M*. 197. Tweede blad. 7de Jaargang. BINNENLAND. AMERSFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem lranco per post1.50. Afzonderlijke nummert 0.05. t\: j Couran verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingon 9nz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat t. intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f O.BO. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 85 cents bij vooruitbetaling Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bopaliugen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Koninkl. Militaire Aca demie. Bij de Tweede Kamer is ingeko men het beknopt verslag betreffende den toestand van de Kon. Mil. Academie gedu rende het jaar 1908. Bij den aanvang van het leerjaar 1908 1909 had het cadettenkorps bij de K. M. A. eene sterkte van 327 cadetten, over verschil lende wapens als volgt verdeeld Infanterie: hier te lande 54, Ned.-Indië 103; cavalerie- h. t. 1. 19, N.-Ind. 11; ar tillerie: h. t. 1. 87. N.-Ind. 27; genie: h. t. 1. 13, N.-Ind. 13. Over gedrag, gezondheidstoestand, voe ding enz. der cadetten wordt gunstig gerap porteerd. In verband met de desbetreffende van ouders of voogden ingekomen kennisgevin gen, waren in het afgeloopen cursusjaar 61 minderjarige cadetten verplicht de kerk te bezoeken14 moesten de kerk bezoeken wan neer een bepaalde predikant preekte. Op verzoek van de betrokken ouders of voogden werden oatechetische lessen in den regel in een der lokalen van de Aca demie, in de avonduren gegeven gevolgd door 20 cadetten, behoorende tot de Neder- duitsch-Hervormde, door 2, behoorende tot de Waalsche, door 6 behoorende tot de Doopsgezinde en door 1 behoorende tot dq Gereformeerde Gemeente. Van deze aantallen werden in het voor jaar 1908 respectievelijk 6, 2, 0 en 0 cadet ten aangenomen als lidmaten. Soortgelijke maatregelen als ten vorigen jare werden genomen, om zoo mogelijk met de kerkeraden samen te werken in het belang van een zoo groot mogelijk kerkbezoek. Met uitzondering van 2 cadetten der artil- lerife hier te lande voldeden alle cadetten vaw het 3de studiejaar aan het eindexamen. Drie cadetten namen, als gevolg van lang durige afwezigheid wegens ziekte, geen deel aan het eindexamen. Een cadet, voor het eindexamen geslaagd, kon wegens berispelijk gedrag niet terstond voor een benoeming tot officier in aanmerking worden gebracht en is voor den tijd van 6 maanden gedetacheerd bij een der regimenten infanterie. Aan één cadet werd een eereprijs toegekend. Internationaal Land bouw-Instituut.. Aan dit instituut, te Rome gevestigd, en waarbij ook ons land is aangesloten, zijn de volgende betrekkin gen vacant1 algemeen secretaris (f 11,000), 2 afd.-chefs (f 10,000), 1 bibliothecaris (f 5000 a f 7000), bureauchefs (f 5000 a f 7500), adjunct van den algemeen-secre taris (f 3000 a f 4500), redacteur-translateur le kl. (f 2500 a f 4000), idam 2e kl. (f 2000 a f 3600), commiezen le _:1. (f 1500 a f 2700), idem 2e kl. (f 1200 a f 2160), stenodactylo- graphen (f 900 a f 1620). Om voor deze betrekkingen in aanmerking te kunnen komen moet men worden voorge steld door den gedelegeerde van den Staat, waartoe men behoort. Nederlanders zullen zich voor dit doel kunnen aanmelden bij den heer H. J. Lovink, directeur-generaal van den landbouw te 's Gravenhage. Middenstandscongres. Door het bestuur der Algemeene