7"* Jaargang. Vrijdag 22 Januari 1909. BUITENLAND. M°. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf 1.00. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant rersohijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens b^j de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.00. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 eenls bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelise bepalingen tet het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Bene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Overwegende, dat de vervaardiging van com post en andore meetsoorten bij den gemeente- r eimgitigstbenst ernstige bezwaren ondervindt door de vermenging van (het huisafval met sin tels, gruis en andere bestanddeelen. «afkomstig uit kachels, fornuizen en anidere stookiiniriobtin gen; Overwegendó, diat zulks oisebt in bet vervolg te vorderen, dat ten opzichte van het door den gemeentei-einigingsdiensi afgehaald huisvuil, ge noemde bestanddeelen afgezonderd worden ge- 1 louden van het overige huisvuil; Noodigen de ingezetenen uit, met ingang van 1 Februari 1909 het voor den reinigingsdienst lieetemde afval overeenkomstig bovenstaande splitsingin verschillende bakken of emmers voor den vuilniswagen beschikbaar te houden. Amersfoort, 14 Januari 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester. J.G.STENFERT KRORSK WU.JTIERS. Politiek Overzicht Biilow's lofrede op de spaarzaamheid Vorst Biilow heeft bij de algemeene be- grootingsdebatten in het huis van afgevaar digden een loflied gezongen op de spaar zaamheid. Eéne zaak zonderde hij daarvan uit, door te zeggen ,,Voor de grondslagen van onze welvaart .en onze grootheid, onze macht en onze veiligheid, voor leger en vloot, is het beste juist goed genoeg. Wij kunnen en wij mogen niet sparen op kosten van onze slagvaardigheid en van den vrede van het land Daarbij is onze geografische ligging eene al te ongunstige". Maar iedere andere uitgave moet ook in de militaire res sorten driemaal overwogen worden. En op elk gebied van de staats- en de rijkshuis houding is er gelegenheid genoeg om te spa ren. Hij druktv de vergadering op het hart,' dat opr dit veld regeering en parlement moe ten samengaan, want er is gezondigd bin nen en buiten de muren. Hij gaf eene opsom ming van de maatregelen, die reeds genomen zijn of nog worden overwogen tot besparing van tijd en van geld, om te doen zien, dat de mogelijkheid tot grootere spaarzaamheid be staat en ook de ernstige wil om lesparingen werkelijk in toepassing te brengen. ,,Wij zullen 't niet bij de aansporing laten blijven op de aansporing moeten daden volgen. Er hebben overleggingen plaats in alle Pruisi sche en rijksdiensten om de beste middelen en wegen te vinden, die leiden tot het doel. Terug te keeren tot de ouderwetsche spaar zaamheid, die ons heeft groot gemaakt, dat is ook een eisclj van den dag". Intiisschen met het betrachten van spaar zaamheid alleen zal men er niet in slagen het verbroken evenwicht tusschen de uitgaven en de inkomsten te herstellen. Daartoe is de stijging van de uitgaven te groot geweest. De minister van financiën van Pruisen heeft in zijne millioenenrede ditmaal een zeer pessi- mistischen toon aangeslagen. Die toon was trouwens geheel in overeenstemming met de door hem genoemde cijfers. Het dienstjaar 1907 is gesloten met een tekort van 72 mil- lioen mark. In 1908 zal het tekort 165 mil- lioen bereiken en zelfs 195 millioen, wan neer de landdag de 30 millioen aan nieuwe belastingen, die de regeering vraagt, niet voteert. Voor 1909 wordt een tekort ver wacht van 176 millioen, en wanneer men het reservefonds van de spoorwegen, dat nage noeg is uitgeput, wil vullen en alle gaten van de begrooting wil stoppen, dan zal men on geveer 600 millioen mark noodig hebben. Dat geldt voor Pruisen alleen. Voor het rijk zal men nog dieper in den zak moeten tasten. Zooals bekend is, komt de bundel nieuwe