BINNENLAND. De in liet exposé van den grootvizier aan gekondigde aanstelling van Duitsche offi cieren in den Turksehen legerdienst zal zich, naar verluidt, uitstrekken tot 15 a 20 offi cieren. Bij de uitzending van de officieren zal het Turksche gezantschap te Berlijn zijne diensten bewijzen. Daar de officieren inzon derheid in den troependienst zullen worden gebruikt, zullen geene officieren worden uit gezonden van hoogcren rang dan kolonel. Konstan tinopel, 19 Jan. Daar de bevelen, die de Porte heeft uitgevaardigd om den boycot te doen ophouden, zonder uit werking zijn gebleven, neeft de Oostenrijk- sche gezant nieuwe stappen gedaan. De grootvizier heeft nieuwe bevelen uitgevaar digd. De Ikdani bericht, dat de Porte, omdat haar uit de provinciën berichten werden ge zonden, die gewagen van ongerustheid onder de bevolking wegens de beweerde inlijving van Kreta bij Griekenland, bevel heeft gege ven door de plaatselijke bladen te laten be kend maken, dat zij haar best doet voor de souvereiniteitsrechten van jLurkije op te ko men, dat evenmin de Grieksche regeering als de Grieksche Koning stappen betreffende de inlijving hebben gedaan en dat alle geruch ten, die hierop betrekking hebben, slechts vermoedens zijn. Marokko. Moeley Hafid heeft Zondag j.l. aan den deken van het corps diplomatique te Tan- ge r zijn antwoord doen toekomen op de mede- deeling van zijn erkenning door de mogend heden. Hij spreekt in dit schrijven de hoop uit, dat de goede betrekkingen met de mo gendheden in het belang van den vrede en de welvaart van Marokko van duurzamen aard zullen zijn. Ttwalgda Statack Washington, 19 Jan. De senaat besloot het salaris van den president, reis kosten daaronder begrepen, te verhoogen tot 100,000 dollars. Tot dusver was het 75,000. Dit besluit zal tot uitwerking hebben, dat de nieuwe president Taft het verhoogde be drag zal ontvangen. Washing to n, 19 Jan. President Roosevelt zond bij den Senaat met een aan bevelend schrijven een brief in van staats secretaris Root, waarin deze vraagt om mach tiging tot benoeming van eene commissie van drie Amerikanen, die naar Liberia zal vertrekken, ten einde de regeering van deze republiek te steunen in hare taak. In een bijvoegend schrijven verzoekt Roosevelt, dat een bedrag van 20,000 dollars beschikbaar zal worden gestold tot bestrijding der uitga ven van deze commissie. Caracas (via Willemstad), 19 J an. Het protocol betreffende de vereffening der geschillen tusschen de Ver Staten en Vene zuela, waarover de Amerikaansche afgezant Buchanan en president Gomez het eens zijn geworden, bepaalt dat na een bepaalden tijd oen scheidsrechterlijke beslissing ingeroepen zal worden, tenzij er vóór dien tijd over eenstemming is verkregen tusschen de per sonen, die vorderingen hebben ingesteld, en du Venezolaansche regeering Sacramento, 19J an. In antwoord op een telegram van president Roosevelt heeft de gouverneur van Californië maat regelen genomen om den voortgang van de behandeling der voorstellen, die op eene anti-Japansche wetgeving betrekking heb ben, te schorsen in afwachting van de ont vangst van een brief van den president. In zijn telegram zegt de president, dat hij door de berichten over de anti-Japansche wetge ving in Californië pijnlijk getroffen is. Als hij de zaak juist beoordeelt, dan betreffen de voorstellen den internationalen toestand en zullen zij onberekenbare schado doen zoowol aan Californië als aan de geheeld Unie. Washington, 19 Jan. President Roosevelt zegt in zijn brief aan den gouver neur van Californië, dat hij groot bezwaar heeft tegen de anti-Japansche wetsontwer pen, die in ieder opzicht geheel verkeerd zijn en er toe kunnen leiden, dat de tegenwoor dige verhouding op losse schroeven wordt ge steld eu de geheele kwestie weer geopend wordt. Do president zegt tot besluit, dat de leiders van de beweging 't aan zich