58 is aan den luitenant ter zee der 2e klasse E. A. NV. van Riemsdijk met 16 Februari 1909 op Zijn verzoek eervol ontslag uit den zeedienst verleend. benoemd tot ontvanger der registratie voor de burgerlijke akten te Rotterdam J. 1). NVetsels, thans ontvanger der registratie en domeinen en bewaarder van de hypothe ken. het kadaster en de scheepsbewijzen te Brielle benoemd tot ontvanger der registratie voor de gerechtelijke akten en der domeinen te Rotterdam li. Molenaar, thans ontvanger der registratie en domeinen te Schiedam tot ontvanger der registratie en domeinen te Dordrecht, J. A. 1'. Levenkamp, thans ontvanger der registratie voor de burger lijke akten en der successierechten te 's Her- togenbosch tot ontvanger der registratie en domeinen te Stecnwijk A. P. Versluijs, thans ontvan ger der registratie en domeinen te Harder wijk benoemd tot bewaarder van de hypothe ken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Appingedam, A. M. .1. van der Heiden, thans ontvanger der registratie en domeinen te Roosendaal, tot wederopzegging benoemd tot plaatsvervanger van den districtsveearts te Zntphen, de ltijkskeurmeester A. Marcus, te Zevenaar, en l'. Schat, te Stad-Harden'berg tot plaatsvervanger van den districts veearts te VCiravenhage, <lo Itijkskeui-meester H. J. de Vries, te Gouda, onder .toekenning van eervol ontslag als plaatsvervanger van den districtsvee arts te Groningen. Z. K. H. Prins Hendrik vertrekt heden avond naar het Loo en komt morgen in <le Residentie terug. Men meldt uit Apeldoorn Naar wij vernemen, zullen de Kon. stal len en de woningen voor het personeel deze week door een minister worden bezichtigd. Het verblijf van den Prins alsdan alhier schijnt hiermede in verband te staan. Ook wordt 's ltijks architect, de heer Cuypers verwacht. Prins Hendrik aan den Hook. Omtrent het bezoek van Z. K. H. Prins Hendrik aan den Hoek van Holland op 19 dezer, verneemt de N. R. Ct. nader, dat Z. K. H. omstreeks half elf zal aan komen; de directeuren der Z.-H. R. M. zullen om dien tijd per trein uit Rotterdam komen. Na een tocht met de stoomredding- l>oot Prins der Nederlanden naar zee, zal geluncht worden. Omstreeks twee uur nam. zullen in het magazijn der Z.-H. R. M. door de reddingsbrigade, onder leiding van dr. Diamant, verschillende oefeningen wor den gehouden in het vervoeren en bijbren gen van drenkelingen en gewonden. De Minister van Waterstaat, mr. Regout, begaf zich gisteren, vergezeld van den heer Doffegnies, administrateur, hoofd der afdeeling waterstaat van zijn departe ment, den heer Welcker, hoofdinspecteur- generaal van den waterstaat en nog eenige andere ambtenaren van den waterstaat naar Nijmegen, voor het instellen van een per soonlijk onderzoek in zake de rivier de Waal. Do gewone audiënties van de minis ters van Oorlog, Marine en Koloniën zul len deze week niet plaats hebben. De audiëntie van den minister van wa terstaat zal Woensdag 17 ebruari, en die van den minister van oorlog Donderdag 18 Febr. a. s niet plaats hebben. De. Minister van Oorlog, luit.-gen. Sabron, neemt langzaam in beterschap toe Nederland en Venezuela. wCastro. De Vossische Zeitung meldt,, dat generaal Castro's herstel nu zoo ver gevorderd is (de wond was Donderdag voor het eerst geheel gesloten), dat hij zich reeds binnen zes of zeven dagen naar 1 t Zuiden (vermoedelijk naar San Sebastian) zal begeven. Castro wordt nog altijd met bedelbrie ven enz. gewoonweg overstroomd. Een da me verlangt geld voor een piano, een an dere is,- naar zij schrijft, voor de rest van haar leven gelukkig, indien zij het inko men krijgt, dat Castro in een kwartier heeft. Een man vraagt maar 300.000 mk. om een stu.