KOLONIËN. BINNENLAND- dat zij niet van t'ns waren af te wijken van het beginsel, dat de erkenning van de on afhankelijkheid van Bulgarije afhankelijk is van de voorwaarde der oplossing van de tusschen Turkije en Bulgarije hangende geschillen. Rusland antwoordde, dat de ontvangst van vori Ferdinand als Koning enkel eene zaak van welvoegelijkheid was De antwoorden van de mogendheden stelden de Porte gerus*. Tweede telegram. De gezanten van Duitschland Engeland, Frankrijk en Italië hebben aau de Porte kenbaar ge maakt, dat die staten niet de erkenning van vorst Ferduimd van Bulgarije als Ko ning toelieten. In de vraag der erkenning van de onafhai Lelijkheid van Bulgarije conformeerden zi, zich naar de beginselen, omschreven in lit i programma van de con ferentie. De Balkancriait. \Y e e n e n 2 0 F e b r. Een Oosten- nj it &ch-Hongaarse he diplomaat verklaarde aan het Xeue Wiener Tageblatt, dat alle ge ruchten, die over de houding van Oosten rijk Hongarije met betrekking tot Servië zijn verspreid, onjuist zijn. Oostenrijk-Hongarije houdt, gelijk tot dusver, aan zijne politiek vast en hoopt, dat het hem niet onmogelijk zal worden gemaakt die politiek voort te zetten Uit Belgrado wordt bericht, dat de oor logskreten hebben opgehouden en dat de stemming rustiger wordt. Men gelooft aan de samenstelling van een coalitie-kabinet met Pasitsch als voorzitter. De Xeue Freie Preese is ook van meening, dat Pasitsch als minister-president een waarborg voor de handhaving van den vrede zal zijn Konstantinopel, 20 Feb r. De gezant P&llavioini ontving uit Weenen een antwoord, waarbij sommige veranderingen in het protokol worden voorgesteld. Deze wijzigingen zullen morgen aan de Porte worden medegedeeld. Turkije. Konstan.inopel, 20 Febr. De Kamer heeft het voorstel tot sluiting eener leening, waarover in eenige zittingen was beraadslaagd, goec.gekeurd. Konstantinopel, 20 Febr. Twee kustvaartuigen zijn naar Saloniki ver trokken, om de ontscheping van benden en wapenen te beletten. Venezuela. Caracas, 20 Febr. Het hooge bondsgerechtshof heeft, na onderzoek van de klacht van den minister van binneiilandsche zaken tegen Castro wegens medeplichtigheid aan de samenzwering tot vermoording van Gomez, besloten de zaak te verwijzen naar het crimineele gerechtshof en verklaarde dat tengevolge van de ingediende klacht Castro os-ereenkomstig de grondwet als pre sident is geschorst Allerlei. vNegus Menelik van Abessinië heeft f 60.000 geschonken aan do slachtoffers van do aardbevingsramp in Zuid-It&lië. vDe politie te Napels heeft Maxim Gorki, naar aanleiding van het docr de Rus sische regeering tegen hem uitgevaardigd bevel tot inhechtenisneming, gelast Italië te verlaten. vDe Brusselsclie Patriote meldt, dat er te Léopoldville (Kongostaat) bericht is ontvangen, dat opstandelingen een Fr&nschen agent in Ngoko Sangka en twee agenten in het district Bangi vermoord hebben. De in boorlingen hebben de lijken opgegeten. Napels, 21 Febr. Hedenavond werd een aangehaakte wagen op de eleotrische tramlijn van Caivano naar Capadichino om vergeworpen. Twee personen werden gedood en 27 gewond, van wie drie stervende zijn. T w e e d e t e 1 e g r a m. Bij het tr&mon- geluk zijn van de personen, die gewond worden, drie gestorven; eeu vierde is ster vende. Buenos Ayres, 20 Febr. Het stoomschip Presidente Roca, van de zuid kust van Argentinië bestemd naar Buenos Ayres, heeft schipbreuk geleden tusschen Canatonis en Puerto Modrijn ten gevolge van een brand aan boord. Men gelooft, dat allo passagiers, ten gciale van 200, en de ge heide bemanning zijn omgekomen. Men ver zekert, dat de Presidento Roca geheel naar den grond is gegaan. 