ar. Donderdag 14 Januari 1909. BIJVOEGSEL Amersfoortsch Dagblad. Gemeenteraad AMERSFOORT. 7" JHargang. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem-franco per post - 1.50. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Adrertentittnmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur '■morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedryf bestaan zeer voordoelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Openbare vergadering van den raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 12 Januari 1909. Voorzitter de heer burgemeester jlir. J. W. A. Barchman Wuytiers. Tegenwoordig de heer wethouder M. L. C&iosse, de lieeren H. Kroes,, M. R. N. Oosterveen, J. W. Jorissen, A. A. Hamers, A. M. Tromp van Holst, D. Gerritsen, nir. J. Heyligers, H. W. van Es veld, A. H. van Kalken, N. Veis Heyn, C. J. Plomp, S. J. van Duinen, W. Salomons en D. Buys en de secretaris mr. dr. J. G. Stenlert Kroo8e. Afwezig met kennisgeving de heer wethou der E. L. Visser en de heer J. C. Rolandus Hagedoorn. De Voorzitter. Mijne lieeren, nu ik opnieuw het voorrecht heb in de eerste ver gadering van het jaar u van deze plaats te begroeten, voel ik behoefte daaraan den wensch vast te knoopen, dat het u in het nieuw ingetreden jaar in alle opzichten wel moge gaan en dat geluk en voorspoed in uw huis en in uw werk u in ruime mate ten deel moge vallen. Ik zal niet in beschouwingen treden over 't geen in het afgeloopen jaar naar aanlei ding van ,het verhandelde in uwe vergade ringen is tot stand gebracilit. Ik wil er alleen dit van zeggen en ik doe dit met groote •waardeering dat door krachtige samen werking en door de aangename wijze, waar op de zaken hier werden behandeld, onze werkzaamheden in 'het afgeloopen jaar voor de gemeente zeer gunstige resultaten hebbeen opgeleverd, waarvoor het nageslacht u dank baar zal zijn. Dat doet mij dan ook weder met vertrouwen de toekomst tegemoet gaan, vooral in verband met de belangrijke voor stellen, die B. en W. in den loop van het jaar aan uw oordeel hopen te onderwerpen. Reeds aanstonds prijkt er daarvan één op de agenda van deze vergadering, dat„ indien ik mij niet bedrieg, gunstig in de gemeente as ontvangen. Ik eindig met den tweeledigen wensoh, dat de aan het Nederlandsche volk in uitzicht gestelde heugelijke gebeurtenis in het koninklijk paleis aan aller hoopvolle verwachtingen moge beantwoorden en dat Gods onmisbare zegen moge rusten op onzen arbeid tot welzijn van de burgerij en tot be vordering van den bLoei van Amersfoort. (Teekenen van instemming). De heer Heyligers. Mijnheer de voorzitter, het zij mij vergund u namens deze vergadering dank te zeggen voor de goede wensohen, door u tot ons gericht. Wij vangen heden onze werkzaamheden aan met een voorstel van het dagelijksch bestuur, dat van grooten invloed kan zijn op den bloei van de gemeente. Ik hoop, dat deze eersteling het begin moge zijn van onze verdere vruchtbare samenwerking in het belang van de gemeente, die ons allen lief is. De Voorzitter. Ik dank den heer Heyligers voor zijne welwillende woorden. De notulen van de vorige vergadering wor den z. h. o. goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende stukken: a. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 29 December 1908, 3e af- deeling, no. 3828/336, tot goedkeuring van de gemeente-rekening over 1907. Voor kennisgeving. b. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 29 December 1908, 3e af- deeling, no. 4917/3357, houdende goedkeu ring van het raadsbesluit van 15 December 1908, no. 391, tot aankoop van grond, ge legen aan het Kruispunt van den Arnhem- sohen weg, den Leusdensdhen weg en de Bergstraat. Alsvoren. c. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 29 December 1908, 3e af- deeling, no. 4916/3359, tot goedkeuring van het raadsbesluit van 15 December 1908, no. 393, strekkende tot machtiging van Burge meester en wethouders om eene tijdelijke geldleening aan te gaan. Alsvoren. d. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 29 December 1908, 3de af deel ing, no. 4936/3363, tot goedkeuring van het raadsbesluit van 15 December 1908, no. 398, tot het verrichten van af- en overschrij ving op de begrooting, dienst 1908. Als voren. e. Besluit van de Gedeputeerde State® van Utrecht van 29 December 1908, 3de af- deeling, no. 4915/3358 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 15 December 1908, no. 392, tot overname van grond, bestemd voor den aanleg van een weg. Alsvoren. f. Drie besluiten van de Gedeputeerde Sta ten van Utrecht in zake reclames ter zake van aanslagen in de inkomstenbelasting, dienst 1908. Alsvorem g. Eene dankbetuiging van J. L. F. de Meijere en van dr. H. J. Reynders voor hunne herbenoeming tot lid van de commis sie van toezicht op het lager onderwijs. Alsvoren. U. Een schrijven van P. de Jong, houden de mededeeling, dat hij zijn adres, d.d. 14 December intrekt. Alsvoren. i. De rekening over 1908 van het Amers foortsch Dran'kweercomité. Ter secretarie ter inzage van de leden. Aan de orde is 1. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot den aanleg van een gedeeltelijk nieuwen verkeersweg tusschen Amersfoort en SoestdijkBaam. De weg, zooals 'hij volgens dit voorstel is geprojecteerd, zal een aanvang nemen bij hel spoorwegstation en, gebruik makende van den Vlasakkerweg, ongeveer langs en even wij dig met den spoorweg naar Utrecht loo pt® tot de halte Vlasakkers, daar de spoor baan kruisen en, met een bocht in de bos- schen ,van Birkhoven komende, door die bos- sc'hen, langs de bosc'hwacbterswoning en Ihet hotel-restaurant op den Soestersfcraatweg uitkomen. De breedte van de®, weg van het station tot de bosschen van Birkhoven, zonder inbe grip van de bermen zal bedragen 17 Meter, als volgt verdeeldmet grint verhard voet pad 2\ M., beplanting 1 M., ruiterpad 3 M., rijweg iu klinkers 5 M., wielrijderpad 2 M., beplanting 1 M., met grint verhard voetpad 21 M. Waar de weg door Birkhoven loopt, wordt voor den rijweg eene breedte van 8 M. bestemd, waarvan 5 M. met klin kers wordt bestraat; daarnaast wordt een rijwielpad aangelegd. De kosten worden geraamd op f 44,050, waarvan f 39,555 voor den aanleg van den weg e® 4495 voor verdere onkosten. De Voorzitter. Ik héb, voordat de beraadslaging wordt geopend, mede te dee- len, dat is .ingekomen een schrijve® van het dagelijksch bestuur van den Algemeenen Ne- derlandschen Wielrijdersibond, inhoudende 'de mededeeling, dat het bereid is 500 bij te dragen in de kosten van aanleg van het wielrij'derspad. (Teekenen van instemming). De heer van Duinen. Mijnheer de voorzitter! De u its tekende bewijsgronden voor het wenschelijke van de® wegaanleg in het advies van Burg. en Weth. zijn van die® aard, dat zij een afgerond geheel vormen niet alleen, maar waartegen, redelijkerwijs, dunkt mij, weinig is in te brengen. Ik kan nn'j dan ook in allen deele met het plan vereenigen en juich het van harte toe. Toch is er mogelijk nog een gezichtspunt te ope nen om hen, die mochten twijfelen aan de wenschelijkheid van den aanleg, tot