BINNENLAND. Madrid, 3 O D e c. De Koning zoisd een telegram van deelneming. Sofia, 30 Dec.De minister von biii- tenlandsche zaken heeft namens de Bul- gaarsche regeering een telegram van J?elne ming aan miniater Tittoni gezonden. Belgrado, 30 Dec. Koning Pe'-.-r tond een telegram van deelneming aan d?u Koning van Italië De Servische regeering deed dit aan de Italiaansche regeeriug. Rome, 31 Dec. Het parlement zfti worden bijeengeroepen. Men zal het vragen buitengewone belastingen to voteeren voor een tijd van vijf jaren, alsmede eene verhoo ging van de spoorwegtarieven. De door de 'aardbeving beproefde streken zullen voor een langen tijd van belastingen vrijgesteld werden. Ook wordt eene nationale leening tot ondersteuning voorgesteld tegen een ren te van 2 pet. De dagbladen maken melding van talrijke gevallen van krankzinnigheid onder de over levenden. vMet ontzetting verneemt men de vreeselijke tijdingen uit de voor eenigen tijd nog zoo welvarénde en thans totaal verwoeste landstreken in Zuid-Italië. De aardboving van Messina en Reggio staat bij de zware bezoekingen, welke San Fran cisco en Zuid-Amerika in de laatste jaren te verduren gehad hebben, helaas niet ach ter. Behalve de reeds genoemde beide ste den liggen in de nabijheid en op verderen afstand een groot getal kleine dorpjes in puin en verhoogen hot vreeselijke aanzien van menschelijke ellende. Hot is juist gebleken, wat het Italiaan sche Parlementslid Defelice uit Messina seinde: ,,De slachtoffers zijn bij tiendui zenden te ramen! Van den prefect van Messina ontving men in Napels Woensdag het eerste offi cieoio bericht Daarin wordt gezegd, dat de catastrophe alle menschelijke verbeel dingskracht te boven gaat. Messina is zoo ongeveer in zijn goheel weggevaagd. Wat de aardbeving nog had overgelaten aan puin en lijken, werd door het water weggesleurd. Het getal der dooden wordt op tienduizen den geschat. De algemeene verslagenheid, verwarring en radeloosheid is onbeschrij felijk Do tot dusver verleende ondersteu ning is niet voldoendeer is nog steeds dringend behoefte aan hulp en vooral moet er levensmiddelen gezonden worden. De brand, die men tot dusver nog had weten meestor te blijvea, breidt zich naar alle hoeken dér stad uit. Te Catania zijn door een paar stoomboo- ton do eerste gewonden aangebracht. Zij waren van alles ontbloot en waren in half verhongerden, deerniswaardigen toestand. Een vrouwelijke ooggetuige, die de ramp ontkomen is, vertelde het volgende ,,Wij sliepen nog en werden plotseling gewekt door een hevig geraas. Het was alsof .alle helsclie machten waren losgebro ken. De muren wankelden, de vloer spleet open en we vielen met onze bedden en al een verdioping naar ben-den. Hoe we uit huis zijn gekomen, weten we zelf niet. Hot was buiten pikdonker. Een vreeselijke storm gierde ons tegen. De regen viel in stroo men. We hoorden aan alle kanten gejam mer. Met mijn twee dochters holde ik door de straten, we trachten weg te komen uit de huizenzee, dio ons dreigde te verplet teren. Onderweg kwamen we scharen an dere vluchtelingen tegen. We moesten ons dikwijls een pad banen over steenmassa's van meters hoog. Neergestorte balkons, vensters, balken, st»en ijzer, alles wild dooroengoworpen, versperden de straten. Hoe we door die hel zijn heengekomen, weet ik nog niet. We wisten eigenlijk niet reebt wat we deden en wisten niet dat we de redding tegemoet liepen. Bij de haven gekomen, grepen ons sterke armen we waren in een schommelende sloep getild on werden vervolgons naar een schip gebracht Hot spook van den