BINNENLAND. zeer ernstigen aard. Hei bericht, dat de gouverneur eu verscheidene ambtenaren vermoord zijn, wordt bevestigd. De post en telegraafkantoren zijn afgebrand. De Russische en Engelsche banken, de mark ten en magazijnen zijn gesloten. Uit Teheran wordt gemeldBij een ge vecht tusschen omwentelingsgezinden en ve- geeringstroepen tverden qen groot aantal personen gedood en gewond De troepen van den Sjah werden verslagen. De gebeurtenissen te Rjescht verontrusten de Perzische rogeering zeer, want de post en handelsverbindingen met Rusland zijn verbroken en Teheran is geïsoleerd. Er wordt bericht, dat ook in andere ste den. moorden plaats hebben gehad. China. Peking, 10 Febr Si Lenng, on derkoning van Yunnan, is benoemd tot on derkoning v,'. Mandsjoerije ter vervanging van Li Ming Si. Yaraanlgda Staten. Sacramento, 10 Febr. De wet gevende vergadering van Californië heeft het wetsontwerp om de Japansche kinde ren te dwingen afzonderlijke scholen te be zoeken, verworpen. Argentinië. Buenos Ayres, 10 Febr. Te Ro- sario heeft de bevolking de centrale markt geplunderd. De beurs is gesloten. De voor zitter en een aantal leden van den gom een te rn ad hebben hun ontslag genomen. Tweede telegram. De bladen be richten, dat in den loop van de betoogin gen, die gisteren in Rosario plaats hadden, twee personen gedood en verscheidenen ge wond zijn. Do gemeenteraad heeft de toe passing van de nieuwe belastingen geschorst. De stakingen duren voort. De bevolking verlangt het ontslag van den gemeenteraad. Chili. Santiago de Chili, 10 Febr. Volgens de laatste verklaringen van de met het onderzoek belaste geneesheeren zou het onder de puinhoopen van het Duitsche ge zantschapsgebouw gevonden lijk niet dat van drn kanselier, maar van den portier zijn. Zuid-Afrika. Lord Crewe, de Engelsche minister van koloniën, heeft den voorzitter der conventie de gelukwenschcn van de Engelsche regeering toegoseind. Tot aanvulling van de over het grond wetsontwerp onder de telegrammen reeds gegoven inededeelingen nog dit De Senaat zal bestaan uit 32 gekozen en 8 voor tien jaar door den gouverneur-gene- raal in rade, d. w. z. door de regeering van Zuid-Afrika, benoemde leden. Vier van de acht gullen mannen zijn, die bijzonder op de hoogte zijn van inboorlingen-vraagstuk ken. De 32 overige leden 8 in elke pro vincie worden gekozen door den Provin cialen Raad samen zittende met de leden van de Wetgevende Vergadering uit die pro vincie. De Wetgevende Vergadering zal bestaan uit 121 leden, aldus verdeeld: Kaapkolonie 51, Natal 17, Oranjerivier-Kolonie 17, Transvaal 36. De provinciën staan onder een admini strateur, benoemd door den gouverneur, een uitvoerend comité (regeering) en oen Pro vincialen Raad. Het beheer van de spoorwegen eb havens komt onder eene commissie. De Provinciale Rouden houden het onderwijs (behalve het hooger onderwijs) aan zich voor 'vijf jaar, maar al hun verordeningen ten dezen en ten anderen zijn onderworpen aan het veto van den gouverneur-gen or aal. Kaapstad, 10 Febr. In een on derhond met eep correspondent van Reu ter verklaarde minister Botha, dat de grondwet de natuurlijke aanvulling is van het vredesverdrag van Vereeniging. Er wordt uitgedrukt dat de beide rassen één zijn in het besluit tot stichting van eene groote Zuid-Afrikaansche natie, het rijk waardig, waartoe zij behooren. Mot groote geestdrift sprak minister Botha over de toekomst. AllerteL vDe Giornale d'Italia meldt, dat men den Paus heeft verzocht de heiligverklaring van Jeanne d'Arc te verschuiven tot in Mei, omdat het moeilijk is voor de Fransche priesters hun diocees te verlaten, tijdens de Paaschfeesten. vDe zaak Remy is Dinsdag afgeloopen met eene dubbele veroordeelingRenard tot levenslangen dwangarbeid en Courtois tot 20 jaar dierzelfde straf. Er werden Dinsdag morgen nog een paar getuigen gehoord