KOLONIËN. BINNENLAND. staatslieden. Er moest een krachtig bewind, een militaire regeering aan het roer ko men." Met daverend gejuich werden deze woor den begroet. „Leve onze aanvoerder George, de waardige opvolger van den grooten Ka- rageorg", riepen de officieren met geest drift uit. Belgrado, 23 Febr. De leider der progressistische partij Novakowitsch heeft zich bereid verklaard in het nieuwe kabinet als minister-president op te treden. Daardoor schijnt de vorming van een coalitie-kabinet verzekerd te zijn. Belgrado, 23 Febr. Het nieuwe kabinet zal morgen in de Skoepschtina eene regeeringsverkltiring afleggen Daarin zal zij doen uitkomen, dat in de regeering alle politieke partijen vertegenwoordigd zijn, want de ernstige politieke toestand van het oog en blik eisaht de overeenstemming van het 8ervi«che volk c«n van de skoepsohtina. Het nieuwe kabinet zal de Servische belan gen in het buitenland verdedigen en behoe den. Met dat doel zal het weldra aan de groote mogendheden de door de skoepsoh tina opgestelde eischen doen toekomen. De regeenng, die de uitdrukking is van de skoepsohtina, geniet ook het onbeperkte ver trouwen van de Kroon. De Balkancritit. We enen, 23 Febr. Uit Berlijn wordt aan de Neue Freie Presse geschre ven Het denkbeeld van een bemiddelend optreden van eenige mogendheden te Wee- nen, kan thans als opgegeven worden be schouwd Nu blijft nog de vraag, of de mogendheden te Belgrado tusschen beide zullen treden. Over een daartoe strekkend plan worden thans onderhandelingen gevoerd tusschen de mogendheden. In de regeenngskringen is men zeer ge reserveerd ten aanzien van den toestand. In diplomatieke kringen zijn de meeningen zeer verdeeldsommigen zijn van oordeel, dat de zaak op vreedzame wijze zal worden geregeld, maar anderen laten zich minder optimistisch uit. W e e n e n, 2 3 F e u r. Het Fremden- blatfc schrijft over de aanvallen van de Ser vische pers Het richtsnoer van deze politiek tegenover do Servische ophitsingen is bovenal de wensch o mden vrede te handhaven en een tot de uiterste grens gedreven geduld. Dat is niet veranderd. Er is geen twijfel moge lijk, wat onze werkelijke bedoelingen betreft. Servië verlangt thans een gedeelte van Bos- nio om later de hand naar het geheel uit te strekken. Er is niet aan te twijfelen, dat do geheele politiek van Servië en al zijne toebereidselen tegen ons zijn gericht. Dat heeft Servië te beslissen, maar de politiek van Oostenrijk-Hongarije kan niet onver schillig blijven ze moet daaruit de gevolgen trekken, die elke andere groote mogendheid, prijs stellende op hare waardigheid en in dezelfde omstandigheden geplaatst, er nood wendig en onvermijdelijk uit zou moeten trekken. Dat moet men wel bedenken in Belgrado en de groote mogendheden moeten het ook niet uit het oog verliezen. Par ij s, 23 Febr. De Liberté be richt uit Berlijn, dat vorst Bülow op bijzon dere aansporing van den Keizer al het moge lijke wen acht te doen om oen einde te ma ken aan den tegen woord igen onrustbarenden toestand. Tegenover e.-r bericht van de Montags- revue, dat de ooi log met Servië onvermij delijk is en het I esluit er toe genomen is, wordt te Ween.-:* van bevoegde zijde ver klaard, dat dit Uricht minst genomen op de feiten vooruit loopt De uitgebreide toe rustingen van Sf-ivië en zijne onvervulbare eischen zouden Oostenrijk wel kunnen dwin gen de ultima rclio in overweging te ne men. Het gevaa: verdwijnt echter, wan neer Servië, door de toerustingen te staken, het bewijs van zijne vredelievendheid le vert. Oostenrijk vil aan de in Servië regee renden nog een zekeren beperkten termijn verleenen om eene omkeering in de buiten- landsche politiek voor te bereiden. De be slissing over ooriog en vrede ligt uitslui tend in Belgra&c. Dc regeering heeft aan het bestuur van de Weener beur= medegedeeld, dat het be richt van de M^ntagsrevue eiken feitelij ken