zelf zul len hebben te wijten als er moeielijkheid voortkomt uit hetgeen zij doen Sacramento, 20 J an. Gouverneur Gillette heeft machtiging gegeven tot bekend making van het volgende bericht: „Na over leg met de voornaamste leden van de wet gevende macht ben ik overtuigd, dat geen wetgevende maatregelen, tegen de Japanners goricht, zullen worden vastgesteld.'' Hij voegt daaraan toe, dat het volk van Califor nië ovenals zijne wetgevers de pogingen waardeert van do bondsregeering en van Japan om de landverhuizing van Japanners te doen ophouden. Naar zijn oordeel zou het oen ernstige misslag zijn, wetten tegen de Japanners te maken. Deze zaak is eene, waarbij de bondsregeering bijzonder is be trokken hare wenschen moeten en znllen met zorg overwogen worden door het volk van Californië. Allerlei vVoor eonigo dagen is hot bouwen van een nieuwe loods van do Zeppelin-maatschap pij aan de firma Flendor gegund, en voor het najaar moet het werk opgeleverd zijn. De loods wordt in hoofdzaak gebouwd volgens het met den eersten prijs bekroonde ontwerp van die firma. De loods wordt geheel van ijzer en zal 160 M. lang, 43 M. breed en 20 Si. boog zijn. Reggio (Calabrië), 19 J an. Den ge- heelen morgen werden schokken gevoeld, waarbij een sterke om 6 uur en een andere zeer sterke om 12.35. Rome, 19 Jan. Telegrammen uit Messina berichten, dat daar brand heerscht, die zich uitbreidt. Er heerscht gebrek aan water. Messina. 19 Jan. Hedennacht ont stond een heviger brand in de verwoeste hui zen langs de kaden, begunstigd door een sterken wind. I)e troepen der oorlogsschepen snelden schielijk too. Na vruchteloos te heb ben getracht den brand te blnsschen, moes ten ze zich bepalen tot het isoleeren van het vuur. P a r ij s 19 Jan. De Kamer keurde een buitengewoon crediet goed van 100,000 francs voor de families der Fransche slacht offers in Italië. vOmtrent de verdraagzaamheid van den paus meldt de Turijner ..Stampa" het volgendeToen er slachtoffers in het kloos ter van Santa Marta werden onder dak ge bracht, zou de paus streng verboden hebben iemand naar zijne godsdienst te vragen men moest alleen de ongelukkigen helpen, zooveel mogelijk. Rome, 1 9 J a n De door den minis ter van openbare werken benoemde commis sie is na grondig onderzoek tot de overtui ging gekomen, dat de haven van Messin-i een zeer ruim en zeer veilig maritiem station is geblevende aangerichte schade is be perkt gebleven tot de kade, die verzakt is. De commissie zegt. dat het eenige, wat op het oogenblik dringend noodig is, is verster king der aanlegplaatsen. De minister heeft daarop de voor dit doel noodige bevelen ge geven Granada, 19 Jan. In den nacht van 16 Jan. werden te Zafarraya twee schokken van aardbeving gevoeld. Ér werd geen schade aangericht. Smyrna, 19 J an. Eene sterke aard beving is heden morgen om 6.40 hier en in den omtrek voorgekomen. Te Phocea en te Meulmer zijn eenige huizen ingestort; te Phocea zijn drie menschen gedood. Marseille, 19 Jan. De Echo de Chine bericht, dat een brand is uitgebroken in de kruitmagazijnen te Tsjenhai, waardoor bijna 400 huizen zijn verbrand en meer dan 50 personen zijn omgekomen. Men zegt, dat de brand was aangestoken door revolutio naire dieven. De Staatscourant van Woensdag 20 Januari bevat o. m. de volgende Kon. be sluiten benoemd tot hoogleeraar in de wis- en natuurkunde aan de Rijks Universiteit te Groningen, dr. F. Schuil, hoogleeraar aan de Technische Hoogesehool te Delft; tot directeur van het postkantoor te Nieuw- Amsterdam J F. Buning, postcommies 2e klasse. benoemd voor het tijdvak dat geacht wordt te zijn aangevangen op 1 Jan. 1909 en zal eindigen 31 Dee. 1914, tot lid en voorzitter van het col lege van curatoren van het weeshuis te Buren, jhr. S. P. F. Meijer, burgemeester van Buren, en tot Hd van genoemd college. C. van Steenis, landbouwer, te Erichem benoemd voor het