en daarna zette de advo caat-generaal zijn pleidooi voort. Hij erkende, dat er geen rechtstreeksere bewijzen waren tegen Renard, maar dat hij niettemin zeker was van zijne zaak. Maar de overwegingen, welke hij tot staving zij ner overtuiging aanvoerde om zijn eisch tot ter dood veroordeeling to rechtvaardigen, waren van zulk een zwakheid, sommigen van zulk een lichtzinnigheid, anderen zoo dwaas en bijna stuitend, als bijvoorbeold waar waar hij om Renard te bewaren Cour tois bijna prees en den minderwaardigen misdadiger, zich om zijn ondeugden inte- ressan. vindenden jongen Raingo „char mant" noemde, dat zelfs de vrouwen, die zich tot dusv rre onder het publiek het meest antiphatiek jegens Re-nard getoond hadden, er een oogenblik van versteld wa ren. De heer Monira sprak na het requisitoire ten gunste van Renard en poogde stuk voor stuk de argumenten van het openbare mi nisterie te weerleggen en de onschuld van Ren&i'd te bewijzen. Dc heer Henri Robert, advocaat van Courtois. kwam toen aan de beurt. Hij ver klaarde zich overtuigd dat iedereen ver zachtende omstandigheden zou toekennen aan Courtois. Na de debatten te hebben ge hoord, was hij ten volle overtuigd van Re- nard's sohuld en van Courtois' oprechtheid. Aan 't einde zijner pleidooi las hij een brief vaji Courtois voor. waarin deze zegt dat bij lijdt aan eene 2iekte, aan welke geen ontkomen is ,n waaraan al zijne broeders gestorven zijn, namelijk de tering. Hij zou dus de knaging van eetien onschuldige te hebben doen veroordeelen, niet in het graf willen meenemen. Ten slotte Courtois aanwijzende. zeide hij Oordeelt dien jongen mei medelijden en Renard aanwijzende over dien man nioogt gij met volle gerustheid uw vonnis uitspreken. i Op wolspr kende wijze verdedigde ten islctte de heer Lagassa de onschuld van „Renard. De jury ging 10 minuten na middernacht 5n beraadslaging en keerde eerst om half drie terug, met eene bevestigende uitspraak voor de twee beschuldigden. Zij werden toen tot bovengenoemde stra^ fen veroordeeld. De heer Lagasse heeft beloofd voor Re nard te zullen werken, tot er volledig licht schijne. A 1 b i, 10 Fe b r. Heden morgen had de voltrekking plaats van het tegen twee moordenaars, Besse en Siniorre, gevelde doodvonnis. W e e n e n. 10 Febr De seismogra- fische toestellen registreerden gisteren om 12.36 twee aardschokken op een afstand van 2000 K. M R e g g i o di Calabria, 10 Febr. Alle instrumenten van het observatorium te Mileto registreerden gisteren te 12 uur 30 een hevige aardbeving op een afsand van 2000 K.M. Kameroverzicht Eerste Kamer. Woensdag werd met de behandeling van het hoofdstuk Marine voortgegaan. De heer Van Wassenaer van R o s a n d e verheugde er zich over, dat de opleiding voor de artillerie veel verbeterd is. hetgeen de schietvaardigheid der vloot zeer bevordert. Spreker vroeg den minister nog eens ernstig te bestudeeren het vraagstuk om turbines als drijfkracht bezigen. s Ministers maatregelen ter bevordering van de zedelijkheid keurde hij goed. Op dat gebied kan hij reeds veel verbetering con- stateeren De Minister van Marine, de heer Went- h o 1 t, betoogde eveneens dat de moraliteit bij vroeger is verbeterd. De minister meent, dat de verbodsbepalingen zeer zeker nood zakelijk waren, vooral die tegen 't bezoe ken van bordeelen. Intusschen geeft hij den heer Staal toe, dat omzichligheid vereischt wordt, doch bij de landmacht bestonden der gelijke bepalingen reeds lang. De Minister verdedigde tegenover den heer Staal zijn vlootplannen, waarin pantser- materieel niet kan worden gemist, en de taak welke z. i. onze marine met het oog op onze beperkte financieele en personeele krachten moet worden opgedragen. De minister er kende volmondig dat het onze eerste plicht is onze onafhankelijkheid te bewaren, maar om met het oog op onze beperkte krachten aan dezen