Uit den omtrek. BINNENLAND. rucht, dat de Serviërs reeds waren geslaagd in het verkrijgen van den steun van twee gTOOte mogendheden, om van de Porte ver gunning te krijgen tot den doorvoer van oorlog9materieel 8 a 1 o n i k i 9 Maart Het stoom- si hip Crimëo, van de Messageries, heeft Le Piraeus 170 tonnen oor logsmaterieelwaar van de doorvoer door Turkije werd verbo den, gelost zij zullen naar Frankrijk terug- gebraciu worden. De laatste stappen van Servië om vergunning tot doorvoer te ver krijgen voor dynamiet, dat heet bestemd te zijn voor mijnwerken, zijn zonder resultaat gebleven. Belgrado, 9 Maart. Het regee- ringsblad bevat een besluit, waarbij gratie wordt verleend aan alle deserteurs. In het regeeringsorgaan van Montenegro word* in een hoofdartikel de nieuwe over eenkomst tusschen Oostenrijk-Hongarije en Turkije besproken. Daarin wordt o a. ge zegd ,,Wij laten aan' de beoordeeling der mogendheden over, of het een mandataris geoorloofd is, zich iets toe te eigenen, dat hem slechts toevertrouwd was. De mogend heden hebben op het congres van Berlijn Bosnië en Herzegowina aan Oostenrijk toe vertrouwd, opdat het deze provinciën zou beheeren. op een tijdstip dus, dat zij een voorwerp van geschil uitmaakten tusschen Turkije en de Servische vorstendommen. Di; geschil bleef daardoor onopgelost. Nu de 'Oostenrijksch-Turksche overeenkomst is gesloten, is Oostenrijk-Hongarije in dit nog niet beëindigd geschil in de plaats van Turkije getreden. De monarchie is echter door deze overeenkomst geen eigenares ge worden, maar staat als partij tegenover de .Servische staten. Zuid-Afrika. Pretoria, 9 Maart. De onderhan delingen tusschen de Transvaalsche en Por tugcesche autoriteiten over Lorenzo Mar ques zullen, naar verwacht wordt, binnen enkele dagen eindigen met het sluiten van een voor beide partijen bevredigende over eenkomst, bepalende dat de haven en de spoorweg door Transvaal zullen worden ge ëxploiteerd, zooals eerst was voorspeld. Lissabon, 9 Maart. In de Kamer sprak de minister van marine het bericht beti-effende Lorenzo Marques tegen. Er zijn onderhandelingen aangeknoopt over vragen, die de invoerrechten en den Zuid-Afrikaan- achen spoorweg raken, maar geen duim breedte grondgebied en geen zweem van scuvereiniteitsrechten zullen worden afge staan. Allerlei. v— Uit Calcutta wordt aan de Frankf. Ztg. gemeld, dat men te Hazaribaghs een groot© diefstal van dynamiet heeft ontdekt Het is onmogelijk gebleken het spoor der dieven te vinden. Men vreest nu voor nieuwe aansla- gen. vTe Namen is bij het schijfschieten majoor Fauconnicr door een soldaat dood geschoten. Men weet nog niet, zegt het Handelsblad van Antwerpen, of het bij on geluk of met opzet is geschied. B I 1 u n o 9 Maart T© Agordo heeft de sneeuw een gebouw doen instorten, dat vijf soldaten van het 7e regiment Al pentroepen onderdak verleende. Twee van r! soldaten zijn gedood, drie gewond. Lissabon, 9 Maart. In de provin cie Minho zijn lichte aardschokken waarge nomen, die gepaard gingen met onderaardsch gerommel. ger werken dan 10 uur, niemand, ook spr. niet, zou er zijn stem aan geven. Men moet j de industrio gelegenheid geven zich daarop in te richten. Voor het oogenblik blijft het i dus bij het beginsel uit te spreken, gelijk ook elders aan wettelijke regeling is vooraf gegaan. Uitzonderingen zullen worden toegestaan, naar den aard der bedrij ven De tijd is echter rijp om zich voor het beginsel van den 10 uren-arbeidsdag in gucstigen zin uit te spreken. Na de wel sprekende rede van den heer Aalberse acht spr. het niet ^noodig op de détails in te gaan. Terecht is er door hem op gewezen, dat de productie niet afneemt bij verkor ting van arbeidsduur. Voor gevaarlijke be drijven moet zelfs nog lager gegaan worden dan 10 uur. Gebleken is dat de vakactie niet voldoende is om er toe te komen. Waar Oostenrijk, Zwitserland en Frank rijk althans iets