tijdvak van 1 Febr. 1909 tot en met 31 Maart 1910, tot amanuensis-concierge aan de Rijkslandibouwwintersdhool te Veendam, W. Baartman, te 's-Oravenihage. Huldeblijk aan H. M. de Koningin. Door de eohtgenooten van de burgemeesters van Arnhem, Nijmegen en Zutplien is het initiatief genomen tot de vor ming van een comité om namens de Gelder- sche vrouwen een huldeblijk aan te bieden aan H Mde Koningin. Te Apeldoorn is door het Damescomité voor het geschenk aan H. M. de Koningin besloten, dat dit zal bestaan uit wit-gelakte kindermeubeftjes, waarvan, de stoeltjes voor zien zullen zijn van geoatikte kussentjes. Een en ander zal in Apeldoorn vervaar digd worden en op nader te bepalen tijd worden ter bezichtiging gesteld voor het publiek. Te Helder heeft zich een commissie ge vormd, die gelden zal bijeenbrengen. Men zal samenwerken met de comite's, die zich reeds hebben gevormd Alkmaar, Hoorn, Enkhuizen, Beverwijk, enz. Ook te Heerenveen is een comité voor een huldoblijk gevormd. Huldeblijk aan H. M. do Koningin. Door mevrouw Van Lan- schotDe la Court, echtgenoote van den burgemeester van Breda, zijn de burgemees ters-vrouwen uit de Baronie tot een bijeen komst samengeroepen, met het oog op de samenstelling van een comité, hetwelk uit naam der dames uit de Baronie van Breda aan H. M. de Koningin als Baronesse van Breda een geschenk zal aanbieden bij ge legenheid van de te verwachten blijde gebeur tenis. De Asser Ct. bericht, dat het comité te Assen voor het aan H. M. de Koningin aan te bieden geschenk als voorloopig plan heeft aangenomen dit te doen bestaan in een zil veren presenteerbladop den rand zullen dan worden aangebracht de munten van de Vorsten uit het Huis van Oranje en hun wapens, de laats ten in emailin het midden zal het wapen van Drente een plaats vinden. De oefentocht, welke Z. K. H. de Prins op 22 Jan. a.s. met de nieuwe stoom- reddingboot Prins der Nederlanden aan den Hoek van Holland zou mede maken, is tot nader order uitgesteld H. K. H. de hertogin van Albany wordt Donderdag in den ochtend te 's Gra- venhage verwacht. De minister van Oorlog, die bronchi tis heeft, gaat langzaam vooruit en zal ver moedelijk nog de geheele maand in huis moe ten blijven. De nieuwe minister wan Waterstaat. Het Haagsche correspondentie bureau meldt Naar wij met zekerheid vernemen is de heer Mr. L. H. W. Regout, lid der Eerste Kamer van de 8taten-Generaal, aan Hare Majesteit de Koningin voorgedragen ter be noeming tot Minister van Waterstaat. De benoeming van Mr. Regout, tot Minister van Waterstaat, wordt reeds heden verwacht. De heer Regout had zich reeds eenige dagen geleden bereid verklaard de portefeuille te aanvaarden. Naar aanleiding van de aanstaande be noeming van mr. L H W. Regout tot minister van Waterstaat, schrijft de N. Rott. Ct Door de benoeming van mr. L. H. W. Regout tot minister van Waterstaat kan een gelukkige greep worden gedaan. Mr. Regout immers, behoort ontegenzeglijk lot de kün- digste katholieken, die zich aan de twee zijden van het Binnenhof een zetel onder de vertegenwoordigers des volks hebben we ten te verwerven. Hij is een bekwaam spre ker, die helderheid van voorstelling aan een boeiende voordracht paart. In de onderwer pen, die hij in de Eerste Kamer ter sprake bracht, bleek hij zich terdeeg te hebben in gedacht. Dit maakte zijn redevoeringen in hooge mate aantrekkelijk. Voor een minister kon mr. Regout een geducht tegenstander zijn meer dan één minister moet het oogenblik, waarop mr. Regout het woord vroeg, mei- eenigen schrik hebben beleefd -de vorm van zijn critiek was scherp rechtuit ging hij op het doel af, maar hij bleef zakelijk, zonder kracht te zoeken in effectbejag "f uiterlijken schijn bij gebrek aan deugdelijke argumenten. En ook in dit opzicht zal zelfs de minister, die het hal Jst door den Limburgsehen afgevaardigde ge troffen werd, toch altijd