BINNENLAND. Konstaminopel, 4Febv Op aansporing der regeering hebben «ie haven arbeiders besloten den boycot te doen op houden. Majoor En ver Bey heeft zijn ontslag-aan vrage ingetrokken. S a 1 o n i k i, 4 F e b r. In den afgeloo- pen nacht is een misdrijf verricht te Prepa- detsch door onbekenden, waarschijnlijk Bul- gaarsche komitadji's, die den Griek Aka- nais Dimou en vijf leden van zijn gezin met bijlslagen vermoordden. Dit misdrijf heeft een diepen indruk gemaakt. Marokko. Tanger, 4 Febr Brieven uit Fez bevestigen, dat Kegnault op 31 Januari deze stad binnen trok en een schitterende ont vangst genoot. Tanger, 4 Febr. Uit Fez wordt be richt dd 31 Jan.: Het Fransche gezant schap heeft hedenmorgen hier zijn plechti- gen intocht gehouden. Vijfduizend soldaten vormden een dubbel cordon van de Segmo- poort tot aan het kamp van het gezantschap Tienduizend nieuwsgierigen stonden dicht dicht opeengedrongen achter de rijen solda ten. Alle Europeanen hadden zich naar het kamp begeven evenals V c insuls van En geland, Spanje, Oostenrijk en Duitschland, om den gezant hunne gelukwenschen aan te bieden. Na de aankomst van Kaid Mecho- lar, den ceremoniemeester, die vergezeld werd door de ministers van oorlog, financiën en buüenlandsche zaken, de pacha's uit te stad en vele hooggeplaatste personen, in het kamp, werd de stoet terstond opgesteld. Perzlë* Te Teheran worden strenge maatregelen genomen, om het uitbreken van onlusten te voorkomen. Kolonel Liakow laat de straten dag en nacht afpatrouilleeren eu kozakken bewaken al de stadspoorten. De soldaten hebben bevel, om bij hot eerste teeken van onlusten te vuren. In Ispahan heeft het hoofd der Bakhtia- ren, op het bericht dat er drie regimenten op die stad afrukken, last gegeven, om op de zwakke punten barricades op te werpen. De bewoners hebben den raad gekregen, om voor zes maanden voorraden levensmiddelen in te slaan V«r«enlgde Staten. Sacramento, 4 Febr. Naar aanlei ding van de aanneming door het Califomisch lagerhuis van een voorstel tot oprichting van afzonderlijke scholen voor do kinde ren van Japansche ouders, seinde president Roosevelt, dat dit de meest beleodigendo van alle anti-Japan9che maatregelen was en borvendien beslist met de grondwet in strijd. Hij vroeg of dit wetsontwerp niet van de agenda kon worden afgevoerd. Uit New-York bericht de Frankf. Ztg., dat president Roosevelt met de senatoren uit Nevada heeft geconfereerd betreffende de anti-Japansche besluiten. Do president vreest, dat Japan geprikkeld zal worden; senator Nixon heeft dan ook aan de wetge vende macht van Nevada geseind, dat men de aanhangige voorstellen moest intrekken. Intuaschen verlangt een nieuw voorstel, dat het congres de Pacifickust in een beteren staat van verdediging moet brengen. In Californië protesteeren de bladen te gen de bemoeiing van de oostelijke staten met de wetgevende maatregelen, die men in he*- Westen beschouwt als noodzakelijk om aan het Kaukazische ras de overhand te verzekeren. De Ban Francisco Chronicle zegt b.v. De oos telijke staten zijn er slechts op uit hun dé- bouché voor katoen en petroleum to behou den daarnaast willen zij ook de lasten van de landsverdediging verminderen en zijn daarom toegevendintusschen is do uitslui ting van de Japanners zeker. M u s k a g u (Oklahoma), 4 Febr. De groote jury heeft naar de terechtzitting verwezen zeven personen, beklaagd van het plegen van zwendelarijen in regeeringsland. Onder dezen is de gouverneur Haskell. Zuld-Afrilob Kaapstad, 4 Febr. Reuter ver neemt, dat er een Zuid-Afrikaansch Hof van beroep in het leven zal worden geroepeu, samengesteld uit een preident en vier rech ters, waarvan de hoofdzetel gevestigd zal zijn te Bloemfontein, maar dat ook zitting zal houden in andere centra der bevolking, overeenkomstig de belangen der rechtzc eken den. De