ar. i§6. 7d< jHargang Woensdag 30 December 1908. BUITENLAND. FEUILLETON. Het verraad van Lampagger- AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post1.90. Afzonderlijke nummers0.09. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 urn 's morgens by de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.90. Elke regel meer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 29 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tol het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eeno oirculairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. BelgU. Brussel, 29 Dec. De minister van oorlog herhaalde de verklaringen, in de Kamer door hem afgelegd ter zake van het militaire vraagstuk, en voegde daaraan toe, dat bij vertrouwde dat de Senaat zou me dewerken tot verzekering van de verdedi ging en de onschendbaarheid van den na- tionalen bodem. Frankrijk. Par ij s, 29 Dec. Minister-president Clemenceau had hedenmiddag een onder houd met generaal Lyautey over verschil lende vragen betreffende de Algerijnsch- Marokkaansche grens en ontving daarna ge neraal Bailloud. Het „concours, d'agrégation", dat in de vorige week door de bekende tooneelen in de Ecole de médecine te Parijs verhinderd werd, heeft verleden Maandag plaats gehad. Van de 140 candidaten, die zich hadden opgegeven, hebben 130 er aan deelgenomen. Er waren uitgebreide voorzorgsmaatregelen tegen verstoring van de orde genomen. De colleges van de geneeskundige studen ten van de beide eerste studiejaren blijven tot na Paschen gesloten. Dat heeft echter eene andere reden namelijk het gedrag van deze studenten tegen den hoogleeraar in de anatomie Andier, dien zij uit zijn laborato rium hebben gedrongen, omdat hij uit Nan cy naar Parijs was overgekomen tegen den zin van de studenten, die liever een ander in zijne plaats hadden benoemd gezien. Oostenrijk. \V e e n e n, 2 9 Dec. Het heerenhuis heeft heden de voorloopige begrooting aan genomen, alsmede eene reeks wetsontwerpen, die door het huis van afgevaardigden reeds waren gevoteerd, daaronder ook de wet, die de vegeering machtigt de handelsbetrekkin gen te regelen met de Balkanstaten. In het debat over de begrooting deden de woordvoerders van alle partijen een krachtig beroep op de regeering om voor de belangen van Oostenrijk bij de regeling van de mili taire kwestie met Hongarije te waken en zich nadrukkelijk te verzetten tegen alle con- cessiën aan Hongarije, die afbreuk kunnen doen aan de eenheid en de gevechtswaarde van het gemeenschappelijke leger. Minister-president Bienerth verklaarde, dat het een van de dringendste plichten van iedere regeering is het gemeenschappelijke leger te houden in een toestand, waardoor het in staat is tot het waarborgen niet alleen van den Europeesche vrede maar ook tot be scherming van de economische ontwikkeling van de monarchie. De militaire kwestiën zullen eene oplossing krijgen, in overleg met de bevoegde constitutioneele machten. De minister verzekert, dat de Oostenrijksche in vloed, voortvloeiende uit de wet en uit de bijdragen voor het gemeenscuappelijke leger, volledig zal worden uitgeoefend tijdens de onderhandelingen over de militaire kwestiën, welker oplossing intusschen niet voor de deur staat. Servië. Belgrado, 29 Dec. De onderhan delingen, die sedert twee weken tusschen de politieke partijen worden gevoerd tot vor ming van een coalitie-kabinet, zijn afgebro ken omdat men wanhoopte tot een resultaat te kunnen komen. Bulgariji. Uit Sofia wordt aan de Temps bericht, dat de vertrouwelijke nota van de Bulgaar- sche regeering daar geen diepen indruk heeft gemaakt in de diplomatieke kringen. Men keurt het in deze nota af, dat zij de ant/i-Bulgaarsche gevoelens van Turkije overdrijft en te veel gewicht hecht aan eene parade-rede, die voornamelijk voor het publiek werd uitgesproken. Men vindt ook dat de Bulgaarsche regeering, al vraagt zij den steun van de mogendheden, niet geneigd schijnt hun raad te volgen omdat de nota wederom zegt, dat de onaf hankelijkheid niet kan worden gekocht. Verder schrijft