85!). 7de Jaargang. Donderdag 11 Maart 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. De Motorboot. AMERSFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoort f l.OO. Idem franco per post1.50. Afzonderlijke nummers 0.05. Daze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiönmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens by de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonmimmer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedvyf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. l>e inkomstenbelasting; in Frankrijk. Aan alles komt een eindeook van de behandeling clei' inkomstenbeiastdng in de Fransch© Kamer is het einde verkregen Tientallen van jaren heeft liet geduurd om in Frankrijk het hardnekkige verzet tegen de inkomstenbelasting te overwinnen. Toen na den ongelukkige-n ooriog van 1870/71 d'e schatkist moest worden gevuld om de oor logskosten en de 5 milliarden-schuld te be talen, zijn er ware kunststukken verricht op het gebied der belastingwetgeving om toch maar de inkomstenbelasting te ontgaan. Ver scheidene ontwerpen van die belasting zijn later door op elkaar volgende regeeringen ingediend. Maar eerst bet kabinet-Cleanen - ceau is er in geslaagd t zoo ver te brengen, dat de regeling van de belasting, die het had ingediend, door één van de beide takken der volksvertegenwoordiging is aangenomen. ]>at is een werk geweest, niet van weken of maanden, maar men kan zeggen van eeni- ge jaren. Reeds de behandeling in de open bare zitting loopt over een tijdperk van ruim anderhalf jaar. Het eerste gedeelte van de algemeene beraadslagingen vie! in den zomer van 1907. Dit debat werd afgebroken door het invallen van de zomervaeantie. Het werd den 20eu Januari 1908 hervat en leid de den 17en Februari tot bet besluit om over te gaan tot de behandeling van de artikelen. Daarop volgde betrekkelijk spoe dig de aanneming van de artt. 1 en 2. Inge volge art. 1 zullen met den dag van in wer king treden van deze wet zijn afgeschaft: 1. de grondbelasting van gebouwde eigen dommen, 2. de grondbelasting van onge bouwde eigendommen, de personeele be lasting op het roerend goed, 4. de belasting van deuren en vensters, 5. de patentbelas ting. Dit artikel werd aangenomen met 401 tegen 45 stemmen. Artikel 2 bepaalt, dat ter vervanging van deze verschillende belastin gen eene algemeene belasting op de inkom sten van alle categoriën wordt ingesteld, waaraan wordt toegevoegd eene aanvullings belasting op het gezamenlijke inkomen van ieder gezinshoofd. Ook dit artikel werd met overwegende meerderheid aangenomen, 412 tegen 69 stemmen. Daarmee was de hoeksteen gelegd van het gebouw der nieuwe inkomstenbelasting. Maar met het optrekken van dit gebouw is nog een vol jaar heengegaan. Toen de Kamer den vorigen zomer met vacantie ging, waren 33 van d'e ruim 100 artikelen afgedaan. In de najaarszitting kon men nog niet gereed komen, en dit jaar heeft men van het begin der zitting af met inspanning gewerkt om de rest van de artikelen aangenomen te krijgen. Het is dus een zwaar stuk werk geweest, dat is verricht. De tegenstanders hebben der regeering de overwinning zuur genoeg gemaakt. In d'it taaie verzet teekent zich de vrees af, die de geheele bourgeoisie vervult, dab de nieuwe belastingwet veel meer geld van hen zal vergen, dan de „quatr-e vieil- les", de thans bestaande belastingen, die wij hierboven hebben genoemd. Daarin heeft de bourgeoisie niet geheel ongelijk. Frankrijk moet toit de inkomstenbelasting komen, om dat de oude belastingen bij de steedis klim mende eischen van de nu ruim vier milLiar- den bedragende begrooting niet meer aan de behoefte kunnen voldoen. Maar aan den anderen kant moet toch ook worden erkend, dat de nieuwe belas tingwet eene rechtvaardiger verdeeling van lasten zal brengen. De minister van finan ciën Caillaux heeft dit overtuigend aange- t oud. In een van zijne redevoeringen beeft hij op grond van talrijke cijfers het bewijs geleverd, dat van de 100 landbouwende grondeigenaars 95 minder en slechts 5 meer zou don