Maandag 8 Februari 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. De Motorboot. N°. 9ilO. 7" jlKarg«Dg« ARIERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf 1*00. Idem franco per post1.80. Afzonderlijke nummers0.05. Daze Courant vewohgnt dagelijks, behalve op Zo*- en Feest dagen. Advertentilnmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur mocgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C®. Utrechtsch est raat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVBRTBNTIÜN: ▼an 1B regels Elke regel meer - #.1#. Dienstaanbiedingen en aanvragen 28 «ttiite bij veeruitbetaMog. Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tel het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Bén* circulairebevattende de voorwaarden, wordt ep aanvraag toegezonden. Kennisgeving. HENU8TËNKEUR1NG. Do Burgemeester en Wethouders van: Amers foort brengen ter kennis van belanghebbenden Blijkens de beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 14 Janu ari j.l., no. 394, Afdeeling V. en L., zijnde in het voorjaar van 1909 te houden gewone Rijks keuringen van tot dekking bestemde hengsten voor zooveel do provincie Utrecht betreft vast gesteld op 24 Februari a. s. te Utrecht. De regelingscommissie zal tot. het aannemen van inschrijvingen voor bedoelde keuringen zit ting houder op Zaterdag 13 Februari as., van des voormiddags 11 uur tot des namiddags 12^ uur in lxjJ, hotel Bollevue aan .het Vreeburg te Utrecht. Op vrachtvrije, schriftelijke en onderteekende aanvragen zullen door den. Secretaris der Com missie, den heer M. L. H. Tbissen, (adres Laud- bouwbank. Utrecht) aan eigenaren en houders van hengsten, inschrijvingsbiljetten voor de keu ringen worden verstrekt. Bij de aangifte zullen moeten worden ver meld a. Naam en woonplaats van den: eigenaar en houder. b. Naam, ouderdom, raskleur en bijzondere ken teekenen van den hengst, benevens indien deze in een stamboek ingeschreven is, stamboek en stamboek nummer c. Zoo mogelijk afstamming van den hengst, zoowel van vaders- als van moederszijde en naam en woonplaats van den fokker. De ter keuring aangeboden hengsten zullen op genoemden 24. Februari, des morgens te 9 uur, te Utrecht aan het Vreeburg aanwezig moeten zijn. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Secretaris, Do Burgemeester, J.G. STENFERT K.ROESE. WUIJTIERS. Politiek Overzicht. De Oostenrijksclie rijksraad naar huis gezonden. Verleden Woensdag heeft de Oostenrijk- sche regeering bij den rijksraad hare wets ontwerpen ingediend tot regeling van het gebruik van de talen bij de organen der overheid in het koninkrijk Bohemen. Reeds twee dagen later, Vrijdag, is zij tot de over tuiging gekomen, dat op dit oogenblik met den rijksraad niets te beginnen was, en heeft den rijksraad naar huis gezonden. Wederom is dus eene poging mislukt om een einde te maken aan den onhoudbaren toestand, waarin he' parlementaire leven in Oostenrijk zich bevindt. In de rede, waar mee de minister-president baron Bienerth deze wetsontwerpen indiende, sloeg hij een uiterst ernstigen toon aan. Hij verklaarde, dat het initiatief van de regeering voort sproot uit de algemeene overtuiging, dat het zoo niet verder kan gaan, niet verder mag gaan. ,,Er moet beslist worden of de nationale twist in Bohemen moet voortduren, die als een nachtmerrie op het gansche openbare leven van Oos tenrijk drukt, die niet alleen het poli- ieke leven, maar handel en wandel van het dagelijksche leven en den burgerlijken arbeid ernstig benadeelter moet beslist worden of deze nationale twist als een eeuwige ziekte zich moet voortsleepen, of wij met fatalistische berusting het verderf zullen laten begaan of dat wij het althans in zóó ver baas kunnen werden, dat de ongestoorde loop van het bestuur en een duurzame vruchtdragende samenwerking der partijen in het parlement en in de regeering moge lijk wordt-gemaakt." En aan het einde van zijne rede deed hij een dringend beroep op de vergadering om met de regeering samen te werken tot het