hebben, heeft Nederland nog niets en nu is de vraagmogen wij den Bprong wagen. Spr. meent van ja, want in de genoemde lauden, waaruit hij tal van gunstige voorbeelden noemde, was de sprong even groot als wij nu zullen doen. Het zal voor Nederland geen gewaagde sprong zijn, wanneer de overgangs- en uitzonderingsbe palingen in acht worden genomen. In dien zin zal spreker dan ook zijn stem aan de motie geven. De heer Helsdingen critiseerde uit voerig de rede en de cijfers van den heer De Visser. Juist met het oog op de zedelijke waarde der motie, aldus betoogt spreker ver der, moesten de christedijken, die altijd zoo met hun beginselen sohermen, met de motie- Schaper meegaan. Uit ondervinding weet Spr. helaas wat een moeite het kost om niet m den tredmolen van harden arbeid, zon der voldoende rust onder te gaan Hij weet wat het zeggen wil, moe en afgewerkt op de fabriek te komen, te beroerd om elkaar goeie morgen te zeggen. Wie zich kan in denken in het leven van den arbeid, moet voor do motie-Schaper stemmen. En het be droeft hem mannen, die aan het hoofd van werkmansbonden staan, te hooren zeggen, d:it- zij tegen die motie zullen stemmen. Als men de motie afstemt, zal dit mooi propa gandamateriaal aan de soc.-dem. geven, waarvan zij niet aarzelen zullen gebruik e maken. Do heer Van Karnebeek stelde de vraaggaat het aan om den arbeider, die gyen ander vermogen heeft om in "zijn on derhoud te voorzien, in dat vermogen te be perken? Het eerste belang van de arbeiders is toch zeker het in stand houden en doen bloeien van het bedrijf, en belemmering van het bedrijf zal het doen kwijnen en de loonen verlagen. Spr. wijst er op dat een onderzoek naar de arbeiderstoestanden in Amerika heeft aan getoond dat de arbeiders daar met hun hoo- ge loonen veel gauwer opgesleten waren dan in andere landen van Europa, maar er is nog iets. Keeds jaren geleden is er hier op gewezen dat een bepaling van een maximum van den arbeidsduur niet is af te scheiden van bepa ling van een minimum-loon De bedrijven in ons land zijn van dien aard, dat men geen uitzonderingen zal moeten maken maar... dat de uitzonderingen regel worden. Er bestaan in ons land reeds beperkingen, onder ande re® in het spoorweg- en mijn-bedrijf. Er moet geen algemeen pnnoipe worden gesteld dat tegen het belang van den arbeider zou zijn, en hoe zou de controle mogelijk zijn? Welk een keirleger van ambtenaren zou daarvoor noodag zijn, tenzij men de arbei ders zelf daarvoor gebruikt Maar onder die arbeiders zijn er velen, die zelf afkeerig zijn van do beperking. De vakvereenigingen wil men er voor ge bruiken, maar de controle-middelen die men wil bezigen zijn dikwijls in strijd met do staatsburgerlijke vrijheid. Die vakvereenigin gen zijn dikwijls wreed, veaiijnig en geweld dadig. Aan den heer Schaper vraagt Spr., welke waarde hij tooh heoht aan een votum van deze Kamer, die op 't punt van scheiden staat. Een uitspraak ven de Kamer aoht Spr. ontijdig, en daarom gaat hij niet met de motie mede. Woensdag 11 uur voortaetting. Het wetsontwerp tot verhooging der Indi sche begrooting 1909 (subsidie voor de Brus- selsche tentoonstelling) werd in den loop der vergadering aangenomen met 36 tegen 19 stemmen. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 10 Maart bevat o. m. de volgende Koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen mr. F. A. R. A. baron van Ittersum. president der recht bank te Utrecht, onder dankbetuiging voor de bewezen rechterlijke diensten en E. L. v. d. Leij, burgemeester van Eenrum; benoemd tot schoolopziener in het arron dissement Bramen W. C. Lom an te Zwolle tot reserve-officier van gezondheid le klas se die der 2e klasse P. B. van Leggelo, G. Losecaat van Nouhuijs; tot officier van gezondheid 2e klasse P. Boon, reserve-offi cier van gezondheid 2e klassebij het Indi sche leger A. H. Garrer en II W. Borel benoemd tot vaandrig