BINNENLAND- rechtigheid voor allen om eene eereplaats to beklecden onder de beschaafde volken. Hij deed een beroep op de medewerking der afgevaardigden van alle partijen, zeg gende dat hij en zijne ambtgenooten zich zouden haasten af te treden bij het gering ste toeken van wantrouwen van de Kamer. Hij sprak ook van de noodzakelijkheid om 'het bestuur te hervormen, de veiligheid te herstellen, onderwijs te verspreiden, en van zijn wil- om spaarzaamheid te betrachten. ,,\Vij zullen met alle macht strijden tegen de particularistische neigingen." De meeste ministers woonden de zitting bij. Nadat hij zijne rede had voorgelezen, ver klaarde de grootvizier, dat de minister van buitenlandsche zaken Rifaat Poeha heeft geseind, dat hij het programma aanneemt. De Turksche gezanten, aan wie het op de bnitenlandsche politiek betrekking hebben de gedeelte van het programma is medege deeld. seinden, dat het kabinet met voldoe ning en vertrouwen is begroet De Kamer verwierp eene motie van wan trouwen, voorgesteld door Ismaël Kemal, en nam daarna met groote meerderheid eene motie .van vertrouwen aan. Konstan tinop el, 17 Febr. Uit Keifn wordt bericht, dat de sjouwers, geholpen door het gepeupel, Oostenrijkschö goederen in het water hebben gegooid. Zij hielden daarna eene betooging voor het ge- houw van het consulaire agentschap en be- leedigden de monarchie, door met steenen te gooien naar het wapenschild. De gezant van Oostenrijk-Hongarije heeft stappen ge daan bij den grootvizier, die beloofde den gouverneur van Aka naar Keifa te zullen zenden Het gezantschap heeft aan de Port© eene verklaring doen toekomen, dat het oen bezoek van verontschuldiging van den gou verneur verlangt en voorts herstel van de schade, door de vernieling van de goederen veroorzaakt, en bestraffing van de schuldigen Kreta. Tot uitvoering van de tusschen de vier Kreta beschermende mogendheden over eengekomen regeling betreffende de ge leidelijke ontruiming van het eiland door hunne troepen, is in de maand Januari dc sterkte van de Russische, Fransche en Jta- liaansche troepen tot 250 man verminderd. Daarentegen verklaarden de Engelschen, dat zij de vermindering niet ten uitvoer konden leggen, omdat de mohammedanen in Kandia nog bescherming behoeven. Het tot dusver op Kreta gedetacheerde batail- lon is afgelost door een nieuw uit Engeland gekomen hataillon. waarvan 60 man in Ka- nea zijn achtergeblevende overige man schappen zijn naar Kandia doorgezonden. De sterkte van het Engelsche troepencon tingent op Kreta bedraagt 520 man en be draagt dus het dubbele van die der overige mogendheden. De gezamenlijke sterkte van de internationale troepen bedraagt 1330 man. De vreemde stationschepen, die zich in de Sudabaai bevinden, zijn de Fransche torpedojager Fauoon, de Russische kanon neerboot Chivinetz en de Italiaansche aviso Curt a tone. Vareenlgde Staten, President Roosevelt dringt in zijn jongste Boodschap aan het congres aan op het nemen van maatregelen in het moreele en physieke belang van de kinderen. Hij wenscht aan hot ministerie van binnenland- sche zaken een departement voor kinderbe scherming toegevoegd te zien, dat zich vooral zou moeten bezighouden met vraag stukken als de kindersterfte, de ontaarding van het opkomende geslacht en het verschaf fen van arbeid aan jeugdige personen. Washington, 17 Febr Het con gres der Vereenigde Staten zal den I5en Maart tot eene buitengewone zitting bijeen geroepen worden, om de tariefsherziening in overweging te nemen. Het Huis van Afgevaardigden- der Ver- eenigde Staten heeft een wetsontwerp aan- gonomen, waarbij de territorien Arizona en Nieuw-Mexico tot staten worden verklaard. Arizona beslaat een oppervlakte van 293.000 vierk. K. M. en heeft 122.921 inwoners, terwijl .Nieuw-Mexico 319.000 vierk K.M. groot is en 195.310 inwoners telt. De hoofdstad van Arizona