r. 2oo. 7"* Jnaryang. Woensdag 13 Januari 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. De Motorboot. AMERSFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf 1*00. Idem franco per post1»5©. Afzonderlijke nummers0.©5. Deze Courant versohynt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. AdvertentiSnmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens by de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cent» bij vooruitbetaling. Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht Dc vieuwe onderhandelingen tu»N('hen Oostenrijk en Turkije. Het begint in het Oosten te dagen. Voor het eerst sedert de inlijving van Bosnië en Herzegowina bij het gebied van het Habs- burgsche huis de Oostersclie kwestie heeft heropend, heeft Oostenrijk-Hongarije een stap gedaan, die door Turkije kan wor den opgevat als een bewijs, dat te Weenen de gezindheid bestaat om aan de Turksche grieven reeel tegemoet te komen. Wat tot dusver als concessie werd rangeboden, was van geringe beteekenis. Voor Turkije had het geen waarde, dat Oostenrijk Hongarije zich bereid verklaarde ''et protectoraat over de katholieken in Albanië prijs te geven, want dat protectoraat was in Konstantinopel nooit erkend, en men r.ierkte het ook alleen uit het toekennen van subsidiën aan de katholieken, waarvan men te Weenen meen de nut te kunnen hebben oni den Oosten- rijkschen invloed in Albanië te steunen. Ev&nzoo was het gesteld met de verhooging van de invoerrechten, want daarover heeft Oostenrijk-Hongarije niet alleen te zeggen dat hangt af van de toestemming der overi ge staten, wier handel de kosten daarvan zal moeten betalen. Ditmaal echter heeft het kabinet te Weenen besloten een offer te brengen, dat het zelf zal voelen, terwijl het aan Turkije rechtstreeks ten goede zal ko men. Het heeft door zijn gezant te Kon stantinopel, markies Pallavicini, aan de Porte eene aanbieding laten doen van millioen Turksche ponden of, in Oosten- rijksch geld, 55millioen kronen. Deze som vertegenwoordigt een netto bedrag. Oostenrijk zal geen tegenvorderin- gen opwerpen, die in mindering daarvan zouden komenden het geld zal contant be taald worden. Wij hebben hier dus te doen met eene poging om 'oor eene geldelijke uitkeering het Oostenrijkseh-'lurksolie ge schil uit den weg te ruimen. Op dit#middel tot oplossing van de be staande moeielijkheden, is reeds vroeger de aandacht gevestigd. Ook Jozef Rein ach heeft er op gewezen in het artikel, waarvan een gedeelte door ons is weergegeven. Hij wijst daarin op de bittere pil, die den Jong-Tur- ken te slikken werd gegeven, kort nadat zij hunne omwenteling hadden verricht, door de uitroeping van Bulgarije's onafhankelijk heid en de inlijving van Bosnië en Herze gowina bij Oostenrijk. Maar hij laat daarop volgen, dat de Jong-Turken volkomen rea listische politici zijn, die weten, dat het nutteloos is zich over de zaken op winden en die trachten een zoo goed mogelijk ge zicht te zetten bij onherroepelijke ongevallen. Hij zegt: „Ik heb er ?een enkele ontmoet, die niet het sluiten wenschte van eene vreedzame schikking, zoowel met Bulgarije, den mogelijken bondgenoot van morgen, als met Oostennjk-Honganje. Maar zijne be rusting in de voldongen feiten wil Turkije zich laten betalen in klinkende munt, die 't hem gemakkelijker zal maken zijne altijd met tekorten sluitende budgetten in even wicht te brengen." Dien weg is Oostenrijk nu ingeslagen. Turkije heeft verlangd, voor het prijsgeven van zijne souvereiniteitsrechten op Bosnië te worden schadeloos gesteld, doordat Oos- tijnrijk 't zou ontlasten van een deel van zij ne staatsschuld. In dien vorm weigert Oos tenrijk 't geven van eene schadevergoeding. Maar 't is nu zelf voor den dag gekomen met ee nvoorstel om daarvoor een anderen vorm te kiezenhet verklaart zich