BINNENLAND. lal ontzeggen een dergelijke» eisch te stel len. Ook in diplomatieke kringen wordt dit recht van Senjjië in ÈwijM getrokken. J Belgra Jdf'zï'j a 6. Inan t wóórd om eene vraag zeide de minister-president, dat de ministerraad nog niet van godachten ge wisseld had over eenige nota van den minis ter van buiteulandsche zaken betreffende nieuwe eischel van Berm In de -skoopech- tina deed de minister van binnenl&ndsc-he za ken, in zijn antwoord op eene interpellatie ovér de kwestie van Bosnië en Herzegowina de natuurlijke banden van die gewesten met den. Servisch en stam uitkomen. Hij wees op de 'volledige gemeenschap van taal en van neigingen. Tengevolge van de inlijving maakte zich eene oorlogszuchtige koorts van do Montene- grijnen meester, waaraan, op raad van be vriende staten, vorst Nicolaas, dank zij zijn overwicht, een teugel kon aandoen. Wij heb ben alle hoop In de uitkomsten van de con ferentie. Wij kunnen niet gelooven, dat de groove mogendheden de Servische natie ter dood kunnen veroordeelen, want Bosnië en Herzegowina zijn voor de Servische natie wat do provincie Moskou voor Rusland is. Wij gelooven niet, dat de mogendheden de laatste Oostenrijksch-Turksche onderhande lingen over eene schikking door middel van eene geldelijke uitkeering kunnen goedkeu ren, want de Balkanstaten zijn bereid hun bestaan voor die gewesten in de schaal te werpen en zij zijn des te meer gezind om daarvoor millioenen te geven. Door de inlij ving wordt het einde van het politieke be staan en van de onafhankelijkheid der Ser vische staten eene vraag van tijd. Wij kun nen geen andere oplossing toelaten, dan hunne vereeniging met de Servische staten of hunne volkomen zelfstandigheid. Wan neer onze hoop in de conferentie werd teleur gesteld, blijft de hoop in ons zelf solidair met alle Serven. De Skoepschtina nam een besluit aan, waarbij de regoering wordt uitgenoodigd in overeenstemming met Servië nog krachtiger dan tot dusver het standpunt te handhaven, dat beantwoordt aan de wenschen en behan gen van de Servische zaak. Cettinji, 2 2 Jan. De skoepschtina heeft, nadat zeer heftige redevoeringen wa ren voorafgegaan, een besluit genomen, waarbij de autonomie van Bosnië en Herze gowina werd uitgeroepen. In de Turksche bladen worden eenige na dere bijzonderheden medegedeeld over het uit negen artikelen bestaande ontwerp-proto- kol over de Oostenrijksch-Turksche onder handelingen. In art. 5, dat aan Turkije vol ledige vrijheid toestaat in zijne handels- en tol-politick, verbindt Oostenrljk-Hongarije zich binnen twee jaren na de onderteekening van de overeenkomst oen handelsverdrag met Turkijo te sluiten, en wel niet op den grond slag van de capitulation. Naar aanleiding van de bepaling over do godsdienstvrijheid voor de in Bosnië en Herzegowina wonende mo hammedanen wordt opgemerkt, dat in de geboden niet de naam van den sultan, maar die van den kalif als godsdienstig opperhoofd zal worden genoemd. De mohammedanen hangen, gelijk vroeger, van den sjeik-ul-islam af, wien het rcoht der bonoeming van den eersten oelema toekomt. De uitdrukking „inlijving" ontbreekt in het ontwerp; in plaats daarvan is „erkenning van den tegen- woordigen toestand" gezet. Het in de oor- spronkalijko Oostenrijksche voorstellen ver melde protectoraat van Oostenrijk over de katholieke Albaneezen is in het ontwerp-pro- tokol niet opgenomen. Weenen, 22 Jan. Heden had hier in het ministerie van buitenlandsche zaken de eerste conferentie plaats over het pro tocol betreffende het Oostcnrijksoh-Turk- sche accoord. Het uit Konstantinopel afkomstige ge rucht, dat Bulgarije een zekere door moham medanen bewoonde strook Oost-Rumelisch gebied wil afstaan ter vervanging van de door de Porto verlangde schadevergoeding in geld, wordt, volgens den correspondent van de Voseische Ztg. te 