« grond te kunnen koopen. ,,U behoeft mij voorloopig maar 100.000 mk te sturen, de rest kan in maandelijksche termijnen voldaan worden." Daar een van de sdlirijvers van een be delbrief, wegens een stuk dat verloren ge gaan is, Castro zelfs met een vervolging heeft gedreigd, neemt- hij in het geheel geene brieven meer aan. Zij gaan allemaal terug aan den afzender. Reuter seint uit Willemstad d.d. 14 dozer Venezuela hoeft het decreet ingetrokken, waarbij de vaart met kleine schepen tusschen Curacao en Venezuela was verboden. Castro en zijn volk. De vol gende vermakelijke „proclamatie" neemt de „Curagaosche Ct." uit „El Impartial" over, welke in grooten getale t-e Caracas is verspreid Proclamatie. Aan de Venezolanen Sinds den 23sten Mei, waarop ik de vlag van de Liborale Restauratie ontplooide, tot op den huidigen dag heb ik mij uitsluitend door de gedachte aan het welzijn van mijn vaderland en dat van mijn medeburgers la ten leiden. Op het altaar van dit edele doel heb ik onherroepelijk alles ten offer gebracht, alles wat de mensch het meest op prijs kan stel len, mijn rust, mijn fortuin en tot zelfs mijn eigen bestaan. In den dienst van dozen heiligen plicht, dien mij de liefde van mijn vaderland oplegde, heb ik aJ mijn krachten uitgeput en al mijn vermogens te werk ge steld, on gelukkig bewerkte de hand der voorzienigheid, die al mijn handelingen ge leid heelt, dat zij immer met wonderbaarlij ken uitslag werden bekroond. Zoo schiep ik dien benijdenswaardigen vrede, waarvan gij geniet, met een titanischen stoot van mijn geduchten arm, die drie van de machtigste n itiën der Oude Wereld ver pletterde. uit welken Schok Venezuela groot en geëerbiedigd verreeseh die trotsche fa brieken en nationale ondernemingen, nieu we Dorado's, zijn de vruchten van mijn heil rijke administratie. En indien er eenige diplomatieke betrek kingen afgebroken werden, is dat daaraan toe te schrijven, dat ik het slavenjuk van de voogdijschap verbrak en paal en perk stelde aan de niatelooze hebzucht van den uitlander. En, niettemin, ondankbaren, weet thans de gansche wereld wat gij hem hebt aan gedaan, die zijn vaderland verliet om de ge zondheid te herwinnen, welke ten behoeve van dat vaderland werd opgeofferd, ten ein de daarna zijn werk van hervorming en ver heffing voort te zetten. Maar, verre van mij tot droefheid te stem men, vervult mij dïl met jubel en voldoe ning. omdat wij, groote mannen, tot in het ongeluk toe elkander gelijk zijn; Napoleon stierf in ballingschap, Miranda blies zijn laatsten adem uit als krijgsgevangene te Carraca, en Bolivar, die met mij den roem en het martel aarschap deelt, was het offer van de ondankbaarheid van zijn medeburgers. LandgenootenIk wil uw onbezonnen wehschen niet in den weg staan, en daar gij het zoo wilt, ontdoe ik mij voor goed van de macht, waarmede gij mij hebt bekleed, en, terwijl ik den pelgrimsstaf opneem, beveel ik u dringend aan toe te zien, dat mijn va derland groot, voorspoedig en gelukkig blij- ve, gelijk Bolivar liet gedroomd had. gelijk ik het maakte. Venezolanen Een groot ha- - herbergt geen wrok- noch wraakgevoel. Ik vergeef u, en terwijl ik Venezuela mijn laatsten af scheidsgroet breng, moet ik u zeggen, dat in mijn hart nog altijd het heilige vuur der vaderlandsliefde gloeit. Vandaar