Uit den omtrek. Aan de orde kwamen verschillende voor stellen aangaande de splitsing voor het hoofdacte-examen De voorstellen werden bestreden door den heer Lamers (H.-B.) die den eisck voorop stelde slechts één bevoegdheid voor allen, die de school binnentreden. Het voorstel-Arnhem, luidende,,De Bond van Nederlands, he Onderwijzers -dringt bij de regeering aan op splitsing van 't examen voor de hoofdacte, zoolang van rijKSwege niet in de opleiding is voor zien", werd met groote meerderheid van stemmen verworpen. "Verschillende voorstellen aangaande de opleiding werden ingetrokken, omdat het hoofdbestuur wetsherziening aan de orde stelt over zelfstandigheid, leerplicht en pen- sionneering. Aan de orde komt thans het volgende voorstel van het hoofdbestuur ,,De wet op den leerplicht onderga de volgende wijziging: le. de leerplichtige leeftijd begint met den aanvang van het schooljaar, volgende op dat, waarin het kind den zes-jarigen leeftijd bereikt. De verplichting eindigt, wanneer- het kind acht jaren, van het zesde jaar af, leerling van de lagere school is geweest en alle klassen heeft doorloopen of wanneer de leerling de klasse heeft door loopen, waarin hij bij het bereiken van den 15-jarigen leeftijd was geplaatst. Kinderen, die niet meer leerplichtig zijn, maar wier ouders wenschen, dat zij nog esn jaar de school blijven bezoeken, worden gedurende den loopenden cursus beschouwd als te vallen onder de leerplichtwet. B. en W. hebben de bevoegdheid leerlingen, wier aanwezigheid nadeelig is voor den goeden gang van het onderwijs, van de school te verwijderen. 2e. (Jit de wet te doen vervallen: a. de art. 7 sub 1 en 8; b. de 2e alinea van art. 2, omdat van geregeld schoolbezoek alleen sprake kan zijn, wanneer geën enkele schooltijd zonder geldige reden wordt ver zuimd c. de bepaling in art. 13, waarbij ten behoeve van werkzaamheden in de be drijven van landbouw," tuinbouw, veehou derij en veenderij jaarlijks voor ten hoog ste 6 weken vergunning kan worden ver leend de school niet te bezoeken.. 3e. De tijd, genoemd in art. 16 (10 school tijden in 28 dagen) gedurende welke door de hoofden van scholen verlof mag worden verleend, zonder dat dit verlof bekrachti ging behoeft door den schoolopziener, wor de verkort. 4e. De berechting van de overtredingen tegen de leerplichtwet, zooals die is om schreven in art. 21, 22 en 23, onderga zoodanige wijziging, data. de admini stratieve behandeling worde vereenvou digd; b. de tijd, die verloopt tusschen de overtreding en de eindbeslissing aanmer kelijk worde verkort; c. de strafbepalingen worden verscherpt. 5e. .in de wet worde een bepaling opge nomen, krachtens welke de gemeenteraad verplicht is voeding en kleeding te verstrek ken aan schoolgaande kinderen, voor wie daaraan behoefte bestaat. 6e. In de wet worde een bepaling opge nomen, waarbij onder strafbedreiging aan den werkgever, alle arbeid voor schoolgaan de kinderen verboden wordt en waarbij op dracht wordt gegeven, personen aan te wij zen, die leerplichtige kindoren gedurende de schooluren buiten de school aantref fende, hen naar hun school brengen." Verschillende amendementen op dit voor stel werden verworpen. Het voorstel van het hoofdbestuur werd met op één na algemeene stemmen aange nomen. In behandeling kwam voorts een voorstel van de afdeeling Amsterdam, luidende „Een nieuw artikel na art. 57. Ook de voorstellen en moties, aangenomen door de voor-vergadering moeten aan het referen dum worden onderworpen, tenzij de voor vergadering voor, een bepaald geval besluit zulks niet te doen. Het voorstel werd met algemeene stem men aangenomen. Een voorstel van de afdeeling Culem- borg, luidende „De Bond van Nederland- sche onderwijzers dringe er bij de regee ring op aan, de salarieering van 't "hand- werk-onderwijs, buiten de schooluren gege ven, wettelijk te regelen", werd verworpen. Aangenomen werd een voorstel van de afdeeling Utrecht: „De bond richte een reisbureau op." Thans