grondslag mist. Ofschoon de toestand onmiskenbaar ernstig is, zijn er geen maat regelen door ae regeering genomen, die aanduiden, dat Oostenrijk-Hongarije wil afwijken van do tot dusver gevolgde vreed zame politiek. Daartegenover word* uit Budapest aan do Vossische Ztc. bericht, dat de spanning tusschen Oostenrijk-Hongarije en Servië een zoo hoogen graad heeft bereikt, dat het uitgaan van de order tot mobilisatie waar schijnlijk slechts een kwestie van uren is. In het Fremdenblatt schrijft een oud sol daat Wanneer Servië zijne eischen van politieken aard handhaaft en zijne met een bepauld doel ondernomen toerustingen voortzet, dan moe: daaruit een gevaar voor den vrede ontstaan. Wanneer het echter fei telijk tot een gewapend conflict tusschen de monarchie en Servië mocht komen, dan tal er niet van eene strafexpeditie sprake kunnen zijn, maai van een oorlog Wij willen den oorlog niet en zeker zullen wij hom niet moedwillig beginnen. Maar als hij de monarchie wordt opgedrongen door do ongelukkige politiek, waarin Servië zich heeft begeven, aan moet men nu reeds uit spreken, dat de oorlog het middel is om de strijdkrachten van den vijand te vernieti gen en hem dan nzen wil op te dringen. W e e n e n, 2 3 Febr. Do Zeit heeft uit Lemberg de volgende sensatiewekkende mededeelingen ontvangenBij Podwoloczis- ka, het laatste station voor do grens van Rusland, worden ongewone bewegingen waar genomen van Russische troepen, die opruk ken naar de Oostennjksche grens. Er wor den overal groote troepenmassa's bijeenge trokken. Hooggeplaatste Russische officieren doorkruisen de grensdistricten. Aan de ge meenten 'zijn de verplichtingen in berinne ring gebracht, die zij in oorlogstijd te ver vullen b-bben. De gouverneur-generaal Iwanow, de nieuwe commandant van de troe pen te Kiew, bezoekt de garnizoenen en de vestingen en heeft tot de officieren van Krzemienice gezegd„Gij moet u gereed houden, alsof de oorlog ieder oogenblik kan uitbreken." Te Preskoerow, bij de Oostenrijksche grens, is het garnizoen met 5000 man ver sterkt. Konstantinopel, 23 Febr. Het protokol, dat Oostenrijk en Turkije heb ben goedgekeurd, bevat 9 artikelen. De on- derteekeningen zullen waarschijnlijk Zater dag worden uitgewisseld l)e Oostenrijksche gezant markies Palla- vicine wenscht, alvorens te teekenen, het be wijs te bekomen, dat de Turksche regeering in staat is den boycot te doen ophouden. Tweede t e 1 e g r a m. De minister raad heeft het protokol van de overeenkomst goedgekeurd en den sultan verzocht het door een iradé te bekrachtigen. Volgens een bericht van de Frankf. Ztg uit Weenen zou het protokol van de Oosten- rij ksch-Turksche overeenkomst Dinsdag on derteekend worden, zonder de aankomst van den nieuwen minister van buitenlandsohe zaken Rifaat af te wachten. (Onder de tele grammen ziet men, dat dat bericht voorba rig is geweest.) De directie van de Oostenrijksche Lloyd te Triest heeft van haar agentschap te Kon stantinopel telegrafisch bericht ontvangen, dat het werk van laden en lossen op de Lloyd-stoombooten wordt hervat. De Russische gezantschapsraad te Wee nen Swerbejew is Zaterdagavond bij baron A eh ren thai versohenen om te verklaren, dot hot Zaterdag uit Sof:a verspreide bericht, dat Rusland plan zou hebben eenzijdig over te gaan tot de erkenning van Bulgarije zon der toestemming van andere staten, onjuist is. Rusland is slechts van plan aan de mo gendheden voor te stellen, voortgang te ma ken met de erkenning, opdat de Bulgaar sche kwestie eindelijk hare oplossing nader wordt gebracht. Uit Weenen wordt aan de Vossisohe Ztg bericht, dat Rusland aan al zijne gezanten bij de onderteekenaars van het Berlijnsche verdrag heeft medegedeeld, dat het bericht uit Sofia, dat Rusland geheel alleen, zonder overleg met de andere staten, Bulgarije zal erkennen, niet juist is; Rusland is niet van plan dat te doen. Dit