ST. 254. fierste JSlad. Zaterdag 6 Maart 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. De Motorboot. 7"' JuarjtaiijK. MHERSFOORTSGH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per S maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post1.00. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant versohynt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Adverteutiönmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bjj de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents by vooruitbetaling. Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedryf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bp abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. Oproeping in w er kei ijken dienst. De Burgemeester der gemeente Amersfoort. Gelezen eene missive van den heer Burge meester van Rotterdam van den 4. Maart j.l. no. 293/195 M. Z., houdende mededeelimg, dat, blijkens bericht van den. heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Hollandde mili cien-verlofganger der gemeente Rotterdam der fichting 1906, KRAS, CAREL ANTOMUS. krachtens art. 131 der Militiewet 1901, wegens het niet. overeenkomstig art 130 dier wet voor tien Militie-Commissaris verschijnen, voor den tijd van zes weken in werkelijken dienst moet komen. Brengt ter kennis van genoemden verlofganger dat op den dag van opkomst- onder de wapenen het aan hem verleend' verlof wordt- ingetrokken en dat hij zich. voorzien van zijn. zakboekje, ver lofpas en al de in zijn bezit zijnde voorwerpen van kleeding en uitrusting, op Maandag den 2 2. Maart 1909. des namiddags voor 4 uur, moet aanmelden bij het 4e regiment vesting artillerie, in garnizoen te Willemstaddat hjj zich in geen geval zal kunnen beroepen op liet niet-ontrangen eener bijzondere oproeping, maar dat deze kennisgeving, wélke uitsluitend dient als rechtsgeldig Ibewijs dat de oproeping behoorlijk is geschied, hem bij niet-verschijning ter opkomst ondier de wapenen in verzuim stelt. Amersfoort. 5 Maart 1909. De Burgemeester voornoemd. WCLITIERS. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op artikel 37 der Drankwet Brengen ter openbare -kennis; 1. dat bij hen is ingediend een verzoekschrift om verlof tot verkoop van alooholhoudenden dra-nik, andéren dan sterken drank, voor ge bruik ter plaatse van verkoop door Peter de Vente, in het voorvertrek van het perceel Soes- terweg no. 115 alhier 2. dat- binnen twee weken na deze bekendma king ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bez-wareirh bij Burgemeester en Wet houders kan -inbrengen. Amersfoort, den 5. Maart 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Do Secretaris, De Burgemeester. J. G. STENFERT KROESE. WCLJTIERS. Politiek Overzicht. Vermindering ran hei Servische gevaar. De tegenstrijdige berichten, die in de laatste dagen uit Belgrado zijn gekomen, duiden aan, dat de Servische regeering een harden strijd met zich zelve heeft gevoerd. Op de tijding, dat Servië den vriendschap- pelijken raad van Rusland in dien zin zou beantwoorden, dat het de eindbeslissing over zijne aanspraken op eene gebiedscumpensal .e overlaat aan de groote mogendheden, vo!g- de bet bericht, dat de Servische ministerraad de vertoogen van de groote mogendheden met een categorisch Neen! had beantwoord. Daarop volgde weer een derde bericht, dnt de Servische regeering niet beslist volhard de bij hare bekende eischen en evenmin zo voor goed had prijs gegeven, maar dat de waarheid in het midden tusschen deze bedde lezingen lag. De voor 't oogenblik laatste lezing is nu, dat door de Servische regeering een concept is opgesteld van het antwoord, dat zij aan de Russische regeering wil geven op de bood schap, die deze haar door den Russischen gezant te Belgrado heeft laten brengen. Dat concept is aan de Rusische regeering mede gedeeld en zal door een definitieven tekst vervangen worden, als deze haar