Winke- liersvereeniging daartoe uitgenoodigd, ver gaderden in hotel Krasnapolskky een aau- tal bestuursleden van te Amsterdam geves tigde, bij den Middenstandsbond aangeslo- ten vereenigingen. Deze vergadering was uitgeschreven met het doel, eene commissie van voorbereiding te vormen voor het te Amsterdam tijdens de Middenstandstentoonstelling te houden zes de nationaal congres van genoemden Bond. Van de uitgenoodigde vereenigingen wa ren 13 vertegenwoordigd. Er werd besloten tot het instellen van negen commissies, n.l. lo. Hoofdcommissie (belast met de al gemeene leiding)2o. Financieele commis sie; 3o. Commissie voor de feestelijkheden 4o. Commissie voor den Maaltijd5o. Hotel commissie (belast met de zorg voor het ver schaffen van logies aan de afgevaardigden) 6o. Commissie van ontvangst van afgevaar digden; 7o. Commissie voor het rondleid n der afgevaardigden op de tentoonstelling; 8o. Commissie van Orde; 9o. Perscommissie Tot algemeen voorzitter werd met alge meene stemmen gekozen de heer G. Muller. De hoofdcommissie zal uit 9 personen be staan en gevormd worden door de acht voor zitters der overige commissies, benevens den heei G. Muller. De 6e en de 7e commissie worden gecom bineerd. De verschillende commissies werden voor loopig samengesteld uit leden der ter ver gadering vertegenwoordigde vereenigingen en verkregen het reoht, zich aan te vullen met leden uit alle te 's Gravenhage geves tigde en bij den Middenstandsbond aange sloten vereenigingen Staande de vergadering werden tot leden der commissies gekozen Voor de Financieele commissie de heer en G. F. Bartelsman (eerste Ned. Coöp. In- koopvereen.), A. J. van Laar (Vereen van Amst. Winkeliers), J. H. D. van Hulsteyn (Eendracht maakt macht), L. B. J. Gorris (Winkelierssocieteit), F. G. Lebbing (Eer ste N. C. I.) Commissie voor de feestelijkheden, de hee- ren L. J. F. Duwaer (Alg. W. V.), A. W. Haks (Slagershond), A. Bakker (Vereen, van patroons in het Tuinbouwvak), G. B. Rijken Jr. (Beliangerspatroonsvereen.) Paul C. Kai ser (Bakkersbond). Commissie voor den maaltijd, de heeren Fred. C. Stahle (Bakkerspatroonsvereeni- ging ,,de Voorzorg"); H. Warndorff (Ned Hotelhouder.sbond)L. J. G. van der Maesen, (Alg. W. V.), G. J v. d. Berg (Vereen. Patroons i/h. Tuinbouwvak); A J van Laar (Alg. W. V.) Hotel-commissie, de heerenH. Warn- derff, Van Doornik en Vrugtman (allen van den Ned. Hotelhoudersbond), benevens de heeren J. Prinsen Jr. (Horlogemakers-Ver een. „Christiaan Huvgens")J. Kaufmann (Alg. W. V.) en Pool (Broodbakkersvereen.) Commissie van ontvangst en rondleiding op de tentoonstelling, de heeren B. F. Pasteurweg (Eendr. maakt Macht); F. A. Heemskerk (Vereen, van Patroons v/h. Tuinbouwvak); A. H. Hertog, (Behangers patroons-Ver. „Samenwerking"); Joh. Tm .ts (E. N. C. I.) Dingemans (Smedenvereeni- ging), A M, Soeters (E. N. C. I.), W. van Walen (Patroons in het Tuinbouwvak); W. Renout Jr. (Broodbakkers-Ver. „de Voor zorg"), benevens het geheele uitvoerend co mité der tentoonstelling. Commissie van Orde, de heeren L. J. G. v. d. Maesen, L. J. F. Duwaer, A. I. de Vries (allen van de Alg. W. V.) J. Prinsen Jr. (Vereen. „Christiaan Huygens"), L. Sa- lomons (Vereen, van Amsterd. Winkeliers), Robbers (Handelsbelang)van Oudshoorn (Winkelierssocieteit); H. J te Kiefte (E. N. C. I.) en W. Duykers (Bakkerspatr Vereen, „de Voorzorg"). Perscommissie