BINNENLAND. De Staatscourant van Dinsdag 26 Ja nuari bevat o. m. de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot ridder in de Orauje-Xassau- Orde dr. G. H. van Everdingen, genees heer te Oorschot; tot vice-president van deu Hoogon Raad mv. A. Telders, raadsheer in den Hoogen Raad tot notaris te Berghem mr. H. A. H. Bij voet, candidaat-notaris rldtar bepaald dat de notaris-plaat sen te Oijeu en Chaam opengevallen door het overlijden van F. G. v. d. Heijden ei A. C. J. van Hal niet zullen worden vervuld gedetacheerd bij de artillerie van het In dische leger voor 5 jaar de le luitenant W. M. Visser van het 3e regiment veld-artille- rie benoemd tot directeur van het postkan toor te Vlaardingen T. de Groot, thans hoofd commies der posterijen; toegekend de titulaire rang van kolonel aan J. W. C. van Steeden, op verzoek oer- vol met pensioen ontslagen luitenant-kolo nel van het Indische leger. is benoemd tot bewaarder van de hypo theken, het kadaster en de soheepsbewij zen te Leiden F. Gordon, thans ontvanger der registratie en domeinen aldaar met. ingang van 1 Maart 1909 benoemd: tot inspecteur der registratie en domeinen van de eerste klasse in de 34e divisie (Utrecht) U. J. W. van Nooten, thans in specteur der registratie en domeinen van de eerste klasse in de 29e divisie (Utrecht); tot inspecteur der registratie en domeinen van de eerste klasse in de 14e divisie (Rot terdam) N. Koomans, thans inspecteur der registratie en domeinen van de tweede klasse in die divisie; tot inspecteur der registratie en domeinen van de tweede klasse in de 19e divisie (Ber gen op Zoom) G. ten Bruggencate, thans in specteur der registratie en domeinen van de derde klasse in die divisie. benoemd tot lid van het college van regenten over de Rijkswerk inrichtingen Veeniiuizen te Assen, E. 11 Tonokèh», landbouwer, wonende to Nong; benoemd tot plaatsvervangend griffier bij den raad van beroep (ongevallenverzekering) te Dor drecht, mr. L. L. van Wageningen. advocaat en procureur okloar; op zijn verzoek, nader op denzelfden voet met drie jaren verlengd, de tijdelijke verbintenis van den officier Van gezondheid der 2e klase bij de landmacht in Wost-Indië. J. H. M. Ellis, te rekenen van het tijdstip waarop zij afloopt. H. M. de KoninginMoeder woonde Zondag met de Hertogin van Albany den voormidd&gdienst bij in de Engelse he kerk te 's Gravenhage. De KoninginMoeder en Haar zuster de Hertogin van Albany, waren Zondag bij H. M. de Koningin aan tafel. Prins Hendrik ^ïad gister een onder houd van circa een half uur met den Minis ter van Marine In diens kabinet aan het departement in het L. Voorhout. Geschenk aan H. M. de Ko ningin. Gevolge gevende aan het ver zoek van H. M. de Koningin, maakt het comité tot aanbieding van eeu geschenk aan H. M. de Koningin namens 's Gravenhago en andere gemeenten in Zuid-Holland be kend, dat do gelden, die voor hot geschenk zullen inkomen, ten deele zullen worden bestemd voor een kamerwieg met toebehoo- ren en ten decle voor een of ander liefda dig doel. De wieg zal daardoor natuurlijk veel eenvoudiger moeten worden dan aan vankelijk het plan was. Door de schier algemeene medewerking die het comité van andere genieenten in Zuid-Hólland ondervindt, heeft het uitvoe rende comité de navolgende dames uitge- noodigd in zijn midden zifting te nemen (aan welke uitnoodiging gevolg is gogeven), namelijk mevrouw De Ridderv Petersom Romring, echtgenoot© van den burgemeester van