dood heeft ons losgela ten,, om an^?ren na te jagen. Mijn God, wat een ontzottonde ramp!" De eerste schok in Messina was er een van kolossale kracht. De volgende schok ken kwamen snel oj) elkander. Het was weldra de eene schok na» den anderen. Doodsangst maakte zich van de bevolking meester. Velen waren als verlamd van schrik. Het aan zee gelegen deel heeft het allermeest geleden. De schoonste paleizen en kerken stortten in en onbeschrijfelijk was het gejammer, dat van alle kanton op steeg. Neervallende muren bedolven *ieder die niet gauw zijn weg naar buiten wist te .vinden. Alles vluchtte door elkaar; het was een weergalooze verwarring. Onder donderend geraas ontplofte de gasleiding, waardoor overal brand ontstond. De storm wakkerde de vlammen aan. Toch waren er enkelen, die het hoofd niet verloren; een aantal moedige kerels vormde een reddings brigade en trachtte te redden wat te roe den viel, maar hot mocht niet veel meer baten De Engelsche on Russische eskaders heb ben te Messina hunne bemanning ont scheept en deze hebben wonderen van dap perheid verricht. De schepen zijn in gast huizen herschapen. In Reggio liggen onder de puinen hon derden soldaten begraven, talrijke politie agenten werden gewond of gedood. In Pal- mi zijn tot reeds Dinsdagavond 300 lijken geborgen. Men vermoedt, dat er nog even zooveel onder de puinen liggen. Het getal van de in Bagnara omgekomen menschen schat men op duizendbijna alle huizen zijn daar verwoest. De prefect «van Reggio. die behouden en ongedeerd in Ge- race Marina is aangekomen, bericht, dat Reggio bijna geheel verwoest is. Duizenden zijn gedood en alle gebouwen ingestort. Een overlevende uit Messina vertelt, dat de stad is herschapen in een reusachtige puihhoop, dat weinige inwoners den dood ontloopen zijn. Er heerscht gebrek aan ge- neasheeren, tenten, klederen en levens middelen. om de overlevenden, die van het noodigste gespeend aan den kouden winter zijn prijs gegeven, to verzorgen. gebrek aan brandweer-materiaal, om de vlammen to blusschen, die over de puinen wooden. Station en spoorwagens zijn verwoest, bijna bet geheole spoorweg-per soneel is gedood. De straten zijn met puin gevuld en onherkenbaar geworden. Zij ge lijken nu op reusachtige spleten, die door de chaotische puinenmassa heenloopen. De universiteit, hot poet- en telegraafgebouw en verdere openbare inrichtingen zijn ver dwenen, de gasleidingen geheel verbroken. De stad bleef na de catastrophe uren lang zonder eenige hulp, daar de ruïnen alles, overheid, garnizoen, geneesheeren, apothe kers, kortom de geheele bevolking onder zich begroef. Bliksemschichten doorkliefden do lucht en zetten den heelen hemel in brand. De aarde scheen rond te draaien de menschen die buiten waren, draaiden rond en vielen dan ter aarde. Anderen lie pen als zinneloos door de straten en gingen zich onder de instortende puinen verber gen, zoodat zij verpletterd werden. Gas ontploffingen deden heele wijken springen. Te Riposto was 't verschijnsel verschrik kelijk. De zee trok zich eerst ver achter uit, om toen met vreeselijk geweld terug te keeren, alles op haren weg wegvagend tot 300 M. ver de stad in, de woningen omverwerpend en de' bewoners meesleurend. Er is daar wel ontzaggelijk veel geleden De regeering neemt snell en krachtige maatregelen. De radiografische gemeenschap tusschen Messina en Romo, en de telegrafi sche tusschen Messina, Catania en Palermo is hersteld Het moeilijkst is het de spoor wegverbinding te herstellen. Tusschen Bag nara op de Tyrrheensche kust en Bianconovo op de Ionische