terugtreden van Rus land is geschied, omdat Engeland terstond na het bekend worden van den stap, dien Rusland voornemens was te doen, aan mi nister Iswolski liet weten, dat het niet van zins was Bulgarije's onaftiankelijkheid eer der te erkennen dan Turkije, en met vroe ger dan totdat de kwestie van de geldelijke schadevergoeding tusschen Bulgarije en Tur kije geregeld zou zijn. Het Russische bemiddelingsvoorstel in de kwestie van de schadevergoeding wordt in de diplomatieke kringen te Weenen als voor goed afgedaan beschouwd. De hervatting van de onderhandelingen over eene rechtstreek- sche overeenkomst tusschen Turkije en Bul* garije over deze kwestie wordt als onmid dellijk voor de deur staande besohouwd. Londen, 24 Febr. De Times be richt uit Sofia van den 23en, dat de Brit- sche gezant Buchanan de Bulgaarsche regee ring heeft medgedeeld, dat Engeland bereid is de Bulgaarsche onafhankelijkheid te er kennen, terstond nadat het geschil tusschen Turkije en Bulgarije geregeld zal zijn. Turkije. Ingevolge de bepalingen van de Turksche grondwet, moet de zitting van de Kamer jaarlijks den 1. November geopend worden, om tegen het einde van Februari te worden gesloten. Daar echter de tegenwoordige Ka mer eerst den 15. December is bijeengeko men, valt er niet aan te twijfelen of de zit ting zal langer duren dan Februari. In par lementaire kringen wordt verklaard, dat een termijn voor het einde van de tegenwoor dige zitting niet is te bepalen, omdat.de Kamer niet mag uiteengaan voordat de be- greoting is behandeld, waar de ontwerp- begrooting nog niet eens gereed is. De Ka mer zal onder deze omstandigheden mis schien genoopt zijn den duur der tegenwoor dige zitting tot zes maanden uit te breiden. Men zegt overigens, dat de commissie van de Kamer, die belast is met het ontwerpen van eene gewijzigde grondwet, onder hare voorstellen reeds eene dergelijke bepaling over den duur der zitting van het parlement heeft opgenomen. Marokko. Tanger, 23 Febr. Generaal d'Ama- de kwam hier heden voormiddag om 9.15 aan wal. Hij werd ontvangen door een ver tegenwoordiger van den pacha en door den Franschen consul. De generaal werd eer biedig door de menigte gegroet; hij begaf zich naar het Spaansche gezantschapsge- Louw. om een bezoek te brengen aan den gezant, die ter wille daarvan zijn vertrek naar Fez eenige uren had uitgesteld. China. Peking, 23 Febr. De Russen heb ben do Chineesche winkels en magazijnen op de voornaamste punten van de spoorweg- zóne ten westen van Charbin gesloten ten gevolge van de weigering der Chineesche eigenaars om de belastingen te betalen, die door de spoorwegautoriteiten zijn opgelegd. Naar gemeld wordt, st-aa alle zaken, behal ve van vreemdelingen, over den spoorweg stil. Tweede telegram. Gedurende eenigen tijd zijn de onderhandelingen te Pe king tusschen Rusland en China gestremd geweest. China beweerde, dat het Russische bestuur te Charbin de bepalingon van het verdrag van Portsmouth schond. De Ameri- kaansche gezant Rockhill heeft het Russische gezantschap kennis gegeven, dat Engeland en do Vereenigde 8taten, al willen zij zich niet moeien in de Russisch-Chineesche be trekkingen, zich toch genoopt achten nog maals te wijzen op de noodzakelijkheid, dat de verdragplichten worden in acht genomen Sjanghai, 23 Febr De opium commissie is thans bezig mot het redigeeren van hare besluiten De gemachtigden van China en Nederland stemmen over 't alge meen overeen wat de strokking der beslui ten betreft. De commissie zal in het laatst van de week mot haar werk gereed komen. De commissie zal het rooken en het smok kelen van opium afkeuren en een inter nationaal verbod tegen morphine aanbeve len Zuid-Afrika. Pretoria, 23 Febr. Dc minister Rissik zat voor bij een afscheidsdiner, dat werd aangeboden aan dr. Leyds. Deze zeide in antwoord op een dronk, die door minister Smuts op hem werd uitgebracht, dat