i'. 918. 7"* JaurgMiiK. Dinsdag 26 Januari 1909. BUITENLAND. cfiiir. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf I.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant rersehgnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingon enz.gelieve men vóór 11 uur morgens by de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels f 0.50 Elke regel meer 0.10 Dienstaanbiedingen en aanvragen 85 cents bij roeruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedryf bestaan zeer voordcelige bepalingen to het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement Een« circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvi toegezonden. Politiek Overzicht Oorlogssteimiilng in Montenegro. Tot dusver was het Servië,-dat den hoog- sten toon aansloeg om zijne teleurstelling te luchten over het bij de Turksche regeering bestaande voornemen, om zich met Oosten- rijk-Hongarije te verstaan over de voor waarden, waaronder het bereid is de inlijving van Bosnië bij het Oostenrijksche gebied te erkennen. Onder den indruk van de waar schuwingen, die de Servische regeering van alle zijden te hooren krijgt om het roekelooze spelen met vuur te laten varen, schijnt men daar langzamerhand in kalmer stemming te komen. Maar nu voelt Montenegro zich ge roepen, zich te laten hooren. Het heeft een tariefoorlog tegen Oostenrijk op touw gezet. De Montenegrijnsche zaakge'astigde in Kon- stantinopel heeft aan de Turksche regeering zijn misnoegen betuigd over het accoord, dat zij van plan is met Oostenrijk aan te gaan De Montenegrijnsche minister van buiten- landsche zaken heeft in de skoepschtina eene rede gehouden, waarin werd verklaard, dat moest worden verlangd de ..hereeniging van Bosnië en Herzegowina met Servie en Mon tenegro of wel de volledige autonomie van deze gewesten". En de kroon op dit alles heeft de skoepschtina zelve gezet, die na de rede van den minister eene motie heeft aan genomen, welke eindigt met de woorden „Voorwaarts! God moge ons helpen. Er is geen mogelijkheid meer om terug te wijken." Dat klinkt alsof men zich in een open lijken oorlogstoestand bevindt. Men schijnt het in Montenegro op het uiterste te willen laten aankomen. De Neue Freie Presse schrijft naar aanleiding daarvan ,,De toestand^ van Montenegro is iets an ders dan die van Servie, en de chauvinisten aldaar rekenen er blijkbaar op, dat Cettinje militair niet zoo gemakkelijk toegankelijk is als Belgrado. In dit geloof slaat de regee ring nu een hoogen toon aan. Zij rekent er vermoedelijk mee, dat zijdoor haar optre den óf Servie zal noodzaken zich eveneens in een avontuur te werpen waarin het eene veel gevaarlijker rol zou spelen dan Monte negro, of dat de dynastie Karageorgewitsch, wanneer zij zoo verstandig is tot zulk een waagstuk niet te besluiten, daardoor geheel hare populariteit verliest en in den wedloop om de eerste plaats voor goed geslagen is. De grootspraak in de Montenegrijnsche skoepschtina is daarom niet zoo gemakkelijk op te nemen als die in de Servische. Bij alle opwindbaaTheid van het Servische tem perament is de gedachte aan het meer ont wikkelde economische leven in het konink rijk een factor, die in het laatste oogenblik kan weerhouden van handtastelijk onzinnige besluiten. Tn Montenegro, waar ook in vre destijd de uiterste ontbering datgene is, waaraan men gewend is, vervalt deze over weging, en daarvoor komt in de plaats de bereidvaardigheid van een in het gebruik der wapenen opgegroeid zelfbewust bergvolk, dat van de wereld en de feitelijke machts verhoudingen slechts de geringste kennis heeft. De regeering te Cetitiinje schijnt uit te gaair van de onderstelling, dat Montenegro, als het tot den oorlog mocht komen, niets zou hebben te verliezen en bet dus op Oos- tenrijk-Hongarije althans eene pressie kan beproeven op het gevaar af, in het geval der mislukking eenóge geweer- en kanonschoten aan de grens af te vuren en eenige benden naai- het Bosnische gebied te zenden. De Montenegrijnen hebben zich ook, zooals