"binnenland! een protest rondgedeeld tegen de inlijving van Bosnië. Konstantiuopel, 20J nu. Saii bey, de directeur van de Hoekoek Oemoenié is onder borgtocht in vrijheid gesteld. Hij zal onmiddellijk de uitgave van het blad hervatten. P a r ij s, 2 0 Jan. De Temps bericht uit Konstantinopel, dat 150 Grieken in het gebouw van het patriarchaat te Jeruzalem belegerd worden door 1500 Arabieren. In een gevecht werd één persoon gedood en werden verscheidenen gewond. De geheels militaire macht is op de been. Konstantinopel, 20 Jan. De Porte heeft besloten eene commissie naar Jeruzalem te zenden tot het instellen van een onderzoek. De toestand blijft kritiek. De orthodoxe Arabieren blijven het patriar chaat bezet houden. De regeering heeft, uit vrees voor onlusten, besloten onmiddellijk vier bataillons te zenden. Volgens de dag bladen hebben de fanatieke mullahs van Kharpont eene vereeniging gevormd voor "de verdediging van den godsdienst. Het hoofd van de vereeniging heeft in eene moskee ge preekt en daarbij gesproken tegen de chris tenen en tegen de grondwet. De vereeniging moet besloten hebben in de dorpen de chris tenen te vermoorden. De Amerikaansche consul heeft de aandacht van de regeering op dezo feiten gevestigd. Marokko. Tang er, 2 0 Jan. Regn ault, de Fran- sche gezant, is naar het gezantschap van Moelev Hafid te Fez vertrokken. Varaanl£d* Statan. Londen, 21 Jan. Uit Sacramento wordt bericht, dat de behandeling van het wetsontwerp, dat handelt over de Japan- sche landverhuizing, eene week is uitgesteld om te voldoen aan de verzoeken van Roose velt en Gillett. Allerlei. D« aardbeving in Zuld-ltalü. Reggio diCalabria, 20Jau. Hedenochtend te 4 uur werd weder een zeer hevige schok gevoeld. Rome, 2 0 J a u. De Paus ontving he den voormiddag de pauselijke commissie, die van het tooneel der ramp was teruggekeerd en verslag kwam doen van haren arbeid. De Paus gaf zijn voldoening over dien arbeid te kennen en ontving daarna de overleven den, dio hij aanspoorde om God to dankon voor hunne redding. Rome, 20Jan. Volgens een telegram van generaal Mazza maakt het in elkaar zetten van de barakkeu goede vorderingen. Er zijn bevelen gegeven, om alle middelen, die de wetenschap aan de hand doet, aan te wenden om de opgegraven personen, die geen sporen van ontbinding vertoonen, in het leven terug te roepen. De gezondheidstoestand van de bevolking en de soldaten, is uitstekend. Rome, 2 0 J a n. De Avanti bericht uit Messina, dat men gisterenmorgen uit do puinhoopeu aan het Corso Vittorio een levende te voorschijn heeft gehaald, dio naar het hospitaal werd vervoerd. Konstantinopel, 20 Jan. Do aardbeving in den omtrek van Smyrna heeft groote schade aangericht te Fatochatine, waar 12 personen gedood en ecu groot aan tal gewond werden. Manilla, 20 Jan. De vulkaan Langnas in de provincie Tayabas (zuidwes telijk deel van Luzon) had gisteren avond eene hevige uitbarsting, die in de omge ving veol schade aanrichtte. Het verlies van menschenlevens is tot dusver niet bericht; men gelooft, dat het volk bij tijds door het onderaardsche gerommel gewaarschuwd is. Stroomen lava vloeiden naar beneden. Chicago, 20 Jan Hedenochtend brak er brand uit in de in aanbouw zijnde werken voor de watervoorziening van Chi cago. Een groot aantal arbeiders, werkzaam aan die waterwerken, die in een meer liggen op 1 mijl afstands van den oever, zijn onge twijfeld omgekomen. Een sleepboot bracht 26 gewonden aan. Tweede