Uit den omtrek. STADSNIEUWS. to kunnen nemen van station 3 ineens door gewandeld naar station 6. De meeste dezer stations hebben alleen een waterreservoir, maar op no 6 is een telegraafkantoor. Saeijs zeide, dat dit gedeelte van zijn reis het ergste was, dat hij had doorgemaakt. Van station no. 6 wil de Nederlandsche we reldwandelaar na een korte rust doorgaan naar Abu Hamed en Kartoem op zijn weg naar Kaapstad. Moeilijkheden wachten hem vooral in een district 500 mijl ten Z. \an Kartoem en het zou een verbazenden omweg kosten, die woestijn om te trek ken. Geen courses te Woest- duin op Zondagen. Wij hebben gemeld, dat B. en W. van Bloemendaal be sloten geen verlof te geven voor rennen op Zondag op de baan \voestduin. Het „Haarl. Dagblad deelt nog mede, dat het besluit van het college van B. en W., bestaande uit de heeren jhr. Bas Backer, burgemeester, en de wethouders Van Hooff en De Waal Malefijt, met algemeene stem men werd genomen. Deze weigering grondt zich op art. 4 van de z.g. Zondagswet van 1815 -eigenlijk Wet houdende voorschriften ter viering der dagen aan den openbaren Christelijken gods dienst toegewijd dat luidt,,Dat gee- ne openbare vermaKelijkheden, zooals schouwburgen, publieke danspartijen, con certen en harddraverijen, op de Zondagen en algemeene feestdagen zullen gedoogd wor den; zullende het aan de plaatselijke be sturen worden vrijgelaten hieromtrent eene uitzondering toe te staan, mits niet dan na het volkomen eindigen van alle godsdienst oefeningen. De directie van de Renvereeniging, zegt het blad, zal 't er zeker niet bij laten zit ten. Zij meende toch, dat de toepassing van de Zondagswet twijfelachtig was. Even wel verzekerde men van andere zijde, zoo vervolgt het „Haarl. Dagblad", dat de rechtmatigheid van de wetstoepassing vast stond. Blijkbaar hebben B. en W. van Bloe mendaal zich vooraf vergewist, dat de Re geering de zienswijze van het Dag. Bestuur van Bloemendaal deelt. Vermoedelijk zuLlen de oeheerders van Woestduin, ook zonder vergunning, de eer ste rennen laten houden. Op die wijze kan, na proces-verbaal door de Bloemendaalsche politie, door dan rechter worden uitgemaakt, of hij de Zondagswet al dan nitt van toe passing acht. Meent hij van wel, dan is het doodvonnis van de renbaan vrijwel getee- kend. Voor de maatschappij, die de baan te Woestduin exploiteert, is dit een leelijke schadepost, daar de courses op Zondag veel beter bezocht zijn, dan die van in de week. De „Telegraaf"' vernam dat het besluit van B. en W. van Bloemendaal voortvloeit uit de omstandigheid, dat in de laatste ja ren het wedden te Woestduin groote propor- tiën had aangenomen, waarbij werd gecon stateerd, dat een groot aantal van de in de omstreken in betrekking zijnde arbeiders en bollenjongens Zondags hun hebben en hou den op de baan verspelen, en vele huisge zinnen in diepe armoede zijn geraakt, in den loop van het vorige jaar moeten ook eenige neringdoenden wegens verliezen, gele den door het wedden op de courses, failliet zijn gegaan. Het besluit zal in de paardensportwereld ongetwijfeld groot opzien baren, zegt De •Tel. Uit den aard der zaak kon men ons, noch bij de Nederlandsche Harddraverij- en Renvereeniging, noch bij het bestuur van Woestduin, eenige inlichting verstrekken aangezien daar gisteren middag het gisteren ochtend verzonden officieele schrijven nog niet was ontvangen. Uit een sportief oogpunt bezien, zou het >zeer te betreuren zijn, indien onze best in gerichte renbaan gesloten zou moeten wor den op Zon- en