BINNENLAND. MOEDER SEIGEL'S HOESTBALSEM. t Thans echter bericht de Oiornale d Italia, dat de Paue aan dit voornemen geen ge volg zal geven, omdac verschillende bladen aan dit bezoek een politieke beteeken is heb ben gehecht, maar dat hij de geredden na hun genezing op het Vaticaan zal ont vangen. Spanje. Madrid, 11 Febr. In den minis terraad, onder voorzitterschap van den Koning gehouden, gaf minister-preaident Maura bericht over verschillende binnen- en buitenlandsche gebeurtenissen. Hij stond inzonderheid stil bij het bezoek van den Engelschen Koning aan Berlijn en bij de tusschen Frankrijk en Duitschland gesloten overeenkomst. Na afloop van den minister raad verklaarde Maura, over deze overeen komst sprekende, dat hij haar beschouwde als voordeelig voor alle staten, die belan gen hebben in Marokko. De minister van buitenlandsche zaken beantwoordde heden in den Senaat de vraag, die gisteren door Romero gedaan was over de Fransch-Duitsche overeen komst. Hij verklaarde, dat de Spaansche belangen volkomen gewaarborgd zijn. Al vorens de verklaring te onderteekenen, heb ben de ministers van buitenlandsche zaken te Berlijn en te Parijs aan de Spaansche regeering mededeelmg gedaan van den geest der overeenkomst. De gewezen minister-president Montero Rios zegt, dat de overeenkomst hem voor komt nadeelen te moeien brengen aan de 8paansche belangen. Hij vraagt den minis ter of de Franse he regeering zich zal ver binden aan de Spaansche burgers deelne ming te versohaffen in de bijzondere on dernemingen in Marokko. De minister van buitenlandsche zaken verklaart, dat de vrees van Montero Rios ongegrond is, want alles wat de vreemde industrieele ondernemingen in Marokko betreft, is volledig aangewezen door de akte van Algeciras. Montero Rios doet opmerken, dat de mi nister niet p nauwkeurige wijze heeft ge- an'woord. Hij wil echtefs niet verder aan dringen, want hij opclerstolt; dat de mi nister reden heeft om hetr «tilzwygen te be waren. De minister antwoordde, dat de re geering niet tracht iets hoegenaamd om trent die vraag te verbergen Antwoordende op vragen van Montero Rios zegt de minister, d«\t de gezant Merry del Val.yie't het ma&hzeh zal "behandelen verschillende vragen. .Spanje betreffende hetzij in algonioenen zin «n in verband met andere" starten, hetzij van bijzonaeren aard, volgens dé tusschen Spanje em Ma rokko bestaande verdragen De minister voeg. hieraan nog toe, dit de Spaansche gezant waarschijnlijk den 15en Febtüarf naar Fez vertrekken. Hij zjjlj ziclj nié^ bepalen tot het aanbieden van zijne ge loofsbrieven aan Moeley Hafid, maar. .zalf met den sultan verschillende vrageitf be handelen. Rusland. Azew, de in den jongsten tijd zoo druk besproken Russische politie-spion, die door een revolutionnaire rechtbank te Pa rijs ter dood is veroordeeld, moet, volgens een mededeeling van een lid van het Rus sische revolutionnaire comité aan den Ge- neefschen correspondent van het agent- schap-Fournier, te Brussel terecht gesteld zijn. De berichtgever voegde aan deze me dedeeling t.o,- dat het revolutionnaire co.