8ofia, daar beschouwd als een verzinsel van Turksche zijde. Mi- gers van Bach als cantor aan de Thomas- kircho te Leipzig, en van den Berlijner kapelmeester Johannes Eccard. Tegen het einde van do 16de eeuw begon de a-oappeüa door koorstemmen begeleide gemeentezang haar polyphonen ondergrond te verliezen, daar het orgel, door voortdu rend aangebrachte verbeteringen een instru ment van beteekenis geworden, de harmoni sche begeleiding der koraalmelodie overnam, waardoor de andere stemmen geheel uit het gemeentegezang werden buitengesloten en naar het gebied der kunstmuziek terugge drongen. III. Zooals wij roods opmerkten, neemt in het oratorium „Die Geburt Christi" het koraal een zeer belangrijke plaats in. Behalve dat het vier malen er in optreedt als zang der gemeente, wordt in bijna alle koren de koraalmelodie afwisselend in de verschillen de stemmen er door heen geweven. Zoo ligt b.v. in no. 3 de koraalmelodio „O Heiland, reiss die Himmel auf" in de sopraanpartij, terwijl deze zelfde melodie in no. 5 door de tenoren wordt gezongen in no. 12 hooren we do koraalmelodie „Hosianna, David's Sohn" in de baspartij. De componist heeft zijn werk in 3 afdee- lingen verdeeld, waarvan de eerste getiteld is „Die Verheissung", en waarin beurtelings koor en solostemmen ons spreken van den be loofden Messias, die een einde zal maken aan de ellende, die door den zondeval over het mensohdom is gekomen. Een der schoonste gedeelten uit deze afdeeling is zeker wel no. 5; nadat de tenor-solist in een recitatief heeft gesproken van een nieuwon twijg, die zal ontspruiten aan den ouden 6tam van Isaï, geeft een machtig koor „O Erd'schlag aus", uiting aan do blijdschap, die door deze verwachting wordt opgewekt De gemeente sluit du eerste gedeelte af door het zingen van het koraal „Ioh lag in sohweren Ban den". Do tweede afdeeling geeft ons „die Erfül- nisterieele kringen verklaren, dat een derge lijk gerucht, om welke redenen het ook moge zijn verspreid, niet kan bijdragen om te ver- gemakkelijken, dat Turkije en Bulgarije zich met elkaar verstaan, want als iemand in Konstantinopel mocht rekenen op territo riale schadeloosstellingen, darf zou zulk een plan golijk staan met het lichtzinnig uitlok ken van oen oorlogsconflict met Bulgarije. Wat de Turksch-Bulgaarsche overeenstem ming betreft, wordt verklaard, dat die be zwaarlijk mogelijk is voordat het Oosten rijksch-Turksche accoord is tot stand geko men in ieder geval zal de Bulgaarsche re goering niet eerder onderhandelaars naar Konstantinopel zenden, dan als daar de Bul gaarsche stelling wordt aangenomen, dat er alleen vergoeding moot worden gegeven voor werkelijke belangen, die benadeeld zijn. On gegrond is het bericht, dat de Bulgaarsche regeering er reeds in heeft toegestemd aan Turkije een grooter bedrag aan te bieden dan 82 millioen frs Turkije. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de Sultan hersteld en alle ongerusteheid gewe ken is. Konstantinopel, 22 Jan. Kia- mil pacha verklaarde in een gesprek. „Wij zullen een aanbod-van Bulgarije tot betaling van een som van 6A millioen T. P. nooit aannemen". De boycot van Oostenrijksche koopmans goederen gaat nog steeds voort. De boycot tegen de Oostenrijksche goede ren is nog steeds niet ten einde. Uit Saloniki wordt aan de Vossische Ztg. bericht, dat voorloopig het boycotcomité evenmin in die haven als in het binnenland de opheffing van de boycot toelaathet ontziet zelfs geen middelen van geweld om haar te handhaven. De handel lijdt van dag tot dag meer onder deze toestanden. Marokko. De Fransche gezant Regnault heeft Woensdag mder hevigen regen van Tanger uit de reis aanvaard naar Fez, om te vol doen aan de uitnoodiging van den Sultan van Marokko, die den tegenwoordiger van Frankrijk in zijn hoofdstad wenschte te be groeten. Volgens een bericht