BS So Easy p-nez MUZIEKSCHOOL. de Villa „KORTENBURG" fl* Te Koop een Ezel, J. van Genderen, SINGER SINGER ADVERTENTI EN. A, C, ENGELBERTS en Co. Openbare Aanbesteding;. publiek Verpachten: Uitvoering „AMICITI A," B. j, VAN OOSTERHOUDT. Schilderen, Teekenen en Ontwerpen. Kindermeisje, Dienstbode, „66" SINGER-MAATSCHAPPIJ Amersfoort - Westsingel 49, hoek Varkensmarkt. GROENTEN w. F. A. GROENHUIZEN, Der Tapfere Soldat met behoud van jaarwedde. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ont slag aan den onderwijzer A. M. van den Broek. Alsvoren eervol verleend met ingang van 1 April a.B. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet- fhouders tot het benoemen van een adjunct archivaris en tot regeling van diens jaar wedde. B. en W. dragen voor deze vacature voor Jhr. R. A. P. Sandberg, te Nunspeet, op een jaarwedde van f 100. De heer Heyl-igers meent, dat vroeger ge bleken is, dat 'de betrekking van adjunct- archivaris een sinecure is. Spr. had gedadhit dat voor deze vacature geen oproeping meer zou zijn gedaan, doch dat de werkzaamhe den door den archivaris zouden kunnen wor den waargenomen en diens jaarwedde met f 100 kon worden verhoogd. De Voorzitter zegt, dat de archivaris niet steeds aanwezig kan zijn, en 'dat het toch wel wensahelijk is een jongmensdh te hebben die het publiek behulpzaam kan zijn. In stemming gebracht wordt besloten 1. wel een adjunct archivaris te benoe men 2 wordt hiervoor benoemd jhr. R. A. P. Sandberg, te Nunspeet. 5. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een verzoek van J. Nefkens tot aansluiting van zijn in de ge meen tb Leusden gelogen perceel en aan het buizennet der gasfabriek. Z. !h. st. of d. besloten overeenkomstig het voorstel van B. en W., strekkende tot aansluiting bovenbedoeld. (De uitgebreide toelichting hebben wij reeds eerder opgenomen). 6. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders lot overname van grord, in verband met den aanleg van den gedeeltelijken nieu wen weg naar SoestidijkBaarn Alsvoren wordt besloten tot kostelooze overname van drie kleine perceelen, toebe- •hoorende aan den heer M. L. Bron Verkerk en mejuffrouw de wed. Pothoven. 7. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een verzoek van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederlandsohe gemeentewerklieden tot het mogen gebruiken van een gemeente-lokaal. Het voorstel van B. en W. strekt om af wijzend te beschikken. De heer Gerritsen had gaarne het tegen deel gozienNaar zijn meening zou het juist den band met de gemeentewerklieden versterken. Voorts kost het de gemeente geen geld en zijn zij, die willen vergaderen, niet verplicht dit in lokalen te doen waar sterke drank verkocht wordt. Het voorstel van den heer Gerritsen on dervindt van verschillende zijden ondersteu ning. Na eenige discussie wordt besloten een voorstel van den heer Celosse aan te nemen (nadat de heer Gerritsen het zijne had in getrokken) om het voorstel te renvoyeeren naar B. en W. Deze zullen in een volgende zitting een voorstel indienen in den geest van dat van den heer Gerritsen en daarbij tevens eenige bepalingen omschrijven. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende het bepleisteren van gevels van het werkhuis. Het voorstel van B. en W. betreft het wegnemen van de gele gevels en het meer sierlijk bepleisteren er van. De kosten zijn goraamd op f 460. Mr. Heijügers wijst op het onoogelijke van het plein vóór het Werkhuis en op een loods die daarop staat. De restauratie zal zoodoende nog weinig bijbrengen tot de sier lijke omgeving. Spr. meent, dat oeplanting van het plein betere resultaten zal opleveren De Voorzitter merkt op, dat een schuui die op het terrein stond, reeds is afgebro ken, en dat de loods daar ter plaatse be hoort aan de Ambachtsschool en gebruikt wordt als houtloods. Aan het plein kan wei nig veranderd worden, daar dit dienst doet' als speelplaats voor de schoolgaanden. Daarna wordt z. h. st. het voorstel van B. eai W. aangenomen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot 'het geven van een gratificatie aan den len en 2en gemeente-opzichter. Het voorstel strekt tot het toekennen van een graticatie van f 100 aan elk, voor de waarnemihg van diensten voor den 3en op zichter en van het bouw- en woningtoezicht. Z. h. st. of d. wordt het voorstel aange nomen en de gratificatie verleend. 10. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de vaststelling eener verordening, regelende het bebouwen van gronden in de gemeente Amersfoort, bestemd; voor open bebouwing. De Voorzitter leest de verschillende arti kelen van de verordening voor en brengt deze een voor een in stemming. De geheele verordening, daarna in stem ming gebracht, wordt zonder discussie met 'algemeene stemmen aangenomen. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende den aanleg van het kruispunt van den Amlhemsohen- en Leus- densohenweg en de Bergstraat. Den heer Salomons verheugt het, dat het B. en W. eindelijk gelukt is ten koste van veel geld en moeite het veelbesproken ,,drie puntje" eindelijk weg te krijgen. Spr. meent echter, dat bij het ontwerp voor den nieu- rniet genoeg is gelet ,op de aesthe- tisohe zijde, waartoe hij eenige aanwijzingen doet, en waarbij hij tevens gelegenheid heeft te wijzen op het gevaarlijke van het aanbren gen van scherpe hoeken. Hij zou het geheele ontwerp gaarne nog aanhouden tot een vol gende vergadering, waarop hij dan de wij zigingen, door hem bedoeld, in teekendng wil toonen. Na eenige discussie wordt dlit voorstel ver worpen met 13 tegen 3 stemmen. Vóór die heeren Ruijs, Oosterveen en Salomons. Het .voorstel van B. en W. wordit aange nomen met 15 stemmen voor. Tegen stem de de heer Salomons. 12. Rapport en voorstel van Burgemees ter en Wethouders betreffende een adres van de vereeniging Joan van Oldenbarneveid. De beer Van Esveld stelt voor den naam ,,van Oldenbarneveld-plein" nog niet geheel te laten varen. Men blijft toch nog vrij en kan het latere voorstel van B. en W. af- waohten Het voorstel wordit verworpen met 11 te gen 4 stemmen. Vóór de 'heeren Van Dui nen, Van Kalken, Van Esveld en Salomons. Het voorstel van B. en W. wordt daarna z. h. st. aangenomen. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot verhuring van het Vildersbosch aan het circus „Charles". B. en W. stellen voor 'dit terrein voor drie dagen te verhuren aan het circus „Charles", voor f 300. De heer Oosterveen zal hierin kunnen toe stemmen, wanneer echter geen van deze drie dagen een Zondag of erkende Christ, feest dag is. De iheer Plemp meent, dat dpm in de rech ten van' den burgemeester wordt getreden De heer Kroes ondersteunt het voorstel- Oos ter veen De heer Van Esveld vraagt of de burge meester dan afsthnd wil dóen van zijn rech ten. De Voorzitter merkt op, dat het hier de verhuring betreft van een gemeente-eigen dom, en dat dit kan geschieden met toestem ming van den Raad en onder zekere voor waarden. Het voorstel-Oosterveen wordt daarna in stemming gebracht. Hierover staken de stemmen. Vóór stemmen de heeren Visser, Kroes, Ruijs, Salomons, Hamers, Ooster veen, Van Kalken en Veis Hein. Voor een volgende zitting moet dus dSit voorstel opnieuw op de agenda worden ge plaatst. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende, de «afbraak van een der schuren op het zoogenaamde Vildersbosch en weder opbouwen ten dienste van den ge meente-reinigingsdienst. Z. h. &t. of d. goedgekeurd 15. Voorstel van B. en W. betreffende de Vrijwillige Brandweer. De heer Plomp brengt dank voor de me- dódeelingen van B. en W. in hun nota be treffende deze kwestie. Vervolgens licht hij nader toe zijn gedadhtengang, die hem voerde tot hert navolgende voorstel De Raad der gemeente Amersfoort, Gezien, in zake .de vrijwillige brandweer, de nota van Burgemeester en Wethouders der