- mité te gelegener tijd nadere mededeeüugen zal doen omtrent de omstandigheden, ond ?r de terechtstelling plaats heeft gehad. De Balkancrisis. \V o e n e n, 11 Febr. De Roichspost meent te weten, dat Oostenrijk binnenkort de mogendheden zal vragen gezamenlijk stappen m Belgrado te doen betreffende de oorlogstoerustingen Petersburg, 11 Febr. iDe minis ter van buitenlandsche zaken heeft gisteren aan dpn Turkschen gezant hes Russische antwoord overhandigd op hot tegenvdorstel van de Turksche regeering betreffende het Russische financieele bemiddelingsvoorstel tusschen Bulgarije en Turkije. In dit ant-~ woord doet de Russische regeering, zonder in beginsel het onderzoek van eene volledige vereffening van de gelden der oorlogsscha devergoeding te weigeren, het voorstel op nieuw het Russische financiële plan te on derzoeken, dat gebaseerd is op een bedrag van 120 h 125 millio'en frs., waarin ook de door Bulgarije te betalen schadevergoeding voor de Oost-Rumelische Orientspoorwegen begrepen is. De Russische regeering stelt verder onverwijld de- voorwaarden tot on verwijlde uitvoering van deze financieele operatie gemeenschappelijk te overwegen. Konstantinopel, 11 Febr. De minister van handel deelde aan de Jeni Ga- zette mede, dat Turkije zijn eisch, dut Bul garije 150 millioen als schadeloosstelling moet betalen, handhaaft. Turkije. Konstantinop 1, 11 Febr. In de Kamer zijn zes verzoeken ingediend om te interpelleorcn over de willekeurige en anti-consfitutioneele verandering van het mi nisterie De toestand is zeer ernstig. Het comité „Eenheid en vooruitgang'' beschouwt de reconstructie als een tegon hem gerichten aanval. Volgens een staat, die Zaterdag bij de Kamer zal worden ingediend, bedraagt het tekort millioen Turksche ponden. Twee millioen kunnen worden gedekt door het voorgenomen petroleum-monopolie en door de verhooging van de invoerrechten. Wat de rest botreft, zal de Kamer uitgenoodigd wor den bezuinigingen in te voeren. Het Berlijnsohe bozook en de Fransch- Duitsche overeenkomst lebben hier grooten indruk gemaakt. Londen, 12 Febr. De Post bericht uit Konstantinopel, dat do plotselinge ver andering van ministers van oorlog en marine een staatsgreep heeft verijdeld, dio het co mité „Eenheid en Vooruitgang" plan had den 12en uit te voeren om een militair dic tatorschap te vestigen onder prins Yussef Izzeddin. Er wordt eene ministerfeele crisis verwacht. Athene, llFebr. Uit Saloniki wordt bericht, dat er weder nieuwe misdrijven zijn gepleegd door personen, die worden onder steld in verbinding te staan met de Bulgaar- sche comité's. Konstantinopel, 11 Febr. Een telegram uit Cesarea (Klein-Azie) aan den Levant Herald bericht, dat 5000 man zich hebben meester gemaakt van de bestuurs bureaus. Dientengevolge staan de zaken stil Er heerscht eene paniek. Argentinië. Rosario, 11 Febr De stakingen zijn geëindigd De toestand wordt weer nor maal. Chili. B e r 1 ij n, 11 Febr. Een heden uit Santiago de Chili ontvangen telegram zegt Het bij den brand in het Duitsche gezant schapsgebouw verkoold teruggevonden lijk werd tot dusverre voor dat van den schrijver Beckc-rt gehouden, omdat het kledingstuk ken van dezen aanhad. Uit een nader on derzoek blijkt echter, dat de vermoorde niet Beckert was, maar de Chileensche bedien de van he. Duitsche gezantschap. Daardoor wordt nu Beckert van eene afgrijselijke daad verdacht. Hij moet n.l. eerst den Chi- leenschen bediende vermoord, toen de kas bestolen, daarop den gedoode zijne (Bec- kerts) kleederen aangetrokken en toen ver moedelijk zelf den brand gesticht hebben. De „Deutsche Kabelgramm-gesellschaft' deelt te dezer zake nog mede Naar wij uit goede gron vernemen, heeft met het oog op het gebeurde de Duitsche regeering een voortdurende