plicht te kunnen voldoen is 't juist een eerste eisch om onze neutraliteit te handhaven. Juist in 't belang eener krachti ge handhaving onzer neutraliteit is de minis ter met zijn ambtgenoot van oorlog 't er volkomen over eens, dat versterking van de Westerschelde zoo spoedig mogelijk worde ter hand genomen. De minister stelde o. m. nog in het licht, dat de Zuiderzee nooit kan dienen als oorlogsbasis voor de zeemacht. Aan den heer Van Wassenaar verzekerde de minister dat hij het turbine-vraagstuk nog eens ernstig zal bestudeeren. De marine-begrooting is aangenomen na replieken waarbij de heer Staal beslist tegen over den heer Van Wassenaar ontkende, dat hij als minister in de politiek is verzeild geraakt. Daarna kwam aan de orde hoofdstuk VII B (Financiën). De heer Van der Does deWille- b o i s bepleitte nogmaals de opneming van politie-commissarissen in het rijksfonds met facultatiefstelling voor hen, die reeds in een gemeentelijk fonds zijn opgenomen. De heeren Hovy en Laan bepleitten bespoediging van de onderhandelingen met de maatschappij „De Schelde" over het in erfpacht geven van door die maatschappij voor noodige uitbreiding van haar bedrijf gevraagde gronden. De minister van Financiën, de heer Kolkman, beloofde met zijn ambtege- nooten van Binnenlandsclie Zaken en van Justitie te zullen overleggen, omtrent een rijks-pensioenregeling voor politie-commissa rissen, al achtte hij met het oog op het ver schil hunner positie, een dergelijke regeling niet gemakkelijk. Wat den afstand van grond aan de maat schappij „De Schelde" betrof, verklaarde de minister, dat hij die maatschappij wel wil tegemoet komen, maar dat die maatschappij moet bedenken, dat niet alles van één kant kan komen. Hoofdstuk Financiën werd aangenomen. Daarna werd behandeld hoofdstuk VIII. Oorlog- en Vestingbegroo- ting. De heer Staal wegens de afwezigheid van minister Sabron een uitgebreid princi pieel debat achterwege latende handhaaf de in het kort zijn bedenkingen in zake de hoogere bevelvoering en de indeeling van de miliciens, alsook tegen 's ministers disloca tieplannen. Hij betreurde dat de Amster- damsche Stelling niet sneller wordt afge werkt. De heer Van den Biesen bepleitte voor Geertraidenberg behoud van garnizoen. De heer Van Voorst tot Voorst constateerde met genoegen dat 's ministers plannen overeenstemmen met het rapport der R. Kath. "Kiesvereenigingen. Spreker keurde af de vrijstelling van dienst, in plaats van vergoeding, voor kostwinners, en wenschio dat aan de miliciens, evenals aan de landweermannen, hun geheele hebben en houden werd mede gegoven. Nadat o. a. de heer VanLöbenSel» verschillende wenkon had gegeven in het be lang van goed, eenvoudig administratief be heer, en minister Wen tholt niet in gaande op het debat met oen enkel woord had geantwoord, werden Hoofdstuk Oorlog en de Vestingbegrooting goedgekeurd. Ook werd aangenomen het wetsontwerp betreffende soldij-herziening voor het lagere kader, na eenig debat, waarbij de heer Van Voorst tot Voorst tegen den heer Staal juist had goedgekeurd, dat de minister deze regeling niet had vertraagd door te wachten op een regeling van het capitulanten-stelsel. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 11 Februari bevat o.m de volgende Kon. be sluiten benoemd tot gedelegeerde op het congres voor muziekgeschiedenis te Weenen mr. H. Viotta; benoemd tot reserve-officier van gezond heid 2e klasse voor 5 jaar de reserve le luitenant P. H. van ltoojen van het 10e regiment infanterie, als hoedanig hij eervol is ontslagen benoemd bij de infanterie bij het le reg. tot kapitein de le luitenant O. JGroot- hoff van het 6e regiment; bij het 2e reg. tot le luit. de 2e luit. J. Polvliet van het korpsbij het 8e regiment tot le luit. de 2e luitenant A. de Vries, van hei korps bevorderd bij het departement van bui- tenlandsche