thans bestaande Hooge Gerechtsho ven der verscihllende koloniën zullen blijven bestaan in den tegenwoordigen vorm, maar zullen samen vormen het Hooggerechtshof van Zuid-Afrika, van hetwelk zij afdeelingeu zullen uitmaken. De opperrechter in Zuid- Afrika zal zijn de president van het Hof van beroep. Chili. Santiago deChili,4Febr. De minister van buitenlandsche zaken verklaar de in de Kamer, dat het. incident tusscben Chili en Peru de rechten vau Chili volstrekt niet kan verzwakken en met kalmte kau worden aangezien. Allerlei. vIn November 1.1. werd officieel de spoorlijn tusschen Shanghai en Nankin ge opend. De duur der reis is nu zeven uren in plaats van dertig uren met een stoom boot op de Yang-tsé-Kiang. vDr. Diets, de advocaat van Karl Hau, den man die als moordenaar van mevrouw Molitor ter dood veroordeeld is, heeft thans zijn verzoek om herziening van Hau's zaak bij het gerechtshof te Karlsruhe ingediend. Hij grondt zijn verzoek op verschillende nieuwe feiten. vTe .rix eu Provence zijn Dinsdag on geveer 4000 menschen voor de gevangenis samengeschoold, om tegen de begenadiging van twee ter dood veroordeelde moordenaars te protesteeren. Een gedeelte van de menigte trachtte de gevangenis binnen te dringen om de moordenaars te lynchen. De politie en de troepen moesten de menschen terugdrij ven. De zsak Remy. vWoensdag is voor het assisenhof der Seine het proces begonnen tegen Pierre Re- nard, 47 jaar oud, en Georges Courtois, 18 jaar, beide knechten van den heer Remy, beschuldigd van moord op hun meester, den heer Augusu Remy, 78 jaar oud. Men weet dat hel onderzoek, t welk de bekentenissen heeft uitgelokt van den jon gen Court©"» tegen Pierre Renard niets heeft kunneu opleveren, dan ernstige ver moedens, maai geen overtuigende bewijzen. Renard blijft alles ontkennen. Zal het pro ces meer licht in de zaak brengen? Dat zal men nu spoedig weten. Men weet dat de heer Remy op 7 Juni 1.1 's morgens vermoord werd gevonden in zijn slaapkamer, dat de kamer van mevrouw Remy, ev naast gelegen, geplunderd was, dat geld en juweelen verdwenen waren. Mevrouw Remv bevond zich in den nacht* der misdaad op haar buitengoed. Het onderzoek bracht de overtuiging, dat de misdaan moest zijn gepleegd door iemand van den huize. MaAr op wie moesten de ver moedens allen? Na eenigen tijd echter ontdekte men een en ander, dat de vermoedens deed vallen op Pierre Renard, een man die het volle ver trouwen van mevrouw Remy genoot, maar niet dat van den heer Remy. Men ontdekte, namelijk, dat Renard in zekere betrekking stond tot den jongen Raingo. den neef van den heer Remy. wonende bij zijn oom en dat de heer Remy besloten had hem om zekere redenen uit het huis te verwijderen. Den avond 'vóór de misdaad had Renard daarover geklaagd aan Raingo en gezegd, dat zij nu voortaan door de schuld van den heer Remy zouden gescheiden zijn. 's An derdaags des morgens was de heer Remy vermoord en 's avonds schijnt Renard tot Raingo gezegd te hebbenNu kunnen wij gerust zijn. Gij gaat n at weg, wij blijven bijeen en vertrekken spoedig naar buiten. Dat alles welrie sterke vermoedens en op 26 Juni werd Renard aangehouden. Hij be kende alles wat Raingo betreft, njaar ont kende elke medewerking aan de misdaad en Kleef die ontkennen. Op 18 Juli daarop volgende vond een an dere knecht, Thomassin, op het kasteel van Annel, waar mevrouw Remy zich was gaan vestigen, toevallig in den zak van den jon gen Courtois een pak, dat al de bij de mis daad gestolen voorwerpen bevatte. Courtois werd aangehouden, ontkende eerst, maar deed spoedig bekentenissen. Renard en hij, zoo vertelde hij, hftdden sammen den heer Remy vermoord. Ziedaar de omstandigheden waarin deze geruchtmakende zaak voor het hof komt. Voor Courtois is de schuld zeker tegen Renard heeft men geen enkel bewijs, enkel vermoedens, maar talrijke