uit eenige aanwijzingen blijkt, de welwillend heid van een deel dei' Albaneezen verschaft om uit het zuiden, ook tegen den wil van de Turksche regeering, bijstand te kunnen be komen. Zij zouden natuurlijk niettemin de ondervinding opdoen, dat zij zich nu ver gissen en dat, als zij het spel voortzetten tot dat het bittere ernst wordt, hun land waar schijnlijk voor langen tijd onder de gevolgen van dit lichtzinnige optreden zwaar zou heb ben te lijden. Ook de dynastie zal geen re den tot voldoening hebben als zij zich in zulk eene onderneming begeeft, reeds hier om niet omdat het volk later duidelijk zal inzien, dat hoofdzakelijk in haar belang de onverstandige politiek gevoerd wordt, waar aan de rede van den minister van buiten- landsche zaken eene -aanmatigende uitdruk king geeft. De geweldhee-rschappij, die se dert eene reeks van jaren wordt uitgeoefend en die de beweging verwekte, welke den vorst noodzaakte eene grondwet te verleenen heeft de oude patriarchale verhouding bo vendien reeds ondermijnd. Vorst Nicolaas zelf is zich misschien heit waagstuk bewust, maar men heeft den indruk, dat zich om zijn jonger.n zoon, prins Mirko, eene par tij schaart, die diens eerzucht heeft wakker gemaakt. Vorst Nicolaas is anders niet de man, die zich laat voortdringenhet is echter moeilijk aan te nemen, dat hij bij zijne groote ondervinding, niet zou zien wel ke verantwoordelijkhekl hij op zich laadt, wanneer hij zijn minister eene zoo uitda gende rede laat houden, en hot is eerder te vermoeden, dat de tegenwoordige gebeurte nis in verband staat niet dezelfde neigingen, waaruit de abdicatiegeschiedenis is voortge komen Toen schreef het regeeringsorgaan dat net Land de zorgen van den heerscher, die moest worden ontzien, niet nog moest vermeerderen. Zooals nu blijkt, worden zij door de regeciing zelve vermeerderd. De Turksche regeering moet de Serven en Montenegrijnen hebben beloofd, dat zij op de conferentie voor hunne belangen zou opkomeneenige materieele ondersteuning van hunne alle perken te buiten gaande wen- schen heeft zij hun echter natuurlijk, zooals reeds het feit van het accoord met Oosten- rij k-Hongari je bewijst, niet toegezegd, en nog voor eenige dagen heeft in Belgrado de Engelsche gezant dringend voor onbezonnen heid gewaarschuwd. Nu wil Cettinje de mo narchie n geheel Europa in het strijdperk dagen in de overtuiging, dat het onkwets baar is. Men zal deze overschatting met al len nadruk weten terug te wijzen." Duitschland. B e r 1 ij n, 2 5 Jan. Voordat het huis vau afgevaardigden de behandeling begon en de voorstellen tot wijziging van het kies- rec.it voor den landdag, legde de minister Moltke eene verklaring af, waarin hij zeide, dat geen minister met voorstellen van de kiesrechthervorming bij de vergadering kon komen, zonder nauwkeurig en zorgvuldig onderzoek. De regeering moest er daarom van afzien deel te nemen aan de beraadsla ging van de voorstellen. Hij zou echter met belangstelling de debatten volgen. De Tweede Kamer van den landdag van het koninkrijk Saksen heeft de biesrechther- vorming naar het door de Eerste Kamer aangenomen ontwerp, dat op liet meervoudig stemrecht is gebaseerd, met 72 tegen 5 stem men goedgekeurd. België. Brussel, 26 Jan. De Moniteur be vat een koninklijk besluit betreffende den Koningsprijs, die in 1911 zal worden toege kend aan het beste werk, dat de vorderin gen van de luchtscheepvaart en de meest af doende middelen om haar te bevorderen, be handelt. Fimnkrtylb P a r ij s, 2 5 Ja n. De Kamer heeft de behandeling van het ontwerp der inkomsten belasting hervat. P a r ij s, 2 5 J a n. De heer Roche stel de een motie vooi*, strekkende om het debat over de inkomstenbelasting op te schorten, totdat de minister een wetsontwerp tot her vorming van de plaatselijke belastingen zal hebben ingediend. Engeland* Newcastle on Tyne, 25 Jan. De vergadering van reeders nam in beginsel het plan aan voor eene internationale vev- eeniging, welk plan aan de in den loop van de volgende week