zaken tot administrateur jhr. T. G. van Panhuijs, referendaris; tot hoofdcommies mr. D. W. baron van Heec- keren, mr. J. D. van Ketwich Verschuur, beiden hoofdcommies-titulair; tot commies J. Burgij, commies-titulair en J. W. F. Bruens, mr. dr. J. A. A. II. de Beaufort, adjunci-commiestot adjunct-commies L. F. Carrière en J. F. Boer, beiden le klerk; benoemd tot 2e secretaris-tolk bij het ge zantschap te Tokio dr. M. W. de Visser, leerling-tolk aldaar tot telegraaf-commies le kl. P. le Grand, J. A. de Haas en B. H. Cuijpers, allen idem 2e klasse. op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart a.s., eervol ontslag verleend aks burgemeester der ge meente Zevenbergen, aan J. A. M. Pillot; benoemd tot officier van gezondheid 2de klasse bij het korps, gevormd uit de afdeeling Haar lem der te Utrecht gevestigde Koninklijke Ne- derlandsche Weerbaarheidsvereemging te Haar lem, dr. W. E. Merens; op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als secretaris der Staatscommissie, ingesteld bij Ko ninklijk besluit van 11 Maart 19Q4, no. 28, ten einde te onderzoeken welke wijzigingen en aan vullingen de wettelijke bepalingen tot regeling der jacht behoeven, aan mr. J. Kosters, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen onder dankbetuiging voor de in die betrekking door hem bewezen diensten benoemd tot lid dier commissie mr. J. Kosters, vermeld benoemd tot secretaris dier commissie mr. dr, K. J. Frederiks, adjunct-oommies bij het Depar tement van Landbouw, Nijverheid en Handel. In verband met het vorige bericht betreffende den toestand, die ten opzichte van de regeertaak van H. M. zou kunnen intreden met het oog op de blijde verwach ting in April a.s., wordt van goede hand medegedeeld da4 voor het oogenblik derge lijke maatregelen nog niet in overweging zijn Tevens wordt gemeld, dat de gezond heidstoestand van dé Koningin zeer gun stig is. Z. K. H. de Prins vertrekt heden och tend 9 uur 28 min per Staatsspoor naar het Loo. A.s. Maandag 15 Februari zal ten Hove het jaarlijksche diner voor militaire autoriteiten gegeven worden Een huldeblijk van de Indische vrouwen. De Javabode schrijft Uit Nederland zijn telegrafische berichten ontvangen, dat ginds in verscheidene groote steden zich comité's van dames hebben ge vormd met het doel om bij te verwachten geboorte eerlang van een prins of een prin ses van Oranje-Nassau, door het aanbiedeD van een passend geschenk te doen blijkeD van haar verknochtheid aan H. M. de Ko ningin en Haar stamhuis. Ook te Batavia is een dergelijk comité in wording. Onder voorzitterschap van mevr. Van ReesPruijs van der Hoeven zullen weldra een aantal dames bijeenkomen om te overleggen, op welke wijze in deze het meest sympathiek te handelen, het meest in over eenstemming met de wenschen van de Hooge Vrouwe Prins Hendrik naar'lndië. De Indische bladen bevatten den vol genden „Oproep aan alle ingezetenen" Wie nauwlettend de sociale bewegingen der laatste tijden gadeslaat, wie acht geeft op de stemmingen onder de verschillende be- standdeelen, waaruit de bevolking van ons groote rijksdeel bestaat, zal moeten toegeven, dat de banden met het moederland dringend versterking noodig hebben. We willen hier mede niet zeggen, dat de staat van afhan kelijkheid, waarin "we uit een staatkundig oogpunt verkeeren, nog grooter moet wor den integendeel. Maar er plant zich inzake de handhaving onzer nationaliteit een onverschdilligheid voort onder een groot deel ook der Neder- landsche bevolking, die voor ons koloniaal bezit wel eens betreurenswaardige gevolgen kan hebben. Is de geschiedenis van Ceylon ons niet een dure vingerwijzing, hoe door flauwheid en lauwheid van de handelende personen dat be zit verloren, ging? Wij hebben versterking van nationaliteits gevoel noodig. Er worden in den laatsten tijd verschil lende banden gelegd