kwam in behandeling een voorstel van hot hoofdbestuur, luidende „De wet worde in dien zin gewijzigd le, dat alle zaken, welke in art. 21 thans zijn opgedragen j aan het hoofd der school, gerege' 1 worden door het personeel dier school. Indien in een gemeente meer scho len zijn van één soort, worden de zaken, waarvan een uniforme regeling voor alle scholen gewenscht is, geregeld door de per- soneelen gezamenlijk, of door een vergade ring van afgevaardigden dier personeel en 2e. dat het personeel van elk school ter regeling van de zaken, bedoeld bij het le lid van het vorige artikel, ten minste twee malen per jaar samenkomt (schoolverga deringen). Het reglement voor deze ver gaderingen wordt door het personeel onder goedkeuring van B. en W. opgemaakt; 3e dat op deze schoolvergaderingen tevens wor den behandeld alle overige zaken, welke de school en het onderwijs betreffen; 4e «lat deze schoolvergaderingen toegankelijk zijn voor de betrokken leden van het rijks- en gemeentelijk schooltoezicht, benevens voor B. en W.5e. dat de notulen dier vergaderingen steeds voor de in 4e genoem den ter inzage liggen; 6e dat de besluiten in zake leerplan, de te gebruiken boeken, enz. (art. 21) de goedkeuring behoeven van het rijksschooltoezicht en van B. en W. 7e dat op scholen met twee leerkrachten deze om beurten voor een bepaalden tijd als het adres der school optreden. Indien deze twee leerkrachten bij schoolzaken niet tot overeenstemming komen, wordt de be slissing opgedragen aan het betrokken lid van 't rijksschooltoezicht; 8e. dat op scho len met drie leerkrachten deze één van hen voor een bepaalden tijd tot voorzitter be noemen, die tevens als het adres der school fungeert. Deze is evenals de aangewezene in 7e. tevens belast met de afdeeling der kleine dagelijksche zaken,9e dat op scho len ''met meer dan drie leerkrachten het personeel uit zijn midden voor een bepaal-- den tijd een voorzitter en secretaris kiest, aan wie het bestuur der school is opgedra gen 10e dat bij staking van stemmen op de schoolvergaderingen aan de scholen, be doeld onder 8e en 9e de voorzitter een be slissende stem heeft." Dit voorstel werd met algemeene stem men aangenomen, terwijl de amendemen ten, die slechts redactiewijzigingen voor stelden, werden verworpen. Hiermede was men genaderd tot de agen da voor den tweeden dag. Daar het nog vroeg was (11 uur) besloot de voorzitter een half uur te besteden aan de voorstel len omtrent de ondersteuningskas. De kwes tie is deze, dat velen de ondersteuningskas wensclien te beschouwen als een liefdadig heidsinstelling en men dus de bondsleden niet mag verplichten, bij te dragen, terwijl anderen de algemeene kas geheel de las ten willen laten dragen. Dit geschiedt thans tot een bedrag van f 3000. De ondersteu ningscommissie zelf praeadviseert tot het laatstehet hoofdbestuur is van een te genovergestelde meening. Alle voorstellen, om in den ouden toe stand der ondersteuningskas verandering te brengen, werden met groote meerderheid verworpen. Te ongeveer 12 uur werd de vergadering verdaagd tot den volgenden morgen 9 uur. Toen waren ter vergadering aanwezig de heer Luijitinig, vertegenwoordiger van den Bond van Gymnastiekonderwijzers en de dd- striets-schooiopziener Rienks uit Tie!, die beiden werden verwelkomd. Om 9 uur wordt de vergadering door den voorzitter, den heer F. L. Ossendorp, her opend Aan de orde is allereerst het verslag van de financieele commissie, waarna de alge meene penningmeester rekening en verant woording doet over 1908. Beide verslagen werden goedgekeurd en décharge werd verleend. De balans wijst aan inxomsten f 41,600.79 aan, aan uitga ven f 43893.09, alzoo een tekort van f 2292.30. Een voorstel van het hoofdbestuur, al dus luidende „De algemeene vergadering, lettende op de uitlatingen van /nr. Rink, toen ter tijd Minister van Binnenlandsche Zaken, om trent 't neutraal karakter van 't openbaar onderwijs, rekening houdende met den bij val daaraan