BINNENLAND, Duitschland staat als een ijzeren muur, vol ledig toegerust tot den 9trijd, achter zijn bcndgenoot en dekt hem den rug. Slechts eene snelle en totale verandering van de ge- heele Servische politiek kan den vrede be houden en Servië'» belangen van den drei genden ondergang redden. Oostenrijk-Hon- garijo is, ondanks de uitdagingen van Ser- vie, nog altijd bereid economische conces sion te verleenenals Servië niettemin ter ritoriale concession blijft verlangen, dan is het niet te helpen. Kenschetsend voor de stemming in Servië is de volgende verklaring van de Trgowinski Glasnik, een te Belgrado verschijnend blad Daar nu ook Rusland zich aansluit bij de poging tot bemiddeling van de groote mo gendheden, doordat het in Belgrado stappen wil doen ten gunste der handhaving van dcu vrede, bestaat bij vele Servische staats lieden de meening, dat men nu minstens 50,000 man naar de grens moet zenden om zoo Europa te overtuigen, dat wij er niet aan denken van onze rechtvaardige eischen af te zien. Londen, 25 Febr. De Times be richt uit Konstantinopel, dat Oostenrijk- Hongarijo heeft toegestemd in het sluiten van een handelsverdrag zonder de beperkin gen, voortvloeiende uit de capitulation, in acht te nemen. Londen, 25 Febr. De Chronicle bericht uit Weenen, dat te Ce-tinjo twee Oos tenrijkers, die vreedzaam wandelden, op straat door eene volksmenigte werden aan gevallen en, onder de bewering dat zij spion non waren, mishandeld werden tot dat de dood volgde. Neuzen, ooren en baard wer den van de lijken afgesneden en triomfan telijk vertoond. Londen, 25 Febr. De Times be richt uit PetersburgRifaat Pacha, de mi nister van buftenlandsche zaken van Tur kije, is hier aangekomen. Hij zal hier eeni ge dagen blijven. Van gezaghebbende zijde wordt bericht, dat Rusland afstand doet van evenveel jaarlijksche termijnen van de Turksche oorlogsschuld als noodig zijn om het bedrag to verkrijgen van de Turksche vordering op Bulgarije, en dat het de ver effening van de overblijvende termijnen zal toelaten. Varecnigde Staten. N e w-Y ork, 2 4 Febr. De Steel- corporation noteert stalen platen 1,30 dol lars per 100 pond en stalen staven 1.20 dol lars. De prijsvermindering bedraagt respec tievelijk 6 en 4 dollars. Deze daling in de prijzen werd heden gevolgd door de aankon diging van eene open markt in de lood- industrie. Eene dergelijke aankondiging in den koperhandel wordt ieder oogonblik ver wacht. Londen, 25 Febr. De Times be richt uit OttawaSir Shaughnessy beves tigt het bericht, dat de Canadian Pacific spoorwegmaatschappij een millioen pond sterling van de onlangs uitgegeven obliga tion ten laste van de Dominion heeft ge kocht. Chicago, 23 Febr. Voor rechter An derson, van Indianapolis, is het nieuwe pro ces begonnen in de bekende Standard Oilzaak. Do oorspronkelijke boete van 29 millioen dollars is door de hoogore instantie onge rechtvaardigd verklaard, ^p grond van deze beslissing zal de minimum boete, die kan worden opgelegd als de maatschappij in hot nieuwe proces schuldig wordt verklaard, 720,000 dollars bedragen. Canada. De Canadeesche regeering heeft een nieuw wetsontwerp betreffende de emigratie in gediend. De voorwaarden voor toelating van landverhuizors zijn verscherpt. Nog na drie jaren verblijf (nu twee jaar") zal een vreem deling uit het land gezet kunnen worden. Anarchisten worden geweerd. Venezuela. Caracas, 22 Febr. De Braziliaan- sche gezant, wedko de Fransche belangen vertegenwoordigt, verkreeg de intrekking van het verbanningsbesluit van Brun, di recteur der Fransche kabelmaatschappij in Venezuela. Allerlei. vMile. Irene Muza, eene Parijsche actri ce is Dinsdag 't slachtoffer geworden van een vreeselijk ongeluk. Zij liet zich door haar coiffeur behandelen, terwijl zij met eene vriendin aan hot praten was. De coiffeur waschte hare haren met een of ander vocht, toen eensklaps eenige droppels op de calori- fère spatten. Eene hooge vlam sloeg op en stak de