belastingen, die on<ler den fraai klin kenden naam „hervorming der rijks finan ciën" bij den rijksdag is ingediend, hierop neer, dat er voor 500 millioen mark aan nieuwe inkomsten moet worden gevonden. Behalve aan het betrachten van spaarzaam heid, zal men dus zijne krachten moeten besteden aan 'liet opsporen van nieuwe bron nen van inkomsten. Vorst Bülow is niet in gebreke gebleven bij deze gelegenheid ook daarvoor eene lans te breken. Inzonderheid de conservatieve partij heeft hij op het ge- moed gedrukt, dat zij haar verzet tegen eene rijks successiebelasting moet laten varen. Tegen het betoog, dat de successiebelasting in strijd is met conservatieve meeningen en beginselen, voerde hij aan, dat bij de be slissing over de middelen, die noodig zijn om orde in de financiën te brengen, partij programma's en partijbeginselen den door slag niet mogen geven. „Het is daarbij plicht van allen, mee te helpen en offers te brengen. Onze tijd is sociaal en eischt met recht, dat de minder bemiddelden zooveel mogelijk ontzien worden en bij de verdeeling van de lasten het draagvermogen zooveel mogelijk in acht genomen wordt. Daarom moeten naast de belastingen op de artikelen van massa-consumtie ook zoodanige belastin gen gevonden worden, die in de eerste plaats het bezit treffen. Daarom, en omdat om dikwijls overwogen en zwaarwichtige redenen inkomstenbelasting en vermogensbe lasting voor het rijk niet geschikt zijn, heb ben de verbonden regeerïngen de invoering van de successiebelasting en verhoogde „Ma- trilcularbeitrage" voorgesteldIk richt daarom tot de rechterzijde van het huis, tot de veftegenwoordigers van den landbouw in dit gansche huis' en tot c'e landbouwers in het land net. verzoek, met de harde nood zakelijkheid rekening te houden. Wij kun nen niet honderden millioenen van het ver bruik treffen en het bezit geheel vrijlaten. Groote plichten eischen groote offers; zij moeten door allen te zamen gedragen wor den." De verdere loop van deze zitting van rijks dag en landdag zal moeten uitwijzen welken weerklank dit beroep op medewerking heeft gevonden. Duitschland. Bij de algemeene begrootingsdebatten in bet huis van afgevaardigden van den Prui- sischen landdag is de inister-president vorst Bülow terug gekomen op de debatten, die in November jl. in den rijksdag gehou den zijn over de verhouding tusschen den Keizer en den rijkskanselier. Tot nadere toelichting van het toen door hem gespro kene, zeide hij thans •Plicht van den constitutioneel verant woordelijken rijkskanselier en minister-pre sident is het, den drager van de kroon te dekken. Aan deze verplichting heb ik mij nooit onttrokken, sedert ik de verantwoorde lijkheid voor den loop van de staats- en rijkszaken droeg. Ik wil niet alle gevallen opnoemen, waarin ik genoopt was voor den drager van de kroon op te treden. Ik :wil slechts herinneren aan wat ik voor 4 a.5 jaren in den rijksdag heb betoogd, toen de heeren Bebel en Richter vrn kabinetsregee- ringen spraken. Men moet, zeide ik toen, niet vergeten de groote voordeelen, die met eene markante en begaafde individualiteit van een vox-st verbonden Men moet niet onbillijk zijn voor den krachtdadigen en op rechten wil van den Keizer, voor dem groo- teix trek in zijn wezen, voor zijn vrijen en onbevoorooi'deelen zin. Ik heb toen ver klaard, dat ik mij niet wist te herinneren, dat ik mij ooit aan mijne verantwoordelijk heid had onttrokken. En als ik niet meer in staat was deze verantwoordelijkheid te dragen, dan zou ik aan de tweespalt tus schen de opvatting van den monarch ven van mij daardoor een einde maken, dat ik Z. M. verzocht mij van mijn ambt te onthef fen. Zoo heb ik reeds gedaan wat mijn plicht was om ie doen, en alles wat ik ver mocht te doen om den drager van de kroon voor misverstand te beschermen, om zijn gedrag te verklaren en te rechtvaardigen. Ik heb ook, toen het artikel in de Daily Telegraph verscheen en eene groote bewe ging door het land