w°. «57- 7,le Jaargang. f Dinsdag 9 Maart 1909. BUITENLAND. BIJVOEGSEL Amersfoortsch Dagblad Gemeenteraa d AMERSFOORT. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.00. Idem franco per post1.50. Afzonderlijke nummers Daze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiönmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 urn 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels f 0.50. Elke regel meer 0.10. Dieüstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. De Burgemeester der gemeente Amersfoort, brengt, ter voldoening aan de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, d.d. 5 Maart 1905), 4e afdeeling no. 883/649, ter kennis van belanghebbenden, dat in do gemeente Utrecht een geval van mond en klauwzeer is voorgekomen Amersfoort, 8 Maart 1909. Do Burgemeester voornoemd, WriJTIERS. Politiek Overzicht. De plannen tot liervoriniug der Duiisclie rijksfinanciën. Het gaat met de behandeling van de plan nen tot hervorming van de Duitsche rijks financiën tot dusver niet voor den wind. De gansche tijd van begin Januari af is dooi* tic commissie van den rijksdag, die de door de regeering ingediende belastingplannen moet onderzoeken, tot dusver besteed .aan één enkel onderdeel. Daarover is nu einde lijk een besluit genomen, dat veel heeft van een noodbesluit. Het doel van deze hervorming is, zooals SÏW "te"'.wi»i..iow i/iuinivAn^A ko- BIJ HET Openbare vergadering van den raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 9 Maart 19U9 des namiddags te half twee ure. Voorzitter de heer burgemeester jhr. J. W. A. Barchman Wuytders. Tegenwoordig de heer wethouder M. L. Celosse, de heeren H. Kroes, M. R. N. Oosterveen, J. W. Jorissen, A. A. Ha mers, A. M. Tromp van Holst, D. Ger ritsen, mr. J. Heyiigers, H. \V. van Es- veld, A. H. van Kalken, N. Veis Heyn, C J. Plomp, S. J. van Duinen, D. Ruys &n J. C. Rolandus Hagedoorn en de secre taris mr. dr. J. G. Stenfert Kroese, Afwezig de heer wethouder E. L. Visser en de heer W. Salomons met kennisgeving. De notulen van de vorige vergadering worden goedgekeurd. De heer J orissen. Mijnheer de voor-, zitter, mag ik naar aanleiding van het ge sprokene in de vorige vergadering even het woord? Tot mijn spijit» heb ik die ver gadering niet kunnen bijwonen, maar ik heb in het verslag gelezen, dat de beer Gerritsen medecieeling gedaan beeft van een geval, dat zich in het ziekenhuis zou hebben voorgedaan. Het is mijne bedoe ling niet, op het onderzoek vooruit te loo- pen, dat door B. en W. is toegezegd en waarvan de uitkomsten aan den raad zul len worden medegedeeld. Ik wil alleen eene vraag doen om precies te weten wat de be doeling is geweest van de mededeeling van den heer lierritsen. Wanneer ik bet ver slag nalees, dan is door den heer Gerritsen bet volgende medegedeeld „Een paar maanden geleden zijn twee jonge kinderen van zekere vrouw Klaar voor rekening van de gemeente in het St.- Elisabethsgasthuis verpleegd. Nu luidt het verhaal, dat die kinderen gedurende de ver pleging katholiek zijn geworden. Is het waar, dan zullen er maatregelen genomen moeten worden om dergelijke gevallen te voorkomen. Is het niet waar, dan moet het verhaal weersproken worden, want dan zou door hetgeen gezegd wordt, een blaam geworpen worden op het gesticht. Ik vraag B. en W. dat zij de zaak zullen onderzoeken." Wanneer eenvoudig onderzoek gevraagd was op het enkele feit of vermoeden, dat die twee kinderen van protestant katholiek geworden zijn, dan komt het mij voor, dat een onderzoek niet gewettigd zou zijn en maatregelen, naar aanleiding daarvan, zou den m. 1. eveneens niet gewettigd zijn. Dat zou niets