is Phoenix, die van Nieuw-Mexico Santa Fé. Washington, 17 Febr De com missie van den senaat heeft een amende ment aangenomen op het ontwerp van de vlootwet, tot bepaling, dat de president do bevoegdheid heeft dc helft van de vloot in de wateren 'van de Pacific te doen vertoe ven. Voor zoover dat uitvoerbaar is, hoeft de president reeds de bevoegdheid om de vloot te splitsen, maar het amendement drukt uit, dat het adres daartoe zijne toe stemming geeft. De Senaat heeft ook oen amendement aangenomen, dat de afmetingen van de twee toegestane linieschepen beperkt tot 21,000 ton waterverplaatsing en de kosten, met uit zondering van de bewapening, tot 900.000 pond sterling voor ieder schip. Na conferentiën met Knox heeft de be noemde president Taft zonder omwegen ver klaard. dat deze zijn staatssecretaris zal zijn. Washington, 17 Febr. De Sonaat heeft de vlootwet aangenomen na de afmetin gen van de twee nieuwe slagschepen voor elk weer op 26,000 ton te hebben gebracht. Allerlei. vHel tijdstip van voorziening in cas satie tegen de uitspraak van het assisenhof in de zaak Remy, is Maandag nacht ver- loopen. Courtois heeft niet goteekend, zoo dat de veroordeeling voor hem definitief is goworden Naar 't schijnt heeft de veroordeeling van Renard in heel de Parijsche wereld een zeer slechten indruk gemaakt. Men was algemeen overtuigd dat hij zou vrij gesproken worden, aangezien er tegen hem niet het minste bewijs bestond. In vele dagbladen is reeds tegen het vonnis gepro testeerd. Zoo merkt men op, dat de jury zelf getwijfeld heeft aan Renard's schuld, want indien dit niet het geval geweest ware dan zou men hem geen verzachtende om standigheden hebben toegekend Want ze ker is het dat, wanneer men aanneemt dat Renard plichtig is aan den moord, er geen motief is voor verzachtende omstandig heden en dan moest er stellig een doodvon nis volgen. De heer Lagasse, de advocaat van Re nard, zal het daarbij niet laten. Londen, 17 Febr Van de inge sloten mijnwerkers van de West Stanley- niijn zijn 32 geredmen vreest dat de toe stand van de overigen hopeloos is. Er zijn acht lijken gevonden Madrid, 17 Febr Volgens een te legram uit Valencia aan het blad ABC, is in het dorp Bunal de vloer van eene zaal waar de loting voor de militie gehouden werd, bezweken Er zijn 28 personen ge wond, waaronder 5 ernstig50 deden kneu zingen op. Smyrna, 17 Febr. Heden morgen om 5 uur is er eene sterke aardbeving ge voeld. Verscheidene huizen zijn ingestort te Phocea en te Menemen. Persoonlijke onge lukken zijn niet voorgevallen. Teheran, 17 Febr. Berichten, die door de regeering ontvangen zijn, maken melding van eene ernstige aardbeving, die den 23en Januari heeft plaats gehad in de provincie Luristan Hoewel dit gewest dun bevolkt is, zijn 60 dorpen geheel of gedeel telijk vernield Verscheidene dorpen zijn, naar gemeld wordt, geheel verdwenen Het verlies aan menschenlevens wordt geschat op 5 a 6000. Tweemaal zooveel stuks vee zijn omgekomen. De van alles beroofde overleven den komen in scharen naar Burujurd om van de regeering hulp te vragen. vVolgens berichten uit Innsbruck heb ben Dinsdag in Zuid-Tirol groote lawines plaats gehad. In de buurt van Fucine is een door 17 paarden getrokken sneeuwploeg door een lawine bedolven. Dë bemanning, be staande uit 4 personen, werd gered, hoewel eenigen hunner gewond zijnde paarden zijn verloren. In Bollentina moeten 6 huizen be dolven zijn. In Pieve Tesino is één huis vernield. Ook zijn verscheidene Alpenhutten geheel of gedeeltelijk vernield. Mexico, 17 Febr. Bij den schouw burgbrand te Acapulco zijn 310 personen gedood. Eenige honderden liggen in het hospitaal. De Staatscourant van Donderdag 18 Februari bevat o.m. de volgende Kon. be sluiten benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Bloemfontein J. C. G. Kampfraath. met ingang van 1 April 