So Easy p-nez Met LISSONE. |De So Easy Pince-nez Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIÊN. Zangonderwijs B. IVAN OOSTERHOUDT. Schilderen, Teekenen en Ontwerpen. Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. flinke Buitenmeisjes, GROENTENMerk EN SOEPEN DE STER PRIMA KWALITEIT. W F. A. GROENHUIZEN, Spurgeon's Oe Wonderen en de Gelijkenissen van den Heiland, Waarschuwing. JOH. VINGERH0ET8, Horloger-Opticien, Nog eenig e oude modellen voorradig tegen uiterst lage prijzen. Reparatie-lm ichting. Samethini 2J j»»'' gevangenisstraf. Uit- spraak 23 dezer. Het ongeluk b ij „E1e c fc r a". Naar het N. v. d. D. verneemt, heeft de Officier van Ju&titie te Amsterdam, na in zage en bestudeering van het politieonder zoek inzake de oorzaak van den dood van den ingenieur Oldigs, geen termen aanwezig gevonden om tegen den directeur van de naamlooze vennootschap Electra, den heer L. M. A. Beekman, eenig requisitoir te ne men. Vechtpartijen met het mes. Te Oss is Zondag danig gevochten. Een zes of zevental opgeschoten jongens tegen twee. 't Was een kort maar hevig ge vecht, waarbij ook het mes dienst deed. Al len kregen flinke wonden, en drie zelfs zeer ernstig. Een verloor in den strijd een vin ger en zal voor altijd zijn geheel© hand stijf en onbruikbaar houden. Een ander kreeg een hevige hoofd- en halswond, en een derde zal een stijven arm houden, zoo diep zijn spieren en zenuwen geraakt. Allen hadden steken of kerven op gezicht en han den, terwijl de kleeren op verschillende plaatsen waren stukgesneden. De brandkastdiefstal te V e I zen. Over de inbraak met diefstal van een brandkast uit het stationsgebouw te Velzen, wordt nadei door de O. H. Ct. gemeld Zaterdagmorgen jl. om circa 7 uur, werd de Haarlemsche politie van uit Velzen me degedeeld, dat :n den afgeloopen nacht in braak was gepleegd in het stationsgebouw der H. IJ. S. M te Velzen en dat van uit d't gebouw was ontvreemd een aan de Maat schappij toebehoorende brandkast, aan geldswaarde inhoudende ongeveer 230 a 240. Ongeveer een kwartier nadien kreeg de Haarlemsche poht'e mede kennis, dat in een slop, grenzende aan de Groendaalsteeg door den tapper R., nabij diens perceel aldaar een handwagen was gevonden, waar op zich een +-en deele vernielde brandkast bevond. De bodem der brandkast was zoo danig met voorwerpen, breekijzers onz. be werkt, dat meer dan g der oppervlakte van den bodem, ongeveer duims dik ijzer, binnen- en buitenwand, was opengebroken en verniel l. ft a kennisneming is de ver nielde brandkast weggehaald en door de politie aan de Smedestraat gedeponeerd. Door actief en doortastend optreden is het der recherche reeds Zaterdagmorgen omstreeks elf uur gelukt de hand te leggen op de vermoedelijke daders dezer brutale inbraak. Het zijn twee kooplieden, te Haarlem woonachtig. De heeren hebben blijkbaar gebruik ge maakt van 1 et paard en den wagen, waar van een in het bezit was. Met paard en wagen zijn de heeren blijk baar er in geslaagd de brandkast van ta melijk gewicht met inhoud, van uit Velzen naar Haarlem te vervoeren^ hebben daarna blijkbaar deze in de gebruikt wordende paardenstalling gebracht en aldaar zooda nig bewerkt, dat hetgeen aan geldswaarde aanwezig was, gemakkelijk was weg te