te houden Baltische conferentie te Kopenhagen zal worden voor gelegd. De hoofdbedoeling van het plan is oni in tijden van depressie goederenbooten gedurende twee maanden van de twaalf bui ten dienst te stellen. Zweden. De Zweedsche Lappen hebben ingevolge het grensverdrag van 1851 het recht, in den zomer met huune rendieren naar de Noor- weegsche kust te trekken. Dit weiderecht, dat tot vele conflicten tusschen de Lappen en de kustbewoners heeft geleid, is latei- herhaalde malen een onderwerp van geschil tusschen Noorwegen en Zweden geweest. Na de definitieve scheiding tusschen de beide landen in liet jaar 1905 werd in de over- ei nkomst van Karlsbad bepaald, dat de Zweedsche Lappen niet voor den 15en Juni de Noorweegsche grens mochten overgaan, als niet eene ongewone weersgesteldheid den tocht naar de kust vroeger noodig maakte. In tusschen behield Zweden zich het recht voor de vrnag of niet in het belang van de Lappen deze datum tot uiterlijk 1 Mei moet worden vervroegd, op zijne kosten door een scheidsgerecht te laten uitmaken. In latere onderhandelingen tusschen twee Noorweeg sche en twee Zweedsche vertegenwoordigers werd overeengekomen, dat Zweden niet voor den len Januari 1909 van het recht, dat net zich in het Karlstadsche verdrag had voor behouden, zou gebruik maken. Daar echter in deze commissie van vier leden geen over eenstemming kon worden verkregen, heeft Zweden thans besloten een scheidsgerecht in te roepen. Dit zal uit een Noorweegsch, een Zweedsch en een onzijdig lid bestaan. Het onzijdige lid zal, als de beide eersten het er zijne keuze niet eens kunnen worden, de Zwitsersche bondspresident zijn. Italië. Rome, 24 Jan. De dagbladen gaan voort het Oostenrijksch-Italiannsche inci dent van de Italiaansche universiteit in Oos tenrijk te bespreken. De Oostenrijksche ge zant moet zijn ontslag hebben aangeboden, omdat de aan minister Tittoni gedane be lofte niet gehouden is. Men verzekert, dat een minister den raad heeft gegeven de Kamer den 16en Februari niet bijeen te roe pen om discussie te vermijden over de hou ding van Oostenrijk tegenover Italië, maar dat de minister-president deze meening niet deelt Servië. Vrijdag had te Belgrado een feestmaal plaats ter eere vau den daar vertoevenden afgevaardigde der Russische Doema, Makla- kof, waaraan verschillende parlementsleden en staatslieden deelnamen. Maklakof bracht een dronk uit op Groot-Servië, waarin hij o. a. zeide, dat de Doema eerder ontbonden zou worden, dan dat Rusland de inlijving van Bosnië zal erkennen Deze erkenning zou voor Rusland een nieuw Tsjjesjiina zijn. Verder zeide hij, dat Oostenrijk voor de inlijing een oogenblik had gekozen, dat Rusland's krachten verbrokkeld zijn, zoodat dit rijk niet te ver kon gaan, wetende dat het op woorden ook daden zou moeten laten volgen Bulgarlji. Sofia, 25 Jan. De Sobranje behan delde heden eene interpellatie over i'e mobi lisatie van de 8ste divisie. De minister van buitenlandsche zaken verklaarde in. zijn ant woord, dat er geen mobilisatie heeft plaats gehad, maar dat de reservisten zijn opgeroe pen om de divisie op sterkte te brengen, met het oog op de oefeningen. ,,Wij zijn tot de zen maatregel niet met aauvalsbedoelingen overgegaan, daar wij geenszins van plan zijn den vrede te verstoren, zooals wij trou wens reeds hebben getoond De maatregel was echter noodig om eene gebeurlijkheid te voorkomen, die had kunnen leiden tot eene botsing tusschen Turkije en Bulgarije. Wij hebben niet lang geleden verklaard, dat de besprekingen met Turkije op den goeden weg waren en dat wij binnenkort hoopten te zien, dat de Bulganrsche gedelgeerde naar Kon- stantinoupel zou worden geroepen. In het laatst van de vorige maand deelde het Otto- maansche commissariaat ons een telegram van den grootvizier mede, waarin wij werden verzocht een gemachtigde te zenden, ten einde de besprekingen ten einde te brengen. Voordat hij Konstantincpel verliet, had on ze gemachtigde den grondslag, waarop eene overeenkomst mogelijk