V. 344. Tweede blad. 7"e Jaargang. BINNENLAND. RSFOORTSCH ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzoi.drrlijko nummer- 0.05. L Cour an verschijn dagelijks behafv op Zon- en Feest dagen. Advertenfciënmededeelingen 9nz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALK'rl OFF C°. Utrechlschestrr.at t. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50, Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Do minister van Land bouw en de heer H J. L o- v i n k. De Haagsche briefschrijver van de Arab. Ct. schrijft Het heeft niet veel aandacht getrokken dat de „Staatscourant" dezer dagen het eervol ontslag heeft vermeld van den heer H J. Lovink (op zijn verzoek) als verte genwoordigend lid voor Nederland in het Permanent Comité van het internationaal Landbouw-Insfcituut te Rome, de benoe ming van onzen gezant te Rome, jhr. mr. H, van Weede, tot zijn opvolger als lid van dat comité, en de benoeming van den heer Lovink tot plaatsvervangend lid. Toch verzekert men, dat er achter deze benoeming en verwisseling meer zit. dan de oningewijden wel denken. De heer Lo\ink, de hoogstverdienstelijke directeur-generaal van Landbouw, is veel op reis, meestal om ons land in den vreem de te vertegenwoordigen, met het oog op de speciale belangen van onzen landbouw en veeteelt en van onzen handel in land bouw- en zuivelproducten. Hij doet dat voortreffelijk, want hij is door en door op de hoogte van wat er op dit gebied om gaat, niet alleen in groote lijnen, maar ook in détails. Men noemt den heer Lovink wel eens de rechterhand van den Minister, en nie-t ten onrechte. Het toeval en de Kabinets-formateur evenwel hebben gewild, dat de tegenwoor dige Minister van Landbouw een oud-pre dikant is en alzoo uit den aard van zijn opleiding en van zijn ambt niet bijster ver trouwd met zulke practisehe materieele en wereldsche zaken als de handel in boter, kalveren en aardappelen, de behoeften van den veestapel, "Nie zorg voor den visch- sfcand, het toezicht op de bebossching, enz. Telkenmale nu, wanneer de heer Lovink op reis was en de Minister toevallig aange legenheden van dien aard te verdedigen had. heeft hij en hij niet alleen het gemis van zijn rechterhand geducht ge voeld. Dat- was o.a. het geval bij de be- grootingsdebatten in de Eerste Kamer, en ook tijdens de behandeling van het wets voorstel tot verhooging van hoofdstuk X, met het oog op de invoering van den keu ringsdienst van exportvleesch. Bij deze laatste gelegenheid heeft de minister Talma zich, bij gemis van den alwetenden direc teur-generaal, meermalen zóó vastgepraat, dat hij allesbehalve een schitterend figuur maakte, en zijn rechterhand smartelijk te rug verlangde. Maardeze was te Rome, waar hij ijverig deelnam aan de zittingen van het Permanent Comité bovengenoemd, en niet gemist kon worden. Voor het vervolg zal in dergelijke geval len de zaak nu zoodanig geregeld worden, dat de bekwame Directeur-Generaal des noods tijdelijk door een ander, in dit geval onzen gezant zal kunnen vervan gen worden, zoodat de Minister, als hij de zen universeelen landbouwspecialiteit noo- dig heeft, over hem beschikken kan, en de stem van Nederland, daar waar in den vreemde over de internationale belangen van den landbouw beraadslaagd wordt toch niet zal worden gemist. Het is met de vervanging goed beschouwd dus juist het omgekeerde van wat de St. Ct. meldt; de plaatsvervanger is eigenlijk de gezant, en niet de directeur-generaal. Maar het omgekeerde was niet overeen te brengen met den rang van onzen diplomatieken ver tegenwoordiger, vandaar de zonderlinge regeling. Stationswachtkamers en do drankwet. Verscheidene pachters van buffetten in wachtkamers van spoorweg stations hebben aan H. M. de Koningin een uitvoerig verzoekschrift gericht, waarin zij ten slotte de hoop uitdrukken, dat de regee ring op last van H. M. zal willen beslui ten 1. tot