minder zijn dan een aantasten van de gewetensvrijheid. Eene moeder, al is zij arm en al heeft zij kosteloos geneeskun dige hulp van de gemeente; heeft het recht hare kinderen op te voeden in den gods dienst ,dien zij wil. Ik geloof ook niet, dat dit de bedoeling van den heer Gerritsen zal geweest zijn. Zijne bedoeling zal ge weest zijn of hier pressie of invloed is uit geoefend en of in het ziekenhuis pressie i» uitgeoefend om de moeder tot dien stap te bewegen. Ik zou gaarne van den heer Gerritsen vernemen of mijne opvatting in deze juist is. De Voorzitter. Is de heer Ger-, ritsen bereid den heer Jorissen te ant woorden ving zullen doen, die door belastingen op het bezit moet worden opgebracht. Tot 1914 zal die uitkeering jaarlijks 100 millioen moeien bedragen, daarna mag dit bedrag elke vijf jaar met 5 pet verhoogd worden De door de verschillende bondsstaten op te brengen bedragen mogen slechts door alge- meene belastingen op inkomen, vermogen of erfenis opgebracht worden. Inkomens tot 3000 mark en een vermogen tot 20,000 mark blijven vrij. Worden de bijdragen niet door nieuwe belastingen verkregen, dan moeten zij opgebracht worden door opcenten op be staande belastingen. Dit besluit is met slechts geringe meer derheid genomen, 15 tegen 13 stemmen, en daarbij werd door de vertegenwoordigers van de blokpartijen de een na den ander uit drukkelijk verklaard, dat zij zich voorbe hielden op deze slechts voorloopig gegeven toestemming later, bij de tweede lezing, te rug te komen. Van de zijde van den bonds raad werd verklaard, dat men voorshands nog niet kon zeggen, welk standpunt men zou innemen tegenover dit besluitmen behield zich dat voor*later voor. Veel ver der is men dus nog niet gekomen door dit besluit. Alleen is nu de mogelijkheid ver kregen om de verdere onderdeelen van de belastingplannen, die de indirecte belastin De heer Gerri'sen. Mijnheer de Voorzitter, ik ben niet bereid den heer Jo rissen op die vraag te antwoorden. De kwes tie is nu in onderzoek. De heer Jorissen zal het zeker met mij eens zijn, dat hij hier niet zit als directeur-geneesheer van het ziekenhuis, maar als vertegenwoordiger van de gemeente. Wanneer B. en W. hebben toegezegd de zaak te zullen onderzoeken, dan zou ik op de uitkomsten van dat on derzoek vooruitloopen, als ik op dit oogen- blik de vraag van den heer Jorissen beant woordde. Ik geef den heer Jorissen in over weging zijne vraag nu te laten rusten; ik zal hem zeer zeker antwoorden, zoodra B. en W. het resultaat van hun onderzoek aan den raad hebben medegedeeld. De Voorzitter. Ik hoop, dat de heer Jorissen hiermede bevredigd is. De heer J orissen. Volstrekt niet, mijnheer de voorzitter. Ik heb eene vraag gesteld, die alleszins recht van bestaan had. Er is eene vraag gedaan door den heer Ger ritsen en daarop is door B. en W. een onder zoek toegezegd. Nu *heb ik gevraagd: Mag ik de juiste bedoeling van de vraag weten? Is de bedoeling, dat onderzoek zal worden gedaan naar aanleiding van dat beweerde feil of naar iets anders? Er kan m. i. niets tegen zijn die vraag te beantwoorden? Dat de heer Gerritsen haar niet wil beantwoor den, spijt mij. Dat bevredigt mij zeer zeker niet. Volgens m^jn idee kan die weigering niet dienen om de positie van den heer Ger ritsen in een helderder licht te stellen. Meer wensch :k daarover nu niet te zeggen. De Voorzitter. Ik sluit de discussie over doze zaak. Ingekomen zijn de volgende stukken: a. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 23 Februari 1909, 3e afd., no. 411, houdende beslissing in zake eene reclame Jpetreffende inkomstenbelasting, dienst 1908'. Vo r kennisgeving. b. Verslag van Burgemeester en Wethou ders, opgemaakt overeenkomstig art. 52 van de- Woningwet. Ter secretarie ter inzage van de leden. c. Verslag over de gasfabriek over 1908 van de commissie tot bijstand in het beheer van de gasfabriek. Alsvoren. d. Verslag over den reinigingsdienst over 1908 van de commissie tot bijstand in het beheer van den reinigingsdienst. Alsvo ren. e. Verslag over Birkhoven van de commis sie tot bijstand in het beheer van Birkho ven. Alsvoren. f. Van de gezondheidscommissie het ver slag over 1908. Alsvoren. g. Verslag over 1908 van het R. K. Se minarie van de O. B. Clerezie. Alsvoren. h. Een schrijven van de Kamer van Koop handel betreffende uitbreiding van den tele foondienst. Alsvoren. i. Een verzoek van A. J. Krieger om voorloopig vergunning voor den tijd van twee jaren tot het leggen van spoorstaven in den nieuwen weg naar SoestdijkBaarn. In handen van B. en W. om advies. j. Eene dankbetuiging van C. J. Beltman voor zijne benoeming tot gemeente-architect. Voor kennisgeving. k. Eene kennisgeving van J. Steffens be treffende de benoeming van een gemeente- architect. Ter secretarie ter inzage van de leden. 1. Eene dankbetuiging van den lsten en 2den gemeente-opzichter voor de hun ver leende gratificatie. Voor kennisgeving. m. Een adres van J. H. Donath betref fende de vrijwillige brandweer. Ter secre tarie ter inzage van de leden. Voorts is ingekomen eene, motie van den heer van Kalken, aldus luidende: De raad der gemeente Amersfoort, de wensch elijkheid uitsprekende, dat aan onderwijzeressen bij het aangaan van een huwelijk eervol ontslag worde verleend, noodigt Burgemeester en Wethouders uit rijk, en voorts dat de meerderheid van den rijksdag doordrongen is van het gewicht der hervorming. Hij heeft de overtuiging uitge drukt, dat de eindoplossing zou worden ge vonden. D resden, 8 M aart. In strijd met andersluidende berichten, wordt uit be trouwbare bron verzekerd, dat ex-president Castro niet naar Weenen zal verhuizen, maar in Dresden zal blijven. Frankrijk. P a r ij s, 8 M a ar t. In het voortgezette debat over het wetsontwerp op de inkom stenbelasting, motiveerden verschillende le den hun stem. De minister van financiën Caillaux bedankte uit naam der regeering de republikeinsche meerderheid en de com missie voor de tucht, waaraan zij zich vrij willig hadden onderworpen en waardoor zij, met terzijdestelling van persoonlijke theo rieën, hadden medegewerkt tot het tot stand komen van de hervorming. De minister toon de aan hoe noodzakelijk het was oin voor het huidige, grillige en slecht geëvenredigde stelsel een rechtvaardig stelsel in de plaats te stellen. Met 367 tegen 120 stemmen werd besloten de rede van Caillaux te doen aan plakken. zeu12 republikeinen herkozen, 5 gekozen. Er zijn 50 hei-stemmingen. Derde t e 1 e g r a m. De van regee- ringswege bekend gemaakte opgaven omtrent don uitslag van de verkiezingen verschillen belangrijk van die der onafhankelijke bla den. Ondanks deze verschillen, is het een feit, dat de socialisten een twaalftal plaat sen hebben gewonnen. De republikeinen wonnen 5 a 6 plaatsen. Het nieuwe feit bij deze verkiezingen is, dat 8 a 9 afgevaar digden gekozen zijn op een beslist clericaal programma. Deze winsten zijn behaald ten koste van de radicalen. Alles te zamen ge nomen, heeft de eerste stemming eene kleine versterking gebracht aan de uiterste linkerzijde en aan de clericale fractie van de conservatieve partij. Het eerste succes, iu Rome door de socialisten behaald met de verkiezing van Bissolati, heeft een die pen indruk gemaakt. De Tribuna constateert, dat de uitkomst van de eerste stemming in deze algemeene verkiezingen het aanzien van de Kamer, zooals liefc was vóór de ontbinding, niet ver andert. De oppositie aan de linkerzijde (re publikeinen, socialisten en radicalen te za men genomen) wint 19 plaatsen en verliest 17. De constitutioneel» oppositie wint 4 n verliest 11. De ministerieel© i wint 23 plaatsen en heeft 17 .voortaan te willen (handelen overeenkomstig bovenstaan den wensch Op voorstel van den Voorzitter wordt z. 