feestdagen. Voor de fokke rij en dat nationale belang wordt door hen, die de aiiti-wed beweging op touw heb ben gezet, vergeten is dit besluit 'n ware slag. Waar B. en W. van Bloemendaal zich beroepen op art. 4 der Gemeentewet, zal hun besluit wel juridisch bestreden wor den, aangezien het bestuur van Woestduin de renbaan niet als een openbare vermake lijkheid beschouwt. Woestduin neemt gedurende het a.s. sei zoen een groot aantal Zon lagen in beslag. Duindigt daarentegen heeft verschillende weekdagen gereserveerd, omdat de burge meester van Wassenaar, met het oog op de Zondagsrust, geen courses op Zondag toe staat. Bussum daarentegen heeft slechts courses op Zon- en feestdagen. Door het houden van courses op de vrije dagen te -beletten wil het Bloemendaalsche gemeentebestuur voorkomen, dat de arbei dersklasse de courses bezoekt. Daarmee treft het natuurlijk tal van andere courses- bezoekars, die in de week eveneens hun be zigheden hebben, en daarmee treft het na tuurlijk de algeheele exploitatie, daar de baan niet rendeeren kan met 'n dergelijke censuur. Een verslaggever van De Tel. heeft een onderhoud gehad met den heer J. van Stolk, directeur van de Maatschap pij, die de renbaan Woestduin exploiteert. >»-j schrijft naar aanleiding daarvan liet volgende De sympathieke sportman was het eerst door de dagbladen ingelicht worden, dat B. en W. van Bloemendaal vergunning tot het houden van courses op de renbaan te Woestduin voortaan zouden weigeren, ter wijl eindelijk gisteren ook het officieele schrijven inkwam. Over het algemeen valt, volgens den heer Va- S., over de beslissing zeer zeker te discussieeren. Toen nu 9 jaar geleden ge noemde heer besloot tot de oprichting van de renbaan te Woestduin, heeft hij, vooral eer Ijpt plan der renbaan werd uitgevoerd, zich gewend tot B. en W. van Bloemendaal. Daar werd adhaesie met het plan betuigd en de heer v. Stolk kreeg de toezegging, dat hij zonder bezwaar courses op Zondag kon uitschrijven. Aldus geschiedde. Zoo is Woestduin, dank zij groote kosten en dooi de alleszins fraaie ]i de eerste en ongetwijfeld de beste baan van ons land ge worden Nu ineens komt er een kink in den kabel. Courses op Zon- en feestdagen worden ver boden, omdat ergewed wordt Welis waar zijn sinds dien andere autoriteiten aan het hoofd der gemeente Bloemendaal geko- ircn. Doch alvorens tot het thans genomen 'uit over te gaan, had men mogen ver wachten, dat B. en W. eerst met den heer Van Stolk hadden geconfereerd Over het wedden wordt, verzekerde ons de heer Van Stolk. meer ophef gemaakt dan werkelijk het geval is. Gedurende een half jaar lang is er gecontroleerd, hoeveel per sonen uit de omstreken het middenterrein bezochten Dat aantal was miniem en be paalde zich hoofdzakelijk tot eenige onbezol digde rijksveldwachters, die met hun poli tic-penning vrij entree erlangden, zoodat van e..i malaise in die streek, door Woestduin veroorzaakt, geen sprake kan zijn. Er is in de beschaafde landen der wereld geen enkel land volgens onzen zegsman waai- minder op de courses wordt gegokt d- in Nederland, tei*wijl er daarentegen ook geen ander land ter wereld is, waal meer op de beurs gegokt wordt dan ten onzent. Maar dat mag toch geen reden om de beurs te sluiten Zooals wij ook reeds vroeger mededeel den, zal de zaak een proces ten gevolge heb ben. Waar B. en W. zich gronden op art. 4 der Gemeentewet, daar wordt vergeten, dal er in geen enkele bestaande wet sprake is van „wedden". Wel bestaat er oen sinds 1813 niet her ziene wet op