Leiden mevr. WichersAlbarda, echt- genoote van den burgemeester van Dor drecht; mevrouw De Vries van Heyst Langeveld, echtgenoot© van den burgemees ter van Delft, in hare plaats zal optreden mevr. Agneta van Marken, geb. Matthes te Hof van- Delft; mevr BrantsVan An- dringa de Kempenaer, echtgenoote van den burgemeester van Schiedam; mevr. Mar lensIluygens, echtgenoote van den burge meester van Goudamevrouw PrinsSlo- temaker, echtgenoote van den burgemeester van Vlaardingenmevr. de Bruyn, echtge noote van den burgemeester van Gorinchem. De burgemeester der gemeente Winschoten heeft, in overeenstemming met den door H. M. de Koningin uitgesproken wensch, de aandacht der ingezetenen er op gevestigd, dat 't ongotwijfold H. M. aangenaam zou wezen, wanneer, met 'l oog op de heuglijke te wachten gebeurtenis, door de ingozetenen werd bedacht de commissie, welke hier werk zaam is voor het uitzenden van vacantie- koloniën. Geschenk aan H .M. de Ko ningin Naar vernomen wordt worden pogingen aangewend om de verschillende comité's in Noord-Holland, voor de aanbie ding van een geschenk aan H. M. de Ko ningin te vereenigen tot één provinciaal co mité. Nederland en Venezuela. Men schrijft van Hr. Ms. Heemskerck uit Curasao, d.d. 31 December aan de N. C.: Zondag 27 December j.l. kwam de Zulia hier binnen met weer voor het eerst sinds langen tijd vele Venezolanen aan boord, af komstig van Marac&ibo, die zich met dit stoomschip via Curagao naar la Guaira be gaven en hier wederom evenals vroeger be langrijke inkoopen deden. Onder hen bevonden zich vele gewezen staatsgevangenen, die tengevolge van de on langs plaats gehad hebbende gebeurtenissen uit de beruchte gevangenis San Carlos ont slagen waren, en vergunning hadden beko men om naar Caracas terug te keeren Het was bepaald aandoenlijk om te zien hoe deze menschen ons op allerlei wijzen hun dankbaarheid toonden alsof wij, Hol landers, hun do vrijheid teruggegeven had den. Indirect is dit dau ook hel geval, daar hot nu zeker niet meer te loochenen valt dat Castro, uit vrees voor een eventueele blok kade door onze oorlogsschepen, gevlucht is, terwijl het buitmaken daarna vau twee Ve- nezolaanscho kustwachters een volksoproer to Caracas heeft veroorzaakt, hetwelk den stoot heeft gegeven tot de staatsgreep van den waarnemenden president Gomez. Uit alle berichten, welke hier thans van Venezuela komen, blijkt dan ook meer en meer dat deze staatsgreep op een solide basis berust, en door de geheele bevolking ge steund wordt. Deze in Venezuela zelden voorkomende eenstemmigheid dankt haar bestaan mede aan de algemeen gevestigde meening, dat het Nederland is geweest, hetwelk het land van don even gevreesden als gehaten tyran, Cipriano Castro, heeft verlost. Daardoor is tusschen Venezuela en Nederland een band ontstaan, welke in de toekomst, nog meer dan tractaten of protocollen, van goeden in vloed zal zijn op het voortduren van een vriendschappelijke verhouding tusschen de beide landen. Zóó algemeen is deze plotselinge ommekeer geweest, dat, zoowel in de straten van Cara cas, Porto Cabello of Maracaïbo als elders nog steeds herhaaldelijk geestdriftige kreten worden gehoord van Abago Castro, abago monopolios, Viva la Hollanda y Viva la F >:na Ouillormina, etc. Kortom, een gevoel van ontspanning en verluchting is overal waarneembaar. En al dus heeft deze oorlog (welke hier aati boord algemeen der lustige Krieg genoemd werd) zonder eenig bloedvergieten zulke schoone resultaten opgeleverd, als door de meest suc cesvolle krijgsoperatiën nimmer te verkrij gen waren geweest. Thans zijn wij allen in afwachting van een waardig slot, bestaande in een bezoek van het geheele eskader van La Guaira, waarna wij te Caracas door den president Gomez ontvangen hopen te wor den, zooals reeds eenige dagen geleden met een eskader der Vereenigde Staten van N.