gihg, geen oogenblik ge aarzeld om de toedracht van de zaak juist voor te stellen en de schuld op mij te ne men. Ik lieb in het debat in den rijksdag alles gereleveerd wat kon dienen om den ongelukkigen indruk vah dat intervieuw te verzwakken en weg te nemen. Ik heb het beweferde veidtoclitsplan tegen de Boeren, de verkeerd verstane uitdrukkingen over Ja pan enz. gerectificeerd. Maar ik heb ook den plicht er voor te zorgen, dat tusschen den drager van de kroon on de wensohen en gevoelens vaii liet land niet een twee spalt bestaat, die voor beide partijen nood lottig zou moeten zijn. De verantwooi'de- lijke minister heeft er voor te zorgen, dat de drager van de kroon niet vervreemdt van het het land en het land niet vervreemdt van den drager der kroon. Hij heeft er voor te zorgen, dat de grondwet niet alleen naai de letter, maar ook naar den geest gehand haafd blijft! De Pruisische minister-presi dent heeft bovenal er voor te zorgen, dat de historische stelling van de kroon, die de grondslag van onze welvaart en macht en toekomst is, niet op het spel gezet en niet verbruikt wordt. In dit huis zijn vele man nen, die met trots van zich kunnen zeg gen „trouw &an den Koning tot in het merg". Ik ben echter overtuigd, dat niet al leen zij, maar ieder eerlijke en denkende aanhanger van den monarchalen staatsvorm en van de positie van den Keizer in het rijk mij zal verstaan en mij gelooven zal. als ik zeg, dat ik juist in de zware Novem- herdagen als waarachtig royalist gehandeld heb in overeenstemming met het gansche ministerie en met den geheelen bondsraad. Van deze overtuiging laat ik mij niet af brengen, ook niet door domme of perfide dag bladartikelen, door praatjes en camarillage roep. In deze mijne plichtvervulling zal ik niet verlammen, zoolang ik de verantwoor delijkheid draag voor de zaken van het lani, de liefde voor het vaderland, de trouw aan het koninklijke liuis wijzen mij den weg, dien ik moet gaan. Laat ons allen werkzaam zijn, opdat de herinnering aan de daden van onze Koningen en alles wat zij voor dit land hebben gedaan, in de toekomst niet verduis terd wordt. De Hohenzollerns hebben voor het Duitsche volk den droom en den wensch van eeuwen vervuld, door de stichting van het Duitsche rijk. In het vertrouwen tus schen vorst en volk is de ernst, wanrmee van beide zijden deze betrekking wordt op gevat, hierin dat de vorst zich voelt als eer ste dienaar van het land en dat het land weet, dat de belangen van het land ook de belangen van den vorst en zijn richtsnoer zijn, daarin lag in liet verleden onze kracht, daarop berust ook onze toekomst. Frankrijk, Overeenkomstig eene door de Kamer aan genomen wet heeft de Fransche minister van buitenlandsche zaken een aantal handelsat tachés benoemd. De consul Ferrann te Stuttgart, is o. a. tot handelsattaché voor Duitschland, België, Nederland en Zwitser land benoemd. P a r ij s, 2 1 Jan De afgevaardigde Rouanet vroeg de dringendverklaring voor eene motie, die de regeering uitnoodigt geen emissie van waarden van buitenlandsche staten in Frankrijk toe te staan, voordat aan het parlement de voorzorgsmaatregelen zijn medegedeeld, die genomen zijn ter beveili- ,ging van de nationale belangen. Hij had "daarbij het oog op de Russische leening, waarvoor hij de verantwoordelijkheid van de socialisten wil afwentelen. Het voorstel werd terstond in behan deling genomen. Rouanet kwam op tegen de Russische leening. In ren tijdsverloop van 16 jaren zijn 18 milliard Fransch kapitaal naar het buitenland gegaan. Dit is te veel. Niet alleen de materieele, ook de moreel© belangen worden daardoor geschaad. Men vraagt van Frankrijk millioenen, om de handlangers der corruptie te kunnen betalen. De president vermaande den spreker zich te matigen in zijn oordeel over buitenland sche regeeringen, waarop deze zeide: „Men wenscht, dat wij het Czarisme in zijn bestaan en zijn doodstrijd zullen steunen." Minister Pichon en een ^root