is de lijn onbruikbaar. Tunnels en bruggen zijn vernield, de grond is ingevallen Men behelpt zich nu met de scheepvaart Van alle kanten stroomen Cala- briërs en Sicilianen naar het geteisterde land. Men zal den dienst der mailbooten van Napels naar Reggio en Messina uit breiden. Waarschijnlijk ::al men Bagnara, 't uiterste einde nu van den spoorweg, over zee met Reggio en Messina trachten te ver binden. (Maar wat is er van Bagnara over?) Men denkt, dat Italiaansche en vreemde tor pedobooten veel dienst kunnen bewijzen. Nu een telegram van den Romeinschen correspondent van de Frankfurter Zeitung, van DinsdagavondHet Giornale d'Italia verneemt uit Palmi (ten N. van Bagnara), dat de aardstooten voortduren. Een plas regen verergert den toestand. Tweehonderd man voetvolk onder jeneraal Marazzi zijn daar aangekomen. Zij begroeven 300 lijken 500 liggen er nog onder dc puinhoopon. Ge neraal Marazzi gaat te voet naar Reggio, want niet alleen de spoorweg, ook de rijweg er heen is verwoest. Het wordt bevestigd, dat Santa Eufemia, Semmara en Santa Pro- copio Litizzano niets dan j linhoopen zijn. Geheel Italië is in rouw gedompeld. Beur zen en theaters zijn gesloten. Te Rome is de verslagenheid onbeschrijfelijk. Voortdu rend komen er draadlooze telegrammen aan met nieuwe schrikmaren. Giolitti heeft de Kamerleden uit Sicilië en Calabrië ontvan gen en overweegt de oijeenreeping van het parlement De nieuwjaarsrecepties aan het Hof gaat niet door. De Komng heeft 20,000 lire geschonken voor de slachtoffers. Allerwegen worden hulp-romité's gevormd. Het eskader van het Roxle Kruis is naar M essina vertrokken. Er heeft zich te Rome een centraal-comité gevormd om giften in ontvangst te nemen, onder voorzitterschap van den hertog van Aosta. Uit alle oorden der wereld zijn telegram men van rouwbeklag ingekomen. Alle gezan ten hebben Tittoni de verzekering gegeven van de deelneming hunner regeeringen in den algemeenen rouw. In de Opera te Parijs zal eene gala-voor stelling worden gegeven ten voordeele der slachtoffers, waartoe een aantal van de bes te Italiaansche zangers hunne medewerking zullen verleenen. De Keizer van Duitschland heeft zich ge heel op de hoogte doen steller van de ramp en ook tijdingen gevraagd van de Duitsohers te Messina. De twee schoolschepen van de Middellandsche Zee hebben bevel gekregen aanstonds naar Messina te stevenen met levensmiddelen en dekens. Er wordt te Berlijn een Duitsch hulpco mité gevormd De Voss. Ztg. opent eene inschrijving. Uit Malta wordt gemeld dat de kruisers Exmouth, Euryolus en Minerva naar Mes sina vertrekken. De kruiser Sufley heeft ins gelijks bevel gekregen er hoen te gaan. De lord-mayor van Londen opent eene inschrij ving ten voordeele der slachtoffers. Het Roode Kruis van Amerika heeft aan al zijne afdeelingen geseind, om te verzoeken hulp te zenden aan de slachtoffers der aard beving in Italië. Professor Portis te Rome heeft aan oen redacteur van de Tribuna gezegd, dat het niet voldoende zal zijn de overlevenden te helpen, dc dooden te begraven en gelden in te zamelen voor de slachtoffers. Er moet naar zijn meening, nu voornl gezorgd wor den, dat de ongelukkige bevolking van die veelgeteisterde streken haar woningen op veiliger plaatsen opricht. E:* zijn punten, die altijd door de aardbevingen gespaard worden. Maar de bewoners houden die stre ken liever voor hun landbouw gereserveerd, terwijl ze zoo onverstandig ijn hun hui zen telkens weer op te bouwen op punten, die altijd door aardbevingen getroffen wor den. De regeering moest nu, door de