telegram. Er zijn twin tig lijken opgehaald. De tunnel, die wordt gebouwd onder den bodem van het meer, is belangrijk beschadigd door de ontploffing van het buskruit, dat door de vlammen was aangestoken. Do Staatscourant van Donderdag 20 Januari bpvat o. m. de volgende Kon. be sluiten benoemd tot minister van Waterstaat mr. L H. W. Regout, lid der Eerste Kamer, on der eervolle ontheffing van A. S. Talma van het tijdelijke beheer van het departement; benoemd tot reserve-officier van g—-nd- heid 2e klasse voor 5 jaar M. P. v. d. Loo, arts op verzoek eervol ontslagen met dankbe tuiging voor de langdurige diensten de gene- raal-majoor, chef der infanterie van het In dische leger W. G. A. C. Tristan; verlengd tot ultimo 1909 do detacheerings- duur bij de Weet-Indisch© landmacht van den militairen apotheker 2e klasse JL. Heijl. benoemd tot maohinist-stoker op een der direct ie-vaartuigen van den Rijkswaterstaat, M. Ootm, te Keozerxveeronder toekenning van eervol ontslag als machinist-stoker bij do Rijks- stoomveren en Kijkestoomgemalen van de ver legde rivier do Maas in Noordbrabant. Huldeblijk aan H. M. de Koningin. Men meldt uit 's Graven- hago In de Zondag ten huize van mevrouw Pa- tij n gehouden bijeenkomst werd algemeen in gestemd met het voornemen, om te trachten samenwerking te verkrijgen tusschen de comité's in Zuid-Holland voor aanbieding van een huldeblijk aan H. M. de Koningin. Deze zullen worden uitgenoodigd zich aan te sluiten aan het uitvoerend comité te 's Gra- venhage, dat dan door opneming van de echtgenooten der burgemeesters van de groote gemeenten in Zuid-Holland als pro vinciaal comité zal optreden. Geschenk aan H. M. de Ko ningin. Onder presidium van mevrouw Brants vergaderden gisteren te Schiedam een dertigtal dames om te beraadslagen over het geschenk, aan H. M. do Koningin. Be sloten werd overleg te plegen met het pro vinciaal comité. Op initiatief van mevr. Strick van Lin- schoten, echtgenooce van den burgemeester, is te Beverwijk een dames-comité opgericht voor een geschenk. Ook te Stavoren heeft zich, op uitnoo- diging van de echtgenoote van den burge meester, mevrouw DrijberTon Berge, een dames-commissie gevormd, om een geschenk aan de Koningin aan te bieden. In Sluis (Z.) wonen vrouwen, die zeer mooi kant kunnen werken. Door de vrouw van den burgemeester, mevr. Boogaard, geb. jonkvr. Vrijthoff, is een comité gevormd, om aan H. M oen door die vrouwen vervaar digd kanten kleed bij den kinderwagen (het cadeau van Zeeland) aan te bieden. Uit meest betrouwbare bron wordt aan de Haarl Ct medegedeeld, dat het geschenk aan II M. de Koningin aan te bieden van wege Haarlem en omstreken zal bestaan in een nader te bepalen voorwerp, terwijl de resteerende gelden aan H. M. zullen worden ter hand gesteld, ten einde te gebruiken op die wijze, welke H. M. liet wenschelijkst zal vinden. H. M. de Koningin-Moeder zal mor genavond met Haar Zuster, de hertogin van Albany, de soirée bezoeken, die ten voor- deele van de slachtoffers van de ramp in Italië te 's Gravenhage zal worden gegevec Z. K. H. Prins Hendrik heeft het voornemen het eerste Casino-bal van dit sei zoen a s. Dinsdag in het Hotel den Ouden Doelen te 's Gravenhage te bezoeken. Z. K. H. de Prins zal deelnemen aan het diner, dat de Belgische gezant a.s. Zater dag te 's Gravenhage geeft. De nieuwbenoemde minister van Wa terstaat, mr Regout, is gisterenavond te half zeven per Staatsspoor uit Maastricht in