KOLONIËN. BINNENLAND. Tweede telegram. De gezant van' Oostenrijk-Hongarijo te Belgrado heeft last gekregen aan Servië mede te deel en, dat met hot oog op zijne houding in de laatste maan den de beide regeeringen en de monarchie tot hun leedwezen niet het met Servië ge sloten handelsverdrag door het parlement kunnon doen bokrachtigen. Hij zal eveneens mededeeling moeten doen van de hoop, die Oostenrijk-Hongarijo bezield, dat Servië te Weenon liet besluit kenbaar zal maken om den raad van do mogendheden to volgen, zij no politiek met betrokking tot Bosnië te wijzigen en steeds samen betrekkingen van goede buurschap te onderhouden. Daarna zal do regeering van Oostenrijk-llongarije ten volle geneigd zijn onderhandelingen op han delsgebied aan te knoopen. W e e n e n 6 Maart. Men meldt uit Belgrado, dat een officieus communique het volgende zegt: Naar aanleiding van de stap pen der mogendheden bevestigt Servië, dat geen oogenblik er aan kan denken van zijn nationaal streven af te zien, opnieuw dat de kwestie van Bosnië een Europeesch karakter heeft. Het zal zich regelen naar het initia tief, dat de mogendheden ten slotte zullen nemen en alles vermijden wat tot conflicten aanleiding zou kunnen geven. Dit communiqué werd ingetrokken, na<lat Servië het antwoord van Rusland op zijn verklaring had ontvangen. Morgen zal eene officieuse nota verschijnen. W o e n o n, 6 Maart. De avondbladen doen de beteekenis uitkomen van den stap, die door den Oostenrijkschen gezant te Bel grado is gedaan. Het Neue Wiener Abend bi att zegt, dat als er geen prijsgave was geweest, Oosten rijk Servië niet zou uitnoodigen in Weenen de omkeering ten aanzien van de Bosnische kwestie te doen kennen. Op den schaakzet van de aervïsche regee ring, die de beslissing van het Oostenrijksch- Servische geschil aan de groote mogendheden van Europa wil opdragen, heeft Oostenrijk- Hongarije met een tegenzet geantwoord, door zijn gezant te Belgrado de verklaring te laten afleggen, dat het door de skoeptschina aangenomen handelsverdrag, dat in de mo narchie slechte voorloopig van kracht is ver klaard, niet door de parlementen zal wor den bekrachtigd wegens de houding van Ser vië in do laatste maanden. Wanneer dus de termijn waarvoor het voorloopig van kracht is verklaard, zal zijn afgeloopen, dan treedt er een verdraglooze toestand in d. i. de tarief- oorlog. Maar tevens is aan Servië de weg aongewezon om ddt dreigende gevaar af te wenden. Wanneer Servië te Weenen ver klaart, dat het afziot van zijne bekende aan spraken en vriendschappelijke nabuurbotrek- kingen met Oostenrijk-Hongarijo wil onder houden, dan is de weg open voor onder handelingen over handels- en verkeersbetrek- kingen. Aan de Köln. Ztg. wordt uit Weenen ge schreven, dat deze stap, dien de Oostenrijk- sche gezant graaf Forbach te Belgrado op last van zijne regeering heeft gedaan, do Servische regeering zal dwingen klaren wijn te schenken. Het handelsverdrag tusschen Servië en Oostenrijk-Honganje is wel is waar in Servië aangenomen, maar in Oostenrijk en in Hongarije geldt het slechte voorloopig tot 1 April a. s. Indien er dus geen vacuum zal introdon op handelspolitiek gebied, dan zou het vóór dien datum door de beide parlementen bekrachtigd moeten worden. Die bekrachtiging is onder de bestaande omstan digheden niet tc krijgen. Baron AehrenthaJ heeft Servië gewezen op dit noodwendige go- volg van zijne houding tegenover Oostenrijk- llongarije, maar