So Easy p-nez Melasse voeder. Heeren Mode-Magazijn een collectie gekleurde Overhemden vlii. Spakleren Tetterode, feenfabriek. loh. F. Göite, J. van Oenderen, Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIËN. A. c7 ENGELBERTS en Co- Gymnastiek. De Gymn. Vereen. „Volharding" KOST en INWONING gevraagd, Jongmensch, eene bekwame Keukenmeid, I W. F. A. GROENHUIZEN, Zangonderwijs Controle Rykslandbouwproefstationg. Vraag prijzen en brochures aan de Suikerraffinaderij Verzekering-Maatschappij „HOLDA". Hemdenmaker. ZOO JUIST AANGEKOMEN Specialiteit in Overhemden naar maat. contract hadden doorgehaald, zijn weer in dienst aangenomen Donderdag a. s. zal door allen het werk worden hervat. Waarschuwing aan trouwlustigen. In den laatsten tijd verschijnen in verschillende nieuwsbladen z.g. huwelijksadvertentie'!!, waarbij reflec teerenden worden verzocht hunne brieven onder een zeker nummer te zenden aan het bureau van het blad. Men ontvangt dan in den regel antwoord van het huwelijksbureau van Dolder Co., Van der Ven nestraat te 's Oravenhage, dat zijne bemiddeling aan biedt voor het te sluiten huwelijk. De hoofdcommissaris van politie te 's Gra- I venhage, die reeds vroeger voor de prak tijken van deze firma waarschuwde, meent j andermaal belanghebbenden te moeten aan raden bij onderhandelingen met die firma de noodige voorzichtigheid te betrachten, I vooral waai* meestal wordt gevraagd stor ting vooraf van een som voor te maken on- I kosten. Niet bezorgde stemkaar- ten. Bij het onderzoek naar de gevolgen van het door den ontrouwen hulpbrievenbe steller verbranden der stamkaarten voor de I jongste raadsherstemming in Den Haag moet gebleken zijn, dat 294 stemkaarten daardoor niet aan de stemgerechtigden zijn bezorgd, maar tevens dat 115 hunner door aanvraag van kaarten ter secretarie of aan het stembureau nog aan do stemming heb- i ben deelgenomen. r Een vervalscher van postwissecls. Donderdag is te Grave door de marechaussee de hulpbrievenbe steller H. M. A. v. d W. wegens verval- i selling van postwissels gearresteerd. Een o .'rouwe bediende. Een 20-jarige bediende van de firma Patlié Frères te Amsterdam is voortvluchtig met medeneming van 4000, zijn patroon toQr behoorende. De Luit bestaat uit 2 bank biljetten van 1000, 2 van f 300 en eenige van 100, 60 en 40. Het licht voor de hand dat deze bedien- 1 de tevens de dader is van den bij dezelfde firma de vorige week gepleegden diefstal. Diefstallen in de Rotter dam s c h e haven. Er gaat in de laatste dagen te Rotterdam weder geen nacht voor bij, of de politie ontdekt roeibooten met ver dachte waar, gewoonlijk afkomstig van dief stallen van schepen. Zoo zagen Vrijdagnacht twee politie-agen- ten in den Schiemond een roeiboot landen, waarin drie personen gezeten waren. Twee hunner namen de vlucht, terwijl in de roei boot werd aangetroffen de opkooper A. V., in het bezit van zes zakken gerst, die hij zeide gekocht te hebben van een onbekend per soon, die ook in een roeiboot zat en dien hij toevallig ontmoette in den mond van de Waalhaven. Voorts werd in de Parkhaven gevonden een roeiboot waarin 6 zakken salpeter en 7 leege zakken, waarvan de he~?komst nog on bekend is. Een brievenbesteller- uitbreker. De feestelijkheid ter gele genheid van de jaarmarkt had Maandag avond te Laren (Gld.) een eigenaardig slot, waarbij een waarnemend postbode zich door grooten dienstijver onderscheidde. Deze werd namelijk wegens baldadigheid in he' cachot gezet en zooals dat meer gebeurt onder protest, hier echter voornamelijk om dat