andere gedachten te brengen. In de .eerste plaats dan de hoogmoreele kracht, die er van uitgaat, om het particu lier initiatief iu andere zaken te steunen. Want 't zal blijken, dat ook dit zich zal ontwikkelen wanneer de gemeente hier vóór gaat. Maar er is voor mij nog een groote drang, indien ik al mocht 'twijfelen aan de goede zijde van het ontwerp, nl. die van zelfbehoud. Dit moge eenigszins egoïstisch klinken, maar de veranderde toestanden in de samenleving sinds de laatste halve eeuw, maken het noodzakelijk voor ieder particu- llei, anaar ook voor elke corporatie de ge dragslijn van vroeger dagen te wijzigen. Te ontkennen is het niet dat de stoom, en van. nog jongeren datum de electriciteit, de maat schappelijke verhoudingen op eene geheel andere basis hebben 'geplaatst dan vroeger, en als noodwendig gevolg daarvan, overal wijzigingen en 'koersveranderingen moeten plaats grijpen. Ik ducht geene tegenspraak wanneer ik beweer dat ook de meest behou- 'dende van onzen tijd op eene geheel andere wijze zijne zaken drijft, dan b.v. zijn groot vader, al ging die zaak ook telkens over van vader op zoon. Als het diep verloopt dienen de bakens te worden verzet. Gebeurt dit niet dan is vastloopen een natuurlijk gevolg. Maar wat in de particuliere samenleving als vaststaande kan worden aangenomen, zoude zich de invloed van dat wijzigen en veran deren in het geheele maatschappelijke samen stel dan verloochenen in het besturen en hier wensch ik den nadruk op te leggen het 'vooruitbrengen van eene gemeente? Wan neer wij rondom ons zien, is er tusschen ver schillende gemeentebesturen opzichtens en kele gemeentebelangen een streven merk baar om de plaats hunner inwoning den vóór rang te doen behalen, door bij te brengen, wat noodig os om concurrentie te kunnen weerstaan. Wij bespeuren een zoodanig stre ven, zoowel op handelsgebied als op dat der nijverheid! En plaatsen die noch voor 't eene, noch voor 't andere zijn voorbeschikt, trachten datgene naar voren te brengen, waarover zij kunnen beschikken. En in de eerste plaats behoort 'daartoe natuurschoon, in welks bezit wij ons in zoo ruime mate mogen verheugen, er zelfs op mogen roemenKleine plaatsjes in ons land, vroeger ter nauwernood bekend, hebben tegenwoordig in den zomer duizenden opge zetenen, waardoor zoo'n plaats bloeit en met reuzenschreden vooruitgaat. Maar in die plaatsen heeft ook het gemeentebestuur krachtdadig geholpen en trekt het thans de voordeelen van vroeger gemaakte verbeterin gen, die dikwijls groote geldelijke offers kosten. Waar dus zoo aan alle zijden een streven merkbaar is om commercieel te han delen, ook door gemeentebesturen, daar acht ik het onzen plicht, datgene, wat wij hier hebben aan te bieden, dit zoo flink moge lijk te doen. De locomotief heeft ons boven vele plaatsen bevoordeeld. Laten wij van dat voordeel partij trekken en trachten door meewerking van Amersfoort te makeneen gezocht middenpunt voor toeristen. En het voorgestelde plan acht ik in hooge mate daaraan bevorderlijk. Ik acht het dan ook eene groote voldoening voor B. en W. in dien dit voorstel met algemeen© stemmen mocht worden aangenomen. De heer Jorissen. Mijnheer de voor zitter, ik denk wel, dat ik op dit oogenblik een eenling ben in den raad. Ten minste naar wat ik gehoord heb en naar wat ik hier en daar heb hooren fluisteren, geloof 1 houding van Oostenrijk-Hon - uitgelaten. Alle gezanten, ook 3, moeten met nadruk hebben iet aanbod aan te nemen. In den schijnen tegen het aanbod kingen te zijn ingebracht, waar- ar