en bonden gevormd. Zij kunnen, neen zij moeten onze nationali teit ten goede komen. Wij moeten ons inspannen met alle krach ten, samen werken opdat Indië meer Neder landsch worde dan tot nu toe hei geval is en ook Nederlandsch blijve Daartoe is het middel bij uitnemendheid dat wij, gesteund door duizenden handtee- keningen uit alle standen en rassen van on derdanen van onze geliefde Koningin, tot Haar eerbiedig het verzoek richten, te willen bewerken, dat binnen niet al te langen tijd Haar Doorluchtige Gemaal, Prins Hendrik der Nederlanden, namens Haar de voor naamste deolen van ons uitgebreide Insulin- de bezoekt en het koninklijk zegel legt op de banden, die ons nu nog vrij los aaneenhou- den. Wie getuige is geweest van de veranderde stemming in Limburg na het koninklijk be zoek aldaar, wie eenigen spijt heeft gevoeld, als hij tel kens vreemde vorstelijke personen in ons midden zag en de laatste halve eeuw nog nimmer iemand van ons Vorstelijk Huis, wie den machtigen invloed beseft, die van een dergelijk bezoek over de onderdanen uitgaat, als allen, hoofden en kleinen, den hoogen afgezant, „den vorst" in hun mid den zullen zien als het middenpunt, waarom alle rassen en volkeren zich hier tot nu toe slechts in naam hebben geschaard, die zal het met ons oens zijn, dat zoo ooit, dan zeker nu het oogenblik daar is, waarop zulk een bezoek de meest zegenrijke gevol gen zal hebben Daarover verder uit te weiden is overbo dig. Tot u, ingezetenen van Ned.-Indië, in de eerste plaats de oproep om plaatselijk in ruime mate handteekeningen te verzamelen en ons toe te zenden, waartoe binnen en kele dagen de lijsten in ruime mate worden verspreid. Tot u, Indische pers, het beroep op uw nationalen zin om ons krachtdadig met uw machtigen arm te steunen. Tot u, besturen van plaatselijke of alge- meene vereenigingen, lichamen, bonden of genootschappen het verzoek om een bijvals betuiging namens het geheel. Laat het een stem worden van allen, die hier de onderdanen zijn van Haar, die is onze Koningin, ja, meer dan dat, de Kei zerin van het machtige Insulinde. Het bestuur van de groep Nederlandsch- Indië van het Algemeen Nederlandsch Ver bond, H. E. Steinmetz, voorzitter. J. Dinger, ondervoorzitter. J. W. Roossingli van Iterson J.Azn secretaris-penningmeester. Mej. M. S. van der Willigen. H. M. la Chapelle. Th. G. G. Valette. Mr. dr. W. M. G. Schumann. Ds. J. Rookèr. J. A. M. Bron. H. A. Kooij. Mr. A. C. H. Graafland. J. Middelberg. H. J. Vermeer. Naar de Javabode mededeelt, zal de in houd van het verzoekschrift eerlang worden medegedeeld. Het tweede gastmaal in dit jaar, door der minister van buitenlandsche zaken gis terenavond ten zijnen huize gegeven, telde o.m. als genoodigden den gezant van Spanje en mevrouw de la Ricaden zaakgelastigde van den Heiligen Stoel den opperceremo- niemeester baron van Pallandt-Neerrijnen den minister van justitie; den min. van waterstaat en mevrouw Regoutbaron van Weideren Rengers, lid van de Eerste Ka- mer der Staten-Generaalden directeur van Hr. Ms. kabinetden president van de Re kenkamer, den burgemeester en mevrouw Sweerts. Het diner werd gevolgd door een receptie in de salons van den heer en mevrouw de Marees van Swinderen Aan baron van Heeckeren van Keil, llr. Ms. gezant te Stockholm, en lid van de Eerste Kamer, die wegens ongesteld heid aan de begrootingszittingen niet kon deelnemen, is tot herstel van gezondheid een verlof var. ruim 2 maanden verleend. Hij houdt thans verblijf te Ruurloo. Kamerverkiezingen, Naar aanleiding van de tegenspraak door „Land en Volk" van het bericht, dat het hoofd bestuur van den Vrijzinnig-democratischen Bond voornemens zou zijn om 'binnenkort een manifest of circulaire te publiceeren, waarin omtrent de houding bij de a.s. ver kiezingen, vooral ten opzichte van aftre dende leden, advies zal worden