7^ Qrifa, MIA CraMnl, Prima Geldersche ROOKWORST l A t Reclame Dekens. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIËN Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor W. CROOCKEWIT W.Azn. ZINGENDE VOGELS Even mooi als BEN-HUR Alle werken voor slechts t' 1.10. At thisio&tCL Nu de Laatste Honderd, NAPOLEON BONAPARTE, Tafel- Coupon- Dessert- 3 Knoopgat Scheer- Nagel- Zak- ft Borduur- Likdoorn- ft Coupeur- Fruit- ft Sigaren- Dolk- 3 Zak- Brood- Barbier- 0) O 7 NotenkrakersKurkentrekkersSeheerriemen Sleutelringen, en verder alles, wat tot bovenge noemd vak behoort bij: W. F. A. QROENHUIZEN, Vraag (van de firma A. HÜNINK, Deventer) 4 Leidsche Wollen Dekens; spot t t f FORTMANN HEHENKAMP, rHedenmorgen kwam met den Duit- schen exprestrein de minister van Koloniën, de heer Idenburg, uit Wiesbaden te Utrecht aan. Z.Exc. reed van het station onmiddel lijk naar het hotel des Pays Bas. Naar men verneemt, was 't doel van 's mi nisters komt als getuige heden tegenwoordig te zijn bij het huwelijk, dat voltrokken wordt tusschen den heer Fokke Jonker Duetz, officier van gezondheid, en mejuf frouw Cl. Maria van Dokkum. Te 1 uur hedenmiddag werd dit huwelijk kerkelijk bevestigd in de Domkerk door ds. A. G. A. Idenburg, predikant bij d« Ned. herv. ge meente te Amsterdam, een broeder van den minister. Z.Exc. zou daarna de stad weder verlaten. Vergadering van Directeuren bij den Post- en Telegraafdienst. aZondag had te Utrecht in Hotel Bellevue een vergadering plaats van het be stuur met de afdeelings-afgevaardigden uit alle provinciën tot bespreking van hunne houding ten opzichte van het wetsontwerp tot verbetering van de positie van commie zen en directeuren bij den post- en telegraaf dienst. In deze vergadering, ten één ure door den fd. voorzitter, den heer Hennequin, geo pend, werd primo de heuglijke gebeurtenis herdacht die eerlang in ons geliefd Oranje huis te wachten staat en voorts hulde ge bracht aan de nagedachtenis van den helaas te vroeg ontslapen heer mr. Bevers, den mi nister van Waterstaat, die dit wetsontwerp indiende, alsmede aan de nagedachtenis van den heer Sassen, directeur der Rijkspost spaarbank, waarmede de vergadering van ganscher harte instemde. Bij het geven van hun verslag uit de af- deelingen bleek bij de daarop gevoerde dis- cussiën, dat uit geen enkele afdeeling ern stige bedenkingen waren geopperd, doch dat integendeel van alle zijden de grootste in stemming werd betuigd, nu in een lang ver wachte verbetering van toestanden eindelijk voorziening zoude plaats vinden. Vervolgens werd een motie voorgesteld var, den volgenden inhoud, die met alge- meene stemmen werd aangenomen. ,,De vergadering van directeuren bij den post- en telegraafdienst, vertegen woordigd door het bestuur en de afge vaardigden uit alle afdeelingen des lande gehoord fle besprekingen betreffende de suppletoire begrooting hiervoren ge noemd, betuigt eenstemmig hare groote tevredenheid, met het ingediende wets ontwerp en spreekt hare innige wensch uit, dat dit ontwerp van wet geheel on gewijzigd moge worden aangenomen. Na het afdoen van eenige huishoudelijke zaken werd de vergadering door den waarne mend en voorzitter gesloten. Bestrijding der tubercu lose. Ter Doorn is