do reserve-sergeant J. Pannekoek van het 8e reg. infanterie; Geschenk aan H. M. de Ko ningin. Het provinciaal comité in Dren the voor een geschenk aan H. M. de Ko ningin heeft van de ingekomen gelden f 1052 besteed voor het aan te bieden zilveren blad, terwijl eT f 2200 beschikbaar blijft. Voor gesteld wordt dit ter beschikking te stellen van het hoofdcomité voor kinderherstellings- en vacantiekoloniën, het Groene Kruis of het Ziekenhuis te Assen. Daarover moot door de plaatselijke comité's gestemd worden. Dat waarop de meeste stemmen vallen, zal aan Hare Majesteit ter goedkeuring voorgelegd worden Z K. H. de Prins heeft gisterenmid dag in de feestzaal van het gebouw der ten toonstelling van oude kunst te 's Graven- li age de tweed© voorstelling bijgewoond door het comité der tentoonstelling ten bate der werkloozen gegeven, en welke ©ene herhaling was van de welgeslaagde uitvoering op jl. Zaterdagavond Ook nu weer traden de medewerkende dames en heeren voor een volle zaal op. Z. K. H. deed een gift aan het comité ter hand stellen, ten bate der werkloozen. In Hotel des Indes te 's Gravenhage is aangekomen graaf Ehrensvard, gezant van Zweden bij ons Hof. Kamerverkiezingen. Men schrijft uit het district Alkmaar De belangstelling in de aanstaande ver kiezingen begint- hier flauwtjes te ontwaken. Zij is echter nooit groot geweest, omdat Alkfeuui- een vast liberaal district was en d«t ook wel zal blijven. Als wij goed ingelicht zijn, heeft de Libe- ïale Kiesvereeniging aldaar den afgevaardig de jhr. P. van Foreest nog niet officieel de \raag gesteld of hij een nieuwe candidatuur wil aanvaardende leidende mannen in •leze schijnen dit als een vanzelfsprekend feit te beschouwen. Van liberale zijde wordt dus weer de oude caudidaat jhr. Van Foreest gesteld en van vrijzinnig-democratische zijde eveneens de oude caudidaat, de heer Frans Netscher, wiens candidatuur teverifc reeds gesteld is door de afdeelingen Alkmaar en Schagen van den Ned. Bond voor Staatspensionnee ring, alsmede door de Vrijzinnige Kiesver eeniging te Koedijk en gesteund wordt door de 13 afdeelingen van den Ned. Bond voor Staatspensionneering in dit district. Nu hier evenals in zooveel andere distric ten de quaestie der staatspensionneering een voorname rol zal gaan spelen als verkiezings leuze, is het wellieht niet van belang ont bloot mede te deelen, dat de Alkmaarsche sfdeeling van den Bond voor Staatspension neering tot jhr. Foreest de vraag gesteld heeft hoe hij staat tegenover het doel, dat de Bond beoogt. De heer -Van Foreest heeft geantwoord, dat er in zake staatspensioen niets van hem te verwachten is, daar hij ten opzichte van deze aangelegenheid zich stelt op het stand punt der oud-liberalen. -•-kenschetsing.- van den momenteelen toestand in ons district voegen wij hieraan nog toe, dat door katholieken en anti-revo lutionairen onderhandeld wordt naar men zeg. over een gezamenlijk optreden met den caudidaat Blom, oud-schoolopziener alhier, thans woonachtig in Zeeland, Van soc.-democratische zijde is definitief de heer Van Kuykhof, lid van het partijbe stuur der S. D. A P te Amsterdam, ge steld. Naar de Tel. verneemt, zullen de Ka merleden, die voor de negen Amsterdam - sche districten zitting hebben, zich allen herkiesbaar stellen. De anti-revolutionaire kiesvereenigingen te Zierikzee, Brouwershaven, Haamstede, Noordgouwe, Nieuwerkerk, Oosterland en Bruinisse hebben tot candidaat voor her lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld den heer H. Ch. Vegtel, te 's Gravenhage. De chr -hist, kiesvereeniging te Haam stede heeft bereids besloten deze candida tuur te steunen. De centrale vrijzinnige kiesvereeniging op het eiland Goedereede en Overflakkee heeft met eenparige stemmen voor het kiesdistrict Zierikzee candidaat gesteld voor het lidmaat schap der Tweede Kamer mr. R. J. H. Patijn te 's-Gravenhage (aftredend lid). Naar ,,L. en V." verneemt, heeft de heer Z. van Schelt (lid van Ged. Staten), die de candidaat der antirevolutionairen in het dis trict Dordrecht zou zijn geworden, zich te ruggetrokken. In zijn plaats zal nu worden gesteld ds. Van der Voort van Zijp (oud- Dordtenaar), thans zitting hebbende voor Tiet j erksteradoel Pensionneering van wethouders. Ged. Staten van Zuid- Holland, door den Min. van Binnenl. Za ken geraadpleegd over de wettigheid van de verordening van den Haagschen ge meenteraad tot pensionneering van wethou ders, moeten tot de conclusie zijn geko men den Minister te adviseeren, dat er h. i. geen termen zijn voor vernietiging van het raadsbesluit. H r. M s. ,.D e Zeven Pro vin c i n". Hr. Ms. „De Zeven Pro vinciën", die over een week door Z. K. H. Prin6 Hendrik der Nederlanden op 's Rijkswerf te water zal worden gelaten, is het grootste paniserschip onzer marine. De waterverplaatsing van het nieuwe schip bedraagt 6525 ton, terwijl de zuster schepen circa 5000 ton meten, behalve de „Tromp", die een 200 ton grooter is. Op 7 Februari 1908 werd de kiel gelegd. De lengte van „De Zeven Provinciën" is 101.50 M., de breedte 17 10 M., de diepgang 6.15 M. Aardig is, deze afme tingen te vergelijken met die van het be roemde linieschip van admiraal De Ruyter, waarnaar het jongste schip gedoopt is. De oude, in 1665 voltooide „Zeven Provin ciën"', een z g. tweedekker, was ongeveer 54 M. lang, 14 M. breed en 5 M. hol. Behalve door zijn groote waterverplaat sing onderscheidt het nieuwe schip zich nog door de zware bewapening, waarover in de Tweede Kamer heel wat gesproken is. Deze bestaat n.l. uit twee kanonnen van 28 c.M. in twee barbettetorens op het voor- en achterdek opgesteld. Tot nu toe waren onze pantserschepen slechts met kanonnen van 24 tot 21 c.M bewapend. Bovendien bevinden zich aan boord vier kanonnen van 15 c.M tien van 7.5 c.M. en vier van 3.7 c.M. Te zamen dus een twintigtal kanon nen, de oude ..Zeven Provinciën' had er tachtig De bescherming bestaat uit een pantser gordel, die zich over de geheele lengte van het schip uitstrekt. De dikte is 15 c.M in het midden en aan de uiteinden tot 10 c.M, verminderd. Het pantserdek wordt door een aantal pantserplaten gevormd, die te zamen 5 c.M. dik zijn. De dikte der bar bettetorens is 25 c.M evenzoo zwaar is de commandotoren gepantserd. De pantser platen zijn alle van Krupp s gehard nikkel- staal De vaart van het schip is 16 geogr mij len, waartoe de machines 7500 P K zul len moeten ontwikkelen. De kolenvoorraad is 700 ton. Aan boord zijn 8 waterpijp ketels. Natuurlijk zijn er op het schip de nieuw ste inrichtingen voor de ventilatie en de electrisclie verlichtingen. Dc bemanning zal 440 koppen lellen. N. v. N. Bij koninklijk besluit is de technische ambtenaar 1ste klasse bij het aan het de partement van Koloniën verbonden Tech nisch Bureau N. de la Lande Creaner, ge rekend van on met 1 Maart 1909, bevorderd tot werktuigkundige. Journalistiek. De heer J. Schaap, hoofdredacteur, de heer S. J. Hirscli en mejuffrouw A. E. Zuikerberg, leden van de redactie van De Echo, zullen na den cvergang van dat blad in handen van het Alg. Handelsblad op 1 April a.s. in hun bovengenoemde funetiën gehandhaafd blijven. Hul leblijk Oscar Carré. Men schrijft uit Amsterdam Zooais reeds medegedeeld werd, zal op 24 Maart hei 40-jarige jubileum gevierd wor den van den heer Oscar Carré. Naar aanleiding daarvan kunnen wij thans meedeelen, dat zich eene commissie gevormd heeft, waarvan het uitvoerend co- inité bestaat uit de heeren mr. J. Kappeijne van de Coppello, voorzitter, mr. K. F. A. an der Breggen, secretaris, en W Kranen burg, penningmeester. Hun, die willen medewerken om dit herinneringsfeest voor den heer Carré tot een blijden dag te ma ken, wordt verzocht hunne bijdrage te zen den aan het adres van den penningmeester, Prinsengracht 965 alhier, of eene circulaire met