hebben te betalen. Eveneens zouden de boeren, die geen grondbezit hebben, ont last worden van meer dan de helft hunner tegenwoordige lasten. Hij toonde aan, dat de Parijsche kooplieden zich des te minder zullen kunnen beklagen over de nieuwe be lasting, omdat 76 pet. van hen ontlast zul len worden en 2 pet. dezelfde lasten hebben te betalen. Daarentegen zullen sommige banken, die 11 a 12 millioen zuivere winst behalen, en slechts 30,000 frs. belasting be talen, voortaan een millioen hebben te be talen. Ten aanzien van de belasting van den arbeid, die tegenwoordig omstreeks 20 mil lioen afwerpt, brengt de voordracht eene ontlasting van niet minder dan 18 millioen. De aanvullingsbelasting treft in het geheel slechts 500,000 belastingplichtigen, in de eerste plaats de groote vermogens en dan 'u veel mindere mate de middelmatigen, van 10,000 frs. af. De inkomens van 100,000 frs. zullen 4000 frs. meer te- betalen hebben dan tot dusver, de inkomens van een mil lioen hebben 60,000 frs. op te brengen in plaats van 15,000. De minister besloot met eene krachtige opwekking aan de republikeinsche partij, om eindelijk eens ernst te maken met de zoo lang reeds beloofde belastinghervorming. Hij zeide: „Gij zult niets tot stand bren gen, wanneer gij niet den moed hebt de privileges op te heffen, die de bourgeoisie, wfci.-e den voormaligen adel verving, in de plaats van de oude voorrechten heeft ver worven het privilege ten gunste van de groote vermogens,'die lieden door de belas ting ontzien worden, het privilege ten gunste van de vrije beroepen, die slechts eene ge ringe bedrijfsbelasting betalen, het privilege, d ut zekere categorieën van Fransche en vieeinde renten genieten. Slechts de belas ting-hervorming zal de verwezenlijking van dA fiscale hervormingen mogelijk maken". Die hervorming is thans nog niet een vol dongen feit, maar de wet op de inkomsten belasting heeft toch een belangrijk deel af gelegd van den weg, die moet worden door- ioopen om in het Staatsblad te worden op genomen. Het laatste artikel bepaalt, dat de wet in werking treedt met liet jaar, volgen Je op liet jaar, waarin zij worxlt afgekondigd Een bepaalde termijn kon daarvoor worden gesteld, want de Seueaat heeft dezelfde wet gevende bevoegdheid als de Kamer. Maai de groote meerderheid, waarmee de Kamer deze belast.i..g heeft gevoteeerd, levert liet bewijs, dat het verzet tegen de inkomstenbe lasting in Frankrijk gebroken is. Men mag o'us verwachten, dat van den Senaat mede werking te verwachten zal zijn, geen tegen werking. België. Brussel, 10 Maart. De Kamer keurde bij tweede lezing met 82 tegen 78 stemmen de benoeming goed van een en quête-commissie in zake het legervraagstuk. Frankrijk. De regeering heeft bij de Kamer een west- ontwerp ingediend tot goedkeuring van de gedurende de laatste maanden door de ex peditie in Marokko veroiorzaakte uitgaven tot een bedrag van 11.300.000 frs. Toulon, 11 Maart. De daden van tuchtloosheid nemen toe onder de koloniale soldaten. De divisie-generaal Terron moet de officieren hebben verweten, dat zij de discipline niet doen eerbiedigenhij moet beleedigende woorden voor de soldaten heb ben gesproken. Des avonds moeten de sol daten erin generaal en het ministerie heb ben uitgejouwd. Aan liet ministerie van oorlog wil men niets zeggen, voordat het officieele rapport is ontvangen. Zweden. De onder-voorzitter van de Tweede Ka mer, de oud'minister Staaf, heeft eene in terpellatie aangekondigd over de vraag of de regeering de meening deelt, dat de door den rijksdag goedgekeurde kiesrechthervor ming reeds in het najaar van 1910 in toe passing moet komen, door het houden van verkiezingen voor de beide Kamers krach tens koninklijk besluit. Volgens den nor malen loop van zaken is het eerst in 1911 de tijd voor de verkiezing van eene nieuwe Tweede Kamer. In de Eerste Kamer, die niet in eens vernieuwd wordt, maar bij ge deelten, terwijl ieder lid een mandaat van 9 jaren iieeft, zou eerst in 1918 de kiesrecht- hervorming geheel zijn uitgevoerd, als niet door den Koning eene