de Zondagsrust, maar in die dagen bestenden nog geev courses. Boven dien wordt de vergnnning van B. en W niet geweigerd op grond van het schenden der Zondagsrust, maar wel wegens het wed- Ion. waarover eerst onlangs een wetsontwerp is aangekondigd. Het zou toch al te mal zijn, dat het is slechts een voorbeeld - B en W. van Bloemendaal, wegens drank misbruik, den verschillenden café's in die gemeente geen vergunning meer wenschten te geven en als reden daarvoor opgaven, niet dat er te veel gedronken wordt, maar wel onbewoonbaarverklaring dier inrichtingen. Zoo gaat het nu ook precies met Woest duin. Bovendien moet niet vergeten worden, dat inschrijvingen voor klassieke nummers, waarin juist die paarden loopen, die het na tionale belang der inlandsche fokkerij moe ten hoog houden, reeds bij de geboorte van zulk een paard moeten geschieden. Zoo zijn dus paarden ingeschreven voor courses in 1908. 1909, 1910, ja zelfs voor 1911. Men kan dus nagaan, welke nadeelige gevolgen de draverij-sport in het algemeen zou ondervinden, wanneer inderdaad .Woest duin op Zon- en 'feestdagen gesloten zou moeten worden en dus de directie verhin derd zou worden haar verplichtingen na te komen. Van het houden van courses in de week de heer Van Stolk verzekerde liet ons nadrukkelijk is geen sprake. Zooals bekend, zou op Zondag 4 April de eerste meeting plaats hebben. Uit de nader tc houden besprekingen zal weldra bekend worden, welke houding de directie van Woestduin in dezen denkt aan te nemen. Behalve de directie zal. mocht Woest duin werkelijk gesloten blijven, een groot aantal personen bovendien nog groote finan- ceele schade lijden, zoodat het besluit van B. en W. te Bloemendaal zich geenszins in een overdeelde goedkeuring kan verheugen. De hippische sport verdient tocb zulk een gevoeligen slag niet 1 Andere lezing. Dezer dagen werd medegedeeld, dat de kinderen van een ouden hulpbehoevenden vader te Katwijk- aan-Zee, omdat niemand hunner hem in huis wilde nemen, het lot lieten beslissen. Men schrijft nu aan „De Stand.", dat een verloting volstrekt niet heeft plaats gehad. De zaak zou zoo zijn Een vader, niet ge heel onbemiddeld, werd hulpbehoevend. De familieraad, bestaande uit 4 dochters, met hare respectievelijke mannen, heeft den vader de keus gelaten, bij wie hij wilde in wonen, doch de man kon niet beslissen. De oudste dochter kreeg toen den voorrang. Thans woont de vader bij deze in. Arbeidscontract. Het con flict bij de firma Becht en Dyserink te Amsterdam is thans uit den weg gerdimd Alle werklieden hebben het contract ge- teekend. De firma is in zoover op haar stuk blij ven staan, dat zij alleen met haar eigen personeel heeft willen onderhandelen, noch tans met deze tegemoetkoming, dat bij de onderhandelingen tegenwoordig waren twee bestuursleden der metaalbewerkersorgani satie, nl. een van den Nederl. Metaalbe- werkersbond en een van de Christelijke or ganisatie. In het oorspx-onkelijke ontwerp zijn als gevolg der samensprekingen deze wijzigin gen gebracht, dat de werklieden niet gehou den zullen zijn arbeid te verrichten voor firma's welker arbeiders het werk hebben gestaakt, en dat van opgelegde boeten ge legenheid tot beroep zal bestaan op een scheidsgerecht. Door de firma is een ziekenfonds opge richt. Men meldt uit Enschedé Aangezien voor de stakers der firma Nico tor Kuile en Zonen (Bothof), die ongeorga niseerd zijn, geen steunpenningen genoeg inkomen, heeft de textielbond De Een dracht steun uit de bondskas toegezegd. Deze is echter nog niet geregeld. Daaren tegen is door den christelijke» textielbond Unitas besloten beslist geen steun te ver- leenen uit de weerstandskas aan ongeorga niseerde stakers. Adv.