gemeente, dd. 12 November 1908, afd. I, no. 1543, en het voorstel van gemeld col lege, gedaan bij missive dd. 28 Januari 1909, afd. I, no. 16Z Gelet op de overgelegde stukken Overwegende dat de, in de vrijwillige brandweer ontstane geschilpunten, vreemd zijn aan het doel der vereeniging, mede- ingezetenem in geval van brand ter hulpe te komen, dat het derhalve niet onmogelijk voor komt, dat die geschillen in der minne worden geregeld, dat het wenschelijk voorkomt, daartoe on verminderd hetgeen dóór Burgemeester en Webhouders in die richting is gedaan, nog maals een poging aan te wenden, zulks ber voorkoming, dat de keuze van een der twee vereenigingen, waarin de vrijwillige brand weer zidh 'heeft gesplitst-, zal leiden tot ver snippering van krachten en tot de gevolg trekking, voor den Raad verwerpelijk als geenszins gelegen in zijn bedoeling, dat de niet gekozen vereeniging .als ber zijde gesteld zal worden beschouwd, dat het instellen van eene dergelijke po ging tevens strekken 'kan tot bevordering van goede verstand/houding tusschen het be trokken deel van de ingezetenen A. houdt de beslissing op 'het voorstel van Burgemeester en Wethouders in zake het verstrekken van subsidie en het in gebruik geven van materieel aan, B. Noodigen Burgemeester en Wethouders uit 1. ter kennis der voorloopige besturen van de vereenigingenontstaan uit de vrij willige brandweer, te brengen, dat de Raad dezer gemeente, waardeerende de diensten door de vrijwillige brandweer gepresteerd, het aangenaam zal zijn, wanneer ter zijde stellende alle persoonlijke inzichten en grie ven, met het oog op het doel van de ver eenigingen, en ter 'bevordering van de eens gezindheid tusschen ingezetenen, cle zooeven gemelde voorloopige besturen pogingen zou den in, het werk stellen de vereenigingen te doen ineensmelten tot een geheel; 2. die besturen te verzoeken van hunne pogingen, hetzij gezamenlijk, hetzij afzon derlijk aan het college van Burgemeester en Wethouders verslag te doen. Dit voorstel wordt ondersteund door den 'heer Oosterveen. Beide groepen hebben de gemeente langen tij d hunne diensten bewezen en nu gaat het niet aan maar even te be slissen aan welke van deze beide groepen subsidie en materiaal zullen worden geschon ken. De Voorzitter zegt., dab hij de minderheid uitmaakte in de vergadering van het dag. bestuur, doch dat dit geen beletsel is mee te gaan met het voorstel van den heer Plomp. Daarna neemt het dag. bestuur het voor stel-Plomp in zijn geheel over. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het in gebruik geven van een lokaal in het voormalig schutterij-magazijn aan de vereeniging tot bestrijding van de tuberculose te Amersfoort. Z. h st. of d. overeenkomstig het voor stel toegestaan. 17. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het vaststellen van de huurwaar de var eenige ambtswoningen, in verband met den pensioensgrondslag. Als voren vastgesteld. 18 Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van het verslag in zake kindervoeding en kleeding. Alsvoren vastgesteld. 19 Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot goedkeuring van de rekening en verantwoording van de Kamer van Koop handel en Fabrieken over het jaar 1908. Z. h. st. of d. vastgesteld in ontvang sten en uitgaaf tot een bedrag van f 200. 20. Voors'tel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de begrooting, dienst 1908. (Buitengewone uitgaven en ont vangsten). Overeenkomstig het voorstel van B. en W. z. h. st. of d. gewijzigd.. 21 Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de begrooting dienst 1909 (buitengewone uitgaven en ont vangsten), Alsvoren. Alsnu worden de deuren gesloten en gaal de raad over in geheime zitting. Na een geheime zitting van ongeveer een uur, komt aan de orde punt 22. Benoeming van een gemeente-archi tect. Aanbevolen worden No. 1. S. C. G. Beltman, ei viel-ingenieur, ingenieur in alg. dienst bij de gemeente werken te Arnhem. No. 2 G. Gerlach, civiebingenieur, di recteur der gemeente-werken, te Schiedam. No. 3. R. J. Kolk, adj.