hij 's morgens vroeg weer voor den postdienst op 't pad moest. Daar goede raad duur was, heeft hij besloten zich een uitweg te banen en heeft hij den muur boven een kozijn los weten te werken en uit te bre ken. Door de ontstane opening wist hij te ontsnappen en toen de veldwachter hem 's morgens uit zijn kerker wilde verlossen, was de vogel gevlogen en was hij allang weer druk bezig met 't bezorgen van brie ven en couranten, ook zelfs bij den veld- wuchter aan huis. (Arnh. Ct.) Ernstige val. Vrijdag Viel in de manége de milicien B. van het,5e eska dron huzaren te Zutphen van het paard, waardoor hij et n hoogst ernstige hoofd wonde bekwam, welke de overbrenging van den milicien naar het ziekenhuis noodza kelijk maakte IJ s o n g e 1 u k. Te Nijeveen heeft het ijs nog een offer geëischt. Het ongeveer 5-jarig zoontje van den heer W. was met zijn zuster in een land gegaanhet jongetje waagde zich toen op het ijs eener diepe sloot, zaïkte er door en verdronk. Felle brand te Woriner- veer. Vrijdag middag te half drie brak een felle brand uit in de rijstfabriek ,,De Jonge Voorn", staande te Wormerveer, over 't spoor, en toebehoorende aan de fir ma Alb. Vis. De brand ontstond, doordat een vonk uit den fabrieksschoorsteen woei tegen het rieten lijf van de fabriek, want deze is vroe ger een molen geweest en de rietbedekking was gebleven. Het vuur woedde dan ook in den aanvang uitwendig doch hoog, en het zuidoosten windje deed de vlammen in het licht brandbare riet snel toenemen. De fabriek en twee ten westen daarvan gelegen pakhuizen gingen verloren. De ma chinekamer, het ketelhuis en twee oostelijk gelegen pakhuizen bleven behouden. De verbrande voorraad rijst en rijstemeel was niet zeer groot. De brandweer kon moeilijk het fabrieks terrein bereiken, doch tastte het vuur knachfig aan. Verzekering op beurspolis dekt de schade. Brand. De meubelfabriek van de firma J. Oom, te Joure, is geheel afgebrand. School- en Kerknieuws. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland heeft aan den heer J. Verweij, pred. bij <le Nod. Herv. gemeente te Oohgensplaat, op zijn verzoek, na ruim 38-jarige ambtsbedie ning, met ingang van 1 Mei a.s. eervol emeri taat verleend. _Hb- Verweij was vroeger predikant bij de Chr. Geref. kerk in Nederland, en deed daarna voor het prov. kerkbestuur van Utrecht z\jn oandidaats-examen tot toelating tot de Evange liebediening bij de Ned. Herv. Kerk, hij was daarna achtereenvolgens predikant te Opheus- den, Staphorst. Hoevelaken, Lolhim, Ovezando en sedert 11 Maart 18tM te Ooltgensplaat. rIn aansluiting aan een desbetreffend adres van het hoofdbestuur van de Neder - landsche Vereeniging tot bescherming van Dieren heeft te Utrecht gevestigde af- deeling dier vereeniging een adres gericht aan de Gedeputeerde Staten van Utrecht, waarbij wordt aangedrongen om zoo spoedig moge lijk, op den voet van het bepaalde bij het Reglement op de wegen in Noord- en Zuid- Holland van kracht, bepalingen in het leven te roepen, waardoor de tot trekken van vrachten gebezigde honden in de provincie Utrecht, althans minder dan tot dusverre, aan mishandeling en willekeur van de zijde der geleiders zullen zijn blootgesteld. De ervaring en de vele en onophoudelijke klachten hebben reeds sinds langen tijd voor noemde afdeeling er ten volle van overtuigd, dat het dringend noodzakelijk is de bestaan- do bepalingen aan eene herziening te onder werpen Zaterdag werd te Utrecht, onder lei ding van baron F. W. van Tuyll van Se- rooskerken van Velsen, de algemeene ver gadering