nemen. Door de recherche zijn in deze stalling verschillende voorwerpen in beslag geno men. De handwagen, waarmede de gesloopte of wel de ten deele vernielde brandkast la ter is vervoei'd en in de Groendaalsteeg is geplaatst, was van uit het Zakje aan de Cornelissteeg, waar deze onbeheerd stond, weggenomen. Dat de heeren de politie op een dwaal spoor trachtten te brengen bij de "ten uit voerlegging of volvoering hunner daden, kan weer eens blijken uit het feit, dat het in die brandkast aanwezige ijzeren geldkist je daaruit verdwenen, later in den namid dag van Zaterdag jl. door een jongen is te ruggevonden, geforceerd en ledig op het ijs van een sloot nabij het spoorwegviaduct aan den Zijlweg Na ten politiebureele te zijn verboord, zijn de verdachten ter beschikking aan de justitie overgeleverd en op haar last Zon dagmiddag naar het huis van bewaring overgebracht Slachtoffers van het ijs. Maandagmiddag na schooltijd begaven twee broertjes zich te Bergen-op-Zoom op het ijs van de Zoem, om te zien of dit hen nog dragen kon. Beiden zakten er door, maar terwijl het oudste nog gered, werd, waren de levensgeesten bij het jongste een knaapje van acht jaar toen het on der het ijs vandaan gehaald was, reeds ge weken. Zaterdag vroeg het ijs in Sybrandaburen een slachtoffer. Een 13-jarige knaap ver maakte zich met schaatsenrijden, toen men hem eensklaps miste. Hij was op de Sjaar- demasloot in een wak gereden. Toen men hem op den wal trok, waren de levensgees ten reeds geweken. Zaterdag namiddag gingen te Heerde (Ov.) twee jongetjes, één van 10 en één van 11 jaar, sch&atsenxüjden op de onder water staande broeklanden. Zonder erg ge raakten de knapen echter het verdronken land af en op ae Nieuwe Wetering, waar. zij op een wak kwamen, waarop slechts het ijs van één nacht vriezens zat. De jongens zakten daar ter plaatse door het ijs en schoven circa 20 pas ver er onder, met hot noodlo tig gevolg, dat beiden verdron ken. School- en Kerknieuws. Naar de Pr. Gr. Ct. verneemt, zal de Gro ninger hoogleeraar prof. Hamburger, die wegens ongesteldheid ©enigen tijd buitenslands heeft ver toefd, binnenkort zijn colleges hervatten. ,,De Oud-Katholiek" meldt, dat Zondag te Arnhem, in het hotel Nobel op het Velperplein, de eerste godsdienstoefening van Oud-KatJw>lie- ken zal worden gehouden. Er is op 5 dezer een gemeente opgerioht. Te Leeuwarden is in den ouderdom van 54 jaar overleden de heer Sieco Baron, direc teur der Ambachtsschool en, Burgeravondschool te Leeuwarden, bestuurslid van onderscheidene véreen (gingen, ridder in de Oranje-Nassau-orde. Zijn heengaan, is een groot verlies voor de am- basohtssohoolwaarvan hij sedert de oprichting, in 1881, directeur was. Men meldt uit Breukelen Gisteren is onder veel 'blijken van belang stelling op de Algemeene Begraafplaats te Bveukelen het stoffelijk overschot van den heer Jacob van der B ij 1, lid van de Provinciale Staten van Utrecht, ter aar de besteld. Aan de groeve werd het woord gevoerd door ds. Visscher uit Kockengen, ds. Hoe- neveld, vroeger te Kockengen, thans te Charlois en ds. Veder te Breukelen. Zij allen herdachten den overledene !s een god vruchtig man, die uitmuntte óók door menschlievend'heid. Behalve de familie waven bij deze plech