uit Fez, worden door den Sultan grootsche toebereidselen ge maakt voor de ontvangst van den Franschen gezant. Deze zal zelfs worden begroet met de Marseillaise, uitgevoerd door de muziek kapel van dei. Sultan. Moulay Hafid nl heeft mevr. Murat, de echtgenoote van een Franschen geneesheer te Fez, verzocht zijn kapelmeester de melodie te leeren. Vereenlgde Staten. Washington, 22 Jan. Het Huis van vertegenwoordigers heeft met 158 tegen 108 stemmen het voorstel aangenomen, aan bevolen door de commissie van marinezaken, om twee slagschepen te bouwen in plaats van vier, zooals de regeering had gevraagd. Montreal, 22 Jan. In den laten namiddag verluidde, dat Morse, vice-presi dent en algemeen directeur van de Grand Trunk Pacific Railway, is afgetreden. Er wordt voor dit plotseling aftreden geen reden opgegeven. Er wordt geen opvolger genoemd. Het boricht veroorzaakte hier groote opgewon denheid. Chili. Santiago de Chili, 22 Jan. Het ministerie is aldus samengesteld Bin- nenlandsche zaken Eduard Charme, buiten landsche zaken, eeredienst en kolonisatie Raphael Balmareda, financiën Louis De- voto, justitie en openbaar onderwijs George Hannens, oorlog en marine Dario Zanartu, nijverheid Emmanuel Espinoza Zara. Allerlei. Messina. 22 Jan. Eenige lichte schokken werden heden nacht waargenomen. De postdienst is hersteld. De opgravingen worden voortgezet. Men werkt aan het plan voor een nieuwe stad. Reggio di'Calabria, 22 Jan. Hedenmorgen om 4 uur werd eene zware schok van aardbeving waargenomen, die voorafgegaan werd door gerommel. lung". In een recitatief vertelt de tenor-so list (Evangelist) ons, hoe de engel Gabriel zich naar de maagd Maria begeeft, en dan hooren we in een samenspraak tusschen Ga- briël (alt) en Maria (sopraan) hoe de blijde boodschap wordt aangekondigd. „Jesus ist ein süszer Nam" klinkt het dan in een zeer fijn bewerkt koor, gevolgd door een machti gen vreugdezang met de koraal-melodie in de bas .Hosianna, David's Sohn". Nadat de evangelist het bij'belsch verhaal verder heeft voortgezet, en verteld heeft van de volkstel ling onder Augustus enl den gang van Jozef en Maria naar Bethlehem, wordt door het koor de geboorte van het kindeke Jezus be zongen met (het verrukkelijke oude Kerst lied uit do 14de eeuw „Es ist ein' Ros (oor spronkelijk Reis) entsprungen", door den componist op zeer sc'hoone en origineel© wijze bewerkt. Na een kort tusschenspel volgt dan een bekoorlijk duet tusschen Jozef (baryton) en Maria, die samen bij de kribbe oen wiegeliedje zingen; hier heeft de com ponist ook weer gebruik gemaakt van de melodie der oude middeleeuwsche hymne „Resonet in laudibus". Aan 'het eind hooren we nog een schoonen lofzang der engelen „Ehre sei Gott in der Höhe" en dan wordt de afdeeling weer besloten door den zang der gemeente, die het koraal aanheft„Al- lein Gott in der Höh' sei Ehr". Het begin der derde afdeeling „die Anbe- tung" brengt ons bij de herders op het veld, en na een inleiding, die ons eenvoudige her- dersmuziek doet hooren, komt eerst een kin derkoor (hiervoor heeft de toondichter weder om een oude middeleeuwsche hymne ge bruikt: „Quom pastores laudavere"), waar bij zich later de heTders aansluiten, en daarna een volkskoor (gebouwd op eene oude Boheomsche melodie)vol 'blijdschap ma ken zij zich op om te gaan naar den stal to Bethlehem om te zien en te aanbidden. En als zij daar gekomen zijn, geven zij aan hunne vreugde uiting in een jubelenden zang (soli en koor): „Nun singet uad Beid froh" P a r ij s 2 2 Jan. Uit Havana wordt aan de Liberté geseind Er is een hevige brand uitgebroken in de stad en de haven Tibara bij Havana De geheele stad loopt gevaar; er zijn 30 dooden en vele gewonden Johannesburg, 22 Jan. Als ge volg van aanhoudende regens zijn verschei dene dammen in de mijnen gebroken. Men bericht, dat de