met waardeering zijn redevoeringen hebben herdacht, dat zij zich niet bepaalden tot afkeuren, maar lat tegelijk daarin een tegengesteld systeem werd ontvouwd, wel doordacht en tot in de onderdeelen nauwkeurig overwogen. Wan neer mr Regout in debat trad, kon men zeker zijn tegenover hetgeen hij afkeurde, iets anders, z. i. beters, gesteld te krijgen, in détails gewikt en zakelijk bepleit. Zoo heeft mr. Regout, waai- hij tot nu toe in het staatsleven naar voren trad, den in druk gewekt van een man te zijn van meer dan gewonen aanleg, wien een rol in de voorste gelederen gereedelijk kan worden toevertrouwd. Toch zullen weinigen ver wacht hebben, hem juist als minister van Waterstaat aan de kinune te zullen zien ver rijzen. Naar het schijnt is mr. Regout in 1883, op twee-en-twintigjarigen leeftijd, aan de universiteit te Leuven tot civiel-inge- nieur gepromoveerd. Doch voor zoover naar buiten bleek, scheen later de Maastrichtsche indrustrieel zich in andere studierichting te hebben ontwikkeld. Met het diploma van volbracht eindexamen gymnasii gewapend, toog hij naar de universiteit te Amsterdam, waar hij in 1896 op een proefschrift over Arbeidersverzekering tot doctor in de recius- wetenschap werd bevorderd. Sedert heeft mr. Regout zich bovenal als beoefenaar van so cial-' wetenschappen doen kennen. Ook wan neer hij in de Eerste Kamer liet woord voerde, bleef hij, als regel, op het terrein, waarop het departement, waarvan hij thans aan liet hoofd is gesteld, zich zeer weinig be weegt arbeidersverzeicering, arbeidersbe- scherming, mijnaangelegenheden (mr. Regout •is lid van den Mijnraad). Over hetgeen van hem op het gebied van den waterstaat is te wachten, vallen der halve- bezwaarlijk voorspellingen te wagen Als Limburger, ook als oud-lid van de Sta ten van Limburg, zal hij ongetwijfeld het groote belang, dat aan oplossing van de Maasquaestie verbonden is, beseffen. Nederland en Venezuela. Reuter seint d.d. 19 dezer, dat dr. Paul gisterenavond uit Parijs naar Neder land zou vertrekken. Hr. Ms. gezant te Weenen, jhr. niv. Van Weede, sedert eenigen tijd met verlof te 's Gravenhage, keert overmorgen naar zijn post terug De Duitsche gezant te 's Gravenhage zal 27 dezer, verjaardag van Keizer Wil helm, een feestmaal geven. Eenige consu laire hoofdambtenaren elders, die op 's Kei zers verjaardag niet hier kunnen zijn wor den vroeger aan een dejeuner bij den ge zant genoodigd. Den 31e zal de Flottenverein zijn feest geven ter gelegenheid van 's Keizers ver jaardag. De begrootingsverslagen van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal zullen in het laatst dezer week verschijnen. Men ve- wacht dat de Kamer den len Februari niet de openbare vergadering tot behandeling van het Staatsbudget zal aanvangen. Verwisseling der munt biljetten. De minister van financiën brengt in de Staatscourant in herinnering, dat de gelegenheid tot inwisseling der munt biljetten nog zal openstaan tot 1 April 1909 en dat de vorderingen, ontleend aan munt biljetten, welke niet vóór 1 April 1909 ter inwisseling zijn aangeboden, vervallen zullen zijn. De gelegenheid tot inwisseling staat tot bovengenoemden datum open bij de betaal meesterskantoren, alsmede bij de Nederland - sche Bank-te Amsterdam, bij haar bijbank en bij haar agentschappen en correspondent schappen der eerste klasse. Commissaris der Ko ningin in Gelderland. Men meldt uit 's Gravenhage Wij vernamen, dat liet plan bestaat om niet zoo spoedig tot de vervulling der open gevallen betrekking van Commissaris der Koningin in Gelderland over te gaan, als het noemen reeds van verschillende auto riteiten voor dat ambt zou doen verwach ten en daaronder laatstelijk meer in 't bij zonder jhr. van Citters, lid der Tweede Kamer voor Ede. De waarneming door het oudste lid van Gedeputeerde Staten zal vooreerst nog be stendigd worden. Zekerheid bestaat