deze correspondent ,,Het is nagenoeg zeker, dat de mogend heden zich niet zullen tevreden stellen met de 82 millioen, die Bulgarije aanbiedt. In de kabinetten is men gekomen tot een be drag van 150 millioen. Dat is veel meer dan wat Bulgarije werkelijk verschuldigd is voor de spoorwegen, de schatting, de vakoef-goederen en de vuurtorensmaar men wil blijkbaar Turkije schadeloos stel len op kosten van Bulgarije. ,,De diplomatieke kringen gelooven ook niet, dat Bulgarije geneigd is in den oor log te gaan, althans voor het oogenblik. Het is dus waarschijnlijk, dat de nota zon der ^merkbare directe uitwerking zal blij ven De Balkancrisis. Op de Russische nota tot toelichting van het standpunt van Rusland in de tusschen Weenen en Petersburg gevoerde onderhan delingen over het programma van eene eventueele Balkanconferentie, is nu eene nota gevolgd, waarin de regeering van Oos- tenrijk-Hongarijè de mogendheden in ken nis stelt van den stand der onderhande lingen. Dit is geschied door eene aan de mogendheden gezonden aide-mémoire, waar in wordt betoogd, dat de regeering terstond na de ontvangst van het conferentiepro gramma, dat haar door minister Iswolski is toegezondem, allies wat van haar afhing heeft gedaan om het conferentie-denkbeeld dat niet van haar is uitgegaan, te bevorde ren. In een schrijven tot beantwoording van de mededeeling van het conferentie programma, heeft zij tegenover alle pun ten positie genomen. Ook heden neemt zij tegenover de conferentie eene sympathieke houding in acht, en de door haar geformu leerde reserves hebben enkel ten doel er toe bij te dragen, dat de werkzaamheden van de conferentie op zooveel mogelijk af doende wijze worden voorbereid. Dezelfde bedoelingen leiden het kabinet te Weenen ook bij zijne onderhandelingen met de Por te, en het zal aan de mogendheden mede deelingen hierover doen toekomen, zoodra het gewenschte resultaat bereikt zal zijn. Aan deze aide-mémoire zijn vijf bijlagen toegevoegd, en wel: 1. het programma van de conferentie, toegezonden door het depar tement van buitenlandsche zaken te Pe tersburg; 2. het antwoord van het kabinet te Weenen van 15 November op de mede deeling van het conferentieprogramma; 3. de aide-mémoire van het kabinet te Peters burg van 9/22 November; 4. de aide- mémoire van toet kabinet te Weenen van 8 December; 5. de aide-mémoire van het Pe- tersburgsche kabinet van 4/17 December. De vrees, dat de bekendmaking van deze nota en hare bijlagen de stemming tusschen Weenen en Petersburg zou kunnen ver scherpen, wordt door den inhoud gelogen straft. Het doel daarvan is, zoo wordt aan de Frankf. Ztg. uit Weenen bericht, bo venal het bewijs te leveren, dat niet Oos tenrijk de schuld draagt aan den sleepen den gang van de onderhandelingen over de inlijving. „Oostenrijk is zoover mogelijk tegemoet gekomen zoowel in den vorm als in de zaak. Bij het samenstellen der nota is natuurlijk ook gelet op Iswolski's rede, die in Weenen welwillend beoordeeld wordt, omdat men de bedoeling erkent den druk van de panslavistische stroomingen in Rusland te ontwijken." Over den stand van de onderhandelingen tusschen Turkije en Oostenrijk zijn de be richten tegenstrijdig. Eenerzijds wordt ge meld, dat de grootvizier Kiamil Pacha in een gesprek met markies Pallavicini heeft verklaard, dat de door Oostenrijk-Hongarije gedane voorstellen niet van zoodanigen aard waren, dat zij een grondslag konden vormen voor onderhandelingen. Aan den anderen kant maakt een correspondent van de Vossi- sche Ztg. gewag van eene conferentie, die baron Aehrenthal heeft gehad met de beide minister-presidenten en die ook door den gemeenschappelij'ken minis'er van financiën, tevens bestuurder van Bosnië, baron Burian werd bijgewoond. Daarin was de vraag der geldelijke schadevergoeding in de Bosnische zaak een gewichtig onderwerp van de bespre kingen. Naar van geloofwaardige zijde ver luidt, moet deze conferentie een voorstel hebben behandeld, waarvan de aanneming door de beide parlementen geen al te groote moeielijkheden zou opleveren, omdat daar