gehouden van de Nederlandsche J agersvereeniging. Na afdoening van eenige huishoudelijke werkzaamheden kwam ter sprake do oneer- lijxe handel in honden, geweren, enz. De wensch werd uitgesproken, dat elke afldeeling aan den redacteur van hert. „Ned. Jagersblad" opgave zou doen van de perso nen, die in haar gebied zich daaraan schul dig maken, om te voorkomen dat in ge noemd blad onbetrouwbare advertentiën voorkomen, en omgekeerd dat de redacteur aan den secretaris der afdeeling inlichtin gen zou vragen omtrent personen, welke aanbiedingen doen. Aan den secretaris werd opgedragen aan de verschillende afdeelingen een schrijven te zenden om hert complex-systeem in zake den datum van het openen der j'acht te ver krijgen. Besloten werd een adres te zenden aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, het verzoek inhoudende, om bij de Staten-Generaal in te dienen een wetsont werp tot wijziging der wet van Juni 1857, regelende de jacht en visscherij, strekkende om aan de Commissarissen der Koningin in de provinciën hert recht te verleenen tot het afgeven van consenten om drijfjachten op spoorsneeuw tie houden. Bij het adres werd een toelichting ge voegd, waarin de noodzakelijkheid van het verzoek, in verband met arresten van den Hoogen Raad, nader uiteengezet werd. vOmtrent 'het oplichtingsgeval te Utrecht waarvan wij uitvoerig melding maakten kunnen wij nader mededee- len dait de vrouw die een bekend Utrechtsch ingezetene, wonende aan het Wil- helminapark, zoo handiglijk oplichtte, reeds vroeger met de justitie kennis maakte. Zij gaat op zeldzaam brutale wijze te werkzoo iiad zij zich zéér nauwkeurig op de hoogte gesteld van de omstandigheden der familie aan het Wilhelminapark, en converseerde met deze over allerlei aangelegenheden, alsof zij zeer intiem met verschillende Utrechtsche families bekend was, en dit alles, terwijl zij niemand kende. Zij had, vóór zij bij de bewoners van het Wilhelminapark aan klopte, blijkbaar een heel plan de campagne vastgesteld, met instudeering van allerlei bijkomende finesses. Zelfs wendde zij flauw te- en toevallen voor, om toch maar flink het medelijden op te wekken, bij welke gevallen nog een geneesheer te pas is gekomen. Bij nader onderzoek is alles louter fantaisie en leugen gebleken. Te laat wendde de lief dadige familie, bij wie de oplichtster onder dak had gevonden, zich tot de politie. Had men die eerder even om inlichtingen ge vraagd, dan zou men voor veel ellende ge spaard zijn gebleven. Haar reputatie toch bij de politie was niet bepaald vlekkeloos. Tuinbouwtentoonstel ling te Zeist. Van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handle is de me- d^deeling ontvangen dat de commissie op een Rijkssubsidie van f 2000 kan rekenen, ter wijl in uitzicht is gesteld die bij gebleken noodzakelijkheid, te ver hoogen tot f 3000. De Minister van Buitenlandsclie Zaken heeft de commissie doen weten, dat hij door tusschenkomst van Hr. Ms. gezanten te Brussel, Berlijn, Londen en Parijs de ten toonstelling onder de aandacht van de Re geeringen, alsmede van belanghebbenden in het land hunner vestiging heeft gebracht. Doorn. De driedaagsche pefening van de Kon. Ned. Weerbaarheidsvereeniging zal met Paschen in «den omtrek van deze ge meente worden gehouden. Dit korps bestaat uitsluitend uit leerlin gen van inrichtingen voor Hooger- en Mid delbaar onderwijs. R h e n e n. Ten behoeve van het Pro- testantsche Bestedelingenhuis is door een onbekende een som van f 10.000 geschon ken. Pro en contra het nieuwe krankzinnigengesticht. Door