tigheid ook vele vrienden en bekenden, zoo wel uit Breukelen als van elders tegenwoor dig, die den doode de laatste eer wilden be- wij zen Wij maken belanghebbenden er op attent dat op de gemeente-secretarie ter in zage ligt een ontwerp verordening, hou dende Ihet verbod tot iliet stellen van ge bouwen op grond, welke in de naaste toe komst vóór den aanleg van een straat, gracht of plein bestemd is. De commies titulair der posterijen en telegrafie A. Pijper wordt, met intrek king van zijn ovex*plaatsing naar Bolsward, op 1 April a.s. overgeplaatst naar Purmer- end. Morgen zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat de heer F. Wesseling zijn leeraarsbetrekking aan de 'Hoogex-e Burger school alhier aanvaardde. Het spreekt vaxx zelf dat, waar het een man .geldt, die zich voor deze onderwijs inrichting zeer verdienstelijk 'heeft ge maakt, zijn vrienden en tde leerlingen der school dezen dag .niet onopgemex-kt zullen laten voorbijgaan. Bovendien, wie eenigszins in Amersfoort bekend is, weet hoeveel de heer Wesseling, iij de 25 jaar van :zijn Amersfoortsch bur gerschap, ook buiten de school 'heeft gedaan op velerlei gebied. Hetzij het gold de be langen van de ,,Ned. Hervormde Gemeen te", of die der „Industrie- en Huishoud school", of van het „Telxuis voor Militai ren", of andere instellingen en vereenigin- gen in onze gemeente, steeds wijdde hij zich in zijn velschillende functies tmet hart en .ziel aan de zaak, die hij diende. Dat de heer Wesselixxg ook buiten Amers foort zijn werkkracht en zijn gaven in dienst heeft gesteld van (liet. Midd. Onder wijs en hij daarom zeer wordt gewaardeerd, o.a. als mede-redacteur van liet „Week blad voor Midd. en Gymn. Ondei'wijs", en als voorzitter van het „Centraal Departe ment der-Vereeniging van Leerai-en", ge tuigt hoe deze tak van onderwijs hem na aan 't hart ligt.. Moge het den geachten jubilaris gegeven zijn nog vele jaren voor de Hoogere Bur gerschool en (andere instellingen in onze gemeente zijn onvermoeide werkkracht te paren aan de hem zoo eigen bereidwillig heid om, te midden van vele besognes, toch nog, waar dit gevraagd wórdt, anderen be hulpzaam te zijn. Concert gegeven door Amersfoort** Mannenkoor. Nog geen t-wee jaar geleden werd de eerste steen gelegd voor dit gebouw van louter mannenstemmen. En als we nu, steen voor steen, dat gebouw voor ons zien op- x-ijzen, dan kunnen we niet nalaten, den ar chitect, in casu den directeur N. Hazen- donk, een wooi'd van lof toe te zwaaien, reeds vóór de voltooiing van zijn bouw- wei*k. Want nog véél jaren van studie, vol ijver en toewijding, zullen moeten verloopen aleer de plechtige inwijding van het gebouw zal kunnen plaats hebben. Het uit een zestigtal leden bestaand koor heeft over flinke krachten te beschikken, a. over een, die niet alleen door een meer schitterende kleedij in heb oog viel, maar die ook diooi* zijn schitterende gave, meer dan eens de aandacht trok. Over het geheel genomen, is er aan den klank van het koor nog veel te verbeteren. Er wordt wel is waar naar nuanceering ge streefd, maai* niet altijd met heb juiste in zicht; eexx ongemotiveerd overgaan van for tissimo deed soms onaangenaam aan. Maar noch bij den leider, noch bij de leden ontbreekt het aan