den Jong-Turkschen minister Refik Bey. Ook de voorzitter er Achmed Riza maakte bezwa- ;ruiming van de bezwaren tegen ot eene schikking met Oosten- je zal, behalve de overweging itieken toestand in zijn geheel, hebben bijgedragen de binnen- jtand in Klein-Azië, die in vele svolge van duurte der levensmid- irsnood en rooverèbedrijf troos- kking tot de onderhandelingen stenrijk-Hongarije en Turkije correspondent van de Frankf. stantinopel als een opmerkelijk e ontvangst van het corps diplo- verleden Maandag zoowel de de Fransche en de Engelsche en grootvizier den vriendschap- 1 hebben gegeven^ de voorstel- ;enrijk-Hongarije aan te nemen de stof tot geschil tusschen de uit den weg te ruimen. »st hebben alle bladen in de be de voor de deur staande schik- urkije de meening uitgedrukt, niet meer terug kan. De prijs rhandige politiek van baron ®oet worden betaald, i is de voldoening algemeen over ran de schikking met Turkije, ieke kringen hoopt men zelfs, vriendschappelijke verhouding tenrijk en Turkije spoedig her- i, waartoe men met vreugde de ien. Turkije. positie van het kabinet-Kiamil e Frankf. Ztg. bericht, dat de larmee de vergaderingen van het trden verwacht, waarin de groot- •woorden op de interpellatie over e politiek, zeer is verminderd, mde clubs en het comité „Union hebben reeds hunne houding it is niet zonder wrijving ge- et comité is een deel der leden r handhaving van het kabinet, nder deel zijn val zou willen be- Arabische afgevaardigden, om- 1 getal, komen voor Kiamil op, Albaneesche, Grieksche, Tsjer- Koerdische afgevaardigden op inderingen na. Men kan er mee Kiamil eene meerderheid van zal hebben. Minder omdat men de regeeringsinethode van Kia- zuiver praktische overwegingen, rheid van de leden der clubs iet overhaaste aftreden van Kia- der constitutie zal schaden. De ien, die geroepen zijn het rijk te n nog onbekend en zullen eerst ■grond treden, nadat het parle- n tijd gewerkt heeft. Bovendien il een vaste ruggegraat in de be- net Engeland, op welker onge- Ihaving men veel prijs stelt. intinopjl, 13 Jan. In et ministerie gegeven politieke t aangekondigd, dat de regee- werp zal' indienen tot herziening van de grondwet en voorts, dat Oostenrijk dezer dagen voorstellen heeft gedaan, die nagenoeg overeenkwamen met de opvatting der Turksche regeering, zoodat men hoopt binnenkort tot eene regeling te ko men, waarbij de godsdienstige rechten van de bevolking van Bosnië en Herzegowina worden gewaarborgd. Eveneens rekent de regeering op een spoedige over eenstemming met Servië en zij hoopt ook het met de vier beschermend© mogendheden eens te worden over een be- stuursregeling voor Kreta, overeenkomende met de belangen van Turkije. De regeering heeft tot dusver eene volkomen overwinning behaald. Kiamil Pacha zeide in zijne rede, dat,het herstel van de constitutioneele regeering en de uitdrukking in een grootschen vorm van het politieke bestaan, gegrondvest op de nationale kracht, door alle staten werden begroet met eerbiedige en oprechte sym pathie. Rusland en de andere mogendheden lieten hun plan tot invoering van hervor mingen in Macedonië, bijzonder de drie vilajets betreffende, varen en wachten nu de hervormingen af, die de Turksche regeering zelf zal invoeren. Terwijl de Porte zich bezig hield met de organisatie van het nieuwe constitutioneele stelsel, verkondigde Bulgarije zijne onafhan kelijkheid en terstond daarna verklaarde Oostenrijk, dat het besloten had Bosnië en Herzegowina in te lijven. Wij hebben ge protesteerd tegen die beide