uit den weg ruimen van dezen steen des aan stoots. Hij zeide „Tot de verkiezing van dit volkshuis hebben alle volwassen man nen van dezen staat meegewerkt; zij zien met verlangen naar dit huis en verwachten, dat het vrede en verzoening brengt, die den rustigen economischen arbeid bevordert, die plaats maakt voor de sociale wetgeving. Nationale vrede en sociale wetgeving dat is het wat van u wordt verwacht. Reeds eens heeft een huis van het algemeen kies recht voor twee menschenleeftijden een groot nationaal compromis tot stand ge bracht. Het zou do waardigste taak van dit huis zijn, een gelijkwaardig werk te ver richten. De vraagstukken, waarover men 't hier heeft, zijn weikelijk rijp voor oplossing; er zijn geene on^ereenigbare contrasten meer en alleen de nyed tot den vrede is noo- dig om het doel, waarnaar wordt verlangd, te bereiken. De omvang en de moeielijkheid van de taak mag u niet afschrikken, maar moet veeleer den prikkel verhoogen, om werkelijk tot eene oplossing te komen. Het succes zal in de eerste plaats uw succes zijn het zal dit huis van het algemeen kiesrecht tot eer, den volken van Oostenrijk tot nut en ons \aderland tot zegen strekken." Het scheen aanvankelijk, dat dit beroep op medewerking niet te vergeefs was gedaan. Op voorstel van twee leden, een Duitscher en een Czech, werd besloten terstond de be raadslaging te openen, niet over de wetsont werpen zelf, maar over de verklaring van den minister-preskh nt. Dat was eene han digheid, waardoor het mogelijk werd de tientallen „Dringlichkeitsantrage", die wa ren ingediend om te beletten dat met den eigenlijken arbeid kon worden begonnen, op zijde te zetten. Maar het was niet naar den zin van de radicale elementen onder de Czechen, die door een oorverdoovend spek takel verhinderden dat een geregeld debat kon worden gevoerd, zoodat de voorzitter moest eindigen met de vergadering te slui ten, in de hoop, dat het den volgenden dag beter zou gaan. Die hoop kwam bedrogen uit; het was Dcnderdag zelfs erger dan den vorigen dag. Eene uitdruk king van den bestuurder van het han delsdepartement M&toja, die, door een bitse opmerking van de Czechische leden in het debat geroepen, de misdaad be ging te zeggen, dat in de aanschrijving, die hij onlangs aan de postdirectie te Praag had gericht, het gebruik van cfe Czechische taal was „toegelaten", was een aanleiding voor de geheele Czechische partij om zich beleedigd te verklaren en te verlangen, dat de verte genwoordiger der regeering die uitdrukking zou herroepen. Daarover werd in den itvond van Donderdag en in den morgen van Vrij dag onderhandeld, maar het einde was, dat de regeering weigerde hieraan toe te geven, De vergadering van Vrijdag bracht de ontknooping. Toen de leden van het kabinet Vrijdag in de zaal verschenen, barstte op de banken van de Czechen een oorverdoo vend lawaai los, dat tegen den minister van handel gericht was. De ministers hoorden dit eenige minuten aan daarna gaf de mi nister-president den voorzitter een brief over en verliet met zijne ambtgenooten de zaal. De brief bevatte de mededeeling, dat de zit ting van den rijksraad gesloten was. Een ooggetuige beschrijft het tooneel, dat toen volgde, in de Neue Freie Presse aldus ,,Geen partij wilde ondanks de sluiting van de zitting van de plaats wijken. De Czechen schreeuwden „bravo!" en hoonden het ministerie, terwijl hun van Duitsche zijde werd toegeroepen ,,Dat is uwe schuld. Nu hebt gij wat gij hebt gewild!" De Cze chen begonnen ophitsende liederen tegen de Duitschers in koor te zingen, de Duitschers trachtten door handgeklap het gezang te overstemmen, en toen werkelijk het gezang in het lawaai verloren ging, zette de afge vaardigde Lisy den mond aan zijn signaal horen, die gillend door de zaal klonk Op dit oogenbiik zag men den vrijen socialist Stark op Lisy toekomen, om hem zijn blaas instrument af te nemen. Hij werd door de Czechische radicalen en de Czechische agra riërs omringd, die met vuisten op hem los- trommelden, terwijl eenige