ondersteuning laten aan bieden aan de nagelaten betrekkingen van den op zoo gruwelijke wijze vermoorden ge zantschap* bediende Santiago de Chili, 11 Febr. Het is nu beslist zeker, dat het in het Duit sche gezantschapsgebouw gevonden lijk dat is van den Chileenschen portier. De open bare meening schrijft den moord op den portier toe aan den Duitschen kanselier Becke.r, die de misdaad zou hebben ge pleegd en het gezantschapsgebouw in brand gestoken om een diefstal van 25,000 pias ters uit de kas van het gezantschap te ver bergen. Zuid-Afrik*. Over het werk van de conventie, die het ontwerp van eene grondwet voor een ver- eenigd Zuid-Afrika heeft opgesteld, wordt nog nit Kaapstad bericht, dat in Mei de conventie weder bijeen zal komen, om ken- mé te nemen van de uitkomsten der behan deling van het ontwerp door de verschil lende koloniale parlementen, die met dat doel tegen 30 Maart zijn bijeengeroepen In «Juni wordt dan de grondwet in het eind ontwerp aan de parlementen voorgelegd. Is 'het daar goedgekeurd, dan brengt een com missie'door de regeeringen aangesteld, het ontwerp naar Engeland, om daar de aan- v&cniin* te bepleiten UitTde financieele bepalingen reïeveeren wij nog, dat alle bezittingen van de kolo- niërt, mijnrechten en schulden bij elkaar worden gevoegd, onder zekere voorwaarden wat de schulden betreft Transvaal heeft er zich toe laten vinden, dat zijn handel aldus wordt verdeeld50 pet over Dela- goabaai; 30 pet over Natal, 20 pet. over de Kaap Tot nog toe had de Kaap 12-pet. en Natal 24 pet. Bij tusschentijdsche verkiezingen voor den Senaat kiezen alleen de provinciale raden. (Ander§ met de leden van den Wet- gevenden Raad uit de provincie.) Om voor den Senaat verkiesbaar te zijn, moet men in Zuid-Afrika 500 eigendom bezitten. De nieuwe naam voor de Oranjerivier kolonie, nl. Oranje-Vrijstaat, is in de con ventie voorgesteld door Jameson. Dr H .1 Kiewiet de Jonge, de voorzit ter van het Algemeene Nederlandsche Ver bond, thans op bezoek in Zuid-Afrika, ka- belde den lOen Februari als volgt aan het Perskantoor van het A. N. V. Dordrecht over de openbaar gemaakte voorstellen be- tieffende de vereeniging van Zuid-Afrika: „De constitutie belooft een bevredigen den- indruk te maken wegens de. volkomen gelijke rechten van Engelsch en Hollandsch, het herstel van den naam Oranje Vrijstaat, de aannemlijke voorstellen in zake de natu relten en het behoud van een zekere mate van plaatselijk zelfbestuur. Ofschoon liet besef levendig is dat de Transvalers financieel veel opofferen, zal de behcefte aan voordeelen onder unificasie op eventueel particularisme gunstig reageeren. De oppositie aal waarschijnlijk het meest in do Kaapkolonie zijn. Allerlei. S t M o r i t z (Engadin), 11 Febr. De ballon Berlin, beetuurd door Erbsloch, dio Maandagmiddag was opgestegen, is Woensdagavond om 7 uur te Sarboga (bij Budapest) neergekomen, na te zijn gegaan over de Berner Alpen, den gletscher van Siegg, Valtelin, Milaan, Venetie, Laibach en Fünfkirchen. De maximum-hoogte is 5800 Meter geweest, die bereikt werd bij een temperatuur van 25 graden. De duur van de reis was 30 uren. vAndrew Pears, de directeur van de fabriek waarin de beroemde zeep wordt ge maakt, is gisteren op 63-jarigen leeftijd over leden. Hij vertegenwoordigde het vierde ge slacht der Poarsen, in i'- zeepziederij betrok ken. De zank werd in J798 door zijn over grootvader gesticht. vTe Zabrze