opgericht eene plaatse lijke vereeniging ter bestrijding der tuber culose. Het bestuur wordt uitgemaakt door de dames jonkvrouwen C. de Beaufort en S. van C.itters en mejuffrouw N. Ludea, en de heeren dr. H. J. van der Weij, voorzitter; M. P. Hamming, secretaris; dr. W. A. C. van Laer, penningmeester; dr. M. J. van Dam, dr. Van Epen en Labouchère. Spoedig zal eene openbare vergadering worden belegd, tot bijwoning waarvan inzon derheid de pensionhouders zullen worden uitgenoodigd. Eene der voornaamste werk zaamheden dezer vereeniging zal zijn het ont smetten van die woningen, waarvan het ue- siuur de zekerheid heeft, dat er tuberculose lijders voor kol*ter of langer tijd hebben ge woond. Voor dit doel is reeds door mejuffrouw N. een oritsmettingstoestel aan de vereeniging geschonken Een edel paar. Vrijdagavond heeft te Hilversum onder niet-alledaagsche omstandigheden een brand plaats gehad. De scharenslijper J. B. V., en M. B., een vrouw met wie hij buitenechtelijk sa menleefde, verkeerden onder den invloed van sterken drank en kwamen te land in het logement van J. W. A. van B., in de Schoolstraat. De logementhouder was even wel niet op hun bezoek gesteld en riep de hulp der politie in, om hen uit zijn loge ment te verwijderen. Beiden trokken daar op naar het logement van J. Ph. E. in de Nieuwe Doelenstraat, waar men er geen bezwaar in zag, hen te herbergen. Zij be gaven zich naar een bovenkamer en ont staken daar een lampje, x'e ongeveer 9 uur gooide V., die nog lang niet frisch was, het lampje bij ongeluk om, tengevolge waar van brand ontstond. De brandweer werd gealarmeerdzij was spoedig ter plaatse en slaagde er weldra in, het vuur te blusschen, zoodat de brand tot gemelde kamer beperkt bleef. De scharenslijper had den uitgang niet kunnen vinden en moest door een raam naar buiten gesjord worden. De man was inmid dels bewusteloos geraakt, zoodat een genees heer ontboden werd. Deze, dr. Brink, die spoedig ter plaatse was, had den man wel dra bijgebracht. Hei edele paai' werd daarop wegens dron kenschap naar het bureau van politie over gebracht. Dit ging evenwel niet zoo gemak kelijk; beiden verzetten zich hevig en sloe gen om zich heen. Op het politiebureau gaf V. den agent Z zulk een klap, dat deze buiten dienst ge steld is moeten worden. Nader wordt gemeld Tegen V is proces-verbaal opgemaakt we gens het brandy veroorzaken door schuld. Hilversum. Op den Laarderweg bij Hilversum, ongeveer 4 uur Zondag middag reed een auto, waarin gezeten waren de heer en mevrouw Ster ba van Hilversum en de heer Beijer van Amsterdam, van Hil versum naar Laren. Ter hoogte van den Hoogen Laarderweg gekomen, moest de auto uitwijken voor een wielrijder, doch door een verkeerde manoeuvre van dezen laatste, moest ook de chauffeur plotseling zijn stuur omgooien, waardoor de auto den berm van den weg opvloog, en van twee zich daar bevindende personen één onder de auto ge raakte De ongelukkige kreeg de wielen over de beenen en den hals, met het gevolg, dat de dood bijna onmiddellijk intrad, i Het lijk werd daarop per brancard naar het lijkenhuis der algemeenc begraafplaats te Hilversum vervoerd, terwijl de heer Beij er naar de R.