2 1 Febr. Verscheidene bladen schat ten het aantal slachtoffers bij de schipbreuk van de Presidente Roca op een twintigtal. Madrid, 21 Febr. Te Elche (pro vincie Alicante) werden in den afgeloopen nacht vier aardschokken gevoeld, zonder dat ongelukken werden veroorzaakt. Alicante, 21 Febr. Van de drie aardschokkon te Alicante was de tweede de hevigste. Do bevolking word door een© pa niek bevangen. Do schokken vielen voor tij dens de mis. De geloovigen gingen op de vlucht; verscheidene vrouwen en kinderen geraakten onder den voet en werden zwaar gekneusd. Ook te Crevillente werden twee schokken gevoeld, waarvan de tweede tamelijk sterk was. Er werdon niet alleeu meubels ver plaatst zooals bij den eersten schok, maar de gebouwen schudden op onrustbarende wijze. Do bevolking is van ontsteltenis ver vuld. K i e w, 2 1 Febr. Op de spoorwegen in het zuidwesten van ilusland is ten ge volge van den sneeuwstorm over eene uit gestrektheid van 3000 werst het gooderen- verkoer geheel gestaakt. 20,000 werklieden zijn bezig aan de lijn om sneeuw te ruimen. In den loop van twee dagen zijn dertig treinen blijven steken De sneeuw bereikt de daken van de rijtuigen. Eenige treinen zijn ontspoord. De uitgifte van biljetten naar plaatsen in het zuiden is hier gestaakt. De sneeuwval is hedeu zwakker. O OST-INDIE Bidstond te Bandoeng voor de Koningin. Aan de 8umatra Poet wordt dato 25 Januari uit Batavia geseind Te Bandoeng heeft de regent een bid stond gehouden voor de Koningin, die door ruim 3000 inlanders is bijgewoond. Uit Batavia wordt aan de Sumatra Post geseind Mr. Rhemrev is benoemd tot lid van den raad van justitie te Semarang De bladen van Deli melden de op richting te Me Jan van eene „Yakvereeni- ging van assistenten in Deli." Het toeristenverkeer op Java. Een tweede troepje Cooksreizigers, meldt do St. Times, is in het begin van Januari te Batavia aangekomen. Met z'n negenen rekenen zij er op in 8 dagen de reis door Java te kunnen maken. Hun leids man zegt, dat Java in zóó groote mate de belangstelling van toeristen heeft gewekt, dat zij weldra in honderden daar zullen rondtrekken. Men verkeerde tot dusverre in de meening, dat reizigers niet welkom waren. Nu globe trotters het tegendeel ver zekerd hebben, kemt Java meer en meer in trek. (Deli Ct.) De Staatscourant van Zondag 21 en Maandag 22 Febiuari bevat o. m. de vol gende Kon. besluiten op verzoek eervol ontslagen als vice-con sul der Nederlav..c'en te Havre A. Honeg- ger; benoemd tot burgemeester van Meerssen J. Th. A. Dohman H. M. de Koningin-Moeder gebruik te Zaterdag het middagmaal bij H. M. de Koningin. H. M. de Koningin-Moeder heeft een gift van f 100 doen toekomen aan de muziek- en tooneelvereeniging „Reicha" van het Staatsspoorwegpersoneel te 's Gra- venhage, ten bate van het Herstellingsoord van Spoorwegpersoneel, en een gift van f 50 aar. de vereeniging „Hulp in Nood" te 's Gravenhage ter gelegenheid van het vijftig-jarig bestaan dier vereeniging. Prins Hendrik te Haar lem. Zaterdagavond te half zeven arriveer de Z. K. H. Prins Hendrik in een 1ste klasse rijtuig per gewonen trein te Haarlem en werd daar op het perron ontvangen door mr. G. van Tienhoven, Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Holland en jhr. mr. J W. G. Boreel van Hogelanden, burgemeester van Haarlem. Zonder oponthoud werd naar 't Hotel Fvinckler in de Kruisstraat gereden, waar een feestmaaltijd was aangericht, ter gele genheid van 't afscheid van prof. J. Bosscha, als secretaris-penningmeester der Holland- sohe Maatschappij van Wetenschappen. Be halve Z. K. H. Prins Hendrik, die protec tor der maatschappij is, zaten aan prof. Bosscha en 34 directeuren der maatschap pij, onder wie mr. Van Tienhoven en jhr. mr. Boreel van Hogelanden, alsook de op volger van prof. Bosscha, dr. Lotsy. De eetzaal was keurig versierd met guir landes van witte en oranjebloemen, waartus- schen het eleotrische licht schitterde. Aan tafel heerschte een prettige stem ming. Vele sprekers schetsten ae groote ver diensten van prof. Bosscha en memoreerden, hoeveel de Maatschappij en de wetenschap in 't- algemeen, aan dezen te danken heeft. Z. K. H. bracht een zeer toegejuichten dronk op prof. Bosscha. Door directeuren der Maatschappij werd aan prof. Boeeeha een souvenir, het ontworpen standbeeld van Ohr. Huvgens in miniatuur, aangeboden. 