we tenschap voorgelicht, dergelijke domheden in het vervolg beletten. Cettinje, 30 Dec. In den afgeloo- pen nacht werden hier te 1 uur en' te 1$ uur lievige aardschokken waargenomen. vHet is Dinsdag in Engeland en Schot land bar weer geweeststrenge vorst, veel sneeuw en een storm. In Schotland zijn ver- scheideno treinen in den vorigen nacht in gesneeuwd. De sneltrein van Londen naar Aberdeen bleef ergens "in de buurt van Lau rencekirk steken. De tien reizigers en liet personeel moesten den nacht buiten door brengen. Twee sneeuwploegen trachtten ver geefs don trein los te werken. Te Drumlithie is ook een «rein ingesneeuwd, vier M. hoog. Om half drie 's nachts raakte hij vast en Dinsdagmiddag om 1 uur stond hij nog. Gelukkig hadden de twintig reizigers een slaapwagen en een eetwagen te hunner be schikking. Dinsdagochtend was Aberdeen ge heel van spoorwegverkeer afgesloten. Der gelijke berichten komen er ook uit andere streken van Schotland. Op het eiland Man duurde het zes uur voor een trein zich uit de sneeuw had losgewerkt. In Engeland kon den de treinen nog loopen, maar ook daar is er veel sneeuw gevallen. In Londen leed het straatverkeer er Dinsdag grootelijks on der. De kou was in Londen in den- vorigen nacht,met den voret op 't vasteland verge leken, gering: 7 graden F., en Dinsdag ochtend 9 gr. Maar in de voorsteden en verder buiten was het kouder. Weerkundi gen in Engeland voorzagen Dinsdag echter geen langen duur van de vorst. De Staatscourant van Donderdag 31 December bevat o. m. Je volgende Konink lijke besluiten verleend de zilveren eerc-medaille in de Oranje-Nassau-orde aan P Tissing, rijks veldwachter te Veenhuizen benoemd tot officier van gewondheid 2e klasse de arts W. F. Veldh.ujzen benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandsclien Leeuw L E. JTh. Molle rus, domeinen-inspecteur, raadsadviseur bij het departement van landbouw op verzoek eervol ontslagen wegens ziekte de gepensioneerde majoor van het Indische leger H C Consemulder als betaalmeester- kleeding-officier bij het invalidenhuis te Bronbeek. benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau de heer A. Nugteren, hoofdopziener der domeinen in Noord-Brabant te Teterin gen; aan den heer A. Nugteren is, op zijn ver zoek, met ingang van 1 Januari 1909, eervol ontslag verleend als hoofdopziener dei- do meinen in Noord-Brabant en als waterbouw kundige der domeinen, ressorteerende onder het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel. met ingang van 6 Januari 1909 is de schout-bij-nacht A. H. Hoekwater eervol ontheven van de betrekking van chef van den marine-staf en van de afdeeling „de fensie en personeel" bij het departement van marine en deze betrekking alsdan op gedragen aan den kapitein ter zee J. J. Hissing. met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot buitengewoon adelborst bij de Kon. Marine-reserve de heeren P. Philipp, G. J, van Link, L. K. Le Clercq en J. H. Hollaar. benoemd tot kanitoiirecliter-plaatsvervaniger in het kanton Roermond, met ingang van 15 Jan. a. s.J. van BI ar kom, bewaarder van de hypo theken en het kadaster te Roermond op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid, tevens secretaris, van het ooi lege van regenten over de gevangenissen te Leeuwarden, met ingang van 1 Jan. a. s.aan dit. A. D. H. Fookema Andre®, onder dankbe tuiging voor de daarin bewezen diensten; benoemd tot seoretaris van genoemd college, met ingang van 1 Jan. a. s., mrF. G. van Bins tier gen, advocaat en procureur, wonende aldaar op het daartoe door hem