en ernstige. V er vier s, 4 Februari. Het plot selinge smelten der sneeuwmassa's deed alle rivieren buiten de oevers treden. Spoorwegen zijn overstroomd in de richting van Dolhain. Tal van huizen zijn onderwater geloopen in Dolhain, Verviers en Ensival, waarvan het stadhuis ontoegankelijk is. Er zijn geen per soonlijke ongelukkon. Brussel, 4 Febr. De Patriote be richt, dat er een aardverschuiving plaats heeft gehad bij Welkenraedt, tengevolge van de hevige regens, waardoor vertraging in den loop der treinen werd veroorzaakt. Kameroverzicht Eerste Kamer. De algemeens beschouwingen zijn Dondei- dag gesloten, na replieken, waarbij o. a. de heer Van Leeuwen bleef aandringen op voorziening in den nood der gemeenten, waartoe uitbreiding van het gemeentelijk belastinggebied onvoldoende is en waarbij de heer Stork bij voorbaat waarschuwde te gen protectie. Hoofdstuk II (Hooge Colleges van Staat) is aangenomen. Daarna is aangevangen de behandeling van Hoofdstuk III (Buitenlandsche Zaken). De heer Reekers verbaasde zich over de scherpte van 's ministers antwoord op de door den heer Van Heeckeren bescheiden eu beleefd gestelde nota. Nu de heer Van Heec keren zijn voornemen heeft te kennen ge geven om later, indien zijn gezondheidstoe stand dit toelaat, op deze aangelegenheid terug te komen .schortte spreker zijn oor deel tot later op. Spreker wees er op, dat het hier had ge golden een vraag van een Kamerlid aan den minister, en niet van een diplomatiek agent aan zijn chef. De heer Hovy was van dezelfde mee ning en achtte ook 's ministère toorn on billijk. De vraag naar een duidelijke uit eenzetting van <le beteekenis der Noordzee- entente was volkomen gerechtvaardigd en was ook geen vragen naar den bekenden weg. Spr. oordeelde, dat 'de positie van den heer Van Heeckeren in het buitenland meer geschaad wordt door 's ministers be antwoording van de nota dan door de be doelde nota zelve. Vooraf had spreker den minister gehul digd wegens diens beleid in de Venezolaan- sche aangelegenheid. De heer R a h u s e n betoogde de nooc(- zakelijkheid der oplossing en vaststelling van d© Noordzee-grens tusschen Nederland en Duitschland bij den Dollard. De heer Staal, zich hierbij aanslui tende, merkte o.a. op. dat, ofschoon de minister oordeelt, dat de dalweg van den Beneden-Eems de grens aanwijst, de Duitsche kaart den linker Eems-oever als grens aanwijst. De minister van Buitenlandsche Zaken, de heer De M a r e e s van S w i n- deren, hoopte, zoodra onder de bij deze zaak betrokken autoriteiten hier te lande eenstemmigheid zal zijn verkregen omtrent hetgeen bedoeld wordt xnet den «lalweg, over deze aangelegenheid met Duitschland in onderhandeling te treden. Aan den heer Rahusen deed do minister opmerken, dat de Noordzce-entente geen goedkeuring van de Kamer behoefde, omdat daaruit geen geldelijke verplichtingen voor ons land voortvloeien. De minister stelde ook het debat over de Van Heeckeren-kwestie tot later uit, wanneer de heer Van Heeckeren hersteld zal zijn. Hij verklaarde den heer van Heeckeren volstrekt niet persoonlijk te hebben willen grieven, maar hij achtte diens vragen ver keerd zij hadden hem daarom ontstemd en daarom had de minister gemeend, om her haling te voorkomen, nadrukkelijk stelling te moeten nemen tegenover de nota. De minister hoopte ook, dat de heer Van Hee ckeren later minder vage argumenten voor zijne vragen zal bijbrengen. De heer Van Löben Seis meen de, dat de positie zuiverder gemaakt zou kunnen worden door diplomaten, die tot volksvertegenwoordiger worden benoemd, op wachtgeld te stellen. Na replieken werd hoofdstuk II aange nomen. Daarna kwam aan de orde Hoofdstuk IV. Justitie. De heer Van der Feltz gaf eeni- ge wenken voor goede toepassing van de Kinderwetten. Boven opneming in liefda digheidsgestichten zou hij de voorkeur ge ven aan gezinsverpleging, omdat dan het opgenomen kind zal deelen in de zorgen zij ner pleegouders, waardoor zorgeloosheid bij het kind voorkomen wordt. Ook moet aan de Voogdijraden meer macht worden gege ven tegenover de uit de ouderlijke macht ontzette ouders, die onwillig zijn hunne bij drage in de verplegingskosten te betalen. De heer Van Waterschoot van der Grac h t verklaarde zich voor het bordeelen verbod en wenschte een maatregel inzake de makelaardij in onroe rende goederen. Vrijdag voortzetting. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 5 Febr. {?ovat o. m. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot regeeringsvertegenwoordiger op het archeologisch congres te Cairo jhr. dr. J. Six, buitengewoon hoogleeraar te Amsterdam benoemd tot rijkswaierstaatsopzichter 4e klasse D. G dp Graaff te Papendrecht en H Otten te Haarlem verlengd met 1 jaar de detacheeringsduur bij dp West-Indische landmacht van den len lilfltenant-kwfirtiermeester J J. Mac kenzie op verzoek eervol ontslagen als directeur van het telegraafkantoor te Leiden A. II. Krieger eervol ontslagen wegens lichaamsgebreken de postcommies le klasse T. ten Cate; tijdelijk opgedragen de functie van ge woon adjudant van H. M. de Koninein aan den luitenant ter zee le klasse H. E. baron van Asbeck, adjudant van den Prins en van adjudant van den Prins aan den luitenant ter zee 2e klasse jhr. H. H B. Rendorp; eervol ontheven van de leiding van de personeelzaken der zeemacht de kapitein ter zee J J. Hissing met handhaving als chef van den marinestaf benoemd tot chef van de afdeeling perso neel de kapitein-luitenant ter zee C. C. Ze- gers Rijsser. H. 31. de Koningin-Moeder ontving Woensdag mr. Regout, na zijp optreden als minister van waterstaat, in audiëntie. Geschenk aan H. M. de Ko ningin. Naar de Asser Ct. verneemt, is op de algemeene vergadering der comité's in de provincie Drente, die 3 Februari heeft plaats gehad, met algemeene stemmen be sloten jiet zilveren blad waarop de voorloo- pige keuze was bepaald, aan H. M. de Ko ningin aan te bieden, Hare Majesteit heeft te Kennen gegeven met dit geschenk te zijn ingenomen en heb te willen aanvaarden. Een goed deel der bijeengebrachte gelden zal, overeenkomstig den wensch van Hare Majesteit, voor een nader te bepalen goed doel worden besteed. De gewone audiëntie van den minister van Bianenlandsche Zaken zal op Zaterdag 6 Februari en die van den minister van Jus titie Maandag a.s. niet plaats hebben. Met minister Sabron gaat het wel wat boter, maar hij moet nog het bed houden. De minister van Marine heeft gisteren tijdelijk het beheer van het departement Oorlog aanvaard. Caatro. Reuter meldt uit Berlijn Castro verliet heden als genezen de kli niek van prof. Israël, om weer zijn intrek te nemen in het Esplanade-hotel. Tweede Kamer. Thans zijn de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal ter vergadering bijeen geroepen tegen DinsdAg 16 Februari a.s., des na middags half twee. Kamerverkiezingen. Men schrijft uit Winschoten aan de N. R Ct., dat als voorloopige candidaten van wege ide af deelingen der S. D. A P in dat district bij het partijbestuur zijn opgegeven, de heeren nir. M. Mendels te Utrecht, mr. P J. Troelstra, te 's Gravenhage, W. H. Vliegen en P M. Wibaut te Amsterdam als 5e candidaat kwam nog op de groslijst voor de naam van den heer H. Kenter, lid var. den gemeenteraad en de Prov. Staten, die bij do Kamerverkiezing in 1905 in dit dis trict 873 stemmen verkreeg. De candidaatstelling vanwege de S. D. A. P. kan spoedig worden verwacht. Het verluidt, dat mr. Troelstra te kennen heeft gegeven, dat hij in geen geval een candi- datuur voor Winschoten denkt te aanvaar den. De oud-minister De Meester is can didaat gesteld voor de Tweede Kamer door do Centrale Liberale Kiesvereeniging in Schoterland. De heer De Meester heeft de candidatuur aangenomen. Te Leeuwarden is, naar „De Standaard" meldt, onder voorzitterschap van den heer H. Pollema, een vergadering gehouden van het Prov. Cjinité van anti-revolutionaire kiesveroenigingen in Friesland. Bij de bespreking der verkiezingen en den toestand in de partij, verklaarde men zich unaniem in principe voor een program van actie als in „Do Standaard" aangegeven, en voornamelijkhuismanskiesrecht en ver plichte verzekering. Eenparig werd de houding der Chr.