-Gen. bij den Hoogen Raad, jhr. Rethaan Macaré, coucludeerde gisteren tot verwerping van het cassatieberoep, ingesteld tegen het arrest van het Hof te 's Bosch, waarbij van twee advocaten te Maastricht de een was veroordeeld om aan den ander te betalen f 400, ter zake van beleedigende stukken in de Limburgor Koerier. Adv.-gen was van oordeel dat de dagvaarding tot schadevergoeding niet nietig is en wijders dat de waardeering van het schadebedrag berust bij den rechter die over de feiten oordeelt. Uitspraak over 6 weken Schennis van ambtsge- li ei m. Op 24 Februari a. s. zal voor het Amsterdamsche gerechtsnof behandeld wor den de zaak van de gewezen telefoniste der Amsterdamsche gemeente»-telefoon, M. W. v. D.. die voor do vierde kamer der Amster damsche rechtbank heeft terecht gestaan we gens poging tot schending van het telefoon geheim, en door de rechtbank, die haar schuldig verklaArde aan het misdrijf, ge noemd in artikel 374, werd veroordeeld tot gevangenisstraf voor den tijd van 1 maand. Als getuige-deskundige is gedagvaard de heer Van der Hurk Ais verdediger zal op treden mr. J. A. Levy. Roulette. Voor de rechtbank te 's-Gravenhage stonden Donderdag terecht S. B., M. E. L. en A. E., beklaagd van, als bestuurders der zoogenaamde ,,Zuid-Hol- landsche Heerensociëteit", een speelhuis met roulette te hebben gehouden te Sche- veningen (rodet-) en in Den Haag (roulette spel). Erkend werd, dat het hazardspelen zijn en dat om geld werd gespeeld. De „bank" werd verkocht aan den meestbie dende on de bankhouder moest van de koop som 10 in de kas der vereeniging storten. Voor het publiek heette de sociëteit niet opengesteld, doch introductie was er voor vreemdelingen Minderjarigen heetten niet toegelaten te zijn (maar waren toch toege laten). Wijn ook champagne werd kosteloos geschonkenalleen voor de siga ren moest worden betaald. Eisch van het O. M.veroordeeling van ieder der beklaagden, wegens het deelnemen aan een bij de wet verboden vereeniging, tot drie maanden gevangenisstraf, met te ruggave van da in beslag genomen voor- werpen De verdediger, mr. E. G. S Bourlier, pleitte vrijspraak. Brandstichting. Voor de ïechtbank te Middelburg werd een jaar en zes maanden geèischt tegen den 25-jarigen polderwerker uit Hontenisse, beklaagd van brandstichting in die gemeente. Debrand in het hotel Bel le v u e te Arnhem. Nog steeds wordt de instructie in zake de brandstichting in het Hotel de Bellevue te Arnhem voortgezet. Bij beschikking van de rechtbank aldaar is de rechtsingang met gevangenhouding tegen den vermoedelijken dader A. G. K weder met een maand verlengd. Aanranding. Gisterennacht is op den Westzeedijk te Rotterdam bij het park een schipper aangevallen door drie individuëtt, liedjeszangers van beroep, die hem tegen den grond sloegen en hem beroo- ven wilden. Op zijn hulpgeroep namen de schelmen de vlucht, doch een hunner werd door een agent van politie gegrepen en in verzekerde bewaring gesteld. Gisterenmorgen zijn ook de twee anderen aangehouden. Bij fouilleering bleken zij van lange messen voorzien te zijn. Een van hen heeft reeds zes veroordeelingen wegens ver zet achter den rug. De voortvluchtige geld- drager. Gisterenavond werd uit Amster dam te Rotterdam aangebracht de voort vluchtige gelddrager J. op der Heydon, in dienst der Incassabank, sedert Zaterdag