1909 benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen van de tweede klasse in de 29e divisie te Utrecht, D. van den Hurk, thans inspec teur der registratie en domeinen van de tweede klasse in de 36e divisie te Zwolle. Prins Hendrik te Haarlem. Z. K H. Prins Hendrik der Nederlanden heeft bericht gezonden, dat hij zal aanzitten bij het diner dat prof. dr. Bosscha, den schei denden secretaris van de Hollandsche Maat schappij der Wetenschappen, Zaterdag te Haalem zal worden aangeboden. (O. H. Ct.) pGisterenmiddag 11.30 arriveerden aan het station te Apeldoorn de ministers van binnenl. zaken, financiën en waterstaat Per omnibus van het staldepartement afge haald. bezichtigden zij, vergezeld van Z. K. H. Prins Hendrik, de nieuwe en oude stallen. H Exes vertrokken 5.07 weder naar Den Haag Hulde aan H. M, de Ko ningin. Ook te Brussel wordt een dames comité gevormd voor het aanbieden van een huldeblijk aan H M. de Koningin Eere voorzitster is mevr. "Van der Staal van Piers- hill, geb. barones Van Zuijlen van Nyevelt, echtgenoote van Hr. Ms. gezantvoorzitster is mevr. Ruijs, geb. De Perez, echtgenoote van denconsul-generaal. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp tot aanleg van een gedeelte der afsluiting van de Zuiderzee, de heeren Van Nispen tot Sevenaer (Nijmegen), Duymaer van Twist, Van Veen, Hubrecht en Van For eest. Hetschoeiselbij hetleger. Naar het Hbl. mededeelt, is aan den mi nister van Oorlog verslag uitgebracht door den le-luitenani van het regiment grenadiers en jagers A. Ruijs, nopens een detacheering bij een Belgische compagnie infanterie. Ge noemde officier teekent. daarin aan ,,Aan het gemakkelijker zitten der schoe nen mag dan ook voor een deel het zeer ge ring aantal achterblijvers bij de verschillen de marschen worden toegeschreven, alsmede aan het inspecteeren der schoenen door de officieren van gezondheid van soldaten met doorgeloopen voeten". En voorts: ,,Aan de voeten werd veel zorg besteed. Herhaaldelijk werd voet-in spectie gehouden en na den m&rsch gelegen heid tot voetenwasschen gegeven. Had een man last van doorgeloopen voeten, dan werd hij op het ziekenrapport gebracht, waar ook de schoenmaker aanwezig was. De schoenen werden nog eens ter dege gepast en door den dokter onderzocht ot deze ook de schuld van het doorloopen der voeten waren". Door den commandant van het veldleger is nu, in overleg met den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht be paald lo. Door een ofticier van gezondheid kuunen gedurende de wintermaanden voor drachten worden gehouden over voetbeklee- ding, voorafgegaan door een voordracht over het onderhoud en de verzorging der voeten 2o. van de voorlichting van een officier van gezondheid kan door den bataljons-comman dant bij zijn inspectie worden gebruik ge maakt; 3o. zoo noodig kan de dokter, bij gestaan door den schoenmaker, het schoeisel onderzooken Nog alt ij d dezaa k-K 1 e y Door den gep. majoor Th. Kleij, te Boxtel, is een request gericht aan do Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin adressant te kennen geeft, uai hij met verbazing kennis nam van do beslissing der Kamer, d.d. 30 November a. p.. op zijn request d.d. 12 Sep tember 1908 iwaaromtrent besloten is over te guan tot de orde van den dag, op grond dat uit dit request, hetwelk strekte om een redactie-wijziging te verkrijgen in het be sluit, waarbij hij eervol is ontslagen, niet bleek dat het verzoek reeds is gericht tot de Koningin, tot wie hij zich in de eerste plaats had te wenden). Immers bedoeld request zegt adressant betreft volko men dezelfde zaak, als waarover dat van 25 Juni 1906 reeds handelde, n.l. de wijze, waarop adressant in 1905 eervol uit den militairen dienst werd ontslagen en het was dus der Kamer bekend, dat adressant zich wel degelijk en bij herhaling ter zake tot 11 M. de Koningin had