lat, indien het vaderland mijn diensten noodig mocht hebben, ik opnieuw, met de mij kenmerken de energie, mijn roemrijk strijderszwaard zal omgorden. Berlijn (Duitschland), December 1908. CTPRIANO CASTRO Het blad teekent bij dit satirische stuk aan „De nog kort geleden alom in de repu bliek gevreesde is thans een voorwerp van spot voor haar burgersDe groote aftrek, dien het stuk vond, bewijst immers, dat de lieden zich vermaken met de voorgewende proclamatie van den gevallene. Allen meenen dat hij werkelijk in staat is zich in dien trant te uiten, maar vrageaan wie voor een goed deel de schuld, dat de man zich ten slotte een godheid gaan wanen?" Nog meldt de Amigoe di Curacao ,,Het- is thans weder toegestaan, dat Cura- Caonaars op de schepen, liggende in de Ve- nezolaansche havens, mede helpen bij het lossen en laden. „Zoo langzamerhand komt alles terecht. „De Cur. Cour." berichtte in een extra nummer, dat Nederland het protocol van 1894 weder bindend heeft verklaard. De grondslag, waarop de vriendschappelijke be trekkingen tusschen Holland en Venezuela moeten steunen, is daardoor weder gelegd. Men kan nu samen gaan verder bouwen. „Het Venezolaansche volk weet niet, hoe zijn dankbaarheid jegens Nederland te uiten. Aan Nederland's krachtdadig optreden wordt het vooral toegeschreven, dat de omstandig heden zoo gunstig konden samenloopen tot verwerping van tyran Castv den schrik der Venezolanen, den lastpost der mogendheden. „Toen de „Prins Maurits" van de K. W. I. M. de Venezolaansche havens weder aan deed, was de vreugde overal uitbundig, en overal' werden de Hollanders ontvangen en geëerd als de beste vrienden en trouwste bondgenooten. „De scheepvaart naar Maracaibo en vice- versa is weder in vollen gang. De „Corazon de Maria" vertrok met 30 arbeiders daarheen. „Al menig blokje hout werd voor door voer aangebracht, aan hoedenstroo en suiker vooreerst geen gebrek." De Duitsche gezant bij ons Hof, de heer Von Müller, geeft a.s. Woensdag een diner, waartoe genoodigd zijn leden der Hofhouding, de minister van Buitenland- sche Zaken, de burgemeester der residentie en verschillende notabelen van 's Graven- hage. De heer A. Woodward, vice-consul der Nederlanden te Gloucester, is overle den. Het vice-consulant wordt waargenomen door den heer S. A. Woodward. Kamerverkiezingen. De antirevolutionaire kiesvereeniging in liet district Assen hoeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer H. Bos Kzn., lid der Prcv. Staten te Rotterdam. Gemeld is, dat door de antirevolutionai ren in het district Dordrecht als voorloo- pige candidaten voor de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer op de candidaten- lijst zijn gebracht de heeren Z van Schelt, prof. Van den Borg, te Delft, en ds. Van der Voort van Zijp. Dr. Kuyper zou aan den vooravond van de verkiezingen in Kunstmin optredeD. De Dordr. Ct. zegt dit bericht beslist te kunnen tegenspreken. Noch de plaatselijke, noch de centrale antirevolutionaire kiesver eeniging in het district Dordrecht heeft vergaderd met het oog op de aanstaande verkiezingen. Van een opmaken van een voorloopige candidatenlijst is nog geen spra ke. Dit zal niet geschieden vóór door afge vaardigden der dubieuse districten te Am sterdam een vergadering is gehouden mot liet partijbestuur. Ook verneemt de Dordr. Ct. uit authen tieka bron, dat door de antirevolutionaire kiesvereeniging te Dordrecht nog geen spreker is uitgei.oodigd, dus ook niet dr. Kuyper. De heer P. F. Fruijtier, lid