inschrijvingsbiljet aan te vrag n bij den sp;i -is van Eeghenstraat 25. Op het perron van het Hollandsche- Spoorstation te 's Gravenhage bevonden zich gistermorgen een groot aantal gepensi- onneerde en actief dienende hoofd- en subal- terno-officieren, onder welke laatsne.i velen der aan het departement van oorlog gedeta- ckeerde, om een laatsten groet te brenger aan den jonggestorven bibliothecaris bij h departement, jhr. F. A. G. Beelaerts va a Blokland. Een groot aantal kransen, waaronder een van de Bibliotheekcommissie en één van de Hoogere Krijgsschool, dekten de baar. Toen de trein vertrok, die het stoffelijk overschot naar Haarlem, waar het op de begraafplaats Schoten zou worden ter aarde gesteld, vervoerde, en de waggon, waarin de kist was geplaatst, passeerde, brachten de officieren het millitair saluut, terwijl de ove rige heeren eerbiedig het hoofd ontblootten. De scheuring in de S. D. A. P. In een Maandagavond gehouden, matig bezochte openbare vergadering, uit geschreven door de Amsterdamsche Studen ten vereeniging voor sociale lezingen, heeft di. W. van Ravesteijn, van Rotterdam, een der geroyeerde Tribune-redacteuren, gespro ken over: „Marxisme en Revisionisme, be zien in liet licht van het Deventer congres". Toen de voorzitter medededeelde, dat er niet het, oog op het besloten karakter dezer vereeniging, geen debat zou plaats hebben, eisclAe een der aanwezigen, namens velen zijn entrée-geld, a 25 centen, terug. Het grootste gedeelte der belangstellenden al dus spreker - was gekomen om het debat. (Lui 1 aplaus, aangroeiend tot groot tumult). De voorzitter, te rade gaande met zijn mede-bestuursleden, bezweek voor dezen drang Wie alsnog wilde heengaan, kon zijn peniuiigtn terug krijgen. Op deze mededeeling stond ruim de helft dtr aanwezigen op en verliet en masse on der hei zingen van den socialistenmarsch de zaal. Toen de stilte was hersteld en de kwartjes waren teruggeven, werd het woord verleend aan dr. Van Ravesteijn. In zijn inleiding schetste spreker in hoofd- tren de ineenstorting van „de internatio nale reformatische politiek, die nog heil ver wacht van de burgerlijke democratie". In het tweede deel van zijn rede gaf dr. Van Ravesteijn een beschouwing over de Nederlandsche partijverhoudingen. Daarbij deed hij uitkomen, dat de domineerende re visionistische fractie achtereenvolgens ver schillende concessies heeft gedaan aan de nationale verhoudingen, welke spreker .in strijd achtte met de internationale grond slagen der sociaal-democratie. Het meer en meer aansturen van de Ne- derlandsche sociaal-democratie op een bur gerlijk bloc was een verloochening van die grondslagen. Het Deventer congres werd door spreker slechts incidenteel behandeld. Het Hbld. verneemt, dat door de nieuwe sociaal-democratische partij welke a. s. Zondag definitief geconstitueerd wordt de eerste openbare vergadering met debat zal worden gehouden op Vrijdag 19 Maart a. s. in het gebouw Bellevue te Amsterdam. Als sprekers zullen optreden dr. Gorter, mr. Mendels en de heer D. J. Wijnkoop. Het bureau der „Internationale" heeft haar besprekingen over de scheuring in de Nederlandsche S. D. A. P. geopend. Vaai revisionistische zijde wordt door de heeren Troelstra en Van Kol, van Marxistische® kant door de heeren Wijnkoop en Mendels de noodige voorlichting verschaft. De Varsity. Er bestaan plannen om na 1909 de jaarlijksche universitedts- roeiwedstrijden niet meer te doen plaats heb ben op de Schie tusschen De Zweth en Delft. Het bestuur van den Nederlandschen Stu- denten-Roeibond is reeds nu begonnen met het zoeken naar een geschikt terrein. Naar de Tel. verneemt is o. m. het oog gevallen op het zijkanaal F, loopend© van het Noord zeekanaal naar Halfweg, terwijl ook de Ring vaart bij Halfweg niet ongeschikt werd ge acht. Intusschen blijven de wedstrijden van dit jaar vastgesteld op Donderdag 20 Mei (He mel