uit sommige kringen verleend, roept de leden op bij de verkiezingen in 1909 de propaganda voor de openbare neu trale school op den voorgrond te stellen en machtigt 't hoofdbestuur met alle ten dien ste staande middelen >die propaganda zoo krachtig mogelijk te voeren", werd aange nomen met de aanvulling achter „kringen" van de woorden: „ook vrijzinnige". Een aantal voorstellen van afdeelingen omtrent de contributie-regeling, hoofdzake lijk in verband met bijverdiensten der on derwijzers, door het hoofdbestuur ontra den, werden ingetrokken. Het hoofdbestuur zal hieromtrent nadere voorstellen doen. Aangenomen werd een voorstel der afdee ling Amsterdam „Toe te voegen een nieuw artikel onder hoofdstuk VI Geldmiddelen Het beheer der geldmiddelen wordt ge controleerd door een financieele commissie van 5 leden, waarvan aan te wijzen door de afdeeling Amsterdam twee leden en dooi de afdeelingen Haarlem, Zaandam en Gooi ieder één lid. De bevoegdheden dezer commissie worden vastgesteld bij afzonderlijk reglement", na dat een amendement van het hoofdbestuur om deze laatste alinea te doen vervallen, was goedgekeurd. Aan de orde is de begrooting voor 1909, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 37.170. De bijdrage aan de weerstandskas wordt met 5000 verhoogd, waarna de begrooting wordt goedgekeurd. Aan de orde is een voorstel van de afd. Schagen e. o. Artikel 32 sub a van het Algemeen Huis houdelijk Reglement vervalle en daarvoor worde geleze Dö jaarlijksche algemeene vergadering wordt gehouden te Amsterdam. Amend, afd. Alkmaar De j<aarlij ksche algemeene vergadering worde beurtelings gehouden in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Arnhem. Het hoofdbestuur ontraadt èn voorstel èn amendement, welke beide met groote meer derheid worden verworpen. Als plaats voor de volgende vergadering wordt Leiden aangewezen. De heer F. M. Wibaut verkrijgt hierna het woord tot het houden van eene inlei ding over: „De gehuwde onderwijzeres in de school". De heer Wibaut protesteerde tegen de be slissing van den Rotterdamschen raad, die drie gehuwde onderwijzeressen had ontsla gen. (Applaus). Uitvoerig bestreed hij alle argumenten, die worden opgeworpen tegen het hebben vau gehuwde onderwijzeressen in de school. Spr. onderwierp die argumen ten aan een scherpe critiek. Men zegt o.a. dat de taak voor een vrouw te zwaar is om èn haar huishouden te dirigeeren èn op school te zijn, doch. Spr. bepleit de hooge waarde als opvoedende kracht van een ge huwde onderwijzeres in de school, vooral als zij lichamelijk en geestelijk daartoe in staat is. Spr. schreef de opgeworpen bezwaren toe aan zuinigheid, omdat zich gevallen kunnen voordoen, dat de gehuwde onder wijzeres niet in de school kan komen, waar bij dan een plaatsvervanger noodig is. Ver der beweerde Spr. dat, waai- de gehuwde onderwijzeres minder economisch afhanke lijk is van den man, de geest in het huis gezin daardoor zal winnen. Wanneer ooit een wetswijziging dreigde ingevoerd te wor den, die de gehuwde onderwijzeres niet lan ger op de school zou toelaten de zaak wordt nu alleen bij gemeente-verordening geregeld dan hoopt Spr. dat de Bond van Ned. Onderwijzers als één man zou pro testeeren (Appl aus) Aangenomen werd een motie-Hilversum, aldus luidende „De algemeene vergadering van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, kennis genomen hebbende van de moties en beslui ten omtrent „gehuwde onderwijzeressen", in den laatsten tijd in verschillende gemeen teraden genomen, gezien dat door de goed keuring door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland van het ontslag van drie onderwij zeressen te Rotterdam, op grond eener mo tie, deze motie de kracht krijgt van een verordening in strijd met de Wet op het Lager Onderwijs protesteert er tegen, dat op deze wijze art. 30 van genoemde wot door gemeente besturen wordt ter zijde gesteld dat dientengevolge de positie van den on derwijzer afhankelijk wordt