Duitsche afge vaardigden toeschoten om de vechtenden te scheiden. Men zag hoe de afgevaardigde Stark de treden, die naar de zitplaatsen van de Czechen leiden, werd afgeduwd, hoe de dicht opeengepakte afgevaardigden door eenige anderen, die blindelings op Stark los sloegen en in zijne plaats hunne eigen partij- genooten troffen, met de vuisten toegetakeld werden. Bij deze vechtpartij in eene nauwe ruimte kon men niet meer vriend en vijand onderscheidenmen drong, stootte en sloeg er op los. Het ergst werd de afgevaardigde Spaczek toegetakeld, wien de kraag van zijn jas werd afgerukt, terwijl hij op den afge vaardigde Stark toesnelde, om hem de trap pen af te dringen. Eerst langzamerhand gelukte het den troep uit elkaar te halen en ernstige kwetsuren te voorkomen. „Nauwelijks was deze vechtpartij voorbij, toen de Czechen erg toegetakeld weer hunne liederen begonnen te zingen. Nu vielen ook de sociaal-democraten, Duitschers en Cze chen, in en zongen het arbeiderslied, dat niet zijn slot: „Die Arbeit hoch" als eene bespotting van het voorgevallene in de zaal klonk. Tegelijk begonnen de christelijk-socia- len het volkslied te zingen, terwijl de al- duitschers de „Wacht am Rhein" aanhie ven. Deze beurtzang duurde nog een poos, tot eindelijk het grootste gedeelte van de afgevaardigden, van weerzin vervuld door het woeste bedrijf der Czechen, de zaal ver lieten. De Czechische muzikanten pakten hunne instrumenten bijeen en verlieten als de laatsten de plek van dit woeste tumult, waaronder de vergadering was uiteengedre ven. Op het tooneel van de worsteling vond men eene menigte afgerukte knoopen, de jaskraag van den afgevaardigde Spaczek, en verdere deelen van kleedingstukken, die den grond bedekten. Zoo eindigde deze zitting." De vraag is thans: Wat nu? De regeering heeft laten aankondigen, dat zij in afzien- baren tijd den rijksraad gelegenheid zal geven, zijn goed inzicht kenbaar te maken, te bewijzen, dat hij tot werken in staat is, en te doen kennen, dat hij zijn eigen be lang begrijpt. De regeering wil met hare maatregelen den ommekeer voorbereiden en bevorderen. Maar zij doet tevens uitkomen, dat het aan de partijen staat, door zonder uit zondering terug te keeren tot hun plicht, het bestaan van het volkshuis te verzekeren, welks verder lot in hunne handen is gelegd. Dat klinkt als eene onverholen bedreiging, dat als de rijksraad hiermede in gebreke blijft, de regeering verder zal handelen. Blijkt het onmogelijk met den rijksraad te regeeren, dan zal er zonder rijksraad gere geerd moeten worden. Düitashlartü P a r ij s, 8 F e b r. Volgens een telegram aan de bladen, bevat het Berliner Tageblatt ensatiewekkende onthullingen, onderteekénd Wolf, die het isolement van Duitschland aantoonen, uitgelokt door misslagen van de regeering, waaraan de Keizer vreemd bleef. De graaf van Merenberg, een zoon van wijlen prins Nicolaas van Nassau uit- diens huwelijk met gravin Poesehkin, die met zij ne aanspraken op de erfopvolging in Luxem burg is afgewezen, voert thans voor het Landgericht te Wiesbaden een proces tegen prinses Maria Adelheid van Nassau om het bezit van de goederen van het Nassausche familie-fideïcommis voor het geval dat groot hertog Wilhelm van Luxemburg zonder man nelijke erfgenamen sterft. In dit fideïcom- mis dat eene gezamenlijke waarde van 50 mil- lioen heeft, zijn begrepen het slot te Biebe- rieht met park en toebehooren, het slot te Weilburg, een jachtslot op de Platte, het boschdistrict Gaub met kapel en 15 millioen gulden in 4i pets. Pruisische staatspapieren. De rechtbank heeft, alvorens op de zaak zelve in te gaan, aan de partijen gelegen heid gegeven zich uit te laten over het aan gaan van een vergelijk, volgens hetwelk de klager zijne rechtsaanspraken zou prijsge ven tegen uitkeering van een bedrag van een millioen en toekenning van den titel van prins van Nassau. P a r ij s 6 F e b r. Uit Berlijn wordt aan de Liberté bericht, dat Castro tot het einde van Februari te Berlijn zal blijven. Over de plannen van