, bepalende dat ieder legercorps 144 stukken zal hebben. Minister-president Cle- menceau verzette zicli tegen dit voorstel en stolde de quaestie van vertrouwen. Ook mi- nister van oorlog Picquart bestreed het voorstel en verklaarde dat het overwicht van de Duitsehe artillerie meer schijn dan wer kelijkheid is; bovendien heeft het Fransche leger reserve-batterijen. De geheele organi satie is beter dan die van Duitschland. Messimy trok daarop zijn motie in. Met 475 tegen 75 stemmen werd toen be sloten over te gaan tot de behandeling dei- artikelen. De Kanier heeft met 459 tegen 53 stem men de geheele begrooting met eenige wij zigingen aangenomen, waarna de zitting ge sloten werd. De regeering heeft bij de Kamer het ont werp ingediend van een nieuw muntverdrag tusschen Frankrijk, België, Griekenland, Zwitserland en Italië. De bedoeling van dit verdrag is, de hoeveelheid zilveren pasmunt in de landen dei* latijnsche muntunie te verhoogen tot 16 frs. per hoofd der bevol king. Frankrijk en België verbinden zich tot. vermindering van hun voorraad van vijf francs-stukken door vermunting in kleinere munten. Italië krijgt vergunning tot aan munting van een beperkt aantal nieuwe vijf- lirestukken. Griekenland zal zijne kleine zilveren munten uit de landen van de unie terugtrekken, om ze in het binnenland te gebruiken ter vervanging van de tegenwoor dige papierdiachmen. Zwitserland. Bern, 22 Dec. In twoord op eene interpellatie verklaarde de chef van het han dels-departement Dcucher dat men nog niet tot een vergelijk gekomen is in het conflict met Duitschland betreffende de graanlcwes- tie. De DuiLsclie regeering onderzocht de voorgestelde oplossing, de bondsraad bestu deerde de kwestie der invoering van een graanmonopolie in Zwitserland. Engeland. L o n'd en, 2 2 Dec. De kanselier der schatkist Lloyd George zeide in eene rede te Liverpool over de handelwijze der lords om liberale maatregelen te verwerpen, dat lord Lansdowne zich eene souvere'niteit had aangematigd, waarop geen aanspraak was ge maakt sints de dagen van Karei I. Hij voeg de daaraan toe „Wij zullen niet langer ons voor Koning Lansdowne buigen; wij zullen zijn troon vernietigen. De nooden van het land maken het volstrekt noodi, dat de strijd wordt aangebonden met de lords over de financieele kwestie. Gewagende van de conservatieve protec tionistische voorstellen tot belastingvermeer dering, verdedigde de minister uitvoerig het vrijhandelsstelsel. Hij zeide, dat de libera len, in plaats van het brood van de armen te belasten, plan hadden belastingen te hef fen, die geen productieve nijverheid treffen. Hij wilde iets doen om den grond onder het bereik van het volk te brengen. De hulp bronnen van het land waren bevroren door het oude feodale stelsel. Hij zag uit naar de lente, wanneer de dauw intrad en het volk zijn erfdeel zou krijgen. Er schijnen onder de leden van het En- gelsche parlement onderhandelingen gaande te zijn over de vorming van een nieuwe par tij, een soort middenpartij, welker leider •Sir Edward Grey, de minister van buiten- landsche zaken in het tegenwoordige kabi net, zou zijn. Een aantal liberale leden van het parle ment zien met leedwezen hoe de radicale vleugel van hunne partij en vele leden van het kabinet koketteeren met het socialisme op eene wijze, die volgens hen de traditiën van het Lagerhuis in gevaar brengt. Aan den anderen kant zijn er een aantal conser vatieven, die het onaangenaam vinden, dat de beweging voor beschermende rechten ver bonden wordt met olericale en aristocrati sche doeleinden. De gematigde elementen nu uit beide partijen in het Huis willen zich aaneensluiten tot een middenpartij, in de hoop daarmede het landsbelang beter te die nen, dan bij de tegenwoordige partij- groepeering mogelijk is. Spanje. Madrid, 22 Dec. De Senaat heeft definitief de geheele begrooting aangeno men. Kamer en Senaat zijn uiteengegaan tot 11 Januai*i. In Valencia zijn gisteren de radicale repu blikeinen Azzati en Cervera tot lid van de Spaansche Cortes gekozen. 