indiening van een ontwerp van wet bij de Staten-Generaal tot aanvulling van art. 35 der Drankwet mot- een vierde lid, waardoor de wet voor de wachtkamers in stations, waarin buffetten worden geëxploi teerd, vrijstelling verleent van de eischen, waaraan localiteiiteu, waarvoor „verlof" wordt govraagd, behooren te voldoen, als mede tot aanvulling van art. 36 tweede lid, waardoor het niet-voldoen der wachtkamers aan de gestelde eischen geen weigerings- grond meer blijft voor oen „verlof" als be doeld in art. 34 tweede lid, letter a; 2. tot het nemen eener voor hen gunstige beslissing ten aanzien van de \raag, of de ondergoteekende paohters-vergunning-hou- ders gerechtigd zijn, tot behoud althans van de te hunnen name verleende vergunningen, nog met ingang van 1 Mei 1910 aan de be- irokken colleges van Burgemeester en Wet houders toepassing te vragen van art. 25 tweede lid, natuurlijk met de zekerheid, dat do eventueel te vragen wijzigingen in de akten van vergunning en derzeiver afschrif ten niet met een beroep op art. 67 der Drankwet kunnen geweigerd worden 3. tot het indienen bij de Staten-Generaal van een wetsontwerp, waarbij intrekking wordt voorgesteld van de uitzonderingsbepa ling, zijnde art. 67 der Drankwet, althans wijziging van dat artikel in dien zin, dat het jaarcijfer 1910, daarin genoemd, worde veranderd in 1920. Patrimonium. l)e 28e jaarlijksche algemeene verga dering van het Nederlandsch Werklieden verbond Patrimonium werd Maandagmiddag in het gebouw te Amsterdam geopend. De vergadering werd gepresideerd door den voorzitter, den lieer P. van Vliet Jr. Deze deed in zijn openingswoord uitko men, dat een belangrijk deel der te behan delen afdeelingsvoorstellen betreft groote volksbelangen, die vooral in een jaar, waar in de algemeene verkiezingen voor de Sta ten-Generaal plaats vinden, aan de jaarver gadering een bijzondei-e beteekenis geven Spreker eindigde met de waarschuwing voor elke blanco-toezegging op het punt der ouderdomsverzorging. In het jaarverslag van den secretaris, de heer F. Noordhof, wordt hulde gebracht aan den afgetreden redacteur van Patrimo nium, ds. A. 8. Talma, en herinnerd aan de verkiezing van den heer J. van der Molen, hoofdbestuurder, tot Kamerlid en aan de be noeming van den heer J. Huizinga, bezoldigd amot-enaar van het Verbond, tot burgemees ter van Axel. De taak der commissie van advies voor het pensioenvraagst.uk werd aldus gewijzigd, dat de commissie advies zal uitbrengen aan het bondsbestuur over wetsontwerpen in zake sociale verzekering In liet afgeloopen jaar werden 17 afdee- lingen opgericht, terwijl 10 werden opge heven. Het Verbond telt thans 202 afdee- lingen. Ook de plaatselijke organisaties nemen in kracht toe. In Friesland wordt door den provincialen bond alles gedaan om tot een krachtige organisatie onder de veldarbeiders te komen. Uit het financieel verslag, uitgebracht door den penningmeester, den heer K. A. Grondijs, blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen 2509.421. waaronder 2220.42i aan contribution. Do uitgaven beliepen /2568.05, waaronder is begrepen 1688.79 voor kosten van het Centraal Bureau. Besloten werd, onder applaus der verga dering, tot het verzenden van een telegram aan H. M. de Koningin. Hierna kwamen aan de orde de voorstel len uit de afdeelingen. Zes dezer voorst-ellen hebben betrekking op de sociale verzekering. Na een korte inleiding, waarin de voor zover de wenschelijkheid van overheidsin menging in deze uiteen zette, in welken zin een vorige vergadering zich reeds had utige- sproüen, stelde hij namens het. bestuur de volgende motie voor „Het Nederlandsch Werklieden-Verbond Patrimonium, in jaarvergadering te zamen gekomen, spreekt als zijn overtuiging uit, dat met de volgende punten van sociale wet geving bij de aanstaande verkiezing voor de Staten-Generaal ernstig rekening behoort te worden gehouden, opdat met name de tel kens teleurgestelde hoop op de tot-stand- koming van wettelijke maatregelen tegen de geldelijke gevolgen van ziekte, invaliditeit en ouderdom, spoedig vervuld worde, en besluit, van dit program afschrift te zenden aan de Centrale Comité's der Chr. Hist. Unie en A.