de minister van ma rine Picard tot uitbreiding van de vloot bericht de Echo de Paris, dat daarvoor een crediet van 225 millioen frs. noodig 13, ever zes jaren te verdeelen. Van zijne ambtge nooten is de minister van financiën nog niet voor deze plannen gewonnen. Ooulommiersy 7 F e b r. Tot lid van de Kamer is gekozen de radicaal Lo- rimy. Engeland. Londen, 8 F e b r. De Chronicle ver neemt, dat de verschillen in het kabinet be treffende de begrooting van marine op be vredigende wijze uit den weg zijn geruimd De admiraliteit heeft een ontwerp opge maakt voor het nieuwe programma van aan bouw van schepen, dat aan het kabinet is voorgelegd. Er wordt echter erkend, dat het niet noodig is buitengewone haast te maken met de voltooiing van de nieuwe schepen van het Dreadnought-type. In deze omstan digheden wordt verwacht, dat de stijging van de ramingen voor den vloot het bedrag van millioen pond sterlmg niet zal te boven gaan Londen, 6 Januari. De invoer 'n Groot-Brittannië over Januari bedroeg 53,511,359, een vermindering tegen de vorige maand aanwijzende van 2,852,020 de uitvoer 28,803,046, een vermindering gevende van 5,604,721. De vermindering •betreft uitsluitend bewerkte artikelen, voor namelijk ijzer, staal, schepen, katoen, wol, drogerijen en kleurstoffen. Zweden. Het Zweedsche ministerie van buiten- landsche zaken heeft op de van Noorweeg- sche zijde gegeven ophelderingen over de kwestie van hei weiderecht der Lappen na der geantwoord, dat het onderzoek van d* kwestie is afgebroken door de gegronde vrees, dat de voorloopig toegestane tijd. waarin de Zweedsche Lappen vóór 15 Juni naar het Noorweegsche gebied mogen trek ken, zou afloopen voor dat het ondersoek en de onderhandelingen ten einde zijn ge bracht. De Zweedsche regeering wil er niet de verantwoordelijkheid van dragen, dat dc tijdverlenging wordt afhankelijk gemaaki van eene toestemming van Noorwegen, om dat zij 't beschouwt als eene levensvoor waarde der Lappen, dat zij vóór den 15en Juni naar Noorwegen kunnen trekken. Het Noorwf gsehe voorstel om het onder zoek voor den volgenden zomer te bepalen, moet ook door het scheidsgerecht onder zocht wojrden, dat, naar men hoopt, spoedig in werking zal treden. Ital li. Rome, 7 F e b r. Volgens de Measagero is de Kamer ontbonden om debatten te ver mijden over de bij gelegenheid van de aard beving genomen maatregelen en over de be trekkingen tusschen Italië en Oostenrijk, die het gevolg zijn van de pijnlijke zaak der universiteit te Triest Men gelooft, dat de verkiezingen voor de nieuwe Kamer zullen worden bepaald op 31 Maart of op 18 April Ooiten rijk. Aan de Vossische Ztg. wordt uit Weenen bericht, dat alle aanwijzingen er voor ge tuigen, dat de sluiting der zitting van den rijksraad door alle Czechische partijen stel selmatig voorbereid en afgedwongen is. En kele openhartigen onder de Czechische le den komen er rond voor uit, dat zonder het incident-Matoja bij de eerste gelegenheid eene andere aanleiding zou zijn aangegrepen om het parlement uiteen te jagen. Geruch ten, die gewagen van eene ontbinding van het huis van afgevaardigden, welke voor de deur zou staan, komen niet met de feiten overeen. De regeering is tot de sluiting overgegaan, om nog eene laatste poging te beproeven tot samenwerking met dit parle ment. Baron Bienerth zal binnen kort voe ling zoeken met de leiders der partijen om, zoo mogelijk, een parlementair kabinet tot stand te brengen, dat meer gezag zal hebben dan het tegenwoordige kabinet van referen darissen. Mocht deze poging mislukken, dan zal baron Bienerth defin'tief optreden met een ambtenaarskabinet en van het huis ver langen, dat het de „Staatnotwendigkeiten" afdoet, d. i. zijne medewerking verleent tot het tot stand brengen van de maatregelen, die in het staatsbelang dringend gevorderd worden. Mocht ook deze stap zonder resul taat blijven, dan is het te verwachten, dat er een langdurig tijdperk zal intreden, waarin wordt geregeerd met behulp van art. 14 der grondwet, het bekende nood ar