-K. ziekenverpleging werd overgebracht. De persoon, die omgekomen is, was de 22- jarige Jan Suyk, vormer aan de ijzergieterij der firma Rusink en Co. te Hilversum. Hij laat een vrouw en één kindje achter. Door den schok werden de inzittenden uit de auto geslingerd, waardoor de heer Beijer een arm- en een beenbreuk bekwam. De auto geraakte geheel onklaar. Hbld. Bussum, De daders van den houthak op groote schaal bij de Kamphoeve, aan den weg van Bussum naar 's Graveland, zijn gevonden. Het zijn de erfgooiers Vos en Terweij uit Bussum, die mededeelden, dit reeds van November af gedaan te hebben. Van het feit is proces-verbaal opgemaakt. Het blijkt nu, dat reeds meermalen onbe zoldigde rijksveldwachters hen bezig hebben gezien. Dezen vonden echter, daar het erf gooiers waren, geen aanleiding hen te be keuren. Ernielo. In de gehouden vergadering der afdeeling „Ermelo" van den Christ. Bond voor Ziekenverpleging zijn tot be stuursleden (herkozen de h.h. Ds. v d. Hoogt en br. v. Oene van Veldwijk, ge kozen werd zuster Top van 's Heeren Loo. Dr. S. P. Timmers hield eene voordracht over ,,De invloed van het licht op het le ven, vooral op dat van den mensch". N ij k e r k. Naar wij vernemen, zal hier binnen kort de zesde bijzondere school wor den opgericht. Onze gemeente teil 8000 zielen. Nij kerk. De vorige week is alhier opgericht de Vereeniging voor Christelijk Meer Uitgebreid Lager Onderwijs". De op de aêlgemeene ledenvergadering vastgestelde statuten zullen ter koninklij ke goedkeuring worden opgezonden. Tot bestuursleden van deze vereeniging zijn benoemd de navolgende heerenDs. J. G. Kunst, G. F. Callenbach Jr., A van Ramshorst, A. Jurling en G. Hana, waar van de drie eerstgenoemden respectievelijk de functie op zich namen van voorzitter secretaris en penningmeester. P uit te n. Donderdagavond -a.s. zal al hier voor de anti-revol. kiesvereeniging als spreker optreden de heer K. Loodeesen van Soest, met het onderwerpSamenwerking van politieke partijen. RECLAMES. Van 15 regels f 1.elke regel meer f 0.20 LONGEN CATARRH. Wordt spoedig genezen door Veno's Bliksemsnel Hoestgeneesmidlel. Ale men lijdende is aan een der onrustbarende verschijnselen van long-catarrhhooikoorts, catarrhale verkoudheid, eon loopende neus, kort ademigheid, dan vindt men onmiddellijke ver lichting door het gebruik van Veno's Bliksem snel Hoestgeneesmiddelen weldra is men er volkomen van genezen dit heilzame middel wordt overal door de doctoren aanbevolen en is gewaarborgd als zuiver, onschadelijk en heil zaam zoowel voor kinderen als volwassenen. Prijs 55 ots., 75 ets en F. 1.80, verkrijgbaar bij P. DE ZWARTLangestraat 129, en A. v. d. WEG, Langestraat 23, Amersfoort. Voorts by alle voorname drogisten. Waar niet verbrijgbaardirect per post van de VENO DRUG Co., N. Z. Voorburgwal 230, Amsterdam, na ontvangst van Postwissel met 10 Cents vei hooging. Yreugdeblijk aan H. M. de Koningin. jllen verzoekt ons te berichten, dat door een betreurde vergissing van het co mité verzuimd is mede te deelen, dat, be halve bij de in het strooibiljet genoemden, er nog bussen geplaatst zijn bij de heeren; C. H. van Buuren, Bergstraat 2. A. Staal, hoek Nicasiusstraat. J. Ru ijs, hoek Utrechtscheweg. F. Grau, Utrechtscheweg 51. B. van 't Eind, Soesterweg 28. J Heesters, Puntenburgerlaan 