-R. partij en noodigt alle leden van het- Verbond uit, daarvoor in de Kiesvereenigingen, waarbij zij zijn aange sloten .krachtig op te komen. 1. Patrimonium vraagt, dat de verzeke ring tegen de geldelijke gevolgen van ziek te, ongevallen, invaliditeit en ouderdom, door de wet worde geregeld (met dien ver stande dat de verzekering den geheelen ar beiderstand omvat); dat bij de regeling der verzekering zoo veel mogelijk op medewerking der betrok kenen worde gerekend dat de Regeering niet alleen bij de wet tot verzekering verplichte, maar deze ook door financieelen steun mogelijk make; en dat tot zoolang wettelijke verzekering de ouden van dagen nog niet ten goede kan komen, tijdelijke maatregelen genomen wor den om in hun verzorging te voorzien. 2. Ter bescherming van onzen nationa- len arbeid, vraagt Patrimonium belemme rende bepalingen voor den invoer van be werkte artikelen uit het buitenland. 3. Ter bevordering van Zondagsrust vraagt Patrimonium herziening van de Zon dagswet, opdat alle niet noodzakelijke ar beid op Zondag worde geweerd. -. Ter wille van de volkshuisvesting en de belangen van den landarbeider, vraagt Patrimonium uitbreiding van het onteige- ningsrecht, ter verkrijging van grond, door de gemeenten in erfpacht- uit te geven. 5. Patrimonium vraagt een zoodanige uit breiding van het kiesrecht, dat het verleend worde aan gezinshoofden en daarmede ge- lijkgestelden, zoodat hierdoor aan den ar beidersstand in zijn geheel het kiesrecht kome." Uitvoerig werd over deze motie gedebat teerd met het resultaat, dat de aanhef ervan werd goedgekeurd. De uitslag der bestuursverkiezingen was dndt tot voorritter werd gekozen de heer P. van Vliét met 148 van de 151 uitgebrachte stemmen. De heer Huizinga verkreeg 2 stemmen. Tot bestuursleden werden gekozen (uit gebracht waren 142 stemmen) de heeren D. Lautenbach met 123 en A. Zijlstra met 75 stemmen. De heer Huizinga verkreeg 52 stemmende overige stemmen waren ver deeld. Tot lid van de commissie van advies werd g kozen (met 90 van de 140 stemmen) ds J. C. Sikkel, in de plaats van wijlen prof. Biesterveld, aan wiens nagedachtenis door den voorzitter hulde werd g-bracht. Herkozen werd als zoodanig jhr. Van Asch van Wijck, met 125 van de 140 stem men. Het Nederl. Werkliedenverbond Patri monium hield Maandagavond een huishou delijke vergadering, waaromtrent men het volgende mededeelt In de avondvergadering kwam na de ope ning het eerelid van het verbond, dr. A. Kuyper, de vergaderzaal binnen. Zijn ver schijning werd met luid applaus begroet, terwijl hem werd toegezongen Dat 's Hee ren zegen op u daalDe voorzitter heette Z Exe. in enkele woorden hartelijk welkom Als oud-strijder en warm vriend van het verbond was hij in het midden, daar men ook thans nog hoopte op zijn gewaardeerden steun en advies Namens de vergadering wenschte de heer van Vliet dr. Kuyper ook verder 's Heeren zegen toe en sprak hij den wensch uit, dat Goi hem zou sparen tot in lengte van da gen voor ons volk en voor Patrimonium in het bijzonder. Ook van minister Talma bracht de voor zitter de hartelijke groeten aan de vergade ring over met de beste wenschen voor haar slagen. Hierna stelt de voorzitter aan de orde de algemeene beschouwingen over het reor ganisatierapport van het Verbod, uitge bracht door het Bondsbestuur, bijgestaan door een commissie, bestaande uit een ze vental leden uit verschillende afdeelingen. De meeningen bleken in hoofdzaak te ver schillen over de conclusie omtrent het lid maatschap der afdeelingen en over de vraag, of de vakvereeniging behoort