van de wille keurige inzichten van gemeenteraden herinnert aan de besluiten, genomen door den Bond in 1904 en 1907 draagt het hoofdbestuur en de afseelin- gen op, voort te gaan met krachtig ageeren tegen het opnemen van bepalingen, waar door de gehuwde onderwijzeres gevaar loopt ontslagen te worden. Bij het debat werd er o.a. vanwege de af deelingen Amsterdam en Rotterdam op ge wezen, dat de heer Wibaut hier in tegen spraak is geweest met hetgeen hij anders verklaard heeft, nl. dat de gehuwde vrouw beschermd dient te worden en thans wil hij ze hard laten werken. Aangenomen werden een voorstel van het hoofdbestuur De algemeene vergadering machtigt het hoofdbestuur een Congres te organ'seeren in zake Leerplicht, Schoolvoeding en klee^- ding en arbeid van 't schoolgaande kind. en een voorstel van de afd. Tiel De algemeene vergadering, van oordeel, dat de wijze waarop steun uit de Weer standskas kan worden verstrekt, moét wor den vergemakkelijkt, draagt het hoofdbe stuur op, het reglement van de Weerstands- kas te herzien. Voorts een voorstel van de afd. Frane* .ker e. o. 't Hoofdbestuur doe moeite om van den Minister van Binnenlandsche Zaken te ver krijgen, dat een grootere som worde uitge- trokk n voor het bijwonen door onderwij zers van cursussen voor vreemde talen in 't buitenland, met dien verstande, dat meer dere personen er van kunnen profiteeren. Amsterdam en Rotterdam bepleitten hier bij niet zooveel cursussen in den zomerde onderwijzers hebben de rust wel noodig. Aangenomen is eene motie van de afd. Tiel: De alg meene vergadering, kennis geno men hebbende van de actie, die sommige af deelingen gevoerd hebben in zake salaris regeling geheel in strijd met het advies, gegeven door het hoofdbestuur, spreekt daarover hare afkeuring uit; benevens een voorstel van de afdeeling 's Gravenhage De Bond draagt het hoofdbestuur, de re dactie van „De Bode" en de afdeelingen op zoo krachtig mogelijk voort te gaan met den strijd tegen 't ambulantisme. Alle andere voorstellen zijn van de agen da afgevoerd. Met algemeene stemmen is ten slotte aan genomen een motie, op voorstel van het hoofdbestuur, waarin de vergadering als haar oordeel uitspreekt, dat de maatregel, genomen door den minister van binnenland sche zaken, betreffende het toelaten in de scholen van Drente van onbevoegden voor het gymnastiek-onderwijs, als zijnde niet in het belang van de school, dient te worden ingetrokken. Met de gewone plichtplegingen is daarna de vergadering gesloten. Moordaanslag en z e A f- m o o r d. Men meldt uit Zutphen De 53-jarige schilderspauroon M. R. E. heeft gisterochtend te haren huize na een korten twist de vrouw van den architect M. in de wang geschoten. Zij vluchtte bij een buurman. E. heeft daarna zelfmoord ge pleegd. De diamant onverduiste- r i n g. Naar het Hbld. verneemt, hebben curatoren in het faillissement-Stokvis ge heel overeenkomstig diens opgave in zijn safé te Antwerpen 31 franc-? gevonden in Belgisch zilvergeld, verder eenige ledige doozen en ledige partijbriefjes. Het optreden der curatoren tegenover hen, die van Stokvis de diamanten ver beneden de waarde hebben opgekocht, Heeft ten ge volge, dat de Belgische justitie in deze een onderzoek heeft toegezegd. Reeds is dit opge dragen aan een rechter van instructie, die dadelijk met een breedvoerig en nauwgezet onderzoek is aangevangen. Omdat de zaak zeer omvangrijk is, zal hiermee geruimen tijd heengaan. De diefstal van 1 0.0 0 0. De als verdachten inzake de diefstal te Me lissant aangehoudenen zijn na verhoor te Rotterdam weder op vrije voeten gesteld. I n b r a a k. Bij dr. Van Valken burg, die te Bloemendaal in de nabijheid van het gesticht Meerenberg woont, is tij dens zijn afwezigheid ingebroken. Behalve een aantal zilveren vorken en lepels zijn een zilveren theeservies, koffiekan, een stalen dameshorloge, een juweelen broche, ter waar de van 7080 en eenige kinder-byoute- rieën ontvreemd. Brand. Half zeven brak gisteren avond brand uit op de tweede verdieping van een pand aan de Lombardstraat te Rot terdam. Op de derde verdieping zagen twee kinde ren den uitgang door rook afgesneden. De spuitmeester G. Spierdijk redde hen echter langs ladders, voor de reddingsbrigade aan wezig was. Om 8 uur was het vuur gebluscht. De tweede verdieping is achter geheel uitge brand. De koude. De weerkundige mede werker van de Zutph. Ct., H. schrijft aan dut blad „Wat is het koud vandaag!" Deze uitroep werd de laatste dagen nog al eens gehoord. Een plotselinge felle vorst met scherpen N.