dat van een verwisse ling door baron Sweerts van zijn burge meestersambt met de hoogere functie van commissaris der Koningin in Gelderland voor het oogenblik geen sprake is Kamerverkiezingen. De af- deelingen Zutphen en Doesburg van de S. D. A. P. hebben den heer F. M. Wibaut te Amsterdam candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Het Huisgezin deelt mede, dat de afge vaardigde voor 's Hertogenbosch. mr. A. van Sasse van Ysselt, geen hernieuwing van zijn mandaat wenscht. De heer J. E. W. Duijs, adjunct-commies bij de Rijksverzekeringsbank, woonachtig te Zaandam en aldaar candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer, heeft den betrokken minister onder mededee- ling der candidaatstelling gevraagd, of hij bijaldien hij gekozen mocht worden op non-activiteit kon worden gesteld al of niet met toekenning van non-activiteitstrakte ment. Verder heeft hij antwoord verzocht op de vraag, of hij indien hij na 4 jaren niet weder mocht worden herkozen in gelijken rang aan de Rijksverzekeringsbank zou wor den aangesteld. Minister Talma heeft, volgens de N. Ct., op dit schrijven geantwoord, dat adressant noch op het een, noch op het ander kon rekenen. Van non-activiteit kan geen sprake zijn, en indien de heer Duijs na 4 jaar niet herkozen mocht worden, dan kon hij zich bij de Rijksverzekeringsbank opnieuw als sollicitant aanmelden en bij een of andere vacature voor een benoeming in aanmerking komen. Pensioen voor Gedepu teerde Staten. In de gisteren gehou den zitting van de Provinciale Staten voor Friesland kwam aan de orde de ontwerp-ver- ordening op het verleenen van pensioen aan de" leden van Gedeputeerde Staten en aan hunne weduwen Na eenige discussie werd de motie-v. d. Burg aangenomen, waarbij aan een com missie een onderzoek werd opgedragen, met verzoek in de volgende vergadering met- een voorstel te komen. Naar men verneemt, bestaat bij den minister van oorlog het voornemen met in gang van 1 Maart in de garnizoenen Assen en Breda een compagnie wielrijders in het leven te roepen. Den 6. Februari a.s. vertrekt met het stoomschip Koningin Wilhelmina naar Oost- Indië met bestemming voor Batavia, een de tachement suppletietroepen, sterk 3 onder officieren en 50 minderen, onder bevel van den le luitenant der infanterie O.-I. leger J van Holst Pellekaan en met medegeleide van den 2e luitenant der infanterie L. J. Heil en den 2e luit. der art. J. Parmentiev, beiden bestemd voor het leger in Ned.-Indië. Met ingang van 1 Mei 1909 be noemd tot ontvanger der directe belastingen te Amsterdam (1ste kantoor), M. Blonker Her- ny, directeur der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Groningen tot directeur der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Groningen J. J. G. van Wicheren, inspecteur der invoerrech ten en accijnzen te Rotterdam is, met ingang van 1 Maart 1909 be noemd tot directeur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Zwolle L. R. Wentholt, inspecteur derzelfde middelen te Maastricht. „De K uisberg". Naar men uit goede bron verneemt, beeft de heer J. C. E. Mullemeister, directeur van het Rijks- Opvoedingsgesticht „De Kruisberg", het voornemen binnenkort eervol ontslag aan te vragen. De heer Mullemeister heeft het land ruim 44 jaren gediend bij het gevangeniswezen en de laatste jaren bij het rijksopvoedings wezen. -D r. J. G. M e z g e r. Men seint uit Domburg aan de Midd. Ct. Dr. Mezger, wiens gezondheidstoestand onlangs reden tot bezorgdheid gaf, doch die weer verbeterde, is nu opnieuw ingestort. Elk oogenblik wordt het ergste gevreesd. Bij de teraardebestelling van generaal Swart, oud-legercommandant in N.