bereid eene schadevergoeding te geven voor de vroeger aan den Turkschen staat behoord hebbende domeingoederen, die sedert Oostenrijk het bestuur van deze gewesten op zich genomen heeft, ten bate van de openbare kas worden beheerd en ten deele goede winsten opleve ren. Daarmee is een middel aangegeven om de geheele zaak tot eene geldkwestie terug te brengen. Als Turkije op dit voorstel ingaat, dan zal misschien het bedrag der uitkeering nog een onderwerp van nadere onderhan delingen uitmaken, maar dat zal dan eene kwestia van meer of minder zijn, waar- o. e men het wel eens zal worden. En bij Turkije schijnt wel de neiging te bestaan om tot eene dergelijke oplossing mede te werken. Daarvan getuigt een woord, dat van den grootvizier Kiamil Pacha wordt medegedeeld, die tot een dagbladschrijver heeft verklaard: „Gij kunt zeggen dat al les in orde zal komen. Dat zal tot voor beeld dienen voor Bulgarije." De heden ontvangen telegrammen bevestigen de aan neming van het voorstel als basis voor ver dere onderhandelingen. De Neue Freie Presse schijnt dus den toestand juist te beoordeelen, wanneer zij de mededeeling van de nieuwe instructiën die aan den Oostenrijkschen gezant markies Pallavicini gegeven zijn tot hervatting van de onderhandelingen met de Porte, begroet met de woorden „De vrede met Turkije is reeds op weg." En als het groote Oostenrijk met het goede voorbeeld voorgaat, dan zal Kiamil Pacha wel niet bedrogen worden in de verwachting, dat dit van goeden invloed zal zijn op de houding van de kleine Bal- kanstaten. Men mag dus inderdaad zeggen, dat het in het Oosten begint te dagen. Dultschland. De rijksdag en ook de landdag van het koninkrijk Pruisen hebben gisteren den ar beid hervat na de Kerstvacantie. Aan werk ontbreekt het niet. De begrooting met de herziening van de regeling der bezoldigin gen en de hervorming van de rijks-financiën met de daarmeê verbonden belastingvoor stellen leveren een taak, zoo uitgebreid, dat er niet aan te denken is haar tot de Paasch- vacantie af te doen. En wat verder nog voor afdoening gereed ligt, is van zóóveel om vang, dat het genoeg werk zou opleveren voor eene geheele zitting. Frankrijk. Par ij s, 12 Januari. De Kamer, door den nestor der Kamerleden, Louis Passy gepresideerd, gaf uitdrukking aan de nationale droefheid in Frankrijk door de ramp in Italië veroorzaakt. Par ij s, 12 Jan. De Kamer heeft Brisson als voorzitter herkozen P a r ij s, 12 Jan. De afgevaardigde Biltry, die zegels verbrak voor het dagblad „le Jaune" tijdens het onderzoek na den aanslag op president Fallières is bij verstek tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Engeland* Voor de reisplannen van Koning Eduard wordt bericht, dat is aan te nemen, dat de reis naar Berlijn den 7. of 8. Februari zal worden ondernomen. Na de opening der zit ting in het parlement nadert de tijd, waarop de Koning gewoon is Biarritz te bezoeken. Waarschijnlijk zal bij die gelegenheid in Parijs eene ontmoeting van den Koning met president Fallières geschieden. Op het ver blijf in Biarritz kan een kruistocht in de Middellandsche zee volgen, waarbij moge lijk een bezoek zal gebracht worden aan het Italiaansche Koningshuis. Bezoeken in Konstantinopel of in Athene zijn onwaar schijnlijk, zoolang de internationale toe stand niet helderder geworden is. Londen, 12 Jan. Het congres voor luchtscheepvaart heeft heden zijne laatste vergadering gehouden. Er is besloten prijzen te st'chten tot een bedrag van 1,200,000 fres. voor luchtscheepvaart en bestuurbare ballons. Denemarken. Bij de opening van de zitting van den Deenschen rijksdag is de tekst bekend ge maakt van het den 14. Juli 1908 gesloten arbitrageverdrag tusschen Zweden en De nemarken. Aan de Köln. Ztg. wordt daar over bericht, dat de Deensclie vredesvrien- den teleurgesteld