goudmijn in Witwaterrand, bekend als de mijn van Knight, door het breken van een dam is overstroomd10 blanken en 150 inboorlingen zijn verdron ken. Londen, 22 Jan. Reuter verneemt, dat de Consolidated Goldfields South-Africa Company het volgende telegram uit Johan nesburg heeft ontvangenTengevolge van ongewoon hevige regens, die nog voortdu ren, is veel schade aangericht. Vele men- schenlevens zijn verloren gegaan. Wij geloo ven niet dat een van onze mijnen er door getroffen is. Johannesburg, 22 Jan De overstrooming heeft zich uitgebreid over de geheele kolonie. De spoorwegdienst is in de war en de telegrafische verbindingen in ver schillende richtingen zijn verbroken. Het spoorwegverkeer met het Noordwesten van de kolonie zal vermoedelijk eerst na een week hersteld zijn, omdat een aantal brug gen weggeslagen zijn. Voor zoover bekend is, zijn er in de buitendistricten geen per sonen om het leven gekomen uit Witwaters- rand echter wordt officieel bericht, dat 7 blanken en meer dan 100 inlanders afgeslo ten zijn ^n dat er niet de minste hoop op hun redding bestaat. Johannesburg, 22 Jan. De he vige regenval houdt aan. Er heerscht groote ongerustheid in de kringen van belangheb benden bij de mijnen over hetgeen te wach ten staat, wanneer de regen niet spoedig ophoudt, want een erns ige overstrooming zou den arbeid in de mijnen in hooge mate belemmeren De Staatscourant van Zaterdag 23 Januari bevat o. m. de volgende Kon. be sluiten benoemd tot notaris te Nijmegen E. M A. de Bruijn, notaris te Roermond; benoemd tot burgemeester van Anloo J H. H. Römelingh, burgemeester van Zwee- lootot burgemeester van Schalkwijk en Tuil en 't Waal J. Kleinschmidt benoemd tot lid der Staatscommissie voor de arbeidsvoorwaarqden van Rijkswerklieden mr. J. B. Pevrot, lid van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten; op verzoek eervol ontslagen als buiten gewoon lid van den bestuursraad van Suri name G. J. Staal, gouvernements-secretaris van Nederl.-Indië, gedetacheerd bij het de partement van Koloniën. met ingang van 1 Februari 1909, be noemd tot plaatsvervangend voorzitter van den Raad van Beroep voor de vermogens belasting te Arnhem en van dien voor de personeel e belasting aldaar de heer jhr. mr W. E. Th. M. van der Does de Willebois raadsheer in het gerechtshof te Arnhem, wonende aldaar. H. M. <le Koningin verwelkomde Haar tante, de hertogin van Albany, ten paleize van H. M. de Koningin-Moeder aan het déjeuner, dat onze Koningin daar in den laatsten tijd gewoon is dagelijks te gebrui ken. Reeds lang werd door H. M. de Ko ningin met belangstelling gevolgd al hetgeen in ons land door verschillende vereenigingen en personen werd gedaan in het belang van den volkszang en tot aanmoediging van het dichten en componeeren van geschikte volks liederen. Yan de poging der Nationale Vereeniging voor den volkszang om een geschikten bun del volksliederen samen te stellen, welke bleek uit de oproeping onlangs in de bladen verschenen, werd door H. M. met waardee ring kennis genomen en wij vernemen dat H. M. zich hieromtrent nader door den (melodie van het oude Kerstlied „In dulci jubilo", met- vervanging van de Latijnsohe regels door Duitsche). Een herder verhaalt nog hoe, terwijl hij bij zijne kudde de wacht liield, een engel hem de blijde boodschap kwam brengenzijn eenvoudige zang word» telkens onderbroken door een herderkoor, dat met zijne blijdschap instemt. Nadat de Evangelist verder verteld heeft hoe de her ders, na het kindeke gezien te hebben, den stal verlaten onder het zingen van een lof zang ter eere van Israëls God, „Gelobet sei der Herr" (soli en koor), volgt in langzaam tempo een machtig dubbelkoor „Also hat Gott die Welt geliebt", waar tusschen door een kinderkoor eene koraalmelodie doet hoo ren. Het geheele werk wordt besloten door ge zang