inbreuken en hebben het bijeenkomen van eene conferentie gevraagd om een besluit betreffende Bul garije te nemen. De groote mogendheden, de onwettigheid van deze inbreuken erkennende, gaven raad aan Bulgarije en Oostenrijk. Intusschen von den de mogendheden, dat het de voorkeur verdiende onze rechten te regelen door finan- cieele schadevergoedingen en bevalen ons die wijze van handelen aan. Daar Oostenrijk van meening was, dat de ontruiming van het sand jak Novibazar eene voldoende vergoeding was zonder verdere schadeloosstelling, hebben wij besloten ons protest te handhaven, totdat eene billijke schikking is verkregen. Het Bulgaarsche leger werd reeds voor de uitroeping van de grondwet op voet van oorlog gebracht. Een leger, dat voldoende kan worden geacht in het geval van een aanval is in gereedheid ge bracht en er zijne plannen beraamd tot mobilisatie van eene voldoende strijdmacht ii. Anatolië als de behoefte daaraan blijkt. De Kamer ging daarna over tot behan deling van de interpellation. De tribune der diplomaten was geheel bezet. De afgevaardigde Doreff (Bulgaar) ver klaarde, dat hij, zonder 'i vriendschap v.oor Engeland af te keuren, het toch noodig vond, de vriendschap te winnen van den Driebond, bepaaldelijk die van Duitschland. De voorzitter verklaardeWij willen goede betrekkingen onderhouden met alle mogendheden De heer Doreff kritiseerde de onrechtvaar dige handelwijze van de regeering tegenover de Bulgaren in Macedome onder verklaring, dat hij geenszins separatistisch gezind was. De minister van binnenlandsche zaken ont kende beslist, dat de Bulgaren aan onrecht vaardigheden blootstaan. Verscheidene leden brach en lof aan den grootvizier Kiamil-pacha, die h. niet al leen vertrouwen, maar dankbaarheid ver dient. van mijn brein hebben gesla- ïemel, hoe zal ik mij aan hem maken?" kermde ik, terwijl -en trilden onder den medelij den koetsier en Phil's martela- net touwwerK vi de xxiepstemmen van aan het werk zijnde lie den, het geklots der rivier tegen de ijzeren wanden der stoomibooten. Wolken bruine rook teekenden zich scherp af in het heldere zonlicht; een trein ratelde over de ijzeren traliebrugen het gegil van eene sirene overstemde alle andere geluiden. De Bata vier werd met kabels naar de kade getrok ken en ik zeide bij mij zelve „De ouverture is ten einde. Het stuk zal beginnen." Phil en ik verlieten de boot met de overi ge passagiers, die er uitzagen als wisten zij preci s waartoe zij waren gekomen, waar zij heengingen en wat zij het eerst zouden doen. Maar nauwelijks waren wij aan wal gestapt op eene zonderlinge plek, die er uitzag alsof mooie boomen en buizen eensklaps uit een dijk waren vei-rezen, of alle geregelde ge dachten werden ui<t ons brein verjaagd door al wat wij zagen en hoorden. Vrienden ont moetten elkander en praatten druk in iets, werken. Utscnoon :net mooie scuuuwopci va., de Boompjes en de gedachte dat wij, Phyllis Rivers en Nell van Buren, aan de Boompjes stonden, ons hoofd op hol brachten, slaagde ik er toch in bet adres van onze boot te vinden en ook den naam van den man, die met het toezicht 'daarover was belast. Wij hadden beide adressen op losse reepjes pa pier geschreven en behoefden dus slechts een daarvan aan onzen pokdaligen koetsier te toonen, om te worden gebracht naar „Jan Paasma", dit heerschap de brieven van den notaris (misschien wel een afschrift van het testament) te laten zien en daarna konden wij, zoo wij dat verkozen, onzen intrek ne men aan boord van ons eigen vaartuig, tot dat wij iemand