zijn, omdat het verdrag de beslissing door een scheidsgerecht uitsluit voor geschillen, die de onafhankelijkheid en onschendbaarheid en de levensbelangen van de contracteerende landen betroffen. Men had gemeend, dat het verdrag van wijdere strekking zou zijn, ongeveer zooals het DeenschNederlandsche verdrag. De Zweedsche minister van buitenlandsche za ken heeft in een gesprek medegedeeld, dat het ZweedschDeensehe verdrag in hoofd zaak hetzelfde inhoudt als het Zweedsch- Noorweegsche van 26 October 1905. De mi nister meende ,dat het Nederlandsch-Deen- sche verdrag als voorbeeld niet geschikt zou zijn geweest, omdat het te ver gaat en daardoor de taak, die een arbitrageverdrag in het belang van de zaak des vredes zich stelt, gemakkelijk schade zou kunnen lijden. Een gewichtige bepaling is het nu gesloten verdrag is die, dat ook de vraag of een ge schil de levensbelangen van een staat raakt, voor het scheidsgerecht behoort. Het ver drag is voor tien jaren gesloten en kan voor denzelfden tijd verlengd worden. Zwitserland. Bern, 12 Jan. De Bernische Alpen spoorwegmaatschappij heeft, onder voorbe houd der goedkeuring van den bondsraad, de Loetschbergmaatschappij gemachtigd een grooten tunnel te bouwen onder het Gastein- dal, naar een nieuw stelsel, afwijkende van de rechte lijn. Rusland. De staatsraad Davidow, die aan liet hoofd staat van de credietafdeeling van het Rus sische ministerie van financiën, is te Parijs aangenomen om met de groep financiers, diie de nieuwe leening zal verschaffen, te onderhandelen over den definitieven termijn van uitgifte. De koers, waarvoor de in schrijving zal worden opengesteld, bedraagt 891 pet., maar de banken krijgen de lee ning van de regeering voor den prijs van 80 a 90 pet. Bij deze koers zal de Russische regeering voor 1250 millioen, nominaal iets meer dan 1000 millioen frs. in geld ontvan gen, waarvan 800 millioen dienen voor af lossing van schatkistbons. De Balkancrisis. Constantinopel, 12 Jan. Het Ottoinaansche kabinet nam het aanbod van Oostenrijk aan om 2£ millioen Turksche pon den te storten als schadevergoeding. Weenen, 12 Jan. De Neue Freie Presse ontving eveneens een telegram uit Constantinopel, dat de Porte Oostenrijk's voorstel aannam. Pallavicini bracht heden een bezoek aan den grootvizier en deelde daarna aan de dagbladcorrespondenten mede dat alles bevredigend was geregeld. Konstantinopel, 12 Jan. De groot-vizier heeft markies Pallavicini heden medegedeeld, dat hij namens de regeering het aanbod van 2^ millioen T. P. aanneemt. De moeilijkheid is derhalve uit den weg ge ruimd. De groot-vizier deed nog eene po ging om Oostenrijk te bewegen nog een i millioen meer toe te staan, maar daarin slaagde hij niet, want Pallavicini verklaarde dat van verhooging van het aanbod geen sprake kon zijn en dat hij de onderhandelin gen zou afbreken, als de aangeboden som werd geweigerd. De andere reeds bekende concessiën werden gehandhaafd. Budapest, 12 Jan. De Budapester Ccrrespondenz bevat eene offioieele nota, me- dedeelende, dat de Hongaarsche regeering eene officieele kennisgeving ontving van het ministerie van buitenlandsche zaken te Wee nen. inhoudende dat Turkije de voorstellen van Oostenrijk-Hongarije heeft aangenomen Konstantinopel, 12 Jan. In strijd met onjuiste onderstellingen, wordt verklaard, dat de officieele mededeeling door den grootvizier van de aanneming der Oos- tenrijksch-Hongaarsche voorstellen door het kabinet ten doel had het beginsel vast te stellen van de toekomstige onderhandelingen, die zullen worden aangeknoopt. Budapest,-12 Jan. De Turksche consul-generaal heeft een langdurig bezoek gebracht aan den minister-president. Dit be richt heeft eene groote verlichting verschaft. De politieke kringen zijn van oordeel, dat de crisis in de Balkanlanden vreedzaam zal eindigen