gegeven, wordt er aan herinnerd, dat reeds op de den 17en Januari te Utrecht gehouden vergadering van den Vrijzinnig-democrati schen Bond gedrukte exemplaren van be doeld manifest of circulaire zijn verspreid. Een gemeent e-p e n s i o n. De gemeenteraad van Zegwaard heeft besloten te doen bouwen van wege de gemeente een huis, in te richten voor pension. B. en W. zeiden van oordeel te zijn, dat in die ge meente groote behoefte bestaat voor kamer bewoners om fatsoenlijk onder dak te ko men, waarom velen buiten de gemeente gaan wonen. Zij achten het een gemeentebelang een zoodanige inrichting te hebben. De raad bleek het daarmede eens te wezen. T ij del ij k officier van ge zondheid. De Minister van koloniën brengt ter kennis, dat voor gediplomeerde artsen, die zich vóór 1 Juli daartoe bij ge- zegels request en onder overlegging van hun artsdiploma bij het departement van koloniën aanmelden, gelegenheid bestaat om voor vijf jaren te worden uenoemd tot tij delijk officier van gezondheid dor 2de kl. bij het leger in Ned.-Indië, op de voorwaar den, omschreven in het model der akte van verband, waarvan op aanvrage kosteloos een exemplaatr bij vorengenoemd depar tement verkrijgbaar is. De volgende alphabetische aanbeve lingslijst is opgemaakt voor kantonrechter te Breda: mrs. M. M. Brouwer Ancher, G. J van Heijst en L. J. M. Nelissen, resp. kantonrechters te Osch, te Bergen op Zoom en advocaat te Breda. Bestemd voor adjunct-inspecteur van scheepvaart in Ned. Indië C. H. de Goeije. In den ouderdom van 70 jaren is le 's Gravenhage overleden de gepens. kolonel der veld-artillerie, de heer K. M. Ver schoor- De thans ontslapen hoofdofficier ving zijn militaire loopbaan aan in 1853. Na de verschillende rangen te hebben door- loopen, werd de heer Verschoor begin 1891 benoemd tot kolonel-commandant van het 2e regiment vesting-artillerie, waarna hem einde van hetzelfde jaar het bevel werd op gedragen over het 2e regiment veld-artil- lerie. In 1895 verliet kolonel Verschoor met pensioen den dienst Hij was officier in de orde van Oranje-Nassau. Dinsdag werd op Oud Eik en Duinen zijn stoffelijk hulsel aan den schoot der aarde toevertrouwd, in tegenwoordigheid van vele actief dienende en oud-hoofdofficieren en officieren, meerendeels van het wapen der artillerie. O. a. werden opgemerkt de generaal De Waal, inspecteur der artillerie, de gep. generaal Krantz van dat wapen en kolonel Schouten van den geneeskundigen dienst. De oudste zoon van den overledene dank te voor de zijnen vader bewezen laatste eer. Te 's Gravenhage is in den ouderdom van 70 jaar overleden de heer A. Doyer, oud-commissaris van politie, laatstelijk te Groningen, ridder in de orde van Oranje- Nassau en op 43-jarigen leeftijd de kapi tein der genie M. H. van Rijsbergen. De begrafenis zal te Utrecht plaats heb ben op de Algcmeene Begraafplaats, aan staanden Zaterdag. Landbouwkundige of plantkundige? Het Nederlandsch Instituut van Landbouwkundige heeft een adres aan den minister van landbouw, nij verheid en handel gericht, waarin instem ming betuigd wordt met- den tot dusver ge volgden weg in zake staatsbemoeiing voor den landbouw, en waarin gevraagd wordt geen gevolg te willen geven aan den aan drang van hen, die bij deze staatsbemoeiing de landbouwkundigen zouden wenschen te vervang© ndoor plantkundigen. Tevens wordt aangedrongen op het onver wijld overgaan tot de regeling van het hooger landbouwonderwijs op wettelijken grondslag. aDe minister van Waterstaat heeft goedgevonden naar aanleiding van eenige belanghebbenden, behoorende tot het voor malige Nedex'landsche Rhijnspoorwegperso- neel, uitgegane verzoekschriften, in de Stct. alsnog bekend te maken. dat aan het personeel der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, wel eer in 'dienst bij de -voormalige Nederland- sche Rijnspoorwegmaatschappij, voor