het bestuur der Vereeniging „Harderwijk Vooruit1', is naar aanleiding van de te Nun speet e. o. op touw gezette beweging tegen het plaatsen van een Rijkskrankzinnigen- gesucht te Harderwijk, opnieuw een adres gericht aan de Regeering, waarin wordt ge zegd dat het bestuur met groote bevreemding heeft kennis genomen van het adres van dy dorpen en inwoners van Nunspeet en Elspeet gemeente Ermelo gericht tot Uwe Excellentie, als zoude het vestigen van een -ujkskrankzinnigengesticht bij Harderwijk, e' ramp voor de \eluwe zijn, wat het Vreemdelingenverkeer betreft dat echter niets minder waar L Ie. Omdat zoo goed als nooit een vreem deling uit die dorren het terrein bezoekt waar het Rijkskrankzinnigen^esticht zoude geplaatst worden. 2e Omdat dit terrein wel vijftien, z gge kilometer van de dorpen Nunsneet en lspeet verwijderd is 3e. Omdat er in de pen*e»nte Ermelo, waaronder Nunspeet en Elspeet res«orteeren reeds een krankzinnigengesticht, n 1. ..Veld wijk", gevestigd is, waar bovendien de ge zinsverpleging op groote schaal is ingevoerd en desniettegenstaande nog nooit eenig in woner of vreemdeling daarvan «enigen last beeft ondervonden dat dus ten onrechte wordt gevreesd, dat »'o vestiging van het Rijkskrankzinnigenge- s icht binnen onze gemeente, den bloei van .vunspeet en Elspeet zoude benadeelen. Door een onbekende oorzaak is Zater dagnacht de boerenhofstede van de wed G. Nijhoff, te Speulde, onder Ermelo, totaal afgebrand. Het verbrande was verzekerd. Tijdens den brand kwamen bij den in de nabijheid wonenden 80-jarigen landbouwer Pater, die op dat oogenblik alleen thuis was, een paar gemaskerde personen binnen, die den ouden man hoogst ernstig mishandelden en hem f 60 aan zilvergeld ontstalen. Later werd de landbouwer bewusteloos op den grond gevonden In de gemeenteraadszitting van mor gen middag zal, zooals wij reeds melden aan de orde komen een voorstel van B. en W. betreffende de vaststelling eener veror dening regelende het bebouwen van gron den in deze gemeente, bestemd voor open bebouwing. Het betreft hier de gronden grenzende aan den nieuw aan te leggen weg langs het station naar. Birkhoven. ■ie Abonnementsconcert. - 't Was koud en leeg in de zaal van Amicitia, twee verschijnselen die waar schijnlijk wel in causaal verband met el kaar zullen staan. Verschillende factoren hadden samengewerkt om dit laatste van de reeks der vier abonnementsconcerten zeer slecht bezocht te maken, en wel in de eerste plaats de overvoering der muzikale markt hiea* ter stede (drie uitvoeringen in ééne week), verder de omstandigheid dat dit concert op een Zaterdag avond viel (een avond, die hier niet gewild schijnt te zijn bij het uitgaand publiek) en eindelijk eeni ge wel gerechtvaardigde ontstemming bij de abonnenten over de handelingen der concert-directie Stumpff, die nu, ten twee de male en zonder eenige opgave van re denen, in plaats van het aangekondigde concert weer een geheel anderen en onbe kenden artist deed optreden. Zelfs de meest trouwe bezoekers ontbra ken dezen keer op het appèl, en toch had den de afwezigen ook ditmaal ongelijk, want de pianist die zich deed hooren, de heer Richard Buhlig, had zeker een groo- tere opkomst verdiend. Men moge zeer ver schillende bedenkingen bij zich hebben voe len opkomen onder het luisteren naar zijn spel, zeker is het dat hij een zeer ernstig kunstenaar is met een buitengewoon ont wikkelde technische vaardigheid en met veel, haast te veel, temperament. Wanneer hij dit meer leert beheei*schen, zich niet te veel laat