kleeren en het haar van Mile. Muza lin, benevens de kleeren van den coiffeur in brand, zoodat beiden in een oogwenk met vlammen overdekt waren. De vriendin brandde zich hevig aan han den en armen, toen ze wilde helpen. Buren snelden toe, die spoedig de vlammen doof den. Maar beiden waren vreeselijk verbrand. Heel het hoofd, do hals en de schouders van de artiste waren nog slechts een enkele vree- selijke wonde. De genoesheeren, die haar verzorgen, verwachten elk oogenblik haar afsterven. Mile. Muza is 25 jaar oud en was op het oogenblik werkzaam aan het Antonie-theater. Livorno, 24 Febr. De Belgische stoomboot Kurland is aangevaren tegen de Engelsche stoomboot Osiris. De Osiris zonk; de bemanning is gered. Teneriffe, 24 Februari. Giste renavond kenterde een bark, waarin drie broeders, de Poolsche prinsen Casimir, Leon en Alexander Yapela, een tochtje de den door de baai. Prins Casimir verdronk. Guayaquil, (Ecuador), 24 Febr. Een over de hoofdlijn naar hot noorden ver trokken passagierstroin stortte, ton gevolge van eene verschuiving van rails, van oen honderd voet hoogen rots, dicht bij Rio- bamba. Vijf en twintig personen werden ge dood en veertig gewond. Lorient, 24 Febr. In den afgeloo- pen nacht is het dorp Botfaux door brand vernield. Belangrijke dingen van waarde kon don niot gered worden. De schade is aan zienlijk. Eene tachtigjarige vrouw is ver schrikkelijk verbrand. Kameroverzicht Tweede Kamer. Woensdag kwam aan de or de de reeds eenige jaren aanhangige motie-Duymaer van Twist en Van cle Velde, voor regeling bij de wet van de rechtspositie van den Indi- schen officier; een positie, welke tot dus ver bij Kon. besluit is geregeld. De heer Duymaer van Twist, de motie uitvoerig toelichtende, betoogde de noodzakelijkheid eener wettelijke regeling. De heer Van Deventer betwij feit sterk of wettelijke regeling van de rechts positie wel het juiste middel is om beweer de ontevredenheid weg te nemen. Ook uit het Nederlandsche officierenkorps werden klachten en niet in mindere mate, verno men. Dit blijkt uit de statistieken. De heor Thomson deelde in dit be zwaar niet en was voor wettelijke regeling, om zoodoende meer stabiliteit en rechtsze kerheid te verkrijgen. Spreker herinnerde daarbij o. a. aan de buitengewone bevorde ring van kapitein Chnstoffel, met voorbij gang van andere officieren. Minister Idenburg antwoordde. Hij wees op de groote vrijheid, die de grondwet omtrent wettelijke regelingen laat. Ook een regeling bij Kon. besluit is voldoende en het is onjuist om te zeggen, dat een wettelijke regeling staat boven een zoodanige. Spr. ontkent, dat de Indische officieren onrechtvaardiger of onwaardiger worden be handeld dan de Nederlandsche. Nooit zal de minister toegeven, dat de positie der In dische officieren minderwaardiger is dan die der Nederlandsche. Ware dat juist, dan zou voor alle bewoners van Indië hetzelfde gel den. Juist de onrechtvaardige behandeling van sommige officieren heeft geleid' tot eene wettelijke regeling bij Koninklijk besluit, den Raad van State gehoord. Dat de rechts zekerheid zou toenemen, indien de regeling in openbare behandeling werd vastgesteld, kan de minister evenmin toegeven. Aan ver keerde interpretatie staat men immers altijd bloot. De bevordering van kapitein Chnstoffel verdedigt Spr., al geeft hij toe, dat de wijze van bevordering eenigszins anders had kun nen geschieden. De behoefte, die de grond wet eischt, om te komen tot oen wettelijke regeling, is volgens den minister niet aan wezig. Wanneer men erxent, dat een wette lijke regeling boter is, dan zullen alle an dere ambtenaren ook om dat betere komen vragen, en dan komen we op een weg, waar voor spr. de verantwoordelijkheid niet kan dragen. Hij raadt aan de motie te verwerpen. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdag 11 uur. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 25 Februari bevat o. m. de volgende kon. be sluiten benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Lulea H. Burman benoemd tot rechter te 's Gravenhage mr. A. H. Dumosoh, rechter-plaatsvervanger al daar; benoemd tot lid der commissie van advies voor geschiedkundige publicatiën dr. Th. Bussemaker, hoogleeraar te Leiden, en mr. R. Fruin, rijksarchivaris te Middelburg; benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse bij de Weerbaarheidsvereeniging te Amsterdam H. Prinsen Geerligs benoemd voor 4 jaar tot assistent bij de Rijkslandbouwsohool te Wageningen dr. A. W. Nanninga, te Amsterdam; benoemd tot burgemeester van Oudshoorn W. L. ten Harmsen v. d. Beek; van Maars- sen en Maarsseveen S. I. Cambder van Noo- tenvan Staphorst A. van Wijngaarden op verzoek eervol ontslagen mr. F. J. Lisman als arrondissements-schoolopziener te Brielle; benoemd tot postdirecteur te Breda W. G. Kruseman, thans te Maastricht. op zijn verziek," eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van kantonreohter-plaatsvervan»- ger in het kanton Steenwijk, aan L. Offerhaus, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewe zen diensten; de bevoegdheid van apotheker verleend, aan H. B. Cayaux, eervol ontslagen dirigeerend apo theker le klasse van het Ned.-Ind. leger, te Wa geningen. H. M. deKoningin. Men meldt uit 's Gravenhage: Tot veler leedwezen is in de laatst verstre ken dagen weer waargenomen, dat in weer wil van alle dringende verzoeken en maat regelen, het publiek aiet wil nalaten Hare Majesteit de Koningin op Haar wandelingen lastig te vallen en hinderlijk te volgen. Castro. De correspondent te Parijs van de N. R. Ct. seint Aan de bureaux der Compagnie Trano- atlantique heeft men aan een redacteur van de Temps verklaard, dat Castro tot heden nog geen plaatsen besproken had op de boot voor La Guayra. Wel waren aanvankelijk hutten gevraagd voor Castro en zijn gevolg, maar deze order was ingetrokken. Min. Talmaen deArbeids- w e t. Naar men aan de N. R. Ct. meldt, heeft minister Taima zich gewend tot het Nederlandsche Verbond van Vakvereenigin- gen, met het verzoek, om hem van even- tueele aan- of opmerkingen op een ontwor pen algemeenen maatregel van bestuur ter uitvoering van art 4 der Arbeidswet mede- deeling te doen. Het bestuur heeft nu aan de bij het N. V. V. aangesloten organisaties verzocht, haar opmerkingen ter kennis van het dageiijksche bestuur van genoomd vak verbond te brengen, aangezien dit voorne mens is, deze opmerkingen, in één adres neergelegd, ter kennis van minister Talma te brengen. Pensioenregeling van commissarissen van politie. In verband met de daarover in de Eerste Kamer gevoerde beraadslagingen verneemt het Hbld., dat do minister van binnenland- sche zaken zich tot de belanghebbenden heeft gewend mot het verzoeqk om inlichtin gen omtrent de pensioenen van commissa rissen van politie, waaraan, gelijk men weet-, thans elke regeling ontbreekt. Herziening der pensioen wetten. Het algemeen bestuur der Pen sioen vereeniging" heeft, ten vervolge op een vroeger reeds godiaan verzoek, zich opnieuw geweid tot den minister van Financiën met het verzoek in verband oók met het geen de minister van Justitie van 27 Nov. 11. in do Tweede Kamer gesproken heeft om te willen bevorderen, dat een herziening der Pensioenwetten zoo spoedig mogelijk worde ter hand genomen. Toen dr. Kuyper gistermiddag de ver gaderzaal van de Tweede Kamer binnentrad, struikelde hij over een der trapjes bij den voorzitterszetel, ten gevolge waarvan hij viel. Verschillende leden, waaronder de voor zitter van de Kamer, snelden toe, om dr. Kuyper op te heffen Hij had zich, naar het schijnt, niot bozeerd. Kamerverkiezingen. Blijkens een ingezonden stuk in de Zaanlandsche Courant'is voor het kiesdis trict Zaandam naast den nog aan te wijzen gemeenschappelijken candidaat der liberalen ne vrijzinnig-democraten (uit het grostal mr. Borgesius, mr. Van Tienen en dr. Bos) een tweede vrijzinnige gesteld, n.l. de heer J. C. H. G. van Deun, (vrijz.