hij heeft daaraan eene aan sporing toegevoegd om door het afleggen van de verklaring, dat men als goede buren wenscht te leven, het belotsel tegen hot aan- knoopen van onderhandelingen uit den weg to ruimen. Aan de Frankf. Ztg. wordt uit Weenen bericht, dat deze stap ten doel heeft den Serven ook in den vorm het aanknoopen van onderhandelingen gemakkelijk te maken. Voor Oostenrijk be teekent doze stap het begin om tot klaarheid te komen, hetgeen des te noodiger is omdat Servië nu dag aan dag lijnrecht tegenover elkaar staande voor stellingen geeft over zijne bedoelingen en besluiten. De correspondent van de Temps te Berlijn, deelt do volgende verklaringen mede, door hom uit gezaghebbende bron ontvangen: „Wanneer men het antwoord van de Ser vische regeering oplettend 1-^est, dan is het minder bevredigend. Het doet denken aan oen uitvlucht, dio kan zijn overeengekomen met Rusland. Servië ziot van zijne eischen af, maar het doet dit om aan Rusland op te dragon ze Oostenrijk-Hongarijo voor te houden. Wij zullen weidra zien of de heer Iswolski dit mandaat aanneemt, dat men hem wil opdragen tegen Oostenrijk. Men kan dus niet zeggen,, dat er terrein gewonnen is se dert den stap van Rusland. Maar men be gint het spel van Rusland te doorzien. Intusschen is ééne zaak zeker. Dat is, dat iedere conferentie onmogelijk is, zoolang niet een Oostenrijksch-Servisch accoord is verkregen tot aanvulling van de Oosten- rijksch-Turksche en Turksch-Bulgaarsche overeen komsten. Wanneer men Servië en Oostenrijk-Hongarijo met elkaar liet overleg gen, zou do overeenstemming spoedig ver kregen worden. Wij weten dat als men te Belgrado overtuigd was dat men niet op Rusland moet rekenen om de Servische eischen te steunen, men niet mot onderhan delen zou dralen. Oostenrijk-Hongarije is bereid belangrijke concession te doen, maar het zal zo alleen doen in rechtstreeksche overleggingen en niet onder de pressie van do mogendheden." Bij een van de laatste botsingen aan de Servisch-Oostenrijksche grens is een Oos- tenrijksche officier, chef van een gendar- «eriepost, gesneuveld. De Oostenrijksche regeering heeft haren gezant te Belgrado ppgedragen ernstige bezwaren over deze in cidenten in te brengen en voor de nagelaten betrekkingen van de gestorven officier eene schadevergoeding te eischen. Sofia, öMaart. Men bericht, dat het sluiten van de definitieve Russiech-Turksoh- Bulgaarsche overeenkomst onmiddellijk voor de deur staat. Allerlei. vNaar de „Daily Telegraph'' meldt, zal lord Roberts of lord Milner binnen kort in he>t Hoogerhuis een wetsontwerp in dienen, dat voor ieder Engolschman den dienst in liet landleger verplicht stelt tot en met den leeftijd van 30 jaar. Londen, 6 Maart. Voor den poli- tie-rechter waren heden Abraham Leven- berg en Adam Levenberg gedagvaard wegens virvalsching van het officieele botermerk, althans het in bezit bobben van goederen, voorzien van dit valsche merk, en van een stempel voor do vervaardiging van dit merk. De eigenaar van een boterfabriek te Chelten ham was eveneens gedagvaard, omdat hij in liet bezit was bevonden van een stempel of een instrument voor het namaken van het merk van het Nederlandsche departement van landbouw en van boter, waarop het of ficieele merk van de Nederlandsche regee- ring, door hetwelk de zuiverheid wordt ge waarborgd, was aangebracht. De aanklager verklaarde, dat tot de vervolging was over gegaan op verzoek van het Nederlandsche departement