■L BINNENLAND. De Kamer behandelde daarna de vraag, of het noodig was eene motie van vertrou wen te motiveeren. Verschillende afgevaardigden stelden ge motiveerde motiën voor, maar de Kamer weigerde die in overweging te nemen. Met algemeeno stemmen nam de -Kamer eene motie aan, waarbij vertrouwen werd uitgesproken in de regeering. De ritting werd daarna gesloten. Konstantinopel, 13 Jan. De politie had vernomen, dat de vereeniging van voormalige ballingen, ontevreden over een gisteren in de Kamer aangenomen voor stel, het plan had heden voor de Hooge Porto en de ministeriën te gaan betoogen en een inval te doen in het gebouw van de Hooge Porte, ten einde den groot-vizier te dwingen aan hare leden voldoening te geven. De regeering nam 31 leden van liet comi té gevangen in de bureaux van het blad Tetemberlitaoh Nog meer arrestatien zul len volgen. De pogingen tot verzet werden eerst opgegeven, toen de troepen dreigden te schieten. De minister van politie heeft de arresta- tiën goedgekeurd, omdat de vereeniging werkzaam was tot voorbereiding van aan slagen. Het gerucht loopt, dat nog 8 per sonen in hechtenis zijn genomen De Hukub Umumich was het orgaan van de geheime vereeniging van de „slachtoffers der natie", die 10,000 tot 20,000 telt. De huiszoekingen werden gedurende 'den gehee- len nacht voortgezet. Naar het heet, had het revolutionnaire comité wapens uitgedeeld onder zijne aanhangers. Allerlei. vVoor den herbouw van de stad Mes sina heefit de koning van Italië de medewer king ingeroepen van Japansche ingenieurs. Het is namelijk bekend, dat de .Japanners de huizen zoodanig bouwen, dat bij aardbe vingen, die in dat land vaak voorkomen, het gevaar voor instortingen geringer is. Ook zullen binnenkort verscheidene Itali- aansche ingenieurs naar Japan vertrekken, om studiën op dit gebied te maken. Aardbevingen. Rome, 13 Jan. Heden nacht zijn schokken van aardbeving gevoeld in verschil lende steden van Noord-Italië, o. a. in Pa dua, Florence, Bologna, Venetië, Genua en Milaan. Rome, 13 J an. Een zeer sterke aard schok werd gevoeld in Asnola en de aangren zende gemeenten. Vele bewoners verlieten hunne huizen en verzamelden zich op de pleinen, waar vuren werden aa.gelegd. Er zijn eenige schqprsteenen naar Beneden ge komen en huizen goscheurd. Ook in andere plaatsen van Noord-Italië kwamen schokken voor. Rome, 13 Jan. De aardschok van den vorigen nacht werd eveneens gevoeld te Pisa, Lucca, Pistoja, Perugia, Ferrara, Verona, Reggio, Belluno, Rimini en andere plaatsen. P a v ij s, 1 3 J an. Volgens telegrammen in de bladen zou Laibach in Oostenrijk het centrum zijn van de laatste aardbeving. De Temps bericht, dat de schok ook to Triëst is waargenomen Rome, 13 Jan. Door geheel Toscane werden schokken gevoeld. Te Joviani kregen de huizen scheuren Te Venetië en Padua ontstond een hevige paniek. Ravenna. 13 Jan. De aardschok van heden nacht hield dertig seconden aan zij werd voorafgegaan door onderaardsch ge rommel. Uit de geheele provincie komen berichten over aardschokken. Een aantal huizen be kwamen scheurenpersoonlijke ongelukken kwamen echter niet voor. Weenen, 1 3 J a n. Telegrammen uit Potzen, Meran, Triest en Pola berichten, dat gedurende den afgeloopen nacht, om streeks 2 uur, vrij sterke aardschokken in die steden werden gevoeld. Rome, 1 3 J a n. De Paus, op wien het voortduren van de aardschokken een diepen inciuk heoft gemaakt, heeft bijzondere gebe den gelast in alle diocesen van Italië. Bastia, 13 Jan. In de schacht Al- masty van do steenkolenmijn te Itesica is eene ontploffing van mijngas