buitenland. aar. Dinsdag 9 Februari 1909. FEUILLETON. De Motorboot. 7" Jaargang* AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: P«r 3 maanden voor Amersfoort f 1«00. Idem franco per post1«50. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiönmededeelingon enz.gelieve men vóór 11 urn 's morgens bjj de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 eentft bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedryf bestaan zeer voordeelige bepalingen tet het herhaald adverteeren m dit Blad, by abonnement. Sene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. Dc taalstrijd lil Bolieiuen. Het eerste huis van afgevaardigden van den Oostenrijkschen rijksraad, dat uit het algemeen stemrecht is voortgekomen, ver schilt in samenstelling zeer van de vroegere vergaderingen, die onder een meer beperkt kiezerskorps waren gekozen, maar het is even weinig geschikt tot het verrichten van positieven arbeid als dezen zijn geweest. Het besluit tot sluiting der zitting, waartoe de regeering is moeten komen, levert in dit opzicht de proef op de som. I)e oorzaak, die deze vergadering tot on vruchtbaarheid doemt evenals hare voorgan gers, is steeds dezelfde. De taalkwestie in Bohemen, een onderdeel vai. den strijd tus- schen Czechen en Duitschers, heeft de bei de partijen tegen elkaar in het harnas ge bracht. Sedert tientallen van jaren slaat die strijd het parlementaire leven met lamheid, houdt den wetgevenden arbeid tegen en brengt de kabinetten ten val. Zooals het altijd gaat, heeft deze strijd er toe geleid, dat de beide partijen gaandeweg scherper tegenover elkander zijn komen te staan. Er is een tijd geweest, toen de leider van de Czechen, dr. Ladislaus Rieger, er geen been in zag om openlijk in den rijksraad te ver klaren ,,Een feit is het zeer zeker, dat de Duitsche taal in zekere sferen van ons rijk eene bijzondere bevoorrechte stelling heeft, en dit feit is een zoo onwrikbaar, en door de macht der omstandigheden zoo vaststaand feit, dat het geen verstandig mensch in de gedachte komt daaraan te tornen." Dat standpunt is door de opvolgers van Rieger sints lang verlaten. De Czechen, die ruim drie vijfden van dp bevolking van Bohemen uitmaken, eischen, dat hunne taal, als die van de groote meerderheid van het volk, be handeld zal worden als de nationale taal in het geheeie land. Zij steunen dien eisch op eene kabinetsorder van 8 April 1848, die uitdrukkelijk bepaalt, dat aan de Czechische taal dezelfde rechten ekomen als aan de Duitsche in alle takken van bestuur en van onderwijs en dat alle apenbare ambten in Bohemen moeten worden vervuld door per sonen, die de beide talen machtig zijn. Die kabinetsorder dagteekent uit een tijd van revolutie, toen alles onderste boven werd gehaald, en is, zoodra daartoe de gelegen heid bestond, door andere voorschriften vervangen. Dat neemt echter niet weg, dat zij steeds het plechtanker voor de Czechen gebleven is, het doelwit waarnaar zij streven tot verwezenlijking van hunne nationale eischen Het kabinet-Bienerth heeft eene poging beproefd tot oplossing van deze taalkwestie. Het heeft een wetsontwerp ingediend tot regeling van het gebruik der talen bij de organen van het gezag in Bohemen. Eerst heeft het beproefd in officieuse overleggingen te vernemen hoe de ontworpen regeling aannemelijk kon worden gemaakt voor beide partijen, en toen dit mislukte, heeft het de koe bij de horens gepakt en zijn ontwerp aanhangig gemaakt. Het is eene uitvoerige en ingewikkelde regeling. Het geheeie land wordt verdeeld in 20 gewosten, die te zamen verdeeld worden in. 115 districten. Van de 20 gewesten zijn 10 Czechisch, 6 Duitsch en 4 gemengd. Van de 115 districten is de be volking in 66 voor minstens 90 pet. Cze chisch, in 42 voor minstens 90 pet. Duitsch, in 7 (waaronder Praag en Budweis) ge mengd. De officieele taal moet de Duitsche zijn in de Duitsche districten, Czechisch in de Czechische districtenin de gemengde districten