ij verer bestaat dus alle kans dat de moeilijkheden op den duur overwonnen zullen worden. Het ope ningsnummer „De Mai-telaars", van de Ril- lé, ging eigenlijk wat boven de krachten van het jeugdige koor. Totslot nog een schoolmeesters-aanmer king ofschoon de uitspraak van het Duitsch over het algemeen goed was, lette met voor taan iu het bijzonder op die van c/i, st en sp- De sopraanzangeres, mevrouw Bisshoff uit Amsterdam, was de ©enige, die dezen avond het zwakke geslacht op het podium verte genwoordigde. Haar optreden was van zulk een onge kunstelde naïviteit, dat het duidelijk merk baar was, hoe zij nog niet basee is van de toejuichingen van het publiek. Wat een ver schil met Oreïio 1 maar hierover straks. Bij de eerste, kennismaking met deze zan geres, in „Mui*meln des Lüftchen", kwamen we absoluut niet onder den indruk van haar geluid, maar kwamen er integendeel een massa bedenkingen opzetten. Was het zenuwachtigheid, tooneelkoorts een feit is 't, dat Z9 haar hoorders meer en meer wist te veroveren en ten slotte, na een biscouplet, onder daverend applaus en beladen met bloemen, de zaal verliet. De stem wordt in de hoogere registers onvast, ja, dikwijls zelfs onzuiver, terwijl een krach tige uitzetting haar evenmin goed bekomt. Voor het lichtere, Fransche genre hier voor is haar stem geknipt voor Fran sche liedjes met lichte, luchtige woordjes, voor zulk dartel spel leent haar orgaan zich uitstekend. Zonder aan haar verdiensten iets te kort te doen, zou men haar zich kunnen den ken als chansonnier© maar neen, hier voor mist ze de noodzakelijke, Fransche brutaliteit en durf. Mevr. Bisshoff is oen eenvoudige, onverdorven zangeres. Met „Oud liedeke" heeft ze voor goed de sym pathie van het Amersfoortsch© publiek ver worven. Als de bas-bariton Orelio zijn mede werking toezegt voor een concert, dan geeft dit dadelijk een zeker cachet aan de uitvoe ring. „Wat? zingt Orelio me©? dan nemen we ook kaarten! dien moeten we hooren?' zoo gaat het dikwijls in een dergelijk geval. En de slimmerd weet het zelf well Hij, die in binnen- en buitenland al zóóveel jaren gevierd is, hij wordt der toejuichingen zat. Grappig was het te zien, hoe hij met een air de dédain het podium betrad, den trotschen kop achterover wierp, de schou ders fier ophaalde en met een gezicht van hier ben ik dan nu hebben jullie je zin I de zaal rond keek. Maar het is waar, het past een fieren operaleeuw niet om, in rok en witte das gekluisterd, op een leeg po dium te staan zingen, waar het hem alleen vergund is, door zijn s e m te uiten, wat er in hem omgaat! In de fantasievolle ruimte, begrensd door voetlicht, coulissenen achterdoek, daar is hij in zijn element! Met zichtbare moeite onthield hij zich dan ook van actie. Meesterlijk was zijn vertolking van de Paljas-proloog. De hartstochtelijke, Ita- liaansche muziek, die is gemaakt voor een temperament als Orelio bezit, niet de sentimenteele liedjes, als „mijn Eerste" en „mijn Liedeke die zijn beter geschikt voor een fijn kinderstemmetje, dan voor zoo'n orkaan-orgaan. Waar lnj zich van den schalkschen, on- deugenden kant liet- zien, daar was hij kostelijk! „Ha! ha! die liefde!" had zulk een uitbundig succes, dat hij het alom be kende „Kwezelke" toch ook