-I., waren vele actief dienende en gepens. burgerlijke en militaire autoriteiten tegenwoordig, o. a. de oud-gouverneurs-generaal Rooseboom en v: d. Wijck. De stoet werd voorafgegaan doo- een deputatie van de Koninklijke Vfereeni- gingHet Eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen Aan de groeve herdacht de vice-admiraal C. ten Bosch den veeljari gen vriend, die door eerlijkheid en goede trouw uitblonk en een voorbeeld was van strenge zeden en plichtsbetrachting. De oud- vice-admiraal Stokhuijzen huldigde in den ontslapene den hoogstaanden man, die het in hem gestelde vertrouwen nooit heeft be schaamd, wiens krachtige hand en leiden.Ie geest het Indische leger bezielden. Luite nant-kolonel Michielsen sprak namens den door uitstedigheid verhinderden minister van Koloniën een woord van eerbiedige hul de aan de nagedachtenis van generaal Swart, een officier die door zijn schitterende car rière en nobele eigenschappen het voorbeeld heeft gegeven om op de beste wijze Koningin en vaderland te dienen. Een groot aantal kransen werd op bet graf uitgespreid. Teraardebestelling dr. W. A. Hoeker. Onder veel belangstelling had gisterenmiddag op de Noorderbegraaf plaats te Groningen de teraardebestelling plaats van den oud-hoogleeraar dr. W. A. Hecker. Notaris P. Bron. f Te Delft overleed gisterenavond plotseling aan hart verlamming notaris P. Bron, een in breeden kring hooggeacht ingezetene dier gemeente. Begrafenis Ds. Van Dijk. Gisterenmiddag had op de Algemeene Be graafplaats te Doetinchem de plechtige ter aardebestelling plaats van den heer ds. J. van Dijk Mzn., in leven directeur der Chris telijke Philantropische inrichtingen enz. al daar. Vooraf werd in de kapel der Ned. Herv. Zendingsgemeente aldaar een lijk dienst gehouden, die geleid werd door ds. Kautzman te Dinxperloo. Achtereenvolgens voerden het woord de heeren De Groot v Embden burgemeester, namens de gemeente, Radstake als vertegenwoordiger van den ker keraad van de Zendingsgemeente, Swellink- greve, president van de vereeniging ter Bev. van Inw. Zending, ds. v. Dis, namens de vereeniging voor voorloopige opleiding prof. v. Nes als oud-kweekeling, ds Fokkema na mens de oud-kweekelingen, Ceylijn, namens de kweekelingen, Ten Have namens de on derwijzers van de door den overledene ge stichte scholen, Muller, namens het perso neel en ten slotte ds. Meulenbelt. Aan de geopende groeve dankte de oudste zoon, voor de laatste eer den overledene be wezen Het Vrije Ruilverkeer. De vereeniging „Het Vrije Ruilverkeer" zal Zaterdag 30 Januari te 's Gravenhage hare algemeene vergadering houden. Als punt van behandeling staat op de agenda: Internationaal vrijhandelscongres 1910 In plaats van de aftredende heeren mr. d'Aulnis de Bourouill (die zich niet herkies baar stelt) en mr. Van Blom moeten twee be stuursleden gekozen worden. Uitbreiding van liet aantal bestuursleden wordt voorgesteld. rMet ingang van 1 Februari worden de verschillende fluitsignalen bij vertrekkende treinen der Staatsspoor afgeschaft en zullen van af dien datum alle treinen bij vertrek slechts het fluitsein „geeft acht" (een ma tig langen toon) doen hooren. - Electrische tram Vlis- singe nM iddelburg. Het is nu zoo goed als zeker dat binnen betrekkelijk korten tijd ook de provincie Zeeland haar electrische tram zal krijgen. Reeds lang werd er over gesproken dat het gewenscht was dat er een betere verbinding tusschen de twee voornaamste plaatsen van Zeeland zou tot stand komen, totdat nu ruim 3 jaar geleden twee concessie-aanvragen werden ge daan voor den aanleg en de exploitatie van een electrische tram van Middelburg naar Vlissingen. Bij deze twee aanvragen voegde zich later de stoomtram-maatschappij Vlis singenMiddelburg en aan deze maatschap pij is de concessie thans feitelijk reeds 'ver leend. Als alles naar wensch meeloopt zal 1 Januari in het volgend jaar de electrische tram in exploitatie worden gebracht. Thans rijdt de stoomtram 19 maal per dag in beide richtingen. De electrische zal het traject 46-maal per dag, oveneens in bei de richtingen, afleggen. D e „H a 1 v e