-dem.), gep. officier, wonende te Watergraafsmeer, die wordt aangediend als bijzondere verdediger van de belangen der hengelaars, vergun ningshouders, postbeambten en klerken enz. - Mr. van Styrum heeft aanvaard de Kamer-candidatuur voor Haarlem, hem aan geboden door een comité van vrije liberalen. De correspondent van het Hbld. te Haar lem schrijft: Het besluit van mr. J. H. Thiel, nu ten tweeden male en dus zeker definitief genomen, om geen candidatuur voor het dis trict Haarlem te aanvaarden, heeft zonder twijfel de kansen voor herkiezing van het zittende lid, jhr. mr. F. W. van Styrum, belangrijk vergroot. Immers, wanneer de vrijzinnig-democraten en het Werklieden verbond mr. Thiel hadden kunnen stellen, dan zou hoogstwaarschijnlijk de Liberale Unie dezen candidaat hebben overgenomen en jhr. van Styrum alleen de stemmen van de vrij-liberalen hebben verkregen, welke groep alleen, hem, naar gemeend wordt, niet in herstemming zou hebben kunnen brengen. Wel wordt op dit oogenblik, nu mr. Thiel de candidatuur heeft afgewezen, de naam van den voorzitter der liberale Unie, den heer J. L E. I. Breda Kleijnenberg, ge noemd, maar ook deze zal daartoe niet be reid worden gevonden en een derde, die in Haarlem de candidaat van vrijz.-dem. en Unie-liberalen zou kunnen wezen, schijnt op dit oogenblik in de stad zelf niet te vin den. Men zal dus waarschijnlijk een niet-Haar- lemmer moeten stellen, want dat de vrijz.- dem. den heer van Styrum onder deze om standigheden zouden steunen is niet denk baar zelfs de Unie-liberalen zullen daar voor niet te vinden zijn, zoowel wegens het verschil van politiek inzicht, als om rede nen van tactiek. De candidaat namelijk van de gecombineerde rechtsche partijen, jhr. mr. Frank K. van Lennep, heeft alleen kans op verkiezing bij eerste stemming, bij her stemming verliest hij het, meent men, zeker tegen den linkschen candidaat, zoodat het voor de linksche groepen zaak is, dat zij elk een candidaat stellen, opdat hun kiezers in zoo groot mogelijk aantal opkomen, waar door de meerderheid bij eerste stemming moeilijk zal zijn te behalen. Wie dan met den rechtschen candidaat in herstemming komt, zal moeten blijken, maar het zittende lid heeft in elk geval een goede kans. Te meer, omdat zijn vrienden eindelijk in 't geweer komen. Dezer dagen hielden zij een voorloopige bijeenkomst en men is zeer benieuwd te weten, of daaruit alleen een tijdelijk verkiezingscomité zal worden ge boren, dan wel of er dezen keer een vrij- liberale kiesvereeniging zal ontstaan, waar over in Haarlem al lang wordt gesproken, maar die tot dusver achterwege is gebleven, omdat een leider ontbrak. In elk geval zal in Haarlem de strijd weer heet worden. Het kiezerscorps van rechts moet belangrijk uitgebreid zijn en aan die zijde is men dan ook vol goeden moed op den uitslag Wil men van links Haarlem niet verliezen, dan zullen ook van dien kant alle krachten moeten worden in gespannen. Mr. M. Mendels te Utrecht heeft zich be reid verklaard de hem van Marxistische zijde aangeboden candidatuur in Rotterdam IV te aanvaarden. Het pantserdekschip „Friesland", commandant de kapitein ter zee W. J. Cohen Stuart, is gisterenmorgen van Curasao te Nieuwediep binnengekomen. De heer H. M. Neeb, officier van gezondheid le klasse van het Oost-Indische leger, met verlof hier te lande, heeft het diploma van „Médecin colonial" aan de universiteit te Bordeaux verworven. Henri Polak en de vakbe weging. De reden, waarom de heer Henri Polak, voorzitter "van het bondsbestuur van den A. N. D. B. zijn ontslag nam als voor zitter van het dagelijksch bestuur van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen, is, naar aan de Tel. van betrouwbare zijde wordt medegedeeld, deze, dat hij m laatstgenoem de kwaliteit van tijd tot tijd in relatie had te komen met het dagelijksch bestuur van de 8. D. A. P. en deze aanraking voor het vervolg wenscht te vermijden, sedert het congres te Deventer. De heer Polak blijft aan als voorzitter van den A. N. D. B., om dat voor hem in die functie bovenbedoeld bezwaar niet bestaat. Te Heemstede is Dinsdag in den ouderdom van 75 jaren overleden jhr. J. B. van Merlen, oud-ritmeester der cavallerie. Patrimonium. Dinsdagmorgen werd de discussie voort gezet over de punten van het verkiezings- program. 