was, definitief vast gesteld, en dezen aan de Turksche regeering medegedeeld. Wij achtten het dus noodig om, alvorens den gemachtigde weder naar Konstantinopel te zenden, te informeeren of die grondslag was aanvaard, daar in het tegenovergestelde geval de toestand slechte verergeren zoude. Het daarop ontvangen antwoord was vaag en wij zonden dus geen gemachtigde. In den tusschen tijd kwam de vrtaag van de grensverbeteriug op. Die zaak kwam neer op afstand van grondgebied, iets wat tot dus ver in 't geheel niet was opgeworpen. Wij hebben daaraan in het begin volstrekt geen aandacht geschonken, in de meening, dat men te Konstantinopel de gevolgen van een dergelijken eisch wel zou inzien. Maar uit later ingewonnen inlichtingen bleek ons, dat men in Konstantinopel zekere stappen had gedaan bij de ambassades en dat ook zekere daden gelijktijdig zouden worden on dernomen in het district van het tweede legercorps te Adrianopel. Wij moesten toen aannemen, da* wij stonden voor bovenge melde eventualiteit en dat wij onsen plicht zouden verzuimen, als wij geen maatregelen namen. De regeering, die niet afziet van hare staatkunde om de geschillen in der minne te willen regelen, beschouwt den ge- danen stap als een eenvoudigen voorzorgs maatregel Hef*staat aan de afgevaardigden de beteeken is van den genomen maatregel te waardeeren en hem goed te keuren en door vertrouwen uit te drukken in de regeering, haar aan te moedigen om voort te gaan op den weg van beveiliging der nationale be langen Bij acclamatie nam de Kamer daarop een motie van vertrouwen in de regeering aan. Philippopel, 25 Jan. De mobili satie van de divisiën van Sliuno en Doeb- uit.za staat voor de deur. De bevolking be groet met geestdrift de maatregelen, die zij beschouwt te zijn voorgeschreven met het oog op de veiligheid van Bulgarije. Uit Sofia wordt aan de Frankf. Ztg. be richt, dat de reden, die wordt opgegeven voor de mobilisatie van de Toendsja-divisie, een even groote verraesing is als de mobilisatie zelve. Bulgarije zou nl., zes dagen geleden, hebben vernomen, dat Turkije door een on- verwachten overval Bulgarije zou hebben willen dwingen tot strategische regeling van de Zuidergrens, speciaal wat betreft het grensgebied ten Zuiden van het station Har- manli, in het Oosten grenzend aau de Orient- lijn, in het Zuiden aan de Arda-rieiver. De Arda valt bij Adrianopel in de Maritza en vormt een natuurlijke voormarschlinie tegen de linkerflank van de stelling van Adriano pel. De Turken zouden toebereidselen heb ben getroffen om deze streek onverwachts te bezetten en dan van Bulgarije oen gedeelte van het Kurdschaligebied af te dwingen. Als grond voor die opvatting geeft men in Bul- garijo op, dat Turkije in den laatsten tijd vier regimenten op oorlogssterkte en drie batterijen bergartillerie naar bovengenoemde streek heeft gedirigeerd. Wanneer nu de Turken eens in het bezit waren van de Bositepe-Dagli-streok, dan zouden zij het baanvak Moestpfia'-pachaPhilippopel en lnatstgenoemde stad zelf direct bedreigen. Ten einde nu dezen aanslag, die noodzakelijk tot een oorlog had moeten leiden, te ver ijdelen, heeft de regeering de divisie, die dichtbij de bedreigde streek lag, op oorlogs sterkte (25,000 man) gebracht en de vermoe delijk het eerst aan een aanval blootstaande grerispunten laten versterken. De Balkancrisis. Konstantinopel, 24 Jan. De tekst van bet Oostenrijksch-Turksche pro- tokol is bekend gemaakt. Het is eenvoudig een ontwerp door de Turksche regeering sa mengesteld in overleg met markies Pallavi- cini. Turkije laschte er eenige bepalingen in, die bij de voorafgaande onderhandelin gen niet waren voorzien, met name een ar tikel, dat den Bosnischen mohammedanen toestaat gedurende de drie jaren, volgende op de onderteekening van de overeenkomst, het land te verlaten. De Oostenrijksch-Hongaar- sche kabinetten bespreken thans het ont- werp-protokolzij zullen er eenige wijzigin gen in aanbrengen en zullen het daarna terugzenden naar Konstantinopel, waar