van landbouw, omdat de Neder landsche regeering er prijs op stelde hare rechten te doen eerbiedigen. De nagemaak te merken waren met bijzondere handigheid vervaardigdde boter in de kisten, waarop het valsche merk was aangebracht, was geen Nederlandsche boter. Twee mannen, die naar den winkel der Levenberg's waren gezonden om daar echte Nederlandsche boter te koo- pen, ontvingen boter in kistjes met het ver- valsclite regeeringsmerk. De politie, die een onderzoek in het pakhuis instelde, vond daar 9 kisten met een Nederlandsch etiket, 37 bisten echte Nederlandsche boter en een na gemaakt stempel van het officieele merk. De Levenberg's verklaarden, dat de winkel het eigendom was van bovengenoemden bo terfabrikant. Ds behandeling werd verdaagd. Klagenfurth, 6 Maart. Te Blei- berg werden vier huizen door een lawine vernieldde bewoners bleven ongedeerd. Het verkeer met Villach is verbroken. Te Lisenhappel werden vier houthakkers onder de sneeuw bedolven, drie hunner vonden den dood. Te Feistritz werden 4 dienstboden gedood. Te Irschen werden drie huizen on der de sneeuw bedolven en kwamen twee personen om het leven. Het spoorwegverkeer is op verschillende plaatsen gestremd. Sofia, 6 Maart. Men bericht, dat de oeverlanden van de Don au overstroomd zijn. In de districten Toutrakan en Silistria staan verscheidene dorpen omder water. Tal van huizon zijn beschadigd, eenigen ver nield. Volgens de bladen zijn er verscheidene slachtoffers. vVrijdag namiddag 22 minuten over éénen is te Mileto een sterke aardschok waar genomen, welke, naar men meent, van de plaatsen des onheils van einde December afkomstig is. Te Reggio werd vijt minuten over half één een lichte aardschok gevoeld, welke om 20 minuten over eenen door een krachtiger schok gevolgd werd. De bevolking werd op geschrikt. vTe Ay bij Reams is een groot» kisten fabriek afgebrand. In korten tijd stond de geheele fabriek in lichtelaaiedoor den fei len wind viel aan blusschen niet te denken. De eigenaar kooi zich met zijn gezin slechts met de grootste moeite redden. De schade wordt op meer dan fr. 200,000 geschat, Honderd werklieden staan op straat. O OST-INDIE. De correspondent te Batavia van het Hbld. seinde het volgende: Gisteren heeft te Koeta Radja de radja van Batoe Batoe, hoofd van het verzet in het. Singkelsche, met 47 volgelingen zijne onvoorwaardelijke onderwerping aangeboden. Te Rondeng in het Singkelsche hebben zich 19 kwaadwilligen gemeld, alsmede het onder-bendehoofd Sisoreh met 27 volgelin gen. De Staatscourant van Zondag 7 en Maandag 8 Maart, bevat o. m. de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad mr. J. A. A. Bosch, thans raadsheer in het gerechtshof te 's Hertogenbosch tot ridder in de Oranje-Nassau-orde J. Swan, burgemeester van Haringcarspel eervol ontslagen als reserve-officier van gezondheid le klasse A. v. d. Veer benoemd tot burgemeester van Bruinisse S. Hage benoemd met ingang van 1 Mei tot ge woon hoogleeraar in het staatsrecht en het administratief recht (uitgezonderd arbeids- en fabriekswetgeving en mijnrecht) en in het handelsrecht aan de Technische Hooge- school te Delft, mr. J. H. Valckenier Kips te Zeist, hoofdredacteur van het Utrechtrsch Dagblad ontheven van het onderwijs in die vakken mr. D. van Blom, hoogleeraar en is deze belast met het onderwijs in de staathuis houdkunde, arbeids- en fabriekswetgeving en het mijnrecht. tot ontvanger dei' directe belastingen en accijnzen te