door zoomin de begrooting van de beide staten als het Bosnisch-Herzegowinische landbudget eene belasting zouden ondervin den, terwijl de behoefte aan geld van Tur kije door dit voorstel zou kunnen bevredigd worden. Volgens een bericht, dat de Daily News uit Rome ontving, heeft de Oostenrijksche regeering vertrouwelijk laten weten, dat Oostenrijk bereid, zou zijr een bedrag van 100 millioen lire te betalen, waarvan 75 millioen bestemd zouden zijn voor Turkije, 20 millioen voor Servie en 5 millioen voor Montenegro. De Berlijnsche correspondent van de Daily News maakt melding van een daar uit Sofia ontvangen bericht, dat de grootvizier Kiamil Pacha heeft verklaard in den loop van een gesprek, dat de velschillen tusschen 't geen Turkije vraagt en Bulgarije bereid is +e geven als schadevergoeding zoo groot zijn, dat slechts eene conferentie van de groote mogendheden in staat zou zijn eene wijze van regeling van het geschil te vinden. Geene Turksche regeering kon het wagen, de Bulgaarsche aanbieding aan te nemen. Op eene' opmerking van de Peterburg- sche Rjetsch, dat van Berlijn uit in de Balkankwestie op Oostenrijk-Hongarije een druk wordt uitgeoefend, antwoordt de Post ,,Het is inderdaad juist, dat elke voor uitgang in de onderhandelingen tusschen Oostenrijk-Hongarije en Turkije door Duitschland met ingenomenheid wordt be groet en dat de Duiische politiek van den beginne af in een minnelijk overleg tus schen Weenen en Konstantinopel een ge wichtig middel ziet om kalmeerend te werken in de Balkankwestie. Nooit echter is het onze diplomatie in de gedachte ge komen, aan de diplomatie te Weenen zulk een overleg aan te bevelen onder voor waarden, die voor Oostenrijk-Hongarije drukkend of vernederend zouden kunnen ziin.' Volgens de Pol. Korr. zal ook door het kabinet te Weenen eene mededeeling be treffende de conferentie aan de mogendhe den gedaan worden. De geheele correspon dentie, die in de laatste weken tusschen Weenen en Petersburg is gevoerd, zal ter kennis van de kabinetten gebracht worden en daarna zal de hoofdinhoud daarvan ook aan het, publiek bekend gemaakt worden. Turkije. Een keizerlijk iradé heeft de aanstelling- goedgekeurd van schout-bij-nacht Gamble, van de Britsche zeemacht, voor twee jaren, op een salaris van 3000 pond sterling per jaar, om de reorganisatie van de Turksche vloot te leiden. De Sjoerei Umm-et, een met het Jong- Turksche comité in nauwe betrekking staand blad, zegt, dat het parlement den plicht heeft aan de politiek van Kiamil Pacha een einde te maken en haar door eene nieuwe, actieve politiek te vervangen. Deze raag zich niet bij de oude aansluiten, maar moet de tot dusver met Weenen en Sofia gevoerde onderhandelingen als nul en gee- ner waarde beschouwen en zou op geheel nieuwen grondslag vrij en onafhankelijk gevoerd moeten worden. De verzekering, dat de tot dusver gevoerde onderhandelin gen toch nog tot een goed einde zullen lei den, is niets dan leugen. De tot heden ge voerde politiek heeft niets tot stand ge bracht en men moet van voren af begin nen. Hiertoe heeft men nieuwe handen en een bekwamen kop noodig. De. voortzetting van de politiek van Kiamil Pacha beteekent niets anders dan eene voortdurende politiek van dralen. Uit Uskub wordt aan de Köln. Ztg. be richt, dat het korps officieren van het der de legerkorps zich tot den minister van oorlog heeft gewend met het verzoek gene raal von deGoltz Pacha tot inspecteur- generaal van het Turksche leger te benoe men. Generaal von der Goltz heeft reeds vroe ger eene hooge betrekking in het Turksche leger vervulden wat hij toen heeft ver richt leeft nog voort in de herinnering. Allerlei. Toulon, 29 Dec.' Een brand ont stond aan boord van de „Prinses Alice", het jacht van den vorst van Monaco. De brand dreigt groote i.fmetingen aan te ne men Toulon, 29 Dec. De brand aan boord van de „Prinses Alice" is gebluscht. De aangerichte schade is zeer belangrijk. Londen, 29 Deo Een vreeselijke sneeuwstorm woedt over Groot-Brittannië, waarschijnlijk de ergste sinds 1881. De tele graaflijnen zijn