So Easy p-nez G. H. DE JONG Lumay's Maagbitter. HOUTVERKOOPING. Nieuw Vrouwenleven. Schoeisel, Reclame Dekens. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIËN. Aanbesteding. Kunst-Avond BON-PREMIE De Koningin der Modebladen. Januari-nummer 1909 P. G, KLUGT Go. Naar Egypte- W. F. A. GROENHUIZEN, „UNION CASTLE LIJN" naar ZUID-AFRIKA. WEKELIJKSCHE DIENST yan LONDEN en SOUTHAMPTON. fijnste kruidenbitter, overtreft alle andere soort gelijke bitteren in smaak en fijnheid. Leidsche Wollen Dekens; spotgoedkoop! FORTMANN HEHENKAMP, Dr. A. Sikkel Az., arts, te 's Graven' age, voorzitter; Mr. L. N. Roodenburg, te 's Gravenhage, waarn. voorzitter; Mr. A. v d. Elst, te Leiden, secretaris; Th. M. Kete laar, lid der 2e Kamer der Staten-Geueraa!, te Amsterdam, penningmeester; A. 0. Be*, onderwijzer te Egmond aan Zee, gedelegeer de voor de verpleging (Dagelijksch Be stuur). A. E. J. Bertling, inspecteur der registratie te LeidenC. L. Fahro, onder wijzer, te ZutphenMej. S. Lefébure, eb rectrice der School voor Maatschappelijk Werk, te AmsterdamC. Misset, uitgever, te Doetinchem; P. K. Peerlkamp, onder wijzer, te Middelburg; Mej. R. Pierson, te ScheveningenG. Scheltema, kinderarts, te Groningen. De Raad van Toezicht op het geldelijk beheer bestaat uit Mej. M. Schönberg, secretaresse van de Israëlitiescfye Vereeniging voor Gezondheids kolonies, te Rotterdam mevr. J. M. Knap pertJansen, lid van het bestuur der afd. Kinderdijk, te Kinderdijk; terwijl er één vavature is. Overvloed van exami nandi. Voor het te Arnhem te houden examen van commies bij 's Rijks belastingen hebben zich reeds meer dan 1000 sollicitan ten aangemeld. In vorige jaren was dit getal 650 tot 750. Een red der gehuldigd. Don derdagavond is den Rotterdamschen brand spuitmeester, den heer J. J. Verhpeven, een serenade gebracht aan zijn woonhuis. En terwijl de muziek van het korps ,,De Brand weer" zich buiten liet hooren, bood de le voorzitter van den „Bond van Vereenigde Vrijwillige Brandweerlieden" den heer J. J. Verhoeven een zilveren medaille met toe passelijk opschrift namens dien Bond ten geschenke aan als een herinnering aan zijn moedig gedrag bij den brand in de Tweede Lombardstraat te Rotterdam. Hierna werd het woord gevoerd door den heer B. J. Hoorn, eere-voorzitter van de ver eeniging „Door Vriendschap Vooruitgang", waarvan leden zijn de gasten van spuit 19. De heer Hoorn bood eveneens een geschenk aan. Het bestuur van de vereeniging van brand spuitmeesters vereerde den heer Verhoeven een bloemstuk. N. R. Ct. De stóomreddingbo.ot aan den Hoek. Op-den Zaterdag ge houden off'cieelen proeftoeiïtrmet de nieuwe stoomreddingboot, werd een vaartsnelheid behaald van ruim 8J Eng. mijl, ee nvaart die aan de gestelde eischen voldeed. Na afloop der proeven werd de'naamstan- daard (Prins der Nederlanden) geheschén. Men schrijft aan de N. C. Op een der dagen van de afgeloopen week heeft de heer Robijns getracht om met zijn vliegmachine omhoog te gaan, wat hem on geveer een hal ven meter gelukte. Toen ech ter brak een riem van den motor, waardoor hij in zijn opwaartsche stijging verhinderd werd. Toch heeft hij door deze proef vol gens zijn overtuiging zekerheid verkregen \'an de opwaartsche beweging zijner machi ne. Weldra hoopt hij de proefnemingen te hervatten, welke hij natuurlijk nog niet in het openbaar doet, en zich ook van de voor- waartsché beweging te overtuigen, waarin hij geen bezwaar ziet. De ramp in Italië. Bij