is de weduwe Josepha Schahor op den leeftijd "an 109 jaar over leden. Zij was de oudste inwoonster van Duitschland en heeft tot het laatst toe kun nen werken. Kameroverzicht Kerntc Kamer. De heer Van Be ij ma kwam in de zit ting van Donderdag op tegen 's ministers ongunstig oordeel over de vrouw als ambte naar. De heer Breebaart, voorstander van geheele drooglegging vau de Zuiderzee, be pleitte toch een spoedig tot standkomen van het kleine indijkaplan. De heer Haffmans bepleitte bespoe diging van de bev&arbaaruiaking der Maas, hetgeen, ook in verband niet den kolenaf- voer, niet enkel een Limburgsch, maar een nationaal belang is. De heer Havelaar bestreed het plei dooi van dea heer Van Beyma voor behoud en uitbreiding van het vrouwelijk personeel bij de posterijen en telegrafie. De heer Van Nier o p bestreed des mi nisters denkbeeld, dat de posterij een staats bedrijf is. Het is een publieke dienst, en posterijen belhoort dan ook te worden inge richt naar de eischen van het publiek be lang. Spreker meende «te moeten opkomen tegen het mode-denkbeeld, dat alles maar staatsbedrijf is; want, doet men dit, dan loopt dit uit, of kan bet althans uitloopen, op sohade voor het publiek belang. De post mag niet belast worden met kosten van spoorwegvervoerde spoor moet de post helpen ter voorziening in den publieken dienst. Spreker waarschuwde er vooral tegen om voor Staatsbedrijven afzonderlijke begroo- tingen te maken. De Minister van Waterstaat beschouwde ook de bevaarbaar making van de Maas als een groot nationaal belang. Hij oordeelde, dat men door instelling van een Nederlandsch-Belgische commissie op den goeden weg is gegaan. De groote moeilijk heid zit in de kwestie der vaardiepte. In overleg met den minister van Buitenland sche Zaken zal de minister bij de Belgische regeering aandringen om oplossing van deze kwestie te bespoedigen en in dezen mede te gaan met de wensohen van Nederland. De minister handhaafde zijn oordeel be treffende vrouwelijke ambtenaren en in zake het beheer en de inrichting van het bedrijf der posterijen en telegrafie. Hoofdstuk Waterstaat is aangenomen. Hoofdstuk Landbouw, Nij verheid en Handel. De heer Welt bepleitte de instelling van hooger landbouwonderwijs en betere wetgeving voor de vogelbescherming. De heer Van der Feltz drong er op aan, in de Ongevallenwet het instituut van risico-overdracht beter te regelen, zoodat die overdracht vrij 'blijft van noodelooze pla gerijen voor de belanghebbenden. De heer Laan critiseerde uitvoerig de dure administratie der Rijks-Verzekerings bank. Hij becijferde, dat, wanneer men alle kosten van briefvervoer en van Raden van Beroep enz. niedetelt, aan iederen gulden uitkeering een arbeiderongeveer een gulden onkosten aan verbonden is. Hij betoogde, dat vereenvoudiging van het tarief en weg nemen van allerhanden omslag der wet niet langer achterwege mag blijven. Voorts drong hij aan op decentralisatie. Kleine ongeval len en ziektegevallen moesten niet via Am sterdam, maar plaatselijk behandeld wor den. Spreker betoogde met nadruk, dat het hem geenszins te doen is otm te reageeren tegen het beginsel der Ongevallenwetmaar hij drong aan op spoedige herziening van die wet, welke naast veel goeds, ook veel ziekte en demoralisatie heeft gebracht. De heer Stork besprak, na eenige wen ken te hebben gegeven met betrekking tot ziekte- en ouderdomsverzekering, eveneens dé Ongevallenwet, w^lke, zooals