Veendam A. Mulder, ontv. der zelfde middelen te Wormerveer; tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Willemstad D. J. Gautzsch, ontvanger derzelfde middelen te Lith tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Bergeyk X. D. J. van Helle- mondt, adjunct-commies bij het dep. van financiën te 's Gravenhage tot ontvanger der dir. bel., invoerrechten en acc. te Zaandam H. Feisser, ontvanger der directe bel. en acc. te Schagen; tot ontvanger der dir. bel., invoerrechten en acc. to Anno-Paulowna C. Roggeveen, ontvanger der directe belastingen en accijn zen te Balk; tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Hil varenbeek F. X. Eibers, ont vanger derzelfde middelen te Horst; tot ontv. der dir. bel. te Amsterdam (3e kantoor) G. C. Droogleever Fortuyn, ontv. der invoerr. en acc. te Schiedam; tot ontvanger der registratie en domeinen te Leiden G. L. Brouwer, thans ontv. der registratie en domeinen te Gouda; tot ontv. der registratao voor de burgerlij ke akten en der successierechten te Middel burg L. van 't Sant, thans ontv. der re gistratie en domeinen te Oud-Beijerland. H. M. de Koningin-Moeder bezocht Zaterdagvoormiddag met de Prinses van Er- bach de kunsttentoontoonstelling ten bate van de werkloozen in het Rijksarchiefge bouw te 's Gravenhage. Rondgeleid door jhr. Röell, voorzitter, jhr. E. van Loon, lid van het tentoonstellingscomité en den heer Frederiks, samensteller der expositie, bezichtigde H. M. de inzendingen tot in de kleinste bijzonderheden, waaronder de schilderijenverzameling, eigendom van dr. Bredius, die zich daarbij bevond tijdens het bezoek; liet antieke glaswerk van mr. Snouck Hurgronje, en oude kant. Bij het vertrek stelde H. M. het comité een gift in geld ter hand voor de werkloo zen. De Prinses van Erbach, zuster van H. M. de Koningin-Moeder, keerde heden ochtend naar haar woonplaats Schoenberg teiug. De Koningin en de Indi sche bevolking. Men schrijft aan de N. Ct. Blijkens uit Indië ontvangen particuliere berichten is men daar allerwege druk be zig met voorbereidende maatregelen, om de heuglijke gebeurtenis, die allen in blij de spanning verwachten, met luister te vieren. Overal worden feestelijkheden op touw gezet en van Batavia schreef men ons, dat vele dames daar haar japonnen daarvoor reeds uit Parijs verwachtten. Maar het meest treffende is hoe allerwege de inlandsche bevolking deelt in de vreug de, die ons allen vervult en met ons samen gaat in onze wenschen en hopen voor onze geliefde Kloningin. Op verschillende plaatsen vereenigden de inlanders zich tot een offermaaltijd of tot een gebed in de Moskee. Hulde aan H. M. d e Ko ningin. Te Berlijn heeft zich, naar de correspondent van het Hbld. meedeelt, een damescomité gevormd, met het doel bij de aanstaande heuglijke gebeurtenis in heb Koninklijke Huis, in welkqjn vorm ook, H. M. de sympathie to toonen van de Nedeii. vrouwen te Berlijn. Het comité bestaat uit mevr. Van Vredenburch, mevr. Willekes Macdonald, mevr. Van Eyndhoven, mevr. Jansma v. d. Ploeg, mevr. Van 't Hoff en mej. Jansma v. d. Ploeg. Kamerverkiezingen. De kiesvereeniging ,,'s Gravenhage" (Liberale Unie) zal tegen de helft van deze maand haar 3 districtsvergaderingen bijeen roepen tot het aanwijzen van voorloopige candid aten voor de Kamerverkiezing in Juni, met het doel om de definitieve keuze nog vóór het einde van deze maand te laten afloopen. De drie aftredende Kamerleden, mr. J. Limburg in district