gestoord treinen inge sneeuwd, de Londensche handel staat stil. Een aantal personen zijn van koude omge komen De aardbeving in Zuid-ltalië. Rome, 29 Dec. Het geheele aard bevingsverschijnsel schijnt zijn uitgangs punt gehad te hebben in de diepte der zee. Plotseling rees de zeespiegel. Ver schrikkelijke golven vernielden alles waar langs zij kwamen. De buitensporige koude en stroomende regenvlagen verergerden de ramp, De steden aan de kust van Calabriö en van Sicilië werden overstroomd. Ge heele dorpen werden vernield, spoorwegen weggespoeld, tunnels stortten in. De angst en ontsteltenis van de bevolking zijn onbe schrijfelijk. De regeering ontving door middel van radiotelegrammen berichten uit Messina, inhoudende dat cr duizenden slachtoffers zijn. De meeste kazernes zijn ingestort. Talrijke soldaten zijn gedood, daaronder ook generaal Costa. De bevelhebber van den kruiser Pimonte is met zijne vrouw en twee kinderen verdronken. 4000 man zijn nit Rome vertrokken naar Messina, waar de staat van beleg zal worden afgekondigd om een einde te maken aan het bedrijf van roovers en plunderaars. Berichten, die uit andere bronnen zijn ontvangen, melden, dat men zonder tijding is omtrent tien torpedobooten, die gomeord waren aan de kaden van Messina. De sol daten moesten schieten om de plunderaars uiteen te jagen. De huizen, die zijn blijven staan, worden door brand vernield. Ook de gevangenissen zijn een prooi der vlammen geworden; alle gevangenen ontsnapten. Het geheele land van Messina naar Catanië is een reusachtige hoop bouwvallen. Het is onmogelijk hot aantal slachtoffers te schat ten Te Catania zijn 500 barken en drie goederenbooten vergaan De stad Gioja is bijna geheel verwoest. Te Palmi zijn 500 dooden en verscheidene honderden gewon den. De Paus heeft de geestelijkheid van de door den ramp geteisterde streken gelast ondersteuningen uit te deelen. Rome, 29 Dec Volgens de Tri- buna moeten er 60 a 75,000 slachtoffers zijn. Rome, 29 Dec. De officieele beves tiging van den buitengewonen omvang der ramp maakte hier een indruk van versla genheid. Men had hier nog steeds de hoop. dat de eerste berichten, die van de overL- enden waren opgevangen, overdreven zou den zijn geweest, maar de radiotelegrammen brengen ieder oogenblik nieuwe ijselijke bij zonderheden over een ramp, die zonder oorbeeld is in de geschiedenis. De Koning heeft 20,000 francs geschon ken voor de slachtoffers. Rome, 29 Dec. De Koning en dtj Koningin zijn naar CalAbrië en Sicilië v_ trokken. Rome, 29 Dec. In een telegram, dat aan het departement van marine ontvangen is, wordt het aantal der te Messina omgeko menen geschat op 50,000. Brandweermannen! uit de hoofdstad zijn naar het tooneel van; de ramp vertrokken. Uit Reggio zijn n geen berichten. De straat van Messina geheel van aanzien veranderd. Een g~: aantal der overlevenden is krankzinnig ge worden. De stad Seminaro is verwoest; 100 per sonen zijn om het leven gekomen. P a r ij s, 2 9 D e c. Uit Rome worm de Tcmps bericht: De schok duurde 30 se-', condenhet was alsof de aarde ronddrahi-J.- en de geheelo hemel in orand stond. R o m e, 2 9 D e c. Volgens telegramment in de bladen zijn de bisschoppen van Me.. 4 DOOR J. P. SCHOENAKER. Gep. Kapitein N. 7. Leger. Minder gelukkig ging het onzen inlandsohen soldaten., wier kazerne door hare ligging 't eerst door dezen1 aanval werd verrast. Daarbij kwam, dat zij door de angst- en scbrikkreten van vrou wen en. kinderen m de eerste oogenblikken van de wijs werden gebiacht. Gelukkig dat do mee6te vrouwen en kinderen, nog tijdig onder dé slaaptafels veiligheid- hadden gezocht en' zoo doend e aan den moord ontkwamen. Het- duurde niet- lang of onze inlandsohe soldaten' voahten als leeuwen. Het angst- en jammergesehrei van vrouwen en kinderen d'reef hen' tot- woede en wanhoop. Zij begrepen wat lrier op het spel stond en. stortten zich met grenzenlooze verbit tering op tien vijand1. Aan allo kanten ontstond weldra een ver woede strijd en? binnen weinige oogenbli'kken lagen gesneuvelden en gewonden ter aarde. De inlandsohe