hij betoog de, door noodeloos dure wijze van uitvoe ring een extra-belasting van 4 a 5 millioen gulden op de nijverheid heeft gelegd. Met den heer Laan drong 'hij aan op instelling van een commissie tot onderzoek naar ver mindering van administratie-kosten. Spreker betoogde, dat het bankbestuur veel vroeger had moeten ingrijpen in zake de administratiekosten en in zake het tarief van laden en lossen om zoodoende het groote tekort van ruim 4 millioen te voorkomen. Spr. «maakte hiervan aan de Bankdirectie een ernstige grief. Al twijfelt hij niet aan den ijver en den goeden wil bij de Bank directie, vroeg hij toch aan den minister of deze genoemde directie voor zich haar vijfjarig beheer verantwoord acht. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 12 Februari bevat o. m. de volgende Kon. besluiten benoemd tot notaris in het arrondisse ment Tiel, ter standplaats Zaltbommel, C. J. van Doesburgh, candidaat-notaris te Nijmegen met ingang van 1 April 1909 benoemd tot opziener der domeinen voor Noord-Holland en Utrecht, S. W. de Clercq te Haarlem mermeer, thans tijdelijk opziener. Geschenk aan H. M. de Ko ningin. Naar de As.. Ct. verneemt, wor den er nog pogingen in het werk gesteld om de commissies voor het aanbieden van huldeblijken aan H. M. de Koningin in de drie noordelijke provincies in zooverre te organiseeren, dat het overschot van hare cadeaux zal worden bestemd voor de stich ting van kinderherstellings- en vacantiekolo- niehuizen in deze provincies. Er schijnen goede uitzichten te bestaan op samenwerking in dezen van de verschil lende commissies, omdat het besteden van het geld voor dit tweede doel zoo geheel in den geest is van den door H. M te kennen gegeven wensch. Het overige geld zal daardoor eene in verband met de a. s. heugjijke gebeurtenis zoo natuurlijk mogelijke bestemming krijgen, nl. ten bate van zwakke kinderen komen. Aldus de Ass. Ct. De commissie te Hindeloopen heeft be sloten, nog geen gelden in te zamelen voor een geschenk aan de Koningin, vooral ook met het oog op den slechten tijd van het jaar, maar, als de Koningin moeder is ge worden, Haar, met Haar toestemming, een Hindelooper voorwerp aan te bieden. Naar de „Prov. 's-Hcrt. Ct verneemt, heeft II M. de Koningin aan het Provinciaal Comité bericht gezonden, dat H. M het zeer op prijs zou stellen in plaats van een toilet garnituur, dat H. M. reeds van twee zijden ten goschenk» krijgt, een tafel of kinderkast te ontvangen H M. gaf de voorkeur aan do kinderkast stijl Louis XVI, waarvoor H. M zelf de maten heeft doen opgeven. Naar aanleiding van dit schrijven is be sloten aan den wensch van H. M. tegemoet te komen. Het geschenk dezer provincie zal nu niet bestaan in een toilet-garnituur, doch in een kinderkast van rozenhout, stijl Louis XVI, volgens teekening van een autoriteit op dit gebied. De uitvoering is opgedragen aan een Bos schenaar, den heer J. Th. Dirks. Naar vernemen wordt is er thans tusschen de verschillende «;omité's in Noord-Holland nagenoeg volledig aansluiting tot stand ge komen In een ter zake gehouden vergade ring, waar bijna alle comité's waren verte genwoordigd, werd tot oprichting van één provinciaal comité besloten met mevrouw Van Tienhoven--Hacke als eere-presidente. Hierdoor wordt versnippering voorkomen, terwijl het verder in de bedoeling ligt de in- gekomen gelden gedeeltelijk te besteden voor een passend geschenk en hot overblijvend bedrag II M. aan te bieden om daaraan een liefdadige bestemming te geven. Zooals wel te denken was, hebben ook de ingezetenen van Ned.