35. Beleefde herinnering, dat alle bussen a.s. Vrijdagmiddag te 12 uur worden verzameld. De le luitenant der veld-artillerie H. M. G. Higly te 's Hertogenbosch zal den tweejarigen cursus bij de Rij- en Hoef- smidschool volgen. De agent van politie 3e klas H. van der Kolk hoopt op 1 Februari a.s. den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren tot bijwaker werd aangesteld. Hamlet. Wij gelooven dat we het bestuur van Amicitia en den heer Eduard Verkade er dankbaar voor mogen zijn, dat zij ons in de gelegenheid hebben" gesteld Shakespeare's Hamlet te zien op een wijze, als gisteren avond het geval was. In ons nummer van 18 Januari gaven wij reeds den koiien inhoud van het treurspel en Verkade's inleiding tot de voorstelling we mogen onze lezers hiervan dus op de hoogte achten eq zullen daarom thans slechts den indruk weergeven, welken de vertooning op ons heeft gemaakt. Allereerst het décor en costumes. Dc heer Verkade heeft het o.i. goede en bijzondere denkbeeld gehad, een tooneel te maken, zooals men gewoon was te gebrui ken in Shakespeare's tijd, een zoogenaamd Elizabethan Stage, een vóór- en achter-too- neel, door gordijnen gescheiden. Rechts en links op den voorgrond een eenvoudige ze tel en een poort voor de komenden en gaan den, het voorfront van het kasteeltje. Een trapje rechts en een lantaarnpaal breken eenigszins de symmetrie. Door het wegtrek ken der gordijnen doet men den toeschou wer beurtelings de verschillende tooneelen zien, waarbij de lichteffecten, in verband met de stemmige kleuren van liet decor, een hoogst verrassenden, aangenamen indruk op het oog en het gemoed teweeg brengen Het eenige wat ons gisteren avond in de belichting niet voldeed was dat het somtijds naar onzen zin niet licht genoeg was. Kleuren en snit van de costuums zijn in volkomen harmonie met de omgeving, wat niet. louter een gevolg is van Verkade's Ingonieuse vinding, maai* zeker voor een groot deel ook te danken aan de heerlijke gave voor kleurenvoeging van zijn trouwe medewerkster, mej. Cato Neeb. Samen heb ben zij iets tot stand gebracht, dat in de geschiedenis van onze tegenwoordige too- neelwereld zeker mag worden geboekstaafd als het product van grooten kunstzin van twee personen, die naast fijn gevoel ook veel fijnen smaak bezitten. En thans het spel. Van de „Hagespelers" kan men zeggen dat ze nooit banaal zijn, ook al z ij n ze (de meesten nog jonge artisten) niet allen in staat, de door Shakespeare zoo scherp geteekende karakters volkomen uit te beelden Maar geboeid, en meermalen ontroerd, hebben ze ons zeker. De beer Stell- wagen heeft eens in de Amsterdammer' gezegd dat het spel van Verkade's acteurs veel heeft van het décor, het is noch on zuiver van lijn, noch onzuiver van toon, van stembedoeling. In deze woorden is werkelijk veel waars De ,,Hagespelers" zijn geen gewone acteurs, maar menschen, die onder uitmuntende leiding, hoogere kunst nastreven. De hoofdpersoon komt in het stuk natuur lijk geheel en al op den voorgrond. Eduard Verkade, dien we reeds eerder een groot kunstenaar noemden, heeft gisteren, door den Hamlet te spelen, weer duidelijk doen uitkomen, dat deze meening niet overdre ven is. Hij heeft getoond het stuk niet al leen