der gemeente, waarvoor de componist zich heeft bediend van dezelfde koraalmelo die, die ook hei werk geopend heeft, nl. het beroemde LutJhersohe ,,Vom Himmel hoch da komm ich her". Misschien zal deze of gene lezer de op merking maken, dat 'het werk van Herzogen- berg niet rijk is aan muziek van oorspron kelijke vinding, welke opmerking we dan ook toestemmend moeten beantwoorden. We gelooven echter, dat men dit niet moet toeschrijven aan armoede aan vinding bij don kunstenaarhet is zeker zijn bedoeling ge weest ons in dit oratorium melodieën te doen hooren, in lang vervlogen tijden ont staan en dio aan zoovele opeenvolgende ge slachten hebben gediend om uiting te geven aan de gevoelens, door de viering van het heerlijke Kerstfeest bij hen opgewekt. En deze melodieën heeft hij op dikwijls zeer oorspronkelijke wijze bewerkt en samenge voegd tot een geheel, dat zeker niet zal nalaten indruk op den hoorder te maken, vooral al6 he»t. uitgevoerd wordt daar waar het thuis behoort, nl. in het kerkgebouw. voorzitter der vereeniging heeft laten inlich ten. H. M. de Koningin heeft gisteren een gift van 500 doen toekomen aan het Alge meen comité tot bestrijding van de gevolgen der werkloosheid te 's Gravenhage. H M. de Koningin-Moeder heeft I 500 doen toekomen aan het comité voor de weldadigheidssoirée, Donderdagavond in het gebouw voor K. en W. te 's Gravenhage gegeven, ten voordeele van de slachtoffers van Italië - Mevrouw BlankestijnVan Doorn, echtgenoote van den burgemeester van Har- melen, heeft het initiatief genomen tot- vor ming van eene commissie aldaar, in zake huldeblijk aan H. M. de Koningin, bij H. D. blijde verwachting. Geschenk aan H. M. de Koningin. De oudste twee Vfouwen- vereenigingen in den lande, Arbeid Adelt en Tesselschade, hadden zich vereenigd om, indiej^ blijken mocht dat II. M. naast de vele geschenken, die voorbereid worden, ook een algemeen vreugdeblijk, bestaande in een fonds voor liefdadige doeleinden, zou wen schen te aanvaarden, daarvoor bijdragen in te zamelen door 't geheele land. Nu omtrent den wensch der Koningin zekerheid is ver kregen, zullen de Besturen van genoemde vereenigingen een oproep richten tot alle inwoners van Nederland in den omschreven zin. De minister van Waterstaat, mr. Regout, blijft nog tot de tweede helft van Juli e. k. in het hotel des Indes te 's Gra venhage wonen. Op den dag zijner benoeming tot mi nister van Waterstaat heeft mr. L. H. W. Regout tevens besloten uit zijn zaak de be kende porseleinfabriek, gevestigd bij Maas tricht te treden. Hij heeft n.l. door middel van aankondi ging in de St.-Ct. bekend gemaakt, dat hij van af 27 Januari a.s. zal ophouden aan sprakelijk en besturend vennoot te zijn van de te Meerssen zetel hebbende vennootschap „Porselein- en Muurtegelfabriek Mosa en Glasfabriek Stella" en dat in zijne plaats van af dien datum zal optreden de heer J. van Wayenburg te Maastricht. Nederland en Venezuela. De gevolmachtigde van Venezuela, dv. Paul, heeft behalve den reeds vermel den secretaris, nog aan zijne zending hier te lande toegevoegd den heer Emilio Cal- catoo, als secretaris en Ricardo Montès als attaché. Beide heeren zijn gisteren in de residen tie in het hotel des Indes aangekomen. Castro. Reuter seint uit BerlijnCastro ver liet gisteren voor de eerste maal na de ope ratie gedurende een half uur het bed. Hij blijft nog 14 dagen in de kliniek van prof. Israël. Nota's van Eerste Kamerleden. In eene bij het afdeelingsverslag -der Eerste Kamer over de begrooting van bui tenlandsche zaken gevoegde nota heeft de heer Carel van Heeckeren gevraagd of de Regfering bezwaar heeft ori zich tot de binetten van Berlijn en van Londen (en zco noodig ook tot de .