soldaten vochten echter zonder orde, zonder leiding en zouden ongetwijfeld het onderspit hebben gedolvenzonder do welge richte schoten der afdeelUig onder luitenant Schnelle, wier salvo's tien over machtigen- vijand dwongen het binnenplein te ontruimen. Men kan zie hvoorstellen., welke onuitspreke lijke angsten de weerlooze vrouwen (ongeveer dertig in aantal) en hare arme kinderen- al dien t ijd doorleefden Dnarby kwam, dat reeds eenige vrouwen zwaar gewond waren en hare- wan hoopskreten en droevig gekreun de anderen ge heel van stuur brachten. Zij wisten maar al te goed, dat vrouwen noch kinderen gespaard' zou den worden door den Atjeher, die niet alleen met beestachtige wellust moordt, doch daarbij op gruwelijke manier verminkt en zelfs de kin deren ergerlijk mishandelt. Zoo bijv. waren kort vóór het gekeurde te Lampagger om by enkele feiten, te blijven op den weg van Longbatah maar Pager Ajer, zoomede nabij onzen post Djempit}, de afschuwe lijk verminkte lijken gevonden van soldaten vrouwen-. En iets later werden door een bende van 30 Atjehers 'smorgens twee vrouwen aangehouden, die van de markt te Kota Rad1 ja naar onze post Lambaroe terugkeerden. De ongelukkige» wei den eerst op hemeltergende wijze mishandeld en daarna verminkt. Een d'ezev gruwelijk mis- thandeMe vrouwen wist, tot 'bewustzijn, terugge keerd, ondanks hare verwondingen en afgesne den borsten, kruipend Lambaroe te bereiken'. Na eenigen tyd in de a m bul-ai nee te Lambaroe te zijn verpleegd, ontmoette zij op den passer aklaar een bevrienden Atjeher. dien zij herken de als één der wreedaards, die haar onder helsoli gelach had verminkt In Juli 1879 waren wij persoonlijk getuige van' een gelijk gruwelstuk op vrouwen gepleegd, die van Pakan K-roengtjoet naar Si lang terug keerden. Is het wonder, dat het beter gevoel onzer soldaten dOor zulke niets ontziende bar- baarschheid wordt onderdrukt? Onze soldaten blijven ook nienschen. Ena chaque mal propre remèdo. Voor die tijgers in- menschervgedaante, voor d'ie lieden Zonder gevoel en geweten, die zelfs door eigen hoofden' met den klewang moeten worden geregeerd, die steeds den, spot drijven, met onze hum-amiteitsbegriippen en. de Nederlan ders vooral om die reden dapper maar dom" noemen, durft men de besohermiing in te roepen' van onze geëerbiedigde Koningin. Men leze het. ingezonden stuk in de „Telegraaf" van' den 19. Aug. 1908, avondblad. Toen Schnelle het terrein aan de vóór- en achterzijde van het officierslogies genoegzaam door geweervuur meende te hebben schoonge veegd en het geschreeuw des Vyands veel min der was geworden, besloot hij een onderzoek te doen, naar beide andere officieren. Met vier mam sloop hij .behoedzaam naar het zuidelijk, gedeelte der voorgalerij, dat door een zeil was afgesloten. Dicht bij dat gedeelte ge komen., bleef hij even staan om te luisteren,, doch geen gerucht drong tot de patrouille dbor. Maar nauwelijks had Schnelle het zeil opgetrokken, of vijf Atjehers sprongen met opgeheven klewang naar voren. De voorste velde hij door een revol verschot), de tweede werd. door den fusilier Kooi afgemaaktde drie andoren lieten zic-h op den grond, vallen- en verdwenen-. Met het oog op de waarschijnlijkheid', dat meer Atjehers zich in de officierslogies hadden ver scholen, achtte Sohmelte het niet raadzaam het onderzoek voort te zetten, doch liever post te vatten waar hij stond. Zijne soldaten gaf hij het bevel om aaneengesloten te blijven en de ge weren vaardig te houden Deze voorzorg bleek niet overbodig, want eenige oogen'blikken later liadden zij een verwoeden aanval te doorstaan, welke gelukkig zonder eenig verlies onzerzijds werd; afgeslagen. De Atjeheiis daarentegen, lie ten twee dooden en één. zwaar gewonde achter. Het mag, in waarheid, een bijzonder geluk heeten, dat Schmelle telkens als door een won der gespaard) bleef. Nauwelijks was men een weinig op verade ming gekomen, of aan de N.