gedaan verzoek, met ingang van 1 Jan. a. s., eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Emmen, aan C. L. B. Pet, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten benoemd, met ingang van 1 Jan. a. s., bij het departement van Binnenlandsche Zaken: tot administrateur, I. W. E. Schelt us, thans referendaris tot referendaris, G. J. van Eek, thans hoofd commies tot hoofdoom mies, J. Oroll, thans commies; tot adjuiict-ooinuiios, J. van der Boon en A. Pieters, beiden thans eerste-blerk eervol ontslag verleend uit den dienst der Koninklijke Mariint-reserve, met ingang van 1 Jan. a. s., aan den adelborst dor 1ste klasse bij die reserve M. van Trigt en den buitengewonen adelborst bij die reserve J. van Duyl aan Harer Majesteits adjudant in buitenge wonen dienst en opperstalmeester, den gepens. ritmeester, met rang van luit.-kolonel, C. A. baron Ben.ttinok, aan Harer Majesteits adjudant, den kapitein van den grooten staf, J. H. F. graaf Du Monoeau, en aan Harer Majesteit ad judant in buiten gewonen dienst en opperschen ker, den gepens. ritmeester, met rang van gene raal-majoor, jhr. W. F. H. van de Poll, de ver- gunnin gvorleend tot het aannemen en dragen voor zooveel den luit.-kolonel baron Bentinck voornoemd, betreft, van de brillanten, behoo- rende bij de orde van den Rooden Adelaar, 1ste klasse, en van de ordeteekenen van het eerekruis der 1ste klasse van de Vorstelij'k-Lippesche Huisorde voor zooveel den kapitein graaf Du Monceau, voornoemd, betreft-, voor de ordeteekenen van. het commandeurskruis van de orde van Grego- rius den Grootte, en voor zooveel den generaal-majoor jhr. Van de Poll, voornoemd-, betreft, voor de ordeteeke nen van het grootkruis van de orde van Grego- tius den Groote; hun onderscheiden lijk door Z. M. den Koning van Pruissen, Z. D. H. den Vorst van Lippe en Z. H. den Paus geschonken. H. M. de Koningin heeft Dinsdag jhr. mr. J. Röell, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. ontvangen De Prins bezocht Dinsdag met zijne gasten het Mauritshuis te 's Gravenhage, rondgeleid door dr. Bredius Met den Her tog.Regent van Brunswijk bezichtigde de Prins later de particuliere kunstverzameling van den heer Bredius, wiens gasten aan tafel de beide vorstelijke personen warén. Het diner werd ook bijgewoond door den minis ter van buitenlandsche zaken, prof. Kraemer en den aan Hertog Johan Albrecht toege- voegden adjudant majoor Van Hoogstraten. Gisteren leidde de Prins zijn hertogelijke gasten rond in het paleis van de Koningin aan den Kneuterdijk en bezjcht hij met hen de Grafelijke zalen, de trèves-zaal en eenige anders landsgebouwen. D, minister van wa terstaat en de rijksbouwmeester Knuttel strekten de vorstelijke personen ten geleide. De Mecklenburgsche Vorsten woonden ook even de vergadering van de Eerste Kamer bij. Te half acht gisterenavond verlieten de Hertogen voornoemd do Residentie. Z. K. H. Prins Hendrik deed gis terenavond de beide hertogen van Mecklen burg, die een drietal dagen de logeergasten ten Kon. Paleue waren, uitgeleide aan het Holl. spoorstation bij hun vertrek uit de Residentie. Z. K II. was vergezeld van zijn adjudant, terwijl ook bij het vertrek tegenwoordig was de door H. M. de Ko ningin tijdens het verblijf der Vorstelijke personen aan den Hertog, regent van Brunswijk, toegevoegde adjudant. In de gereserveerde eerste-klasse-wacht- kamer bevonden zich ter afscheidsbegroe- ting van de vertrekkende vorsten de Duit- sche gezant bij ons hof, de heer Von Mül- ler, met enkele leden der Duitsche legatie; de gouverneur der