jl. voortvluchtig met f 1900. Te Amsterdam had hij zich vrijwillig bij de politie aan gemeld. Het meerendeel van het geld had hij verteerd. De beruchte wildstroo- p e r L. Hendriks uit Arnhem, die de vo rige week met eenige collega's zich schul dig maakte aan wederspannigheid tegen den veldwachter Vynck te Oosterbeek, is te Lobitli gearresteerd en naar het huis van bewaring te Arnhem overgebracht. Tragisch. Gisteren begaf zich de deurwaarder SchouCen met twee getuigen aan boord van het in de Voorhaven te Delftsha ven liggende lichtersclnp Quatre Frères, ten einde krachtens bevel van de rechtbank be slag te leggen in verband met een schuld vordering, terwijl de zetschipper Dijkers met vrouw en vier kinderen van boord gezet moesten worden. De schipper Dijkers maak te zich hierbij zoo driftig, Jat hij plotseling doodbleef. Zijn vrouw Dlijft met vier kin deren, waarvan het oudste 10 jaar is, achter. Een bonnetje voor een schip. De Kamper Courant schrijft Als historisch gebeurd wordt onderstaan de aardigheid verteld uit „der lustige Krieg", de stoornis in onze vriendschappe lijke betrekkingen met Venezuela. Toen een onzer oorlogsschepen een- Venezolaan- sche boot had genomen, sprak haar com mandant den Nederlandschen kolonel aan ongeveer met de woorden Mijnheer de commandant! Dat gij mijn schip hebt genomen, soit! Maar beleefd ver zoek ik u mij daarvan een schriftelijk be wijs te geven, want anders zie ik gebeuren dat mijn regeering mij beschuldigt de boot te gelde te hebben gemaakt. En de vertegenwoordiger onzer marine was zoo vriendelijk den Venezolaan het bonnetje te geven, waarmede hij gerust in zijn vaderland kon terugkecren. School- en Kerknieuws. Afscheiding. Er bestaat te 's-Gra- renliage eene Vereeniging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs der Gemeente, waarin al len samen waren Naar de Haagsohc Courant verneemt, heeft dezer dagen een deel dier leeraren, als reactie op het streven m den Raad om eene algemeene gelijkstelling van allen in te voeren, besloten, een afzonderlijke vereeniging van gepromoveerden te vormen, waarvan dus alleen zij lid kunnen zyn, die een academisohen graad verwierven. Het comité voor vrouwenkiesrecht in de N.-H. Kerk bestaat uitds. F. Reitsma, Noordiwolde, voorzitter; mevr. .1 VorsterDe Lange, Olde- berkoop, secr.-peiinm.esseO. M. baronesse van Verschuerbaronesse v. Balveren, Arnhem; mevr. B. AalbersLiisen, Maastricht mevr. A. BakkerGerms, Zwolle; mevr. A. J. Cannegie- terOfferhalls, Utrecht; mevr. H. D. Brink Scholte, Ruinerwoldbaronesse A. v Till, Utrecht. Dit comité verspreidt thans op groote schaal een brochure, waaruit o. n. Wijkt: dat de actie alleen ten doel heeft, de vrouw het kiesrecht in de kerk te geven; niet, haar toe te laten tot- de kerkelijke ambten, zoodat velen <lie tegen het laatste bezwaar hebben, de beweging kunnen steunen. Tegen vergoeding der portokosten verzendt mevrouw Vorster—de Lange aan belangstellen den hot boekje, waarin wordt opgewekt- ihaml- teekeningen te verzamelen, die door het comité aan de Synode zullen gezonden worden. ,,Op vele classicsle vergaderingen zullen voor stedien worden ingediend om aan de Synode te verzoekeu wijziging van art. 3* Algemeen Re glement. ,,Op deze verzoeken, gesteund door al de ver zamelde handteekeningen, zal de Synode ver moedelijk gunstig beslissen. De zaak is daarmede niet in orde, daar vervolgen» de goedkeuring van de meerderheid der elassioale vergaderingen dn van twee derde der leden van de provinciale kerkbesturen nog moet