oordeel er over heeft gezegd, hetgeen echter niet be let. dat het concept alvast aan sommige vreemde kabinet-ten is medegedeeld. Van het door de Fransche regeering ontvangen exem plaar is een overzicht van den inhoud door Havas bekend gemaakt Dat is eene tamelijk zonderlinge wijze van doen, die niet toelaat stellige conclusion te trekken omtrent den loop, dien het Oostenrijksch-Servische cou flict nu verder zal nemen Het ontbreekt voor 't oogenblik nog aan betrouwbaar mate riaal om dat te kunnen beoordeelen. Het beeld ontwikkelt zich nog in de donkere ka nier der diplomatie. Eerst wanneer het aan het volle daglicht komt, zal men kunnen zien welke vlekken het nog vertoont. Onder de telegrammen is reeds iets mede gedeeld over den inhoud van het Servische concept-antwoord Vollediger is de mededee- lmg, die de Temps er van bevat Die komt hierop neerServië begint met te verkla ren, dat de inlijving van Bosnië en Herze- gewina geen Oostenrijksch-Servisch conflict in 'i leven kon roepen en dat ook niet heeft gedaan. Het voegt er bij, dat zijne diplo matieke betrekkingen met de monarchie Oos- tenrijk-Hongarije correct gebleven zijn. De Servische regeering is van meening, dat, als naar het oordeel van de mogendheden de Oostenrijksch-Turksche overeenkomst vol doende is om de kwestie te regelen, die dooi de inlijving van Bosnië is ontstaan, het van zijn kant niets te zeggen heeft. Wanneer daar entegen de mogendheden meenen, dat deze inlijving door de verandering, die zij ge bracht heeft in de bepalingen van 't Berlijn- sclie verdrag, eene internationale onderhan- dedelin gnoodig maakt, dan legt Servië zich bij bühne wijsheid neer Daarbij merkt Ser vië ten slotte op, dat het aan Oostenrijk vol strekt geen concessie vraagt, noch van po- litieken, noch van economischen aard ,.Des Pudels Kern" in dit- antwoord is, dat het op handige wijze, niet met ronde v.oorden, maar zijdelings, verzet aanteekent tegen de van Oostenrijksche zijde verkon digde opvatting, dat het geschil tusschen Oostenrijk en Servië enkel deze beide staten makt. Het Fremdenblatt heeft gezegd, klaar blijkelijk als orgaan van het departement van buitenlandsche zaken: „Eene interven- tin van derden zou reeds hierom uitgesloten iijn, omdat zij over geenerlei recht beschik ken, waarop zij zich zouden kunnen beroe pen om aldus op te treden. De monarchie kan in geen geval tot concessiën gedwongen worden, die zij niet gezind of niet in staat i* te geven". Daartegenover merkt de Ser vische regeering op, dat zij in Weenen niet .1» kwestie van de inlijving van Bosnië heeft te behandelen en aan Oostenrijk niets te vragen heeft, want dit is geen kwestie tus schen Oostenrijk en Servië, maar eene Euro- peesche kwestie. Voor de handigheid, waar van dit antwoord getuigt, heeft de Temps een woord van onverholen lof. Als indruk, dien deze stap te Weenen heeft gemaakt, werd den correspondent van de Frankf. Ztg. aan het departement van bui tenlandsche zaken dit medegedeeld „Wij bezitten nog niet den tekst van de Servische nota en van dezen tekst zal het af hangen, of wij de laatste verklaring ook slechts moeten houden voor een deel van de t»"ii dusver in acht genomen uitstel-taktiek, waartoe wij ons in geen geval laten vinden, dan wel of er kan worden gesproken van eene ernstige toenadering tot ons standpunt, die wij zouden beantwoorden met terstond <le onderhandelingen over economische afspra ken aan te knoopen. Natuurlijk verwachten v.i? eerst nog eene directe mededeeling. Juist na de ervaringen van de laatste dagen ech ter zal het verstandig zijn, het eind-resul- iaat vun de onderhandelingen af te wachten, voordat men over den toestand in het ge heel oordeelt. Vast staat tot dusver slechts dit Wanneer liet gevaar voor den vrede werkelijk is weggenomen, dan is dat alleen .