het co mité te Rottei'dam voor de slachtoffers van de ramp in Italië is thans totaal ruim 18,000 ingekomen. Teruggevonden. De bij mej de wed. Kostverloren te Broekheurne, gem. Lonneker, ontvreemde gouden en zilveren voorwerpen, zijn in eèn schuurtje achter het huis van zekeren Dun teruggevonden. D. is een der personen, die daar öp zoo ruwe wijze huishieldenhij is gearresteerd en heeft be kend. Zelfopoffering -van een 8-jarige knaap. Te Lippenhuizen, in de gemeen/te Opsterland, begaf een 10- jarige zoon van W. B. zich nog op het ijs en zakte er door. Zijn 8-jarige broeder trok hem er uit en redde hem het leven, doch moest het daarna zelf met den. dood boeten, daar hij in het ijs geraakte en verdronk. Aangewende pogingen om het bewustzijn weder op te wekken, mochten niet baten. Ongelukken bij den ar beid. In de touwslagerij van den heer J. M. v. d. Lely te Maassluis had Zater dag een ernstig ongeval plaats. Een der hekelaarsters, oud 24 jaar, had de onvoor zichtigheid, terwijl de hekelmachine in wer king was, deze met een veger schoon te ma ken, waardoor haar rechterarm werd ge grepen en verbrijzeld. In het Ziekenhuis werd haar arm boven de elleboog afgezet. Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur waren te Rotterdam twee grondwerkers bezig met het afzagen van heipalen in de fundeering van de nieuwe spoorbrug aan den Beukels- dijk, toen twee kipkarren door het losschie ten van een koppelstang van een trein, be staande uit zeven karren, terugliepen en op beide werklieden neerkwamen. Zij werden ernstig aan de hoofden verwond. Nadat een geneesheer voorloopig hulp had verleend, zijn de mannen naar hun keet in de buurt gebracht. Doodelijke val. De gehuwde arbeider Haan, te Purmer (N.-H.), is bij het snoeien op het erf van den heer Wes- sels, uit een boom gevallen en aan de ge volgen overleden. Do stam was glad door sneeuw of ij zei. Griezelig. Zaterdag kwam een moeder te Zwaagdijk (N.-H.) tot de ontdek king, dat 's nachts muizen hadden geknaagd aan de handjes en voetjes van haar twee jarig kind. Onmiddellijk werd geneeskun dige hulp ingeroepen, die gevaar voor bloed vergiftiging gelukkig nog kon afwenden. In brand geraakt. In de Van der Neerstraat te 's Gravenhage geraakte Zaterdagmorgen een bejaarde juffrouw, bij het aanmaken van de kachel, in brand. Na voorloopig aan huis verbonden te zijn, is zij, met vreeselijke brandwonden overdekt, per brancord naar het gemeenteziekenhuis over gebracht. Brand. Vrijdagavond is er brand uitgebroken in een schuur van J. aan de Kijkuit te Tiel. Deze. schuur en een daar naast staande brandden geheel af, benevens een mijt hooi van 50,000 K.G. Eerst tegen den morgen konden de spuiten inrukken Het hooi was niet verzekerd. Scheepsramp. In den a: pen nacht is kort bij IJmuiden gezonken het Deensche stoomschip Stanton" van de reoderij H. Kirschner, thuis belioorende te Kopenhagen, en met een lading oud ijzer bestemd van Bremen naar Savona. Het schip werd door een hevige bui, gepaard met windvlagen en hagelslag overvallen, waardoor het lek stootte. Negen van de 16 man equipage namen de vlucht in de scheepsboot, die opgepikt werd door den naar IJmuiden stoomenden stoom trawler „Prima Vera Y M 47", van de N. V. Zeevisscherij „Pesea'' te IJmuiden. Onmiddellijk keerden de stuurman J. v. d. Steen en de matroos A. Prins van den trawler met een der geredden in de scheeps boot naar de pfaats des onheils terug, en het mocht hun met veel moeite