voorgekomen. Tien mannen zijn gedood; twee worden ver mist. Londen, 1 3 J an. Met betrekking tot de onlusten bij de Greatwestern Brazil Railway te Pernambuco bevatten do avond bladen een telegram uit New-York, molden- de dat in het govochC tusschen do troepen 'en de stakers twee personen zijn gedood en 60 gewond. Onder do gewonden zijn ver scheidene officieren en soldaten. Rio de Janeiro, 11 Jan. Een bende betoogers deed een aanval op de tram wagens, toebehoorende aan de maatschappij Light and Power, en stak deze in brand. De gendarmes moesten tusschenbeide treden. Tweede telegram. Gedurende den afgeloopen nacht duurden de ongeregeld heden voort; herhaaldelijk vielen gevechten voor tusschen betoogers en politie en er vie len een aantal dooden. Londen, 14 Jan. De correspondent te New-York van de Telegraph zendt het bericht, dat de tweedo machinist van de Nederlandsche stoomboot Prins Willem op vreeselijko wijze don dood gevonden heeft. Toen het schip Dinsdagavond gereed was voor vertrek, was hij bozig den oliepot van een krukarm te vullen. Plotseling werd het bevel „Vooruit" in de machinekamer verno men. I>e eerste machinist, niet lettende op den toestand van zijn resistent, bracht de machines in beweging. e tweedo machinist werd vermorzeld. De eerst a machinist ge raakte zoo van streek door het gebeurde, dat hij aan wal moest - -orden gebrachthet schip is zonder hem vertrokken. Do Staatscourant van Donderdag 14 Januari 1909 bevat o. r -de volgende Kon. besluiten bevorderd tot ingenieur Rijkswaterstaat eerste klasse T. Baucko, tot ingenieur derde klasse Chr. J. Witteveen, adjunct-ingenieur waterstaat benoemd tot adjunct-ingenieur C. W. Lely te 's Gravenhage eervol ontslagen op verzoek raet pensioen W. J. Boelms, gewezen predikant der Pro- testantsche gemeente te Magelan W. J. Krijgsman, laatstelijk onderwijzer 2e klasse te Ned.-Indie; S. M. Kraay, laatstelijk havenmeester te Bataria S. Hermanides, gewezen onderwijzer le klasse Indië, thans met verlof. Huldeblijk aan M. de Koningin. Te Gent (België) heeft zich een comité van 7 Nederlandsche dames ge vormd op initiatief van mevrouw Kuyk, echtgenoote van den Nederlandschen consul, met het doel om aan H. M. de Koningin ter gelegenheid der voor Nederland zoo heug lijke a. s. gebeurtenis een bakermand aan te bieden. De echtgenooten van de burgemeesters der Zaansche gemeeivteu hebben op initiatief van mevr. EliasSchuyt van Castricum, echtgenoote van den burgemeester van Zaan dam, een comité gevormd, om namens de Zaansche vrouwen en meisjes H. M. de Koningin bij dc a.s. blijde gebeurtenis een huldeblijk aan te bieden. De Nationale Oranjobond „Wat ook vall', trouw staat pal" heeft een circulaire ver spreid, waarin het besluit medegedeeld wordt, om, in verband met de te verwachten blijde gebeurtenis. H. m. een grootsche volkshui de te bereiden door den Bond met- zijne afdeelingen en andere deelnemende ver- eenigingeneen zangkoor zal liederen ten gehoore brengen enz. ook zal door de kin- derafdeeling Wilhelmina een hulde worden gebracht. Alle vereenigingen, die aan de hulde wenschen deel ie nemen, worden in de circulaire uitgonoodigd, zich schriftelijk op te geven aan den Bondsvoorzitter, den heer Albert van der Horst te Amsterdam. Het ligt in de bedoeling uit alle oorden van het land medewerking te verkrijgen, opdat, zoo mogelijk, alle kleedcrdrachten bij deze hulde-betooging zulle worden gezien. Voorbede voor H. M. de Koningin. Ook de bisschoppen van Roermond en Haarlem hebben, te begin» nen met Zondag 17 dezer, bijzondere gebe den voorgeschreven voor H. M. de Konin