gewend. Naar aanleiding dier beslissing heeft hij evenwel opnieuw een request aan H. M. de Koningin ingediend, d.d. 8 December a. p., waarop hij tot heden geen antwoord mocht ontvangen. Op deze gronden verzoekt hij de Kamer thans opnieuw zijn vorig verzoekschrift d.d. 12 Sept. 1908 in behandeling te willen nemen. De heer F. l>. E. A. Abel, raad-advi- senr bij het departement van Oorlog, hoofd der afdeeling Militie en Landweer, herdacht' gisteren den dag waarop hij voor 50 jaar in 's lands dienst trad. De secretaris-generaal, mr. De Bruyn, vergezeld van alle afdeelingschefs en den adjudant van den minister, kapitein Van der Voorst Maarschalk, kwam den jubilaris in zijn keurig versierde kamer gelukwen- schen en deelde hem, in zeer sympathieke bewoordingen mede, dat het H. M. de Ko ningin had behaagd hem te benoemen tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Vooraf was gogaan een feestelijke begroe ting van den jubilaris, meer in het bijzonder van de ambtenaren werkzaam aan zijne af deeling, uit wier midden zich eene commis sie had gevormd, namens welke kapitein J. Mulder het v.oord voerde. Hij schetste de groote verdiensten van den jubileerenden, humanen chef en bood hem namens allen een boekenkast aan. In den loop van den dag kwamen alle ambtenaren zoomede de hoofd- en subalterne officieren, bij het departement werkzaam, den heer Abel begroeten. Mr. M. W. F. Treu b. ,,Land en Volk" noemt het bericht van ,,De Tijd", dat mr. Treub zich te Amsterdam wil ves tigen en reeds naar een vaceerend notariaat heeft gesolliciteerd, ,,een praatje". Jubileummevr. DeBoer- V a n R ij k. De geschenken, die mevr. De Boer Dinsdagavond ontving, waren de vol gende Een ets van Jozef Israels namens de societaires. Geen rijk cadeau, zeide hun woordvoerder, maar wij moeten het doen zonder subsidies, wij moeten er komen door eigen kracht. Door den heer Van Warmelo werd een gesohenk, te groot om op het tooneel aan te bieden, in effigie gereikt namens alle leden der Tooneelvereeniging. Dezelfde spreker stelde de jubilaresse de bloemen ter hand, die collega Holkers, ern stig ongesteld, gelegenheid heeft gevonden voor zijn kunstzuster te bestellen. Namens de commissie voor het huldeblijk voerde de heer mr. Lamberts Hurrelbrink het waardeerend en geestdriftig woord, de dames Groenier en Nord Thomson uitnoo- digend de bijeengebrachte gave met het al bum der schenkers te overhandigen. Henri Brondgeest. De ,,N. R. Ct." verneemt, dat Henri Brondgeest flink vooruitgaat. Evenwel kan nog niet be paald worden, wanneer hij het ziekenhuis zal kunnen verlaten. In tegenwoordigheid van vele kunst broeders werd gister op Nieuw Eik en Dui nen bij Den Haag de dezer dagen op be trekkelijk jeugdigen leeftijd alhier overleden kunstschilder A. J. P. Boudewijnse begra ven. Do voorzitter van het Schilderkundig Genootschap Pulchri ^Studio, die namens dat genootschap een krans op het graf legde, herdacht hetgeen Boudewijnse voor Pulchri is geweest en heeft gedaan. Het ,,R o o d e Krui s". Naar de Haagsche correspondent van de Tel. ver neemt, zal binnen kort het hoofdbestuur van het ,,Roode Kruis" zich gaan bezig houden met een wijziging der statuten, die door de practijk noodzakelijk is gebleken. Z. K. H Prins Hendrik, die sinds eenigen tijd voorzitter der vereeniging is, moet het denkbeeld hebben opgeworpen de statuten zoodanig te wijzigen, dat er in wordt uit gedrukt. dat het Roode Kruis voortaan ook bij rampen en ongelukken in vredestijd hulp zal kunnen verleenen. De scheurjng in de S. D. A. P. Naar wij vernemen, kwamen reeds Dins dag een aantal Amsterdamsche Marxisten die hun lidmaatschap van de S. D. A. P. hebben opgezegd bijeen, cm den toestand te bespreken. De Tribune"-redacteuren en andere voornaamste Marxisten waren op deie bijeenkomst welke e-jn voorloopig karak ter dioeg niet tegenwoordig. Besloten