de residentie aangekomen. De Minister, die gelijk gemeld in Hotel des Iudes is afgestapt, wordt heden voor middag door H. M. de Koningin beëedigd en zal vermoedelijk ook reeds heden het be heer van het Waterstaatsdepartement uit handen van den interimairen minister, den heer Talma, overnemen. ela. aul. Men meldt uit 's Gravenhage, d.d. 20 dezer Dr Paul, de Venezolaansche gedelegeer- de, die heden hier is aangekomen, verklaar de in een onderhoud in Hotel des Indès, dat hij zeer voldaan was over het resultaat van zijn onderhandelingen in Frankrijk en dat hij vertrouwde dat ook de geschilpunten, welke nog met ons land mochten bestaan, zeer spoedig uit den weg zullen worden ge ruimd. Nu het hoofdpunt in geschil door de opheffing van het bekende Mei-decreet ver dwenen is, blijven er nog slechts meer of minder ondergeschikte punten te regelen. Hoofdzaak is herstel van de diplomatieke betrekkingen tusschen Nederland en Vene zuela en van ons gezantschap te Cax*acas. Dr. Paul sprak het vertrouwen uit, dat de Nederlandsche Regeering bereid zal worden bevonden de buitgemaakte schepen aan zijn land terug te geven. Wat de schadevergoe ding betreft, waarop de heer Thielen, Ne- derlandsch onderdaan te Curacao, aanspraak maakte, wegens vernieling van zijn eigen dommen tijdens de tx*oebelen te Caracas, ver klaarde dr. Paul, dat het onuoodig was, deze langs diplomatieken weg te trachten te verkrijgen. Van den aanvang af heeft de Venezolaansche Regeering het mogelijke ge daan om wanordelijkheden te voorkomen, en zij kan daarvoor dus niet aansprakelijk wor den gosteld. Intusschen is de Venezolaansche Rogeering bereid den heer Thielen in der minne schadeloos te stellen en dr. Paul heeft van den heer Thielen verkregen, dat dezo niet langs diplomatieken weg de schadeloos stelling zal trachten in te vorderen, maar zich terstond lot de /enezolaansche Regee ring te Caracas zal wenden. Naar aanleiding van de critiek, door de Kölnische Zeitung uitgeoefend op de keu zo van zijn persoon als onderhandelaar met Nederland, terwijl toch de voor Nederland zoo onaangename diplomatieke briefwisseling tijdens het conflict door hem was gevoerd, merkte dr. Paul op, dat deze critiek onge twijfeld door den heer Castro is geinspireerd. Men moet niet vergeten zeide hij dat ik ook in die correspondentie de minister was van den heer Castro. Mijn persoonlijke zienswijze is bekend bij .lien die gedurende de 21 jaar dat ik minister was, met mij hebben onderhandeld. Dat Castro thans weg is, was naar dr. Paul verzekerde, het werk van het volk en van de publieke opinie. En de conflicten met andere landen hebben slechts daardoor zulk een gevaarlijk karakter vertoond, door dat in Venezuela reeds eenigen tijd revo lutie dreigde en Castro deze tot allen prijs wenschte te voorkomen. Het gevolg van die politiek waren de bekende gebeurtenissen. Wat dr. Paul persoonlijk betreft, hij is ue vertrouwde vriend van generaal Gomez, aan wien hij to danken heeft, dat hij voor de eerste maal benoemd werd tot minister van Buitenlandsche zaken. Voortdurend heeft hij getracht zooveel mogelijk in zijn geest to handelen. Hij was als het ware de trait d'union tusschen Gomez en Castro en ter wille van Gomoz moest hij, zij het ook niit tegenzin, zitting blijven nemen in het mi nisterie- Wat nu zijn werkzaamheden hier te lande aangaat, hoopte dr. Paul, die terstond na zijn aankomst den minister van Buiten landsche zaken schriftelijk van zijn