worden verkregen. Doch laat dan de frissóhe wind dezer beweging over onze kerk heenwaaien Laat de velen, ook on der hare bestuurders, die meenen dat dit maar een beweging van weinigen is, gevoelen dat nieuw leven zich naar hoven werkt, dat een al gemeene aandrang liegeert het kiesrecht en daarmede de volle medewerking der vrouw op kerkelijk gebied. ,.De stemming zal sterker en sterker worden, ten slotte zullen wij ons doel bereiken. Velen ook zullen door dit teeken van leven weder nau wer zich aan haar verbinden, een nieuw leven kan door haar aderen gaan, en de opgroeiende geslachten zullen steeds meer vereenigd worden in een levende, zegenende Kerk". Ds. J. Groeneweg, sinds 1905 pred. bij de Ned. Herv. gemeente te Groningen., is benoemd tot predikant-directeur van het Nederlandsoh Herv. Diaoonessenihuis te 's-GTavenbage. De vergadering van moderne theologen zal gehouden worden op Dinsdag en Woensdag, 20 en 21 April, in het Gebouw voor den Werkenden .Stand, te Amsterdam. Als voorzitter zal optre den ds. 1'. B. Westerdijk, van Enschedé. Een. Gezangen qu a estie. Op voorstel der predikanten J. A. Heiwig, P. van \V\j'k Jr., P. Groote en L. Schutte heeft de Groote Kerkeraad der Evangelisch Luthersdhe Gemeente te Amsterdam in zijne vergadering van 1 Februari besloten naast den bestaanden Bundel in te voeren als Gezangboek ten gebruik© bij <le openbare godsdienstoefeningen de „Chris telijke Liederen„verzameld en uitgegeven vanwege het Nederlandsoh Lutsliersch Genoot schap voor In- en Uitwendige Zending." Voorts is besloten, dat op Zondag 27 Juni a. s. de bovengenoemde Bundel zal worden inge voerd Naar aanleiding hiervan vinden we de vol gende verklaringen in het Predikbeurtenblad ,,In verband met bovenstaand, door den Groo- ten Kerkeraad genomen besluitacht onderge- teekende het niet overbodig te berichten dat, wat betreft de door hem geleide godsdienstige samenkomsten, hij van den nieuw-in-te-voeren bundel zich niet zal bedienen. Hij houdt zich alleen en uitsluitend aan den synod alen bundel, tot nog toe in gebruik. De reden hiervan is: lo. dat de zaak der ge zangen bij ons hoogste kerkbestuur aanhangig is, en het hem niet gewenscht- dunkt op de daar te nemen besluiten vooruit te loopenen 2o. dat de nieuwe bundel ..verzameld en uitgegeven vanwege hot Nederkuxlsdi Luthersch Genoot- scliap voor in- en uitwendige zending", te zeer één richting vertegenwoordigt dan dat, als ge zangboek eener groote, en uiteraard gemengde, gemeente hij aanbeveling zou verdienen.. P. van der Veen." Daarentegen geven de predikanten J. A. Hei wig. P. van Wijk Jr., P. Groote en L. Schutte luui blijdschap met den nieuwen maatregel te kennen Gisterennacht is te Arnhem in den ouder dom van 67 jaren plotseling overleden de oud- deken en pastoor der St. Walburgiskerk J. L. H, Dob helman. rHet bestuur der Nederlandsche Hei- de- Maatschapp.j maakt bekend, dat zij, die den cursus voor opleiding van werk- en boschbazen, boschwachters en opzichters wenschen te volgen, zich vóór 7 Maart a.s, kunnen aanmelden bij den directeur der maatschappij, Nieuwe Gracht 94 te Utrecht, die alle gewenschte inlichtingen verstrekt. Het gebed in den Raad. De gemeenteraad van Baarn verwierp he den het voorstel van den heer Hornsveld, om de vergaderingen met gebed te openen. In de vorige vergadering hadden de stem men gestaakt. Baarn Naar wij vernemen, zal de heer Douw, te Rotterdam, met- primo Sep tember hier een particuliere sc'hool voor M. U. L. O. vestigen. Hilversum Aan mej. B. C. T. A