even voor de tooverniacht der liefde moest doen bezwijken. Wat jammer was? dat de pianist Waf- ter uit 's-Gravenhage hier heen moest ko men, alleen om te accompagneerenWe zouden hem gaarne eens als solist hooren. Hij was den zangers een 'onverbeterlijk© steun. Tot besluit een compliment over de keu ze *van het programma. Het hooren van ver scheidene Hollandsche componisten, zelfs de jonge Chr. J. Krah ontbrak niet! deed weldadig aan. Ook was voor de noo- dige verscheidenheid goed gezorgd. Het slotnummer „Liedje van de Zee" is voor mannenkoor bewerkt door N. H„ komt den directeur hiervan de eer toe? Amersfoort's Mannenkoor kan met voldoe ning op deze uitvoering terugzien, het enthousiast publiek verliet na a'floop dank baar de zaal. Bij de firma Valkhoff Co. is ver schenen „Haar Luitenant", blijspel in één bedrijf, door onzen stadgenoot le luit.- adj. J. Th. Hein-s. Dit blijspelletje is door de Ned. Tooneel- vereeniging, te Amsterdam, meermalen mét succes opgevoerd. Stoomvaartberichten Opgave agentschap Alex. Mackintosh Co, Het s.s. „Amstelland" passeerde 11 Fe- brurai Teneriffe. Het s.s. „Maasland" vertrok 12 Febr. van Cercubien. Het s.s. „Rijnland" vertrok 12 Febr. van La Coruna. Het s.s. „Delfland" vertrok 10 Febr. van Buenos Ayres. Het s.s. „Eemland" vertrok 31 Jan. van Leiwes. Alle van de maatschappij „Kon. Holl. Lloyd". Het s.s. „Gertrud Woermann" vertrok 10 Februari van Southampton. Het s.s. „Burgemeester" vertrok 11 Fe bruari van Aden. Het s.s. „Khalif" vertrok 11 Febr, van Port Said. Alle van de maatschappij Deutsche Oost Afrik. Linie". Faillissementen. Failliet verklaard: W. van Veluw, huisvrouw van C. Hammer, sigareu- fabrikante en koopvrouw té Amersfoort. Rechter-comm. jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije, curator mr. J. H. W. Nicolaï, te Utrecht. 11. Febr., D. J. van Nellesteyn, koop man en winkelier in haring te Veenendaal. Rechter-comm. mr. P. F. A. Cremers, cura tor mr. D. L. Leccius de Ridder te Wage- ningen. Tot onze diepe smartoverleed I heden, te Zeist, in den ouderdom van 86 I jaren, onze innig geliefde Vader, Behuwd- I on Grootvader, Jonkheer FREDRIK HARMAN VAN DE POLL, Oud-Inspecteur der Registratie en Domeinen, I Oud-Directeur der Vereeleeringsbanlc Kosmos", I Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw, j Weduwnaar van Vrouwe HENRIETTE WILHELMINE VAN DE POLL. Amersfoort 14 Febr. 1909. Ritmeester Jhr. W. H. J. VAN DE POLL. A. A. G. VAN DE POLL— Gevaerts. i en Kinderen. Mevrouw G. VOGEL- VAN VLADERACKEN stelt zich voor eiken WOENSDAG le Amersfoort te geven. Men gelieve zich schriftelijk aan te melden Prinsengracht 988, Amsterdam. Onderricht in Examen voor Aspirant-Opzichter bjj den dienst van Weg en Werken. Bij den Dienst van Weg en Werken bestaat gelegenheid tot plaatsiug van Aspirant- Opzichters van «ten Weg en van Aspirant-Opzichters hij liet Seinwc- zen en «le Verlichting. Zij die wenschen deel to nemen aan het examen, dat in de maand Apr.il a.s. te Utrecht zal worden afgenomen, moeten zich schriftelijk aanmelden vóór 15 Maart e.k. aan genoemde Maatschappij, Dienst van Weg en Werken te Utrecht, onder overlegging van do in de „Voorwaarden" genoemde bescheiden en met opgaaf waarbij plaatsing verlangd wordt. Alleen