heeft men twee officieele talen. Intusschen moeten alle ambtenaren, onver schillig in welk district, de beide talen mach tig zijn, opdat ieder inwonen door de amb tenaren te woord gestaan zal kunnen worden in zijne eigen taal bij ieder bestuursbureau en bij ieder rechtscollege. Deze ontwerp-regeling heeft bij beide par tijen bezwaar ontmoet. Dat was moeielijk anders te verwachtenin het bezit van den steen der wijzen is geen enkele regeering en de Oostenrijksche allerminst. Maar de Duitschers hebben zich er niet tegen ver zet, dat het wetsontwerp in behandeling zou worden genomen. Daarentegen hebben de Czechen zich tegen de behandeling ver zet. Niet in parlementairen vorm, want dan zou er althans een debat gevoerd zijn over de vraag of de rijkswetgever de bevoegde macht was om het gebruik van de talen °.n Bohemen te regelen. Zij hebben door het voeren van obstructie verhinderd, dat er kon worden gedebatteerd, en om het helsche spektakel, dat zij aanrichtten, tot zwijgen te brengen, heeft de regeering de zitting moeten sluiten. Dat is natuurlijk slechte een noodmiddel, waarmee niets anders is gewonnen, dan dat aan de afgevaardigden tijd wordt gegev.i om over hunne zonden 'na te denken. De regeering vat het ook in dien zin op. Zij heeft laten verkondigen, dat over enkele weken de rijksraad tot eene nieuwe zitting zal worden opgeroepen. Zij leeft in de hoop, dat de afgevaardigden dan zullen terug komen, van schaamte vervuld over het ge beurde en bereid om met haar de hand aan den ploeg te slaan. Zal die verwachting uit komen? Dat is moeielijk te zeggen. De Frankf. Ztg. geeft daarop dit antwoord ,,De vraag wat er nu zal komen, is met het communiqué der regeering niet beant woord. Baron Bienerth zal zelf niet ver wachten, dat eene ontbinding van het parle ment het heilmiddel voor de tegenwoordige kwalen is. De verkiezingen voor het nieuwe huis zouden zeer waarschijnlijk de radicale partijen aan alle zijden nog versterken, de bezwaren dus nog vergrooten. Het parle ment echter ontbinden, om met het nood- artikel van de grondwet te regeeren, zou een openlijke inbreuk op de grondwet zijn en de voor geheel Europa afgelegde erken ning, dat Oostenrijk als constitutioneele staat niet meer bijeen is te houden. Boven dien is eene taalwet ook met art. 14 niet tot stand te brengen, omdat iedere wet, die met dat artikel wordt gemaakt, om voor goed geldig te zijn, de latere bekrachtiging van het parlement behoeft, die onder zulke omstandigheden bezwaarlijk zou zijn te krij gen van het komende parlement. Regeering en parlement hebben beide er het allerdrin gendste belang bij, met de constitutioneele middelen over dezen berg van politieke scherven heen te komen. Jloe onvriendelijk da zaken zich voor bet oogenblik laten aan zien, men behoeft toch niet de hoop prijs te geven, dat het politieke verstand niet zaJ capituleeren voor het getier van eenige woeste demagogen. Of echter de handen van den tegenwoordigen minister-président be kwaam genoeg zullen zijn om uit den ver warden kluwen behoedzaam den draad te vinden, die naar den uitweg leidt, dat mag na de afgelegde proeven betwijfeld worden". DuiteAhlatfd. De Oldenburgsche Landdag heeft na een stormachtige beraadslaging met 23 tegen 22 stemmen een voorstel aangenomen, dat het meervoudig kiesrecht voor den Landdag in voert. Een vroeger aangenomen wetsontwerp tot invoering van het Rijksdagkiesrecht, dat echter nog een tweede maal in deze zitting moest goedgekeurd worden, om in werking te kunnen treden, komt daardoor te verval len. ftaakrffc. Parijs, 8 F B b r. De zitting der poli tierechtbank, weike heden uitspraak zou doen over de manifestanten der „Action Francaise", werd heden met groot tumult overweldigd door 300 manifestanten. On danks het optreden der gardes moest de pre sident de zitting opheffen en de zaal doen ontruimen. P a r ij s, 8 F e b r. Coquelin cadet is heden in een ziekeninrichting overleden. P a r ij s, 8 F e b r. De