'h. o. besloten deze motie met het daarover door B. en W. uit te brengen advies iu een der volgende vergaderingen te behandelen. Aan de orde is 1. Voorstel van B. en W. betreffende de waterleiding. Naar aanleiding van de verslagen der af deel ingsvergaderingen, stellen B. en W. voor hun op te dragen een onderzoek te doen in stellen in zake de oprichting en exploitatie eener gemeentelijke drinkwaterleiding en in afwachting van de resultaten van dat on derzoek de behandeling van hun voorstel dato 21 November 1908 te verdagen. Wordt z. ih. o. conform besloten. 2. Voorstel van B. en W. tot wijziging der begrooting, dienst 1909, in verband met hun voorstel betreffende de waterleiding. Het voorstel strekt tot opneming van een post van 4000 voor kosten van onderzoek betreffende den aanleg van eene gemeenten lijke waterleiding.. Wordt z. h. o. conform besloten. 3. Tweede stemming over het amendement van den heer Oosterveen in zake het verfru- «ni van een gemeenteterrein aan het circus Charles en verdere behandeling van het des betreffende voorstel van B. en W. De heer P lomp. Mijnheer de voorzitter, mag ik verzoeken, dat het voorstel van den heer Oosterveen nog eens wordt voorgelezen? De Voorzitter. Het voorstel is niet schriftelijk ingediend. De strekking er van is in het voorstel van B. en W. deze wijzi ging te brengen, dat het terrein zal worden verhuurd onder voorwaarde dat op Zondag geen voorstellingen zullen worden gegeven. De heer Jorissen. Mijnheer de voor zitter, is het eenvoudig een wensch, die te kranen wordt gegeven? Of wordt uitdrukke lijk bepaald, dat het terrein niet zal worden verhuurd dan op dagen behalve den Zondag? De Voorzitter. Het laatste is de be doeling. De heer J orissen. De bedoeling is dus niet B. en W. te verzoeken daarop te letten als een wensch, die in de raad is uit gesproken De V oorzitter. Neen. Bij de stemming wordt het voorstel van den heer Oosterveen verworpen met 9 tegen 6 stemmen. Vóór stemden de heeren Kroes, Hamers, Ruys, Veis Heyn, Oosterveen en van Kal ken. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen met 12 tegen 2 stemmen. Tegen stemden -de heeren Oosterveen en Veis Heyn. 4. Voorstel van B. en W. bot het geven van verlof aan den onderwijzer J. Hil-ke. Het voorstel strekt om verlof te verleenen wegens ziekte van 1 Maart tot 1 Moi met behoud van jaarwedde en met machtiging van B. en W. om in de tijdelijke vacature te voorzien. Wordt z. h. o. conform het voorstel be sloten. 5. Voorstel van B. en W. tot verlenging van het verlof van de onderwijzeres Akker manBakker tot 1 Mei a.s. Wordt. z. h. o. conform het voorstel be sloten. 6. Voorstel van B. en W. betreffende te gemoetkoming aan personen te voren dienst doende bij do schutterij. Het voorstel strekt om, nu aan de be trokken personen uitkeeringen van rijkswege zijn toegekend, het raadsbesluit van 28 Augustus 1906 met ingang van 1 Januari 1909 in te trékken onder bepaling, dat de toelage over 1908 zal worden uitgekeerd zon der aftrek van de rijksbijdrage. Wordt z. h. o. conform het voorstel be sloten. 7. Voorstel van B. en W. betreffende een 3 Rusland. n b u r g, 8 M a a r t. .In eene uing werden heden avond door ai a 7,485.000 roebels toegestaan ten van de Baltische vloot, die j kunnen lijden. 