zoo ver dit nog geen afstand heeft gedaan van de rechten en aanspraken, welke het kan ontleenen aan art. 6 der overeenkomst van 21 Januari 1890 tusschen den Staat en de Nederlandsche Rhij nspoorwegmaatschappij ingevolge art. 1 der „tweede nadere over eenkomst", betreffende bedoeld personeel tusschen den Staat en de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen gesloten en bekrachtigd bij de wet van 25 Mei 1908 (Staatsblad no. 138), alsnog de gelegenheid is aangeboden om, mits de betrokken perso nen zich vóór 1 Maart dienaangaande ver klaren, met ingang van 1 April 1909, onder afstand van de bovenbedoelde rechten en aanspraken, over te gaan tot het gewone per soneel der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, zonder tot deelneming in het pensioenfonds van dat personeel ver plicht te zijn en zonder aanspraak uit dien hoofde op periodieke of andere uitkeering bij ontslag of overlijden dat aan elk der betrokken personen door de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen bij eene circulaire, gedagteekend 1 December 1908, zijn medegedeeld de voor waarden, waarop de bedoelde overgang zal kunnen plaats hebben zoomede dat, indien de overweging van de door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen verstrekte schriftelijke en mondelinge inlichtingen de betrokken per sonen .niet mocht leiden tot eene beslissing omtrent hetgeen in hun belang te doen is, zij zich tot het verkrijgen van voorlichting en het plegen van overleg ook zullen kun nen wenden tot den Raad van Toezicht op de Spoox*wègdiensten te 's Gravenhage, Ko ninginnegracht no. 15. Arbeidscontract De invoe ring van het arbeidscontract heeft bij het expeditiewerk te Rotterdam ien groote stag natie veroorzaakt. Bij drie sleepers en vracht rijders hadden de voerlieden geweigerd het contract der patroons te teekenen, gevolgd door staking van het werk. De andere slee perspatroons die solidair waren met hun collega's droegen toen hun voerlieden op, werkzaamheden voor dezen te verrichten, doch ondervonden daarbij zooveel tegenwer king, dat in een gisterenmiddag gehouden vergadering van sleeperspatroons, door een 30-tal besloten werd hun stallen heden ge sloten te houden, zoodat voor een groot deel het expeditiewerk stil staa* De uitsluiting der patroons omvat onge veer de helft van het sleepersbedrijf. „Het Volk" deelt mede, dat in een Dinsdagavond gehouden vergadering van het personeel der metaalwarenfabriek Becht en Dyserinck te Amsterdam besloten is het gewijzigde fabrieksreglement te tee kenen. Dagelijks worden te Haarlem de stuca- doors, die het arbeidscontract hebbeil ge- teekend, gehinderd door hun vakgenooten, die dit niet deden. Thans worden ze onder politie-toezicht huiswaarts gebracht. Naar aanleiding van het niet onderteeke nen van het arbeidscontract heeft de ^olie- fabrikant de heer J. G. van der Meij, te Leeuwarden, een bespreking gehouden met zijn werkliedenpersoneel, met het gevolg, dat de uitsluiting is opgeheven en de ar beid gisteren (Woensdag) zou worden her vat. De staking e Groningen. In een conferentie tusschen de directie en de commissie uit he't stakend personeel der tricotagefabriek Reinier Muller zijn de be staande geschillen opgelost. De staking is geëindigd en het werk wordt Maandag her vat. HetconflictteEnschedé. •Gisternamiddag vervoegde zich bij de firma Nico Terkuile Zonen te Enschedé vijf ar beiders om het contract te teekenen en den arbeid te hervatten. Hun is door de firma aangezegd heden ochtend terug te komen. De stakende werkloo- zen. Gisterenmorgen vergaderden de „stakende werkloozen" te Amsterdam op nieuw. Besloten werd thans definitief een aantal notabelen waaronder de eere-voor- zitter, voorzitter en secretaris van de werk- loozencommissie "uit de burgerij te posten.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2