-üost-Indië het plan opgevat, om Hare Majesteit bij de heuglijke gebeurtenis, die wordt tegemoet gezien, een geschenk uan te bieden. Dit zal bestaan uit eenige voorwerpen van ïnlandsche nijver heid, die in de prinselijke kinderkamer zul len kunnen worden gebruikt. Men heeft zich vergewist of H. M. gene gen zou zijn zulk een geschenk te aanvaar den en daarop een goedgunstig a i woord ont vangen. Aan het hoofd van het comité staat de heer mr. Vissering, president van de Java- sche Bank, terwijl een der leden van dat comité zich thans in Nederland bevindt, om met verschillende personen omtrent de aan bieding van het geschenk te overleggen. Geschenk aan de Koningin. De Londensche berichtgever van het Hbld. schrijft „Dinsdagavond vergaderde het dames comité dat zich, zooals ik onlangs meldde, gevormd heeft om ook uit de Londensche kolonie straks een bewijs te leveren dat de Nederlanders in deze wereldstad mede-leven met de heuglijke gebeurtenis, die eerlang Vorstenhuis en vaderland te wachten staat. Naar ik verneem kwam het aan het comité wenschelijk voor, waar reeds in het vader land zelf zoovele comité's gevormd werden met het doel Hare Majesteit geschenken aan te bieden, dit aantal niet te vermeerderen. Men meende geheel te handelen in den geest der Vorstin, wanneer men zou pogen gelden bijeen te brengen om daaruit een voor Nederlanders in Jjonden blijvende her innering te scheppen aan het heuglijk feit en daaraan dan te verbinden den naam vaa den Prins of de Prinses, die der Vorstin geboren zou worden Het is daarom dat men eerlang rond- s^hrijfbrieven aan landgenooten zal zenden met het verzoek bij te dragen tot een fonds, waaruit men zich het blijvend recht zal verwerven op een bed in een goed hospi taal aan een der Engeische zeeplaatsen, ter beschikking van een Nederlander te Londen, die in de termen valt om door eenigen tijd verblijf aan zee, zijn geknakte gezondheid te herstellen. Bestaat dit fonds eenmaal, dan zal het comité pogen dit onder beheer te stellen van het bestuur van het „Koning-Willem fonds", hopende dat dit bestuur die taak op zich zal willen nemen.' Eer s e Kamerverkiezing. De Staten van Limburg hebben gekozen tot lid der Eerste Kamer (vacature minis ter Regout) jhr. Van der Maesen de Som- breff, kantonrechter te Heerlen, met 38 van de 41 stemmen. Z. M de Koning van België heeft ter zake van hunne bemoeiingen bij het laatste lijk te 's Gravenhage gehouden 3e interna tionaal zuivelcongres, benoemd in de Leo poldsorde tot commandeur jhr. A. H. J. M. Michiels van Kessenich te Nush, lid van de Eerste Kamer, vertegenwoordiger der Ned regeering op en vice-president van dit congres; tot officier dr. H. P. Wijsman, oud-hoogleeraar te Leiden, voorzitter, en dr. A J. Swaving, inspecteur bij de direc tie van den Landbouw te 's Gravenhage, al gemeen secretaris van het uitvoerend be stuur yan het congres. Bestemd ter benoeming tot adspi- rant-iugenieur bij den Waterstaat en 's Lands Burgerlijke Openbare Werken in Ned.