tikel, dat toelaat te regeeren zon Ier de me dewerking van hel parlement. Rumenië. Bukarest, 6 Febr. Mgr. Gbeorg- hian, aartsbisschop, primaat van Rumenië, is overleden. Rutland. Petersburg, 7 Febr. In hel proces tegen den gewezen gouverneur van Nishni Nowgorod baron Fredericks velde de Se naat heden, nadat de debatten vijf dagen hadden geduurd, vonnis. Baron Fredericks is schuldig verklaard aan ambtsverzuim en omkoopbaarheid hij is veroordeeld tot ont slag uit den dienst en 10,000 roebels boet«% V Kaar hit Engtlsch 21 VAN N. Mi vr. M. WILLIAMSON. Het was, eigenlijk gezegd, het wonderlijk ste ontbijt, -dat men bedenken kon, en toch zag het er verleidelijk uit. Voor ieders plaats stond een dwergachtig kistal'len vaasje met bloemen en midden op tafel troonde een wit porseleinen kip, die op haar nest was geze ten. De door haar beschermde eieren waren hard gekookt en om het nest heen stonden schaaltjes gerangschikt met rookvleesch en allerlei gerookte visch. Er was ook koude ham en men kreeg lekkere, knappende halve maantjes en koek in Japansohe trommeltjes, om met honig te eten uit open glazen potjes, terwijl de koffie voor goden en godinnen be stemd scheen te zijn. Zelfs Phil dronk er van, ofschoon men haar ook thee aanbood, dat verraad pogende goed te maken door te zeggen, dat zij hare smaken voelde verande ren in overeenstemming met het IJollandsóhe klimaat een gevaarlijke theorie; immers wie kan zeggen hoever zich dat zal uitstrek ken? Toen ons maal ten einde was, weid het koffieblad vóór nicht Cornelia weggenomen en een ander blad, beladen met twee groote porseleinen kommen vol warm water, een bakje met zeep, een poppenkwast met een lrandvatsel van gesneden hout en twee kleu rige, schoone theedoeken, daarvoor in de plaats gezet. ,,Na het ontbijt wasch ik altijd het mooie porselein en de* koffielepeltjes zelf af," ver klaarde nicht Cornelia, hare ringen afleggen de en op bevallige wijze aan haar aardige taak beginnende; „de beste dienstboden zijn nog zoo zorgzaam aiiet als hare meesteressen en het is eene Hollandsche gewoonte." „Maar u hebt gisterenavond, na het eten, de koffie- en theekopjes niet afgewasschen," deed ik haar opmerken. „Neen," antwoordde zij, „dat doe ik oak nooit." „Maar loopt het porselein dan niet even veel gevaar gebroken te worden?" Zij keek verbaasd, bijna wanhopig op. ,,Ja, dat is waar," erkende zij, „maar... het is geen gebruikik weet niet waarom, maar het is nooit de gewoonte geweest." Haar genot als huisvrouw was voor het oogen'blik 'half bedorven, dat kon ik duide lijk zien, en het berouwde mij mijne gedachte uitgesproken te hebben. Het bleek dat Lisberh en Lilli ons niet naar Den Haag zouden vergezellen. Het was de morgen, waarop men de kasten met oud heden in de zitkamer opende en den kostba ren inhoud reinigde en de meisjes moesten hare móéder daarin bijstaan. Aangezien de glazen deuren dier kasten nooit ontsloten worden, behalve om een gast te vergunnen voorzichtig een prachtige gouden snuifdoos. een miniatuur-portret of een stuk oud I Delftsch te 'betasten, konden de voorwerpen I onmogelijk vuil zijn maar het is een regel alles eens per maand uit te 'halen en het zou eon huishoudelijk vergrijp zijn daarvan af te I wijken. Freule Menela legde ons dit op ge- dempten toon en met iets spotachtigs uit, als wensöhte zij, dat de twee Londensche meisjes zouden inzien hoe zij in staat was de humo ristische zijde 'dier gebruiken te vatten. „Uwe nichten zijn 'n beetje ouderwetsch," ging zij voort, „al zijn zij natuurlijk aller liefst. Ik heb ze reeds gekend toen ik nog een 'kind was en houd veel van haar, zoowel om haarzelven als terwille van Robert, maar gij moet u niet verbeelden dat iedereen in dit land om vijf uur eet. Zoo gij bijvoor beeld in mijn eigen kring in Den' Haag kwaaant, zoudt gij alles daar heel anders vin den meer zooals het in Frankrijk inge richt is. ALs Robert en ik getrouwd zijn, zal ik op mijn manier het huishouden regelen." Wij hoorden haar beleefd aan, maar von den haar