werd aan te sturen op een nieuwe organisatie, waarbij de wensch werd uitge sproken, dat mr. Mendels daarvan de Mding op zich zaï nemen Vervolgens werd breed voerig de a. s. verkiezing in III besproken. Men wenschte nadrukkelijk tegenover mr. Troelstra een Marxistisch candidaat te stel len en dan liefst mr. Mendels, die reeds op het congres de S. D. A. P. verliet. Wij vernemen verder, dat ook dr. Gorter de 8. D A P heeft vaarwel gezegd (Hbld - Nederiandsche arbeids beurzen. Te 's Gravenhage is Dinsdag een vergadering gehouden van de Vereeni ging voor Nederiandsche arbeidsbeurzen. De voorzitter, mr J A. N Patijn, wees op het verblijdend verschijnsel van mede- en samenwerking van verschillende ge meenten en ook van onderlinge samenwer king der arbeidibeurzen. Op voorstel van Amsterdam werd beslo ten tot vergoeding van reis- en verblijfkos ten, welke de bestuursleden moeten maken vooi de waarneming van hun functie. Voorts werd besloten ter Brusselsche tentoonstelling giafische voorstellingen en overzichten van ren werkkring der arbeids beurzen te geven. Voor de oprichting van een Comité voor Nederiandsche werkzoekenden in het Ruhr- gebied, zal financieele steun worden ge vraagd aan den Staat en de groote gemeen ten. In afwachting van definitieve regelingen, die in een volgende jaarvergadering zullen worden getroffen, werd het Bestuur gemach tigd voorloopig de positie van den heer v. d. Wolff te regelen, het hoofd van het Ham- hurgsche rivier-bemiddelingsbureau. Bij de discussie bleek, dat men op de groote dien sten van den heer v. d. Wolff grooten prijs stelde. Algemeen werd de meening verdedigd, dat de houding van de arbeidsbeurzen ten aan zien van aanvragen van vaklieden a. van werkgevers uit een ander vak; b. van particulieren, niet voor een algemeene regeling vatbaar was, omdat locale omstan digheden en de publieke opinie in de ver schillende Staten de zaak zeer sterk influen- ceeren Aangenomen werd oen voorstel-den Haag, houdende verklaring dat 't in 't algemeen niet wenschelijk is plaatsing van vaklieden voor werkzaamheuden tot hun vak behooren- de, bij particulieren of oij werkgevers, tenzij zij zoodanige vaklieden regelmatig in dienst hebben. Op de volgende vergadering te Utrecht te houden zal de vraag worden behan deld of het wenschelijk is -oor de verschil lende vakken een loongrens te bepalen be neden welke de Arbeidsbeurs geen vaklieden plaatst. Noord-Nederlandse he Opera. Door de directie der Noord-Ne- derlvndsche Opera is eene circulaire rond gezonden waarin de medewerking van het publiek wordt ingeroepen ter verszekering van het voortbestaan der instelling. Tot dat doel worden, bij wijze van abonnement, couponboekjes tegen gereduceerde prijzen voor het speelseizoen 1909'10 aangeboden en wordt meegedeeld dat mej. Cato Esser de toezegging heeft ontvangen van H. M. de Koningin, dat, ingeval het voortbestaan der Opera duurzaam zou verzekerd zijn, Hare Majesteit in ernstige overweging zal nemen het praedicaat „Koninklijke" te verleenen. Voor het speelseizoen 1909'10 worden als voor-de-eerste-maal op te voeren werken aangekondigda'e Meistersinger, Wal'kiire en Neugierige Frauen. Een nieüw theater. Naar wij vernemen, is er een combinatie ge vormd, die het plan heoft, te 's Graven hage nog een groot variété-bioscoop-thea ter te bouwen. Hiervoor heeft zij zich ver zekerd van eenige perceel en in de Wagen straat, met een enorme oppervlakte, en ge legen dicht bij de Spuistraat. Behalve liet theater, waar pl.m. 1800 personen plaats zullen kunnen vinden, komt er boven op het gebouw een door middel van groote electrische liften bereikbare hangende zo- mertuin, en des winter ondergronds eén kunstijsbaan. Verder wordt er een groote concertzaal gebouwd alsmede een café-restaurant in Oud-Hollandschen stijl. Een en ander zal zoo meldt men ons op de meest