's Avonds tegen elf uur vertrok Z. K. H. weer met een gewonen trein naar 's Graven hage. H. K. H. de Vorstin van Erbach, jongste zuster van H M. de Koningin-Moe der, wordt hedenavond in de residentie ver wacht met haar jongste dochtertje, om te logeerem ten paleize Voorhout. De opper-ceremoniemeester maakt be kend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin, met ingang van 22 Februari 1909, den rouw zal aanne men, wegens het overlijden van Zijne Hoog heid Grootvorst Wladimir Alexandrowitsj van Rusland, voor den tijd van drie weken, en welzes dagen middelbaren rouw, en vijftien dagen lichten rouw. Bijzondere dienst voor grootvorst Wladimir. Gisteren ochtend te 12 r heeft in de in rouw ge drapeerde Russische kapel te 's Gravenhage een bijzondere dienst plaats gehad, voor de zielerust van grootvorst Wladimir van Rus land. Behalve Prins Hendrik, als vertegen woordiger der Koningin en ook voor zich zelf, grootmeester de Ranitz,, als vertegen woordiger der Koningin-Moeder, en graaf van Limburg Stiruin, als representant van minister De Marees, was bijna het voltallige diplomatieke corps aanwezig. Alle dignita rissen droegen gala-aïnbtsgewaad en woon den den dienst bij met brandende kaarsen in de hand, hetgeen een hoogst ceremoni- oelen indruk maakte. Het Russische „Pani- chida" of „Requiem" werd geleid door den geestelijke Rosanoff, bijgestaan door een koor van Haagsche dames en heeren. De gebeden voor zieleheil werden in 't Duitsch verricht De honneurs in de kapel werden waargenomen door den gezant van Rusland, graaf Pahlen, en den secretaris der legatie, prins Ourousoff. De dienst was te half een ure geëindigd. Bij hot uitgeleiden van de vertegenwoordi gers onzer Vorstelijke familie, verzocht de gezant graaf Pahlen den Prins en jhr. De Ronitz, 's gezanten dank te vertolken bij de Koningin en de Koningin-Moeder voor 't op den hoogsten prijs gestelde blijk van be langstelling Harerzijds gegeven door Hare vertegenwoordiging bij dezen dienst. De overige aanwezigen dankte de ge zant met een handdruk aan ieder. Alvorens de Prins de kapel verliet, liet Hij zich den geestelijke Rosanoff voorstel len. met wien Z. K. H. zich eenige oogen- blikken onderhield. Men meldt uit 's Gravenhage De door president Roosevelt aangekon digde bijeenroeping eener wereldconferentie te 's Gravenhage voor het behoud van na tuurlijke hulpbronnen is voortgekomen uit het op het te New-York bijeengekomen na tionaal congres der verschillende Ameri- kaunsche Staten, dat zich met hetzelfde on derwerp bezig houdt, om alle natiën dei- wereld tot eene internationale conferentie over de zaak te vereenigen. Reeds vóór dien was de Nederlandsche Regeering door Amerika gevraagd of het congres in September a.s. te 's Graven hage kon worden gehouden, waai-op van wege de Minister van buitenl. zaken is ge antwoord, dat de samenkomst hier ter ste de aan de Neder 1 Regeering welkom zou zijn Het doel en karakter van deze wereld bijeenkomst is niet gelijk aan dat van de Vredesconferentién, waarop gedelegeerden, voorzien van diplomatieke volmachten, de Staten vertegenwoordigden en welke leid den tot het sluiten van verdragen Deze conferentie beoogt slechts een sa menkomst van de vertegenwoordigers der toetredende regeeringen, ten einde elkander voor te lichten omtrent de wijze waarmede de landen hun rijkdommen kunnen vermeer deren door het gebruik der middelen, hun door de natuur geschonken in de bosschen, rivieren, meren, plassen, landstreken enz. De conferentie staat niet in verband met een bezoek van Roosevelt in ons land, waar van wel sprake is, doch hetwelk eerst in 1910, dus lang na afloop van dit congres, te wachten zou zijn. Vrijdom accijns gedistil leerd De aandacht wordt gevestigd op het koninklijk besluit van 30 November 1908 •£.;aatsblad no. 346), dat eene nadere