I, mr. W. Dolk in dis trict II en J. C. Jansen in district III stel len zich allen herkiesbaar.' Naar vernomen wordt zal in het dis trict Middelburg ook van vrij-liberale zijde een candidaat voor de Tweede Kamer wor den gesteld. In 1905 werd door deze partij geen candidaat gesteld. I nde Vrijdagavond gehouden verga dering van de Vrijzinnige Kiesvereeniging „Helder" te Helder is met 105 stem men op de groslijst geplaatst de heer D. Bos, lid van de Tweede Kamer voor het dis trict Winschoten. Met algemeen e stemmen heeft de Chr- Hist. kiesvereeniging te Nun speet mr. W K. F. P. graaf van Bylandt candidaat ge steld in het district Apeldoorn. De vrijz.-dem. kiesvereeniging te Drie borg heeft candidaat gesteld voor het dis trict Winschoten dr. D. Bos, aftredend lid. De heer F. E. H. Ebels, landbouwer te Kroonpolder, aanvankelijk met dr. Bos voorloopig candidaat gesteld, heeft ver klaard, geen candi datuur tegenover het af tredende lid te willen aanvaarden. De geavanceerd liberale kiesvereeni ging Veendam heeft voor het gelijknamige district tot voorloopige candidaten gesteld de heeren mr. E A. Smidt, aftredend lid; Pli. W. van Heijndngem Bosch, te Veen dam; mr. P. Rink en mr. J. H. ter Spill. Naar het Hbld. verneemt, heeft dr. II. Gorter zich bereid verklaard een can didatuur voor de Tweede Kamer van de Marxistische partij te aanvaarden In Krasnapolsky te Amsterdam werd Zon dag, onder voorzitterschap van den heer G. van Hoik van Zaandam, een vergadering ge houden van afgevaardigden der liberale en vrijzinnige kiesvereenigingen en kiescomi- té's, uit het kiesdistrict Zaandam. Tegen woordig waren 34 afgevaardigden, vertegen woordigende 9 vereenigingen. Als uitslag der gehouden stemmingen in de vereenigingen werd medegedeeld, dat waren uitgebracht 157 stemmen op den heer mr. H. J. C. van Tienen, vooruitstrevend Unie-liberaal, 59 op den heer dr. D. Bos, viijz. democraat, 5 op den heer mr. H. Goeman Borgesius, liberaal, en 1 op den heer J. C. H. G. van Deun, vrijz.-demo craat. Van vrijz.-democratische zijde werd pro test aangeteekend tegen dezen uitslag, om dat, naar hun beweren, onregelmatigheden hadden plaats gehadkiesvereenigingen wa ren vergeten, leden waren aangeworven enz. Deze grieven werden weerlegd en er werd op gewezen, dat ook van vrijz,-democratische zijde mededeelingen waren gedaan, welke op den uitslag van invloed konden zijn. De afgevaardigden der vrijz.-democrati sche kiesvereeniging te Zaandam, waren echter niet te overtuigen, verklaarden voor loopig zich niet te kunnen onderwerpen aan den uitslag en verlieten de vergadering, on der mededeeling, dat zij een nieuwe leden vergadering zouden uitschrijven, om de zaak te bespreken. De andere vrijz.-democr. afgevaardigden, o. a. die uit Wormerveer, echter verklaar de zich aan de uitspraak der kiezers te zul len onderwerpen en met de overige kiesver eenigingen mede te werken tot bevordering van den te stellen candidaat, hoewel zij de gepleegde onregelmatigheden belven betreu ren. De heer mr. H. J. C. van Tienen werd daarop tot candidaat geproclameerd. De heer Van Tienen heeft zich bereid ver klaard, in alle gemeenten van het kiesdis trict op te treden en zal waarschijnlijk heel spoedig zijne eerste rede houden, vermoede lijk te Zaandam. Besloten werd eèn centraal-comité te vor men, en op krachtige wijze propaganda te voeren. Een ruime toezegging werd gedaan tot bestrijding der onkosten. Van de uit te geven