-A. heeft plaats gehad. Aan de Wekker van 31 December jl is het volgende ontleend Met het s.s. Zulia zijn verleden Zondag verscheidene uitgeweken Venezolanen, die jaren lang hier gevestigd waren, o. a. de heer Herman Leyba, sedert een paar jaren mede-redacteur van El Imparcial, en gene raal G. S. Riera, naar hun vaderland terug gekeerd. Zij maakten gebruik van de daartoe strekkende uitnoodiging door president Go mez tot alle Venezolanen in den vreemde ge richt. Talrijke vrienden en kennissen deden hen uitgeleide aan boord. Aan de kade was, door hun zorg, de kapel van het Weerbaar- li eidskorps opgesteld, d*e bij afwisseling het Vonezolaansch en het Nederlandsoh volks lied liet hooren, dat elk telkens met kreten van ,,Leve Venezuela I'' „Leve Gomez!" door de Curayaonaren of met die van „Leve Noderland! Leve Koningin Wilhelmina door de Venezolanen begroet werd. Onder de aanwezigeu aan boord bespeurde men een adjudant vau den gouverneur, die de af scheidsgroet© van dezen de vertrekken- deu gebracht had. Nog meldt hetzelfde blad Naar luid van berichten, zijn dé gerepatri eerde Venezolanen met liefde en geestdrift door het volk en de regeering te Caracas ontvangen. Op hun weg werden zij herhaal delijk warm toegejuicht. Mogen zij in hun vaderland al dat geluk smaken, waarvan zij zoo langen tijd versto ken moesten zijn tengevolge van den wil eens dwingelands I Generaal Gomez, die blijken geeft, regee- ringsbeleid le bezitten, heeft energieke maat regelen genomen ter onderdrukking van elke poging van de zijde der vrienden, gunstelin gen en voorstanders van Castro, om zich weder van liet bewind meester te maken. Reeds bericht men een opstand van generaal Mariano Garcia ten gunste van de dictator, welke opstand evenwel onmiddelijk gesmoord werd door generaal Léon Jurado, militair bevelhebber van Coro. Over de gansche repu bliek heeTscht thans rust en gevoelt men zich verlicht, nu de druk van het despotisme zich niot meer doet gelden. Aan de monopolies, waartegen de volks- betoogingen van 13 en 14 December te Cara cas gericht waren, zal dra een einde wor den gemaakt opdat de bijzondere nijverheid van het volk zich onbelemmerd kunne uRen. Hr. Ms. scheepsmacht in de West- Indisohe wateren wordt, na de veranderde verhoudingen met Venezuela, wederom met een oorlogsschip verminderd. Het pantserschip Friesland, commandant de kapitein ter zee, oud-minister van marine Cohen Stuart, toch, heeft bevel gekregen naar Nederland terug te keeren na aan komst in de West van het pantserschip Utrecht. Blijkens bij het departement van Ma rine ingekomen bericht is Hr. Ms. pantser schip Heemskerck, onder bevel van den ka pitein ter zee G. F. Tydeman, 22 dezer van Bermuda vertrokken ter voortzetting van de reis naar Nederland via Ponta Delgada. De minister van marine heeft bepaald, dat elke vergunning tot uitoefening van de buitenlandsche zeevaart of de zeevisscherij aan zeemiliciens-verlofgangers wordt ver leend, onder voorwaarde dat door den verlof ganger van de terugkomst van de reis of van de laatste der achteren volgen de