rege ling bevat omtrent vrijdom van den accijns op het gedistilleerd. Van 11 Mei a.s. is het verboden brand spiritus bij hoeveelheden van minder dan o liter anders af te leveren dan in gesloten, over kurk en bovenrand van den hals door metalen capsules of met lak overtrokken, flesschen of kruiken, die ten minste 7 deci liter van de vloeistof inhouden en voorzien zijn van het duidelijk leesbaar opsolirift in h( ofdletters van ten minste 5 millimeter hoogte: „Brandspiritus, gevaarlijk bij in wendig gebruik". Het is verboden gedistilleerd, dat methyl alcohol bevat, na 11 Mei a.s. voorhanden te hebben in een lokaal, waar tot inwendig ge- nik bestemd gedistilleerd bereid, ten ver koop bewaard of afgeleverd wordt (tappe rijen, slijterijen enz.). Voor de lokalen, waar vóór 22 Januari zoowel tot inwendig gebruik bestemd ge distilleerd als gemethyleerd gedistilleerd (brandspiritus) ten verkoop bewaard of afge leverd werd, kan de inspecteur der accijn zen, tot wederopzeggens, vergunning ver- leenen tot het voorhanden hebben van brand spiritus. Voor zooveel de lokalen betreft, waar tot inwendig gebruik bestemd gedistilleerd wordt afgeleverd, wordt aan de vergunning de voor waarde verbonden, dat de brandspiritus uit sluitend voorhanden zij in flesschen of krui ken als hiervoren bedoeld. Deze vergunning moet schriftelijk worden aangevraagd vóór ïl Maart 1909. Van de beschikking kan de belanghebbende, binnen 14 dagen nadat zij hem is medegedeeld, in beroep komen bij den Minister van Financiën. Aan de met 1 Januari jl. in werking getreden regeling van het korps mariniers, wordt het volgende ontleend Het korps mariniers behoort tot de zee macht Het bevel over het korps wordt gevoerd door een kolonel, onder het onmiddellijk ge zag van den minister van marine en over eenkomstig de hem door dien minister ver strekte instructie. Het bevel over iedere afdeeling wordt ge voerd door een luitenant-kolonelaan het hoofd van iedere compagnie staat een kapi tein met den titel van compagnies-comman dant De staf van het korps en een der af- deelingen zijn gevestigd te Amsterdam, de beide andere afdeelingen zijn gevestigd resp. te Rotterdam en te Willemsoord. De afdee- ling te Amsterdam en d e te Rotterdam res sorteeren onder de directie der marine te Amsterdam, de afdeeling te Willemsoord on der de directie der marine aldaar. De be vordering van onderofficieren en manschap pen van het korps mariniers geschiedt door den commandant van liet korps. De bevordering der manschappen geschiedt aan den wal op voordracht van den comman dant der afdeelingaan boord op voordracht van den commandant. De commandant der zeemacht in Ned.- Indië, de commandant der scheepsmacht in de Caraibische zee, de commandanten van eskaders of divisiën voor buitenlandschen dienst en de niet onder le bevelen van een vlootvoogd dienende commandanten zijn be voegd om mariniers 3e klasse en tamboers en pijpers 3e klasse in klasse te bevorderen uit sluitend ter aanvulling van de bij de scheeps macht onder hun bevel ontstane vacaturen. Veenhuizen Zooals bekend is werd aan een aantal gunstig bekende firma's en handelaren te Asseu de vergunning om te Veenhuizen handel te drijven opgezegd en hoewel zij er om verzochten niet we der verleend. De toegang tot de terreinen, behoorende tot de Rijkswerkinrichtingen, is hun verboden, evenals aan ieder, die geen verlof bekomen heeft om er te vertoeven. Onder genoemde firma's en handelaren zij'n er, die reeds 60, 30 en -.0 jaren handel drij ven op Veenhuizen. Pogingen om de rede nen te kennen voor dit verbod, dat niet toe passelijk is op enkelen, die wel vergunning verkregen, mochten niet baten. Door eenigen hunner is nu een adres ge richt tot de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Assen. De Kamer besloot in hare Woensdagavond gehouden vergadering de be langen der uitgestotenen voor te staan en een adres te richten tot den minister van justitie met verzoek in deze