Weenen, 12 Jan. In de politieke kringen heeft het een aangenamen indruk gemaakt, dat de Oostenrijksch-Hongaarsche voorstellen door Turkije zijn aangenomen. Men is van meening, dat dit feit plotseling eene wijziging gebracht heeft in het Balkan- gebied, door voor een goed deel de bestaan de spanning te doen ophouden. Het gevaar van de zijde van Servië en Montenegro is tegelijk nagenoeg ter zijde gesteld, want die twee staten rekenden nog in den laatsten tijd op den eventueelen sleun van Turkije, dien zij zouden kunnen erlangen, na de wegrui ming van het geschil tusschen Oostenrijk en Turkije. De bladen drukken hunne groote voldoe ning uit over den nieuwen keer, dien de zaken hebben genomen. Philippopel; 12 Jan. Het Cen trale comité van de Jong-Turken heeft, met het oog op de slechte betrekkingen met Bul garije, bij circulaire aan de provinciale co- mité's gevraagd of de bevolking met voldoe ning een conflict tusschen Turkije en Bul garije zou begroeten. Uit Belgrado wordt aan de Vossische Ztg. bericht, dat de politieke kringen daar thans geheel staan onder den indruk van het Be richt van het nieuwe voorstel van Oosten rijk-Hongarije aan Turkije Al heeft men niet de hoop opgegeven, dat deze onder handelingen zonder resultaat zullen verloo- pen, men kan zich toch niet ontveinzen, dat het tot stand komen van eene schikking tusschen Oostenrijk-Hongarije en Turkije althans waarschijnlijker is geworden. In ieder geval beteekent de hervatting van do onderhandelingen te Konstantinopel op den grondslag van de nieuwe voorstellen een harden slag voor Servië en zijne politiek. Volgens een bericht aan de Vossische Ztg. uit Weenen, zal Oostenrijk-Hongarije, zoo dra het zich met Turkije heeft verstaan, klaarheid trachten te brengen in zijne be trekkingen tot Servie. De tegenwoordige toe stand is onhoudbaar. De laatste rede van Milovanowitsch in de skoepschtina heeft zelfs de Engelsche regeeringskringen tot de over tuiging gebracht, dat Servie alleen aan de Save en aan de Drina de uitdagende partij is. De Engelsche diplomatie polst daarom reeds de Europeesche kabinetten of het geen aanbeveling zou verdienen het dreigende ul timatum van Oostenrijk-Hongarije in Bel grado te voorkomen door een genieenschap- pelijken stap van alle andere onder tee ken aars van het Berlijnsche verdrag om Servië aan het verstand te brengen, dat het zich moet schikken in den internationalen toestand en dat anders niemand Oostenrijk-Hongarije zou weerhouden om Servië tot rust te bren gen. Turkije. Naar de Times uit Konstantinopel vei neemt, heeft Kiamil pacha Zaterdag tot een menigte, die na de protest-vergadering voor de Porte eene betooging kwam houden te gen de afscheuring van Kreta, gezegd Stel u gerust. De Grieksche regeering heeft of ficieel en uitdrukkelijk verzekerd, dat het Kreta-vraagstuk aan de vier beschermende mogendheden moet overgelaten worden. Onze betrekkingen met Griekenland en die mogendheden zijn vriendschappelijk. Hot is niet waar, dat de kwestie staat heropend te worden. Voor de regeering blijft Kreta een Turksche provincie. Zoo noodig zullen wij te haren opzichte onzen plicht tegen over volk en rijk vervullen. Konstantinopel, 12 Jan. De Kamer heeft een voorstel aangenomen tot benoeming van eene commissie van 15 leden ter voorbereiding van eene herziening der grondwet. Konstantinopel, 12 Jan. Heden avond omsingelde eene talrijke troo penmacht het gebouw van het blad Hukou- koumni te Stamboel, een orgaan tot ver dediging der belangen van de talrijke bal lingen, die sedert de revolutie in Konstan tinopel zijn teruggekeerd. Het geheele per soneel van het blad werd gevangen genomen. Volgens eene andere lezing zou dit blad het orgaan zijn van een revolutionair co mité. dat wapenen heeft laten komen Na dat dit ter kennis van de regeering gekomen