gin. De Prins in Amsterdam. Z. K. H. de Prins vertrok gisteren te 10 u. 8 min. voor zijn voorgenomen bezoek, per Hollandsche Spoor, naar Amsterdam. Gisterochtend te elf uur 22 minuten arriveerde Z. K. H. Prins Hendrik der Ne derlanden, komende uit Den Haag, aan h^t Centraalstation, vergezeld van zijn adju dant baron Van Asbeck, ten einde de feest- vergadering van de vereeniging „Eerste Hulp bij Ongelukken" bij te wonen. Op het perron waren aanwezig mr. Van Tienhoven, commissaris der Koningin, dr. C. B Tilanus en mr. Th. Stuart, voorzitter en secretaris van de vereeniging Eerste Hulp bij Ongelukken". Voorts waren aanwe zig mr. Peereboom, substituut-officier van justitie, en de heer T. G. C. J. Fundter de Boauchène, commissaris van politie. Bij het uitstappen traden mr. Van Tien hoven, dr. Tilanus en mr. Stuart op den Prins toe, om hem te verwelkomen. De Prins was gekleed in politiek. Op hot perron en voor het station waren een aantal belangstellenden verzameld, die door enkele politieagenten op een afstand werden gehouden. Ten huize van dr. Tilanus had daarop een lunch plaats, ter eere van den Prins, waar aan behalve door Z. K. II. en diens adju dant, ook werd deelgenomen door de volgen de dames en heerenmr. G. van Tienho ven, commissaris der Koninginmr. W. F. van Leeuwen, burgemeester van Amster dam dr. C. B. Tilanus, voorzitter van het hoofdbestuur der vereeniging „Eerste Hulp bij Ongelukken"'mevr. E. TilanusVan Leeuwen,, mr. Th. Stuart, eerste secretaris en Henri L Boas, tweede secretaris van „Eerste Hulp bij Ongelukken',; A. de Leur' penningmeester van „Eerste Hulp bij Ongelukken", en dr H M Hijmans, 's Gra venhageChr. Schreuder, Utrecht; J. M. van der Poel, Arnhem, leden van het hoofd bestuur der vereeniging „Eerste Hulp bij Ongelukken". In de Aula werd om 2 uur de feestver- gadering geopend. De voorzitter, dr. C. B. Tilanus, noemde het een groote eer, op dezen herinnerings dag het welkom te mogen uitspreken, waar hij 15 jaar als voorzitter van het hoofdbe stuur heeft mogen medewerken aan de ge leidelijke ontwikkeling van een menschlie- vend streven van groote beteekenis, en ac tueel, omdat de moderne geneeskundige wetenschap Ieeringon bracht, die voor de „Eerste hulp" bij ongelukken van groot ge wicht zijn. Is niet dikwerf een ongelukkige aa neen slagadcrverwonding verbloed, ter wijl een juist aangebrachte vingerdruk hem het leven had kunnen redden? Is niot soms een eenvoudige beenbreuk, ddo gemakkelijk te genezen geweest was, door ondoelmatig vervoer tot een gecompliceerde geworden, die hot verlies van het gewone lichaamsdeel ten gevolge gehad heeft? Zijn niet vele en velerlei van deze voorbeelden nog aan te halen, vraagt spreker. Buitendien is bij de studie der wondbehandeling gebleken, welk 'n belangrijke rol daarin de reinheid speelt. Zonder succes is hot streven der vereeniging dan ook niet gelieven. Geleidelijk werd de waarde van onze denkbeelden hooger en hooger geschat, en groeide het besef van hoeveel belang een algemeene verspreiding der kennis van „Eerste Hulp" was te ach ten. Het aantal afdeelingen on leden nam steeds toevele cursussen werden voor een groot aantal toehoorders gegeven. Voor hij de lotgevallen der vereeniging breeder bespreekt, schildert spr. eerst in het kort dc geschiedenis der ontwikkeling van het wezen der Eerste Hulp in hot al gemeen. De eerste denkbeelden daaromtrent ontwikkelden zich omstreeks den tijd dat Florence Nightingale in den Krimoorlog do gewonden ging verplegen, en met de op richting van het Roode Kruis in 1863. De man wiens imam in dezen het eerst