van de Tweede Kamer voor het district Hontenisse, die aanvankelijk geen herbenoeming wensch- te, heeft zich thans bereid verklaard op nieuw een candidatuur te aanvaarden. Hbld. - Uit Dordrecht meldt men aan het N. v. d. D., dat de heer S M Hugo van Gijn, als lid der Tweede Kamer zitting heb bend voor het district Dordrecht, zich niet meer voor eene herkiezing wenscht beschik baar te stellen. Thans wordt aait de Mi-dd. Ct. van zeer goed ingelichte zijde bericht, dat de heer mr P. C. J. Hennequin bij de a.s. ver kiezingen voor de Tweede Kamer geen nieuw mandaat meer wense/ht aan te nemen. In de buitengewone vergadering der Provinciale Staten van Limburg, waarin Donderdag 1.1. de heer jhr. mr. L. van der Maesen de Sombreff, lid dier Staten, tot lid der Eerste Kamer werd verkozen, werden drie nieuwgekozen leden toegelaten, onder wie de gekozenen in de districten Meerssen en Gulpen, tegen wier verkiezing bezwaar schriften waren ingekomen wegens voorge komen onregelmatigheden (omkooping door geld en door het schenken van bier en jene ver) en waaromtrent door den Minister van Justitie een gerechtelijk onderzoek werd be volen. Door de commissie tot onderzoek der geloofsbrieven was bij monde van den heer Jan Truijen voorgesteld, dat in afwachting van den uitslag van dit onderzoek de beslis sing omtrent de toelating eter in de distric ten Meerssen en Gulpen gekozenen zou wor den verdaagd. Door een van de leden dier commissie, den heer Peters, werd, volgens het verslag van de Limb. Koer., o. a. gezegd „Om niet beschuldigd te worden van al gemeenheden te vertellen, zal spr. enkele feiten aanhalen, hem van zeer betrouwbare zijde bevestigd, en welke ten deele door be- eedigde getuigenissen kunnen worden ge staafd. „Te Eysden is een der candidaten per soonlijk 'veertien dagen voor de stemming 50 francs komen brengen aan de Oude Har monie, 50 francs aan de zangsocieteit „Vriendenkring", heeft 50 francs laten aan bieden aan de harmonie „Ste. Cecile" en 25 francs aan het kerkelijk zangkooi. Beide laatste gezelschappen hebben het geld ge weigerd. „In verschillende café's in dezelfde ge meente liep eiken Zondag en meermalen in de week een persoon, dien spr. thans niet noemen zal, rond, en betaalde drank voor wie wilde, er bijvoegende dat het voor een der candidaten was, dien de werfagent met n.'.me aanwees. „Nog erger is, wat in een café tegenover de Zinlcwitfabriek op dezelfde plaats gebeur de. Daar mochten alle werklieden alle dagen gaan drinken, wat en hoeveel ze wilden alles werd door een kies-agent betaald. Maakt de drankduivel al niet genoeg slachtoffers onder onze arbeiders, vroeg spr., dat Sta- tencandidaten ons volk nog in zijn drank zucht moeten stijven?" „In een andere gemeente werd zelfs eenen beambte der Rijkspolitie door eénen stem- menwerver geld aangeboden. „Het heet, dat dei-gelijke geldaanbiedin- gen geschieden bij wijze van vergoeding voor verletten tijd. Maar waarom is dan geld ge geven aan seinwachters en remmers dei- Staatsspoor, die, om te gaan stemmen, twee uren vrij krijgen zonder inhouding van loon? „Neen, het mag thans niet, tegenover zulke voorvallen, blijven bij veroordeelende en protesteerende couranten-artikels. Ook van deze vergadering moet een protest uit gaan. Nergens in den lande komen zulke er- gelijke stembustooneelen voor als in Zuid- Limburg. De toekomst onze»- provincie staat op het spel!'' Met bravo's der vergadering werd begroet wat jhr. mr. van Afferdeh (Roermond) hier tegen meende