8 Maart. Men meldt uit Bel- het dagblad Kambana, dat Rus- 'orst Ferdinand gedurende diens St.-Petersburg een Servisch-Bul- /oenadering voorstelde op den icr tarief overeenkomst van 1904. tin gen gelooven aan eene over- Servië. rado wordt aan de Frankf. Ztg. liet kabinet-Nowakowitsch, het linet", zooals het werd genoemd, }li aan de skoepschtina voorstel er zwak gehouden heeft bij de gszins krachtigen aandrang van .ie vertoogen. In den minister - nen het besluit, de eischen niet rijsgevenin de nota verklaarde èrvië zich zou schikken naar het Europa; sommige ministers zei- ueel tot vertegenwoordigers der sn, dat Servië den eisch van ge- isatiën prijs geeft, en een later communiqué verklaart, dat de fegeering, zonder haar wenschen Ie laten varen, den raad van de in zal volgen en elk conflict ver- Ti krijgt door dit alles den in- iene geheel besluitelooze regee- n verhoogt de fiancieele com- egrooting van oorlog voor 1909 lioen en staat een buitengewoon f aanschaffing van oorlogsmate- n 38 millioen, hetgeen aanduidt, rvië bittere ernst is met zijne I, maar dat het iegelijk door e intriges tijd tracht te winnen De Balkancrisis. Belgrado, 8 Maart. Men verzekert, dat Rusland aan de Servische regeering op heldering gevraagd heeft over eenige zin sneden in het Servische antwoord. De door de regeering van Oostenrijk-Hongarije ge dane mededeeling over het handelsverdrag met Servië heeft een ongunstigen indruk ge maakt in de handelskringen. In de politieke kringen nam de vijandigheid tegen Oosten rijk-Hongarije toe. Men zegt', dat Oosten- i ij k door dezen stap de Servische kooplieden wil bewegen op de regeering eene pressie uit te oefenen, om in de politieke kwestiën de politiek te laten achterstaan bij de econo mische belangen van het land. Maar de vaderlandsliefde van de Servische handelaars zal aan deze verleiding weerstand bieden. Cettinje, 8 Maart. Het regee- ringsblacl deelt mede, dat de Russische zaak gelastigde op 3 Maart j.l. aan de regeering een afschrift van de Russische nota aan de Servische regeering met de bekende raad gevingen heeft doen toekomen. Weenen, 8 Maart. Een telegram uil Belgrado aan het Neue Wiener Abend- blatt bericht, dat minister Milovanowitsch in tegenwoordigheid van een groot aantal afgevaardigden verklaard heeft, dat naar zijne meening het gevaar voor een oorlog met Oostenrijk-Hongarije geweken is. Servië zal eerstdaags zeker aan Oosten rijk-Hongarije een antwoord doen toekomen op de mededeeling van den gezant graaf Forbach, en men hoopt dat het dan mogelijk zal zijn terstond in onderhandelingen met Oostenrijk-Hongarije te treden over een handelsverdrag, dat aan Servië groofcere voordeelen zal moe tón verschaffen dan vroe gere verdragen. Uit" Weenen bericht de Vossische Ztg., dat van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat, als de Servische regeering niet uiterlijk den 31en Maart de door Oostenrijk-Honga- rije verlangde verklaring, dat zij hare be kende eischen prijs geeft, in Weenen aflegt, niet de verdraglooze toestand met de hand having van liet autonome tarief, maar ter stond de tariefoorlog zal beginnen. Uit Belgrado wordt aan de Vossische Ztg. bericht, dat de toestand nog steeds zeer ver ward is. Terwijl men onder den indruk van de buitenlandsche berichten geneigd is te ge looven, dat de Servische regeering feitelijk reeds den terugtocht is begonnen, en eenige bladen ook onder bedreigingen tegen de re geering deze vrees uitspreken, wordt dit aan den anderen kant weder ontkend. In eene vergadering van de oud-radicale partij ver klaarde de