reizen waar voor hem vergunning werd verleend, ter stond worde kennis gegeven aan den burge- mooster zijner woonplaats. Naar het Hbld. verneemt, zal met 1 Juli het 5e eskadron van het 4o regiment huzaren van Zutphen naar Ede worden over geplaatst, terwijl alsdan een eskadron van Deventer naar Zutphen vertrekt. Te Deven ter blijven dan slechts twee oskadron's met den regimentsstaf over. Voor den militairen telegraafdienst wordt bij het regiment Genietroepen reserve- personeel opgeleid uit de vrijwilligers. Het reservepersoneel bestaat uita. re serve-telegraafpersoneel, t. w. reserve-tele grafisten, reserve-koroporaals-telegrafist, re serve-sergeanten-telegrafist en vaandrigs-te legrafist b. reserve-lij nwerker6 personeel, t. w. reserve sergeanten-lijnwerker en vaan drigs-lij nwerker De reserve-telegrafist heeft eene positie gelijk aan die van soldaat. De vaandrig bekleedt een rang gelijk aan dien van adjudant-onderofficier. Tot de verbintenis als vrijwilliger bij het reeerve-personeel aan de inili/tairen telef- graafdienst kunnen worden toegelaten als reserve-telegrafist de milicien-telegrafisten, die het tweede jaar vau hun militiedienst hebben volbracht en volgens de voor hunne opleiding vastgestelde regelen alleszins be kwaam zijn geoordeeld voor de uitoefening van den zelfstandigen toesteldienst en bij den dienst der Posterijen en Telegrafie, bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen, bij de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij of bij de Nederland sche Centraal-Spoorwegmaatschappij werk zaam zijn in zoodanige vaste betrekking als. naar liet oordeel van den Minister van Oor log voldoenden waarborg kan geven voor de geschiktheid tot hot bekleeden van een rang bij het reserve-telegraafpersoneel. K a in e r v e r k i e z i n g e n. De visschers in het district Hoorn zullen voor de aanstaande Kamerverkiezing candidaat stellen den heer G. Klomp, hoofdbestuurs lid van den Bond voor Staatspensioneeving te Uitgeest. Deze staAt buiten alle politieke partijen en heeft zich bereid verklaard, de visschers in hun streven, ten opzichte der VisscherijWPt. te steunen. Zondagmiddag hebben de afgevaardigden der liberale kiesvereenigingen in het kies district Hoogezand te Groningen vergaderd. Aanwezig waren 22 afgevaardigden. Na eenige besprekingen besloot men bijna eenstemmig één der meest bekende voorman nen der liberale partij uit te noodigen de candi datuur voor het lidmaatschap dei- Tweede Kamer te aanvaarden, nadat hij zijn standpunt op politiek gebied voorloopig heeft uiteengezet. Naar de Tei verneemt, zal dr. J. Th. de Visser, lid der Tweede Kamer voor het di strict Leiden, geen candidatuur voor een der Amsterdamsche districten aanvaarden, of schoon het wel in de bedoeling lag van een der kiesdistricten hem candidaat te stellen Als candidaat voor VIII wordt thans ge noemd de heer J. Douwes Jr. Of dr. De Visser een candidatuur voor Leiden zal aanvaarden, is nog niet bekend. Mocht dr. De Visser opnieuw zich candi daat voor Leiden laten stellen, dan zal hij zijn ambt als predikant neerleggen. Men meldt uit Alkmaar aan de N. C. Naar wij vernemen, heeft de af deeling Alkmaar van de S D. A. P. den heer J G. van Kuijkhof te Amsterdam als candi daat gesteld voor de aanstaande verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in dit district. Ook in de jaren 1901 en 1903 was de heer Van Kuijkhof alhier candidaat. Hij behaal de toen resp 427 en 656 van de 