propagandageschriften zullen door liet geheele district exemplaren verspreid werden. Een brief van baron Rengers. Door mr. W J. van Weideren baron Rengers te Leeuwarden is in diens kwali teit van voorzitter van den Liberalen Bond in Friesland aau de besturen der bij dien Bond. aangesloten kiesvereenigingen in dat geweest een circulaire gezonden, waarin hij in de 'eerste plaats betoogt dat hij geen groote verwachtingen koestert van de noo- dige belangstelling en samenwerking voor grondwetsherziening om te komen tot alge meen kiesrecht. Hij waarschuwt tegen het afglijden naar links samengaande met de veiwacliting, dat de btaat oij machte zal zijn om de maatschappelijke nooden en be hoeften te bevredigen, indien slechts de geen belasting-betalende klasse^ door het algemeen stemrecht de beschikking krijgt over de gelden door de belastingbetalencien aan de schatkist geofferd. 1 En in verband met het pdogram der Li berale Unie wijst hij op de toenmende gees telijke en stoffelijke welvaart van het Ne derlandsche volk gedurende de laatste 25 jaar, en op het aantal nuttige wetten en maatregelen waaruit blijkt dat ook de be langen der minderbedeelden onder het be staande kiesstelsel niet uit het oog worden verloren. De schrijver gaat dan voort „Vind ik alzoo in den toestand des vader lands onder de bestaande Grondwet geen voldoende aanleiding, om mij vooralsnog aan te sluiten bij den wensch naar een zoo ingrij pende hervorming als door de meeste link- sche partijen wordt geëisobt, de koele ont vangst, welke die voorstellen tot grondwets herziening der vorige regeering in den lande hebben ontmoet, wettigt tevens ernstagen twijfel of de eerstkomende parlementaire pe riode hoe de verkiezingen ook mgen uit vallen, geschikt zal blijken om een degelijk werk tot stand te brengen, over welks om vang en beteekenis reeds nu onder de ver schillende politieke pai'tijen de meest uiteen - loopende meeningen bestaan. Een sociale hervorming daarentegen, om tegemoet te komen in de nooden van ouden van dagen, wien het niet gelukt is in eigen onderhoud te voorzien, schijnt ook mij een eisch van rechtvaardigheid, waaraan iedere regeering, van welke richting ook, haar aan dacht in de eerste plaats zal moeten wijden en die alzoo terecht in het verkiezingspro gram der Liberale Unie is vooropgesteld. Niettemin meen ik ook hier te moeten waarschuwen tegen de overdreven verwach tingen van hen, die met oppervlakkige rede neeringen een hoogst ingewikkeld sociaal en economisch vraagstuk meenen te kunnen op- lessen." Nagaand© d© zware lasten, waarop staats- pensioneering ons zal brengen, mag worden gevraagd of het geneesmiddel niet erger zou blijken dan de kwaal. De heer Rengers concludeert als volgt „Doch welke hooge verwachtingen men ook van allemanskiesrecht en allemans-pen- sdoneering moge koesteren, ieder zal toch beseffen, dat, in afwachting van het tot stand komen dier hervormingen, niet mag worden stilgezeten e<n menig gewichtig on derwerp om voorziening zal vragen. Men denke slechts aan de noodzakelijke tegemoetkoming in den nood der gemeenten, aan de vereenvoudiging onzer rechtspleging, de administratieve rechtspraak, de uitvoe ring van belangrijke openbare werken, om slechts enkele te noemen, die voor het alge meen belang zeker van met minder beteeke nis zijn dan de aankweeking onzer kiezers bevolking met 200,000 grootendeels onont wikkelde proletariërs. Ik zou derhalve, gedachtig aan de teleur stellende