zelf te begrijpen, maar het ook aan het publiek te kunnen toonen. zooals hij het in zijn hoofd heeft: als een geweldig visioen van kleur en lijn, van plastiek en woord.Houding, gebaren, stembuiging, alles in dezen slanken man, in dezen be schaafden artist, werkt mede tot een bijna volmaakt spel. Wat maakte liet visioen, voor het begin van het eigenlijke drama, reeds dadelijk een ontzettend diepen indruk. Op het donkere tooneel zit-Hamlet gedoken ,in een der groote zetels. Dan gaat het achtergordijn open en verschijnt de geest van Hamlet's vader ach ter het venster, in langen mantel, den helm op het hoofd, terwijl ook de Koning en de Koningin zich vertoonen, als schaduwbeel den in den nacht ronddwalend door het stil le paleis. Het was werkelijk aangrijpend, en zoo was het gedurende het gehecle stuk. Het na te vertellen is ondoenlijk, we zullen er ons dan ook niet aan wagen. Wel jammer was het dat men in de zaal niet overal goed verstaan kon, maar dit was toch zeer zeker niet zóó hinderlijk dat het genieten van de vertooning daar, ook maar eenigszins, merkbaar onder leed. Wij wenschen den heer Verkade van harte geluk met zijn succes en hopen hem met j zijn dapper troepje hier nog vaak terug I te zien. Moge de zaal dan ook steeds uitverkocht zijn zooals gisterenavond. Naar men ons bericht zal Woensdag j op de ijsbaan ,,de Maat' een wedstrijd op schaatsen worden gehouden door de mi li- tairen van het 5e regiment infanterie Vóór 12 uur worden wedstrijden gehou- j den op de lange en korte baan. 's Namid- dags een daarvan, en wedstrijden met hin- dernissen. De muziek van het 5e regiment infanterie zal ter opluistering spelen en de deelnemers naar het feesterrein voeren De Vrijz. Kiesvereeniging ,,Amers-' 1 foort" houdt eene algemeene ledenvergade- j ring op Donderdag 28 Januari a.s., ten 8{ uur. in het hotel De Zwaan. Punten van behandeling 1. Verslag der commissie tot het nazien der rekening en verantwoording over 1907 en 1908. 2. Verkiezing van een nieuw bestuur. 3. Samenstelling eener commissie .tot het zich doen aangeven van kiezers 4 Bespreking verkiezing van een lid van dè Tweede Kamer. De afdeeling Amersfoort van Kinder- herstellings- en vacantiekolonies houdt haar jaarvergadering op Woensdag 27 Januari 1909, 's nam. uur, in het gebouw van ,,de Fröbelschool" (Beekensteinsclve laan no. 25). Agenda 1. Opening en notulen. 2. Jaarverslag. 3. Rekening van de penningmeesteres 4. Bestuursverkiezing 5. Vaststelling van de contributie aan het Centraal Genootschap. 6. Mededeelingen, enz. Faillissementen: Failliet verklaardH. van Drie, land- j bouwer, wonende te Barneveld, jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije, recht.-comm. mr. H. J. M. van den Bergh te Amersfoort, curator. 1 Februari hoopt ondergeteekendo, Agent van Politie 3e klas, den dag te herdenken waavop hy 25 jaren gelerten tot bij- waker Werd aangesteld. H. VAN DER KOLK, Molenstraat No. 27 aan 't Plantsoen voorhssn Kortegracht 7. ASSURANTIËN CREDIETEN COUPONS DEPOSITO'S EFFECTEN PROLONGATION VREEMD GELD, l_ WISSELS. Kromme Sieuwo Bracht 46Utrecht Guplaatst Maatschappelijk Kapitaal i 1,000,000. Verschaft op billijke voorwaarden crediet, koopt en verkoopt Effecten, Coupons en Buitenlandscli Geld, sluit