-mdeie deelnemer-) te wenden met de vraag, of die regeeringen zich op grond der N oordzee-enten te va\ J908 gebonden achten, om, ingeval van een Europeeschen oorlog of dreigenden oor log, de integriteit en c. q. de neutraliteit van het Nederlandsche grondgebied te eer biedigen. De heer Kist heeft bij het afdeelingsver slag der Eerste Kamer over de begrooting van justitie eene nota gevoegd, waarin hij den minister in overweging geeft de inge trokken ontwerpen betrekkelijk den ach terstand bij de rechterlijke colleges, naar de omstandigheden gewijzigd, zoo spoedig mogelijk weder in te dienen, in afwachting eener omwerking van het afgestemde ont werp betrekkelijk de pensionneering, welke quaestie echter, evenmin als die van den isnicus judca (het tweede deel van het ver worpen wetsontwerp) als urgent is te be schouwen. Kamerverkiezingen. Van dezelfde zijde, van waar de ok door ons uit de N. R. Ct. overgenomen mededeeling, dat er bij de aanstaande Kamerverkiezingen geen samenwerking tus schen de Liberale Unie en den Vrijz.-Dem. Bond was te wachten, afkomstig was, ont vangt genoemd blad thans het volgend schrij ven Het bericht, dat bij de a.s. Kamerverkie* zingen tusschen de Liberale Unie en den Vrijz.-Dem. Bond geen samenwerking is te wachten, schijnt (aan oppervlakkig lezenden) aanleiding tot misvatting te geven. Daarom zij nog eens gemeld dat tusschen genoemde bonden (dus tusschen hun hoofd besturen) nog geen gedachtenwisseling plaats had over mogelijke samenwerking, en dat zeer zeker de V.-D. Bond daartoe den eer sten stap niet zal doen. Iets anders is maar dat heeft met openlijke samenwerking van de groote or ganisaties toch niets te maken dat vrijz.- dem. kiesvereenigingen vrij zijn gelaten, eventueele Unie-liberale candidaten te steu nen, wanneer deze laatste zich positief voorstanders van algemeen kiesrecht voor mannen en van vrouwenkiesrecht hebben verklaard, en er voor een vrijz.-dem. can- didaat geen redelijke kans bestaat, zelfstan dig den zetel te veroveren. Maar daarne vens is den vrijz.-dem. kiesvereenigingen op het hart gebonden, toe te zien, dat dan ook vrijz.-dem. candidaten van Unie-liberale zijde gesteund worden. Zelfs zal het niet buitengesloten zijn, dat vrijz.-dem. een vrij-liberaal of soc.-dem. steunen, wanneer de kans voor een eigen candidaat zeer gering of verkeken is. In dezen geest besloot men j.l. Zondag te Utrecht. Met samenwerking van de beide bonden. officieel en openlijk, staat echter dezo vraag van tactiek in geenerlei verband. Naar aanleiding van een dagblad- bericht omtrent het antwoord van den mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel op de vragen van den heer J. E. W. Duijs, adjunct-commies der Rijksverzekeringsbank, betreffende de regeling van zijne positie, in geval hij tot lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal mocht worden gekozen, wordt ons van bevoegde zijde het navolgen de medegedeeld Door den Minister is den heer Duijs ge antwoord, dat hem in het bedoelde geval geen non-activiteitstraktement kan worden toegekend, maar dat bij den Minister geen bezwaar zou bestaan tegen het verleenen van verlof buiten bezwaar van de financiën der Rijksverzekeringsbank, zoowel voor den tijd tusschen de verkiezing van den heer Duij6 en de goedkeuring zijner geloofsbrieven, els voor de eerste wettelijke periode, waarvoor hij gekozen mocht worden. Na liet verstrijken van het verlof zou de hetr Duijs niet in dienst worden gesteld, voordat er eene vacature was. In 1905 werd door het bestuur der Rijks verzekeringsbank, op verzoek van den heer P. H. Heldt, agent der bank. een soortge lijke vraag aan den minister van Binnen- landsche zaken gedaan. De Minister gaf tr kennen, dat naar zijne meening aan den he;: Heldt, die geen uit 's Rijks kas bezoldig ambt bekleedde, in geen geval non-activi teitstraktement zou kunnen worden toege kend. De kapitein ter zee F. E. baron Mu- lert, adjudant van H. M. de