aantal af gevaardigden protesteerden. De voorzitter maande Rouanet ernstig aan tot kalmte; waarop deze verklaarde: „Men heeft het recht te protesteeren tegen eene leening, die bestemd is voor het onderhoud van de Rus sische zwarte benden". (Rumoer op alle banken, toejuichingen aan de uiterste lin kerzijde). Hij bestreed daarna heftig de Rus sische politiek in Perzie, die Frankrijk niet mag steunen met zijne milliarden. Minister Pichon kwam op tegen de voor stelling van Rouanet. De wijze waarop zijne woorden over de Russische binnenlandsche staatkunde waren ontvangen, bewees vol doende hoe de opvatting van de vertegen woordigers van het land is. De minister her innerde aan zijne verklaring, dat de regee ring leeningen goedkeurt, uitgeschreven on der grondwettelijke waarborgen. Nu vraagt de Russische regeering ons, in overeen stemming met de Doema, de leening te Pa rijs toe te laten. „.Rouanet heeft gesproken van het prestige van Frankrijk; ik ben van meening, dait wij er belang bij hebben, dat de met ons verbonden mogendheden poli tiek, economisch en financieel zoo krachtig mogelijk zijn. Nooit was het verbond tus schen Frankrijk en Rusland nauwer en loya ler dan thans. De leening zal worden aange wend in overeenstemming met de nationale belangen van beide landen". Wat Perzië betreft zeide de minister, dat de Engelsch-Russische overeenkomst de beste waarborg is voor dat land, en dat daar om de republiek de Engelsch-Russische poli tiek in Perzië steunt. Wij hebben geen enkel belang van Frankrijk verwaarloosd en wij zullen voortgaan met de behartiging van onze belangen, die solidair zijn met die van Rusland ;n eene mate als zij nog nooit te voren zijn geweest'. Minister Caillaux verklaarde daarop, dat hij zich niet had verzet tegen de leening, omdat de kleine spaarders, die zullen in schrijven, geen nadeel zullen lijden. De motie-Rouanet werd verworpen met 430 tegen 104 stemmen, waarna de zitting gesloten werd. In antwoord op een vraag in den senaat- verklaarde minister Briand, dat de verhalen over de bij de viervoudige terechtstelling te Béthune voorgekomen ongeregendheden zeer overdreven waren. Hij deelde verder mede, welke maatregelen hij had genomen om in het vervolg dergelijke ongeregeldheden te voorkomen P a r ij s 2 1 Jan. Bij de behandeling voor de correctionneele rechtbank van het proces tegen de personen, die ongeregeld heden hadden veroorzaakt bij de opvoering van „Le Foyer", werd André Gaucher, een der beschuldigden, die de rechters voor fal sarissen uitmaakte, op staanden voet veroor deeld tot twee jaren gevangenisstraf en on middellijk in hechtenis genomen Er vielen heftige tooneelen voor tijdens de zitting, zoodot de commandant van de paleiswacht moest optreden. Volgens een bericht uit Moulins aan de Liberté gaf de opvoering van hetzelfde stuk daar ter stede heden aanleiding tot heftige tooneelen. Er werden een tiental personen, waaronder verschillende menschen van aan zien, in hechtenis genomen. Engeland. Londen, 22 Jan. Uit Birmingham wordt van gisterenavond bericht, dat Jozef Chamberlain zich weder beschikbaar zal stel len voor een mandaat bij de eerstvolgende algemeene verkiezingen. Oostenrijk. De regeering heeft bij den rijksraad een wetsontwerp ingediend, waarbij eene zelf standige faculteit voor rechts- en staatswe tenschappen met het Italiaansche als onder wijstaai te Weenen wordt opgericht. Het Prager Tagblatt bericht over het vertrek van hoogleeraren aan de Duitsche universiteit te PraagIn het wintersemes ter gingen drie professoren naar Graz en Innsbruck; thans gaan drie anderen naar Weenen. Drie professoren nemen hun eme ritaat. Daarmee is de lijst van de vertrek- kenden nog niet uitgeput. Het vertrek van zoovele professoren wordt met de politieke omstandigheden in verband gebracht. Rusland. Petersburg, 21 Jan. Een oekase van den Czaar aan den minister van finan ciën bewilligt de uitschrijving van een 41 percentsleening tot een