- Oostelijken wind, is dan ook na de donkere dagen voor Kerstmis ingetreden, wel een groot versch'l. bij het zachte weder voor De cember omstreeks het midden der maand. Het was vanmorgen (te Zutphen) om 8 uur dan ook zeven en twintig graden te koudde laagste stand hedennacht was 4 gr. Fahr., of acht en twintig graden vorst, een verschil bij den hoogsten stand der maand, 51 gr. op den l5den, van zelfs ze ven en veertig graden. De koude dezer dagen herinnert dan ook aan d'e van de laatste dagen van December 1890, toen de laagste stand alhier 3 gr. be droeg op den 30en der maand. Van nacht was het nog een paar graden kouder dan op de koudste nachten van de twee vorige win ters in Januari 1907 was de laagste tempe ratuur 7 gr. en in Janari van dit jaar 6 gr. F. Het is dan ook voor velen te wenschen, dat het spreekwoord „Strenge heeren re- geeren niet lang", ditmaal bewaarheid moge worden. Door de k o u 1 e. De 60-jar:ge echtgenoote van den te Amsterdam op een zolderkamertje aan de Lauriergracht, door lichaamszwakte en koude gestorven grijsaard is in de Toevlucht voor onbehuisden opge nomen. Twee mannen, een jongen en een meisje zijn, naar het Amstordamsche politie rapport meldt, op straat door de koude be vangen en in politiebureaux of woonhuizen bijgebracht. Gisterenochtend is naar het ziekenhuis te Rotterdam gebracht de 33-jarige zwerveling J. B. Geheel verkleumd van koude, kwam hij Dinsdagavond onder de noodhulpbrug aan de zijde van het Delftschepoortplein van daan kruipen, omdat zijn beenen dienst wei gerden. Burgers brachten hem toen naar een politiepost, waar hij gedurende den nacht bleef. Woensdagochtend, toen men hem naar ■het ziekenhuis bracht, deden alleen zijn voe ten nog pijn.- Onder die brug overnachtte hij meermalen. Door een landbouwer is in een hooi schelf aan den Smeedlandschendijk te Rot terdam aangetroffen den landlooper J. v. d. S. De man was door de koude bevangen en is in hulpbehoevenden toestand naar het zie kenhuis gebracht. Twee mor. schen doodge vroren. De Tel. meldt In een woning aan de Lauriergracht te Amsterdam is Dinsdagochtend het lijk ge vonden van een 69-jarig man. Het vermoe den bestaat dat de ongelukkige in zijn wo ning, die zeer tochtig is, stierf van de koude. Ook aan de Egelantiersgracht werd in een woning een lijk gevondenook in dat ge val is vermoedelijk de koude doodsoorzaak. Omtrent den eenen overledene, den 58- jarigen B. J. B. v. B., verneemt de Tel. nog, dat hij van goede familie is en gedu rende 15 jaar een zaak in verfwaren, droge rijen, enz. op de Rozengracht dreef. Door achteruitgang werd hij echter gedwongen zijn zaak te liquideeren. In zeer armoedige omstandigheden verkeerend, werd hij door een menschlievende Israëlietische familie aan de Prinsengracht opgenomen. Kort ge leden richtte hij in een onbewoond huis aan de Egelantiersgracht een werkplaatsje dn. Het is daar, dat het lijk van den onge lukkige gisterenochtend geheel verstijfd ge vonden werd. Op het lijk werd een kaart gevonden, rechtgevende op een uitkeering vanwege het werkloozencomité. En omtrent het andere diep-tragische ge val meldt de Tel. het volgende: In een slop aan de Lauriergracht is een man van 69 jaar, een man, die te gebrekkig en zwak door ouderdom was om nog te kun nen werken, bevroren. Hij was vroeger muzi kant of zoo iets geweest, althans zooals hij zei „artist", verrichtte daarna nog af en toe wat