1. Patrimonium vraagt dat de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ziekte, on gevallen. invaliditeit en ouderdom, door de wet wordt geregeld (met dien verstande dat die verzekering den geheelen arbeidsstand omvat) dat bij do regeling der verzekering zoo veel mogelijk op medewerking der betrokke nen worde gerekend dat de Regeering niet alleen bij de wet tot verzekering verplichtemaar deze ook door financieelen steun mogelijk make, en dat tot zoolang wettelijke verzekering den ouden van dagen nog niet ten goede kan komen, tijdelijke maatregelen genomen worden om in hun verzorging te voorzien. 2. Ter bescherming van onzen nationalen arbeid, vraagt Patrimonium belemmerende bepalingen voor den invoer van bewerkte artikelen uit het buitenland. 3. Ter bevordering van Zondagsrust vraagt Patrimonium herziening van de Zondagswet opdat alle niet noodzakelijke arbeid op Zon dag worde geweerd. 4. Ter wille van de volkshuisvesting en de belangen van de landarbeiders, vraagt Pa trimonium uitbreiding van het onteige- ningsrecht, ter verkrijging van grond, door de gemeenten in erfpacht uit te geven. 5. Patrimonium vraagt een zoodanige uit breiding van het kiesrecht, dat het verleend wordt aan gezinshoofden en daarmede gelijk- gestelden, zoodat hierdoor aan den arbeiders stand in zijn geheel het kiesrecht kome. De afd. Amsterdam wilde de verzekering vooropstellen. Wanneer de politieke partijen het kiesrecht vooropzetten wat geen geld kost heeft men kans op mislukking, want rechts kan het huismanskiesrecht nooit in de Grondwet krijgen, en links nooit het algemeen kiesrecht. De voorzitter was het eens, dat de ver zekering vóór moet gaan, zij het ook op an dere gronden dan Amsterdam. Wij moeten ook wat vertrouwen hebben in de politieke partijen. Delft wil dat de candidaten voor de Ka mer vooral op het punt van verzekering goed aan den tand zullen worden gevoeld. Goes meent, dat verplichte verzekering is anti-nationaal. Bij de verdediging van de formuleering van de verzekeringsparagraaf, deed de voor zitter opmerken, dat omdat het in Duitsch land beschouwd wordt als een eerste plicht om zijn vaderland te verdedigen, dit nog niet beteekent dat diezelfde verplichting daarom in Nederland anti-nationaal zou zijn. Amsterdam (de heer Bakker) wil de for muleering van punt II verscherpen. Een andere afgevaardigde van deze afdee- ling (de heer Van Muyden) dringt aan op het vragen van uitvoerpremiën naast invoer rechten hij betoogt het belang van uitvoer premiën speciaal voor de scheepsbouwindus- trie, wil deze de concurrentie tegen het bui tenland kunnen volhouden. Assen vindt in paragr. II de uitdrukking „belemmerende bepalingen" te zwak. De voorzitter, de sprekers beantwoorden de, wees op de voorzichtigheid, die in dezen past met het oog op reprcssaille van het bui tenland. Gewezen werd op den maatregel, die door Duitschland wordt genomen om den bouw van Rijnschepen in Nederland tegen te gaan, nl. om in Duitschland niet te repareeren schepen, die in Nederland zijn gebouwd. Amsterdam (de heer Van Muyden) zette uitvoerig uiteen, dat aan het departement van koloniën, niettegenstaande door den voorzitter werd medegedeeld, dat de binnen- landsche nijverheid daar de voorkeur geniet, mits zij niet meer den 6 a 10 pet. duurder is dan de buftenlandsche, dikwijls bij onder - handsche aanbesteding bestellingen naar het buitenland gaan. Ook bij de gemeenten ziet men hetzelfde verschijnsel. Amsterdam gunt den bouw van den grootsten gashouder aan het buitenland. Daarom moet niet slechts gevraagd worden om belemmerende bepalin gen, maar