6133 en 6592 uitgebrachte geldige stemmen. De heer Mendels, candidaat van de afdeeling in 1905, behaalde toen 360 van de 8564 uitge brachte geldige stemmen. Mr. Loder nam gister voor het eerst zitting als lid der kamer van strafzaken van den Hoogen Raad. Woord en daad. Uit de rede van deu president van den Hoogen Raad bij de installatie van mr. Loder tot raadsheer in dat college „Door de benoeming van mr. Loder komt een leemte te vervallen, sinds den dood van nu wijlen mr. Kist steeds meer door den Hoogen Raad gevoeldhet lidmaatschap van een specialist in liet handelsrecht"... „Ten slotte verklaarde de president mr. Loder wettig als raadsheer geïnstalleerd en verzocht hem deel uit te maken van... de Kamer van Strafzaken". De wegens het bekende geschil afge treden bestuurders der S. D. A P., de hee- ren J. H. Schaper en W. P. G. Helsdingen, zijn blijkens den uitslag van het referendum tot partijbestuurders herkozen. Deze beide heeren waren afgetreden om dat, blijkens hun oordeel, het partijbestuur niet scherp» genoeg tegen de Tribune redacteuren was opgetreden. Het gevallen votum is dus te beschouwen als een uit spraak tegen het optreden der Tribune redacteuren, en verscherpt den aard van liet geschil. De tot nu toe gevallet uitspraken van af deelingen der 8. D. A. verzekeren het houden van eeh buitengewoon congres. Dit zal zeer waarschijnlijk in de maand Februari plaats vinden. (Hbld.) Het hoofdbestuur van de Broeder schap van candidaat-notarissen heeft beslo ten een onderzoek in te stellen naar do wer king van de nieuwe Notariswet, nopens de plaatsvervanging door candidaat-notarissen aan den minister van justntie te verzoe ken over het ophèffen van notarieele kan toren mede het gevoelen van het hoofdbe stuur der Broederschap van candidaat-nota rissen te willen inwinnen. Militairen als spellei ders. Naar aanleiding van het optreden van militairen als spelleiders op de o. 1. scholen :n Drente heeft de vereeniging V. E. O., afdeeling Amsterdam een openbare vergadering belegd in café Parkzicht te Am sterdam op Vrijdag 29 dezer Inleider is kapitein Wesselink, de mili taire spelleider uit Assen, met het onder werp „Is het optreden van militairen in de school, zooals in Drente geschiedt, in het belang der lichamelijke opvoeding van. de schooljeugd?" Vereeniging voor Paeda- g o g i e k. Het bestuur der Vereeniging voor Paedagogiek is voor 1909 samenge steld als volgt: J. Versluys, Amsterdam, voorzitter; W. Jansen, Middelburg, 2e voorzitter; K. Beversluis, Utrecht, Station straat 17, le secretaris: A. J Schreuder, Arnhem, 2e secr.J. Lindeboom, Zutphen, penningmeester; J. Stamperius, Baarn en I. Schreuder, Rotterdam. Ballon neergedaald. Giste renmiddag te 4 uur daalde ten N.W. van den toren van Monster op ongeveer 400 M. afstand vau de Noordzee, de luchtballon „Baëmler", afkomstig uit Essen en aldaar des morgens om 9 uur opgestegen met kapi tein Kaizei en nog 2 luchtvaarder?. Over Limburg, Den Bosch. Yeohel, Dordreöht en Delft gekomen, kon de daling nog tijdig worden bewerkstelligd, om niet over zee te drijven. Eeu ernslige beschuldi ging. Men kent het conflict tusschen den directeur der Maatschappij Eelectra te Am sterdam den heer Beekman, en de aan die maatschappij verbonden ingenieurs de liee rt-n Verhoeckx, Buningh en Van der Vel den Laatstgenoemde heeren hebben tegen den directeur een zeer ernstige beschuldiging in gebracht. In het Handelsblad schreven zij, dat de heer Beekman