-His- torischeu in Friesland bij de laatste verkie zingen scherp veroordeeld. Men oordeelde, dat verdere toegeeflijkheid misplaatst zou zijn en dat nu behalve Sneek, ook Dokkum door een anti-revolutionnair moest worden vertegenwoordigd, waarop de stemverhou ding aanspraak geeft. Hierop werden de met het bovenstaande instemmende afgevaardigden voor het Cen traal Comité herkozen. 'Bij acclamatie werd de heer H. Pollema als afgevaardigde benoemd, terwijl de heer mr. J. J. Croles als secundus werd aange wezen Aan dr. Kuyper werd het navolgende tele gram verzonden Het Provinciaal-Comité van anti-revolutio naire kiesvereenigingen, heden vergaderd te Leeuwarden, biedt u de betuiging van zijne onwankelbare trouw aan, u als den van God gegeven leider van onze partij erkennend, en bidt u Gods sterkte toe, ook bij het klim men uwer jaren." Naar „De Tijd" meldt, bestaat het plan om weer als vroeger buitengewone nummers van de „Katholieke Strijder" uit te geven, in een oplage van 50o,000 exemplaren, voor welke uitgave de katholieke Kamerleden Aalberse, Kooien, Loeff, O. van Nispen, J. van Nispen, Nolens, Passtoors, Regout, Ruys de Beerenbrouck, Van Vuuren en Wijnbergen, de katholieke journalisten Bru- na, Iïelmer, Nieuwenhuis, Oostdam, Steen hof, Wess-'iing en Wierdels, de heer mr. Van der Aa, en de katholieke propagandisten Berger en De Wolf hun medewerking zullen verleenen. Het eerste nummer zal in April verschijnen. Het hoofdbestuur van de Nederland- sche Onderwijzers Propaganda Club voor drankbestrijding heeft besloten een adres te richten aan de Tweede Kamer, met het ver zoek, niet in te gaan op het voorstel der regeering tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Het pantserdekschip „Friesland" is 3 dezer van Curasao naar Nederland ver trokken. Blijkens bij het departement van Ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser schip „Heemskerck", onder bevel van den kapitein ter zee G. F. Tydeman, 4 dezer Dungeness gepasseerd. Naar aanleiding van het desbetreffende be sluit der Kamer, is door den Minister van Oor log eerue commissie benoemd, die tot do conclu sie is gekomen, dat den luitenant-kolonel-inten dant in de stelling van Amsterdam, C. M. A. Douglas, die ter zake yan zijne beoordeeling over 1905 en 1906 twee adressen aan de Tweede Ka mer zond, geen onrecht is aangedaan. Van deze conclusie van hot rapport der oom- missie is door deu Minister van Oorlog, in ver band met «te bestaande omstandigheden, bereids kennis gegeven aan den luit.-kol.-intendant Dou glas en aan de betrokken chefs, onder mededee- ling, dat door hem, Minister, mot die conclusie wordt ingestemd. Begrafenis gep. gen.-maj De Posson. Het stoffelijk overschot, van generaal De Posson is Woensdag te Wies- baden op he. katholieke kerkhof in allen eenvoud ter aarde besteld. Lenteboden. Te 't Meer bij Hee renveen zijn Woensdag reeds kieviten gezien, zegt de N. R. Ct. De werkverschaffing te Amsterdam. Gaandeweg worden door de werkloozen-commissie meer mannen aan den arbeid gezet aan het werk der terrein- ophooging aan de Kostverlorenvaart te Am sterdam. Het getal van 110, waarmede werd aangevangen, is thans gestegen tot 180. De Amsterdamsche grondwerkers-vereeni- ging Helpt Elkander had een schrijven tpt de werkloozencommissie gericht, waarin werd voorgesteld als oplossing van het geschil, de