-Indië G P. Groeneweg. Naar de Dordr. Ct. verneemt, is mei ingang van 1 Maart door B. en W. van Dordrecht tot directeur der gemeente lijke arbeidsbeurs benoemd de heer H. Bax Jr., te Dordrecht-. De eerste vrouwelijke advocaat te Amsterdam. Voor het Amsterdamsche gerechtshof had giste ren de plechtige beëediging als advocaat en procureur plaats van mejRosalie Hen- riette de Boer, geb. te Tiel, op 26 Januari 1.1. aan de gemeente-universiteit te Amster dam gepromoveerdde eerste vrouwelijke advocaat die zich te Amsterdam gaat vesti gen. De advocaat-generaal, mr. Pleyte, de toe lating tot de beëediging requireerend, voeg de aan zijn requisitoir namens de balie een gelukwensch toe, waar mej. De Boer de eerste vrouwelijke advocaat in dit ressort is. Vervolgens deed de president, mr. Van de Werk, voorlozing van de eedsformule, waarop mr. De Boer den eed aflegde. Mr. Van de Werk sprak hierna nog een enkel woord, zijn gelukwensch bij dien van den adv -generaal voegende. Mr. R H. de Boer zal ten kantore van mr. Fr. A. Kokosky komen. Q. L. van der Zwaag. De toe stand van het Kamerlid G. L. van der Zwaag, te Gorredijk, die opnieuw een ern stige aandoening aan zijn longen kreeg, is vooruitgaande. De patient is zwak. Woensdag is te Brussel overleden in den ouderdom van bijna 89 jaar, de heer L A. Jahn, oud-orkestdirecteur en oud directeur van de Kon. Franache Opera te 's Gravenhage. De heer Jahn was ridder in de orde van de Eikenkroon. Opheffing van een fa briek. Naar de Zw. Ct. uit Holten ver neemt, hebben de heeren Ter Horst, fa brikanten te Rijssen, besloten de aldaar bestaande jutefabriek op te heffen. Op deze fabriek werd enkel gebruik gemaakt van handkracht, zoodat zij nog een aanschou welijk beeld kon geven hoe in vroegere da gen dergelijke weverijen waren ingericht. De fabriek was geheel uit den tijd en moest meer beschouwd worden als een soort van werkverschaffing aan ouden en inva liden. Vcor dezen zal worden gezorgd. Arbeidscontract. Het per soneel van den oliefabrikant den heer J. O. v. d. Meij, te Leeuwarden, heeft toch nog den arbeid gestaakt. De meerder- heid ging niet accoord met het besluit van den patroon en afgevaardigden van de werklieden Dertig man staken. Bij dag gaan de werkzaamheden haar gewonen gang. 's Nachts staat de fabriek stil. De sleepersstaking te Rotterdam geëindigd. Gisteren avond haidden vergaderingen plaats van slceperspatroons in het café op het Beurs plein en der voerlieden in het vereenigings- gobouw, naar aanleiding van de lock out. De patroons brachten bemiddelingsvoorstel len ter tafel, die door de vergadering van de voerlieden aanvaard werden, waardoor de geschillen zijn opgeheven en heden het slee- persbedrijf wordt hetvat. Persdelict. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde den heer Sijthoff, directeur van het „Rotterdamsch Nieuws blad", wegens het opnemen van beleedigen- de uitdrukkingen in raadsoverzichten in ge noemd blad tegenover mr. Slob, thans bur gemeester van Haarlemmermeer, tot 3 dagen gevangenisstraf en f 150 schadevergoeding. Vr ij gesproken. De Haagsche rechtbank heeft gisteren mr. P. C. B. v. T. P. vrijgesproken van de hem ten laste ge legde verduistering of oplichting als eenig directeur der N. V. Prins en van Lindonks- bank. Kindermoord. Voor de recht bank te Tiel stond gisteren terecht C. de W-, 26 jaar, uit Eehield, wie ten laste is ge legd, dat zij in den nacht van 4 op 5 Januari j.l. een voldragen kind van het vrouwelijk geslacht kort na de geboorte door verstik king van het leven heeft beroofd en daarna heeft begraven. De eisch luidde 18 maanden met aftrek d - preventieve hechtenis. Het vergif tigingsgeval te Winschoten. De schoenmaker