ge noemd moet worden, is dio van don grijzen sir John. Furley, onder wiens leiding in '1877 door de Johanniter-Ridders te Londen een St. John Ambulance-Association werd opgericht, met het doel, bij plotselinge on gevallen, hulp te verleenen, en cursussen te geven in de konnis der bij ongelukken te verleenen eerste hulp. In 1880 waren reeds 30,000 leden der vereeniging in de gelegenheid geweest, zich te bekwamen in eerste hulp bij ongelukken, on weinig jaren later beschikte men over ©en vast corps, dat zich door herhalingsoefeningen op de hoogt© wist te blijven houden. Hoeveel ook in latere jaren in andere landen op dit gebied tot stand werd ge bracht, bleek verleden jaar op het eerste internationale congres voor veddingswezen en eerste hulp, te Frankfort. De meeste sta ten der wereld, tot China toe, waren daar vertegenwoordigd. Uit denzelfden tijd van de stichting der Duitsche vereeniging stamt de oprichting van de Samariter-vereenigin- gen in Zwitserland, en van het „Freiwillige Rettungsgeselschaft" te Weenen. Na gememoreerd te hebben, dat Neder land met Amsterdam op het gebied van het reddingswezen eigenlijk alle landen vóór is geweest, met de oprichting in 1767 van de Maatschappij tot redding van Drenkelin gen ging spreker breedvoerig den ont wikkelingsgang van dc eigen vereeniging na. In 1893 nam spreker het initiatief tot stichting van de „Vereeniging Eerste Hulp bij Ongelukken". 24 November van dat jaar werden de statuten koninklijk goedgekeurd. Het eerste hoofdbestuur bestond uit de hee ren dr. C. B. Tilanus, voorzitter; F. W. Westerouen van Meeteren, secr.prof. dr. I. A. Ivorteweg, penningmeester; mej. G. B. Cort van der Linden en mr. Th. Stuart. Na aanschaffing van de noodige leermidde len, werd door spr. in de collegezaal van het Hygiënisch Instituut de eerste cursus voor 25 belangstellenden gegeven. Afdeelingen werden gesticht in Amster dam de oorspronkelijke zelfstandige Rot- terdamsche vereeniging sloot zich ook als af- deeling aanin Den Haag, Utrecht, Arnhem en Laren-Blaricum. In Raamsdonk en Geertruidenberg zijn afdeelingen in wording. Met gerustheid durft spr. aan het einde van het derde lustrum het vertrouwen uit spreken, dat de vereeniging nog voortdurend in afdeelingen zal toenemen. De regeering verleende herhaaldelijk subsidies aan cur sussen en heeft zelfs een staatscommissie in gesteld tot advies. Te Amsterdam is door den gemeentelijken geneeskundigen dienst een geregelde dienst voor eerste hulp in het loven geroepen, die over uitnemende hulp middelen beschikt. Ten slotte memoreerde spreker, hoeveel de beweging ten bate van brt eddingswezen en eerste hulp heeft mogen genieten van de hooge bescherming van het Vorstelijke Huis. Wijlen Koning Willem III heeft persoon lijk de leiding bij de oprichting van „Het Nederlandsche Roode Kruis" op zich geno men, en in 1862 de redding' geleid bij den toenmaligen watersnood. H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Moeder steunden o. a. de afd. Amsterdam meermalen met groote mildheid. „En zoo heeft het ons, Koninklijke Hoog heid", aldus besloot dr. Tilanus, zich rich tende tot den Prins, met buitengewone vreugde vervuld, dat Gij als Beschermer der Vereeniging hebt willen optreden, en ik ben de tolk vtan de gelieeie vereeniging, om U. K. H. onze oprechte dankbaarheid te betuigen voor dit besluit. Th. dit niet alleen o de eer, die U. K. H. daarmede onze vereeniging heeft aangedaan, maar ook om dat wij overtuigd zijn, c! dit den bloei onzer vereeniging in hooge mate zal ten goede komen." Spr. herinnert aan het persoonlijk optre