te staan op den confessioneel en of den interconfessionee- len grondslag. Tal van afgevaardigden en leden van het Bondsbestuur namen aan de geanimeerde discussie deel. Na de afgevaardigden sprak dr. Kuyper de vergadering toe. Nu hij eenmaal de discussies had aange hoord, verklaarde hij zich niet verantwoor delijk ie achten, zoo hij ook zijn stem niet ovtr de onderhavige quaestie had doen hoo- reu. Daartoe schetste hij de overgangsperi ode, waarin Patrimonium thans verkeert en de taak der vakorganisatie. De liefde tot de arbeiders zit hem door zijn afkomst als in het bloed en daarom heeft het hem ook als een vlijm getroffen de beschuldigingen van zekere zijde in 1905 geuit over zijn verzekeringswetten. Naar aanleiding der eerste punten van de agenda wekt li>j Patrimonium op zich krach tig uit te spreken voor de verplichte ver zekering en stelling te kiezen tegenover het gescharrel met staatspensioneering, welk stelsel hier doorgevoerd onze schatkist een 40 millioen gulden zou kosten. Hij waarschuwt krachtig tegen het immo- reele en demoraliseerende der staatspensi- onneering. Patrimonium moet niet aarzelen of wei felen maar thans beslist partij kiezen, ook voor de eer van uwen vriend, minister Tal ma, die daarop in deze ongunstige periode alleszins recht heeft. Nadat de voorzitter, dr. Kuyper harte lijk gedankt had voor het gesprokene, ver liet deze de vergadering, terwijl de aanwe zigen krachtig het Zij zullen het niet heb ben aanhieven De uitroep: „Lang leve dr Kuyper" werd met hoera's begroot Na voorlezing van een telegram van dank van H. M. de Koningin werd staande het Wilhelmus aangeheven. Na voortgezette dis cussie werden ten slotte de conclusies van het reorganisatierapport aangenomen. Deze conclusies luiden als volgt Conclusion. 1 Patrimonium behoort over heel hot land te zijn een verecniging voor algemeene sociale belangen, ten einde overeenkomstig art. 1 der Verbondsstatuten de belangen der maatschappij in het algemeen en die der wreklieden in het bijzonder te behartigen. 2. Alle personen van protestantsch-chris- telijken huize zoowel patroon® als arbeiders, behooren krachtens hun sociale roeping deel to nemen aan de actie van Patrimonium. 3 Aan de afdeelingen wordt overgelaten om naar plaatselijke omstandigheden de scheiding in gewone en buitengewone leden al dan niet toe te passen Het hierop betrekking hebbende irt:kri der Bondsstate ten wordt in dien zin gewij zigd. 4. Voornamelijk met het oog op de plat tel and saf deel ingen is noodig een krachtige organisatie in Ringen en Provinciale Bon den, waarin mede opgenomen kunnen wor den de vereenigingen van veldarheiders. 5. Opdat het Bondsbestuur voldoende kennis kunne dragen van de toestanden in de verschillende deeien van het Verbond is het wenschelijk te achten, dat jaarlijks een onderzoek door vragenlijsten wordt ingeste 1 en .op -geregelde tijden bezoeken aan de afdeelingen plaats hebben. 6. In het belang der organisatie van het Verbond is dringend noodig, Zoowel n oigen kring als daarbuiten, een deugdelijke propaganda a door ruime verspreiding van het or gaan b door het verkrijgbaar stel len van ge schikte en goedkoope brochures en propa- gandabiaadjes. Versterking der financiën van het Ver bond in het belang der propaganda wordt gezocht a door het werven van begunstigers b. door vrijwillige jaarlijksche bijdragen uit de afdeelingen c door bijdragen, te verzamelen door j-,ro- pagandaclubs uit de afdeelingen. 8. Voor wat betreft zijn standpunt in zake de vakvereeniging handhave het Ver bond de beginselen, neergelegd in de con clusion, aangenomen op de jaarvergadering van 1900 en in dm van de Chr. Sociale Con ferentie, gehouden in 1905. 