gelukken de zeven overigen te redden en behouden op den trawler te brengen, waarna ze door be middeling der reederij van den trawler aan de zorgen van het Deensche consulaat te Amsterdam zijn overgedragen. Het ijs uit de Zuiderzee. De Postboot „Minister Havelaar", die te Enkhuizen lag ingevroren, heeft Zaterdag den dienst op Urk hervat. De „Baron Ren- gers", welke voor een paar dagen nabij Urk het roer verspreelde en waarvan de schroef mede defect was geraakt, is thans te Enk huizen aangekomen om naar de scheepswerf te Amsterdam te worden vervoerd. Zoover het oog reikt is de Zuiderzee aan de kust vrij van ijs, waarom ook de zeilvaartuigen, die ingevroren liggen, zich gereed maken zee te kiezen. De Kamper Ct. schrijft Wie den bodem van de kan wil schoon likken, krijgt wel eens gevoelig het lid op den neus. Dit oude spreekwoord is wel eenigszins van toepassing op de Urkertjes. Zooals wij Woensdag meedeelden, was dien ochtend de B.aron Rengers van Kampen ver trokken, om te trachten Urk, waar men aan verschillende onmisbare artikelen gebrek be gon te krijgen, te bereiken. Dit is dan ook gelukt, maar niet dan met geduchte krachts inspanning, getuige dat men eerst den vol genden morgen er in slaagde de haven van Urk te bereiken. Na vlug do lading gelost te hebben, nam de Baron een paar uren later de terugreis weer aan, maar reeds na een kwartiertje stoomens brak plotseling de koning (spil of standaard) van het roer, zoo dat dé boot hulpeloos bleef vastzitten. Daar de toestand volstrekt niet zonder ge-aar was, knoopte de jonge kapitein Halbe de Groot onderhandelingen aan met de toe- geloopen Urkers, om te trachten de „Baron" weer met man en macht in de haven terug te sleepen. De Urkers, meenende het ijzer te 'inbeten smeden nu het heet was, stelden echter zulke hooge eischen, dat de Groot er aanvankelijk niet op kon ingaan. Eindelijk echter, vreezende voor erger, moest hij de géstelde voorwaarden wel aannemen. Nu wor- "den ér touwen en kabels uitgebracht en het getrek begon, maar meevallen deed het niet. Een vlet sloeg er bij om, welk ongeval nog al gelukkig afliepalleen werd een der in zittenden gekwetst. Ten laatste knapte tot overmaat van ramp de kabel, zoodat de pogingen moesten ge staakt worden. Door het draaien van den wind dreef in den nacht van Donderdag op Vrijdag de boot naar het Zuidwesten af, waardoor zij aan den Hollandsehen kant was veel blank water ten laatste vrijkwam en het der bemanning toen gelukte met eigen kracht de haven van Enkhuizen te bereiken Het buitenkansje of liever met het oog op de hooge eischen de buitenkans is dus den neus der Urkers leelijk voorbijgegaan. Rivierberichten. 9 Januari 1909. Arnhem, eenig drijfijs. Vreeswijk, ijs vast. Westervoort, eenig drijfijs. Kampen, ijs vast. St. Andries (Maas), blank water. Laagwater. Schoonho ven, blank water. Krimpen, drijfijs over der rivierbreedte. - Dordrecht, idem drie tiende idem. Moerdijk, idem een vijfde idem. Hellevoetsluis, blank water. School- en Kerknieam. Prof. Grinwis Plaat. Naar de ,,Avp." vam betrouwbare zijde wordt bericht, is de toestand van prof. Grinwis Plaat, die zich met verlof te Nerwi (Italië) bevindt, wat gun stiger. Hoewel zich de ziekte aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien, is er thans over het geheel goede vooruitgang te constateeren. Een eenigs zins langdurig verblijf in hert Zuiden is echter noodzakelijk. Voortgezet handelsonderwijs. Te 's-Gravenhage is een