ook om steun van onze eigen nij verheid Amsterdam (de heer Bakker) kwam op te gen hetgeen door den voorzitter was gezegd omtrent den maatregel van Duitschland tegen den bouw van Rijnschepen in Neder land. Wanneer onze voorouders in vroegere eeuwen zoo hadden geredeneerd, zou er van onze vrijheid niet veel zijn terecht gekomen. Als de regeering onze nijverheid vooruit wil brengen moet zij niet alleen komen met in voerrechten doch ook met een goede oplei ding van arbeiders, technici en ingenieurs, met een goede leerlingregeling. Rijswijk komt op tegen de vergelijking met Amerika. Daar is een hoog tarief voor bewerkte artikelen. Daar kunnen de arbei ders werken met energie, onder geperfectio neerde, opgewekte bedrijfstoestandenhier leven zij hun gelieele leven in den druk. De voorzitter deed opmerken, dat men niet altijd eischen mag, dat de regeering de eigen nijverheid voortrekt. Dat bijv. de minister van marine nieuwe torpedojagers in ons land liet bouwen, is wel verklaarbaar. Wat de invoerrechten betreft, veranderen de inzichten ook wel eens. Zoo vToeg men in 1897 rechten voor granen. Thans denkt niemand daar meer aan. De boeren hebben thans hun toevlucht tot andere middelen ge nomen. Aangenomen werd met groote meer dier heid een voorstel van Amsterdam om het slot van punt 2 te lezen aldus: „vraagt Patrimonium zoodanige belemmerende bepa lingen voor den invoer van bewerkte arti kelen uit het buitenland, dat de Nederland sche industrie het hoofd kan bieden aan de büitenlandsche. Punt 3 word zonder discussie aangenomen. In den loop der discussis over punt 4 wezen verschillende sprekers op de wensche- lijkheid van klein grondbezit. De afd. Klundert wilde, dat de Staats- gronden slechts in kleine stukken zouden worden verpacht. De afd. Rinsumageest vestigde de aan dacht op 't belang van kolonisatie der nog onontgonnen grondende landman heeft vóór alles behoefte aan ruimte. Ambt-Almelo wilde beperking van den aankoop van landerijen in het belang van het klein-grondbezit. De voorzitter verdedigde de formuleering van punt 4. Ruimte moet gemaakt worden zoowel in de steden ais op het platteland, vooral in de kleistreken, waar de kleine man thans niet aan het lapje grond, dat zoo noodig is voor zijn bestaan, kan toekomen. Geijverd moet worden niet naar klein to grondbezit, dat reeds na een geslacht ver. 5f dwijnt, doch naar klein grondgebruik dooi st uitgifte in erfpacht. 8pr. is voor een goed is pnchtcontract, ook al wordt het voorgesteld yj door de soc.-democraten. Ook zal, wanneer de Zuiderzee eens ge heel of gedeeltelijk zal worden drooggelegd, de grond niet moeten worden verkocht dooi den Staat, doch in erfpacht moeten worden a uitgegeven. Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze wordt door den voorzitter medegedeeld, dat de heer A. Zijlstra heeft bericht, zijn benoeming tot hoofdbestuurder niet te kunnen aannemen. Bij stemming wordt het program punt voor punt met algemeene stemmen goed-i gekeurd. Door den heer Grondijs wordt medege deeld, dat de commissie voor het werkloo- zenvraagstuk niet- met haar rapport gereed is gekomen. De commissie wordt diligent verklaard. Hierna komen aan de orde de voorstellen der af deelingen. De Friesche Prov. Bond stelt voorHet Verbond spreke zich uit voor het weder in voeren van de doodstraf. Besloten wordt, de zaak over te laten aan de prudentie van het Bondsbestuur. Leiden stelt voorHet Bondsbestuur dringe er bij de regeering op aan om, even als thans met de bakkersbedrijven de rege ling van den arbeidstijd successievelijk tot de andere bedrijven uit te strekken. De voorzitter bespreekt verscheidene mo ties en gewijzigde voorstellen. Hij wijst er op dat een voorontwerp-Bakkerswet is ge publiceerd, en dat het wetsontwerp dezer dagen aan de Staten-Generaal zal worden ingezonden. Daarop slaat dus de gewijzigde motie- Van der Molen, waarbij uit het voorstel-- Leiden geschrapt worden de woorden „even als thans