den van Z. K. H. bij de ramp van de „Ber lin"', hoc de Prins ten vorigen jare het con gres van Frankfort luister bijzette door een rede ter openingszltting uit te spreken, en nog dezer dagen van zijn groote belangstel ling voor het reddingsvezen deed blijken, door zijn optreden als voorzitter van het hoofdbestuur van het Roode Kruis. De voorzitter'bood daarop Z. K. H. een oorkonde aan ter herinnering van H. D. be sluit, om het beschermheerschap te aanvaar den, daarbij den wenscli uitsprekende, dat de vereeniging zich die onderscheiding waar dig zal maken en dat het haar een spoorslag zal zijn, voort te gaan op den ingeslagen weg, en met ijver haar roeping te vervullen, steeds zich voor oogen stellende het Konink lijk, devies „per aspera ad astra. Z. K. H. betuigde iu korte woorden zijn dank voor de hem gebrachte hulde en ver klaarde de hem aangeboden oorkonde met groote ingenomenheid te aanvaarden. Hierna werden door de afdeelingen Am sterdam, Den Haag en Utrecht de oefenin gen uitgevoerd, die wij vroeger 'reeds heb- bën vermeld. De Prins toonde een overgroote belang stelling in deze oefeningen en stond reeds bij die der afdeeling Amsterdam op, om zich naar het podium te begeven en zich met de executanten te onderhouden. Herhaaldelijk onderhield de Prins zich met den Commis saris der Koningin mr. Van Tienhoven en den burgemeester, terwijl ook de 85-jarige oud-hoogleeraar dr. R. J. W. Tilanus aan Z. K. H. werd voorgesteld, waarna Z. H. zijn aandacht weer ging wijden aan de ver richtingen der vaardige lieden, die in een oogenblik een nood-brancard in elkander wisten te zetten en daarop een pseudo-dren- keling of een verwonde wegvoerden. Bijzondere belangstelling verwekten ook de uitvoerders van een verstikking door kolendamp, waarbij de beide executanten twee slachtoffers, wier leden slap en lood zwaar neerhingen, op zeer handige wijze op de schouders laadden. De Prins applaudisseerde, blijkbaar aan genaam verrast bij dit nummer, dat ook in hooge mate de belangstelling der verdere executanten wegdroeg. Een aardig moment was het, toen de af deeling Utrecht optrad. Een leege rangeer- trein is aangereden door een personentrein, een rangeerder is zwaar verwond. In hun uni formen, schitterend van extra gepoetst ko per, snelden de hoofdconducteur en de con ducteurs der H. IJ. S. M„ gevolgd door een machinist, het podium op. Ze aarzelden niet, deze mannen, voor wie eerste hulp geen theorie meer is; trouwens ook het slachtof fer kwam do werkelijkheid zooveel mogelijk nabij, door, terwijl de helpende banden snel over zijn lichaam gaan, luide te verzekeren „Ik word niet goed"; en ook bij de verdere afwerking, de sensaties eens zwaar gewon den op duidelijke wijze te verklanken. Als extra-nummer, op verzoek van den Prins, werd nog uitgevoerd een slagaderlijke bloeding, aan den pols, door den cursuslei der van „Eerste Hulp", den heer H. Berk hout, ceremoniemeester en leden. Na afloop der oefeningen trok de Prins met het hoofdbestuur zicli wederom terug in de senaatskamer, w&ar de dames en de ver schillende executanten werden1 voorgesteld. Circa 4 uur verliet de Prins per rijtuig het Universiteitsgebouw, om zich naar het Centraalstation te begeven. De aardbeving in Zuid-ltalië. De Italiaaneche gezant bij ons Hof, graaf Sallier de la Tour, Hertog van Cal- vello, heeft, onder dagteekening van 10 de zer, aan den Minister van Buitenlandsche Zaken een schrijven doen toekomen, dat ver taald aldus luidt Mijnheer de Minister De groote opwelling vai. deelneming en milddadigheid die in heel Holland zich heeft geuit bij de eerste berichten van de ver schrikkelijke ramp, die Italië in rouw heeft gedompeld, had mij levendig getroffen en met de diepste erkentelijkheid had ik ver nomen dat verschillende comité's gevormd waren, dat verschillende edele pogingen wer den ondernomen te 's Gravenhage, zoowel als te Amsterdam, te Rotterdam en andere steden van Nederland om aan de ongeluk kige slachtoffers der aardbevingen in Sicilië en Calabrië te hulp te komen, .