-directeur der ge- meer te werken te Nijmegen. Benoemd wordt de heer S. C. G. Belt man met 14 stemmen. De h.h. Gerlach en Kolk bekwamen'ieder één stem. Bij de rondvraag zegt de heer Gerritsen vernomen te hebben dat een zeer ernstig verhaal in de gemeente de ronde doet, dat n.l. een tweetal protestantsclie kinderen, die voor rekening van de gemeente .in het Sint Elizabeth's gast- of ziekenhuis verpleegd werden, gedurende die verpleging Katholiek zijn geworden. Is dit. waar, don dienen er, zoo vervolgt spreker, maatregelen genomen te worden. Is he; niet waar, dan dient zulks open lijk ie worden Aveersproken. De heer Gerritsen verzoekt B. en V een onderzoek te do?u instellen. Do h.h. Hamers en Kroes verklaren nog niets van dit gerucht te hebben vernomen. De heer Kroes voegt er nog aan toe, dat hij moeilijk kan aannemen dat iemand in 2 a 3 dagen van geloof verandert. Echter stemt hij toe, dat, Avanneer het niet Avaar is, dit overeenkomstig het gesprokene van den heer Gerritsen openlijk dient te worden 'weer legd. De heer Ruys verzoekt B. en W. met de commissie van bijstand in het beheer van „Birkhoven" bepalingen te treffen, ter voorkoming van wedrennen op Zon- en er kende christelijke feestdagen op het sport-} terrein aldaar. Hij wijst hierbij op de ge-' schillen ontsaan door het houden van wed rennen op die dagen te Woestduin. De heer Van Duinen zegt de plannen van B. en W. betreffende den nieuwen weg niet vooruit te willen loopen, doch brengt in herinnering dat hierbij geen sprake is ge weest van aanleg in den weg gas- en water leidingen. Hij wenscht, ter voorkoming van latere hooge kosten, thans de aandacht van B. en W. -daarpp te vestigen. De Voorzitter zegt dat B. en W. dit na der zullen onderzoeken en deze belangen zullen in 't oog houden. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. In verband met het m deze raadszitting gesprokene door den heer Gerritsen ver zoekt de geneesheer-directeur van het_ Zie kenhuis, de heer dr. J. W. Jorissen, ons hieromtrent mede te deelen, dat de moeder, die gehuwd is geweest met een Protestant, doch die zelf Katholiek is, maar haar gods dienstplichten niet meer waarnam, de; wensch had te kennen gegeven, dat de kin deren Katholiek zouden worden. Toen dit den Directeur een paar dagen later ter oore kwam, heeft hij onmiddellijk de kinderen uit het Ziekenhuis ontslagen, onder opmerking, dat hij die stichting niet de plaa+s daarvoor achtte. De uitvoering, gisterenavond in Aml- citijx gegeven door het Ned. Operette-ensem ble, dir. de heer Alph. Jan mart Jr., heeft aan de verwachtingen niet beantwoord. De zaal was slechts matig bezet, vooral de eerste rang was ongezellig leeg. Of dit de aanleiding is geweest tot de in de operet te gemaakte coupures, zouden Ave niet dur ven beweren, maar wel kunnen we verkla ren, dat onze illusies door een „Wals-illu sio" Avel eenigszins zijn teleurgesteld. He publiek, da-t ondanks de vele voorsteHiu gen van den laatsten tijd toch zijn belang stelling toonde, had recht waar voor zij geld te krijgen, waarmede Avij gezegd wille hebben dat men geen bekortingen bad b hooren aan te brengen. Intusschen Avas hetgeen we te zien en t hooren kregen den betoonden bijval zebe wel waard. We kunnen ons zeer goed voor stellen, dat deze operette, volledig opgt voerd, met een behoorlijk orkest en ni< met- begeleiding van een piano en slecht één viool, elders volle zaleai heeft getrokken De heer Jan m art komt met de k ermi weer hier en is dan vast van plan zij- orkest mede te brengen. Amsterdam. Amersfoort. Dagelijks telefonische verbinding met «Ie Amsterdamsche Bears. Proouratiehoudor met Algemeene Volmacht te Amersfoort: J. CATTIE Plantsoen 10. Interc. Telephoon 188. Effecten, Coupons, Incasseeringen. Speculatieve Beurstransactiën la Hausse en la Baisse. Financieele adviezen en Belegging, gegrond op langdurige ervaring. Bewaring en Administratie van Fondsen. SAFE-LOKETTEN van de aller nieuwste constructie te huur, ge decideerd inbraakvrU- Huurprijs f 10.