schrijver Catulle Mendes is in den afgeloopen nacht het slachtoffer geworden van een spoorwegon geluk. Toen hij onder den tunnel van Saint- Germain gevonden werd, gaf hij geen tee- ken van leven meer. Tweede telegram. Het lijk van den heer Mendes is gevonden in verschei dene stukken gesneden. Men gelooft, dat het ongeluk te wijten is, dat hij heeft wil len uitstappen voordat de trein stilstond. Engeland. L o li d e n 8 F e b r. De Koning en de Koningin zijn heden voormiddag om 10.45 naar Berlijn vertrokken. Italiö. Rome, 8 Febr. Eene officieuse nota deelt mede, dat de Koning heden het be sluit tot ontbinding van de Kamer heeft ge- teekend. De verkiezingen voor de nieuwe Kamer zijn bepaald op 7 Maart, terwijl het parle ment zal bijeenkomen op 24 Maart. Rome, 8 Febr. Het ontbindingsbe- sluit wordt voorafgegaan door eene memo rie van toelichting, onderteekend door alle ministers. Daarin wordt gezegd, dat het mandaat van de tegenwoordige Kamer wet tig den 11. November eindigt. Het ministerie beeft nagegaan welk tijdstip het meest ge schikt zou zijn voor de verkiezingen, daarbij inzonderheid rekening houdende met het feit, dat de verkiezingsstrijd reeds is begon nen in vele .deelen van Italië en dat, als die strijd lang moest voortgaan, zulks het normale leven en de belangen van het land zou schaden. Het ministerie heeft overwogen dat, ter wijl het land ten diepste is ontroerd door de ramp van Messina en Reggio, die verschrik kelijke ramp toch, door de nobelste gevoe lens van solidariteit op te wekken in ge heel Italië, nieuwe banden van broederschap heeft geschapen. Het ministerie heeft verder overwogen, dat de toestand van de parlementaire werk zaamheden niet deed hopen, dat men met de behandeling van de begrooting ten einde kon komen vóór de Paaschvacantie. Daarom zou de ontbinding van de Kamer na dien datum noodig maken eene voorloopige be grooting* op te stellen, hetgeen groot na deel voor de besturen zou veroorzaken. Daarentegen kan, door de kiezers in Maart bijeen te roepen, de Kamer zich re gelmatig constitueeren voor de Paaschvacan tie. De memorie, van toelichting doet uitko men, dat nu gesloten tijdperk van wet geving hervormingen tot stand heeft ge bracht van werkelijk buitengewoon belang in alle onderdeel en van de wetgeving. Tal rijke maatregelen worden opgesomd, die ge nomen zijn om te voorzien in de bijzondere belangen van sommige deelen van het land, inzonderheid de provinciën Sicilië en Sar dinië. Deze maatregelen beantwoorden aan de politiek van vrijheid, arbeid en sociale rechtvaardigheid, die de regeering meent dat moet worden voortgezet. Eene politiek van hartelijken vrede met alle staten, de loyale uitvoering van het verdrag van bondgenootschap en van alle internatio nale verdragen, welke altijd is nagestreefd door Italië, zal het de sympathie verzekeren va» alle beschaafde volken. Daar het onze vaste wil is dezelfde politiek voort te zet ten, kunnen wij vertrouwen hebben op een lang tijdperk van vrede. Maar dat kan ons niet vrijstellen om te werken aan de orga nisatie van onze strijdkrachten ter verdedi ging te land en ter zee, welke verdediging de zekerste waarborg is voor den vrede en een onmisbaar element voor den economi- schen voorspoed van het land. Spanje. Madrid, 8Febr. In de Kamer deed de minister van binnenlandsche zaken mede deel ing van een besluit tot verdaging van dt verkiezingen voor de algemeene raden. Rodes diende een voorstel in om aan iederen sanator en afgevaardigde te verbie den in zijne kwaliteit deel te nemen aan l.et bestuur of de leiding van elke nijver heids- of handelsonderneming. De minister van financiën Beseta deed de beschouwingen kennen, waartoe dit voor stel hem aanleiding gaf. Moret en Canalejas verklaarden, namens de liberalen en de democraten, dat zij het voorstel niet zouden steunen. De republikeinen, de Carlisten en de Catalaansche solidaristen verklaarden het voorstel aan te nemen. De minister-presi