de heeren L. B J. Gor ris (Alg. W. V.), J. Knoppers W.Kzn. (E. N. C. I.), Tieks Koening (Ned. Hotelh. Bond), W. G. A. Pienink (Alg. W. V.) K. Citroen Rzn. (Alg. W. V.) en G. J. C. Her des (Bond van Rijwiel-handelaren). V r ij w i 1 1 i g e Onderlinge Tuinbouw Ongevallenverze kering. Door het centraal bestuur van den Nederlandschen Tuinbouwraad is, ge lijk kort is vermeld, aan de aangesloten ver eenigingen een ontwerp toegezonden, rege lende eene vrijwillige onderlinge tuinbouw- ongevallenverzekering, hetwelk zal worden behandeld in eene algemeene vergadering, te houden 28 Januari te Utrecht. Het cen traal bestuur van oordeel zijnde, dat eene ongevallenverzekering van de werklieden in land- en tuinbouw, waarvan de kosten door de werkgevers worden gedragen, niet zal kunnen en mogen uitblijven, nu voor de werklieden in de industrie eene dergelijke verzekering bestaat, meent, dat de Neder- landsche Tuinbouwraad moet medewerken aan de verbetering der positie van de loon- trekkenden in het tuinbouwbedrijf, en der halve de regeling dézer verzekering ter hand moest nemen. Vóórop stond, dat de regeling moest zijn zeer eenvoudig, dat de uitkeeringen moes ten beperkt blijven tot het noodige en dat de gelukkige band, die in den tuinbouw tus- schen werkgevers en werklieden nog in ster ke mate wordt aangetroffen, door de onge vallenverzekering niet moest worden ver broken. Eene zoodanige regeling is alleen op r« bouwen op ouderlingen grondslag, omdat dan lo. de kosten beperkt blijven tot hetgeen werkelijk voor de 'dekking der te verleenen schadeloosstelling en der administratiekos ten noodig is 2o. de voor een doeltreffende uitvoering noodige samenwerking tussohen de leden onderling hier aanwezig is; 3o. het financieele belang der leden in sterke mate het streven tot voorkoming van ongevallen bevordert, waardoor de vermin dering van bedrijfsgevaar een voorwerp van voortdurende zorg van de leden zal uitma ken. De geheele regeling geschiedt onder con trole van het centraal bestuur van den Ne derlandschen Tuinbouwraad, tot eventueel eene wettelijke regeling zal worden inge voerd. Bij de uitvoering is decentralisatie een der grondbeginselen. Daarom zal in bepaalde tuinbouwstreken, waar een groot aantal tuinbouwers zullen zijn toegetreden, eene commissie van ver tegenwoordigers kunnen worden benoemd uit de besturen der bestaande tuinbouwver- eenigingen. Deze commissie zal eene zekere eigen macht (autonomie) krijgen en belast worden met verschillende werkzaamheden en al die zaken en quaesties behandelen, die veel gemakkelijker, beter en goedkoopev op de plaats zelve worden afgedaan, dan van uit één punt. De financieele regeling wordt echter ge centraliseerd, omdat die niet kan worden overgelaten aan kleine plaatselijke klassen, voor welke de financieele last, veroorzaakt door een ongeval met blijvende invaliditeit of den dood als gevolg, meestentijds te groot zou zijn. Deze centralisatie is ook noodig met het oog op de financieele ver- I antwoordelijkheid, vooral tegenover hen, die eene blijvende rente zullen ontvangen. Verder worden daardoor de administratie en de controle goedkooper. Wat de uitkeeringen betreft, hier wordt het beginsel gehuldigd, dat de werkman slechts dan aanspraak op uitkeering heeft, wanneer en voor zoover door hem schade I wordt geleden. In dit opzicht wordt dus afgeweken