algeheele vernieuwing wordt bevolen. Italië. Rome, 10 Maart. De uitkomsten van de verkiezingen zijn nu van alle 508 districten, met uitzondering van vier, be kend. Er zijn 209 ministerieelen herkozen, 67 gekozen; 52 leden van de constitutio- neele oppositie zijn herkozen, 2 gekozen; 24 radicalen herkozen, 12 gekozen 12 re publikeinen herkozen, 5 gekozen; 18 socia listen herkozen, 12 gekozen 5 katholieken herkozen, 1 gekozen. Er moeten 72 'her stemmingen plaats hebben. De uitslag in 13 districten is aan de commissie tot goedkeu ring van de geloofsbrieven voorbehouden. Tweedetelegram. De Koning zal persoonlijk de zitting van liet parlement den 24en Maart openen. Het is zeker, dat in de troonrede niet de belofte van 1904 vernieuwd zal worden tot indiening van een wetsontwerp over de echtscheiding in de Italiaansche wetgeving. Oostenrijk-Hongarije. W e e n e n 10 Maart. De zitting werd geopend onder lawaai van Czechen. Pattai, van d-e christelijke 'socialen, die tot president is verkozen, drong aan op de nood zakelijkheid van hervorming van het regle ment van orde met het oog op een vrucht baren arbeid. W e e n e n, 10 Maart. Nadat de vice- presidenten en de secretarissen herkozen waren, stelde minister-president Bienerth het nieuwe kabinet voor en gaf eene toelich ting van het program der regeering. Hij deed opmerken, dat de overeenkomst met Turkije eerst tot stand was gekomen na lan ge en moeilijke onderhandelingen en dat zij aan de monarchie zware offers oplegde. Deze offers waren echter niet nutteloos, want vol gens het.protpcol over de overeenkomst is ieder internationaal m eendngsversehil over de inlijving van Bosnië uit den weg geruimd en er bestaat voor de monarchie het zekere vooruitzicht, dat zij voortaan in nog vriend schappen jker betrekkingen, tot Turkije zal blijven dan tot dusver het geval is. Men kan er zeker van zijn, dat de mogend heden, die het verdrag van Berlijn hebben onderteekemd, met voldoening de kennisge ving van liet tot stand komen der overeen komst zouden begroeten. De spanning in den toestand van Europa is belangrijk verminderd. De staatkundige betrokkingen met Servië en Montenegro, die onvervulbare eischen stelden,blijven nog te regelen. Overeenkomstig de methode, die ten opzichte van Turkije is gevolgd, had de mo narchie van den aanvang af het plan tot nor male betrekkingen met Servië te geraken door middel van rechtstreeksche onderhande lingen. Deze'gedachte volgende, heeft de regeering zich niet laten afbrengen van hare correcte en gereserveerde houding, door welke berich ten ook uit Servië afkomstig, en zoodoende kon de monarchie dioor het bekende optreden van den gezant Forgacli te Belgrado aan de Servische regeerang gelegenheid geven om rechtstreeks met haar m besprekingen te treden. Dank zij de raadgevingen der mogendhe den is het niet onmogelijk, dat in Servië een strooming zal ontstaan ten gunste van eene meer zakelijke en practische politiek, Oostenrijk-Hongarije is dan bereid om met groote welwillendheid nieuwe onderhandelin gen over economische vraagstukken met Ser vië aan te knoopen, zoodra Servië zijne hou ding ten opzichte van Bosnië zal wijzigen en aan Oostenrijk-Hongarije kennis zal geven van zijne bereidwilligheid om zijne betrek- kringen met de monarchie correct en vriend schappelijk aan te knoopen. De minister ver klaarde te hopen, dat dat optreden de goed keuring zou wegdragen van alle mogendhe den, die met Oostenrijk-Hongarije in vriend schappelijke betrekking staan. Het is zeker, dat eenige verbetering valt te bespeuren in den buitenlandschen toe stand. De kansen op het behoud van den vrede zijn verbeterd. De buitenlandsclie toe stand edscht echter waakzaamheid en con centratie van alle krachten van den Staat. Daarna overgaande tot heb binnenlandsche program, zeide de minister-president, dat de regeering zal trachten alle partijen'tot elkaar te brengen voor een vruchtbaren arbeid ter verzekering van de belangen van den Staat en van de bevolking. De rede van dien minister werd herhaalde lijk gestoord door afkeurende