niet liever om de wijze, waarop zij de gewoonten der Van Bur en's verloochende. „Dat nare, opgeblazen, ontrouwe schepselI" zeide Phil later, op echt boosaardigen toon. „Je neef is honderdmaal te goed en te knap van uiterlijk voor haar; maar dat ziet zij niet inzij verbeeldt zich boven hem te staan en de familie een eer te bewijzen door zich te verwaardigen daarin opgenomen te worden. Ik geloof dat zij hem alleen om zijn geld genomen heeft en hem zou bedanken als zij iets beters volgens hare inzichten, krijgen kon." „Het is niet waarschijnlijk, dat zij ooit een andere kans zal hebben," zeide ik, „die arme Robert zal niet licht van dat koopje ontslagen worden." „Zij gaat van morgen met ons mee," her nam Phil, „en laat het voorkomen of dat een groote gunst is. Zij zegt dat zij die schil derijen meer dan moe is; maar ik ben over tuigd dat geen tien wilde paarden haar thuis zonden .houden." Wat daarvan ook zijn mocht, de motor van twintig paardekraöht voerde haar mede in gezelschap van ons en haar verloofde. Wij reden door de prachtige, koele, don kere .lanen van het mooie bosoh en bereikten eindelijk (als waren wij een gezelschap rei zende prinsen in het sprookje der „Schoone Slaapster") het Huis Ten Bosch. Het romantische van dat paleis werd in mijn oogen nog verhoogd door 'het feit, dat eene prinses het liet bouwen, om haar gemaal aangenaam te zijn en dat die gemaal de zoon van Willem den Zwijger was, 'die het best de plannen zijns vaders tot Holland's grootheid ten uitvoer bracht. Ik vrees zelfs, dat ik er meer belang in stelde, ter wille van prinses Amalia en Frederik Hendrik van Oranje, dan wegens de Vredes-Conferentie, omdat de Conferentie meer modern wasen ik dacht aan de prinses, toen wij kamer op kamer be traden van het tooveraohtige oude gebouw, verscholen in het hart van het woud. Had zij die prachtige Chineesche borduursels besteld, het heerlijke Chineesche en Japansche lak werk en "het 'beelderige oude Chineesche por selein? Ik wou niet vragen of zij hiermede niets ite maken had, ik wou het liever niet weten. In de'achthoekige Oranjezaal, waar zes-en- twintig Mogendheden bijeenkwamen om vre de te maken en waar de muren en het koe pelvormige plafond geheel beschilderd zijn met heldenfeiten uit het leven van Frederik Hendrik en diens geslacht, rekten wij onze halzen om de schilderijen' te zien, en pijnig den onze hersenen om ons te herinneren, wie het waren en wat zij gedaan hadden, maai* zelfs (het portret van Motley, waaraan wij juist voorbij kwamen, en de wetenschap, dat I hij in ditzelfde paleis zijne geschiedenis schreef, viel ons niet «ltoos dadelijk te bin nen. Robert, wilde ons ni^i lang in het Huis ten Bosoh laten blijven. Hij nam ons mee om de plek te zien, waar het Vredespaleis voor (het geld van den heer Carnegie en nog eenige anderen zal gebouwd worden en voer de ons verder naar Den Haag, juist intijds om voor het Mauritshuis stil te houden, toen dit openging. Hij wendde niet voor veel ver stand van schilderstukken te hebben, of schoon zijne vaderlandsliefde er trotach op was, dat-zij tot het bestle 'behoorden, wat men op dat gebied over heel de aarde zou kunnen vinden. Maar Menela was nu in haar ele ment. Zij moc'ht in haar kleinzieligheid deze meestenverken „meer dan moede" zijn, dat nam niet weg, dat zij zich had voorgenomen indruk op ons te maken door hare kunst kennis. „Ik weet precies waar de beste schilde rijen zijn," verklaarde zij, de officieele cata logussen afwijzende; „en ik zal er u heen brengen." Zij had eene practische uitdrukking vol geestkracht aangenomen en hare zwarte oogen glinsterden achter haar knijpbrillotje. Ik kon het onmogelijk uitstaan door haar tot het heerlijke werk der groote meesters go- bracht te worden en was laaghartig genoeg weg te sluipen van het gezelschap, het aan de arme Phil overlatende haar met- uiterlijke gedweeheid en innerlijken opstand te volgen, als eene martelares der beleefdheid. Wordt vervolgd

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1