te moeten inbrengen. „Wat de heer Peters gesproken heeft, kon mooi zijn voor een publieke vergade. ring, maar ive hebben hier niets te maken -met krantenberichten n cafépraatjes (ge roep Juist zool Precies 1) U 'sprak van praatjes voor de vaak, mijnheer Peters, maar wat u vertelde, zijn meer dan kale praatjes (bravo's). In Holland en Gelderland gaat het bij verkiezingen nog veel erger toe dan hierde laatste Kamervérkiezing te Rotter dam heeft 26,000 gulden gekost" (bravo's). Door den voorzitter, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, werd o. a. gezegd „Ook in Limburg, en dat valt niet te ont kennen, hebben zich somwijlen bij verkiezin gen feiten voorgedaan, die wij allen, zooals we hier zitten, betreuren moeten en afkeu ren. En nu mogo^het waar zijn spr. wil dat in het midden laten, dat ook elders misbruiken voorkomen, dat kan ons niet sohoonwasschenWij moeten de hand in eigen boezem steken en ons voornemen alles te doen, wat wij kunnen, om de blaam, die door de jongste gebeurtenissen op Limburg gevallen is, eendrachtig weg te geven." Desniettemin werd mot 31 tegen 7 stem men het vei'dagingsvoorstel der commissie verworpen en tot toelating van de heeren Brouwers en Rutten, voor Meerssen en Gul pen, besloten 1 De Limb. Koer. is diep ver ontwaardigd over deze beslissing en schrijft onder het opschrifft: Bierverkiezingen", o. a. „Waardig en veelbeteekenend was de re- sumeerende rede van den voorzitter, die op goeden grond geacht mag wirden terdege op de hoogte van de feiten zijn. „De heeren applaudisseerden do rede, en... „En ze stemden in massa, tegen de voel bare strekking er van. „Behalve de leden der commissie brachten slechts twee leden hun protest uit te gen de onbehoorlijkheden, die officieel in deze Statenzitting aan de kaak gesteld en let weldoor niemand tegengesproken of ook maar betwijfeld waren. „Met eere vallen de namen der voorstem mers te vermelden. Het zijn de heeren Truijen, Verheggen, Everts (Sevenum), 8a- velbergh, Peters, Dubois en Vogels. „Doch tegenover dit zevental stonden 31 anderen „Een-en-dertig anderen, die het waar schuwend woord van dr. Nolens Er is ook een provinciale eer 1 onaandoenlijk langs zich lieten voorbijgaan De kapitein-luitenant ter zee J. F. Hosang, uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt op non-activiteit gesteld. De officier-machinist der 2de klasse P. H. de Carpentier, non-actief te Rotter dam, wordt 1 Maart a.s. geplaatst in de sectie der marine te Hellevoetsluis. De officier van administratie der 2e klasse J. K. W. Franssen, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, wordt op non- activiteit gesteld, en de officier van admi nistratie der 2e klasse D. Kaan met den 19en dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. Bellona. Een naklank van onze schut terij. Vanwege den Minister van Binnenland- sehe Zaken is aan de gemeentebesturen medege deeld, dat bij Z,E. geen bezwaren bestaan om over te gaan tot de vernietiging der stukken, die gedurende de jaren 18151907 ter uitvoering van de wetten van 27 Febr. 1815 S, 20 en 11 April 1827 S. 17, betrekkelijk de dienstdoende en rustende schutterijen zijn opgemaakt en in de gemeen te-arob,ie ven kunnen au nwezig zijn. Bij beschikking van den minister van Marine is met ingang van den eersten April 1909: a. aan den lichtwachter bij de verlichting op de Westerschelde te Groenendijk L. Broer op zijn verzoek eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend; b. benoemd tot