komst in kennis heeft gesteld, morgen met den minister een onderhoud te hebben. Waar schijnlijk zou hij een week te 's Gravenhage vertoeven. In dien tijd zou het protocol gereed gemaakt en geteekend kunnen wov- den. waardoor de betrekkingen tusschen beide rijken weder officieel werden aange knoopt en de eventueel nog hangende moei lijkheden uit den weg geruimd worden, welk protocol dan naar Venezuela ter goedkeuring zal worden opgezonden. Vervolgens zal dr. Paul, gelijk reeds vroeger gemeld, zich be geven naar Londen en van daar naar Duitschland en Italië, met de speciale op dracht. getuigenis af te leggen van de .goe.le bedoelingen van Venezuela en de vriend schappelijke verstandhoudingen te herstel len. In den loop van het gesprek gaf dr. Paul nog een opheldering omtrent het beweerde misverstand, dat bij hem zou geheerscht heb ben betreffende de komst van een Neder- landsch gedelegeerde om met hem te onder handelen. Hij verklaarde van meening, te zijn geweest, toen men te Caracas een voor- loopige regeling trof betreffende de door hem met verschillende landen te voeren on derhandelingen, dat de gezant van Nederland te Parijs gemachtigd zou worden door onze Regeering om de noodige stappen te doen tij dens zijn verblijf in Frankrijk, waardoor her. herstel der diplomatieke betrekkingen met Nederland slechts zou worden bespoedigd. Eerst te Parijs bleek hem, dat onze minister van Buitenlandsche zaken er prijs op stelde persoonlijk dio onderhandelingen te voeren, waartegen bij hem geenerlei bezwaar bestond Reuter seint uit Parijs d.d 20 Jan Het Journal des Débats publiceert onder voorbehoud een telegram uit Washington, waarin beweerd wordt, dat er een afspraak zou bestaan tusschen Gomez en president Castro en dat de laatste wel voornemens is terug te keeren naar Venezuela als Paul zijn zending beëindigd heeft. Inderdaad zou Paul naar Europa gekomen zijn om de internati onale en diplomatieke betrekkingen, die on- handiglijk door Castro verbroken waren, weei; aan te knoopen, omdat Venezuela nood zakelijk het evenwicht in de financiën moet herstellen en daarvoor leeningen opnemen, voor welk werk Castro zich niet de geschikte man heeft betoond. Zoodra Paul zijn zen ding zal hebben vervuld, zal men Castro naar Caracas zien terugkeeren en daar zal hij met open armen worden ontvangen door Gomez. Reuter seint uit Ponta Delgada, d.d. 20 Januari: De „Utrecht" is naar Curasao vertrok ken, na hier haar Marconitoestel, dat gedu rende de stormachtige reis in het ongeveede was geraakt, te hebben hersteld. De Kamerverkiezingen. Men schrijft aan de N. Rott. Ct. Met zekerheid kan worden medegedeeld, dat bij de aanstaande Kamerverkiezingen geen samenwerking tusschen Liberale Unie en den Vrijz.-Dem. Bond is te wachten. Stappen om tot samenwerking te komen zijn niet gedaan en daartoe zal zeker door den Vrijz.-Dem. Bond ook niet liet initiatief worden genomen. Zelfs staat het ernstig te bezien, of, indien de Liberale Unie in dezen, den eersten stap zou doen, zij dan bij den Vrijz.