prolonga tion tegen den koers van don dag en opent rekening - eouraut met rentevergoeding A 3 pCt Neemt gelden in depót met 2 dagen opzegging A 2s/4 pCt. n 11 n 1)3 voor één maand vast A B*/4 voor drie maanden vast A 81/3 voor zes maanden vast A 8Vs voor een jaar vast a 4 hare Spaarkas A3 Belast zich met het in bewariug neiuen van waarden in hare brandvrije in richting. Kantoor geopend eiken werkdag van s mor gens 9 tot s namiddags 3 uur. De Direotie, J. J. VAN ASCH VAN WIJCK. G. W. J. HOOFT. KEUKENMEID gevraagd, goed kunnende koken. Loon f 150.- in het hotel „de Doelen" te Zwolle. Schriftelijke aanbieding onder No. 20, Hotel Doelen, Zwolle. Er b. z. a. een bekwame Noodhulp-Keukenmeid bekend met de fijne keuken. Van zeer g. get. voorz. Br. fr. No. .333 aan KRAAL's Boek- en Kunsthandel Zoist. met J F. RIEM-VIM' Verpakte Zaden en Voeders. Op elk pak staat de gebruiksaanwijzing en behandeling. Zangzaad voor Kanarievogels 15 ct. Papegaaien voeder25 Zevenzaad voor Wildzang10 Parkiotenvoeder10 Voeder voor Ind. Vogels10 Zoet Zomerraapzaad12 Lijster- en Loeuwerikenroeder, per kilo1* Lijster- eii Leeuwerikenvoeder, per '/2 kilo pakje25 Geparfumeerd gezuiverd Vogelzand 15 J. F. RiemVis' Krachtochtenrt- voeder voor Hoenders, bevordert het eierleggen. Uitsluitend verpakt in geplombeerde zakken met naam en adres, men lette daarop. 2l/s 52550^ kilo. 0.45 f 0.90 f 4,— f 7.25 Verkrijgbaar bij J. VAN GENDU REN, alwaar riijscourant gratis ver krijgbaar is. J. F. RIEM VIS, Zaadbandel, N. Holsti'. 13, Den Haag. is het bekroonde werk DE STER VAN HALA- LAT voor «lechts f (.10. 1. De Ster van Halalat, een verhaal uit den tijd der Babylonische Gevangenschap meer dan 400 bladz. lectuur, door uitverkoop voor slechts f 1.10. flttlftAf 'e(*er van dit aanbod zal profiteoren UlIiUQl voegen wij er nog bij: 2. E. Gerdes.' De Man van de Zil vervloot. 1 dl. 3. E. Gerdes. Noord en Znid. 1 dl. 4. E. Gerdes, Oranje in *t I.nnd. 1 dl. 5. E. Gerdes. Vier Ousehuldigeu vermoord. 1 dl. 6. E. Gerdes. De Brabantsche Os- senkooper. 1 dl. 7. E. Gerdes. De Fransehen In Woerden- 1 dl. Spoed uü want de voorraad is be perkt. Te bekomen bij I). BOLLE, Bazaar van Goedkoope Boeken, Hang 98, Rotterdam. Fran co na ontvangst van Postwissel, waarop mel den: „Pak Halalat". Het grootste, boeiendste en omvang rijkste boek over do°r JEAN DE BONARVILLE. Voor 90 cent. Een boek voor jong on oud, beslist neutraal, nauwkeurig alles verhalend uit Napoleon's politiek- en persoonlijk leven. Een lijvig boek, OOO bladz., 26 pl., voor OO cent. Genoeg om zleb avon den aaneen te amnseeren en na lezing en herlezing als Standaard werk te bewaren. Gelijk aan den inhoud der Fransche uitgave, die 9 gld. kostte, zoolang de voorraad strekt, verkrijgb. na ontv. v. postw. a 90 ct. of in fraai geïllustx-. band A f 1.25, bij de Vennootschap Letteren en Kunst, Leidschekade 70, A'dam. T ft 3 INSTRUMENTMAKER. LANGESTRAAT 42. Inrichting lot het .lijpen en polIjMen van Schuren en Messen. per K.G. f 0.55. Aanbevelend, J. VAN GENDEREN, Teleph. 104. Arnliemschegti-aat 35. twee - 5. 7 een persoons f 3.75, Magazijnen van Tapijten en Beddenariikelen LANGESTRAAT 63, over de Krommestr. Telefoon 88.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3