zaak te willen tusschenbeide komen, omdat bedoelde firma's en handolarcn zich niet bewust zijn eenige daad of handeling te hebben gepleegd, die hunne uitsluiting rechtvaardigt. Dat zij aan den wachtmeester der maréchaussee uit Veen huizen weigerden inzage te geven van hun ne boeken met het oog op slechte of nala tige betalers uit Veenhuizen kan toch niet als zoodanig worden beschouwd. De Kamer wijst in haar adres op de groote onbillijkheid van den genomen maatregel. De betrokken firma's en handelaren hebben sedert jaren hun bedrijf ingericht op den handel op Veenhuizen, dio voor velen niet onbelangrijk is. Zij raken door het verbod een deel van honne cliëntèle kwijt, sommige handelaren missen daardoor een zeer voor naam deel van hunne broodwinning. De Kamer doet een beroep op den beken den zin voor billijkheid en rechtvaardigheid van den minister en verzoekt om zoodanige maatregelen te willen nemen, dat het verbod zal worden opgeheven, 't. welk den uitgeslo- tenen plotseling zonder eenige hun bekende reden treft en hun groote schade berokkent. (Asser Ct.) Wethouder Van Sandick en de Vrijzinni g-D emocrati- sche Kiesvereeniging te 's Gravenhage. Wethouder en raadslid Van Sandick te 's Gravenhage heeft bezwaar gemaakt tegen hetgeen behandeld is in de ledenvergadering van de Vrijz.-Democrati sche Kiesvereeniging van 22 Januari voor zoover dit hem persoonlijk betreft. Naar aanleiding daarvan richtte hij een schrijven aan den voorzitter dier kieever- oemging, dat door dezen beantwoord werd. Daar dit schrijven van dien voorzitter hem in geenen deele bevredigt, heeft de heer Van Sandick zich thans gericht tot de kies vereeniging zelf en tot de publieke opinie, door middel van een open brief. Daarbij legt de heer Van Sandick tevens over een uittreksel van het schrijven van B. en W. ter toelichting van zijn aan den Raad gezonden ontslagaanvrage als wethouder, waarin hij verklaarde, dat wat ook zijn col lega's-wethouders beslissen, hij voor zich in de aanneming der motie-v. cl. Kemp aanlei ding vindt om onmiddellijk zijn ontslag te nemen als wethouder. Hij nam de herbenoeming tot wethouder aau nadat de Raad de motie-De Meester had aangenomen, waardoor de motie-Treub bui ten stemming bleef en hij als wethouder herkozen werd. De heer Van Sandick verklaart verder, dat niet het zg. conflict van de hih. Treub en v. d. Kemp met den gemeenteraad hij als wethouder niets te maken had, evenmin als met de oplossing van dat conflict. Het verheugt, hem aldus de heer v. Sandick als raadslid en als partijgenoot dat de vergadering der Vrijz.-Dem. Kiesver eeniging er in geslaagd is die bekwame raadsleden tot intrekking van hun voorne men tot ontslagneming als raadslid te no pen, maar hij protesteert er tegen dat ten einde daartoe te geraken zijn houding op de wijze zooals dat geschied is, in het debat is gebracht. Waar door den voorzitter der kiesvereeni ging de mogelijkheid dat de kiesvereeniging haar votum omtrent zijn (des heeren v. San- dick's) houding zal moeten herzien, uitdruk kelijk wordt erkend en door hem tlhans voor gesteld wordt zijn alt/reden en weder optre den als wethouder opnieuw in een vergade ring der kiesvereeniging aan de orde te stel len, in welke vergadering zijn tegenwoordig heid op prijs zal worden gesteld meent de heer v. Sandick dat het niet aangaat eerst een motie aan te nemen waarin zijn houding wordt afgekeurd en daarna eene vergadering te beleggen, waarin zijn hou ding wordt besproken. Hij noemt dat incor rect. Na dit gebeurde, heeft de heer v. Sandick er bezwaar tegon thans nog een eventueele vergadering omtrent zijn houding b.j te wo nen. Onder verwijzing naar alle door hem vér strekte schriftelijke gegevens, resumeert de heer v. Sandick zijn meening aldus: 1. dat zijn aftreden en weder optreden als wethouder niets te maken heeft met het con flict van de heeren Treub en Van der Kemp met den gemeenteraad 2. dat de motie voor zoover hem betreft, zoowel