het een onderwerp van nieuwe onderhandelingen zal uitmaken Het is waarschijnlijk, dat ver scheidene weken zullen verloopen vóór de onderteekening, maar het is bepaald zeker, dat men het ten slotte eens zal worden. jgyfcAV De geruchten, dat de Bulgaarsche regee ring op het punt staat in Weenen of Parijs eene leening te sluiten, worden uit Sofia on gegrond verklaard. Een met dit doel te Varna gevormd comité heeft besloten, met toestemming van de han delswereld der Bulgaarsche havens aan de Zwarte zee, als antwoord op den anti-Bul- gaarsclien boycot in Turkije, een eigenaar - digen boycot te beginnen, in dier voege na melijk, dat de Bulgaarsche exporteurs wor den bewogen geene goederen, inzonderheid geene voedingsmiddelen, naar Konstantino pel uit te voeren om daardoor in de Turk sche hoofdstad schaarschte van levensmid delen te verwekken. Het is namelijk eene eigenaardigheid van den anti-Bulgaarschen boycot in Turkije, dat de Bulgaarsche goe deren in het geheele Ottomaansche rijk ge boycot zijn behalve in Konstantinopel, waar men den aanvoer uit Bulgarije niet kan mis sen, omdat uit Klein-Azië niet genoeg levens middelen worden aangevoerd. Dit besluit is intusschen niet naar den zin van de regeering. De minister van handel heeft den voorzitter van het comité, tevens voorzitter van de Kamer van koophandel, bij zich ontboden en hem aangeraden het plan tot het boycotten van Konstantinopel te laten varen, om de kans niet te verminde ren, dat men op vriendschappelijke wijze zich met den Turkschen nabuur zal kunnen ver staan. Hij kreeg de toezegging, dat zijn raad zou worden opgevolgd, als de Turken hun nerzijds den boycot staken. Sofia, 25 Jan. Alle gewezen ambte naren en beambten van den Orientspoorweg moeten terstond hunne dienstwoningen ver laten. De militaiie maatregelen, die genomen zijn, staan met een mobilisatie gelijk. De spoorwegen gaan over in banden van het mi litair bestuur De oproeping van reservisten is tot dusver niet uitgestrekt tot de verdere grensdi vision, Tntussehen zijn voorzorgen genomen voor het geval, dat eene algemeene mobilisatie noodig mocht worden. Turkije. Konstantinopel, 24 Jan. De Porte heeft een afwijzend antwoord gegeven op de indentieke verbaalnota van de gezant schappen, waarin werd verklaard, dat de ter mijn vau twee maanden voor de kennisge ving van de loopende reclamatiën niet kan worden toegepast op de in rechten betwist bare eischen. Konstantinopel, 24 Jan. De pel telegraaf uit Hedjas ontvangen berich ten zijn zeer ernstig. Een trein vond bij aankomst in het station Gubbas de tele graafdraden doorgesneden. Veertig spoorweg beambten waren door de Bedoemen gedood. Gisteren vielen de Bedoeinen een ander sta tion aan, maar zij werden na een gevecht van twee uren teruggeslagen De treindienst naar Medina is geschorst. Konstantinopel, 25 Jan. Er zijn troepen gezonden naar het station Gbeza aan de Hedjaz-spoorlijn, waar door Arabieren het personeel is vermoord. Marokko. Madrid, 25 Jan. De Fransche en Spaausche regeeringen doen stappen bij de andere regeeringen, die de akte van Algo- ciras hebben onderteekend, om hunne toe stemming te verkrijgen voor de verlenging met één jaar van den ingestelden dienst tot het tegengaan van den smokkelhandel in wapenen op de Marokkaansche kust. Japan. Tokio, 25 Jan. In antwoord op de bun gestelde vragen omtrent inkrimping van de oorlogstoerustingen verklaarden de minis ters Katsoera. Komoera en Terauchi, dat Japan's betrekkingen tot andere groote mo gendheden in die mate zijn verbeterd, da vermindering der oorlogslasten ten volle wettigd is Komoero verklaarde, dat hi vertrouwt in de oprechtheid van de Ame rikaansche regeering Hij gelooft niet, da de in de wetgevende vergadering van Cali fornië voorgestelde anti-Japansche vvettei op eenigerlei wijze afbreuk zullen doen aai de goede betrekkingen tusschen Japan ei Amerika. V*r**nlgd* Staten. Washington, 2 5 J a n. De gemach tigden van de Vereenigde Staten, Engeland Canada en New-Foundland zijn