van het ontwerp landbouw-onge- vallenwet, waar niet de geleden schade j maar eventueel verlies van arbeidsgeschikt heid de grondslag voor de uitkeering vormt. De regeling der geldelijke scliadeloosstël- I ling komt vrij wel overeen met die in het ontwerp Landbouwongevallenwet, en be- draagt lo. bij geheel gemis der arbeids-gesolnkt- heid 70° van het dagloon van den getrof- fene 2o. bij gedeeltelijk gemis der arbeids-ge- schiktheid een deel tan de 70%, berekend in verhouding tot de verloren arbeids-ge- schiktheid 3o. aan de nagelaten betrekkingen wordt te samen hoogsten 60?' van het dagloon uit gekeerd, voor zooverre zij door het loon van den overledene werden onderhoudende vrouw 30 een kind 15%, enz. De blijvende uitkeering in 3o. bedoeld, houdt op bij hertrouwen. Dan wordt een af koopsom toegekend van tweemaal de toege kende jaaruitkeering. Gelijk bij de industrieele ongevallen-ver- zekering heeft de arbeider het recht in be roep te gaan, zoo hij meent zich niet te kunnen neerleggen bij de een of andere uit spraak. Te dien einde zullen er commissies van Scheidslieden worden ingesteld. Alle onkosten dezer verzekering komen voor rekening van de werkgevers. De kosten worden gedragen evenredig aan het uitge keerde loon in verband met het bedrijfsge vaar. Het loon dat in ieder bedrijf wordt be taald, zal worden geschat door de directie, gehoord het advies van den plaatselijken ver tegenwoordiger, tenzij door het lid een loon- boekje is aangehouden, dat dan als basis voor loonsvaststelling geldt. Ieder werkgever zal, evenals zulks bij eene gewone Verzekeringsmaatschappij hel geval zou zijn, vooruit moeten betalen, in dat geval een z.g. voorschot-premie, waar mede na ieder jaar de werkelijke kosten ver rekend worden. Deze voorschot-premie 's evenredig aan het uitgekeerde loon en aan het bedrijfsgevaar. Voorloopig is deze voorschotpremie be paald voor normaal gevaarlijke ondernemin gen op 0.75 per 100 jaarloon. Voor mem- of minder gevaarlijke ondernemingen zal eene hoogere of lagere voorschotpremie wor den vastgesteld met een maximum van I en een minimum van 0.50 per 100 loon Heeft deze regeling eenige jaren gewerkt. dan zal op grond van de alsdan verkreg- ;i ondervinding tot wijziging van het tarief kunnen worden overgegaan. Geneesheeren, apothe kers en het arbeidscontract. Te Haarlem heeft de Vereeniging van ge neesheeren en apothekers, verbonden aan ziekenfondsen, twee vergaderingen gewijd aan het vraagstuk, hoe men na de invoering van het zgn. arbeidscontract zal hebben te handelen, ten opzichte van inwonend dienst personeel. Een commissie bracht een rapport uit met de volgende conclusies le. Na het in werking treden van de wet op het arbeidscontract, behoort de tot nu toe geldende wijze van ziekenfondsbehande ling van inwonend dienstpersoneel niet te blijven bestaan. 2. Bindende besluiten, omtrent dit vraag stuk zullen alleen gelden bij een meerder heid van minstens der uitgebrachte stem men. De bedoeling is, dat in dit'vraagstuk niet een kleine meerderheid haar wil zal kun nen doordrijven, maar dat zooveel mogelijk allen overtuigd moeten raken van de wen- schelijkheid van het besluit. 