als de onwelwillende woorden in zijn afwezigheid tot hem gericht, volkomen on juist zijn 3. dat zijn gewraakte afwezigheid heel natuurlijk was en dat de fout, als er een fout is, ten deze niet ligt bij hem, maar bij de kiesvereeniging; 4. dat hij zich geenszin aan elke motivee ring heeft onttrokken 5. dat hij niet inziet, dat bij zijn houding eenig politiek beginsel is betrokken en dat in ieder geval zijn aftreden en weder op treden als wethouder staat buiten verband met eenig pari ij program van gemeentepoli tiek. Eene nieuwe part ij. Zondag avond werd iu het gebouw „Plancius" te Amsterdam, onder voorzitterschap van Wijn koop een vergadering gehouden van de me destanders der Tribunegroep in de S. D. A. P. De Pers werd tot de vergadering niet toegelaten ook >rHet Volk" niet doch omtrent de bijeenkomst wordt vanwege het bureau het volgende medegedeeld Aanwezig waren pl.m. 250 partij genooten, waarvan ongeveer een honderdtal van buiten Amster dam, en wel uit Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Leiden, Delft, Bussum, Twente, Weesp, Hilversum, Zwolle, Tiel, Helmond, Arnhem en Leeuwarden. De aanwezigen van buiten vertegenwoordigden meest kleinere of grootere groepen van partijgenoot-en, die persoonlijk konden komen. De redactie van De Tribune vormde het bureau van de bij eenkomst. Hoewel verscheidene arbeiders niet-pariij genooten, die met het doeloprichting vaa een nieuwe partij, sympathieseerden, toe gang wensohten, werden alleen pariijgenoo ten, leden of oud-leden van de S. D. A. P. toegelaten. De vergadering droeg een zeer voorloopig karakter. Alle besluiten, die genomen wer den, zoo werd besloten, zouden alleen van kraoht zijn, indien het referendum de con gres besluiten bekrachtigde. Ter vergadering bleek, dat reeds ettelijke tientallen van leden van de S .D. A. P. hadden bedankt Besloten werd evenwol, dat men in het algemeen mot het bedanken voor het partij- lidmaatecnap zou wachten totdat het referen dum had gesproken, hoewel voor eenige af deelingen een uitzondering werd toegelaten. Nadat medegedeeld was, wat er reeds in de verschillende afdeelingen van de S. D. A. P was geschied, en de sympathie-betui gingen van verscheidene afwezigen van bin nen en buiten Amsterdam waren voorgelezen, werd na uitvoerige bespreking met bijna al- gemeene stemmen (2 tegen en 7 blanco) der aanwezigen besloten tot oprichting eener nieuwe partij, indien wat als bijna zeker werd aangenomen het referendum de be sluiten van Deventer goedkeurde. Een kjrte discussie werd gevoerd over de vraag of de partij reeds aan de a.s. verkiezingen m est deelnemen. Men was bijna algemeen van meening, dat dit inderdaad geschieden meest, en daartoe werd dan ook op voorstel van Mannoury met zoo goed als algenieene stom men besloten. De vraag, waar en hoe men aan die ver kiezing zou deelnemen, werd overgelaten aan de definitieve constitueerende vergade ring der partij na het referendum. Vervolgens werd een commissie van ne gen personen benoemd, die met de voorbe reiding van de constitueerende vergadering der partij na het referendum werd belast, een vergadering, die waarschijnlijk op 14 Maart a.s. te Amsterdam zal plaats vinden. Tot leden dezer commissie werden be noemd Ceton, Van Ravesteyn, Wijnkoop, Gorter, Men-dels, Mensing, B. van Praag, Wakke en De Wolff, en tot plaatsvervan gers H. J. W. Sannes, Van Schie, Schutte en De Visser. Deze commissie zal op de constitueerende vergadering met een voor stel voor het program, het strijd program, en de statuten der partij komen. Verder werd naar aanleiding van een ingekomen schrijven van den internationalen secretaris Camille Huysmans namens het comité van het Internationaal Bureau te Brussel beslo ten, op welke wijze men dit bureau het beat omtrent de gebeurtenissen alhier zou inlich ten. Omtrent de Tribune werd besloten, dat zo voorloopig met de vaste medewerking van Gorter en Men dels zou worden versterkt. Later zullen hieromtrent definitieve beslis singen worden genomen. Onder het zingen van het lied„Op socia listen sluit de rijen" en de „Internationale" ging de opgewekte vergadering uiteen. Het Hbld. verneemt, dat door de Marxis ten groep aan de Federatie der Internatio nale Sociaal-Democratie een brief geschre ven zal worden, waarin het standpunt der Marxisten zal worden uiteengezet en ge vraagd of dit, naar de meening der Interna tionale, niet het juiste is, op den grondslag \an de leer van Marx, van het fundament- der Intern. Soc.