luxurieuse wijze worden in gericht en geheel in den trant zijn van dë groote instellingen van dien aard in het buitenland. Avondp. Een spotprent op de ,,T r i- b u n e". Een combinatie partijgenooten heeft op het congres te Deventer een spe ciaal-geillustreerd blad uitgegeven onder den karakteristieken titel ,,D'r u i t", een he kelblad over ,,het Tribune-trio", dat er vin nig en cynisch in wordt beredevoerd. De lioofd-plaat is 'n sjofel huis, ,,De Tribune" geheet-en, waarop een bord staat „Onbe woonbaar verklaard". Een lantaarn, met de hoofden der drie redacteuren, weigert te branden. „Een prachtige lantaarn, maar zij gaf geen licht", staat er onder.Een „Mar xistisch menu voor een gewonen arbeider, is als volgt weergegeven Soep van Ravesteyn. Kool van Wijnkoop. Gort van Gorter. Snert van Sam. Uien van Ceton. Zuur van Levita. Ceton wordt er in uitgeteekend als „de moderne Mozes". Troelstra duwt in een wa gentje den bleeken Vliegen voort: ,,Een on gelukkige partij-voorzitter, die z'n rugge- graat gebroken heeft... altijd gewerkt." En zoo gaat het door, vier groote bladzijden vol tegen „De Tribune". Trouwens, hoe vinnig de beide groepen „partijgenooten" tegenover elkander staan, bleek in de stad zelf, waar ze zorgvuldig eikaars gezelschap meden, waar in hotels en café's en langs de straten de bokken en de schapen in afzonderlijke clubjes bijeen waren... N eerbosch. Onder de belang rijke giften voor de Weesinrichting te Neer bosch, komt o. m. ook voor: Rotterdam, door ds. B t. K. van N. N. f 1000 voor de nieuwe teekenschoolAmsterdam, voor de ambacht-s-, industrie- en teekenschool van N. f 1000, van N. N. f 200 en van N. N. N. i 200een en dezelfde gever waarschijnlijk. Werkloosheid te 's Gra venhage. Het totaal bedrag der Dinsdag te 's Gravenhage gehouden collecte ten bate der kas van het algemeen comité tot be strijding der werkloosheid bedraagt f 9360. Het conflict te Ensche- d Men meldt uit Enschedé- De staking bij de firma Ter Kuile blijft nog steeds haar stille karakter behouden. Een vreemdeling bemerkt niet, dat ruim 500 werklieden .sinds 14 dagen lang niet werken Deze kalme houding der stakenden dient zeer zeker geprezen te worden Tot nu toe heeft de staking zich niet mo gen verheugen in de sympathie van het groote publiek, terwijl de uitkomsten van 77 -*«■.. de geldinzamelingen aan de fabrieken slecht waren te noemen. De geldinzamelingen worden uitsluitend gehouden voor en door de ongeorgnniseer de arbeiders. De minder gunstige uitkom sten daarvan werden door de organisaties toegeschreven, aan de on-organisatorische regeling dezer steunbeweging, en de weini ge sympathie die de menschen voor onge organiseerde arbeiders gevoelen. Uit dien hoofde, werd door de organisatie besloten, dat de collectes en de regeling daarvan door georganiseerde arbeiders, onder toe zicht der besturen zal worden ter hand ge nomen. Maandag werd op de fabriek met hetzelf de personeel gewerkt, als de vorige week, behalve 1 arbeidster uit Hengelo die het werk op dien dag hervatte. t Contract was door haar echter reeds geteekend. Door ziekte was zij echter ver hinderd aan 't werk te gaan. - Relletjes te Bergambacht. Naar aanleiding van de relletjes te Bergam bacht voorgevallen, in verband met de af schaffing der kermis aldaar, stond Dinsdag W. K., 18 jaar, opperman aldaar, voor de rechtbank te Rotterdam terecht. In den avond van Zaterdag 23 Januari zou bekl. aldaar, met eenige kameraden de woning voorbijgaande van het hoofd der school, den heer J. B. Zwartenberg, met een steen een ruit dier woning stuk geworpen hebben. Be klaagde ontkende. Als getuige werd gehoord G. T., die bij den rechter-commissaris had verklaard, beklaagde een gooiende bewoging te hebben zien maken naar bedoelde woning en het rinkelen van glas te hebben gehoord. Thans kwam hij hierop terug, nadat hem bij