3e. De maatschappijen, die werkgevers zullen gaan verzekeren tegen schade, ten gevolge van ziekte van inwonend dienstper soneel, en zich inlaten met de zorg voor geneeskundige en pharmaceutische hulp, moeten voldoen aan de volgende voorwaar- den a. Vrije" artsen- en apothekerskeuze; b. de voorwaarden voor deelnemende ge neeskundigen en apothekers moeten zijn goedgekeurd door den afdeelingsraaid van den geneeskundigen kring en door de maat schappij ter bevordering der pharmacie, c. controleerende geneesheeren eener maatschappij mogen geen behandelend ge neesheer voor die maatschappij zijn en mogen zich alleen bemoeien met de vraag der in validiteit der patiënten. 4e. De leden versohaffen geen geneeskun dige hulp of geneesmiddelen aan inwonend dienstpersoneel als ziekenfondspatiënt, zoo lans de werkgevers, volgens de wet op het arbeidscontract moeten zorg dragen voor ge neeskundige hulp en geneesmiddelen. Ook hiervoor zal een bindend besluit noodig zijn. Met algemeene stemmen werden deze con clusie door de vergadering aanvaard. Do strijd om een stand beeld. Eenigen tijd geleden werd mel ding gemaakt, van een strijd, die ge voerd wordt tusschen het hoofdcomité en eenige gewestelijke commissies van de organisatie, die zich gevormd heeft om een standbeeld van stadhouder Willem III op te richten, over de plaats, waar het stand beeld zal komen. liet hoofdcomité had be sloten het in Breda e plaatsen, de gewes telijke commissies van Zuid-Holland en Gel derland protesteerden daartegen en wilden het in Den Haag hebben. Zij verzochten toen het hoofdcomité nog eens met de ge westelijke commissies te willen vergaderen, om over de plaats van oprichting te be slissen. De Haagsche correspondent van de Tel. verneemt nu, dat het hoofdcomité niet al leen bij zijn plan volhardt om het stand beeld in Breda op te richten, maar dat het zelfs geweigerd heeft, nog eens met de ge westelijke commissies te vergaderen. Deze zullen het er nu echter niet bij laten en de strijd zal nu eerst recht ontbranden. Naar alle waarschijnlijkheid zal reeds zeer spoedig een bijeenkomst van de gewestelijke commissies plaats hebben, buiten het hoofd comité om, waarin over ae verder te voeren actie zal worden overlegd. Spreekt deze ver gadering zich uit voor de plaatsing van het standbeeld in Den Haag, dan zal het hoofd comité wel "moeten toegeven. H er kan nog worden bijgevoegd, dat de beide gewestelijke commissies, die het eerst zich tegen plaatsing in Breda hebben ver zet, thans ook door verschillende andere worden gesteund, o.a. door die van Noord- Holland. De kans, dat de meerderheid zich voor Den Haag zal uitspreken, moet vrij groot zijn. Wij brengen hierbij het standpunt van het hoofdcomité nog eens in herinnering dat het besluit om het standbeeld te Breda te plaatsen, op wettige" wijze genomen is en dat de gewestelijke commissies geen uitvoe rend, doch slechts een collecteerend vermo gen hebben. Boekbeoordeèlinfl. De M i I i t i e g i d s, uitgegeven met voorkennis van het departement van Oorlog, bij C. Bredée, te 's Gravenhage (prijs 60 ets.). Een boekje, dat menigeen goede dien sten zal kunnen bewijzen; het is een vraag baak voor ieder, die geroepen is zijn militie plichten te vervullen. Het is uitvoerig en duidelijk en geeft inlichting op allerlei vra gen: „Zal iemand 8 maander zijn?" „zal hij vier maander kunnen worden?" enz. enz. Pro en Contra, serie IV, no. 8 en no. 10, handelende over HetM arxisme pro dr. A. Pannekoek, contra mr. W. F. Treub en Coöperatie pro L. G. Keesing, contra J. J. Poortier. De Hollan- dia