voorloopig comité ge vormd. voor de stichting van eene vereeniging voor Voortgezet Handelsomderw jjsDoel is het gemeentelijk handelsonderwijs, dat voornamelijk bestemd is voor aankomende handelsbedienden, jongelieden van 1418 jaren (al zijn ook ver schillende oudere leergierigen aan den cursus ingeschreven), aan te vullen met voortgezet handelsonderwijs voor oudere handelsbedienden. rNaar men verneemt is de echtgenoote van den burgemeester van Utrecht, baronesse Van LyndenVan Weede, thans bezig met het samenstellen van een comité voor een huldeblijk van de Utrechtsche vrouwen aan Hare Majesteit de Koningin bij gelegen heid van de te verwachten heugelijke ge beurtenis. i*'De „Stem des Volks" schrijft: Op de ledenvergadering der S.D.A.P. van Donder dag jl. werden 15 nieuwe leden toegelaten. Ter vervulling der 2 plaatsen in het Partij - bestuur werden zes personen genoemd Scha per kreeg 51, Helsdingen 49, Henri Polak 21, mr. Sannes 15, R. Vos 11, v. d. Goes 10, Besuijen 5, Braambeek 2 en Sneevliet 2 stemmen van de 85 uitgebrachte stemmen, waaronder 2 blanco's, zoodat Schaper en Helsdingen werden gekozen. De stemming had plaats, nadat een motie van Boomsma, met meerderheid van stem men, was aangenomen om geen discussie te voeren. Voor den uitslag der stemming deed Mendels verslag van zijn raadslidmaatschap, dat met algemeene stemmen en onder ap plaus werd goedgekeurd. Nadat de stemming bekend was gemaakt, verklaarde Mendels dat de uitslag benevens de afwijzing om over deze zaak te discussieereu, hem noopte als voorzitter der afdeeling te bedanken. Debevolking der gemeen te B a a r n, die op 1 Januain 1908 be droeg 8655 zielen, bedroeg op 1 Januari j l- 8811 zielen en wel 3982 mannen tegen 4829 vrouwen Hilversum. Op het adres van de Prot. Christ. Kalk- en Sieenbewerkers-ver- eeniging en twee andere vereenigingen al hier, houdende verzoek een afzonderlijk be stuur voor cle gemeentelijke arbeidsbeurs in te stellen, adviseeren B. en W. afwijzend te beschikken. Zij achten het niet gewenscht dat eene gemeentelijke arbeidsbeurs zou worden beheerd door personen, geheel bui ten het gemeentebestuur staande. Bovendien zou elke reorganisatie der beurs met uit gaven gepaard gaan en door B. en W. wordft onder verwijzing naar de tot dusver opge dane ondervinding, ontkend, dat zulk een uitgave nuttig zou zijn besteed. Degenen, die overtuigd zijn, dat eene arbeidsbeurs in deze gemeente redeii van bestaan; heeft, zouden dit metterdaad kunnen toonen door zulk eene instelling in het leven te roepen. Blijkt deze aan haar doel te beantwoorden, dan zou daaraan van gemeentewege mede werking en eenige financieele steun kunnen worden gegeven. Hilversum. Naaa- wij vernemen, zal mr. A. G. Vreede, thans commies-redac teur ter gemeente-secretarie te Hilversum, worden benoemd tot hoofd-commies ter al gemeene secretarie te Buitenzorg (Ned. Indië.) B u s s u m. In een openbare bijeenkomst van de pl. afd. van den „Bond voor Vrou wenkiesrecht", op 15 Januari a.s., zal lui tenant A. Kapteijn van Leiden spreken over „Vrouwenkiesrecht en Vertegenwoor diging." Rustig ambt. De Burgerlijke Stand te Werkhoven (Utrecht) heeft een ge makkelijke Decembermaand gehad. In de geheele maand December 1908 nl. is geen enkele geboorte aangegeven, noch een over lijden, noch een huwelijk 1 E 1 b u r g. Door den officier van justitie te Zwolle is een onderzoek gelast naar de baldadigheden, welke te Elburg op 1 Jan. j.l. hebben plaats gevonden; de eerste ver- hooren zijn Zaterdagmorgen op het gemeen tehuis te Elburg gehouden. Zw. Ct. Ds. G. W. C. Vunderink heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Vlaardingen bedankt. Een deputatie van 3 luitenants van het 5e regiment inf. zal voor het korps uit komen bij de wedstrijden van den Kon. Of- ficiersschermbond te 's Gravenhage. Ue vereeniging „Handel en Nijver heid" vergadert morgenavond, te 7 uur, in De Zwaan. 