-zijde, alwaar het grootste gedeelte der Atjehers zich had terug getrokken. werd brand ontdekt. In deze be narde omstandigheden kon geen. erger ramp de onzen treffen. Tot eiken prijs moest worden, getracht dat vuur meester to worden. De ser geant Rekker en eenige vastberaden fusiliers be sloten dit waagstuk te ondernemen. Zekerheids halve werden de geweren nagezien en de bajonet onderzocht, vervolgens, met inachtneming van de uiterste voorzorgen, langs den achterkant van het officierslogies naar de Noordzijde van het kampement gekropen. Na eenige minuten op die manier te zijn voortgegaan, stiet- het troepje op een groep Atjehers. die op den loer lage». Zonder zich lang te l>edenken. wierp Rekker zich met zijn troepje op den vijand1, die na ecu. verwoed' geveoht van enkele minuten met de bajonet uit elkaar werd -gejaagd'. Dit gevecht ikbstte don onzen één gewondede Atjehers lie ten één gesneuvelde liggen. Zomder verdere ontmoeting kwam genoemde onderofficier aan dé 'brandende loods, en slaag de er in de vlammen te -blusschen, welke geluk kig nog geen vat hadden kunnen krijgen op de ba m boe-omrandi ng Intusschen had het krijgsrumoer zoo goed als opgehouden-, wat Schnelle <beed besluiten een ronde te maken langs do zuid1- on! westzijde, ten einde den stand van zaken op te nemen en om te onderzoekeu wat hem nog te doen stond. Na de noodige orders en het bevel aan oen onderofficier te hebben gegeven, met nadrukke- lijken last. om niet van plaat-s te veranderen, ging Schnelle met- twee man zijne ronde doen. Met de revolver in de -eeno en de sabel in de andere hand, sloop hij behoedzaam langs de omheining en bereikte zonder stoornis dé wester- face, ahvaar hier en daar eenige manschappen bij elkaar stonden, half gekleed, «toch met het geweer in de hand on de patroontascli om. Zijn eerste werk was deze fusiliers te vereenigen on behoorlyk in te deelen De aanwezigheid van hun officier, deed, zooals begrijpelijk, den moed en het zelfvertrouwen- weer herleven. Zij wisten niet beter of de officieren waren onder 's vyands slagen gebleven en hadden zich reeds op hot ergste voorbereid. Rij het geschut trof Schnelle al de bedicnings- manschappen op hun post, doch don oomman- danb, sergeant Trijns der artillerie, zwaar ge- wiond. Deze onderofficier had zich met vastberaden heid door den vijand heen geworsteld, om liet bastion te bereiken, steeds woedend' met do sabel om zich heen slaande, doch bekwam ein delijk een klowanghouw welke hem deed neér- vallen. Zeker zoude hij aan stukken zijn gehakt hadde niet de fusilier Kooij den Atjeher ,,a bout portamt" neergeschoten en een tweede met de bajonet aan den grond genageld. Op handen en voeten kruipend kwam Trijns bij zijn geschut en werd door de kanonniers zoo goed en zoo als hot ging, verljondèn. Eerst toen het volkamen dag was, verliet dappere en trouwe onderofficier zijn post. Juist had' Schnelle de manschappen aan d: wester-faee geordend, tooir ©en dof geluid, het- loopen van vele menschen op drassi bodem, werd gehoord. Een blik werpende over d'e omheining, out w aardde hij verschillende donkere massa's, welk zich snel i.n westelijke -richting verwijderden Het waren de Atjehers, die het kam po men langs do N.-O.-zijde hadden' verlaten Oisoboot hot hun gelukt was, in de eerste verbijsterui(; en verwarring een ontzettend bloedbad aan t richten, zoo had' de ondervonden weerstand 4 vijand zeer teleurgesteld en zocht hij thans, gehavend, zij» behoud in een overhaaste vhmft In een ommezien, waren de geweren op <1 vluchtende drommen gericht, en voor zoover d duisternis zulks toeliet', hun d'e nkiodige salvo achterna gezonden. Ook het geschut liet zit niet onbetuigd en brandde een paar grannr, kartetsen los, welke hun doé! niet misten. Niettegenstaande daarna, in het kaïn do rust was teruggekeerd, zoo achtte Schr het raadzaam de beschikbare manschappen <ïe hand aan "t- geweer, op hun post te Ia' Zoo lang do duisternis aanhield mocht el oogenblik van den ondernemenden vijand e»-. hernieuwden aanval worden verwagbt. Zek>- hcidshalve werden zelfs de reserve-patronen vl di wacht onder de manschappen verdoekt'. Slot volgt.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1