's Avonds ontslaken vele bewoners een feestelijke verlichting. Met de in Barcelona gekozen afgevaardigden mee, zullen er nu in het. geheel vijf nieuwe republikeinen in de •Cortes komen te zitten. Oostenrijk. De minister-president heeft onderhande lingen aangeknoopt met de Duitsehe en de Czechische partijleiders, om den landdag van Bohemen over het doode punt heen te helpen, zoodat het mogelijk wordt de werk zaamheden te hervatten. De conferentiën hebben nog niet totf een resultaat geleid, maar zullen door de beide landsman-minis ters voortgezet worden. Men hoopt er in te slagen, den landdag den 7en of den 9en Ja nuari te doen bijeen komen. Praag, 22 Dec. Prins George Lob- kowicz is heden overleden De Balkancrisis. Budapest, 22Dec. De Pester Lloyd bericht, dat, daar de Montenegrijnsche re- regeering op de uit Oostenrijk-Hongarije af komstige goederen een buitengewoon recht heeft gelegd, de Hongaarsche regeering bij besluit een dergelijken maatregel heeft ge nomen. Konstantinopel, 22 Dec. In de welingelichte kringen meent men, dat geen enkel nieuw feis gisteren is voorgeko men bij bet onderhoud van markies Palla- vicini met Kiamil Pacha. De Turksche ministerraad heeft beraad slaagd over de voorstellen van Oostenrijk- Hongarije tot eene schikking ter zake van de inlijving van Bosnië en Herzegowina. Naar de 'Yeni Gazota berioht, is besloten, dat van beide kanten gemachtigden tot het voeren van de onderhandelingen zullen wor den benoemd. Petersburg, 22 T ec. Het Peters- burgsche Telegraafagentschap verneemt, dat aan de vertegenwoordigers van Rusland bij de mogóhdheden, die het verdrag van Ber lijn hebben onderteekend, is opgedragen morgen, Woensdag, bij deze mogendheden eene gelijkluidende dépêche in te dienen, waarin de opvatting van -c Russische regee ring omtrent de Balkan-conferentie wordt uiteengezet. Men verwacht, dat deze dépêche morgen bekend, wordt,gemaakt. Belgrado, 22 Dec. Men spreekt hier tegen, dat de Servische kroonprins *op het diner van den Rnssischen gezant den feest dronk zou hebben gehouden, die hem in den mond werd gelegd. Ook wordt tegengesproken, dat in de laatste vergadering van den ministerraad oneenigheid is voorgekomen tusschen den Koning en den kroonprins. Athene. 22 Dec. Op de meest stel lige wijze wordt tegengesproken, dat Griek- sche benden werkzaam zijn in het district Monastir of een ander deel van Macedonië. De Vossische Ztg. bericht uit Sofia, dat de ministerraad zich ernstig heeft bezig ge houden met de Turksche troonrede, waar van de eerste slechte indruk nog is ver sterkt. '-De regeering zal eene protestmani festatie daartegen ondernemen. De vorm daarvan staat nog niet vast; daarover wordt nog beraadslaagd. De minister-president, die de algemeene verontwaardiging over de in de troonrede vervatte beleedigingen van Bulgarije en van den Bulgaarschen monarch deelt, verklaarde, dat volgens zijne opvat ting de aanduiding van den Koning van Bulgarije als vali van Oost-Rumelië eene chicane is, die is te berde gebracht tot ver heuging van ,,la galerie". Hij zeide: „Men beticht ons van trouw- en verdragbreuk. Ik beroep mij daartegenover op het den 5. October te Tirnowo voorgelezen manifest en mag met verwijzing daarnaar zeggen, dat wij slechts eene gekunstelde trouw en