bedrag van nominaal 525 millioen roebels. Do Özaar heeft gunstig beschikt op een aanvraag van de al-Russische luchtscheep- vaartclub om een nationale inschrijving te mogen openen voor het bouwen van een vloot \an luchtschepen De statuten der club be vatten de bepaling, dat deze vloot in tijd van oorlog ter beschikking van de regeering zal worden gesteld. Petersburg, 21 Jan. Aan een groot aantal Petersburgsche.bladen zijn he den boeten opgelegd, loopende van 300 tot 1000 roebels, omdat zij uit vreemde bladen berichten hebben overgenomen, inhoudende dat agenten van de Russische politie deel genomen hebben aan het verrichten van ze kere daden van terrorisme. Servlfi. Belgrado, 21 Jan. In de skoep- schtina deelde de voorzitter mede, dat de crisis is geëindigd en dat het kabinet het volledige vertrouwen van den Koning en de vergadering geniet. De crisis is opgeschort wegens den buiten- landschen politieken toestand. Dc stemming jegens Oostenrijk uit zich thans met wat meer bezadigdheid. Onder voorzitterschap van den minister van oorlog heeft een groote militaire raad plaats gehad, waaraan alle divisiecomman danten en de inspecteurs van de verschillen de wapens hebben deelgenomen. Een regi ment infanterio en een escadron van 't Bul- gaarsche leger zijn gezonden naar Tsaribrod aen de Servisch-Bulgaarsche grens. De Ser vische politieke kringen toonen zich over dien maatregel van de Bulgaarsche regee ring zeer verbaasd en kunnen zich de reden er van niet verklaren. Bulgarlji. Een vertegenwoordiger van de Bulgaar sche regeering is te Parijs aangekomen om te onderhandelen over het sluiten van eene leening tot bevrediging van de door Turkije gestelde eischen tot schadevergoeding. Vol gens een bericht van de Frankf. Ztg., is Bulgarije bereid 100 a 110 millioen met dit doel op te nenfen. In de diplomatieke krin gen houdt men de bij legging van het Tuvksch-Bulgaarsche"geschil voor verzekerd. Uit Sofia wordt aan de Temps bericht, dat een zesvoudige arrestatie heeft plaats gehad ten gevolge der ontdekking van eene samenzwering tegen Koning Ferdinand. Bij zonderheden ontbreken. Oe Balkancrisis. Weenen, 21 Jan. Het protocol van de Oostenrijksch-Turksche overeenkomst kwam gisteren te Weenen aan. Het is mo gelijk dat Oostenrijk eenige wijzigingen ver zoekt vóór de officieele sluiting der over eenkomst. Katholieke kringen in Oostenrijk protesteeren tegen zekere concessiën aan Turkije gedaan, met name het afzien van het protectoraat over de katholieken in Albanië. Konstantinopel, 21 Jan. De Kamer besloot den groot-vizier te verzoeken het Oostenrijksch-Turksche protocol de passage te schrappen betreffende den sand- jak Nowibazar. De Köln: Ztg. bericht uit Weenen Om trent een protest van Montenegro tegen het accoord van de Porte en Oostenrijk-Honga- rije, merkt men hier op, dat Montenegro er meê wil dreigen zijne schadeloostelling voor zijne belangen, die volgens zijn bewe ren door de inlijving van Bosnië bedreigd zijn, thans ook naar de Turksche zijde te zoeken in Albanië en Oud-Servië. Turkije heeft van Montenegro en Servië de on dersteuning van hunne aanspraken op de conferentie toegezegd, voor zoover zij niet tegen Turkije gericht zijn. Het accoord laat nu Bosnië aan Oostenrijk-Hongarije over als souvereiu bezit, sluit dus de territoriale schadevergoeding van Montenegro in Bosnië uit. Dit maakte echter een belangrijk be standdeel van de aanspraken van Montene gro uit. Daarmee heeft, naar de opvatting van Montenegro, Turkije zijn belofte ver broken en Montenegro de vrijheid terugge kregen tot zijne oude politiek terug te kee ren en te streven naar het verkrijgen van gebied ook op Turksch gebied. De oorlogsbeweging in Montenegro en Servië volgt men hier aandachtig, maar met onverstoorbare kalmte. Onder de Servische oorlogstoebereidselen rekent men in Wee- "nen, behalve de ijverige werkzaamheid van den minister van oorlog, die de divisie-com mandanten tot eene beraadslaging heeft