-Dem. Bond een gewillig oor zou vin den. De heer A. Plate, lid der Tweede Ka mer, zal Donderdag 28 Januari in een open bare vergadering te Charlois spreken over de aanstaande vex*kiezingen Naar het Hbl. verneemt, zal de heer Pier- son bij de aanstaande Kamerverkiezingen niet meer een candddatuur aanvaarden. Hooge leeftijd en gezondheidsredenen leid den tot dit besluit. Nog kan gemeld worden, dat in den ge zondheidstoestand van den heer Pierson ver betering is waar te nemen. Absolute rust blijft echter voorgeschreven. Het Centrum deelt mede, dat als opvol ger van jhr. mr. Van Sasse van Ysselt voor het district 's Hertogenbosch wordt ge noemd jhr. mr. A. Schade van Westrum, lid van den gemeenteraad aldaar. Armand Sassen, f De heer Armand Prosper Theodor Sas sen, directeur der Rijkspostspaarbank, is gisterennacht in den ouderdom van 64 jaar te Amsterdam overleden. Reeds geruimen tijd tengevolge van ze nuwaandoeningen ernstig ongesteld, maakte een beroerte plotseling een einde aan zijn werkzaam leven. Wijlen de heer Sassen was geboren in 1844 te Roermond. Na gediplomeerd te zijn als commies van Staat bij den Raad van State, legde hij het examen af als candidaat- notaris en was achtereenvolgens op verschil lende plaatsen surnumerair en fungeerend ontvanger der registratie en domeinen. Lan gen tijd leeraarde hij de Staats- en handels wetenschappen aan de Hoogere Burger school te Breda, later te Tilburg. Toen hij tot directeur der Rijkspostspaar bank benoemd was, vestigde hij zich te Amsterdam, dat hem ook gedurende eenigo jaren naar den Gemeenteraad en de Pro vinciale Staten van Noord-Holland afvaar digde. De groote verdiensten, die zich de heer Sassen als directeur der Rijkspost spaarbank verwierf, mogen bekend geacht worden. Bij het laatste bericht omtrent zijne ontslagname hebben wij ze nog gememo reerd. Onder zijn directie heeft de Rijkspost spaarbank een groote vlucht genomen. 31 Dec. 1881 telde de instelling 22,831 inleg gers met een saldo tegoed van ruim 8£ ton; thans zijn er ongeveer 1,350,000 in leggers met een tegoed van f 147,000,000. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, commandeur in de orde van Takovo van Servië en officier d'Académie van Frankrijk. Ofschoon Roomsch-katholiek, was hij een warm aanhanger der liberale beginselen. M. A, C. F. B o 1 o m e y. t Te 's Gravenhage is bericht ontvangen van het overlijden van den heer M. A. C. F. Bolo- mey, assistent te Bahsoemboe (Deli). (Vad.) Een aantal oud- en nog in dienst zijnde inspecteurs, directeuren en verdere ambtenaren en beambten der posterijen en telegrafie, zoowel van 's Gravenhage als el ders, hadden zich gister op de begraafplaats Oud-Eik en Duinen vereenigd, om de laatste eer te bewijzen aan het stoffelijk overschot van den heer A. J. M. Ledeboer, oud-in specteur der posterijen, laatstelijk directeur van het postkautoor te Rotterdam. Nameus den directeur-generaal der posterijen, die door ambtsbezigheden verhinderd was, doch ook dooi eigen behoefte daartoe gedreven, bracht de heer B. J. R. Engelbregt, inspec teur der posterijen en telegrafie alhier, een weemoedig eeresaluut aan den ontsla pene. M r. C. H. v. Meurs. f In den ouderdom van 59 jaar is t. Haarlem over leden een algemeen geacht stadgenoot, mr. C. H van Meurs, advocaat en procureur aldaar, oud-griffier van het gerechtshof te Paramaribo. Het algemeen Nederlandsch Werk liedenverbond hield Zondag te Rotterdam zijn jaarlijksche algemeene vergadering, waarin het volgende verkiezingsprogram voor ile verkiezingen van 1909 werd vast gesteld. De jaarvergadering van het A. N. W. V. besluit dat bij de algemeene verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten Gene raal op den voorgrond zal staan Algemeen kiesrecht en Grondwetsherziening die dat waarborg en de mogelijkheid voor vrou wenkiesrecht zal openen Voorts zal in elk geval worden aange