was, zond zij de politie om eene huiszoe king te doen en gevangennemingen te ver richten. Er zijn 31 personen in hechtenis ge nomen. Londen, 13J a n. De Times bericht uit Èfonstantinopel, dat de politie een inval heeft gedaan in een dagbladbureau. Eene hoeveelheid wapenen werd in beslag genomen en verscheidene personen gevangen genomen, beschuldigd van samenzwering tot omver werping van het tegenwoordige stelsel. Perzlë* Tabriz, 1 2 J a it. De regeeringstroe- pen hebben het dorp Ravasan bezet in den onmiddellijken omtrek van Tabriz gelegen. Naar het Engelsch 3 van C. N- kn W. M. WILLIAMSON- Wat de twee honderd ,pond betreft, moest ik mij niet verbeelden, dat zij daaraan dacht. Hetzij wij werkten of niet, wij had den, Gode zij dank, toch altijd onze hon derdvijftig pond per jaar. Het was onze goe de naamwaar zij zich liet (meest om bekom merde en zij' was overtuigd dat het minste kwaad, dat ons kon overkomen, zou zijn in de lucht te vliegen. „Het is toch altijd be'er bij eene ontplof fing te sterven in een motorboot van dertig paardenkracht, dan door eene geïmprovi seerde badkachel in een appartement te Clapham", merkte ik op en dat argument bracht Phyllis tot zwijgen. Alleen zuchtte zij nog eens. Van dat oogenblik af heb ik in een maal stroom van opgewondenheid geleefd, onder het banen van mijn waterig pad als eene mo torboot-avonturierster. Ik kocht ook een paar daarbij* passende toiletten. Het slaat mij zelfs niet ter neer, dat Phil de hare uit koos met de uitdrukking van iemand, die zijn eigen lijkkleed bestelt. Ik heb drie feuilletons in even zoovele dagen geëindigd, mijne schurken als vliegen doodende en eene ware epidemie te voor schijn roepende van haastig gesloten huwe lijken, tusschen adelijke helden en deugd zame kinderjuffrouwen. Phvllus heeft onderwijl, met het gelaat eener tragische Muze, brieven aan hare klanten geschreven, om hun eene andere typiste aan te bevelen, iemand van het vak, die haar een jaar geleden verving, toen zij ondoordacht genoeg was de mazelen te krij gen. „Miss Brown zet nooit een q in plaats van een a en kan de mooiste randjes onder de opschriften harer hoofdstukken maken Niemand zal mij ooit terugnemen," jam merde het arme kind. „Des te beter voor hen, als je in de lucht vliegt, zooals je voorziet," zeide ik, om haar te troosten, terwijl ik een marine-petje op paste. Maar zij rilde slechts. En nu wij ein delijk ons appartement geslo'en hebben, den 6leutel van ons verleden hebben afgedraaid en onherroepelijk aan boord van de „Bata vier" zijn, die ons te Rotterdam aan wal zal zetten, heeft zij meer dan eens gekermd „Ik heb een gevoel alsof wij nooit meer de zelfde zullen zijn." „Ik ook," antwoordde ik ongevoelig, „en daar ben ik blij om HOODSTUK II. Dit is de eerste maal, dat ik mij op eene zeeboot bevind, sedert ik met mijne moeder uit Amerika kwam, zonder dat een van ons beiden droomde, dat zij zich in Europa zou vestigen en mij een Engelschman tot stief vader geven. Wat Phil aangaat, zij heeft geen herinneringen buiten haar geboorte land, behalve zeer vroege van Parijs en ofschoon zij een natuurlijk instinct *ot het behoud van haar jeugdig leven koestert, twijfel ik er niet aan of elke beweging van de groote boot in den nacht, deed haar in zien hoe oneindig defiger het zou zijn te verdrinken op de Batavier IV, dan in een nieuwerwetsch motording in een onbekend kanaal in den vreemde De Theems zagen wij reeds te voren in al haar grootte en rijkdom en zwarte leelijk- heidwant op warme zomerdagen onderna men wij menig tochtje, clat ons in de oogen van hertoginnen en gravinnen zou verlagen. Maar wij, of liever gezegd ik, verkozen Hol land zooveel mogelijk over water te berei ken, aangezien dit het meest geschikte be gin van ons avontuur scheen en ik deed Phyllis voor vijven 's morgens opstaan, om