Drukkerij te Baarn verricht met deze uitgave een goed werk; want goed en nuttig is het in belangrijke aangelegenheden en betreffende belangrijke vraagstukken het „hoor en wederhoor" toe te passen, opdat ook de oningewijde zijn oordeel hebben kan. Het hooge belang der Her vormde Kerk als Staatskerk, bij een vergeten Grondwetsartikel, door P. JKromsigt, pred. te Rotterdam, uitg. D. van Sijn en Zn., aldaar. Hetgeen in dit boekje te lezen staat, vormde een artikelen reeks in de Rotterdammer Kerkbode en han delt over „de geestelijke nooden des volks", waarmee de schrijver bedoelt op te komen tegen de achterstelling van Herv. bij de Kath. kerk, waai" het geldt het toekennen van rijkssubsidie! DieAnarchie, ihre Verkünderi'hre Ideennhre Taten, door Hector Zoccoli, uitg. Maas en Van Suchtelon, te Amster dam. Met bekwamen spoed volgen de af leveringen van dit belangrijk werk elkander op. De 18de afl. bevat van de zoogenaamde „Schlussbetrachtungendie Beurteilung der Lehren der Theoretiker. Als binnenkort het werk compleet is, komen wij er nog n zijn geheel op terug! Liedjes, W ij z en en Prentjes, door J. H. Speenhoff, met begeleiding van Hutschenruijter, uitg. W. L. en J. Brusse, te Rotterdam. De liedjes van Speenhoff zijn reeds genoeg bekend, soms zijn ze geestig, aardig gezegd, soms 2ijn ze minder aantrek kelijk. Weinig bekoren b.v. kan mij in de zen vijfden bundel het lied van den stillen zwabber of van de begrafenis van een vrijge zel. Aardig is Ons Hollandsch Ideaal en Twee verlaten stakkers, Amsterdamsch praatje en zoo meer Maskerdans (Fiore del la Neve) voor mannenkoor, door B. Zweers, uitg. P. Noordhoff, te Groningen, en Twaalf Kinderliederen, met pianobegelei- ding, gecomp. door P. Jonker, uitg. dezelide, De kinderliederen zijn geheel in kindertoon geschreven en de wijzen zijn aardig; ook het lied van de Maskerdans komt goed uit. Een Midden Eeuwer in onze dagen, door A. B. Davids, uitg. Hollan- dia Drukkerij te Baarn. Deze brochure werd geschreven naar aanleiding van het hoofd stuk „Het Joodsch Probleem" in dr. A. Kuyper's werk „Om de oude Wereldzee". Het is niet van belang ontbloot hetgeen in deze bladzijden gezegd wordt betreffende dr. Kuyper's houding tegenover het Joodsche volk, soms staat hij op het standpunt van een, die, door de historie daartoe geleid, Israël bewondert, en dan weer wordt onbe- manteld antipathie geuit tegen dat volk, waarvan de schrijver dezer brochure gelooft, dat liet nog het lastigst voor dr. K. is, dat er überhaupt Joden zijn. Tijdschriften. Als de oudste brieven hebbende, noem ik hier in de eerste plaats Voor 't jonge volkje, de Kinderwereld en Voor de Kinderk am e r, respectie velijk de 35ste, 16de en 27ste jaargang. Uit gaven van P. van Belkum Ain., te Zutfen. Als namen van medewerkers vinden wij hier goede bekenden, Kieviet, De Vletter, (Jor de Schipper, Hinse e. a. De inhoud is er naar om te begrijpen, dat onze jeugd, de kleineren cn de grooteren, telkens verlangend naar de nieuwe aflevering uitzien. Uit de Remonstrantsche Broederschap, red. dr. J. A. Beijer- man, uitg. A. H. Adriani, te Leiden. De 4de afl. van den 20sten jaarg. bevat een stichte lijke overdenking „Bewondering en Aanbid ding van den redacteur, alsmede van den- zelfde een art. naar aanleiding van 't ont hullen van Servet's standbeeld. Voorts bevat deze afl. een 'beschouwing over 's