herhaling met aandrang op het gewicht van den eed was gewezen on op de zware straf bedreigd tegen meineed. Ter zake van mein eed vroeg het O. M. zijn inhechtenisstelling. De rechtbank begeeft zich in ï-aadkamer. Na haar terugkeer werd G. T. nog eens ernstig onderhouden en hem er op gewezen dat als hij de waarheid niet zegt, hij niet naar Bergambacht terug gaat. Schoorvoe tend kwam er eindelijk uit„dat beklaagde het dichtst bij de ruit liep en hij het rinke len vaji glas had gehoord". Hij geloofde wel dat beklaagde de schuldige is. Omtrent do „gooiende beweging" wilde hij zich niet uit laten. Het O. M. wees op het weerzinwekkende schouwspel, dat nu reeds gedurende maan den te Bergambacht wordt afgespeeld, naar aanleiding van de afschaffing der kermis. Na het vertrek der gestationeerd geweest' zijnde militairen en veldwachters hebben er weder 42 gebeurtenissen plaats gehad. Be dreigingen, ruiten inwerpen enz. De toestand te Bergambacht is onhoudbaar. Met kracht moet er opgetreden worden om daaraan een eind te maken en de rust te doen weder - keeren. Eisch 4 maanden gevangenisstraf. Een van de voormannen bij de relletjes te Bergambacht, was ook de 21-jarige C. K., dijkwerker aldaar. Op 1 Jan. had hij den veldwachter B. van den Bosch aldaar, die hem aanmaande zich rustig te gedragen, uit gescholden. Hij had den veldwachter gezegd „wel een verbaal van hem te willen heb ben Beklaagde ontkende. Eisch 2 maanden sevangenisstraf. (N. R. C.) De inbraken te Arnhem. De rechtbank te Arnhem heeft den jeug digen Vermeij, die 12 diefstallen met braak heeft gepleegd, tot 4, en zijn moeder, die de goederen heelde, tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De eisch luidde resp. 8 en 4 jaar. Een oneeilijke postcom- m i e s. De rechtbank te Maastricht ver oordeelde den postcommies Brunner te St. PietQr, wegens verduistering en valschheid in geschriften tot 14 dagen gevangenisstraf. De eisch was 1 maand. Duitsche Greet. Men meldt uit 's Gravenhage Bevestigd wordt, door eene mededeeling van den heer Ter Laan zelf, dat deze een uitgebreid onderzoek instelt in zake de quaestie-Duilsche Greet. Dit onderzoek wordt echter niet gedaan met de vooropge zette bedoeling van eene interpellatie in den Raaddoch van den uitslag er van zal eene interpellatie wellicht het gevolg kunnen zijn. De moordaanslag te Am sterdam. Naar vernomen wordt, is thans ook in den toestand van het meisje, waarop Zondag op den Dam de moordaanslag werd gepleegd, eenige vooruitgang merkbaar. De jonge man, die den aanslag pleegde, is herstellende. De diefstal te Gouda. Door de Amsterdamsen0' recherche is de mede plichtige aan den Zondagavond jl. te Gouda gepleegden diefstal van geld in de woning van den meesterknecht der siroopfabriek gearresteerd en naar Gouda overgebracht. Hij is ook een berucht Amsterdammer, des tijds logé van „Lammetje Zondag". Belangrijke diefstal. Maandag avond is ten kantore van de fir ma Pathé frères, in fonografen en cinema- tografen op den O.-Z. Voorburgwal 245, bij de Agnietenstraat te Amsterdam, een belangrijke diefstal gepleegd. Volgens op gaaf van den chef werd gisteren morgen ontdekt, dat uit een lade van den lessenaar een bedrag van ruim f 3900 was ont vreemd. Daar het kantoor na half zeven des avonds onbeheerd is vermoedt men, dat de dief zich heeft laten insluiten. Gevaarlijke inbrekers betrapt. Door de politie te Rotterdam zijn Dinsdagavond drie gevaarlijke inbre kers op heeterdaad betrapt. Een agent van politie, Pasma, die van de Tweeleeuwensteeg kwam, bemerkte onraad in het pand der firma E. «fc W Bouwman, handelaren in meel, enz. Op de komst van den agent nam een man, die op den uitkijk stond, de vlucht, terwijl twee kerels plotseling het pand verlieten en binnenvluchtten in het pand no. 11 in genoemde steeg, waar zij

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2