stuurd op Den wettelijk geregelden tienuren-dag in afwachting van den achturen-dag voor den landbouw. Verplichte sociale verzekering van Staats wege zorg voor ouden van dagen (Staats- pensionneering). Algemeene volksontwikkeling en vak >p- le;ding Staatsexploitatie onzer spoorwegen. Een volksleger en inkrimping van uitga ven, stoffelijke en geestelijke ontwikkeling der iniandsche bevolking in de koloniën, belasting naar draagkracht, regeling van den rechtstoestand voor person?n in dienst var. Rijk Provincie en gemeexte. In de Maandagmorgen heropende ver gadering werd medegedeeld, dat in de Zon dagmiddag gehouden huishoudelijke verga dering besloten is dat met 1 Januari 1910 een bezoldigd propagandist zal worden aan gesteld. Tot leden van het centraal bestuur wer den herkozen de heeren C. H. Ivouw te Lei den en D. Nanning te Appingedam, alsme de de secretaris de heer J. Mussert te Am sterdam en gekozen de heeren A. Rauwerda te Leeuwarden, D. J. Paauwen te Kruinin- gen en J. Bregonje te Haarlem. Daarna kwam in behandeling een voorstel Amsterdam, dat het Centraal Bestuur en de afdeelingen in het bijzonder hun aandacht zullen wijden aan het propageeren van die maatregelen, welke de handhaving en uit breiding van het openbare onderwijs kun nen bevorderen, die tot kosteloosheid van het onderwijs kunnen leiden en de afschaf fing der standenscholen in de hand kunnen werken, en waarbij den afdeelingen wordt opgedragen zich in verbinding te stellen mot die plaatselijke corporaties en organi saties, welke een gelijk doel beoogen ten einde gezamenlijk de middelen aan te wen den die daaraan bevorderlijk zijn. Na uitvoerig debat constateerde de voor zitter dat men het eens was en in de afdee lingen zoo spoedig mogelijk comité's ge vormd moeten worden om te handelen in den geest van het voorstel van Amsterdam. Naar aanleiding van een voorstel Zwolle werd de wenschelijkheid uitgesproken, dat door de ambachtsscholen de daar vervaar digde artikelen niet onder de marktwaarde verkocht worden en het C. B. aan de regee ring het verzoek zal richten bij het verlee- nen van subsidies een dergelijke bepaling to stellen. Daarna was aan de orde de sooiale wet geving. Verscliillonde wenschen werden hierbij uitgesproken, n.l. betere regeling van den financieelen toestand tusschen Rijk en Ge meente, het verzekeringsplichtig stellen van het griendhakkersbedrijf, opneming van den landbouw in de Ongevallenwet enz. Aangenomen werd nog een voorstel van de afdeeling Kralingen om een groote adres beweging in het leven te roepen aan de Re geer iog. om te komen tot grondwetsherzie ning. Ten slotte werd de werkloosheid bespro ken en aangenomen een motie van Rotter dam om aan het Centraal Bestuur op te dra gen een onderzoek in te stellen naar een zoo mogelijk afdoend stelsel van verzeke ring legen werkloosheid en daarover rapport uit te brengen Aan deze motie werd nog toegevoegd, dat het Centraal Bestuur zich personen uit de afdeelingen zal kunnen as- sumeereix. Nadat nog bepaald was, dat de volgende jaarvergadering te Rotterdam zal worden gehouden, werd de bijeenkomst door den voorzitter gesloten met eexx woord van dank aan de afdeeling Kralingen voor haar ont vangst en aan allen voor het welslagen van dit congres Een staking van werkloozen. In een Maandagavond gehouden verga dering van grondwerkers te Amsterdam is eene lange motie aangenomen met tot be sluit de verklaring, dat geen groxxdwerker zich bereid zal