Elzinga van Sappemeer bekende gisteren het doosje met vergif op de'vensterbank zijner schoonzuster te hebben neergeglegd. De jus titie ging heden met doktoren naar Sappe meer, waar een sectie werd Verricht op het lijk van het kind, in November overleden. *4- E r g e r 1 ij k In het dorp Voge- lensang woont de sigarenhandelaar De Graaf, die geheel blind is. Gisteren ver voegden zich bij hem twee personen, die ieder voor een dubbeltje sigaren kochten; toen ze weg waien bemerkte De Graaf, dat de winkellade was geopend en een bedrag van 5 was gestolen. Hij stelde de buren er van in kennis die twee personen in de richting van Hillegom hadden zien gaan men begon een drijfjacht en haalde de die ven spoedig in, die door de gebroeders Ruigrok werden gegrepen en in arrest ge steld Het bedrag werd op hen gevonden; een heeft aan den veldwachter bekendhet zijn twee lieden van Hillegom. Mishandeling van een a r b e i d s w i 1 1 i g e. In de Hugo de Grootstraat te Rotterdam, is hedenochtend de stucedoor W. R die niet aan de sta king der stucadoorsgezellen deelneemt, door stakers aangevallen en mishamdeld, waarbij •hem een bloedende wond aan liet.hoofd werd toegebracht. De hoofddader, de stucadoor D. S., wo nende Rubroekstraat, werd gegrepen en aan d" politie overgeleverd. Door de tram overreden. Gisterenmiddag werd door de Haarlemsche paardentram in de Kruisstraat te Haarlem een vijfjarige knaap. Dirk IJlstra, dood gereden. .Slachtoffer van het ijs. Gisterenmorgen begaf zich de 14-jarige Jan Paulissen, werkzaam op de stoomtimmerfa- briek „De Rietvink" te Eindhoveq, tijdens het schaftuur ,op het ijs der naastbij liggen de gracht. Plotseling bezweek het ijs en de jongen verdween in de diepte. Eenige in de nabijheid zijnde kameraden konden niets tot zijn redding uitrichten. Met scheepshaken werd naar het lijk gezocht en na lang zoe ken opgehaald. Scholletje trappen. De 17-jarige v. d. E., te Stratum, is al spelende op ijsschollen, in een diepe sloot verdronken. RECLAMES. Tan lr-5 ..regels f 1.elke regel meer f 0.30 Moeder Seigel's Hoestbalsem heeft gedurende meer dan 40 jaren duizenden menschen genezen van hoest en gevatte koude. Het verzacht de aangedane, ontstoken klieren der keel en"is onovertroffen als geneesmiddel voor borst-, keel en longaandoeningen, asthma en bronchitis. ^Moeder Seigel's Hoestbalsem heeft myne beide kinderen genezen van een hardnekkige bronchitisgepaard met hevige hoestbuien waarschijnlijk tengevolge eener gevatte koude. Moeder Seigel's Hoestbalsem heeft gedaan wat alle andere midd.elen niet vermochten te doen het heeft de slijmvorming op de borst los ge maakt, de hoest genezen en terwyl ze vroeger klaagden over keelpijn en borstpyn, zijn z\j thans het toonbeeld van gezondheid en gevoelen zich geheel opgewekt. Mijne overtuiging is dan ook dat Moeder Seigel's Hoestbalsom mijne kinderen werkelijk genezen heeft", aldus schrijft ons de Heer Corn, van der Westen Willêmstraat 136, Roosendaal, in dato 24 December, j. 1. Moeder Seigel's Hoestbalsem is verkrijgbaar by alle Apothekers en Drogisten a 11. 1.50 per ilacon of rochtstreeks van de eigenaren, A. J. White, Ltd., Damrak 28-30, Amsterdam. Toe zending volgt franco na ontvangst van postwissel. Te Amersfoort verkrijgbaar o. a. bij den Heer A. v. d. Weg, Langestraat 23; te Utrecht by de Hecren T. P. v. d. Bergh A Zn., Heilige- weg 23.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2