meesleepen en zijne persoonlijk heid wat minder op den voorgrond laat tre den, zal hij zeker een eerste plaats gaan innemen onder de piano-virtuozen van den tegenwoordigen tijd. Geweldig is de toon, dien hij aan den vleugel weet te ontlokken, maar het kwam ons vóór, dat hij wat te veel misbruik maakte van die kracht, waar door het fijne en subtiele in sommige com posities (o.a. trof ons dit in de Impromp tus van Schubert) niet genoeg tot zijn recht kwamtoch weet hij, dank zij de enorme kracht zijner fortissemo's, soms een zeer prachtigen climax te bereiken. Het meest werden we geboeid door zijne voordracht van de heerlijke Waldstein-so- nate van Beethoven, welke zoo doet denken aan de 5de symphonie van den grooten mees ter het heroïsch karakter van dit werk kwam zeker bij Buhlig tot zijn recht. Maar ook de Variaties van Brahms op een Han del's thema werden met zooveel brio door hem ten gehoore gebracht, en we hebben be wonderd de groote verscheidenheid, die hij wist te geven, en de du'delijkheid, waarme de hij over het algemeen het thema tot zijn recht wist te doen komen. Tot slot kregen we vier composities van Chopin te hooren ook hier trad het brillante, dat de toon- scheppingen van den Poolscben meester ken merkt, meer op den voorgrond dan het teere en droomorige, dat toch zulk een groote be koring geeft aan de werKen van dezen com ponist. Ten slotte moeten wij nog een opmerking maken, nu aan liet adres der concertbe zoekers. Het is begrijpelijk, dat men zoo nu en dan behoefte gevoelt den kunstenaar, die ons oogenblikken van groot genot verschaft, een blijk van onze waardeering te geven en nu schijnt er, helaas! geen andere wijze te bestaan om daaraan uiting te geven dan door op een aller-onmuzikaalste en stem ming-bedroevende wijze in de handen te klappen. Maar laat men dan tenminste daar mee wachten tot het eind van een werk, en niet, zooals nu weer het geval was, alle stem ming doen verdwijnen door te applaudisee- ren tusschen de verschillende deelen eener sonate, die zoo innig met elkaar samenhan gen. Morgen avond, te half acht, gaat, in Amicitia, de Operette „Een Wals-Illusie" (Ein Walzertraum), het succes van den dag. Deze veelgenoemde, en om haar aardige muziek veelgeroemde operette van Dor- mann en Jacobson wordt gegeven door het hier welbekende Nederlandsch Operette- Ensemble, directeur tfe heer Alphonse Jan- mart Jr. Het is wel te verwachten dat het vol zal loopen. Een vergissing. In ons nummer van Zaterdag schreven wij een opwekking tot deelneming aan de uitvoering voor de werklooze arbeiders. Nadat hét artikeltje reeds gezet was, ontvingen wij de mededee- ling van den secretaris van het comité, den heer Rijkens, dat de uitvoering niet doorgaat Door een onbegrijpelijke vergis sing, is het bedoelde artikeltje niet alleen niet uitgelicht, maar zelfs onder het bericht van den heer Rijkens geplaatst, wat we erkennen het gaarne de vergissing nog maller maakt. Intusschen hebben wij toch onzen goeden wil getoond 1 Van wege de Militaire Sportvereeni- ging en de vereeniging tot .bevordering der Paardenfokkerij in Nederland, zal hier op 20 en 22 April a.s. een nationale ..Mili tary" worden gehouden. Den tweeden dag zal er tevens een con cours zijn voor liet best gaande rijpaard en een z.g. „.Concours .d'adresse", beiden voor eigen paarden en voor Rijkspaarden. Het veld van Ajax, te Amsterdam, was gisteren ten gevolge van den harden dooi onbespeelbaar De bekerwedstrijd Ajax-Quick is dus weer uitgesteld tot een nader te bepalen dag. Boeken. Wij ontvingen