Halbertsma, onderwijzeres aan een O. L. S is op haar verzoek, met ingang van 1 Maart, eervol ontslag verleend wegens ziekte. H ilversum. Het plan voor de Gooi- sche Ten-toonstelling is om verschillende redenen opgegeven. Het comité nam een motie aan van den volgenden inhoud „Het Comité, gehoord de besprekingen, besluit zich te ontbinden en de gelden aan de s tort era ponds-ponds-gewijze terug te geven." De ontvangsten bedroegen reeds f 1326, de uitgaven f 333. Er kon dus 75 pCt. wor den terugbetaald. Naarden. Op verzoek van Ged. Sta ten bracht de Raad het aanvangssalaris van het hoofd der school van f 1000 op f 1200, en het maximum op f 1500. De borgtocht van den nieuwen gemeente ontvanger, den heer G. Munnikliuizen, werd goedgekeurd. (Bezittingen geschat op f 8000, waarop f 4000 als hypotheek voor den borgtocht wordt geplaatst.) De snelheid van auto's binnen de kom der gemeente is bepaald op 10 K M. per uur. rNaar wij vernemen overleed gisteren de heer J. van der B ij 1, een der oud ste leden van de Provinciale Staten van Utrecht. Do heer Van der Bij4 had zitting voor Breukeion en woonde te Portengen. De V' et houderscrisis te V eenend aal. Hieromtrent lezen wij nog in Hbld Niemand van de oningewijde» die Woens dagavond den gemeenteraad van Veenen- daal bijwoonde, zou vermoed hebben, dat de vergadering der vroede vaderen een zoo opzienbarend einde zou nemen. Eerst heel kalm de mededeelingen der in gekomen stukken, waaronder de belangrijke en zooveel besproken quaestie over het ge mis van f 6100 Rijkssubsidie wegens een verzuim van het vorige dagelijksch bestuur; daarna een rapport van den directeur der gemeente-gasfabriek te Utrecht, op verzoek uitgebracht over den toestand der gasfabriek alhier; vervolgens een heel voorstel van geneeskundige verzekering van hot geheele gemeente-personeel, politie, nachtwacht, enz.alles ging zonder slag of stoot onder des voorzittershamer door. Toen kwam het op de agenda zoo eenvou dig uitziende voorstel„wijziging der ver ordening regelende den werkkring enz. van den gemeentcbode". De voorzitter begon met de toelichting, dat dit voorstel betrof art. 7 dier verordening, inhoudende een op dracht van den Raad aan B. en W., om namens hem den gemeentebode te benoemen en nu was er een voorstel bij hem, voorzit ter, ingekomen, om die delegatie weer in te trekken Ook wilde de voorzitter daarbij verklaren, dat hij 's morgens gehoord had dat in dat voorstel een wantrouwen tegen het dagelijksch bestuur lag opgesloten, maar dat zulks volstrekt de bedoeling niet was, want zou dat wel het geval zijn, dan moest dat toch op de eerste plaats hem, als voor zitter, treffen en hij had er hoegenaamd geen bezwaar tegen. Integendeel, hij was van meenicg dat, daas de Raad ook het geld voor den bode voteerde, hij het recht ook behoorde te hebben om dien bode te benoemen. De heer Van Woudenberg, wethouder, vroeg daarop het woord en deelde, ook mede namens zijn ambtgenoot Van Stuijvenberg (niet aanwezig), dat zij beiden onder deze omstandigheden In het voorstel wel degelijk een wantrouwen in het beleid en werking der wethouders zagen, omdat bij benoeming van den vorigen bode, nog geen jaar gele den, niemand over dat artikel heeft gespro ken en bovendien de door hen aangestelde bode in alle opzichten aan de van hem ver wachte verplichtingen had voldaan, waarom er, hun inziens, geen redenen konden be staan, waarom hen niet andermaal die taak kon worden toevertrouwd. In ieder geval eischte hij beslist, dat de voorzitter in het openbaar