overeeng© komen het geschil over de visscherij in d< wateren van New-Foundland te onderwerpoi aan het hof van arbitrage t 's Gravenhage Montreal, 25 Jan. Als opvolgei van Morse is tot ondervoorzitter en alge meen bestuurder van de Grand Trunk Paci fic benoemd Chamberlain, vroeger algemeen bestuui'der van de Canada Atlantic. Santiago de Chili, 25 Jan. Het Tacna-Aricagesehil tusschen Chili en Peru zal waarschijnlijk vooreerst nog niet geregeld worden. De Chileensohe gezant in Peru keert naar Chili terugzijne zending is mislukt. Hier wordt verklaard, dat dooi de houding van Peru eene regeling in dei- minne moeielijk is. Allerlei. vMiss Violet Charlesworth heeft een engagenment met een Varieté-theater te Londen aangegaan tegen een reuzen hono rarium van f 4000 per week. Van den eer sten Februari aan zal zij in liaar nieuw be roep optreden. Zij zal tweemaal daags ii Collin's Music Hall in Brighton ten too- neele verschijnen, dan naar Londen reizen en daar in de Chanderbury Music Hall in de Westminster Bridge Road spelen. Za terdag avond werd haar contract geteekend De jonge dame trad als haar eigen impres- sario op en verrichte alleen de gebruikelijke formaliteiten. Zij zal in een kleine solo scène, die den veelbeteekenenden titel vai ,,A clever woman". („Een slimme vrouw" draagt, debuteeren. Londen, 25 Jan. Het effectenkan toor, genaamd London and Paris Exchan- gen heeft zijne zaken in handen van een likwidateur gesteld. Een officieel bericht meldt, dat er regelingen gaande zijn om terstond fen nieuw huis op te richten, dat lie* passief zou regelen. vHeden, Dinsdag, gaat Deibier weer aan t werk. De guillotine is al vertrokken Als de Fransche» morgen opstaan, is het zielental van overheidswege weer met een verminderd. Het slachtoffer van de wreken de gerechtigheid heet Danvers, een man van 23 jaar, geboortig uit Zuytpeeno, een plaatsje in het Noorderdepartement. De gezworenei van Vaucluse hebben hem 29 Juli 11. tei dood veroordeeld. Danvers was al negen malen wegens dief stal veroordeeld, toen hij in den afgeloopen zomer te Carpentras terecht stond voor het gezworenenhof De laatste misdaad, die hem het leven zal kosten, is geweest, dat hij den boer en de boerin ombracht, waar hij eeni- gen tijd tevoren als arbeider in dienst was gekomen. In Mei 1907 had Donat, een pach ter te Palud hem op de noerderij genomen. In den nacht van 1 op 2 Februari 1908 nam Danvers een geweer en schoot hij zijn baas en diens vrouw dood De lijken pakte hij in, met de Bedoeling ze in de Rhone te werpen. Een buurman betrapte den trouweloozen dienstknecht bij dat werk Danvers werd ge vangen genomen en ter dood veroordeeld. Tegelijkertijd dat de guillotine naar Car pentras is vertrokken, is bekend geworden, dat dc president der republiek aan drie ter dood veroordeelden gratie heeft verleend, o. n. aan Camajore, die te Marseille gevan gen zit. Camajore heeft het geluk, een mede plichtige te hebben gehad, die ongeveer even veel schuld heeft als hij, en die medeplich tige heeft slechts levenslangen dwangarbeid gekregen. Het scheen billijk, de straf van Camajore met dien van zijn medeplichtige gelijk te maken. De twoe andere begenadig den zijn Risi, die een moord met diefstal hoeft bedreven, zonder Hat vastgesteld is kunnen worden dat de moord vooraf was beraamd, en Labache, een dief en brand stichter, die een geweldigen brand aansticht te om de meuschen uit hun huizen te lok ken en zoo gelegenheid te hebben in eenige verlaten huizen op buit te gaan. Labache kreeg gratie omdat bij hem een ziekelijke neiging tot brandstichten wordt vermoed. Nog negen ter* dood veroordeelden ver- keeren thans in hoop en vreezo. Lomberg, 25 Jan. De luxotrein van Petersburg naai- Cannes heeft te Chzanon eene botsing gehad met een goederentrein Twee machinisten zijn gewond de reizigers bleven ongedeerd. N e w-Y o r k 2 5 Jan. De Baltic j hier te 12 uur 30 min. aangekomen met de passagiers van de Republic en de Flori da.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1