^n in 't bij zonder was ik erkentelijk aan Uwe Excellen tie omdat Zij wel een comité heeft willen bijeenroepen, waarin de hoogste en meest op den voorgrond tredende persoonlijkheden van het land voorkomen. Ik lees zooeven in de dagbladen het sympathieke beroep dier heeren op de milddadigheid vaa het edele Hollandsche volk, en ik wil niet wachten totdat de resultaten van dien oproep bekend zullen zijn (welke, daarvan ben ik zeker, een diepen weerklank zal vinden in het ge heele landi, om. aan Uwe Excellentie en ik verzoek Haar dit wel te willen overbren gen aan de medeonderteekenaars, mijn har- telijken en oprechten dank Ls betuigen, als mede mijn onbegrensde bewondering voor de groote en zoo eenstemmige beweging van deelneming en milddadigheid van de geheele Hollandsche natie jegens het Italiaansche volk. Mijn erkentelijkheid is ook zeer groot je gens de Hollandsche pers, die niet heeft op gehouden om op de meest warme en doel treffende wijze, haar deelneming te betui gen in het ongeluk dat mijn land getroffen heeft. Ik zie dat besloten is zich van mijne tus- schenkomst te bedienen om aan Italië de op brengst te doen toekomen van de inschrij vingen, welke geopend zijn. Ik stel er prijs op, Uwe Excellentie te verzekeren dat 'k mij met het grootste genoegen en bijzondere erkentelijkheid zal belasten met het over maken aan de Bank van Italië te Rome, dei- gelden,. welke mij zullen worden ter hand gesteld, en zulks op rekening van hét Cen traal comité, samengesteld door de konink lijke regeering, onder daadwerkelijke voor zitterschap van Z. K. H. den Hertog van Aosta. Aan dit Centraal comité is de verdee ling der gelden toevertrouwd. Deze gelden zullen, tot tijd en wijle zij naar Rome zullen worden gezonden, door mij voorloopig ge deponeerd worden bij de Bank Laudry te 's Gravenhage, gelijk ik reeds gedaan heb met de gelden, die mij tot heden recht streeks zijn toegezonden. Ontvang, mijnheer de Minister, met de herhaalde verzekering van mijn diepe erken telijkheid de betuigingen van mijne bijzon dere hoogachting. (w. g.) G. de la Tour Calvello. Nederland en Venezuela. De Cura?aosche Ct. deelt den inhoud mede van het schrijven van den minister van Buitenlandsche zaken te Caracas, den heer F. Gonzalez Guinan, aan den Duitschen gezant aldaar betreffende de buitenwerking- stelling van het decreet van 14 Mei en van den aan den heer C. Fensohn gerichten brief, waarbij deze als bewaarder van het archief van het Venezolaansch consulaat is aangewezen Beide brieven zijn van den 21en Decem ber. De brief aan baron von Seckendorff luidt, vertaald, als volgt Mijnheer de Minister, Ingevolge hetgeen wij overeengekomen zijn in de bijeenkomst, die wij heden morgen heb ben gehad, heb ik de eer dezen .tot U.E. te richten, U te kennen gevend dat, bezield als de regeering van Venezuela is met de beste wenschen om te geraken tot een vriend schappelijke, billijke en waardige oplossing van de oneenigheden en geschillen, waardoor de diplomatieke betrekkingen met de regee ring van HareMajesteit de Koningin der Nederlanden werden afgebroken, en aange zien generaal Juan Vincente Gomez, belast met het