een onoprecht verdrag verbraken om onze betrekkingen tot Turkije op een zedelijkër en rechtvaardiger grondslag te plaatsen. Dit zal slechts voor hen paradox klinken, die belang hebben bij de vergiftiging van de Turksch-Bulgaarsche betrekkingen. De geheele zinsnede over Bulgarije moet alle vrienden van eene Turksch-Bulgaarsche verzoening in verbazing brengen. Zij is volstrekt niet verzoenlijk en is slechts in staat een nadeeligen invloed uit te oefenen op de tusschen Turkije en Bulgarije loo- pende onderhandelingen." Sofia, 22 Dec. De Bulgaarsche re geering heeft heden aan de vertegenwoordi gers' der mogendheden een niet-officieele nota gezonden, waarin zij er op wijst, dat Bulgarije tot dusverre een correcte houding heeft aangenomen en er naar heeft gestreefd tot een overeenstemming te komen. Zij beklaagt zich verder over den on vrien delijken toon tegenover Bulgarije in de troonrede van den Sultan. De nota van de Bulgaarsche regeering berust intusschen op een onjuiste vertaling, waardoor de verkeerde voorstelling is ont staan, dat er verband was gebracht tusschen de onafhankelfjkverklaring van Bulgarije en de inlijving van Bosnië. Men wijst er op, dat, nadat de authen tieke vertaling van de troonrede is bekend gemaakt, een gedeelte van de in de nota 'uitgedrukte bezwaren iS vervallen. Turkije. Constantinopel, 22 Dec. Dat de kroonprins ziek zou zijn, wordt gelogen straft. Grootvizier Kiamil Pacha heeft aan een interviewer verklaard, dat de regeering in ieder geval zóó lang kan het bewind blijft, totdat het parlement niet zijne voorberei dende werkzaamheden zóó ver zal zijn ge vorderd, dat er ruim baan verkregen is voor den eigenlijken arbeid. Of de regeering daar na nog zal aanblijven, hangt van het par lement af. Konstantinopel, 22 Dec. Ach- med Riza is benoemd tot minister van on derwijs. De benoeming van den le'der der Jong- Turken Achmed Riza tot voorzitter van het f parlement wordt als zeker beschouwd. Op de vraag van een afgevaardigde, waar om de Kreta-kwestie in de troonrede onver meld gebleven is, heeft de grootvizier ge antwoord, dat die kwestie voor Turkije niet bestaat. Kreta vormt een iutegreerend be standdeel van het rijk. Dit groote eiland staat bovendien tegen vreemde annexatie- lusten onder bescherming van de mogond- heden. Konstantinopel, 21 Dec. De Kamer heeft de geloofsbrieven van de afge vaardigden onderzocht en allen toegelaten, op vijf na, omtrent wie een nader onderzoek zal worden ingesteld. De zitting werd in beslag genomen door de lezing van telegrammen van gelukwen sching van buitenlandscho parlementen en hooggeplaatste personen. Deze gelukwen- sohen werden met langdurig gejuich ont vangen, behalve die van den Rijksraad van Oostenrijk, waarbij slechts even door enke len werd geapplaudisseerd. Britsch-Indië. Calcutta, 22 Dec. Wederom is een moordaanslag gepleegd tegen den procureur- generaal Hume. Tegen den trein, waarmee hij reisde, worden gisterenavond bij Sode- pur twee bommen geworpen. Er werd nie mand gedeerd. Argentinië. B u e n o s-A y r e s, 2 2 Dec. De Ka mer heeft de begrooting voor 1909 aangeno men, die sluit met een nadeelig saldo van 3,500.000 piasters. Allerlei. vDe Dalai Lama heeft Maandag Peking verlaten om terug te keeren naar Lhassa, na vier jaar in het noorden van China gezwor ven te hebben. La Roche lie, 22 Dec. In het ge hucht Villeneuve zijn 20 steenen doodkisten gevonden, bevattende menschengeraamten van bijzondere grootte, waarschijnlijk uit het Gallo-Romeinsche tijdperk. Kameroverzicht Tweede Kamer. Dinsdag kwam het Hoofdstuk Landbouw Nijverheid en Handel aan do orde. In de eerste plaats komt in stemming het