1. Béspreking formulier Ar beidscontract; 2. Bespreking eventueele op richting eener N. V. Amersfoortsche Glas verzekering-Maatschappij3. Ballotage; 4. Ingekomen stukken5. Mededeelingen. De Amersfoortsche Muziekvereeniging, directeur de heer J. A. Jochems, gaf gis teren avond in Amicitia een groot volks concert, met medewerking vau den heer Pastoors uit Haarlem, karakter-komiek. Het programma luidde als volgt: Marclie en Garde, JKessels. Ouverture Wildalgo, T. J. Schweinsberg. „De Wedstrijd", voor te dragen door den heer Pastoors. Valse Rêveuse, L. Folies. Marche Bruxelles Exposition, Gr. Francois. „Jan Ongeluk", vo:or te dragen door den heer Pastoors. Fantasie „La Fille du Tambour-Major Offenbach. Pauze. „Liefdesavonturen van Kriek", voor te dragen door den heer Pastoors. Wals Ciao, J. Bouchel. Fantaisie Isidora, E. Bedouin. „Komische Coupletten", voor te dragen door den heer Pastoors. Marche Le Joyeux Cadet, J. Muller. In de zaal waren een 300-tal toehoorders aanwezig, die een recht gezelligen avond doorbrachten. Ten gevolge van het slechte weer, moest gisteren het voetbalveld te 's Bosch zoowel als het Leusderveld alhier worden afgekeurd. Dientengevolge zullen de wedstrijden Wil- helminaQuick I en VeloxQuick II op een nader te bepalen dag worden gespeeld. Wij ontvingen een circulaire, onder teekend door jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, minister van buitenlandsche za ken, en door een 12-tal hooggeplaatste per sonen in den lande, waarin zij herinneren aan de droeve gebeurtenissen in Italië en een beroep doen op de Vaderlandsche Pers, ten einde de lezers op te wekken aan de slachtoffers steun te verleenen en ons land te behoeden voor het verwijt als zou het te veel onder den indruk verkeeren van eigen nooddruft en daardoor de oogen sluiten voor eens anders leed. Tevens wordt ons verzocht gaven in ont vangst te nemen. Natuurlijk zijn we hiertoe bereid, maar aangezien hier reeds een com missie gevormd is en tal van dames voor het schoone doel gecollecteerd hebben, mee- nen we dat men zich met zijn gaven recht streeks tot die commissie kan wenden. De heeren Railewijn en Peyrot sen. nemen in dezen het initiatief. Van wege het Kruisverbond en de Mariavereeniging zal op 10 Febr. in de zaal van den R. K. Volksbond een propaganda- avond worden belegd. Pater Wouters van Utrecht zal bij die gelegenheid een rede houden. Dc Heer on Mevrouw E. L. VISSER danken voor do vele blijken van deelneming, die zij ontvingen bij het overlijden van hunne geliefde Kleindochter ANNIE. Amersfoort, 10 Januari 1909. Wegens het bouwen van ACHT WONINGEN Op het Terrein van het Geneeskundig Gesticht „WILLEM ARENTSZ. HOEVE" aan don Doldersclien weg" (Gemeente Zeist) voor rekening van het Krankzinnigen- Gestioht to Utrecht. Bostek en Teokeningcn verkrijgbaar, tegen betaling van f 2.van af 11 Januari 19ü9, dagelijks van 10—4 uur, aan het Krankzinnigen- Gesticht te Utrecht en~ Moreelsestraat 7, to Amsterdamaan het Bouwbureau van den Architect