ervaring, welke de overwinning der linkerzijde in ±905 heeft opgeleverd, in over weging willen geven, da- bij de keuze der candidaten voor de aanstaande verkiezingen niet uitsluitend worde te rade gegaan met de verkiezingsleuze, door de Liberale Unie voorgesteld, maar gezorgd, dat het vrij zin nig element in de Kamer versterkt wordt door mannen, wier karakter en anteceden ten waarborgen geven niet enkel, dat zij krachtig in verzet zullen komen tegen de richting, die ons staatsbestuur aan kerke lijke drijvers dreigt te onderwerpen, maar tevens eendrachtig hun steun zullen geven aan de praktische hervormingen en maat regelen, waarvan hierboven enkelen werden aangedu'd." Bekorting der discussies. De heer A. M. Peil, lid van den gemeente raad te Zaandam, heeft voorgesteld, in bat reglement van orde een nieuw artikel op te nemen, waarin bepaald wordt, dat geen der leden over eenzelfde onderwerp in één en dezelfde zitting langer dan 15 minuten ach tereen het woord zal mogen voeren, en dit hoogstens tweemaal, tenzij de raad besluite; in bijzondere gevallen afwijking daarvan toe te staan. De bedoeling is, het debat te bekorten en men kan proeven, zoo schrijft de Tel. I dat de gedachte voorzit, den heer J. E. W. Duijs, het soc.-dem. gemeenteraadslid, tot beperking te dwingen. Dezo toch gebruikt de raadzaal tot het houden van principieel© beschouwingen over de beginselen der so- 1 ciaal-democratie, zoodat de vergaderingen van den raad op sociaal-democratische cur- susvergaderingen beginnen te gelijken. In de laatste raadszitting b.v. zette hij o. m. uit een wat het Deventer-congres te beteekenen had. Het dagblad „Het Volk" heeft dit zelf in haar kolommen verklaard. De Zeven Provinciën. Thans wordt ons definitief gemeld, dat op 15 Maart, des middags 12£ uur, Z. K. H. de Prins te Amsterdam, in tegenwoordig heid van den minister van marine en andere autoriteiten persoonlijk de te waterlating van het nieuw gebouwde schip de Zeven Provinciën zal bewerkstelligen. Journalistiek. De heer F. A. van den Heuvel zal den 17en dezer veer tig jaren werkzaamheid aan het Amsterdam- sche dagblad „de Tijd" herdenken. Op 24- jarigm leeftijd werd hij lid der genoemde redactie, waaraan hij sedert 1892 hoofd redacteur is van „de Morgenpost" en ook het Zondagsblad redigeert. Onder den schuilnaam Ravo schreef van den Heuvel een aantal novellen, waaronder verscheidene in Brabantsch dialect; want ofschoon Hagenaar van geboorte, is hij te Ravenstein opgevoed, zoodat Brabant het land zijner jongelingsjaren was. De heer Van den Heuvel geniet de alge- ineene achting zijner collega's in de pers, va_ wie velen zich nog zijn ijverige en be langstellende werkzaamheid als penning meester van den Ned. Journalistenkring tot welks oprichters hij behoorde herin neren Oscar Carré. Den 24en Maart a s. zal het een bijzondere dag zijn in het leven van den heer Oscar Carré. Hij zal •dan mogen herdenken, dat hij 40 jaren ge leden optrad als directeur van den Konink lijken Nederlandschen circus, dat zijn naam draagt. Om den betrekkelijk nog jongen, althans nog vol-ijverigen jubilaris een feest te be reiden, heeft zich een zeer uitgebreide com missie gevormd, onder wie er nog verschil lende zijn, die bij het 25-jarig jubileum insgelijks van hun groote belangstelling blijk gaven C. W. A. M. Groskamp, f Vrij dagavond is in 57-jarigen ouderdom plot seling overleden de heer C. W. A. M. Gros kamp, burgemeester en secretaris der ge meente S...