loopwerk en bewoonde nu met zijn vrouw, die idioot is, een zolder in genoemd slop. Weet ge hoe hij daar woonde? De trap, of liever het trapgat boven is door een paar planken afgesloten. Komt er iemand „op", dan worden de planken weg geschoven en komt men op een grooten zol der, met 'n hoopje rommel, waarvoor de naam mesthoop nog euphemistisch is. Ra men zijn er niet. Alles is open en de wind heeft vrij spel. Is het dan wonder, dat de man, op den grond tusschen wat vuilnis uit gestrekt, met den feilen vrieswind over zich heen, van kou gestorven is? De vrouw liep te bibberen, zonder veel begrip van den toe stand blijkbaar, en een hondje liep ons aan te keffen toen we even een kijkje namen. Naar we vernamen hadden deze menschen nog f 3.50 's weeks bedeeling. De man heeft dan ook Maandagavond nog brood en koffie genuttigd, doch de ontzettende kou, op dien absoluut onbeschutten zolder, heeft hem ver kleumd en hij had natuurlijk geen weer standsvermogen genoeg de felle kou te door staan. Onder Rozendaal is Maandag een zwer ver, A. J., afkomstig van Bergen-op-Zoom, in de schuur van een landbouwer doodgevro ren gevonden. IJ s aan het Noordzee strand. Men meldt uit Scheveningen De felle vorst van gisterennacht heeft aan het strand langs de laagwaterlijn het dikke zeeschuim doen bevriezen, waardoor het be gin van een ijsdijk is ontstaan. De jongens rijden schaatsen op het hobbelige ijs. Voor de strandbezoekers is het een prachtig ge zicht, de bevroren witte massa langs de zee te zien. Rivierberichten. 30 December 1908. Lotbith, drijfijs over 1/5 der rivierbreed te. Nijmegen, idem over St. Andries (Waal), idem over Arnhem, idem over Vreeswijk, ijs vast. Westervoort, drijfijs over 2/5 der rivierbreedte. Kam pen, ijs vast. Venlo, drijfijs over der rivierbreedte. Grave, vol drijfijs. St. Andries (Maas), drijfijs over der rivier breedte. Laagwater. Gorinchem, vol drijfijs. Schoonhoven, ijs vast. Krim pen, vol drijfijs. Dordrecht, drijfijs over 4/5 der rivierbreedte. Moerdijk, idem over 4/5. rHet Provinciaal kerkbestuur van Utrecht is met 1 Januari als volgt samen gesteld P. Bongers, pred. te Kamerik; sec. dr. A. W. Bronsveld, pred. te Utrecht; tert. J. Quaest, pred. te Utrecht. Th. H. Nahuys, pred. te Zeist, president; sec. W. H. Stegenga, pred. te Oud-Loos- drecht; tert. G. B. Fijnvandraat, pred. te Tienhoven. C. L. Menze, ouderl. te Zeist; sec. F. Labouchère, oud-ouderl. te Doorn. K. A. de Groot, pred. te Houten, vice- president; sec. W. de Lange, pred. te Rhe- nentert. dr. H. E. G. van de Meene, pred. te Overlangbroek. M A. Aariani, emer. pred. te Utrecht, secretaris, sec. J. Quaest' Hzn., pred. te Utrecht. rTe Utrecht is de jaarlijksche alge meene vergadering van de Ned. Vereen, van Accountants gehouden. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden thans bedraagt dertig en het aantal assistenten honderd een en dertig. Met vreugde werd melding gemaakt van de benoeming van een der leden, den heer J. G. Ch. Volmer, tot buitengewoon hoog leeraar in de bedrijfsleer en het. boekhou den aan de Technische Hoogeschool, en met voldoening teruggezien op den laatsten ac countantsdag, waarvan Het succes in de eer ste plaats te danken was aan dr. D. Bos, lid der Staten-Generaal, die het onderwerp „Wettelijke regeling van het accountants- beroep" inleidde. Het aantal cursussen te Amsterdam en Rotterdam werd uitgebreid. In den loop van het jaar werden twee examens gehouden, ten overstaan van een commissie van toezicht, bestaande uit de heeren Chr. Beels, Jean H. Nachenius en mr. E. J. Everwijn Lange. De vergadering stelde vast een reglement voor den Raad van Discipline en nam in be handeling een ontwerp-reglement van ar beid. Wegens liet- gevorderde uur kwam men met de vaststelling van dit laatste ndet ge reed, in de maand Januari zal daarvoor een nieuwe vergadering worden bijeengeroepen. Na verkiezing van twee bestuursleden in de plaats van de heeren E. van Dien en Th. Limperg Jr., die