verdere uitvoering van het werk der ter- reinophooging aan de Kostverlorenvaart aan een aannemer op te dragen, onder beding, dat dit werk zou hebben te geschieden door ingeschreven werkloozen, die in twee ploegen vijf upr per dag zouden we,k'n voor 25 cents per uur. Naar aanleiding hiervan vergaderde de Werkloozen-commissie ten stadhuize en be sloot niet in te gaan op het voorstel der grondwerkers-vereeniging, omdat de inwilli ging daarvan te eenenmale in strijd is met het karakter van een kunstmatige werkver schaffing. Arbeidscontract. Vanwege de gecombineerde besturen der (eytielbonden „Unita9" en „De Een dracht" zal binnen enkele dagen een manifest worden verspreid, waarin de staking te En schedé aanleiüing en oorzaak, zal worden uiteengezet. Gisterenmorgen vergaderden de stakende arbeiders met de besturen van bovengenoem de bonden. Ook vergaderden de wevers, werkzaam bij de firma Nico ter Kuile (Parkweg), teneinde te bespreken wat gedaan dient te worden, in dien op deze fabriek goed geweven zal wor den, dat anders op de fabriek Bothof wordt klaargemaakt. Woensdagmiddag bi het uitgaan der fa briek is gecontroleerd dat totaal nog 250 personen werk verrichten. Is dit cijfer juist, dan zou het aantal sta- kenden dus 595 bedragen. Het aantal stakenden, dat niet georgani seerd is, bedraagt ruim 300, als volgt te ver- deelen53 gehuwden (met 95 kinderen te hunnen laste), 132 ongehuwden, 107 bene den 16 jaar en 8 kostwinners. Woensdagmorgen werd door eenige vreem de arbeiders aan de fabriek om werk ge vraagd. Ze werden echter niet aangenomen. Het aan- en uitgaan der fabriek goschiedde zondêr ongeregeldheden. ..Unitas" besloot de volgende bedragen per week aan haar led uit te keeren kin deren f 1.50 per week, volwassenen f 3.50 tot f 5 50, al naar gelang der contributie, die zij betalen, terwijl de gohuwden bijslag voor kinderen zullen ontvangen. Destaking teGroningen De staaksters, 128 in getal van de tricotage- fabriek der firma Reinier Muller te Gronin gen, hebben besloten gevolg te geven aan den wenk van den directeur om een concept- arbeidsreglement ontwerpen tegenover dat van de firma, hetwelk aanleiding is geweest tot de staking. De grieven golden de bepa lingen, dat er op katholieke feestdagen niet gewerkt zou wordendat machine-onder- deelen en naalden door onachtzaamhueid ge broken door de schuldige moeten worden vergoed en de verplichting tot het reinigen dor lokalen De directeur heeft wel gezegd, da: het oude reglement deze bepalingen eveneens bevatte, maar dat zij nooit werden nageleefd en opk voor het vervolg alles op den ouden voet zou blijven. Maar de meisjes vreesden dat als zij hebben geteekend, zij tot reinigen der lokalen zullen worden ver plicht, ten onrechte dikwijls van onacht zaamheid zal worden gesproken en zij eisehen tevens uitbetaling van een deel van het loon op genoemde feestdagen. De bestuurdersbond en het P. A. S. zul le.? de staaksters bij de samenstelling van dt concept-overeenkomst ter zijde staan. De uitsluiting te Breda. Te Breda is gisteren het verbod van samen scholing ingetrokken. Stroopers en veldwach ters. Door de rijksveldwachters A., te Beesd, K., te Rumpt, en den jachtopzien >r R-, te Mariënwaard, werden in den nacht van 1 op 2 Fpbruari stroopers jagende ge vonden te Mariënwaard. Zij zetten deze na, doch een der stroopers schoot op den veld wachter A. en trof hem aan arm en been; do ander mikte op K., doch het schot miste. Hel gelukte de politie één strooper, Kr., uit Tricht, te arresteeren. Diens broeder ont vluchtte, maar ook hij werd, na reeds thuis te zijn geweest, gearresteerd. Dinsdag wer den beiden naar Tiel vervoerd. Gisterenmorgen hadden weder arrestaties \an stroopers uit Beesd plaats. Drie zitten thans te Tiel, waar er nog vier verwacht worden. Men meldt nader uit Beesd: Nadat Woensdag de