mondelinge gesprek ken ontkent, en beweerden o. a. daarbij het volgende „Op 18 September 1907 was er een de fect aan het kabelhuisje der Mij. bij de To- rt-usluisde heer Buningh kreeg bij het aanraken van het huisje een hevigeu schok, waaruit bleek, dat het huisje ouder stroom stond. De heer Buningh deelde dit den heer Beekman mede, onder bijvoeging dat hij den toestand zoodanig gevaarlijk vond, dat hij aarding der huisjes dringend noodzakelijk achtte. Hij werd hierop door den heer Beek man met een medelijdend schouderophalen beantwoord. „Op 14 October werd de ingenieur H. Oldings door aanraking van hetzelfde kabel huisje gedood „Toen de ingenieur Buningh den heer Beekman voorhield, dat hij hem 4 weken vroeger op het gevaarlijke van den toestand gewezen had, antwoordde de heer Beekman „Wijst u me den brief, waarin u mij deze mededeeling gedaan hebt. „Hiermee is voldoende aangetoond, op welke wijze de heer Beekman met mondeling gevoerde gesprekken raad weet 1" Naar aanleiding daarvan schrijft de heer Beekman thans in het Hbld. „Vergun mij inzake het laatst geschre vene door de heeren Verhoeckx, Buningh en v. d Velden u mede te deelen, dat ik de aandacht van den heer officier van justitie gevestigd heb op de te mijnen laste door hen uitgebrachte beschuldigingen en dat ik met vertrouwen den uitslag van een eventueel onderzoek tegemoet zie. U zult het begrijpelijk vinden, dat ik in afwachting der maatregelen door de justitie te nemen, mij van verdere polemiek met do heeren onthoud". Gelijk wij mededeelden, hebben de drie ingenieurs hun dienstbetrekking bij de maatschappij Electra per. deuvwaardersex- ploit opgezegd, met inachtneming, van hun contractueelen termijn die voor den heer Verhoeckx afloopt tegen 1 September a.s. Deze ontving nu naar het Hbl. nader mededeelt jl. Vrijdag een deurwaarders- exploit van Electra. waarbij hem werd me degedeeld, dat hij zich met ingang van 22 Januari ontslagen kon rekenen uit den dienst van Electra. De heer Verhoeckx meende zich aan een dergelijke opzegging, in strijd met zijn contract niet te hoeven storen, en begaf zich Zaterdagmorgen weer naar het kantoor. Daar gebóód de heer Beekman hem, het gebouw van de Maatschappij te verlaten, en daaraan heeft de heer Verhoeckx gevolg gegeven Den beiden anderen ingenieurs is geen ontslag aangezegd. De heer Verhoeckx heeft denzelfden mid dag bij deurwaardersexploit geprotesteerd tegen het ontslag, als zijnde onwettig ge geven. Het arbeidscontract in de m ij n e n. Men schrijft uit. Maastricht aan de(n) Tijd Over eenige dagen zullen de vijf arbei dersvertegenwoordigers der Zuid-Limb. mij nen Oranje-Nassau I en II, Laura en Ver eeniging, Willem Sophia en Domaniale-mijn met de directies der mijnen eene conferentie houden, onder presidium van den heer Cli. de Hesselle, burgemeester van Heerlen. Mede zal mgr. dr. Nolens; namens de mijn werkers, bij de onderhandelingen tegenwoor dig zijn. In verband met eventueele staking te hopen is hot, dat èn gedelegeerden der mijnwerkers èn mijn besturen tot eene over eenstemming zullen komen is de brigade marechaussees te Heerlen reeds versterkt met 5 man; te Schaesberg is een tijdelijk stationnement gevestigd van 8 marechaus sees. En rijks- èn gemeentepolitie in het mijn- gebied hebben deze week reeds meermalen bijeenkomsten gehouden. De kapitein der marechaussees uit Maastricht vertoefde her haaldelijk in het mijngebied. Te Geleen is een brigadier der rijksveld- wacht