lichtwachter bij de ver lichting op de Westerschelde te Groenen dijk J. L. Broer. Willem Maris. Willem Maris heeft met aanvankelijk bevredigenden uit slag een moeilijke operatie doorstaan. De patiënt is intusschen nog zeer zwak, maai er is alle hoop op volledig herstel. Te Doetinchem is op bijna 65-jarigen leeftijd overleden de heer J. Th. F. Bruijn, gepensionneerd kapitein ter zeer. Hij was een der weinig overgeblevenen van de état- major van de stoomkorvet „Medusa", die onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee jhr. F. de Casembroct op 11 Juli 1863 weerstand bood aan de Japansche overmacht in de Straat van Simonoseki. De ,,T r i b u n e"-p a r t ij. Naar de Tel. verneemt, zal binnenkort een vergade ring van de „Tribune"-groep plaats hebben, ten einde te bespreken, wat er gedaan moet worden, nu de drie redacteuren Wijnkoop, Ceton en dr. v. Ravensteyn als leden van de S. D. A. P. geroyeerd zijn. Met het stichten eener nieuwe partij zal echter gewacht worden tot het referendum, dat. binnen 14 dagen gehouden wordt, het besluit van het congres bekrachtigd heeft. Geschiedt dit, dan zal vermoedelijk ook dr. Gorter uit de S. D. A. P. gaan, zooals ook reeds uit den loop der debatten op de ver gadering vermoed kon worden. Omtrent de plannen van v. d. Goes kan nog niets met zekerheid bericht worden. Opera-V ereeniging. Bij de opvoeringen van den „Freischütz" dooi de Opera-Vereeniging te Amsterdam en te 's Gravenhage, zullen medewerken als „Agatha", Emilie Herzog (Berlijn); „Aenn- chen", Anna Tijssen (Frankfort a/M.); „Max", Oorl. Stratz (Hamburg); „Cas par", Theodor Lattermann Jr. (Hamburg); „Eremit", Simon Denijs; „Ottokar", Ed. van der Ploeg; „Kilian", Th. van der Vliet. De voorstellingen worden geredigeerd door den heer Wouter Dutschenruyter. Het volledige koor der Opera-Vereeniging, groot 120 dames en heeren, zal medewerken. Censuui. Waarschijnlijk na de ge gronde k' achten over afkeurenswaardige fragmenten van Speenhof's „Zijn Excellen tie", wordt dooi den commissaris van po litie censuur uitgeoefend op stukken, die daar in het openoaar worden vertoond. Al thans een der liefhebberijgezelschappen al daar heeft aan uen commissaris van politie moeten overleggen de stukken, die gespeeld zouden worden. (O. H. Ct.) Tentoonstelling van brood-, koek- en banketbak- ker ij-benoodigd heden. Het eere comité en het uitvoerende comité van de internationale tentoonstelling van brood-, koek- en banketbakkersbenoodigdheden, die in Augustus te 's Hertogenbosch zal gorden gehouden, zijn nu als volgt samengesteld BeschermheerenZ.Ex. A. S. Talma, mi nister van H. L. en N.mr. A. E. J. baron van Voorst tot Voorst, commissaris der Ko ningin in Noord-Brabant. Eere-comitéjhr. P. J. J. S. M. van dei- Does de Willebois, burgemeester van 's Her- togenbosch, lid der Eerste Kamer der Sta- ten-Geueraal, eere-vooi-zitterjhr. mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt, lid der Twee de Kamer der Staten-Generaalmr. R. Til- man, waarnemend voorzitter van ,,'s-Her- togenbosch' Belang" G. Slagt, Beverwijk, voorzitter van de Nederlandsche Brood-, Koek- en Banketbakkerijdr. J. Nouwens, Heeswijk, algemeen adviseur van de R. K. Middenstands-vereeniging „de Hanze"; M. van Hout, Helmond, voorzitter van „de Hanze", bisdom 's-HertogenboschM. Ver berk, 's Hertogenbosch, voorzitter van „de Hanze", afdeeling 's Hertogenbosch en L. Rooswinkel, 's Hertogenbosch, eerelid van het Hanze-gïlde der bakkers „St. Honora- tus". Uitvoerend