toch niet den eersten aanblik van Nederland te missen. Wij waren maar juist op tijd, want wij hadden nauwelijks koffie gedronken en wa ren gekleed of mijne oogen vingen een kust op, zooals een drenkeling naar een stroo- halm zit te kijken. „Holland I" zeide ik, wat niet bijzonder slim van mij was, daar het niets anders zijn kon. Daar lag nu hyt kioneel, waarop zich ons drama, kluchtspel of tragedie, of wat het dan ook blijken mag, zal afspelen Wij zijn er de heldinnen van, maar kennen den in houd nog niet. En nu ik in oen hotel le Rotterdam zit te schrijven, kan men zeggen dat het gordijn voor het eerste bedrijf is op gehaald, het is nog slechts hoog genoeg, om mij een lange, lage uitgestrektheid van grijsgroen te toonen met boomgroepen en nevelachtige torenspitsen, die de tooneel- knechten zeker in beweging .hadden ge bracht, ten gerieve der beide hoofdpersonen. „\vij zouden de Twee Weezen kunnen zijn," zeide ik, „alleen ben je niet blind, Phil, behalve in je begrip van humor en ik vrees dat er geen slechte Hollandsche edelen zijn om mij te ontvoeren." „Och, lieve hemel, dat hoop ik waarlijk niet!" riep Phil uit, met een blik alsof er een nieuwe veder aan liaar last van bezwa ren wtas toegevoegd. De streep was nu niet langer grijs en ook geen wildernis meer. Het was een helder groen, golvend lint, waarop roode bloemen geborduurd schenen en spoedig was het ook geen lint meer, maai- eene uitgestrektheid we'ige weiden en de roode bloemen bleken daken te zijn maar toch waren het geen ge wone weiden en daken, want zij behoorden tot Nederland en ieder zelfs degenen die het ntooit gezien hebben weet dat Neder land op geen enkel land ter Wereld gelijkt, behalve op zijn zondorling, gezellig, dapper en stijfhoofdig eigeu ik. De hemel was blauw om ons te verwelko men. Zelfs de lucht scheen gewasschen te zijn tot zij kristalhelder schitterde, wat elke lijn van het landschap als heel nabij deed uHkomen. Wij bevonden ons op de rivier de Maas, die haar lachenden mond wijd opende, om onze boot binnen te laten. Maar het duurde n et lang of zij was zoo druk bezig met haar dagelijkschen arbeid, dat zij vergat te glim lachen en er op l»aar best uit te zien voor vreemdelingen. Wij zagen haar in hét bruine werkpak, water gevende aan leelijke fabrie ken en een beirleger dragende van groote schepen, zwarte kolenschudten en breedge bouwde booten, die krampachgtig hoestten, terwijl zij snel en flink hun weg vervolgden Hunne ademhaling geleek op het gehijg eener automobiel en ik begreep dat het mo torbooten moesten zijn. Mijn hart begon voor ze te kloppen. Zij schenen opzettelijk uitgezonden te zijn, om ons toe te roepen „Uw genot zal beginnen!" Eindelijk waren wij voor Rotterdam, lang zaam doorstoomende tusschen twee rijen def tige kaden, versierd met boomen en ouder- wotsch gebouwde, veelkleurige huizen vov- toonende blauw en groen en rose. Enkele daarvan bogeu naar voren, andere leunden achterover Sommige gevels vormden een driehoek er waren er ook gekromd als een zwanenhals, andere wederom waren trapsge wijze uitgesneden, zoodat zij een groote ver scheidenheid opleverden en er bijna iets Chineesch lag in de architectuur dier vreem de woningen. Er lag niet® in, dat men. fraai kon noemenmaar het maakte alles een grootschen indruk en was zeer belangwek kend, omdat het zoo geheel verschillend was van het ons bekende deel der wereld. Een reusachtige spoorbrug van ijzeren traliewerk teekende zich tegen den hemel afeen enkel hoog wit gebouw 'dat aan een New-Yorkschen wolkenkrabber deed den ken, stak ver boven de dicht op elkandei leunend© daken der stad uit en overal tus schen de huizen zag men bruine zeilen er masten van schepen waterwegen en strater zijn onafscheidelijk dooreen gevlochten. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1