zou mededeelen, van wie het be doelde voorstel was uitgegaan; dan wenschte hij althans van dien voorsteller de redenen te vernemen en kon hij zich daartegen in het openbaar verdedigen, m zoo niet, dan zou hij zijn functie neerleggen. Daar door den voorzitter niet aan dat verzoek werd voldaan en het voorstel met 7 tegen 2 en een blanco stem werd aangeno men, bood de heer Van Woudenberg, ook namens zijn collega, hun ontslag als wet houders aan. En na een half uur in geheime zitting vergaderd geweest te zijn, benoemde de Raad, op 'voorstel van den voorzitter, meteen maar zonder oproeping van sollici tanten en zonder dat zulks op de agenda was aangekondigd, uit de lijst der vorige sollicitanten, den heer W. o. Hardeman tot bode in de plaats van Hiemstra, die be dankt had, wegens zijn benoeming tot veld wachter te Amerongen. De heer H. W. J de Jong slaagde aan de Rijks Hoogeschool te Utrecht, voor het doctoraal examen in de rechten. Bij het concert van het Amers- foort's Mannenkoor, Dinsdag a.s in Ami- citia te geven, zullen o.m. ook optreden mevrouw Bisschoff, sopraan, van Amster dam, en de heeren Jos. M. Órelio, bariton, id en Will. Watter, pianist, van 's Gra ven hage. Men raadplege de advertentie „Een avondje bij de Familie Stastok", van Hildebrand, zagen we hier zeker nog niet opvoeren. Naar wij vernemen, moet het in Den Haag veel succes hebben gehad. Men houde i26 Februari vrij, om naar Amic-itia te gaan. Uit een in -dit nummer voorkomende advertentie blijkt, dat mevrouw G. Vogel van Vladeracken het voornemen 'heeft op gevat, om ihier eiken Woensdag zangonder- richt te komen geven. De Vereeniging „Handel en Nijver heid" hield gisteren avond in het hotel „de Vergulde Zwaan" haar maandvergadering, die ditmaal al zeer slecht bezocht was. Nadat de voorzitter te 9 uur de vergade ring heeft geopend, leest de secretaris de notulen der vorige, die ongewijzigd worden vastgesteld. Aan de orde is de agenda. Punt 1. Voorstel van het bestuur tot wij ziging van artikel 15 van het huishoudelijk reglement. De voorzitter zegt, dat 'deze wijziging slechts een aanvulling van het art. betreft. Ook zal statutenwijziging er voor niet noo- öig zijn. Voorgesteld wordt dit gedeelte van het artikel als volgt te lezen „Behalve door het bestuur kan een voor dracht tot benoeming van een bestuurslid door de leden werden gedaan. Een dergelijke voordracht moet zal deze geldig zijn door minstens tien le den zijn onderteekend en acht dagen vóór de verkiezing bij den secretaris zijn inge diend". Discussie wordt hierover niet gevoerd. Volgens 't reglement zal dus in een vol gende vergadering over dit punt worden gestemd. Punt 2. Verslag der „Reclame-Commis sie", in zake het meer bekend maken van Amersfoort als woonplaats. De voorzitter verzoekt den heer J. van dor Wal, als voorzitter van .de „Reclame- Commissie", rapport uit te brengen. Deze memoreert eerst, het ontstaan en de samenstelling der commissie, waarin zit ting hebben de heeren J. v. d Wal Kzn., Joh. van der Meiden en M. I. de Haas. Een flinken steun ontving de commissie van den heer Jac. Reu ten, aan wien den eersten prijs werd toegekend voor de oplos sing van de prijsvraag indertijd door de Eemlander uitgeschreven en die dezen prijs I 50 tihans afstond ter bestrijding van de eirste kosten. Nadat aan velerlei reclamemiddelen wae gedacht, kwam men ten slotte op 't denk beeld een luxe boekje uit te ge\'en, waarin alle gebouwen en inrichtingen van onder-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3