verklaren het werk aan de Kostverlorenvaart te verrichten voor f 1.25 per dag van 8 uur en dat er niet beneden het minimum-loon zal gewex'kt worden. In verband met deze motie der arbeiders, "deelde de commissie ten behoeve van de werkloozen mede, dat zij van af giste renmorgen aan alle 110 arbeiders het verder werken voorloopig heeft ontzegd, omdat door de arbeiders gemeenschap pelijk de eisch werd gesteld een nrini- mum-loon te waarborgen van 25 cent per uur, en dat >vel terwijl de arbeiders zich hadden aangemeld onder de door de com missie gestelde voorwaarde van loon naar gepraesteerden arbeid, met een minimum van f 1.25 per dag. De commissie besloot nader, het werk we derom heden morgen uur open te stellen voor allen, die gisteren zijn heengezonden. Zij, die van morgen niet zijn opgekomen, zullen voortaan geen steun, van welken aard ook, ontvangen. Er hadden gister verschillende vergade ringen plaats van fverklooze grondwerkers. Op straat trachtten zij hier en daar le de- monstreereu, maar liet werd door de politie verhinderd. Omtrent hetgeen aan deze deceptie vooraf ging nog het volgende Nadat gistex-ochtend het gebruikelijke ap pèl gehouden was, weigerden alle ai'beiders aan het werk te gaan Door den aannemer, den heer Bartels, is toen een telefonisch ge sprek gevoerd met den aanxxemer van het burger-comité, den heer Scheltema, die te circa negen uur op het terrein vex-scheen. In de directiekeet had toen een langdurige conferentie plaats tusschen den heer S. en het bestuur van „Helpt Elkander", verte genwoordigend door Howerling en De Rijke. Deze conferentie had geen resultaat; de eisch van „Helpt Elkander", dat een loon van 25 ct. per uur zou worden uitbetaald, werd namens het comité van de hand gewezen. Daaraa had nog een bespreking plaat9 tus schen den heer Scheltema en de arbeiders in een der schaftlokalen. De heer S. deed een beroep op het verstand der werklieden en herinnerde er aan, dat hun vrouwen en kinderen de slachtoffers zouden worden van hun hardnekkigheid. Van arbeiderszijde werd daai'op geantwoord, dat de vrouwen en kin deren dat ook nu waren, omdat het loon te gering was, dan dat er nog iets zou over schieten, nadat de arbeiders zich zoodanig er van gevoed en gekleed zouden hebben om in staat tot arbeiden te zijn. De vermaning, zich niet door opruiers te laten opstoken, maakte op de ax-beiders niet den goringsten indruk. Intusschen was ook de wethouder Jitta op het terrein verschenen. De bespi-ekingen hadden geen resultaat, ook nadat ze in de buitenlucht werden voortge zet. Tegen tien uur begonnen enkelen hun schoppen op te zoeken, allengs wex-d dit aan tal gx-ooter en omstreeks half elf was er nie mand meer op het texvein. Het werk was totaal stopgezet. De vertegenwoordigers van het bui'ger- comité gaven den arbeiders de boodschap mede, dat ze om één uur terug verwacht wer den. Onder de arbe-'ders heerschte de mee- ndng, dat degenen, die gistermiddag 't werk niet meer opvatten, van elke uitkeering van de zijde van het comité uitgesloten zijn. Ook stelden ze zich de vraag of de tweo dagen, gedurende welke deze week gearbeid is, uit betaald zullen worden. Gisterennamiddag werd in d'Geelvinck te Amsterdam de huishoudelijke, niet voor de pers toegankelijke vergadering gehouden. Deze vergadering nam met algemeene stem men de volgende motie aan „De huishoudelijke vergadering van "Werkloozen, gehouden in „D'Geelvinck" op Woensdag 20 Januari, gehoord de