-i.en (N.-H.) F. A. G. B e e 1 a e r t - v a n B 1 o k- 1 a n d. f Met leedwezen vernemen wij het overlijden van jhr. F. A. G. Beelaerts van Blokland, oud-officier, bibliothecaris bij het departement van oorlog te 's Gravenhage op den jeugdigen leeftijd van 35 jaar. Hulp vaardig en bekwaam, goed op de hoogte van den boekenschat aan Oorlog aanwezig, zal hij zoowel door het departement als door het officierenkorps en de velen daai'buiten, die van de bibliotheek gebruik maakten, zeer worden gemist. Meermalen verschenen van zijn hand goed geschreven brochures en op stellen m militaire tijdschriftenook voor de lezers van ons blad is hij geen onbekende. Wat hij schreef getuigde, behalve van bele zenheid en inzicht, van een warme vader landsliefde en groote toewijding aan de be langen van leger, dat hij aldus ook dooi* zijn werkzaamheid als ambtenaar trouw ge diend heeft. (N. Ct.) A. P. R. van B e u s e k o m. f Vrijdag overleed te Amsterdam de heer A. P. .R. van Beusekom, ontvanger der direct® belastingen aldaar, ridder in de orde van Oranje-Nassau. Begrafenis Dr, M e z g e r. De begrafenis van wijlen dr. Mezger heeft Zaterdag' te Oostkapelle op eenvoudige wijze plaats gehad. Ofschoon geen bloemen ge- wenscht waren, waren er toch enkele kran sen, o. a. van den Koning van Zweden en de prinses van Saksen-Meiningen, door een kamerheer vertegenwoordigd. Aan de groeve bevonden zich deputaties van vereenigingen uit Domburg, en het dagelijksch bestuur van Oostkapelle. Er werden geen redevoeringen gehouden, alleen ds. Van der Hooft uit Dom burg sprak een troostwoord. De oudste zoon des overledenen dankte voor de betoonde belangstelling. Te Wageningen is opgericht een af- deeling van den Vrij-liberalen Bond. De scheuring in de S. D. A. P. De af deeling Amsterdam IX van de S, D. A. P. besloot i.n een Vrijdagavond gehouden vergadering, na heftige discussie de congresbesluiten met groote meerderheid van stemmen te bekrachtigen. Ter vergadering legden ©enige leden, op grond van deze beslissing, hun lidmaaschap der S. D. A. P. neer. In sociaal-democratische kringen verwacht men, volgens het Hbld., dat de Deventer congresbesluiten met groote meerderheid zullen worden bekrachtigd, maar dat een derde der uit te brengen stemmen zich tegen punt c (het royement der „Tribune"-redac teuren) zullen uitspreken. Mevrouw Roosje VosStel, een der op den voorgrond staande vrouwen in de S. D. A P., die ook te Deventer als Marxist© het woord voerde, heeft zich bij de nieuwe partij aangesloten. D e n i e u w e S. D. P. Op de agen da voor de constitueerende vergadering van de nieuwe S. D. Partij (de partij van de Tribunemannen), Zondag 14 Maart te Amsterdam te houden, zijn o.m. de vol gende punten geplaatst: Beginselprogram, Strijdprogram en benoeming va.n een com missie tot uitwerking daarvan, naam en statuten, .houding bij de a.s. verkiezing, aansluiting bij de le Internationale, ver kiezing van een bestuur en van de redactie van de Tribune. Commissarissen van po litie. Op 14 April wordt te Amsterdam in het American-Hotel de jaarvergadering gehouden van de Broederschap van Hoofd commissarissen en Commissarissen van poli tie in Nederland. Wegens periodieke aftreding van den heer P. J. Dammers, uit Utrecht, die bedankt heeft, en wegens bedanken van den heer H. J. Versteeg, uit 's-Gravenhage, moeten twee nieuwe bestuursleden gekozen worden,.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2