Residentie, generaal Van Enne) Scherer en de burgemeester, baron Sweerts de Landas Wyborgh, met welke heeren de Prins en de Hertogen zich eenige oogenblikken onderhielden. Daarna verliet het hooge gezelschap de wachtkamercfe Prins nam in de spoor weg-coupé een hartelijk afscheid van Zijn verwanten, die precies op den aangege ven tijd, 7 uur 30 min., naar Duitschland vertrokken. De naam der nakomelingen van H. M. de Koningin. - Staatsblad no. 425 bevat een konink lijk besluit van 30 December 1908, waarbij wordt bepaald, dat onderstaand besluit in hqt Staatsblad van 31 December 1908 zal worden geplaatst „Wij Wilhelmina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. Overwegende den ensch van Onzen beminden Gemaal en verlangende, dat de naam van het Geslacht, waaruit Wij zijn gesproten en waaraan voor Ons en voor het Nederlandsche Volk zoo dierbare herinne ringen zijn verbonden, ook voor Onze nako melingen behouden zal blijven Op de voordracht van Onzer. Minister van Justitie van den 2den Februari 1901, lste Afdeeling C, no. 15, Geh im Hebben goedgevonden en verstaan toe te stemmen dat de naam Oranje Nas sau zal worden gedragen door alle Prinsen en Prinsessen der Nederlanden, Onze wet tige nakomelingen, met en benevens den naam of namen, die Zij aan het Geslacht van Hunnen Vader ontleenen, met dien verstan de, dat aan laatstbedoelder. naam of namen zal voorafgaan de naam Oranje Nassau, zoodat genoemde Prinsen en Prinsessen, onverminderd de titels die Hun uit anderen hoofde nog toekomen, zulle?-' worden genoemd „Prins (Prinses) van Oranje Nassau Her tog (Hertogin) van Mecklenburg". Onze Minister van Justitie is belast met de uitvoering van dit boiluit, dat op een nader te bepalen dag in het Staatsblad zal worden geplaatst. Het Loo, den 8sten Februari 1901. WILHELMINA. De Minister van Justitie, Cort v. d. Linden. De aardbeving in Italië. De Nederlandsche regeering heeft per tele gram deelneming betuigd aan het Italiaan sche gouvernement met de vreeselijke ramp der jongste aardbeving. Nederland en Venezuela. Uit Willemstad wordt gemeld, dat gene raal Celestino Castro, de broer van den vo rigen president, met een aantal Venezolaan sche officieren naar Columblë is uitgeweken. Het Fransche oorlogsschip Uassard is uit Port-au-Pnnce naar de watoren van Vene zuela gezonden Een Reuter-bericht uit Caracas via Wil lemstad meldtDe speciale Amerikaansche commissaris Buchanan »s hier aangekomen en hartelijk ontvangen. Hij heeft onmiddel lijk een aanvang gemaakt me' de onderhan delingen Met het oog op den veranderden toe stand, zullen de booten an den Koninklijk West-Indischen Maildienst voortaan de ha vens van Venezuela weder aaoloopen en even als vroeger op Vrijdag van Amsterdam ver trekken. Ook voor ons land nie^ van belang ont bloot is het bericht, dat Guinaud, de nieuwe Venezolaansche minister van buitenlandsche zaken, als een vriend van een vredelievende regeling met Europa worde beschouwd. Hij is sedert jaren koopman Caracas en af komstig uit Neufchatel Castro. Het „Berl. Tageblatt" verneemt, dat de gewezen president Castro niet meer naar Venezuela zal terugkeeren. doch zich in een der Europeesche groote steden zal vestigen; de oud-president heeft zijn wensch uitge sproken zoo mogelijk «,e Berlijn te blijven wonen. Hem is door prof. Israël volstrekte rust voorgeschreven, zoodat hij geen bezoe ken mag ontvangen. Inmiddels winnen zijn familieleden inlichtingen in over de levens wijze te Berlijn en "zoenen zij naar een ge schikte woning voor Castro. Reuter seint uit Berlijn: Castro