uitroepen van de Czechische radicalen, maar lokte salvo's toejuichingen uit. Weenen, 10 Maart. In het hee renhuis, werd de toelichting van het regee- ringsprogram zeer gunstig begroet. De toe stand van de buitenlandsclie betrekkingen werd uiteengezet op dezelfde wijze als in de Kamer van afgevaardigden. Budapest, 10 Maart. In de Kamer trok de minister-president het wets ontwerp in betreffende het handelsverdrag met Servië. A g r a m, 1 0 M a a r t. Een botsing ont stond hedennacht tusschen een deel der Groot-Sevvische partij en die van het legioen Startsevitsj, dat is opgericht ten einde de Groot-Servische partij te bestrijden. De Groot-Serven losten 30 revolverschoten. Twee personen werden ernstig gewond, drie licht. Drie personen, welke van wapenen gebruik maakten werden gearresteerd. Een pclitie-agent werd aan het hoofd gewond. Rusland. Petersburg, 10 Maart. Minis ter-president- Stolypin had gisteren, toen hij terugkeerde van eene audiëntie bij den Kei zer, een aanval van flauwte, dien de ge- neesheeren toeschrijven aan influenza. Petersburg, 10 Maart. Bij de behandeling der begrooting van het ministe rie van binnenlandsche zaken maakte Mar- kow, van de uiterste rechterzijde, de opmer king, dat het noodig was de ambtenaren van heb ministerie te herinneren aan hun heilig- sten plicht, n.l. om de autocratie te bescher men. In de redevoeringen van sommige spre kers, zoo verklaarde hij verder, kwamen majesteii-sbeleedigingen voor en hij drukte zijne verwondering en zijn leedwezen uit, dat zulke misdrijven in de Doemazaal toe gelaten worden. (Op deze woorden volgde stormachtige bijval van de rechterzijde, ge schreeuw en gesis van het Gentrum en de linkerzijde). De voorzitter verklaarde, dat zoolang het tegenwoordige presidium in functie was, nog ncoit majesteitsschennis was toegelaten, maar dat thans Markow zich daaraan schul dig had gemaakt. (Langdurige toejuichin gen van het centrum en de linkerzijde). De uiterste rechterzijde diende daarop een verklaring in, waarin wordt verlangd, dat de minister van justitie met het gebeurde in kennis worde gesteld, opdat door den rech ter kunne worden uitgemaakt of Markow zich schuldig heeft gemaakt aan majesteits- beleediging, zooals de voorzitter beweert, of niet, zooals de meening van de fractie is. De Balkancrisis. W e n e n 10 Maart. Het mecren- deel der diplomatieke kringen blijft zich op- timisch toonen en zijn van meening dat, zoo de toestand nog niet opgehelderd is, er goede redenen bestaan, om op een vreed- zamen uitslag te rekenen. Weenen, 10 Maart. De avondbla den zijn onder den indruk van geruststellen de berichten, die uit Petersburg gekomen zijn. Aan de Neue Freie Presse wordt uit Petersburg bericht, dat men met alle zeker heid kan zeggen, dat cle door Rusland aan Servië verstrekte raadgevingen op het oog hebben eene vreedzame oplossing van de Ser vische crisis Belgrado, 10 Maart. De minis ter van buitenlandsclie zaken Milowanovitscli heeft aan de Servische gezantschappen te Petersburg, Berlijn, Londen, Parijs, Wee nen en Koiiistaritinope-1 het volgende geseind In antwoord op de vriendschappelijke raadgevingen van de keizerlijke Russische regeering, heeft de koninklijke regeering de eer u eene verklaring te doen toekomen met verzoek daarvan kennis te geven aan de ro- geering waarbij gij zijt geaccrediteerd. De tekst van bet vriendschappelijke ver toog aan de Russische regeering, die geda teerd is 2 Maart, luidt aldus,,Wij com- stateeren met voldoening, dat de koninklijke regeering volhardt bij haar besluit om hare vreedzame houding niet prijs te geven en alles te vermijden wat een gewapend con flict tusschen Servië en Oosten rij k-Hongarijo zou kunnen teweeg brengen, en dat zij aan de grens geen enkelen militairen maatregel zal nemen. Wij zijn overtuigd, dat de levens belangen van Servië, waarvoor wij steeds do meest oprechte sympathie betuigden, aan Servië gebiedend dat richtsnoer voor zijne Naar het. Engelsch 47 van C. N. en W. M. WILLIAMSON. Tik imoclht ook niet- werkeloos blijven. Want, naldat ik hem bij