comité: Henri Kuijpers, voor zitter, W. Suyling en Adr. Verhoeckx, se cretarissen, H. Huijbers en J. de Rooy, penningmeesters. Verder kan worden medegedeeld, dat het garantiefonds volteekend is en de moeilijk heden, verbonden aan de exploitatie der „Bakkerij in werking" volledig zijn opge lost. Deze zal geheel electrisch gedreven wor den, ook de andere machines op de tentoon stelling en de verlichting zullen electrisch zijn. Legaat. De Nederlandsche Maat schappij van Weldadigheid heeft uit de na latenschap van den heer Jhr. Fr. van den Bo&ch, overeenkomstig diens wil, de som van 1000 ontvangen. Amsteisuikerraffinade- r ij. De gebouwen van de voormalige Am- stelsuikerraffinaderij te Amsterdam komen, naar het N. v. d. D. meldt, 1 Maart in publieke veiling. Zware mishandeling. W. E„ een berucht en gevreesd persoon uit Koudekerk, reeds meermalen veroordeeld wegens mishandeling, had zich gister weder om voor de Haagsche rechtbank te verant woorden ter zake van mishandeling. In den avond van 1 Januari jl. zou hij A. B. H., mede wonende te Koudekerk, zonder eenige aanleiding met een slachtersmes twee steken in de borst hebben toegebracht, tengevolge waarvan deze in liet Ziekenhuis moest wor- J den opgenomen en maar net op het kantje i af het leven behield. De beklaagde, die dien avond stomdron- ken op de straat had gelegen, ontkende ge- stoken te hebben, maar tegenover een der getuigen had hij gezegd: „ik heb hem in zijn G. v. D. gestoken maar weet niet wie","*l terwijl hij ook den veldwachter V., die wilde onderzoeken of hij een mes bij zich had, gedreigd had met een mes of blinkend voorwerp, zoodat deze beambte hem met zijn revolver in bedwang had moeten houden. Subst.-off. van justitie mr. Van Lookeren Campagne vond aanleiding om voor dezen j recidivist twee jaren gevangenisstraf te eiscben. De inbraken in den Grand I Bazar de la Bourse. In een buiten- J gewone zitting deed do vierde kamer der rechtbank te Amsterdam Zaterdag uitspraak in de zaken - betreffende de -nbraken in den f „Grand Bazar de la Bourse". Wegens do inbraak in den nacht van 24 op 25 Juni 1908 in „ia Bourse'' gepleegd, stonden terecht Jan Jongejan, 26 jaar; Teu- nis Seppen, 29 jaar; G. E. van der Heyden, 28 jaar, en G. van Ling, 33 jaar (allen reci divisten)Jongejan stond bovendien terecht wegens diefstal in de kleedermakerij St. _Ni- colaaSStraat 14, tot welk perceel hij zich in den nacht van 15 op j.6 Juli 1908 toegang verschafte door middel van een tot opening van het slot der voordeur niet dienenden sleutel. De rechtbank veroordeelde Jan Jongejan tot gevangenisstraf voor den tijd van vijf j jaar en Teunis Seppen, G. E. v. d. Heyden en G. van Ling elk tot gevangenisstraf voor 1 den tijd van acht jaar. Op de laatste der vijf zittingen, die de rechtbank aan de zaken van „la Bourse" wijdde, kwamen de helers voor Jan Bakker, oud 33 jaar, de ex-portier van „la Bourse", Janna Eden, weduwe Bosch, oud 27 jaar, zijn schoonzuster, en Jannetje Eden, huis- vrouw van Jan Bakker, oud 31 jaar. In deze drie zaken uitspraak doende, ver oordeelde de rechtbank bekl. Jan Bakker wegens heling tot gevangenisstraf voor den j tijd van één jaar, voorts Janna Eden wegens hetzelfde feit, tot gevangenisstraf voor den tijd van één jaar, met aftrek van preven tieve hechtenis, en ten slotte Jannetje Eden wegens heling, tot gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden, met aftrek van de preventieve-hechtenis van zes maanden, zoo- dat de straftijd van deze