— per jaar per loket. Door Regenten van liet Geneeskundig gesticht voor Krankzinnigen te Utrecht, zal op Don* «terdag 4 .Maart 1909. des namiddags te 2 uur, in hot Gesticht worden aanbesteed Het bouwen van een Varkensschuur met Meststal en Wagenloods met Stallingen ter uitbreiding van de boerderij aan den Dolderscben weg. Bestekken on teekeningen ad f 1.50 verkrijg baar t»y den Administrateur van voormeld gesticht. De Ontvanger der Registratie en Domei nen te Vianen zal op Woensdag 24 Maart 1909, dos voormidday» om 11 uur, in hot Hotel HARTMAN aldaar, ten overstaan van den no taris Baron VAN ITTERSUM aldaar voor don tyd van 2o jaren Rijswaard, aanwassen enz., in do rivier DE LEK onder de gemeenten Tuil in 't Waal, Vroeswük, Culemborg, Everdingen, Hagestein, Vianen, Lexmond, Stroefkerk, Tien hoven en Nieuw Lekkorland. Pachtboekje» gratis verkrijgbaar bij voor noemden Notaris en Ontvanger. INSCHRIJVING van LEERLINGEN voor het met 1° Maart aanvangende tweede halfjaar van den cursus, op MA A NI DAG 1 MAART 1909, 's middags van 12 tot 1 uur, in het Schoolgebouw. door eenige Leerlingen der Scbool op DONDERDAGAVOND a. s., in te half acht nnr, waartoe ouders en voog den genoodigd worden en Leden der Maat schappij toegang hebben. TE DOORN gemeubileerd TE HEER of TE KOOI» met fraai aangelegden Tuin, groot circa D/s Hectare, gunstig gelegen aan den Rijksstraat weg, terstond te aanvaarden. Inlichtingen te bekomen bij Notaris VAN HEYST te Wijk bij Duurstede, den Heer H. B. BAAY, Makelaar, Sarphatipark 104, te Am sterdam. Voor bezichtiging zich aan te melden b\j den Huisbewaarder. merrievlug loopend en vertrouwd bij kinderen. To bevragen bij J. VAN DAM, Stalhouder, Putten (Veluwe). Onderricht in Muurhuizen 4*. Biedt zieli aan een oud 18 jaar, goed met kinderen kunnende om gaan. Van goede getuigen voorzien. Adres A. KOERS, Theresiastraat 18, den Haag. Met Mei biedt zich aan eene P. G., 22 j., met goede get., voor Keuken* of Werkmeid. Br. onder No. 1792, aan H. BURCK, Bookh. Veenendaal. Boterolie in Beugelflesch, per flesch f 0.55. Boterolie (los) per liter - 0.55. Raapolie (los) 0.40. Sultana Rozijnen Ie soort Eleme Rozijnen Ie Krenten Appelen (stukjes) Appelen (schijfjes) Appelen (zoet) Appelen (heel) Peren (ijsbouten) Pruimedanten No. I Pruimedanten No. 2 Abrikozen TELEPH 104. 5 ons - 0.25 en 0.32Ve> 5 ons - 0.25. 5 ons - 0.18. 5 ons - 0.25. 5 ons - 0.25, 5 ons - 0.40. 5 ons - 0.30. 5 ons - 0.40 en f 0.50. 5 ons - 0.35 en - 0.40. 5 ons - 0.20 en - 0.25. 5 ons - 0.40 f 0.45 en f 0.55. Aanbevelend, ARNHEMSCHESTR. 35. aSu 'éctUc duJ Uur Itons /6, ZO, 25cm/- tn- Zóiyu-jbetetU. de nieuwste en meest volmaakte N aaimachine. machines zijn alléén in Singe r-winkels verkrijgbaar. Merk EN SOEPEN |„DE STER" PRIMA KWALITEIT. alleen de echte, verkrijgbaar bij Instrumentmaker, Langstr. 42. Reparatiën aan brillen en p-nez. Schouwburg Utrecht Montag I Marx I909. Ensemble Gastspiel des Wiener 0peretten-Ensemble8, unter peisönlicher leitung des Direkton MIKSA PREGER. Ehrenabend des Fil. GRETE MEIJER, OSCAR STRAUS' Neuester Operet ten Schlaf Einmaliger Auftührting Operette in 8 acten von JACOBSON und BERNAUER. Musik von OSCAR STRA In Scène gesetzt von Direktor MIKSA PRÉG Dirigent: P. ENGELSMl Aanvang hall acht nrt Prijzen der PlaatsenBalcon f I Stalles f 2.50, le Amphitheater le Zij-loge Baignoires, f 2.00, 2e Amphitheater en Part f 1.50, 3e Amphitheater en 2e Zijloge f l.-J Amphitheater f 0.75, Gaanderij f 0.50. Plaatsbesprekingvoor aandeelhoui Vrijdag van 1012 uur; voor het publiekt :elfden dag (na loting) van 1 tot 3 uurve> Zaterdag en Maandag van 10 tot 12 en vi tot 3 uur.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 4