van de firma Schel- tens en Giltay te Amsterdam het 9e jaar verslag van het Sanatorium voor longlij ders te Putten, opgemaakt door de genees- heeren A. H. Haentjens en M. C. G. Mid delburg. Dit verslag bevat zeer belangrijke op merkingen o vei' de behandeling van lij ders aan tuberculose, zoomede voorbeelden van genezingen, een en ander overwaard om door velen gelezen te worden. De zoo gevreesde ziekte, waarvan de Ge- nestet zeide dat ..ze langzaam moordt als sluipend gif", kan tegenwoordig gelukkig goed genezen worden, wanneer de patiënten zich maar in tijds in een sanatorium doen opnemen. Ook aar. H.H. dokters kunnen wij de lezing van het verslag zeer aanbevelen. Amsterdam. Amersfoort. Dagelijks telefonische verbinding met de Amsterdainsche Beurs. Procuratiehouder met Algemeene Volmacht te Amersfoort J. CATTIE Plantsoen 10. Irterc. Telephoon 188. Effecten, Coupons, Incasseeringen. Speculatieve Beurstransactiën a ia Hausse en a la Baisse. Financiëele adviezen en Belegging gegrond op langdurige ervaring. Bewaring en Administratie van Fondsen. SAFE-LOKETTEN van de aller nieuwste constructie te huur, ge decideerd inbraakvrij. Huurprijs f io.— per jaar per loket. werkt Dinsdag en Vrijdagavond van 9—10 uur, in het gymn. lokaal van den Heer SNOUCK, Beukenlaan 4. Op verzoek kunnen liefhebber» van turnen worden geïntroduceerd. in een opgewekt huisgezin, voor een jongmenscli- z. b. b. h. h. Br. fr. lett W. A. aan VALK, nOFF's lïofboekhandelAmersfoort. P. G-, 25 jaar, werkzaam geweest zynde op het kantoor van een industrieele onderneming in Ned. Indië, bekend met dubb. boekh., Eng. en Duitsch. zoekt een betrekking. Goede referentiën ten dienste. Br. fr. onder No. 1329, aan B. VAN DER LAND'S Boekhandel, Rembrandtplein 18, Am sterdam. Mevr. ZIMMERMAN, Esschenlaan 46, Rotterdam (Kralingen) vraagt niet Wei P. G., gonogen ook huiswerk te verrichten on voorzien van goede getuigen. alleen de echte, verkrijgbaar bij Instrumentmaker. Langstr. 42. Reparation aan brillen en p-nez. Mevrouw G. VOGEL VAN VLADERACKEN stelt zich voor eiken WOENSDAG te Amersfoort te geven. Men gelieve zich schriftelijk aan te meldenI Prinsengracht 983, Amsterdam. Amsterdam. Echt Victoriawater OBEHI.AHNSTEIN Amsterdam, Keizersgracht 290. Levensverzekeringen en Lijfrenten met beding van ij Premiestaking ingeval van Invaliditeit. J Werkkracht-Verzekering, al Of niet in verband met Levensverzekeringen of Lijfrenten. Pensioenboekjes. Ter overname aangeboden een in volle werking zynde steenfabriek met eirea 44 hectaren bijbehoorend uiterwaards-weiland en ruim 8 hectaren Rijswaardengrond, zeer gunstig gelegen aan de rivier den Rijn", in een schoon en bevolkt gedeelte der provincie Gelderland, nabij een bloeiende stad. Bizonder geschikt voor een kapitaal krachtig kooper, die zich een loonenden werkkring wenseht te verzekeren. Inlichting verstrekt de Notaris N. TH. LADEN1US, 24 Eusebiusplein, Arnhem. in de nieuwste dessins. Boterolie in Beugelflesch, per flesch f 0.55. Boterolie (los) Raapolie (los) Sultana Rozijnen Ie soort Eleme Rozijnen Ie per liter Krenten Appelen Appelen Appelen Appelen Ie stukjes) schijfjes) zoet) tieel) Peren (ijsbouten) Pruimedanten No. I Pruimedanten No. 2 Abrikozen 0.55. 0.40. 5 'ons - 0.25 en 0.32'|,. 5 ons - 0.25. 5 ons - 0.18. 5 ons - 0.25. 5 ons - 0.25, 5 pns - 0.40. 5 ons 0.30. 5 ons - 0.40 en f 0.50. 5 ons - 0.35 en - 0.40. 5 ons - 0.20 en - 0.25. 5 ons 0.40 f 0.45 en f 0.55. tanbevelend. TELEPH 104. - ARNHEMSCHESTR. 35.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3