9. In de plaatsen, waar door de aanwezig heid van een genoegzaam aantal arbeiders en een bepaald vak de vakorganisatie naar christelijke beginselen mogelijk is, wordt alle speciale vakactie aan de organisatie overgelaten Wa-ar dit niet mogelijk is, trachte de af deeling van Patrimonium de vakbelangen der bij haar aangesloten leden te beharti gen. 10. Ten einde de ontwikkeling der vak- heweging op krnchtdadigo wijze te bevorde ren, stelle het Verbond, tegen nader over een te komen voorwaarden,zijn Centraal Bureau mede beschikbaar voor de vakorga nisatie. 11. Hoewel wijziging van patrimonium's Sociaal Program op zichzelf wenschelijk is te achten, kan hieraan geen gevolg worden gegeven, voordat zich in het Verbond om trent verschillende aan de orde zijnde kwes- ties een gevestigde meening heeft gevormd. 12 Mede om hiertoe te geraken on in het belang van de algemeene sociale ont wikkeling der christelijke arbeiders, worde door het Verbond, in samenwerking met de Christelijke organisaties, een tweede sociale conferentie belegd. Nederl. Bond van G e- m eente-ambtenaren. Aan het jaarverslag van bovengenoemde Vereeni ging, thans ongeveer 3300 leden tellende, is het volgendj ontleend: Het getal nuttige bondsinstellingen is weder vermeerderd Een bureau trad in werking, dat met zeer goed resultaat de gemeentebesturen behulpzaam is, die bij hunne administratie tijdelijk personeel behoeven in geval van ziekte, verlor, vacature, buitengewone werkzaamheden, enz. Verwacht wordt dat du bureau (secretaris de heer H. J. Cal- koen Jr .te Édam) vooral bij de a.s. volks telling belangrijke diensten zal kunnen be wijzen. Besloten werd tot de oprichting van een hulpfonds, waar ut tijdelijk steun zal kun nen worden verleend aan hulpbehoevende gemeente-ambtenaren. Van vele zijden, ook buiten de kringen der gemeente-ambtena ren, worden voor dit fonds bij den Bonds- secretaris (den heer J. A II. de Voorl. Jan \an Riebeekstrant 67. Den Haag) bijdra gen toegezegd lntusschen vorderen de on gunstige geldelijke omstandigheden der ge meente-ambtenaren een zeer groot jaarlijks bedrag aan steun. Ook werd vastgesteld een zeer belangrij ke proeve van wijziging der Gemeentewet, in het belang van gemeenten en ambtena ren, ontworpen door de heeren dr A. Pe kelharing, secretaris van Groningen, C. T. Knottenbelt, ontvanger van Amsterdam. J J. Roovers, hoofdcommies-secretarie Am sterdam, E Meelis, idem Tilburg. J N. Elenbaas, burgemeester Krabbendijke. A de Vulder van Noorden, secretaris Rijks- woningcollege, J. van Lier, ambtenaar ter secretarie Den Haag, H. II. Jonkergouw. secretaris Breda, en H Velding, secretaris Franekor. Congies van bibliothe carissen. I.; den zomer van 1910 zal te Brussel een coi gres worden gehouden van bibliothecarissen en archivarissen. Het zal verdeeld zijn in de volgende secties 1. Ar chieven 2. Bibliotheken3. Kunstverza melingen in arch'even en bibliotheken 4. Volksbibliotheken u Het Nederland--ehe comi bestaat uit de heeren mr. A C. Bondam, te Arnhem; dr. C. P. Burger Jr.. te Amsterdam; dr. S. G de Vries. t. Leiden; J. W. Enschedé te Amsterdam j»,r mr. J A Feith, te Gro ningen mr. R. Fruin, te Middelburg; mr. S. Muller Fz., to Utrecht en dr. E. Wier- sum,- te Rotterdam Eigen Hulp. Onder leiding van den heer H. J. de Ruiter, voor^ittev van heb hoofdbestuur is op 20 dezer te 's Gravenhage eene buitengewone algemeene vergadering gehouden van de vereeniging Eigen Hulp. Deze vergadering was belegd lo. Ter vaststelling van het huishoudelijk reglement overeenkomstig het voorschrift van art. 28 der statuten waarbij is bepaald, dat alle aangelegenheden waarin deze niet voor zien, worden geregeld bij huishoudelijk re glement, terwijl in art 30 is. bepaald, dat de statuten niet in werking zullen treden voor dat dit reglement door de algemeene verga dering zou zijn vaslgesteld. Die vaststelling had na eenige wijzigingen deels van administratieven deels van redac tion eelen aard plaats. 2o. Tot vaststelling van een reglement van orde voor het Hoofdbestuur, welke vaststel ling mede behoudens eenige wijzigingen van ondergeschikten aard geschiedde. 