vaartdag), en worden gehouden, op de Schie, waarbij wederom de start ter hoogte van de uitspanning „De Zweth" zal plaats hebben Late winter. Op het Tjeuker- meer ziet men stoombootcn varen en schaat senrijders nog een baantjo makenHier en daar is het ijs nog 10 a 15 centimeter dik De booten varen door een geul. Bakker s-n acht arbeid. Het Haagsche comité voor afschaffing van nacht arbeid in bakkerijen heeft in liaar jongste j vergadering de stemmingen besproken, die j op initiatief van het Bakkerscomité in eeni- i ge groote bakkerijen over die afschaffing zijn gehouden. Deze wijze van stemmingen wer den door het plaatselijk comité afgekeurd, omdat men meende dat zij onder pressie van den werkgever of van den werk-chef plaats vonden. Geëindigd arbeidscon flict. Te Wageningen is de uitsluiting op de sigarenfabriek van den heer B., die 17 weken heeft geduurd, opgeheven. De heer B. heeft een loonsverhooging toegestaan van 2iJ cent per 100 stuks, op een viertal mer ken, gevraagd was 5 cent meer. Zaterdag zullen de 11 uitgeslotenen weder aan het werk gaan. De zaak der Arnhemsche Bankvcr- eeniging komt, zooals bekend is, 17 Maart vo >r hot gerechtshof te Amsterdam in be handeling. Mr. de M. is gisteren per spoor van Arn hem naar Amsterdam overgebracht, mr. P. zal ecliter, naar wij vernemen, op zijn ver zoek per rijtuig van Arnhem naar Amster dam worden overgebracht. Brandstichting. Geesje K., de 14-jarige dienstbode bij Van Calker, te Winschoten, wiens boerderij Zondagavond afbrandde, is naar het huis van bewaring overgebracht, verdacht van brandstiohting en geldverduistering. Droeve dood. Sinds een paar dagen misten de buren een oud vrouwtje, een bewoonster van de bekende kleine huis jes aan het Hooge Zand in Den Haag. Men waarschuwde de politie, die door in- klimraing aan de achterzijde van het huisje in de woning kwam. Daar vond zij de oude vrouw dood op den grond liggen, met brand wonden overdekt. Ook in de kamer werden sporen van brand ontdekt, zoodat vermoed wordt, dat de vrouw op de een of andere wijze in brand is geraakt, maar door den rook bewusteloos geworden niet om hulp heeft kunnen roe pen. Door een boom gedood. Bij het vellen van een boom te Haaksbergen had zekere B. K. het ongeluk door den vallenden boom te worden getroffen, zoodat hij onmid dellijk een lijk was. aEene algemeene vergadering der Ne derlandsche Pomologische Vereeniging werd gisteren middag in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te Utrecht ge houden, onder presidium van Baron G. W. van Dedem uit Wageningen. Onder de aan wezigen werd o.m. opgemerkt den heer Löh- nis, inspecteur van den landbouw. Baron Van Dedem dankte in een kort openingswoord voor de groote opkomst, welke van veel belangstelling getuigde. De heer Van Lennep noodigde devergade- ring tegen den zomer tot een excursie in de omstreken van Eist uit, en deelde mede, dal er 1910 te Eist een vruchtboomenten toonstelling gehouden zal worden, waarvoor het. terrein reeds aanwezig is. Onder de ingekomen stukken was een voorstel, om voor de vruchten een maat in te stellen, en ze naar den omvang te ver handelen, en het bespreekt zelfs een toestel, pomometer genaamd, dat in staat is de vruchten naar haar grootte te sorteeren. De mededeeling werd voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van den heer Baggerman zal het hoofdbestuur adviseeren omtrent de so liditeit van handelaren. Hieromtrent zal op een volgende verga dering worden gerapporteerd. Het hoofdbestuur stelde hierna de verga dering voor, het te machtigen om te zien naar nieuwe middelen van publicatie, hetzij door een nieuw contract met de Veldbode of anderszins. De vergadering keurde dit voorstel goed. Hie: na volgde eene bespreking over de bekende grief, meermalen in ons land ge opperd, waarin het o. m. heet: „In den tuinbouw, hoofdzakelijk bij de vruchtiboomkweekers, is groote ontevreden heid