«i geval, dank zij de onwrikbare eensge zindheid van de Duitse} en de Oosten- rijksch-Hongaarsche diplomatie, die alle be moeiingen om ze uit elkaar te manoeuvree ren, koelbloedig weerstaan hebben". België. BrusseJ, 8 Maart De Kamer nam met 76 tegen 75 stemmen het voorstel aan tot benoeming vaa een enquête-commissie inzake de resultaten van het vrijwilliger - schap. Engeland. Londen, 5 Maart. Koning Edward is heden voormiddag om 9.40 naar Parijs vertrokken P a r ij s 5 Maart. De Koning van Engeland is hier om half zes des avonds aan gekomen. Londen, 5 Maart. Het Lagerhuis heeft met 141 tegen 108 stemmen besloten over te gaan tot de tweede lezing van het door den liberaal Dobson ingediende wets ontwerp, waarbij wordt bepaald, dat van einde April tot het laatst van September de openbare tijd een uur vooruitgezet zal wor den, vergeleken bij den Greenwichtijd. De maatregel is bekend onder den naam de „daylight saving bill" en heeft ten doel aan het volk in den zomer meer tijd te geven tot ontspanning gedurende de uren, dat de zon schijnt. Er bestaat weinig kans, dat het ontwerp in deze zitting wet zal worden. Oostenrijk-Hongarije. Budapest, 4 Maart. De minister raad heeft besloten in de bankkwestie zich op het standpunt te stellen, dat de regee ring in den loop van hare besprekingen met de Oostenrijksche regeering geene in menging van de zijde der Kamer van afge vaardigden kan toelaten. De regeering zal zooveel mogelijk spoed zetten actiter die be sprekingen, maar men behoort haar tijd te laten om die ten einde te brengen. Tot dat tijdstip moet de Kamer niet het rapport- van hare bonkcommissie ,in behandeling nemen. Het groote hoogverraadprooes, dat nu in Agram begonnen is, heeft in Kroatië reeds maanden lang de gemoederen opgewonden. Tegen 53 Serven, onder wie alle standen vertegenwoordigd zijn, is de aanklacht we gens hoogverraad ingediend. Het hoogver raad moet hierdoor zijn begaan, dat de be klaagden in directe en indirecte verbinding met de politieke organisatie van het Slavi sche zuiden in Belgrado hebben gestaan, die de gedachte voorstaat- van een Groot-Ser visch rijkzij wil Kroatië, Slavonic en Dalmatie uit het kader van de Oostenrijksche monarchie losmaken en bij liet koninkrijk Servië inlijven. Aan de beklaagden wordt ten laste gelegd, dat zij hebben gestreefd naai- eene gewelddadige losscheuring van de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie en dat er slechts eene uitwendige aanleiding noo- dig was om een toestand te doen ontstaan, waarbij niet meer het gerecht maar de ge wapende macht beslist. Het aanhangig maken van dit proces staat in verband met het- verschijnen van eene brochure onder den titel „Finale" van de dagbladschrijver Naatiséh. Deze is bestemd de eerste getuige a charge te zijn, ma<ar was bij de oproeping van de getuigen niet aan wezig. De binnenlandsche partijstrijd in Kroatië staat ook met dit proces in verband. De Kroatische partij, die met de Serven samengaat en bij hen steun zoekt, heeft in den Hongaarschen rijksdag reeds meermalen protesten en interpellatiën ingediend tegen het voeren van dit proces. Daarentegen tracht eene andere partij, naar haren leider de Starcewitsch-partij geheeten, die hevig •tegen de Serven gekant is, uit dit hoogver- raadsproces politieke munt te slaan Er zijn niet minder dan 600 getuigen ge el agvaard, waaronder 250 door het 0. M. Met de door de verdediging gedagvaarde ge tuigen a décharge maakte het gerechtshof korte wetten; zij werden allen afgewezen. Niettemin wordt verwacht, dat het proces een paar maanden zal duren. Van de 25 ver dedigers, die de beklaagden hebben geko zen, zijn drie afgewezen omdat zij zelf onder verdenking van hoogverraad staan. Rusland. Petersburg, 5 Maart. Bij de be handeling van de begrooting verklaarde de minister van financiën Kokowzow, dat het verwijt, als zou de regeering aan de eischen van ontwikkeling en beschaving geen vol doende aandacht wijden, ongegrond was. De uitgaven voor de landsverdediging kunnen