dent zeide, dat hetgeen men vraagt, niet kan worden gedaan dan door wijziging van het wetboek van koophandel. Hij ontried de aanneming van het voorstel-Rodes, dat ver worpen werd met 79 tegen 41 stemmen. Oostenrijk. Weenen, 8 Febr. De minister-pre sident is bezig het ministerie te recon- strueerende onderhandelingen zullen ver moedelijk verscheidene dagen duren. Rusland. Petersburg, 8 Febr. De Rijks- doema heeft heden een wetsontwerp aan genomen betreffende de belasting van siga retten-hulzen en sigaretten-papier. De Balkancrisis. Belgrado, 8 Febr. Men zegt, dat de ministerraad besloten heeft de nota, waar in de eischen van Servië worden opgesomd, eerst te verzenden na de sluiting van eene definitieve overeenkomst tusschen Turkije en Bulgarije. Konstantinopel, 8 Febr. Uit Konstantinopel wordt aan de Neue Freie Presse bericht, dat de Russische gezant ge weigerd heeft het Turksche tegenvoorstel in ontvangst te nemen, en als reden daarvoor heeft opgegeven, dat het geen antwoord is op het Russische voorstel. Hij verklaarde, dat. hij morgen een antwoord hoopte te ont vangen, gesteld in den zin van het aanbod. Later gaven de gezanten van Frankrijk, Engeland en Duitschland aan de Porte den raad het Russische voorstel aan te nemen. Konstantinopel, 8 Febr De Portr heeft aan den Turkschen gezant te Petersburg haar antwoord geseind op het Russische bemiddelingsvoorstel. Het ant woord is zeer uitvoerig. Het zet uiteen, dat de geheeie schuld van Bulgarije aan Tur kije, met inbegrip van de Oost-Rumelische schatting, de schadevergoeding voor den Orientspoorweg enz., een bedrag van 148 millioen frs. bereikt. Turkije stelt voor de Bulgaarsche schuld als gekweten te beschou wen, op voorwaarde, dat Rusland afziet van de 74 jaarlijksche ui.tkeerin.gen van 350,000 Turksche ponden, die Turkije nog aan Rus land schuldig is. Als Rusland dat aanneemt, zal Turkije terstond eene leening van om streeks 156 millioen francs kunnen sluiten. Uit Konstantinopel wordt bericht, dat het Russische gezantschap, dat nog geen offi cieele niededeeling had ontvangen van het door Turkije gedane tegenvoorstel, echter zichtbaar uit zijn humeur is over de aankondiging die van dat voorstel is gedaan. Het verklaart, dat het Russische voorstel met medeweten van Engeland en Frankrijk en dus eigenlijk uit naam van die mogendheden is gedaan en daarom slechts aangenomen of afgewezen kan worden. Over de financieele beteekenis Van het Turksche tegenvoorstel schrijft de Neue Freie Presse op grond van deskundige in lichtingen Turkije is aan Rusland als oorlogsschade vergoeding nog schuldig een bedrag van 25.9 millioen Turksche ponden, dat in 74 rente- looze jaarlijksche termijnen van 350,000 pond of 8 millioen frs. moet worden afbe taald. Rusland heeft nu aan Turkije het voorstel gedaan, dat het afziet van de eerstvolgende 16 termijnen, wanneer Turkije daardoor den aan Bulgarije gestelden eisch als vereffend wil beschouwen. Deze 16 ter mijnen van elk 8 millioen francs zouden te zamen een bedrag van 128 millioen frs. uit maken, maar hunne waarde op dit oogen blik zou, tegen 6 pet. gerekend, 80 millioen frs. bedragen, derhalve een bedrag, dat Tur kije als ontoereikend heeft gekenschetst. Bo vendien zou het bezwaarlijk geweest zijn dit bedrag in handen te krijgen in den vorm van eene daarop gebaseerde leening, want zulke spoedig aflosbare leeningen zijn moeie lijk te sluiten. Het hoofddoel van de Turk sche regeering, zooveel mogelijk contant geld spoedig in handen te krijgen, zou hier door verijdeld zijn. Turkije heeft nu met eene handigheid, die moet worden erkend, het ongunstige voorstel gepareerd. Het heeft het voorstel in begin sel aangenomen, in het wezen echter geheel gewijzigd, door voor te stellen, dat Rusland afstand zal doen van alle no^.uitstaande 74 termijnen, waartegen Turkije zich als door Bulgarije schadeloos gesteld beschouwt, de Orientspoorwegen bevredigt en bovendien aan Rusland 800,000 Turksche ponden