worden tot dit examen toegelaten candidaten, die niet jonger zijn dan 18 en niet ouder dan 25 jaar, het eindexamen eener Hoogere Burgerschool met driejarigen cursus mot goeden uitslag hebben afgelegd, in het bezit zijn van eenig diploma of den volledigen cursus van een ambachtschool op uitnemende wijze hebben afgelegd, en zich bovendien vor der in wis-, natuur- en werktuigkunde hebben bekwaamd, alles nader in de voorwaarden om schreven. Deze „voorwaarden" zijn aan boven genoemd adres op franco aanvraag verkrijgbaar Er bieden zich aan tegen 1 Mei twee een als Keuken- on een als Werkmeisje, P. G., van goede getuigschriften voorzien. Br. fr. ond. A 17 Bureau „De Avondpost", 's Graveiihage. alleen de echte, verkrijgbaar bij Instrumentmaker. Langstr. 42. Repaialiën aan brillen en p-nez. 1 «n 22 Mrt. Rome, Napels, Sorrento, enz. 8 Mrt. naar Algiers f 480. 8 Mrt. en 5 April prachtige rijtuigreis langs de Riviera on N.-Italië. 8 Mrt. reisje naar Parijs f 85. 16 Mrt. interessante reis Midden- en Zuid- Span je. 31 Mrtr. 10-daagsch uitstapje Nice en Monte Carlo. 5 April het schoone Spanje en de Baléaren. 13 April naar het schoone eiland Java. Vraag Program 10 ets per stuk, Singel 155. Amster«tam. Alleenroizenden neemt de proef met onze uitstekende Hotelcoupons. Voor privéreizen bekwame gidsen beschikbaar. meest leerrijke werken verschijnen nu in nieu we groote, goe«lkoope uitgave; bij alle boekhandelaren kan men inteekenon op verklaard on toegepast door C. II. SPCJRGEON, verschijnende in 36 afleveringen, k slechts 12l/s cent elk. Prospectus en le aflevering is in lederen boekwinkel ter inzage te bekomen, of op aanvraag franco zonder kosten, bij den Uitgever D. BOLLE te Rotterdam. De ondergeteekemlen, roepen bij deze alle inwoners van Amersfoort, van vrijzinnige richting, die willen meewerken bij liet stichten van een Kiesvcreeniging tot het behartigen van gemeentebelangen in vrijzin nigen geest op, tot het hij wonen eener vergadering op VRIJhAh 19 FEBRUARI, des avonds half negen, in „Ons Huis4*. Mr. P. L. BAUDET. A. v. d. BERG. B. D. BEST. F. FABER. C. V. GERRITSEN. D. GERRITSEN. 1L I)E IIAAN. J. C. A. HAVINGA. C. v. HOEK. I. M. J. HOOG. M. C. HOUTMAN. Dr. E. KRUISINGA. A. v. d. KUILEN. A. C. R. O. LEINWEBER. S. VV. MELCHIOR. J. L. v. d. MOER. B. H. PETERI. M. DE POOL. C. J. F. PRINS. L. v. PUTTEN. J. II. ROLANDÜS HAGEDOORN. R. G. RIJKENS. W. v. SCIIAïK. II. SMIT. R. SMIT. G. A. L. SPELBERG. E. v. o. STADT. .1. VALKHOFF. E. v. VOLLENHOVEN. L. r. WIJNGAARDEN. is alleen echtwanneer het merk „So Easy" aan de binnenzijde van de neusbrug is gestempeld. Verkrijgbaar donblé. 14 kr. Goud en in bikkel bij LABItJESTRAAT 44. Ruimst gesorteer«l magazijn van Horloges, Klokken, Pen- I «lules, Goud, Zilver, Brillcu, l*ince nez, Kijkers. Leesglazen, I Thermometers, Barometers, enz. REPARATIE- en SLIJP1NRICHTING. BURGEES E. N. R. Vraagt onze nieuwe geïllustreerde RRIJSCO URANT 1909. De modellen zijn nog verbeterd en de prijzen zeer verlaagd. Eerste Nederlandsche Rijwiel- en Ma chinefabriek voorheen H. BURGERS. Filiaal te Amersloort Utrechtsche straat No. SO. Muurhuizen 4'. Tïcüiuf/- duj Uur tvirUllierb: /bes. 'mts: jó, 2of a. -j cm/- t-n- onj.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3