i ivt verminderd worden, maar desniettemin zijn de uitgaven voor kunst, wetenschap, volksontwikkeling, posterijen en telegrafie voortdurend gestegen. Verder zeide hij, dat Rusland blijven moet bij den tegenwoordigen gouden stand aard. De financieele toestand is nu even vast als voor den oorlog en de binnenlandsche on lusten. Bulgarije. B u k a r e s t, 4 Maart. Koning Fer dinand van Bulgarije is heden avond hier aangekomen. Hij werd aan het station ont vangen door Koning Carol, wiens gast hij is. Morgen vertrekt hij van Bukarest naar Bel grado. De behandeling van vorst Ferdinand van Bulgarije als Czaar tijdens zijn bezoek in Petersburg heeft, volgens de verhalen in de diplomatieke kringen van de Russische hoofd stad, vele moeielijkheden ten gevolge van ranggeschillen veroorzaakt. Die waren slechts hierdoor op te lossen, dat vorst Ferdinand bij sommige gelegenheden in 't geheel niet ersc heenbij anderen heeft hij moeten achterstaan bij de vertegenwoordigers van vorstelijken bloede van eenige groote mo- gendheden. Waar dit niet het geval was, zooals bij de rouwplechtighcid in de kerk, j heeft de Engelsche gezant Nicholaas uit drukkelijk een schriftelijk protest bij den minister van buitenlandsche zaken ïnge- I dieii'd, inhoudende dat door de behandeling van vorst Ferdinand als souverein de vol- j kenxechlelijke stelling van den vorst en van Bulgarije niet mocht worden gepreju- j dicieerd. De Balkancrisis. j Weenen, 5 Maart. De Zeit ver- 1 neemt uit wel ingelichte bron, dat Oosten rijk zijne toerustingen heeft voltooid. Het leger beschikt over 1968 veldkanonnen van de nieuwste constructie en over 2800 draag bare mitrailleuses, een cijfer waarin het Oos tenrijksche leger alle andere legers overtreft. De toerustingen hebben tot dusver 160 millioen kronen gekost en met iederen ver deren dag komen daar nog 130,000 kronen bij B e 1' 1 ij n, 5 Maart. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung komt op tegen de op vatting dat Oostenrijk-Hongarije tegenover Servië een onverzoenlijke houding aanneemt. De eisch van Oostenrijk-Hongarije om over concessies op economisch gebied rechtstreeks met Servië te on der har del en, is zeer be grijpelijk. Tegen dit verlangen dut Oosten rijk Hongarije te kennen gaf toen hot Ser vië als gevolmachtigde toeliet kan niemand iets inbrengen die de vreedzame en billijke bijlegging der geschillen ernstig wenscht. De poging tot vreesaanjaging en vernedering van Oostenrijk-Hongarije moest bij voorbaat reeds op de afwijzing der door Duitschland ondersteunde dubbel-monarcliie schipbreuk lijden Budapest, 4 Maart. De Magyar Orszag bevat eeri telegram uit Belgrado, berichtende, dat de voorzitter van het co mité voor de nationale verdediging heeft verklaard, dat als kroonprins George de oor logszuchtige beweging liet ophouden en als het Oostenrijksch-Servische geschil in den minne geschikt was. Koning Peter terstond daarna afstand zou doen van den troon ten gunste van zijn zoon. Het blad voegt hier aan toe, dat de prins beloofd 'heeft de bevol king rustiger te stemmen. Weenen, 5 Maart. Uit Belgrado wordt bericht, dat men in de diplomatieke kringen van oordeel is, dat in het antwoord van Servië is opgesloten het prijsgeven van gebiedscompensatiën In parlementaire kringen zegt men, dat het volstrekt onmogelijk is, dat Servië zijne eischen laat varende regeering zou daar door eene daad van hoogverraad begaan. Het Engelsche bericht, dat officieel is me degedeeld, dat Servië van zijne eischen af ziet, wordt beschouwd als eene uitlegging van liet antwoord van Servië, die bezijden de waarheid is. Weenen, 5 Maart. Ofschoon in de telegrammen uit Belgrado wordt gezegd, dat men in de Servische parlementaire kringen gelooft, dat de regeering hare eischen hand haaft, zijn de diplomatieke kringen te Wee nen van meening, dat Servië die eischen werkelijk heeft laten vallen. Alleen moet de regeering