met de bakkersbedrijven" die door het Bondsbestuur wordt overgenomen, nadat de andere voorstellen zijn ingetrokken. De bestuursverkiezing heeft tot uitslag, dat b.j tweede vrije stemming als bestuurs lid gekozen wordt de heer J. Huizinga, burgemeester van Axel, die de benoeming aanvaardt. Een voorstel-AmsterdamDe bondsverga dering drage het B. B. op, dij de Regeoring aan te dringen op wettelijke regeling van het leerlingwezen, wordt zonder discussie goedgekeurd. Hillesluis-Feijenoord stelt voorPatri monium wende ernstige pogingen aan om te verkrijgen een tweede sociaal congres, waar op in hoofdzaak moet worden behandeld: i organisatie van den arbeid. Zonder stemming wordt hiertoe besloten. De afdAmsterdam stelt voor De Bondsvergadering betuige haai* sympa thie met het pogen van de Vereeniging van Voorzitters en Secretarissen der Kamers van Arbeid in Nederland, welke een commissie verzocht en opdroeg om de reorganisatie der Kamers van Arbeid voor te bereiden. Aan genomen. Na afdoening van eenige huishoudelijke zaken wordt de vergadering gesloten. De scheuring in de S. D. A. P. Het Hbld. verneemt nog de volgende bijzonderhedenDe ^ufdeeling Amsterdam II der S. D. A. P. stelde Dinsdagavond den heer JOudegeest candidaat voor de Kamer tegenover mr. Mendels, die eerst candidaat gesteld was. Deze afdeeling besloot tevens met een kleine meerderheid van stemmen bij het refe rendum voor de voorstellen van het partij bestuur (ook voor het royement) te stem men. In de afdeeling III, die binnenkort ver gadert, zullen eenige leden voorstellen in dienen om de heeren Wijnkoop en Ceton dadelijk te schorsen als bestuurders van deze afdeeling, op grond dat de oprichting der nieuwe partij, nog vóór dat het referendum had gesproken, een onorganisatorische daad is. zOp de Dinsdag avond gehouden vergade ring van de Federatie Amsterdam van de 8. D. A. P. waren de Marxistische bestuurs leden niet aanwezig, omdat zij zich met de Deventersche besluiten niet kunnen vereeni gen. Te Rotterdam is j.l. Dinsdagavond een vergadering gehouden van een vijftig tal leden der 8. D. A. P. ter bespreking van de houding, die zij na het Deventer Congres-besluit hadden aan te nemen. De aanwezigen vonden, waar het congres reeds het royement der redacteuren van De Tribune uitgesproken heeft, geen enkel motief aanwezig, om nog aan het referen dum deel te nemen. Integendeel zou dit, naar meu meende, slechts oponthoud voor de te voeren actie be teekenen. Men besloot zich en bloc af te scheiden van de 8. D. A. P. en een nieuwe organisatie op te rich ten, die een afdeeling zal worden der eer lang te constituteeren partij. Met algemee ne stemmen is besloten aan het eerste con gres dier nieuwe partij voor te stellen, in Rotterdam IV mr. M. Mendels candidaat te stellen voor de Tweede Kamer. Het bestuur der nieuwe vereeniging is samengesteld uit vijf leden. Ten slotte is besloten, dat alle besluiten vernietigd zul len zijn, indien het referendum het roye ment niet bekrachtigt Ter zake van de quaestie, die in de „In ternationale" kan ontstaan als gevolg van de splitsing der Nederlandsche 8. D. A. P. in twee partijen, blijkt het Hbld. niet juist to zijn ingelicht. Immers deelt men aan het blad nader van bevoegde zijde mede, dat uit elk land wel twee partijen op het intern, congres kunnen worden toegelaten. De toelating zelf desnoods na oppo sitie van de oudste partij dreigt derhalve niet tot verwikkelingen te zullen leiden, maar voor de hand ligt, dat de principieele geschillen ter zake van de taktiek der soc.- democratie naar de internationale bijeen komst zullen worden overgebracht. De woordvoerders der Marxisten en revisionis ten zullen natuurlijk elk voor eigen stand punt pleiten en de „Internationale" zal toch niet aan het uitspreken van een mee ning kunnen ontkomen. Of het in verband met het oog hierop te vreezen moeilijkheden 9taat, valt niet te be-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2