M a a n." De Tel. verneemt uit de beste bron, dat de „Halve Maan", het model van het schip, waarmee Hudson Nieuw Breukeleu heeft gesticht, te gen Maart a.s. geheel gereed 's lands werf te Amsterdam zal verlaten. Het schip wordt als deklast aan boord van een der booten der Holland-Amerika- lijn naar Nieuw-York vervoerd. Bij den mond van de Hudson wordt 't schip gestreken en bemand, waarna het met volle zeilen de rivier zal opvaren en dus een zeer plastisch beeld zal geven van de aankomst van Hudson. De ramp. in Italië. Tot heden is te Rotterdam voor de slachtoffers van de ramp in Italië f 23,000 bijeengebracht. Arbeidscontract. De firma Nico 4er Kuile en Zonen te Enschede, heeft na twee keer te hebben geconfereerd met eene commissie uit hare arbeiders, gewei gerd wijzigingen in het arbeidscontract en het fabrieksreglement aan te brengen. De arbeiders, die naar aanleiding hiervan gisterenavond vergaderden, besloten zich te houden aan hun besluit, Donderdag geno men en zullen het contract derhalve niet on derteekenen. Tusschen de patroonsvereeniging der Tex- tiel-industrie en de arbeidersvereniging St.- Severus te Eindhoven is geschil gerezen naar aanleiding van het in te voeren ar beidscontract. De arbeidePs wenschen hierin opgenomen tc zien de bepaling, dat behalve de drié dagen in de kermisweek, hun nog drie ach tereenvolgende vrije dagen in den zomer worden geschonken met behoud van loon terwijl de patroonsvereeniging vast blijft houden aan de drie dagen der kermisweek. De relletjes te Breda. De laatste avonden is het te Breda rustig van relletjes avonds bij liet uitgaan dei- fabriek „De Etna" is geen sprake meer. Zaterdag had de burgemeester een onder houd met den voorzitter van den Alg. Ned. Metaalbewerkerbond, den heer Dekkers, in zake een bemiddelingsvoorstel. De fdrioa Klep echter wil van geen bemiddeling we ten, omdat zij het bestaan van een conflict ontkent. Die werklieden, welke hun hand- teekening onder 't contract hadden doorge haald, worden beschouwd als hadden zij hun ontslag vrijwillig genomen. De firma Klep zal, wanneer deze werklieden zich weder aanmelden, een gedeelte van hen terugne men dit laatste geschiedt op verzoek van den burgemeester, aangezien de firma op hel oogenblik geen behoefte aan werkkrach ten heeft. Werkloozen in Amster- d a m. In een gisterenavond gehouden ver gadering \an de grondworkérsvereeniging „Helpt Elkander" wt d een motie aange nomen, waarin- wordt geprotesteerd tegen de wijze van werkverschaffing door het Werk- loozen-comité, en een beroep wordt gedaan op de burgerij om steun. De Zutph. Ct. deelt mede, dat de ge deserteerde 2e luit. der infanterie H. v. L. uit het garnizoen te Doesburg, te 's Graven hage is gearresteerd. Als een staaltje van j am ine r 1 ij k e n wansmaak wordt ver meld, 'dat de gymnastiek-vereeniging Olym- pia te Berkhout (N.-H.), in een harer uitvoeringen levende beelden zal opvoeren, die in vier bedrijven zullen voorstellen de Zeister moordzaak Nader wordt gelukkig bericht, dat op een wenk van lvooger hand de opvoering niet zal plaats hebben. Aanslag op een rijksveld- wachter. Voor de rechtbank te Arnhem werd gisteren behandeld de zaak van F. J. N., boerenarbeider te Hoenderlo (gem. Ede), beklaagd van poging tot doodslag op den onbez. rijksveldwachter D. Dibbink, aldaar. Bekl. was in den nacht van 17 op 18 December met een kameraad, die een licht bak droeg, aan het stroopen. Zij werden daarbij door surveilleerende veldwachters ontdekt, waarop de lichtbak werd uitgedoofd. Dibbink ging op de stroopers af, maar toen hij in hun nabijheid was, zou bekl. zich om gedraaid hebben om een schot te lossen, dat evenwel miste. Bekl. beweert gestruikeld te zijn, waardoor het geweer afging en hetzelfde verklaart een der getuigen, die zegt, dat het schot langs zijn been ging.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2