voor hem de tijd om naar Zuid-Afrika terug te keeren, nog niet was gekomen. Hij was voor nemens de rest van zijn leven te besteden aan liet schrijven van eene geschiedenis van Zuid-Afrika, omdat het noodig was de tegen standers te overtuigen met hunne eigen wa pens Hij bracht verder hulde aan Lord Selbourne, dien hij een der meest sympathie ke gouverneurs noemde, die hij ooit ont moet had. AllerleL vBlijkens xn Engeland uit Khartoem ontvangen berich., heeft prof. Sayce de plaats ontdekt, waar het Meroe der oude F gyp ten aren heeft gestaan. De bouwvallen liggen ongeveer halverwege tusschen Khar toem en Atbaraen wel op een paar kilo meters afstand van de statie Kabusbia, bij Shend'. Prof. Sayce hsc een bezoek gebracht aan de tempels te Naga (ongeveer 25 Engelsche mijlen van den Nijl verwijderd), welke in 1821 door Caill&rJ waren verklaard te be- hooren tot de bouwvallen van Meroe. Maar prof. Sayce werd er getroffen door het vol komen ontbreken van al, wat zou kunnen wijzen op vroege e woningen. Toen hij daaroj een bezoek bracht aan de pyramiden bij Kabusbia en daar tal van opschriften had gecopieerd, ging hij in den omtrek aan 't zoeken naar eene ruïnenstad. Hij had een voorgevoel, dat zij daar ergens te vinden zou zijn. En inderdaad vond Sayce den 16 Januari dt gezochte ruines, ten Wes ten der Pyramided., en dicht aan de rivier. Onder de teruggevonden overblijfselen zijn de groote binnenmuur van de verdedigings werken en ook de overblijfselen van den tempel van Ammi n die door Strabo wordt vermeld. Mede vend Sayce een gedeelte vaD den Weg der Kiminen, die naar den tempel voert, verder hei- levensgroote standbeeld van een koning, dan scarabeeën, zegels, vaatwerk, enz. ti:z alle dagteekenend uit eene periode van 700 jaar v. C. tot 300 jaar n. C. Meroe is de hcofdstad geweest van het Ethiopische Rijk en Heredotus noemde het „de moederstad van alle Ethiopiërs". vDe gehuwde onderwijze- ressen in Engeland. In Liverpool is thans bepaald, dat een onderwijzeres bij de lagere school bij haar huwelijk haar be trekking moet neerleggen en dat haar huwe lijk zal worden opgevat, als een opzogging der betrekking met drie maanden, als het een hoofd betreft, als het een hulponderwij zeres betreft met één maand. vEen onlangs overleden millionair Samuel H. Roebuck te New-York heeft zijn fortuin van 6 millioen gulden aan een arme bakkersvrouw in Northampton vermaakt, die een natuurlijke dochter van hem is. Hij heeft haar en hare moeder een halve eeuw geleden in behoeftige omstandigheden in En geland achtergelaten, maar liet haar zeven jaren geleden opsporen en keerde haar se dert dien tijd 1 in de week uit. De millionair is in de Vereenigde Staten vier keer getrouwd geweest en zijne familie zal moeite doen om bet legaat nietig ver klaard te krijgen. De bakkersvrouw, eene juffrouw Bird, is 63 jaar. Zij is van plan, zoodra zij het geld heeft, een mooi huis te koopen en een hitte wagen en een dienstbode te houden. Onder de armen in hare buurt heeft zij altijd, naar de mate van hare middelen, veel goed gedaan. Dover, 23 Febr. De stoomboot Leo pold, op weg naar Ostende, is gedurende den dikken mist op de pier geloopen. De scha de wordt als zeer groot opgegeven. Het schip was verplicht van de reis af te zien en de haven binnen te gaan een sleepboot verleende daarbij assistentie. Dover, 23 Febr. De passagiers van de Leopold zijn ontscheept en vertrokken per schip om 4.30. Men zegt dat het onge val een gevolg is geweest van een defect aan de machine. De kruiser is vlot geko men met eigen middelen. De naam van het schip is onbekend. Londen, 2 3 Febr. Boricht wordt dat een oorlogsschip, vermoedelijk een kruiser of een slagschip, gestrand is op Goodwin Sands. Buenos Ayres, 23 Febr. Een door den minister van marine ontvangen telegram over de schipbreuk van de Presidente Roca bericht, dat er 40 dooden zijn. Het schip is