niet herkiesbaar wa ren, werd het bestuur voor 1909 samenge steld uit de heeren J. J. M. II. Nijst, voor zitter; W. J. Kartmann, I. Vleeschhouwer, J. C. Ch. Volmer en H. van Haagen, Kei zersgracht 126, Amsterdam, secretaris. rIn den loop van 1908 zijn aan het Kon. Ned. Meteor. Instituut in de Bilt twee instrumenten geplaatst voor het registree- ren van aardbevingen. De diagrammen, waarop de bewegingen van den bodem ver groot worden opgeteekend, vertoonden in den morgen van 28 December een storing, zoo sterk, als nog niet eerder werd waargeno men. Uit den vorm der storing viel bij be nadering den afstand van het epicrutrum af te leiden; het bleek hierbijdat de beving ergers in Europa moest zijn opgetreden; waarschijnlijk in Zuid-Europa, daar in het overige Europa sterke aardbevingen minder voorkomen. Zooals ujt de dagbladen bleek, was het de beving, die een deel van Zuid- Italië geteisterd heeft. Op de diagrammen vertoonden zich de „eerste voorloopers", de aardbevingsgolven, die zich het snelst door de aarde voortplan ten, om 4 uur 24 m. v. m tijd van Green wichruim 3 minuten later traden de „lange golven", die zioh langs het oppervlak der aarde voortplanten, op. De grootste uitslag werd bij het eene instrument waargenomen omstreeks 4 uur 30 m toen de registreer- pennen tijdelijk buiten het papier kwamen. Bij het andere instrument was de beweging zoo groot, dat de naalden enkele keeren tegen de arreteering sloegen. Te 6 uur was de beweging van den bodem nog niet'geheel opgehouden. Gemeenteraad van Baarn. In de gisteren gehouden Raadszitting werd 't voorstel van B. en W. tot reorganisatie der -brandweer aangenomen eu zal die reorgani satie ter hand genomen worden uiterlijk Maart of zoodra B. en W met hun benoe mingen gereed zijn gekomen. Afgewezen werd het verzoek van de bewo ners en eigenaars van de Penstraat, om ver breeding van dezen weg. Aangehouden werd het adres van het be stuur der Verfraaiingscommissie, waarbij den Raad in overweging word1 gegeven het Brinkploin te verfraaien en in verband daar mede een prijsvraag uit te schrijven, of wel het oordeel van deskundigen in deze te hooren. Aan de orde was nu het >-apport der com missie in zake het voorstel van het lid Hornsveld om de vergaderingen van den Raad met gebed te openen. Het advies strek te tot in overweging i emen van dit voorstel. De heer Daatselaar vond het gebed in het algemeen een noodzaak, doch men heeft hier te zorgen voor de stoffelijke belangen der gemeente. We zijn geen geestelijke leiders. Op grond daarvan zal spr. legen het voorstel stemmen. Dr. Greidanus vindt dat het gebleken is dat een tamelijk groote meerderheid tegen het voorstel is. Het wordt tnans een dwang opgelegd door de partij van den voorsteller. Hij zal beslist tegenstemn èndaar hij ver moedt dat sommigen zullen stemmen meer mot bet oog op het partijverband dan op gevoelde behoefte. De heer Rutgers van Rozenburg vindt deze uiting een verdacht.: aking, die hij vau dr. Greidanus niet had verwacht. Hij protes teert dan ook daartegen. De voorzitter vindt het noodzakelijk ook zijn meening hieromtrent te zeggen. Hij keurt het opdragen bij reglement van een gebed af. Zaken die het gemoed betreffen, moeten wij niet gaan reglementeeren. In stemming gebracht, staakten met 6 tegen 6 de stemmen. Het voorstel zal in de eerst volgende voltallige vergadering opnieuw in stemming worden gebracht. Na benoeming der verschillende Raads- coramissiën en afdeelingen werd de ver gadering gesloten. N aarden. Uit het Raadsverslag van de gemeente Naardon. Tot gemeente-ontvanger werd benoemd de heer G. A. Munnikhuizen te Hilversum. Aan de orde was daarna de benoeming van een gemeente-secretaris. Op de voordracht kwamen voor de heeren J. Eeftink Schattenkerk te Hoorn, en K. Kooiman te Naarden. De heer Dudok van Heel vraagt waarom men twee ongediplomeerden op de voor dracht heeft geplaatst, terwijl een gediplo-

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3