F. W. M. POGGENBEEK. Notaris VAN nEIJST, te Wijk bij Duurstede, zal namens de Rentmeesters H. on G. KRO NENBURG te Langbroek, Donderdag 28 Januari 1909, te Langbroek publiek Verkoopen: 48 zeer zware en gave Iepeboo- men en 40 zeer zware en gave Po- puliere Boomen, diverse porceelen Wilgeboomon Hakhout en Brand hout. Breeder bij Biljetten. V Notaris A. VOSMAER, te Zeist, zal op Donderdag 21 Januari 1909, voormiddags 10 uur, aan „de Pan5', onder Zeistpubliek VERKOOPEN Zware lepeboomen. Sparrehoo- men. Deksparren,Rekhouten,Eiken palen, en Eiken hakhout, alles staande en liggende op „Vollenhoven" onder de Bilt. Breeder bij biljetten. „AMICITIA". Donderdag 14 Januari8 uur. Abonnements-Concert No, 3. te geven door THERESE POTT, Pianiste en J. MOSSEL, Violoncellist. Prijzen en plaatsbespreking als gewoonlijk. rtP" Zie de aanplakbiljetten. Actieve agenten gevraagd voor de Nederlandsche Volksverzekering-Bank te Amsterdam. Speciale goedkoope TARIEVEN in verband met ongelukken-verzekering, to AmersfoortBaarn Barneveld Bunschoten, Ede, Eemnesbinnen en -buiten, Haiuersveld, Hoeve laken N ij kerk Renswoude Blienen Scherpen zeelSoest Soestdijk, Spakenburg, Yeenen- daalYoorthuizen Woudenberg en Zeist. Brieven franco te zenden a/d Directeur By- kantoor, Soesterweg 14, Amersioort. Alom te bestellen de 2e jaargang van Maandblad voor Dames, f 3 p. j. Fed. en Uitg. van DAISY E. A. JUNIUS, te Heelsum. „DAISY E. A. JUNIUS geeft in Nieuw Vrouwenleven blijk van een wijden kijk op de dingen, van een eerlijk getuigenis daar van geven, eigenschappen welke werkelijk niet dik gezaaid zijn." Ltidech Dagblad. Nieuw Vrouwenleven mag in geen leesgezelschap ontbreken. Tegen afgifte van dezen BON met bijvoeging vanj22'/a Cents kan aan ons Bureol.1, - zoolang do voorraad strekt, worden afge haald'het Abonnés buiton de stad tegen franco inzending van dezen bon en 25 Cis. aan postzegels. Naam van hot Blad. Nieuwe Hollandsche volle HARIN;G, van;dc beste kwaliteit. Wij zenden direct uit de schepen, die dage lijks hior aankomen Per vaatje met 100' stuks f 2.75. Twoe vaatjes (op één adres) 5.0O. Ook uitstekend om te marioneeren. Verzending naar alle spoorstalions^in Neder land tegen vooraf inzending van postwissel of tegen rembours. Haring Export IJmuiden (Holland) Onze reis vertrekt 18 Jannari. Wie nog wil deelnemen, melde zich spoedig. De reis naar het Carnaval te Nice vor- trekt 13 Februari. Naar Palestina en Egypte eind Februari. 16 Maart naar Midden- on Zuid-Spanje. Progr. a 10 ets. per stuk. EISSONE ZOON, Singel 155, Amsterdam. Alleenreizenden, gebruikt onze uitstekende hotel-coupons. alleen de echte, verkrijgbaar bij Instrumentmaker, Langstr. 42. Reparation aan brillen en p-nez. LEVERT OF MAAT alle soorten van ook gevoerd met vilt, Imitatie of natuurvacht. Extra ingericht om schoei sel op maat te leveren voor abnormale voeten. Reparation spoedig en bllIUk. Aanbevelend, als boven. Nadere Inlichtingen bi) den agent: B. DE JONG. AmersfoorL Export over de geheele wereld. Eenig fabrikant M. F. GOOSSEIWS, Venlo. Hofleverancier van Hare Majesteit de Koningin. Verkrijgbaar in allo Café's en Restaurants"eersto Rang en bij do voornaamsto Firma's. In 'Amersfoort bij: A, 8CHOTEKJIAÜ (en grot); DE «BEEF, Café „De Arend": Café-Bestonraiit VASt IJKEN. een persoons f 3.75, twee - 5. Magazijnen van Tapijten en Beddenartikelen LANGESTRAAT 63, over de Krommestr. Telefoon 88.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3