bij eengeroepen, ook de aankomst van een nieuw transport oorlogsniaterieel in Saloniki, dat terstond door een Servischen kolonel in ont vangst gen amen is. Konstantinopel, 21 Januari. Prins Rechad Effendi, de vermoedelijke troo'nsopvolger, prins Joessoef Izzeddin Ef fendi en nog eenige andere prinsen woonden lieden voor het eerst de zitting van de Kamer bij. De minister van financiën gaf inlichtin gen over de heffing van onwettige belastin gen in Yemen. De discussie lokte heftige aanvallen uit. De minister erkende de on rechtmatigheid van de heffing, maar drong er op aan haar voorloopig te handhaven in liet belang van den dienst der begrooting. 's Ministers verklaringen werden goedge keurd. Konstantinopel, 21 Jan. Men deelt mede, dat de grootvizier eene vergis- sing beging, toen hij sprak van het geheel© Sandjak, want Oostenrijk bezette in 1878 slechts Tachlidge, Priopolje en Otend. De interpollant, die de zaak ter sprake bracht, liet zich in vijandige bewoordingen uit over Oostenrijk. Weenen, 21 Jan. Volgens een ♦«In gram uit Belgrado aan de Neue Freie Presse is men in politieke kringen van meening, dat de opnieuw door Servië aan den dag gelegde militaire beschikkingen ten doel heb ben druk uit te oefenen op de mogendheden, op het oogenblik dat het zenden van een nota in voorbereiding is. Konstantinopel, 21 J anuari. Do zaakgelastigde van Montenegro heeft per telegraaf bevel van zijne regeering gekre gen om de aandacht van de Porte te vesti gen op de verbazing en teleurstelling van Montenegro over de wijze, waarop Tur kije de zaak van Bosnië en Herzegowina heeft behandeld, en op de gevoeligheid, die hierdoor in het vorstendom is ontstaan. Hij moet er op wijzen, dat het schijnt alsof Montenegro uitsluitend op zijne eigen krach ten zal zijn aangewezen om te trachten eene billijker oplossing te krijgen. Turkije. Volgens den Ikdam -s aan het ministerie vdn buitenl. zaken opgedragen, door tus- schenkomst van het Turksche gezantschap in Athene met den meesten nadruk ter kennis van de Grieksche regeer'ng te brengen, dat er geen sprake van is, dat Turkije Kreta voor geld prijs geeft. Uit Macedonië wordt het houden van pro testvergaderingen tegen de inlijving van Kreta bij Griekenland bericht. Marokko. Tanger, 21 Jan. Uit Fez wordt van den 18. bericht, dat Moeley Hafid den stam Boemzian en een gedeelte van den stam Huyiana tegen den roghi heeft gezon den, door wien zij werden verslagen Perzlé* Konstantinopel, 21 Jan. De Andjuman te Tabriz heeft aan dien te Kon stantinopel geseind, dat het leger der reac- tionnairen, onder bevel van Ismed Khan, driemaal het leger der liberalen, dat aange voerd werd door Sattar Kian, heeft aange vallen. Laatstgenoemd leger moest zich met zeer groote verliezen terugtrekken. Zuid-Afrika. Johannesburg, 21 Jan. Acht honderd Chineezen van de Village Deep- mijn zijn heden in opstand gekomen, ton ge volge van een misverstand in verband met het Chineesche Nieuwjaar. De politie gaf vuur, waardoor zes Chineezen gedood on vijftien gewond werden. Allerlei. Home, 21 Jan. De Koning heeft een besluit onderteekend betreffende de verzeke ringen in de provinciën Reggio di Calabria en Messina. Het besluit stelt den vervaldag uit van de betalingen der premiën voor ver zekeringen op het leven en tegen ongevallen, daaronder begrepen d& arbeids-verzekerin- gen. Rome, 21 Jan. De stedelijke commis sie te Messina heeft per telegraaf tot minis ter-president Giolitti het verzoek goricht, den staat vim beleg op te heffen. De Corriero d'Italia verzekert, dat tegen het einde van' de maand Giolitti den Koning een besluit zal aanbieden tot opheffing van den staat van beleg en om daarvoor in de plaats te stellen een burgerlijk commissariaat, dat zal worden opgedragen aan den senator Pa terna. Rome, 21 Jan. Volgens de Popoio worden omstreeks 130.000 overlevenden van de rnmp onderhouden door publieke hulp,

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1