levens raad selen door A. S., voorts een paar verzen vam A. Klaver. De Wachter, stemmen uit de Ev. Luth. Gem., onder red. van D. Drijver, uitg. J. Clausen, te Amsterdam. In de 1ste afl. van den 12den jaarg. trekt bovenal de aandacht een uitvoerig en belangrijk artikel over Driekoningen door den redacteur, die blijk geeft van zijn onderwerp studie te heb ben gemaakt. De Vrouw en haar Huis, geill. maandschr. onder red. van Elis. Rogge en R. W. de Vries Jr., uitg. V. Holkema en Warendorf, te Amsterdam. De Jan.-afl. be vat: Op den Nieuwjaarsmorgen door Jo hanna Steketee, De Vrouw als Meesteres door F. W. Drijver, Hand weven door Titia Gorter, Echte kleuren en stoffen door G. W. E„ Huishoudelijk Boekhouden door A. H. van Wijnen, Winteravond door Nany en een vers De Oude Moeder door J. Kerk- meijer Bakker. HetN ieuweLeven, red. C. Meyer, uitg. Johs. Voogd, te Haarlem. De laatst- ontvangen afl. bevat een stuk over middel- eeuwsche mystiek door A. Withof en een Merkwaardige Preek, gehouden in de Oty Temple 8 Juli 1906 door R. J. Campbell. De B e w e g i n g, maandschr. voor let teren, kunst, wetenschap en staatkunde, on der red. van Berlage, De Boer, Verwey en De Vooys, uitg. Amsterdamsche Boekhan del. De Jan.-afl. bevat Mysteriespel „Maria" door M. Schoenmaekers, Mariken van Neu- meghen (naar aanleiding van de voorstelling in de Rotterdamsche Kunstkring) Shelley's Prometheus ontboeid, vertaald door A. Gut teling en een Middenoouwsch Grootbedrijf door dr. Van Gelder, benevens eenige verzon van W. L. Penning. Nieuw Vrouwenleven, maandbl. voor dames, onder red. van Daisy Junius, te Heelsum. Als hoofdart. heeft de Jan.-afl. „Hoe dames haar geld beleggen" .door Not. Moll, „Verderfelijke kinderlectuur". Voorts: Heeft Tijl Uilenspiegel werkelijk bestaan? Bananen, enz. De Camera, red. Adr. Boer en E. A. Loeb, bureau Hofwijckstraat 13, Den Haag. In de laatstverschenen afl. een en ander over den sympathieken fotograaf Tollens, van wiens werk in dit nr. mooie proeven voorkomen. Trivelli beantwoordt de vraag of Electricileit een rol speelt bij t belichten van een fotografische plaat? Een aardige ru briek is „Uit den knutselhoek". Nuttig zijn de „Technische Vragen" en „Voor den Be ginner". Our Magazine met T li e C h i 1 d's Companion, red. mr. J. Schenk, Rob. Fruinstraat 11, Rotterdam. Als bijlage geeft de Jan.-afl. een lieve plaat „The Invalid" en wat den inhoud betreft, wordt voor dit jaar wederom heel wat goeds in 't vooruit zicht gesteld. Het Leven, onder red. van Frans van Erlevoordt, bureau Amsterdam,Rokin 2. De Jan.-afl. heeft als bijlage Rounding the Buoy van C Napier Hemy. Wat inhond be treft een geill. art. „Met de camera voor de Tweede Kamer", „Een volk van eeuwige zwervers" (met vele illustraties, „Onder schepte Brieven aan een Kostschoolmeisje van M. Prevost, vert, door H. ten Brink, „De romantische carrière van pres. Castro enz. Ook geeft deze afl. nog een mooi por tret (het nieuwste) van H. M. de Koningin. Holland Express, bureau Prin9 Hendrikkade 2021. Amsterdam. De Jan.- afl. (de eerste van den 2den jaarg.) geeft kijkjes op en beschrijving van Freiburg (in Baden) en de'Broisgau, voorts een mooi geill. art. over De grotten van Arta op Majorca, enz. Ook van dit tijdschrift kan gezegd worden, dat het keurig verzorgd wordt. F. W. DRIJVER.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1