Koningin, wordt met den 1. Maart a.s. op non-activi teit gesteld. De officier van administratie der 2de klasse A. J. Teljer, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, wordt op non-ac tiviteit gesteld. De zeemiliciens, die tot de eerste groep voor de aanstaande herhalingsoefe ningen behooren, zullen vermoedelijk moe ten opkomen op Dinsdag 23 Maart, en die van de twede groep op Dinsdag 27 April a.s. Voor de zeemiliciens-kustwachters zul len, evenals vorige wachters, de herhalings oefeningen aanvangen, in 't laatst van Juli of in 't begin van Augustus. De zeemiliciens-stökers, bestemd voor den torpedodienst, zullen allen worden in gedeeld bij de eerste groep. Voor de indee ling van de miliciens der andere qualiteiten stelt de minister van marine zich echter voor zooveel mogelijk te rade te gaan met de wenschen van de belanghebbenden zei ven. Benoemd tot controleur der korps-ad ministratie de majoor-kwartiermeester C. A. Heshusius van het 6e regiment infanterie werkzaam gesteld bij het departement van oorlog de kapitein-kwartiermeester H. L. v. Huff, van het 2e regiment vesting-artillerie. De minister van Oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat dit jaar voor toelating tot de Hoogère Krijgsschool worden opengesteldvoor het leger h. t. 1. 15 plaatsen, en voor dat in Ned.-Ind. 11 plaatsen, welke plaatsen als volgt worden verdeeld 1. Leger hier te lande: a. Krijgskundige studiën8 voor officie ren van 'het wapen der infanterie1 voor 'dem der cavalerie, 2 voor idem der artil lerie, 1 voor idem der genie; b. studiën voor den intendancedienst: 3 plaa'sen. a. krijgskundige 9tudiën5 voor officie ren van het wapen der infanterie; 1 voor idem der cavalerie; 1 voor idem der artil lerie en 1 voor idem der genie; b. studiën voor den intendancedienst: 3 plaatsen. Door den minister van Oorlog zijn nadere voorsohriften gegeven omtrent het vorderen van een schriftelijk bewijs, in al die gevallen, waarin ten behoeve van eenig dienstvak of van eenige inrichting, behoo ren de onder zijn departement, of wel ten be hoeve van een der korpsen of onderdeelen van het leger, opdracht moet worden ver strekt tot het verrichten van werkzaamhe den of het doen van leveringen, waarvan de kosten meer dan f 300 zullen bedragen, doch waarvoor geene schriftelijke overeenkomst wordt aangegaan. Bestemd voor griffiedienst bij gerech telijke instellingen in Ned.-Indië mr. G. C. C. Kayser. Tot opvolger van den heer F. J. Overdijking, die benoemd werd aan het Ko ninklijk Archief te 's Gravenhage, is be noemd als beheerder van de koninklijke boer derij, de heer J. Schuller tot Peur sum, te Amsterdam. M r. N. P. v. d. Ber g. Naar het N v. d. D. verneemt, heeft mr. N. P. van den Berg, president van de Nederland sche Bank, onlangs een ernstige operatie ondergaan, tengevolge waarvan hij het bed moet houden. In den toestand van den patiënt is sedert de laatste dagen eenige vooruitgang te constateeren. Een ontsla g-q u a e s t i e Door de heerei: P. M. Verhoeckx, H. Pen- ningh en W. van der Velden, ingenieurs bij de maatschappij „Electra" te Amsterdam is collectief ontslag genomen, uit hunne be trekking. Aanleiding hiertoe is het arbeids contract. Den 16 Januari ontvingen deze heeren een schrijven van den directeur, hen meldende dat een arbeidsovereenkomst voor hen drie dagen ter inzage lag aan het kantoor der Maatschappij. Genoemde heeren antwoord den collectief, nog dien eigen dag, dat deze tijd hun te kort was, om te beoordeelen of de nieuwe overeenkomst al dan niet aanne melijk was, waarom zij verzochten ieder een concept te mogen ontvangen en hun dit ge durende een week te doen behouden. Hierop antwoordde de directie, dat zij niet wenschte te antwoorden op een collec tief geteekenden brief van ambtenaren.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2