geheel verloren. Constaniine, 23 Febr. Heden ochtend word hier een hevige aardschok, gevolgd door onderaardsch gerommel, waar genomen De schok duurde twee seconden. WEST-INDIE. Curaïao, 23 Januari. Het Venezolaansch stoomschip „Manza- nares" met generaal G. S. Riera aan boord, verliet Zondag 1.1. weder de haven van Cu rasao met bestemming naar La Guayra. Aan Generaal Riera en familie werd uit geleide gedaan door een groot aantal perso nen, dat zich aan boord begeven had om van hen afscheid te nemen. De (jouverneur, die den Generaal in den voormiddag een af- scheidsaudiëntie had verleend, had zich door zijn adjudant doen vertegenwoordigen. De militaire kapel was aan boord opge steld en bracht een aantal nummers ten ge hoor©. Het stoomschip behoort aan de Oompania Costanera de Yapores Venezolanos en zal voortaan de haven van Curasao geregeld aandoen. De Gouverneur en gezelschap keerden aan boord van Hr Ms. Friesland van de inspectiereis naar Aruba terug. Met het stoomschip „Prins der Ne derlanden" heeft de heer P. de Joncheere inspecteur der reg. on dom., de veis naar Nederland via New-York aanvaaru. In 1905 te Curasao aangekomen, vertrok de heer de Joncheere na hier voorbereidende werkzaamheden te hebben verricht en nadat de verordening op de inkomstenbelasting tot stand was gebracht, in 1906 weer naar Ne derland terug om verder de hem gedane op dracht, in verband met de herziening van het belastingstelsel uit te werken. De indiening van de ontwerpen tot die herziening aan den kolonialen raad, volgde kort na zijn terugkeer op Curasao in 1907, en de eindbeh an deling vond plaats in Mei en Juni van het afgeloopen jaar. Het Noord-Amerikaansche pantserschip „Maine" bevond zich voor de haven van Curasao. Toevallig hadden de Nederlandsche oor logsschepen juist de haven verlaten tot het houden van gezamenlijke oefeningen De „Maine" werd door Hr. Ms. De Ruyter ge salueerd en onze schepen liepen achtereen volgens langs stuurboordzijde naar het Zui den. Na het saluut te hebben beantwoord, stoomde de „Maine'' in westelijke richting weg. Aan boord van het Am. slagschip bevond zich de Schout-bij-Nacht Arnold. Kameroverzicht. Tweede Kamer. De heer Bos vroeg en verkreeg in de ver gadering van Dinsdag verlof op nader te bepalen dag den Minister van Binnenltand- sche Zaken te interpelleeren omtrent de houding van de regeering ten opzichte dei- vereenvoudigde schrijfwijze. Behandeld werd het wetsontwerp tot vast stelling eener Curaqaosche mijnwet. De heer Van Kol ontwikkelde verschil lende bedingen, hij achtte 't oppertoezicht der Regeering onvoldoende betreffende 't gemis aan maatregelen in 't belang der vei ligheid en gezondheid der arbeiders. Met nadruk keurde spreker af, dat het ontwerp geen einde heeft gemaakt aan de bekende Santa Barbara-quaestie, welke nu al jaren ten nadeele der kolonie en de schatkist voortduurt. Waai- de Regeering aan alle an dere grondeigenaren beschikkingsrecht over de delfstoffen - nu, had men ook aan Godden, eige.ivan de Santa Bar bara dat recht m n oir.2eggen of beknot ten. In ieder gevol 1 men dien eigenaar moeten dwingen zij-, beweerd beschikkings recht te bewijzen.* De regeering moei o.-:i r.n,derzoek instel len naar de rentali* u\*. van de Santa Bar bara en een termijn v exploitatie der Barbaramijnen vaststellen. De heer van Karnebeek ontraadde deze wettelijke dwangsoplegging. Het is een in ternationale quaestie die wellicht zou ge bracht worden voor 't Arbitragehof. En wanneer dat hof kennis neemt van de bij de aan bangige mijnwet tusschen de Regeering en Kamer gewisselde stukken, kon '4 wel eens gebeuren, dat de uitslag niet ten on- zeu gunste uitviel. De lieer Van Vuuren oordeelde dat de Barbaramijnen wellicht reeds in exploitatie zouden zijn gebracht, indien Regeering en Kamer maar buiten deze quaestie, die loopt tusschen twee partijen, waren gebleven. Om financieele