oud-minister Pasitsch met na druk, dat alle berichten over het prijsgeven door Servië van de eischen van gebiedscom- pensatiën en autonomie voor Bosnië en Her- zegowina onwaar zijnhij weigerde echter nadere mededeelingen over den inhoud van hét Servische antwoord. Dezelfde bewindsman verklaarde aan een medewerker van het Mali Journal: „De be richten, dat Servië van de bekende eischen zou hebben afgezien, zijn onwaar. Wanneer gij de waarheid wilt weten dan kan ik u het volgende zeggen De regeering betoogt in haar antwoord, dal Servië noch met Oos tenrijk-Hongarije iets te onderhandelen heeft, noch zich tot de monarchie heeft gewend. Servië heeft zich reeds vroeger tot de groote mogendheden gewend en doet dit in zijn antwoord aan Rusland nogmaals. De regee- of wat het Haagsehe Bosch we- s er hier en daar villa's werden ls even zooVele afgevallen blade- bleven wij nog slechtte lang ge- aarlemom eer te bewijzen aan i en de verzameling zijner wer- t pronkjuweel djer stad is. aardig Nell te zien kennis tna- e vermetele 'goedgeluimde officie- Tgschutters en flinke raadsleden, op zijne doeken heeft yereeu- ►likte die groote, forsche mannen Domd in de oogen, zooals een jong tand aanziet, dien zij meent te •eten. wichten zijn zoo bekend; liet is reeds ontmoet heb," hoorde ik >elen en ik waagde het haar over der heen, het raadsel te verkla- kent zo ook," verzekerde ik; gen gebruiken dagelijks op straat unner nakomelingen tot vensters, 'ormt geen nieuwe menschen- dde zich om, ten einde mij van loeten te meten, terwijl er iets on- nnge wimpers flikkerde en zeide ènde „Hoe jammer 1" n had ik het verdiend. In elk ge- Jmijzelven de les te 'wijten en ver geen (medelijden. Dat nam niet de lieve Phyllis, die die woorden ingen, beproefde mij te troosten, verrassing hebt gij nu weer voor mij «lieer tic kapitein?" vroeg zij „mijnheer Starr zeide daar juist geen dag meer als volmaakt zal sohouwd, waarop gij ons niet met ander hebt verrast. En wij han- dien ook -voor onze reisroute van ande dat mijnheer Starr voor onze route zorgde," sprak Miss Nel! tot een groo- ten boogschutier. „Zoo ik er in geslaagd ben u dien indruk le geven, ben ik knap geweest," zeide cüe Amerikaan, „en aangezien de gevolgde weg tot hiertoe zeer heeft voldaan, zou ik u gaarne in dien waan laten, Miss Van Bu ren maar nu gij de zaak in zijn bijzijn be spreekt, ben ik wel gedwongen te erkennen, dat hij verscheidene plannen aangaf en ik die aannam, om liem genoegen te doen." „Zegt de naam Aalsmeer u iets?" vroeg ik aan mijne tocht ge noot en. Allen schudden ontkennend liet hoofd, behalve Nell, die iiaar hand tot een koker maakte, waardoor zij beter haar vroolijken boogschutter be kijken kon. „Dan zullen wij dat tot de verrassing van heden maken," zeide ik; „gij behoeft u niet te schamen over uwe onwetendheid, die de ge'heeie wereld met u deelt. Gij zult Aals meer zelfs niet in uwe reisgidsen vinden en toch is er in (heel Nederland geen mooier plaatsje, dat tevens zoo echt HoÜandsch is." „Vaarwel, misschien voor altijd, Frans Hals. Wij verlaten u, tot het opzoeken.van nieuwe weiden," sprak Sbarr op dramatü- sclien toon. „Kom mede, Miss Van Buren." „Men- schijnt altijd gereed te moeten staan, „mee te komen" naar een andere plek," antwoordde zij met een kleine onge duldige beweging van de schouders, als zocht zij protest aan te teekenen legen mijn plan. Maar toch volgde zij de andere» en ik bracht lien per auto naar dé kade, waai' ik mijn chauffeur last gaf naar Am sterdam door te rijden en daar mijne order» op te wachten aan de Haven der Zeil- en Roei-Glub. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1