3o. Tot verkiezing van een nieuw hoofd bestuur aangezien het zitting hebbende hoofd bestuur collectief zijn mandaat ter beschik king van de vergadering had gesteld, nu de verecniging geheel georganiseerd was gewor den. Zelf had het uit den aard der zaak in verband met dit besluit geen candidaten ge steld. Gedeeltelijk in overeenstemming met door verschillende districten ingediende voor drachten werden als leden van het hoofd bestuur herkozen de heeren R. J. de Ruiter te Rotterdam, W. J. Harms, te Nijmegen, J. K. Jung, te Leeuwarden, J. G. Tuytel, te Haarlem en G. S. Reehorst £e Amster dam, terwijl al® nieuwe leden werden geko zen de heeren F. A. V. W. H. van Tueren- hout, te Haarlem, A. Nuysink en A. W. Kattenbusch te Utrecht, mr. L. Delbaere en W L. G. Brunings, te Amsterdam'. De heeren J. Rink, mr. dr. D. Talma, dr. M. A. Schepers te 's Gravenhage en J. C. Th Timmermans van Abcoude te Arnhem, die in het oude hoofdbestuur zitting hadden, hadden verzocht niet in aanmerking te ko men voor eene herbenoeming De reorganisatie der vereeniging „Eigen Hulp" heeft dus nu haar beslag gekregen. Na afloop dezer vergadering werden in te genwoordigheid en met medewerking van twee deelnemers vastgesteld de notulen dei- vergadering van deelnemers (aandeelhou ders) in de op 6 Februari jl. opgerichte nieuwe algemeene afdeeling „de Naamlooze Vennootschap Maatschappij tot exploitatie en inrichting van Buitenverblijven voor leden der vereeniging „Eigeu Hulp". Bij dio ge legenheid werden door verscheiden der aan wezigen nog een aantal aan deel en in die vennootschap genomen. Het ingeschreven aandeelenkapitaal voor deze afdeeling groeit alzoo langzamerhand maar gestadig aan. Op de hoogte. De burgemeester van een naburige gemeente wenschte voor een herbenoeming niet in aanmerking te ko men, aldus schrijft de Alkm Ct. Dus moest er een uieuwo burgemeester wezen. Er werd een vergadering belegd, waarin de burgerij zich zou uitspreken over de wenschen, welke zij ten opzichte van de voorziening in de va- ture kenbaar wilde maken. De burgerij was flink vertegenwoordigd. Lang en breed werd er over wenschelijkheden en mogelijkheden gesproken. Totdat het enkelen begon te ver velen en die vroegen den voorzitter of men nu maar haast niet tot het kiezen van een nieuwen burgemeester zou overgaan 1 N otariaat. Wij deelden dezer dagen mede, dat alle te Amsterdam reeidee- rende notarissen, beuevens de notarissen, Jie hun standplaatsen hebben in andere ge meenten binnen het arrondissement Amster dam, op slechts enkelen na, een overeen komst hebben aangegaan nopens de tarie ven, welke door hen in het vervolg zullen worden toegepast. De bedoeling dier over eenkomst was minder nobele concurrentie buiten te sluiten. Een gevolg van het vastgestelde tarief nu zal zijn, dat de kosten bij verkoop van on roerende goederen in openbare veiling met 1 pet. zullen worden verhoogd. Dit betee- kent t-en verhooging der door de koopers te betalen kosten met f 70,000 per jaar, aan gezien de opbrengst der jaarlijks in het open baar verkochte perceelen omstreeks 7 mil- lioon gulden bedraagt. Een vereeniging tot be scherming van be schonk e- n e n. In een buitenlandsch blad vinden wij het bericht, dat uit een aantal philan- tropen te Amsterdam zich eene vereeniging tot redding van boschonkenen heeft ge vormd. Daar deze nieuwe corporatie op eigen middelen aangewezen is, zulldn de volgende tarieven worden gehevenVoor het naar huis brengen van een boschonkene door een beambte der vereeniging „zonder veei oinslacht" /0.35: dito maar „met voorzichtigheid' ƒ0.60; bij gebruik van een draagstoel 0.90dito voor een rader- baar 1.10, met extra kussen 1.20 Een wonder dat wij, Nederlanders, van deze prachtvereeniging nog niet gehoord hebben

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1