j.l. Vrijdag aangehouden art. 2 (jaarwedden Departements-personeel), dat wordt aange nomen met 62 tegen 4 stemmen. (Tegen de aanwezige socialisten). Hierna komt in stemming art. 10 (subsi die Boerenleenbanken), dat wordt aangeno- men met 46 tegen 24 stemmen. Tegen stem- 1 den de heeren Smeenge, Reijne, Van Sty- rum, Hubrecht, Ter Laan, Plate, De Klerk, Ferf, Van Foreest, Nolting, Ketelaar, Hu- genholtz, Schaper, Helsdingen, Eland, Van Gijn, Tydeman, Roessingh, Verhey, Van Doorn, Limburg, Van Deventer, Drucker en Lely. De heer R e ij n e verheugt zich over den gunstigen toestand, waarin de veestapel thans verkeert en vestigt de aandacht op de alarmeerende berichten, welke uit Dussel- dirf komen, omtrent kwade droes onder de i paarden. Bedoelde paarden waren slacht- paarden uit Engeland en dergelijke alar- meerende berichten zijn wel eens meer ge bruikt om den veeinvoer naar Duitschland uit Nederland tegen te werken. Wederom dringt Spr. er op aan om alle gediplomeer de veeartsen te vergunnen in geval van nood als Rijksveearts op te treden. Voorts dankt hij voor het ingestelde onderzoek naar vee- verloskundige hulp' ten platten lande, maar er moet meer gedaan worden. Er moet gezorgd worden dat niet door onbevoegden veeverloskundige hnlp wordt verleend. Daardoor zouden duizenden dieren gespaard blijven. De Minister van Landbouw enz., (de heer Talma) zegt dat er alle reden is om tevreden te zijn over den toestand van den veestapel. De wolk aan de oostelijke grens is van voorbijgaanden aard, doch zal niet uit het oog verloren worden. De Minis ter wijst er op dat er thans 169 plaatsver vangende districts-veeart&en zijn. Het gaat niet aan om al die plaatsvervangende di stricts-veeartsen maar Rijksambtenaren te maken, 't Is waar, dit naar aanleiding van een aanmerking van den heer Hugen- holtz dat dé plaatsvervangende districts-veeartsen benoemd worden op voor dracht van de districts-veeartsen, maar van begunstiging is den Minister tot heden niets gebleken. Maatregelen tot verbetering der vee-geneeskundige hulp zijn weldra te wach ten. Hinnenkart zal een wetsontwerp ver schijnen tot wijziging der wet op de vee artsenijkunde. Bij art. 47 (Tiendafkoop) wijst de heer van W ij n b e r g e n op de oorzaken dat nog zoo weinigen zich aanmelden voor vrij- willigen tiendafkoop. De wet treedt op 1 Jan 1909 in werking en nu meenen sommigen dat vóór dien datum geen afkoop kan plaats vinden. Kan na de inwerkingtreding der wet nog geen overeenkomst worden aan gegaan tusschen tiendheffer en tiend plioh- tige, met dezelfde gevolgen en faciliteiten als of de overeenkomst vóór de inwerking treding der wet ware aangegaan? Is dit niet het geval wil de Minister dit dan bevor deren? De heer P a t ij n sluit zich hierbij aan. De Minister heeft overwogen of het mogelijk was den tiendafkoop te verschui ven, maar is niet tot een resultaat kunnen komen. Het is natuurlijk het beste dat tiendheffers en tiondplichtigen het ondei elkaar kunnen vinden. Wanneer in 190$ alle6 kan afloopen is de zaak opgelost en daarom heeft de minister overwogen ir Januari een samenkomst te beleggen tus schen zijn departement en de voorzitter: der tiend-commissiën om tot eene regeling te komen. In Februari kan de Kamer dan een ontwerp te gomoet zien. Nadat door eenige leden het financieole be heer der staatsmijnen in Limburg, werdei door verschillende leden wenken gegeven in zake het toezicht op de mijnen. De heeren Ruys de Beerenbrouck en Vai Kol drongen o. a.. aan op aanstelling va» controleurs tot betere naleving van de mijn: wet. Er is geen enkel bedrijf zeide de laai

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1