reeds verstreken is. j Moordaanslag. - Een kellner en een naaister, beiden van 22 a 23-jarigen leeftijd, die met elkan- j der verkeering hadden bezochten Zondag- middag de dansles in perceel 157 aan de Warmoesstraat te Amsterdam. Vandaar be gaven ze zich naar het café van den heer Mustert op den Dam, waar ze den dans- 1 meester ontmoetten. De kellner verweet daar den dansmeester dat hij verteld zou hebben, dat de verkee- j ring tusschen hem en het meisje afgeraakt: was. De dansmeester ontkende en riep den< kellner van den heer Mustert, wien hij het; meegedeeld zou hebben, tot getuige. De- kellner van den heer Mustert ontkende het. ook. Er werd over het geval een poos na gepraat. Nadat de minnaar nog boven een deuntje op de piano had gespeeld, verliet hij met zijn meisje het café. Halverwege liet café'van den heer Mustert en het Com mandantshuis haalde de jonge man zonder een woord te spreken een scheermes uit den. zak en bracht daarmede het meisje een diepe' snede in den u- terwijl hij zichzelf' met het scheermes ook in den hals ver wondde. Beiden vielen hevig bloedend op straat. Voorbijgangers kwamen toeloopenOok drie politieagenten snelden toe. Een dei- agenten, bijgestaan door eenige burgers, droeg den kellner, die niet zoo zwaar was gewond, naar het Binnen-Gasthuisinmid- dels droegen de beide andere agenten het zwaar gewonde meisje bij den heer Mustert binnen. Een der agenten legde daar het meisje een snelverhand aan, waarop ook zij, zoodra de rijwielbrancard was gearriveerd, j in bewusteloozen toestand naar het Bin- i nen-Gasthuis werd overgebracht. De toestand van het meisje is levensge- vaarlijk; de kellner zal waarschijnlijk van de wond, die hij zich toebracht, herstellen. Reeds vroeger had de kellner zich tot. den dansmeester uitgelaten, dat hij een. scheermes in zijn zak droeg en daarmee het: j meisje, met wie hij meermalen ovei-hoop> j lag, zou te lijf gaan. De dansmeester had! daar geen acht op geslagen, meenende dat. het grootspraak was. Dit blijkt thans helaas; het geval niet te zijn geweest. Gisterenmiddag is de kellner Cornells Dekker in het gasthuis gehoord. Zijn toestand ds minder ernstig dan het zich aanvankelijk liet aanzien. Hij zal dan ook wel binnen enkele dagen uit het ziekenhuis ontslagen kunnen worden. De toestand van het meisje is nog levens gevaarlijk. Gebleken is dat Dekker Zondagmiddag, zeer onder den invloed van sterkendrank ver keerde. Hij verklaarde niet met voorbe dachte rade te hebben gehandeld. Dat het mes zich in zijn bezit bevond was, volgens zijn verklaring, bloot toeval. Twee menschen door den trein gedood. De heer T. van Hapert van Woensel wachtte Zondagavond met paard en rijtuig voor den afgesloten overweg aan j de Willemstraat te Eindhoven, waar de Bel- gische trein, uit de richting van Valkens- I waard, ten ongeveer half negen op komst was. Plotseling sprong het paard bij het nade ren van den trein over den afsluitboom. De i wachter A. Dingen wilde het dier grijpen, doch geraakte daarbij onder de machine en werd op slag gedood. De heer Van Hapert werd uit het rijtuig onder den trein geslin- werd, hem werden beide beonen afgereden j en ook hij overleed spoedig. Het paard werd j een paar honderd meters medegeslingerd en verminkt teruggevondenDe bediende van I den heer Van Hapert, die mede in het rijtuig I zat, kreeg eenige onbeduidende verwondin- gen, doch kwam ovei-igens ook met den schrik vrij. (R"' R- Ct.)

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2