redenen achtte spreker onteige ning dezer mijnen zoo goed als onmogelijk. Spreker vroeg aan den Minister wat- zijns inziens 't gevolg van 't aanhangige ontwerp zal zijn ten opzichte der exploitatie der Ba- li ara mijnen. De Minister van Koloniën zette uiteen, dat de bedoeling van 't ontwerp niet is te breken den onwil van den een of ander om tot exploitatie over te gaan, maar om te verkrijgen eene behoorlijke regeling in de toekomst van de mijnzaken en om er voor te zorgen, dat de phosphaatigroeven, die thans nog niet worden geëxploiteerd, in, exploitatie worden gebracht, ten minste als deze loonond zal zijn. De Minister is voor nemens een onderzoek te dqen instellen door deskundigen naar de waarde der phosphaat- lagen zoo het noodig is voor eventueele ont eigening. De Minister betoogde voorts dat men niet al te groote verwachtingen moet koesteren van den rijkdom van Santa Barbara. Dit voerde hij alleen aan om te waarschuwen tegen overschatting der gevolgen van de hervatting der exploitatie dezer mijnen. Wat de wijze van exploitatie in 't algemeen aan gaat is waarschijnlijk 't beste dat 't gou vernement onder zekere voorwaarden de ex ploitatie opdraagt aan een financieele com binatie. De Minister, nogmaals in 't licht stellen de de bedoeling van 't ontwerp, constateer de, dat 't ontwerp aan 't gouvernement de macht geeft om aan hen, die niet overgaan tot exploitatie, hoewel deze loonend is, de beschikking over hun eigendom te ontne men en aan anderen op te dragen. Na replieken is 't ontwerp aangenomen. Daarna ging de Kamer in comité-generaal ter behandeling van 't reglement betreffen de het analytische verslag. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 24 Februari bevat o.m. de volgende Kon. be sluiten op verzoek eervol ontslagen E. R. van Eibergen Santhagen als adjunct-commies aan het departement van buitenlandsche za ken bevorderd tot commandeur in de Oranje- Nassau-orde de kolonel van den general en staf, chef van den topografischen dienst in Ned. Indië J. J. K. Enthoven. op verzoek van den luitenant ter zee der 2e klasse jhr. H. K. B. Rendorp ingetrok ken de bij Kon. besluit van 3 Februari 1909 no. 16 aan dien officier verstrekte tij delijke opdracht der functie van adjudant van Zijn Kon. Hoogheid den Prins der Ne derlanden, Hertog van Mecklenburg. er lof verleend tot het aannemen der cmder- wheidingstcekenen, achter hunne namen ver meld aan na te noemen personen jhr. mr. P. J. A. A. M. van Nispen tot Seve- naar te Arnhem, lid van Gedeputeerde Staten. van Gelderland, de versierselen van comman deur in de orde van den H. Gregorius den Groo ten, hem door Z. H. den Paus geschonken R. J. H. van den Eynden. te Weert, hoofd nan de openbare lagere schooi te Keent, ge meente Weert, liet kruis „Pro Ecclesia et Pon- 'ifioe hem door Z. H. den Paus geschonken G J. van Thuyl, te Weert, hoofd aan de open bare lagere school te Leuken, gemeente Weert het kruis „Pro Eccleria et Pontifice", hem door Z H. den Paus geschonken, De Prin6 bracht gisteren een verwelko- mingsbezoek aan de Vorstin von Erbach Schoenburg, die daarna de Koningin ging begroeten, en met de Koningin-Moeder bij H M. bleef .dineeren. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heoft aanvaard het eere-voorzitterschap van liet eere-comité van de groote tuinbouwten toonstelling, die in 1909 te Zeist zal ge houden worden. Vrijdag 26 Febr. zal de minister van Koloniën geen audiëntie verleenen. De audiëntie van den iAinister van birinenlandsche zaken zal op Zaterdag 27 Februari e. k. niet plaats hebben. De Fransche gezant bij ons hof, de beer Marcellin Pellet, heeft zich gisteren voor korten tijd naar Frankrijk begeven. De gezant wordt in de eerste week van Maart weder in de Residentie terug ver wacht. Castro. De Parijsche correspondent van de N. Ct. schrijft d.d. 22 Februari Heden heb ik een schrijven gezien van een van Castro's secretarissen, gedateerd uit Dresden, waarin (aan den bekenden publicist Gomez Carillo) namens den ex-president ge meld wordt, dat deze reeds een hut heeft besproken op een boot, die 26 Maart a. s. naar La Guayra vertrekt. Formeel wordt in die missive meegedeeld, dat Castro medio April weer in Venezuela hoopt te zijn. Uniform wisselrecht. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de Kamer van Koophandel en Fabrie ken om advies gezonden een door de Staats commissie voor het internationaal privaat recht opgestelde vragenlijst, te behandelen in een, op uitnoodiging van de Nederlandsche regeering, te 's Grarvemhage te houden inter nationale conferentie voor het ontwerpen van een uniform wisselrecht. Kamerverkiezingen. De afdeeling Schagen van den Vrijzin- nig-Democratischen Bond stelde tot candi- daat voor de Tweede Kamer den heer Frans N ets c her, webhouder van Velsen. Deze can- didatuur zal gesteund worden door de af- deelingen Sohagen, Alkmaar, St. Maarten, Ot-erleek, Bergen, Koeihorn, Omval, Lange- dijk, Koedijk, Haringhuizen, Harencarspel en Wieringerwaard van den Ned. Bond voor Sta atspension n eoring De vergadering van de Centrale R.- Katih. Kiesvereeniging in het district Goes heeft besloten de aangesloten kiesvereenigin- 'gen te adviseeren voor de verkiezing vam leden voor de Tweede Kamer in het district Goes jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman en in het district Hontenisse den heer Fruijtier weder candidaat te stellen. De Centrale R.-K. Kiesvereeniging in het kiesdistrict Waalwijk is nog niet offi cieel bijeen geweest, doch De Msb. kan toch reeds met zekerheid mededeelen, dat mr. Loeff wederom zal worden candidaat ge steld Te Hoofddorp is door de R.-K. Kies vereeniging candidaat gesteld voor het dis trict Haarlemmermeer de heer Van Wichen (aftr.) met 86 stemmen tegen 2 stemmen op den heer Balvers. De heer A. Zijlstra, hoofdredacteur der Nieuwe Prov. Groninger Courant te Gronin gen, iis door de anti-revolutionairen voorloo- pig candidaat gesteld in het district Hooge- zanid. De Rotterdammer meldft, dat mr. A. P. R. C'. van den Bosöh van Verwolde de cam- didatuur voor het district Ridderkerk op nieuw zal aanvaarden. Inspecteur Gij zen van den marine-stoom vaartdienst, blijft in zijn nieuwen rang van kapitein ter zee standplaats houden in Den Helder. Nog deze week wordt de „Friesland'' uit de Caraibische zee in Nieuwediep ver wacht. Naar men verneemt, wordt de luit.- kolonel der infanterie JH. Fock binnen kort op pensioen gesteld. Het trekt de aandacht, dat dit zou ge schieden hangende het onderzoek van de commissie der Tweede Kamer, in wier han den de adressen van genoemden hoofdofficier en de daarop van regeeringswege verstrekte inlichtingen zijn gesteld. N. Ct. De Koning van Zweden heeft consul- generaal De Reus, op non-activiteit, tot commandeur le kl. (grootkruis) der orde van de Poolster benoemd. Naar het Hbld. verneemt, werd tot opvolger van mr. Th. Heemskerk als secre taris van den Raad van Tucht voor dp Koop vaardij te Amsterdam benoemd mr. Richard Janssen, aldaar. Bestemd voor rechterlijken bureau- dienst in Ned. Indië mrs. I. Hen en H. C. Schmidt. Het ontslag van Henri Polak. Het Hbl. verneemt, dat een aan tal vakvereenigingsmannen bij den heer Po lak pogingen zullen aanwenden om hem van zijn besluit tot het nemen van ontslag als voorzitter van het Ned. Verbond van Vak- vereenagingen terug te brengen. Althans in zooverre ,dat hij voorloopig, 'b.v. tot de jaarvergadering, de leiding van het- N. V. V. in handen houdt. Herman He ij er mans Jr. Naar men verneemt is onze vermaarde too- neelschnjver Herman Heijern.ans Jr., die Zondag nog to Amsterdam vertoefde om mede te werken aan de formatie van- en zich aan te sluiten bij de nieuwe socialisti sche partij, Maandag voor geruimen tijd

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2