gebroeders S., uit Tricht, gevangen genomen waren, onder ver denking, dat beiden op de veldwachters A. en K. geschoten hadden, is gebleken, dat één der gebroeders onschuldig was. In diens plaats is Woensdag Van R., uit Tricht, ge vangen genomen. De:? heeft volledig bekend en zijn verwondering uitgesproken, dat hij den rijksveldwachter A. nog levend zag. Hij dacht dat hij hem had doodgeschoten en be tuigde grooten spijt over 't gebeurde. Tusschen de buffers. Op het station te Rozendaal is gisteren bij het rangeeren de wissel wachter Jongmans uit de Stekvelden tusschen de buffers bekneld geraakt, waarbij hem de schouder en een bo venarm werden verbrijzeld. Tweekin deren overleden aan schadelijk voedsel. Woens dag zijn twee kindertjes van het echtjaar Bron te Terwispel (Fr.) na het gebruik van sago met karnemelk overleden. Het over gebleven voedsel is door de justitie in be slag genomen. Vreeselijk ongeluk. Maan dag had te Gilze (N.-Br.) een vreeselijk on geluk plaats. Terwijl men bij'G. Vermeulen bezig was het carbiet-reservoir voor de ver lichting te vullen, ontplofte dit eensklaps met zulk eene kracht, dat het geheele ge bouwtje, waarin het geplaatst was, uiteen vloog en een der aanwezigen, Hermanus Oprirrs, werd weggeslingerd, met het treu rige gevolg, dat hij na korten tijd onder hevige pijnen aan de bekomen verwonding overleed. De beide Gebr. Vermeulen hadden geweldige brandwonden in het aangezicht, terwijl Marie Vermeulen, die in de keuken werkzaam was, door een naar binnen gesla gen raam zoodanig werd verwond, dat haar de H. Sacramenten moesten worden toege diend. Het levensgevaar schijnt thans ech ter te zijn geweken. Het huis van den heer Vermeulen is aan den achterkant erg be schadigd. Met welke kracht de ontploffing plaats iiad, kan men zich denken, als men ziet dat op 50 meter afstand, ruiten werden verbrij- zeld. Onvoorzichtigheid schijnt de oorzaak te zijn. De geheele gemeente verkeert onder den indruk van het gebeurde D. v N. B r n d. Gisterenvoormiddag ont stond een uitslaande brand in ligt tweede hands .meubelmagazijn „De Wildeman", Hobbemastraat 167 te 's Gravenhage, vol gens den eigenaar doordat zijn kind een spirituslichtje omwierp, waarop een pot met terpentijn stond. Magazijn, werkplaats en daar tusschen ge legen kamertje brandden geheel uit, terwijl ook de voorkamer van de eerste étage brand schade leed, door de naar buiten uitslaande vlammen. De brandweer bluschte in een half uur den brand met vier stralen uit de waterlei- ding. De eigenaar van den meubelwink'el was te- geu brandschade verzekerd. Gisterennacht ging te Enschedé in vlammen op het café van en bewoond door H. Bos, aan de Reudinkstraat aldaar. De ge heele inboel ging verloren. Verzekering dekt de schade. Rivier berichten. 4 Februari 1909. Keulen, blank water. Lobith, idem. Arnhem, idem. Vreeswijk, eenig drijfijs. Wester\oort, blank water. Kampen, ijs vast. Gorinchem, blank water. Schoon hoven, drijfijs over een-vierde der rivier breedte. Krimpen, blank water. Moerdijk, idem. School- en Kerknieuw*. Ds. A. M. Kenker, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Steenbergen, heeft na mim 44-jarige Evangeliebediening, bij het Prov. Kerk bestuur van Noordi-Brabant, tegen 1 Mei a. s. eervol emeritaat aangevraagd. Ds. Keuker blijft na zijn emeritaat werkzaam als administrateur van liet te Utrecht gevestigde Römerfonds ten behoeve van rustend© leeraren in de Ned. Herv. Kerk. Te Zundert is in don ouderdom van 63 jaar overleden de heer K. Wiggelendam, hulppredi ker ten dienste der InlaJidsche Christen-gemeen- ten te Depok eu Toegoe (res. Batayia). De heer Wiggelendam was uitgezonden als zendeling van de l'trecbtsoho Zendelings-voree- niging en werd 7 Nov. 1884 aangesteld als hulp prediker te Wonrili (Kisser).

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2