ambt van president, der republiek, kennis draagt van U.E.'s uitingen, in den zelfden zin, aan mijnen voorganger, do regeering van Venezuela als een vriend schappelijke bewijs van gezegde voornemens en tot tijd en wijle de definitieve regelingen worden getroffen door middel van confi- dentieele agenten, voorzien van voldoende volmacht die bijeen zullen komen, aan de be trokken ambtenaren instructie gegeven heeft om onmiddellijk de werking van het decreet van 14 Mei van het loopende jaar te schor sen, vertrouwend dat de Nederlandsche re geering op haar beurt elke demonstratie van represailles van de zijde van haar oorlogs schepen in Venezolaansche wateren staken zal. De vertaling van het schrijven aan den heer Fensohn luidt aldus: Mijnheer, Daar de hangende geschillen met de re geering van Nederland op weg zijn geregeld le worden, hebben er bijeenkomsten plaats gevonden met Z.E den heer baron von Sec kendorff, buitengewoon gezant en gevol- machtigd minister van het Duitsche vijk,j die bereidwillig zijn edelmoedige tusschen-ftr d< komst in de zaak heeft verleend, en is, alsoome voorafgaande maatregel en tot tijd en wijlen ui men tot een definitieve regeling geraakt, re 14 met genoemden heer baron Yon Seckendorff of. rc overeengekomen, dat bij wijze van inschik- 692 kelijkheid de scheepvaart tusschen de havens ati-r< van Venezuela en Curasao en de oversche-ire 1 ping op dat eiland worden hervat. tgebi Op dien grond wordt U, als belast metb het kantoor van het consulaat van Venezue- |*ti-r la, gemachtigd om, tot \vanne«r het consulaat of. hersteld wordt, de voorkomende verklarin-113 e gen, zoo ten aanzien van passagiers als van 190 koopmanschappen, te viseeren. De kei Omtrent de vernieling van de apotheek ;n li van den heer Thielen, die zelf het feit aan Bij aanhangers van Castro ten laste legt, schreef pmni de Amigoe het volgende: ad Nadat het plebs te Caracas door de pro- kozi ciamatie van 13 December was opgehitst .-ka tegen de „vreemdelingen", spraken eenige tndi< siudenten zich duidelijker uit in een ge- ?n dvukte invitatie aan het volk „om te pro- Vo< testeeren tegen het geweld van Nederland", b h< De stok om te slaan was er, de hond, het B5 i slachtoffer, spoedig gevonden. een D- apotheek van den heer Thielen, een rc.cl Nederlandsch onderdaan, moest het ontgel- Bij den. iemi In den eigen avond van 13 December (a£ werd er reeds met steenen gegooid, men 4l7 drong de apotheek binnen en begon reeds H te plunderen en te vernielen. De komst der 'ber pjlilie maakte er echter spoedig een einde 09, aan. >odi Den volgenden morgen begon het lieve ?hei leventje opnieuw. De politie, die de apo theek had bewaakt, liet het plebs gewoon zijn gang gaan, ook de patrouille soldaten, t. J welke kwam opdagen, beperkte zich tot aan- Ja® nianing zeer voorzichtig te zijn met die apo- nsti thekersdranken en te wijzen op het gevaar *- va:: brand en vergiftiging. Muilezels en kar- Jas: ren werden voorgebracht en alles wat waarde (©ze had aan zilverwerk en meubels van het woon- yïs. huis en wat verder in de apotheek van hun J D gadihg was, werd kalm opgeladen en wegge- £0r voerd. Politie en soldaten verlvnderden de- vor zen diefstal en plundering niet. ><,o: Toen werd alles wat nog overbleef kort en klein geslagen. Geen flesch bleef er heel. Welk een schade ér werd aangericht, kan V a men ©enigszins hieruit berekenen, dat de Bo< apotheek tegen brand verzekerd was voor Q©e 100,000 dollar. tig- Na de hoofdapotheek geplunderd en ver- de woest te hebben, trok men naar de succur- sch salen, en herhaalde aldaar hetzelfde spelletje