of 18 millioen francs wil betalen. Met 74 annuïtei ten van 8 millioen frs. kan namelijk anders geopereerd worden dan met 16 termijnen. Terwijl b.v. eene leening, die in zestien jaren moet worden afgelost, van den beginne af een aflossingsquotuw van ruim 4£ pet. vor dert, bedraagt de amortisatie bij een om loopstijd van 74 jaren minder dan een kwart pet., hetgeen het opzetten van eene finan cieele transactie zeer vergemakkelijkt Tegen Naar het Engelech 22 VAN N. »N W. M. WILLIAMSON. O I wat was ik blij alleen te blijven met die doeken, zonder iemand, die er mij iets van vertelde. Ik vloog terug om een catalo gus te koopen, en toen, zorgvuldig mijne vrienden ontwijkend, wier ruggen ik nu en dan bespeurde, gaf ik mij aan mijn geluk over. Ik wensebte niets te zien van de madon na's en nimfen en godinnen en Italiaansche tafereelen, gewetenstrouw door een zekere school -voortgebracht, omdat het in hare da gen de mode was. Ik zocht alleen de karak teristieke Nederlandsche kunstenaars op, de mannen die hun dienbaar Holland liefhad den, het boven alles stelden, het verheerlijk ten en datgene schilderden wat hun hart even goed -als hunne oogien kende; het dage lij ksche leven in huis 1 dat rijke, bruine sche merdonker van nederige, vertrekken de zee de lucht; het vriendelijke, vlakke land schap; de aardige huisdieren. Ik vond spoedig den grooten Rembrandt: „De Ontleedkundige les" en. stond geruimen tijd te kijken naar die wonderbare gezichten, in wier oogen de gedachten zoo duidelijk af gespiegeld waren. Welk een schilderstuk! Iemand, die -zijn leven lang niets anders had gemaakt dan dat werk, zou zich reeds het recht op onsterfelijkheid hebben verworven; I maar slechts zes en twintig jaar oud te zijn toen hij dat schilderde en daarna voort te j gaan, jaar op jaar, der wereld meesterstuk- i ken te schenken en ten slotte door die wereld met armoede en ellende te worden beloond! j Mijne wangen gloeiden, terwijl ik daarover stond na ite denken en ik kreeg een gevoel van zelfverwijt, als had ilc in Rembrandt's dagen geleefd en als was ik even ondankbaar geweest als de anderen. Ik had verwacht dat 'die „stier" van Pot ter mij zou teleurstellen, omdat 'de menschen er altoos dadelijk van spreken, zoodra zij hooren dat iemand naar Holland gaatmaar als je door dat jonge en aantrekkelijke beest zoudt worden teleurgesteld, dat daar zoo j vreedzaam staat met zijne groote fluweelen j oogen, die als twee diamanten schitteren en j de adem, die komt en gaat onder zijne ruwe gezonde huid, om door je bekeken en bewon derd te worden, zou jie verdienen door hem op de horens te worden genomen en door zijne makkers vertreden. Wat had ik graag Jan Steen gekend om hem te danken voor zijqe heerlijke guitige ongemeene schilderijen (in het bijzonder voor de „Basse-cour") en nu en dan stille tjes zijne flesch van hem weg te nemen, opdat hij meer had geschilderd en later niet tot armoede en ellende ware vervallen! Wat hield ik veel van de vriendelijke Van Ruys- daels en wat werd het eeuwige witte paard aandoenlijk, nu ik het in elk soort van liefe- lij'k of excentriek landschap wedervond Arm vermoeid, wit paardMij dunkt, het moet even als de „Wandelende Jood", eindelijk genoeg van izijne reizen hebben gehad. Er zijn twee Rubens in het Mauritehuis, die mij bedwelmden als had ik nieuwen rooden wijn gedronken en er was een kleine Gerard Dou, een driedaagsche voet reis waard om haar te bewonderen Ik vond haar 'bij een venster der zaal, waar de Stier van Paulus Potter hangt en ik stond er zoo lang op te staren, dat ik mij ten slotte ver schrikt begon af te vragen of de anderen ook vertrokken zouden zijn'. Maar zij voeg den zich al te spoedig bij mij en riepen „Wel, waar ben je geweest? Wij hebben overal naar je gezocht." Ik zeide, dat het mij speet, en kon maar niet begrijpen, hoe ik zoo dom was geweest van hen af te dwalen. Toen werden wij door Robert voor het noenmaal weggehaald, daar wij al drie