ontstaan, omdat de Neder!Pomologi sche Vereeniging*, gesteund, door rijkssub sidie, onder leiding van een door de regee ring gesalarieerden tuimbouwleeraar tegen woordig optreedt als concurrent in den han del en bij de uitvoering van werkzaamheden in de vruchtboomkweekerij „Het oorspronkelijk plan om alleen ad- viseerend op te treden op pomologisch ge bied, is langzamerhand uitgebreid en dreigt het vr u chtbo om kwee kersbe clrij f geheel in handen te brengen van de Pomologische vereeniging." Naar aanleiding van deze bekende quaes tie, of het in het belang van de leden en dus in bet belang van de vereeniging als zoodanig kan geacht worden, dat de Pomo logische vereeniging tegenwoordig optreedt niet enkel om advies te geven op haar ge bied, maar tegelijk ook de uitvoerster is van alle werkzaamheden, welke gerekend wor den te behooren tot het particulier gebied van den boomkweeker, zond de heer Gale- sloot een circulaire de zaal in, waarin hij zich beslist verklaart tegen de nieuwe rich ting door de Pomologische vereeniging inge slagen en eenige grieven tegen het hoofdbe stuur ontwikkelt De heer Galesloot had de volgende motie ingediend De algemeene vergadering, van oordeel dat het Bureau der Nederl. Pomologische Vereeniging zijn bevoegdheid overschrijdt door het aanleggen en onderhouden van fruittuinen, het uitzenden en stationeeren van personeel daartoe in verschillende cen tra van het land enz., zich alzoo bewegende op terrein, aan anderen toegewezen, ondanks de voorwaarde gesteld door den inspecteur Löhnis ter algemeene vergadering van 23 April 19C7 overtuigd, dat, in verband met de zeer Kameroverzicht. Tweede Kaïuer. Wegeus onvoltalligheid moest cle verga- dering, welke tegen Dinsdag elf uur was uitgeschreven, uitgesteld worden tot een uur. De Voorzitter qualificeerde deze slecht© opkomst als niet zeer welwillend voor de aanwezige ministers en de andere wel tegenwoordige Kamerleden. In de vergadering van 1 uur werd beslo ten de eindstemming over het ontwerp be- ireffende de automobielenbelasting a.s. Donderdagmiddag te houden. Daarna is voortgezet hot debat over de motie-Schaper om uit te spreken, dat naast grootst mogelijke beperking van nachtar beid en betere bescherming van kinderen ©n jeugdige personen de wettelijke beper king van arbeidsduur voor alle volwassen arbeiders en wel tot tien uur por etmaal gewenech' is. D© heer Aalberse vervolgde zijn rode van Vrijdag ten gunste der grondge dachte van de motie. Spreker wees daarbij op de stoffelijke en zedeliike voordeelen, verbonden aan een wettelijke beperking van den arbeidstijd. Zoodoende zal ook de arbeider gelegenheid hebben zijn arbeidskracht te herwinnen, hetgeen ten goede zal komen aan het pro ductievermogen. Ook voor de bevordering van een goede, krachtige vakorganisatie is de beperking van den arbeidsduur ge- wenscht. De heer De Visser, dio aan speciale rege lingen voor de verschillende bedrijven c e voorkeur gaf boven een algemeene wette lijke beperking van don arbeidsdag, hield naar sprekers meening alleen rekening met de stoffelijke zijde van het vraagstuk, maar vorloor het zedelijke element, daarbij be trokken, uit het oog. In dit verband be toogde spr., dat een gespecialiseerde rege ling een stoffelijke oisch maar een alge meen wettelijke üenuren dag een ethisch maximum is. Met een verwijzing naar En geland en Amerika, landen waar de arbeids duur het kortst en 't loon 't hoogst is, be streed spr. de meening, dat bij beperking van den arbeidsduur vermindering van pro ductie en dientengevolge verlaging der loo nen zou moeten tengevolge hebben. De heer D r u c k e r kan zijn stem ge ven aan den hoofdinhoud van do motio den arbeidsduur voor den volwassen arbei der met een maximum als regel van 10 uur. Moest hier morgen aan den dag een wets artikel worden gemaaktgij zult niet lau-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2