in twee dezer apotheken. Eerst toen men in den avond ook nog naar de derde succur- sala trok, werd de menigte, nadat een ven- ijq ster was stuk geslagen en de deur beschadigd ee] was, door de politie uiteengedreven. Zoo werd het nemen van de „Alexis" en .,,23 de Mayo" gewroken op een Nederlandsch onderdaan. za Wel op waardige wijze! La Baron Von Seckendorff werd namens de eigenaren onmiddellijk in kennis gesteld van de schade, welke was aangericht en officieel om vergoeding gevraagd. »a Dr. Paul, gevolmachtigde der Venezolaan- sche republiek, heeft gisteren een onderhoud vf gehad met een correspondent van de „New- York Herald", tot wien hij het volgende zeide Generaal Gomez is iterst verzoeningsge- w zind en is voornemens zijn best te doen om de moeilijkheden uit den weg te ruimen, die de oorzaak waren van het afbreken der 1 vriendschappelijke betrekkingen van ver- i schillende mogendheden met Venezuela, in r het bijzonder van Frankrijk en Holland. De oude politiek van Casiro tegenover vreem- delingen is voor goed geëindigd. De nieuwe j regeering wenscht ernstig met alle staten op goeden voet te leven. Zij heeft mij volmacht gegeven om onderhandelingen aan te knoo- pen met Frankrijk, Holland en andere re geeringen, tot het herstel der diplomatieke betrekkingen. Vóór ik Venezuela verliet, was ik er reeds van overtuigd, dat mijn zending in Europa goed zou worden ontvan gen en de besprekingen, die ik reeds op den Quai d'Orsay gehouden heb met de leiders der buitenlandsche politiek versterken mij in die overtuiging. Ik ben er zeker van, dat Frankrijk evenzeer wenscht om tot een over eenkomst te komen als wij. Ik verwacht, dat men niet zal terugkomen op de uitzet ting van den gezant Taigny en ik meen, dat men op den Quai d'Orsay over dit ge val evenzoo denkt als wij, nl. dat men te doen heeft met een persoonlijke kwestie tus schen Castro en Taigny. Ook de Fransche Kabel-maatschappij wenscht een overeenkomst, waarbij dan een nieuw contract zal worden geteekend. Zoodra ik hier met de verschillende regee- ringen tot overeenstemming gekomen ben, telegrafeer ik naar Venezuela of mijn voor stellen daar ook goedgekeurd wordenin dien dit het geval is, zal onmiddellijk te Parijs een plenipotentiair gezant van Vene zuela benoemd wordgn. Ik hoop, dat ik de zaken hier binnen een maand of 6 weken zal geregeld hebben. Intusschen ga ik voort met de onderhan delingen met de Nederlandsche regeering. Daartoe zal ik mij binnenkort naar Den Haag begeven, om te confereeren met den minister van buitenlandsche zaken, dien ik persoonlijk ken. De regeling der kwestie met Holland biedt niet de minste moeilijk heid en ik ben zeker van een spoedige en volledige oplossing der kwestiën. Gem eenteraadsvekiezin- gen. Bij de gisteren te 's Gravenhage ge houden stemming voor twee leden van den gemeenteraad in district II, vacaturen-Smit en -Van Santen, verkregen in de eerste vacature de heeren J. Bleeker, soc.-dem., 645, H. Koppel, lib., 1861, en J. J. Ver burg, r.-k., 2156 stemmen; in de tweede vacature de heeren A. Harms, soc.-dom., 55ö, mr. ^E. baron Mackay T.P.Zn., christ.- hist., 1997, on J. C. Streng, lib., 2139 stemmen, zoodat voor beide zetels herstem ming moet plaats het ben tusschen de heeren Verburg en Koppel, Mackay en Streng. Bij de gisteren te Leiden plaats ge had hebbende stemming ter benoeming van twee gemeenteraadsleden in het Ie kiesdis trict voor de vervulling van de vacatures, ontstaan door het overlijden van den heer H. C. Juta (jaar van aftreding 1913) en het

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2