gedetacheerd, ter versterking der rijkspolitie. Arbeidscontract. Te Delft lieerscht onder de talrijke sigaren- en ta baksbewerkers ontstemming over het hun ter Leekening aangeboden arbeidscontract, niet alleen over enkele daarin voorkomen de bepalingen, maar mede over het feit dat de patroons, lid van de Zuid-Holland- sche Vereeniging van tabaksindustrieelen, het contract deden opmaken, zonder de ar beiders-organisaties daaromtrent te hooren. Van de bepalingen richt zich de weer stand der arbeiders tegen die, waarbij hun wordt opgelegd, „alle hem door den werk gever of zijnen vertegenwoordiger opgedra gen werkzaamheden te verrichten", waar door de arbeiders meenen dat zij tot „on derkruipersdiensten" zich zullen moeten lcenen. De arbeiders zijn in overwegend aantal niet van plan het contract te teekenen, ten zij het hoofdbestuur hunner organisatie hen daartoe machtigt. Vrijdag is op enkele beduidende fabrie ken de waarschuwing aangeplakt, dat wie niet vóór 1 Februari het contract teeken- de en inleverde, zich op dien datum den toegang tot de fabriek zal zien ontzegd. De patroons in het bouwvak te Velp, niet geneigd met de organisaties te onderhande len betreffende 't arbeidscontract, stelden aan hun arbeiders den eisch, direct te tee kenen of ontslag. Toen de arbeiders wei gerden te teekenen, werden allen ontslagen, zoodot aldaar 86 bouwvakarbeiders zijn uitgesloten Slechts 8 arbeiders konden aan liet werk blijven. Ook in het naburige Brummen werden om dezelfde redenen 19 bouwvakarbeiders uitgesloten Met 83 tegen 7 stemmen hebben de met selaars, opperlieden en schilders te Zut phen besloten, de door de patroons aange boden arbeidsovereenkomst niet te teeke- neu. Ze zullen nu met 1 Februari als ont slagen worden beschouwd. Zaterdag morgen werd de op de fabriek der firma Nico ter Kuile Zn. te En schedé, gevormde fabriekscommissie uit de werklieden, in verband met de invoering van het arbeidscontract en fabrieksregle- nient. op het kantoor der firma ontboden. Het hier aanwezige bestuur der Fabri- kantenvereeniging wees er de commissie op, dat bij eventueele uitsluiting bij hunne fir ma, onvoorwaardelijk de uitsluiting 'zóu volgen van alle arbeiders, werkzaam bij de leden der Fabrikantenvereenigittg. De voorzitter der werkliedencommissie verklaarde, niet met genoemd bestuur te kunnen onderhandelen, aangezien de bestu ren hunner organisaties hiervoor de aange wezen lichamen waren. De toestand wordt critiek. Ook met de ongeorganiseerde arbei ders zal vergaderd worden over een even tueele steunregeling. De huidige toestand voorspelt een hevigen strijd. Gratieverzoek. De 2e luite nant H. v. L. van het 8e regiment infan terie te Doesburg heeft aan H. M. de Ko ningin gratie gevraagd van een vonnis van den krijgsraad, waarbij hij o. a. is veroor deeld tot vier maanden militaire gevange nisstraf met ontzetting van het recht om bij de gewapende macht of als militair geëm ployeerde te dienen voor den tijd van vijf jaren. De Hooge Read deed gister uitspraak in de zaak van Garsthagen te Papendrecht, door het gerechtshof te 's Gravenhage we gens smaadschrift veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Overeenkomstig de onlangs medegedeelde conclusie van adv.