heeft aan een medewerker der „Voss. Ztg." verklaard, dat wanneer hij het flauwste vermoeden gehad had, dat ach ter zijn rug een revolutie ontbranden zou, hij zonder twijfel in Venezuela gebleven zou zijn op gevaar af gezondheid en leven op het spel to zetten. Naar aanleiding van de beweerde door *de Venezolaansche regeering verlangde uitlevering en het in uitzicht ge stelde hoogverraadsproces verklaarde Castro dat uitlevering bij gebreke van desbetref fende bepalingen tusschen Venezuela en Duitschland onmogelijk was. Mocht echter de Venezolaansche regeerirg kenbaar maken dat zijn aanwezigheid in Caracas gewenscht werd, dan was hij bereid zonder verwijl naar Venzuela terug te keeren om zijn eer tegen aanranding te verdedigen. Hij zou dan verlangen voor een internationaal ge rechtshof gedaagd te worden en hij gelooft zeker daarbij slechts te zullen winnen. Volgens de Temps" wordt Castro be dreigd met een aantal pr<-cessen, die de in der haast meegesleepte i0 millioen francs wel eens aardig zouden kunnen doen ver minderen. Het meerendeel dier processen is hem aangedaan wegens het op onrechtmatige wijze zich toeeigenen van eens anders be zittingen onder anderen spreekt de weduwe van den voormaligen president Orespo hem in rechten aan de huur van het paleis, waarin hij zonder plichtplegingen introk en dat aan genoemde weduwe toebehoorde. De Fransche kruiser „Cassard" vertrekt van Port-au-Prince naar Curasao. De nieuwe torpedojagers en de Nederlandsche werven. j. Men meldt, dat de beide torpedojagers, waarvoor de Tweede Kamer de gelden reeds toestond, zeer waarschijnlijk op een Neder landsche werf zullau worden gebouwd. Een der bekende Engelsche werven zal nl. aan- neemster van het werk worden in dezen zin, dat de bouw der schepen op een Holland- sche werf zal worden uitgevoerd. Nederlandsche werven hebben in dezen geest hun belangen bij den minister van marine bepleit. Wij herinneren, dat de Eerste Kamer de marine-begrooting nog moet aannemen. (Hbld.) D r. Kuy per. Dr. A. Kuyper, door kiesvereenigingen en andere corporaties aan gezocht, om dezen winter voor haar te wil len optreden, deelt mede buiten de moge lijkheid te verkeeren aan alle deze aanvra gen te voldoen. Mocht hij later tijd kunnen vinden, om enkele spreekbeurten waar te nemen, zoo wil hij het hem zeiven overge laten, hiertoe zelf het initiatief te nemen. (Rott.) Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken, van 29 December 1908, no. 12696, afdeeling Binnenlandsch Bestuur, is, met ingang van 1 Januari 1909, benoemd tot hoofdverpleegster aan het Rijks krankzinnigengesticht te Medemblik, mejuf frouw C. R. van Gelderen, té Medemblik. Op ongeveer 66-jangen leeftijd is' te 's Gravenhage overleden de heer C. L. Loder, oud-directeur van scheepsbouw aan het departément van marine De heer Loder begon zijn loopbaan als adspirant-ingenieur te Amsterdam. Als ingenieur 2e kl. had hij o. a. Hellevoetsluis en Willemsoord tot standplaats. Na in 1871 tot de eerste klasse te zijn bevorderd, werd hij in 1887 benoemd tot eerstaanw. ingenieur te Hellevoetsluis en twee jaar later tot hoofdingenieur aldaar. In 1891 trad hij op als chef der afdeeling materieel bij het departement, van marine, laatstelijk als directeur van scheepsbouw. Ten vorigen jare werd den heer Loder op verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. Morgen wqrdt het stoffelijke overschot ter aarde besteld op Oud Eik en Duinen. 