-democratie. Het blad wijst op de belangrijkheid der „Internationale" in verband met deze aan gelegenheid. Immers laat de „Internatio nale" op haar congressen uit elk land slechts één organisatie toe, zoodat zij reeds dade lijk op het eerstvolgend congres ge plaatst zal worden voor de vraag, wie van beide Nederlandsche partijen zal toegelaten worden, óf de Marxistische óf de revisionis tische. De volgende week komt het dagelijksch bestuur der Internationale te Brussel bijeen. De Tribune-redactie bericht nog het vol gende Van der Goes deelt ons mede, dat hij meent dat zijn naam aan het hoofd van ons blad thans behoort te verdwijnen, om de naar zijn meening bestaande verwarring nog niet te vergrooten. Principieel acht hij het evenwel niet onmogelijk aan een buiten de S. D. A. P. staand soc.-dem. orgaan mede te werken. Gorter blijft onze trouwe mede werker als te voren. Een nieuw sportterrein te Amsterdam. Donderdag verg^.- derde te Amsterdam de voorloopige com missie tot oprichting van een algemeen sportterrein, in een algemeene vergade ring om een vasteren vorm aan de bestaan de plannen i> geven. Tal van sport-institu- ten hadden adhaesiebetuigingen ingezonden. Onder de aanwezigen werd opgemerkt mr. Z v. d. Bergh, wethouder van publieke werken. Mr. Th. Stuart leidde de besprekingen in met eene propaganda-rede, waarin hij de geschiedenis der quaestie naging, en den staf brak over onze vroede mannen die na lieten uit te voeren het project-Berlage tot uitbreiding der stad aan de Zuidzijde, dat in zich sloot de inrichting van een sport terrein, groot 20 H.A. Nog altijd moet de uitvoering vvn dit project geacht worden noodzakelijk en mogelijk te zijn, want men zal ruimte moeten hebben voor rennen, wielrijden, schaatsenrijden en ski-loopcn, voor automobiel-garages, tentoonstelling _«n, het oplaten van luchtschepen, turnen, schie ten, hockey, tennis, voetbal, kolf, voor tri bunes, een restaurant enz. Ook schuitenhui zen moeten gebouwd kunnen worden in verband met de gelegenheid tot roeien op hot te graven bassin. Voor de verwezenlij king van dit plan wenschte spr. eene veree niging tot inrichting en instandhouding van een sportterrein te stichten, waarvan lid kunnen worden personen en vereenigingou, tegen een minimum-contributie van f 1 per jaar. Hij stelde ten slotte een motie voor, waar bij voorgesteld werd met gepaste middelen bij rijks-, provinciaal- en gemeentebestuur aan te dringen op naleving van de wet, on op uitvoering van het uitbreidingsplan van Amsterdam en zoo noodig elders in de omgeving een terrein te verkrijgen. Een breed debat ontspon zich, waar a n ook wethouder v. d. Bergh deelnam, dio een felle critiek uitoefende op het door n r. Stuart gesprokene. Ten slotte besloot men tot de oprichting eener vereeniging, welke 'zal trachten de inrichting van een of meer sportterreinen te verkrijgen. - Geëindigd arbeidscon flict. Het arbeidsconflict bij de fabriek „de Etna" der gebroeders Klep is Zaterdr.g beëindigd: na lang onderhandelen, na een staking van ruim 9 weken is het geschil b'.i- gelegd. In zake art. 17 van het arbeidscon tract, handelende over de risico van djn werkman ten opzichte van het vervaardigde stukwerk, heeft de firma Klep toegegeven het overige van het arbeidscontract is nag> noeg onveranderd gebleven. Alle werklieden, die indertijd hun handteekening onder bat

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2