-gen. mr. Ort, besliste de Hooge liaad dat het hof had moeten beslissen op den door den requirant aangewezen rechtvaardiging (van zijn aan klacht). Mitsdien werd 'iet arrest vernietigd en de zaak verwezen naar het gerechtsof te 's Hertogenbosch. De diefstal in de Lange Poten. De Haagsclie rechtbank veroor deelde gister W. v. d. V. en P. F. H„ we gens diefstal van een veertigtal vulpenhou ders, een paar gouden penhouders, twee ver gulde potloodhouders, euz. e; z„ uit een win kel in de Lange Poten té 's Gravenhage, waar men had ingebroken en de brandkast (vruchteloos) had geforceerd, resp. tot zes jaren en één jaar en zes maanden; de derde van het complot A. J. V. werd ter beschik king der regeering gestold. De moord b ij Breda. De aan gehoudene, F. v. V„ verdacht van den moord op een vrouw te Teteringen, leefde met de verslagene in ongeoorloofde betrek king en werd meermalen met haar in den omtrek der plaats van den moord gezien. Het bij het lijk gevonden mes is herkend als het eigendom van den verdachte; er zijn nog meer zware vermoedens tegen v. V„ o.a. steunend op elkaar tegensprekende ver klaringen bij de instructie. Diefstal aan het depar te mer t van binnenlandsche za ken. Ter beschikking van de justitie zijn gesteld twee vaste-knechts bij het departe ment van Binnenlandsche Zaken, die 's avonds herhaaldelijk door middel van een valschen sleutel zich toegang hadden ver schaft tot een pakhuis van het departement en daaruit groot© hoeveelheden papier, dat zij aan een opkooper verkochten, hadden* weggehaald. Ongeluk bij het vogel schieten. Te Xisse heeft een 16-jarige jongen bij het vogelschieten zijn 27-jarigen broer Th. de Klerk met een schot hagel in de buik getroffen. De toestand van den ge troffene is hopeloos. Kind overreden. Zatei*dag- nriddag werd te De Lier (Z.-H.), een 7-jarig kind van den timmerman V. door den vrachtwagen van den groentenkoopman B. uit Naaldwijk overreden. Het kind was bijna onmiddellijk dood. IJ s. Gedeputeerde Staten van Fries land hebben in het belang van het behoud der ijsbanen, het bevaren der kanalen en vaarten in de provincie tot nadere aankon diging verboden verklaard. Men meldt uit Zwolle, dat door de vorst de samenvloeiing van Zwartewater en Vecht zoo met ijs versperd is, dat de stoombooten den dienst van Zwolle op Hasselt, Zwart sluis en Genemuiden hebben gestaakt. De nachtboot van Zwolle naar Amsterdam vertrok Maandagavond 9 uur nog. De scheepvaart op de Zuiderzee is wegens het ijs wederom gestremd. Alleen de veer- booten EnkhuizenStavoren varen nog en de postboot KampenUrkEnkhuizen kwam gisteren nog te Enkhuizen aan, maar is blijven liggen. Zij zal heden nog trachten, Urk te bereiken. Slachtoffers van het ijs. Zaterdagavond kwamen de elfjarige K. Geertsma (welke dien dag juist jarig was) en de ruim 9-jarige A. Nauta niet op tijd thuis. Overal ging men in den omtrek zoe ken, vooral langs vaarten en wijken, omdat men vreesde, dat ze zich op het ijs gewaagd hadden. Tot 's nachts 2 uur werd gezocht, maar vruchteloos. Zondagmorgen vond men beider lijken in de Oude Veenscheiding, waar ze door het ijs waren gezakt. Op het Tjeukemeer is hedenmorgen een jongeman, Schaafsma genaamd, door het ijs gezakt eu verdronken. Twee kinderen door het ij s g e z a k t. Twee kinderen van den land bouwer G. van Roosmalen onder Rijzingen (St. Oedenrode), een meisje van 16 jaar en een jongen van 14 jaar, die over het ijs van den zoogenaatgden ouden Dommel wil den gaan, zakten er door en verdronken. Ofschoon de kinderen weldra van onder het ijs werden opgehaald, slaagde de genees heer er niet meer in de levensgeesten op te wekken.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2