uur in het Mauritshuis geweest waren en spoedig naar het concours hip- pique moesten. Slechts drie uur in het beste gezelschap ter wereldEn toch gevoelde ik, dat ik na die enkele uren veel beter Holland en de Hollanders begreep dan ooit te voren, be halve door hunne schilderijen zelfs meer nog dan Motley mij van hen 'had kunnen vertellen. Wij ontbeten haastig in een mooi hotel, dat een ware Parijsche vroolijkheid ver toonde en spoedden ons toen per auto naai de paardententoonstelling, die plaats zou hebben in een park tusschen Den Haag en Scheveningen. Het was overal aangeplakt, tot zelfs op de lantaarnpalen en freule Menela, die zich prachtig had gemaakt met een elegant Parijsch toilet en een opgesla gen hood, voorspelde dat, aangezien de Ko ningin en de Prins-Gemaal het feest zou den bijwonen, wij de bekoorlijkste vrouwen, mooiste mannen, fraaiste toiletten en beste paarden uit Nederland zouden zien. „Als ik Nederland zeg,'bedoel ik Den Haag, wat hetzelfde is," voegde zij erbij, vol inbeelding de kin omhoog werpende en mij dacht zij verdiende eens flink dooreen geschud te worden voor haar steek onder waJer aan het adres van Robert, van Rot terdam er kan in Nederland geen knapper jongmensch worden gevonden Nicht Cornelia in "*t -grijs en de .twee meisjes, die er in hiare witte japonnen en Leghorn-hoeden even frisch als pas gepink te rozen uitzagen, waren reeds aangekomen en zaten in een der vele lange, open loggia's dicht bij het koninklijke paviljoen. Boven het paviljoen met zijn vergulde kroon wapperde de Oranjevlag evengoed als cle Hollarïdsche driekleur. Overal zag men vaandels, banieren en wimpels; er viel vrij wat grootei' kleurenpracht te zien dan bij Engelsche wedrennen. Elke loge, elke zit plaats was ingenomenmooie hoeden knik ten als bloemen, die in een reusachtig perk door een bries bewogen schenen te zijn. Keu rig gekleede mannen en* vrouwen in witte sleepjaponnen wandelden over het gras, en Robert en Menela wezen ons de lieden van naam aan gezanten, hunne vrouwen staats lieden, geliefkoosde tooneelspeelsters, beken de schrijvers, mannen van rang en fortuin, die renpaarden bezaten en bun leven aan sport wijdden. Al de heeren der groote wereld droegen lange jassen en hooge hoeden en de meesten hunner zagen er verbazend Engelsch uit. Er waren er slechts we;nigen, die het Holland sche type 'bezaten, zooals ik mij dit had voorgesteld en toch zag ik menig gelaat on der de menigte, dat Rembrandt of Ruben of een der andere oude meesters tot model had kunnen dienen mager eir donker, hard on sluw, met langen neus en puntige kin verderop een goedhartig, rond gelaat, met wijdgeopende, grijze oogen of een deftig ge laat vol eigenliefde, zooals dat der burge meesters op oude doéken. „Geen dier typen is veranderd," dacht ik; „deze lieden van lieden zijn nog dezelfden, die glimlachend folteringen doorstonden, op de pijnbank het stilzwijgen bewaarden, de Spanjaarden uit hun land verjoegen en de zee schoonveegden van Engelschen," Ik peinsde hierover, toen eene plotselinge, opgewonden beweging onder de menigte de komst der Koningin aankondigde en ik juichte met evenveel geestdrift als een Hol landsche vrouw de jeugdige dochter toe van liet wakkere Huis van Oranje-Nassau. Zij .had een schitterend gevolg en maakte een indrukwekkend entrée door de 'breede poort die zich wagenwijd opende om hare voorrijders in groen livrei en de koninklijke koeteen, met gepoederde koetsiers en lakeien, in schitterend rood met goud, door te laten. Zij zag er allerbekoorlijkst uit in de witte wolk van zij'de en kant en struisveer en, Ter wijl zij anet haar gevolg den rijweg opreed, hoorde ik 'het Nederlandsche Volkslied voor de eerste maal en ook een zacht, klagend air, dat der koningin eigen is, een soort van „Ouverture", die haar overal door het leve» vergezelt, zooals op het tooneel de muziek eene eerste actrice Wordt vervolgd

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1