rekening liouden met de opge zweepte openbare meening en dus vermij den al te plotseling in te binden. Uit Belgrado wordt aan het Neue Wiener Abenthlatt geseind In een ».e Nisch gehou den vergadering, da'e door een honderdtal offi cieren werd bijgewoond, werd verklaard, dat als Servië onder den druk der mogendheden den eisch van een strook gronds in Bosnië moet laten varen, er eene compensatie ge zocht* moet worden in het Sandjak Novi- bazar. Belgrado, 5 Maart. Het bericht van de Weener bladen, dat de Servische re- 1 geering besloten zou zijn af te zien van elke gebiedscompensatie en ook van den eisch van autonomie voor Bosnië en dat zij bereid zou zijn de oorlogstoerustingen af te gelas- ten als Oostenrijk hetzelfde deed, heeft in 1 Belgrado groote ontroering verwekt. Ofschoon Naar het Engthch VAN C. N. EN W. M. WILLIAMSON. „En is het daarmede afgloopen?" vroeg tante Fay, die altijd alles precies moest weten. „O! nog lang niet. Daarna begint pas het derde gedeelte van het diner en iedereen is verplicht er van te eten, zelfs zij wier srtoelen van de pyramiden van tafeltjes ge vallen zijn en wier hoofd en beenderen dien tengevolge pijnlijk werden. Tegen het aan breken van den dageraad zullen zij, die zich het best hielden, een rit door de omliggende streek doen." „Ik begin nu 'te begrijpen," zeide Starr, „hoe uwe landgenooten de Spanjaarden uit putten. Groote hemel! gijlieden zoudt de rots van Gibraltar aan het wankelen bren gen." „Als wij Hollanders iets beginnen, dan doen wij gewoonlijk ona best het te voleindi gen," gaf ik ten antwoord. „Dat doen wij Amerikanen ook," merkte Miss Van Bnren op. „Ik zou weieens willen weten, wie van beiden zou winnen, als de doeleinden tegen strijdig waren?" verstoutte ik mij te zeggen. „Ik zou wedden op Amerika," verzeker de zij. „Ik wed niet," antwoordde ik met al den nadruk, dien ik op mijne woorden durfde leggen, al was hij misschien nog niet vol doende om den indruk uit te roeien slechts vier en twintig uur te voren door haar ont vangen. Aldus eindigde de les van den eersten dag. Het is geen gemakkelijke les voor mij ge weest. Maar ik heb er geen oogenblik spijt van. HOOFDSTUK XIII. „Luister eens," zeide de schilder, na den gékste van de historie is dat ik het haar aan bood. Ik verbeeldde mij op dat oogenblik heusch dat het mij plezier zou doen als het dier het droeg. En zij heeft een reistascli met een gouden garnituur er in. Ik schonk haar die, in de verbeelding haar dat schul dig te wezen als mijn tijdelijke bloedverwan te. Lieve hemel, waar moet dit op uitloo- pen? Het zal niet eindigen met Katwijk en den Rijn. Maar wij moeten er heen. Alles moet gebeuren om haar te behagen." Zonderling genoeg, de hypnotische invloed moest zich ook op mij doen gelden, want ik betrapte mijzelven op de gedachte: ,,Zij foigenden morgen vroeg aan mijne deur te schijnt op mij gestéld te zijn en kan al heel hebben getikt, „hoe spoedig zouden wij naar nuttig wezen, indien zij de beide meisjes op deze manier beheers chit. Ik, moet haar op Katwijk kunnen vertrekken?" „I-k meende dat men dien tocht had opge geven," antwoordde ik, „want niemand sprak er gisteren avond meer over." „Niet in jouw bijzijn misschien; maar mijn eerbiedwaardige tante verheugt zich in eene zitkamer en daar komen enkelen onzer I bijeen, om verder over de reis te beraadsla gen. De meisjes verbeelden zich dolgraag te gaan. Maar het is louter hypnotisme. Zij wil iets en op de eene of andere raadselachtige wijze geeft zij anderen den indruk, dat zij het zijn, di er naar snakken „Dat heb ik al opgemerkt," zeide ik „Waarlijk? Nu, zij is eene merkwaardige \rouw. Ik zal niet stilstaan bij de dingen, die zij reeds van mij verkregen heeft, of mij afvragen wat zij nog zal verkrijgen voordat de comedie afgeloopen is. Die zitkamer, bij voorbeeld ik veronderstel dat het er op uit- loopen zal, dat zij er overal een zal hebben En