gehuurd hadden, om het ge durende onze reis te „besturen". Gelukkig hadden wij koffie en broodjes gehad aan boord van de Batavier, en behoefden wij ons niet om een ontbijt te bekommeren, zeide <ik Vijmoedig tot Phyllis. vragen. In elk geval zou het een man zijn." „Lieveling, hebben wij sedert vaders dood ooit van een man afgehangen?" „Wij waren nog nooit dn moeielijkheden behalve toen wij onze étage huurden. oh, en boen ik mijn schrijfmachine kocht." „Ik kan ook onmogelijk alles doorsmaken wat ik zal moeten doorstaan, zonder een kop thee te hebben gehad." Dat besliste de zaak. Wij klauterden in ons rijtuig ik opende het Hollandsche woor denboek, dat ik te Londen gekocht had. Ik wenschte uit te vinden welk hotel het dichtst bij onze hoot was gelegenmaar in dat oogenblik van verwarring vond ik geen an dere volzinnen dan: „Ik wensch terstond een geneesmiddel tegen zeeziekte", en haas tig de bladzijde omslaande: „Ik heb mijn lievelingskat verloren". Werktuigelijk be gon ik de enkele woorden Duitsch te stame len, die sedert jaren vreedzaam in de stof- t je mij niet vragen," antwoord- ;d. „Jij hebt mij naar Holland en en ik zou geen Hollandsch kon ik het." engleesh," verkondigde de koet mij aan zijne borst kunnen wer- schoon met stof en vetvlekken er een edel .hart moest verber- k stelde mij tevreden hem mijn te schenken, zeggende, dat wij ot bezaten en een hotel wensch- dicht mogelijk bij de boot gele gen wasdaarna liet ik hem het tweede i*eepje papier zien en hij knikte uit al zijne macht, waardoor zijn hooge hoed, die veel had van een stuk verroeste kachelpijp, bijna op mijn neus viel. „Stap maar in mij nrijtuig en ik zal u brengen waar u zijn moet," antwoordde hij geruststellend, op den bok klauterend en een voetenbankje van onze handbagage ma kende. Gehypnotiseerd door zijn zelfvertrouwen, gehoorzaamden wij en eerst toen wij over de keien ratelden, dacht Phil aan eene gewich tige bijzonderheid. „Wacht eventjes, vraag hem of het wel een goed logement is, waar hij ons heen- brengt." Ik stond op, greep mij vast aan den bok en gilde mijne vraag boven heb gedruisch der wielen uit. „Ik breng u naar de geschikste pHats," verklaarde de man en ik herhaalde dien vol zin aan Phyllis. „Dat is geen antwoord. Vraag hem of het er fatsoenlijk is. Wij kunnen er anders niet heen. Vraag hem of het er duur is." „Ik breng u over een poosje naar het ho tel. Eerst moet u Rotterdam zien." „Maar wij willen Rotterdam niet eerst zien. Wij willen eerst ontbijten en daarna Rotterdam zien." „U doet beter eerst Rotterdam in mijn rijtuig te zien, dames." Een plotselinge schok wierp mij op mijn bank terug. Ik stond weer half op om den strijd te hervatten maar een blik op dien onverbiddelijken Hollandschen rug deed mij onbestemd verstaan, hoe zulk een kleine na tie als Nederland het trotsche Spanje uit putte en versloeg. Ik zag in, dat het niet zou baten weerstand te bieden aan zulk een rug Als wij niet uit het rijtuig wilden springen, moesten wij Rotterdam zien en liet was maar beter ervan te genieten. Dit trachtte ik Phil aan het verstand te brengen, terwijl ik haar hare krenterigheid verweet geen Baedeker koopen, die had sterretjes bij de voornaamste hotels gezet, en duidelijke kaarten om ons te wijzen, waar die te vinden waren, en nog honderd andere dingen. Ik ben overtuigd, dat weinig lieden, die jaren achtereen Rotterdam hebben bewoond, zooveel van de stad te zien kregen als wij op dien mooden, helderen morgen. Wordt ver vol fd.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1