33e Alg. Verg. Bond van Ned. Onderwijzers. Maandag is te Nijmegen in het ge bouw „de Vereeniging" de 3.5ste algemeene vergadering aangevangen van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers. Van 15 uur werd een voor-vergadering gehouden, alleen toegankelijk voor afge vaardigden en bondsleden. Om 6 uur had een maaltijd plaats. De 33ste algemeene vergadering, o.a. ook bijgewoond door den heer Kefte laar, die met applaus werd begroet, werd geo pend gisteren om 8 uur door den voorzit ter van den bond, den heer F. L. Ossen- dorp, die de openingsrede hield, waarin hij de voornaamste feiten, die in het afge- loopen jaar op onderwijs-gebied hebben plaats gevonden, de revue liet passeeeen. In verband met de wetswijziging-Rink betreffende de Rijksbijdrage aan de gemeen ten voor het lager onderwijs, moest spre ker constateeren, dat verschillende ge meenten een grooter of kleiner deel van de verhoogde Rijks-subsidie niet aan de onder wijzers hebben doen ten goede komen. Lof zwaaide spreker toe aan de Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, die de belan gen van de onderwijzers in dezen zoo krach tig hebben voorgestaan. Daarna stipte spr. aan de bekende motie van den gemeenteraad van Rotterdam, waarbij deze als zijn oordeel uitsprak, dat het op school werkzaam blijven van on derwijzeressen na haar huwelijk in den re gel uiet in het belang van het onderwijs zal zijn. Spreker vertrouwde, dat de mi nister van binnenlandsche zaken zal me dewerken tot vernietiging van het bekende besluit, naar aanleiding van die motie door den Rotterdamsehen Raad genomen tot het verleenen van ontslag aan drie gehuwde onderwij zeressen Alsnu kwam spr. tot de nieuwe spelling kwestie. De minister meende spr. heeft niet in overeenstemming met de be doeling der wet gehandeld toen hij een missive aan de inspecteurs bij het lager onderwijs zond, waarin de wenschelijkheid werd uitgesproken, de invoering van de ver eenvoudigde schrijftaal bij het openbaar lager onderwijs teg8n te gaan. Sterk kwam spr. hierna op tegen het toelaten van onbevoegde militairen in de scholen in Drente tot het geven van gym- nastiek-onderwijs. 't Is geschied met goed vinden van den minister van binnenland sche zaken, maar is in strijd met de wet. Bij het onderwijs ging spr. voort, moet alles op een koopje. Voor kindervoe ding, kinderkleeding, 'gezondheid- en va- cantie-kolonies, schoolartsen, schoolboden, enz. doen enkele gemeenten iets, maar het Rijk doet absoluut nietsKtftinen en mogen de onderwijzers vrede hebben met de plaats die men thans de school toewijst? Ten slotte besprak spr. uitvoerig de opmerking, van verschillende zijden den laatsten tijd gemaakt, dat de toon van de onderwijzers niet de juiste is. Zou liet, vroeg spr. niet meer zijn de inhoud? En hij voegde er aan toewij zijn wat lastig, maar wij willen niet in onze vrij heid beperkt worden» de vrijheid die ons gewaarborgd is bij de Grondwet. Spreker besloot zijn langdurig toege juichte rede met een beroep te doen op de medewerking van alle onderwijzers om den B. v. N. O. steeds te doen blijven de jonge, frissche bond, vol idealen, ver betering nastrevende voor onderwijzer, on derwijs en kind Uit de mededeelingen van den secretaris bleek, dat op 1 Januari 1908 het aantal mannelijke leden bedroeg 4768," dat der vrouwelijke leden 2273, dat der voorstan ders 61, een totaal dus van 7102, terwijl die getallen op 1 December 1908 bedroe gen resp. 5016, 2494 en 40, een totaal dus van 7550. Het aantal afdeelingen bedroeg op 1 Januari 1908 202, op 1 December 1908 201. Vertegenwoordigd waren 183 afdeelingen door 279 afgevaardigden."

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2