heb je gelet op Tibe's nieuwen halsband Het ding kost vijf en twintig dollars en het mijne hand houden." Dit was de vorm, door den invloed aange nomen maar ik streed er niet tegen. In tegendeel verzekerde ik Starr dat het tochtje naar Katwijk zeer goed zou gaan dat ik binnen tien minuten gekleerd en het huis uit zou zijndat ik mij niet om het ontbijt bekommerde, maar een kop koffie met Hen drik zou drinkendat zoo het gezelschap over een half uur aan boord van de Lorelei verkoos te komen, men alles gereed zou vin den. „Best, ik zal het zeggen," antwoordde hij. „Ik had willen blijven, om eenige schilde rijen te bezichtigen, want het is een schande de stad te verlaten, waar Gerard Dou en Steen en andere groote kunstenaars geboren werden, zonder er hunne doeken te gaan zien; maar..." „Leiden bezit geen meesterwerken van hen," troostte ik, „je zoudt teleurgesteld zijn geweest." „Nu, ik zal je 'boodschap overbrengen; maar aangezien er drie dames en een hond bij in het spel zijn, moet je ons maar niet verwachten vóór je ons ziet." Zij lieten mij echter nieit veel tijd over, ofschoon het schijnt dat op weg naar de boot het 'gezelschap opgehouden werd, doordien Tibe in een open rijtuigje sprong, waarin twee bejaarde juffers uit Boston waren ge zeten, die in plaats van zijne vriendelijkheid op prijs te stellen, nagenoeg flauw vielen van angst en door allen tot bedaren moeeten worden gebracht. Het kanaal, dat van Leiden naar Katwijk - aan-Zec voert, loopt voorbij de huizen van Descartes en Spinozaen over het algemeen was de korte reis per boot niet van belang ontbloot, want Katwijk is eene kolonie van schilders geworden. Toen wij er waren, wan delden wij naar de sluis, waar de Rijn zich gaat begraven in de Noordzeeen daar het bij toeval vloed was met een sterken wind op de kust, kon lit de Cyclopeische verdedi gingswerken onzer kust op hun voordeeligst aan mijn gezelschap laten zien. Met het stille I genoegen, waai-mede oen man gaarne de din- I gen aan eone vrouw uitlegt, verklaarde ik de serie van sluizen, waardoor de rivier zich in de zee ontlasten. Ze waren thans alle ge sloten voor de woelende golven, die spron gen en loeiden, toegang eischende, en hunne trotsche kuiven twaalf voet en meer boven het waterpas verheffende, waar de Rijn lag te sterven Zoodra Ik. getij kenterde, en het woeste water zich terugtrok, werden de sluis deuren geopend en dé rivier zou zich in zee storten, en de massa zand meevoeren, die de teleurgestelde golven in bare woede hadden opgestapeld. Wij gebruikten ons tweede ontbijt aan boordik zat doodongelukkig op mijn poet mijn broodje te eten, terwijl van uit de ka- juii daar omlaag het gelach der meisjes en het knallen der kurken tot mij doordrongen. In. thgorie was ik er beter aan toe dan Tan talus, want Tantalus had igeen 'bier en geen sandwichesmaar aan den anderen kant was Tantalus niet verliefd op een meisje, wier .stem hij kon hooren in concert met die van zijn mededingerpraotisch was het eene al even erg als het andere. Gelukkig duurde deze marteling niet al te lang. Gisteren had ik mijn best gedaan over Haarlem sprekende, hare belangstelling te wekken in den uitgostrekten Haarlemmer meer-polder, en zijne belangrijkheid in het hedendaagsche schema van de Nederlanden. Nu w*erd mijne welsprekendheid beloond, want zij haastten zich met hun lunch, ten einde zoo min mogelijk van het landschap te missen. Wij voeren langs de eene zijde der groene vlakte, die aan de zee ontwoekerd is en het meer in een „polder" veranderde. Ons kanaal stroomde verscheidene voeten boven de oppervlakte van het omliggende land, zoodat wij van uit zekere hoogte neder- blikten op kleine bootjes met witte zeilen, die dtoor miniatuurwateren gleden, alsof zij over de weiden zeilden en op zwartbonte koeien, tot aan de knieën in den nevel gra zende. Wordt varvofgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1