besprekingen in zake de steunregeling van de Burger Wexkloozen Commissie, gelet op de zeer willekeurige handelwijze der commissie, waar zij tal van werkloozen haren steun onthoudt, noodigt alsnog bedoelde commissie uit over te gaan tot het verstrekken van steun aan alle wexkloozen arbeiders, die werkelijk steun noodig hebben en zich daarvoor aan melden, protesteert tegen het schandalige optreden' der politie tijdens de demonstratie van he denmiddag van de werkloozen, bij het wex-k aan de Kostverloi-en Vaart." Heden 11 uur vergaderen de stakers in het lokaal De Jong, Oudezijds Achterburg wal. Namens de Werkloozen-commissie zijn gis teren een veertigtal andere ingeschreven werkloozen opgeroepen, om tegen een mini mumloon van f 1.25 daags werk aan de Kostverlorenvaart te komen verrichten. Voorts wordt medegedeeld, dat nog eergiste ren door de Werkloozencommissie een rege ling met de 110 arbeiders was getroffen, waarbij liet hun mogelijk werd gemaakt om op den grondslag van stukwerk f 9 a f 10 per week te verdienen. Men was dan ook verrast, dat bij de mogelijkheid van deze verdiensten, met een gegarandeerd minimum van f 7.50 per week, door werkloozen tot staking werd overgegaan. De directie van de werken aan de Kost verlorenvaart deelt mede, dat zich gisteren middag tusschen 1 en 4 uur ruim de helft van de 110 stakende werklieden weder heb ben aangeboden om de weikzaamheden te hervatten, benevens een groot aantal nieuwe werkkrachten. Men hoopt dan ook den ar beid heden weder te doen geschieden. Een kwestie van koop en hypotheek. Het gerechtshof te Arnhem deed gister in civiele zitting uitspraak in de zaak van de stoomolieslagn*ij en graanhan del J. van Vollenhoven, te Amersfoort, ap pellante, procureur mr. H. P. de Wilde, con tra H. v. d. Veer, bakker te Veenendaal, geïntimeerde, procureur mr. A. van der Goes. In een openbare verkooping had appel lante van geïntimeerde gekocht een huis en erf, te Amsterfooi-t gelegen, en den koop prijs daarvoor betaaldlater echter bleek, dat het door haar gekochte en betaalde goed was bezwaard met hypotheek, doordat de Utrechtsche Hypotheekbank dreigde het goed, wegens niet voldoening der rente, te doen vex'koopen. Om deze executie te voor komen, betaalde appellante aan de genoem de hypotheekbank 2187.32, doch vorder de nu dit bedrag terug van geïntimeerde, ome' .t bij den verkoop eenvoudig over de hypotheek was gezwegen en appellante, daar van niets wetende, de volle koopsom aan ge ïntimeerde had voldaan. De geïntimeerde (verkooper) was echter voor de teruggave dier som niet te vinden, bewerende daartoe thans niet meer vex'plicht- te zijn, omdat appellante had kunnen be kend zijn met het bestaan der hypothecaire inschrijvigng, en de rechtbank te Arnhem weest bij haar vonnis van 2 Maart 1908 de vordering af, op grond dat het onroerend goed, blijkens de verkoopacte, was verkocht voetstoots, in den staat waarin het zich be vindt, met alle lusten en lasten, rechten en verplichtingen, heerschende en lijdende erf dienstbaarheden, en de verkooper, bij ge noemde verkoopacte, van alle vrijwaring, voor hem onbekende lasten, werd ontheven. In hooger beroep ging het Hof echter niet mede met deze beslissing der rechtbank, om dat het in de voorwaarden van verkoop geen bepaling vinden kan, waarbij de vrijwaring vo> v eenige hypothecaire inschrijving wordt uitgesloten, en achtte de verkooper wèl tot

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2