den aankoop van het bladerrijke beest 'had geholpen, moest ik op mijn knieën gaan liggen, mijn mouwen .opsbroopen en water-leliën opvisschen uit de vaart, waar zij in grooteïi getale Bloeiden. Dit, deed ik, terwijl mannen en meisjes in geschilderde booten, die vol robijnen waren, welke men op emerauden opgestapeld hald (aardbeziën in een bed van 'hunne eigen groene bladeren) om mij lachten. Boot-kra mers kwamen en gingen met groote voorra den blikwerk, of blauw, bruin en groen aardewerk, dat glinsterde in de namiddag zon. Eenige hunner hielpen mij, andere spotten in het Hollanldseh met- „die vreem delingen en hunne kinderachtige manieren." Op het laatst was 'ik gelukkiger dan Star-r, want hij ging gebukt onder het gewicht van zijn groenen olifant, terwijl mijne leliën zoozeer in den -smaak der dames vielen, dat ik er bij .gratie zelfs niet een enkele mocht dragen. Alle drie zouden, als men haar aan haar lot had overgelaten, 'hier uren verwijld hébben, het huisje -kiezende, waar zij wilden wonen, of kijkende naar de troepen eenden, óf de bloemen tellende, -die -in het water ge worpen warén en nu voortdreven als de ster ren aan het uitspansel. „Ik geloof waarlijk, neef, dat ik u zaïl moéten verzoeken mij een huis -te Aalsmeer te koopen, om er van lijd tot tijd met pop pen te komen -spelen," verkondigde -Starr's tante. „Denkt u niet, mijnheer Van Brede- pode, dat men ev een zou kunnen krijgen voor weinig -geld? Niet dat de lieve Ron- ny daarop behoeft -te zien!" „Ik zal -er -later naar informeer-en," be loofde ik haar, ten antwoord op een wan- hopigen blik van den schilder. „Och neen, doe het nu, bid ik u," smeek te hét -stemmetje, dat- iedereen, Tibe alleen, uitgezonderd', -gehoorzaamt-, „want, ziét gij, ik ben niet heel .sterk en als ik eenmaal mijn 'hart op iets gezet heb en daarin word teleurgesteld, maakt mij dat gëliéei van streek. In geval van ziekte, zou ik genood zaakt zijn huiswaarts te keeren en zonder mij z-ouden deze lieve kinderen onmogelijk haar reis kunnen vervolgen." „Gij 'hebt- nóg geen tijd -gehad uw hart te zetten op een huis hier," zeid'e Starr, „pas een minuut geleden rijt ge op -den inval ge komen „Wij Schotten bezitten zulk een ruim hart, beste, dat- 'hét zich in minder dan eene minuut aan dingen en menschen hecht. Ik lijd werkelijk onder het mijne. Het zou jam mer wezen „O! ga terstond tot den voornaamsten toovenaar, Alb, en vraag om eene goedkoope woning, waarin mijne tante met poppen spe len kan," kreunde Stam, „en zoo hij er geen open heeft, .moét hij er een bouwen. „Dat zou hij gemakkelijk kunnen doen," zeide ik. „Zoo nu en dan wordt er een nieuw eiland in deze water-wereld gevormd, en de naaste 'huis-eigenaar maakt er zich van mees- i ter, bewerende, dat 't het- zijne is, zoowat op de manier, als waarop Napoleon beslag I legde op de Nederlanden. Dan -maakt hij er een extra tuin of aardbeziën-bed van. Maai bij zou zijne groenten gaarne opofferen, als hij er geld uit -kon slaan. Misschien zou het Lady Mac Na-irne vermaken, hier uit lief hebberij wat markt'groenten te kweeken, de grond is daar uitstekend voor geschikt, al zegt men ook dat de slakken te Aalsmeer on ge-loof el-ijk dik en sappig zijn." „O, misschien doen wij dan beter te wadi- ten en eerst nog enkele -andere plaatsen te zien voordat ik eene keus doe," riep deze dame uit. „Niét dat ik zelf bang ben voor slakken, maar ik ben overtuigd dat Tiibe er niét. tegen kan. Bovendien zou het hier in den winter te eentonig voor hem zijn." Volstrekt -niet," verzekerde ik, daar ik gemerkt had, dat de eenige manier haar van een geliefkoosd denkbeeld -af te brengen is, haar aan te sporen er zich aan vast- te klem men „dan rijdt iedereen op schaatsen, in plaats van per boot te gaan en men moet Aalsmeer op een winteravond gezien heb ben, om het waarlijk te kennen. Dan wordt voor elk eilandje en gij ziet elk der wo ningen vormt er een een brandende lan taarn geplaatst. Stel u het effect voot eener dubbele rij van zulke lichten, langs heel het lange kanaal, terwijl weer élk een spook achtige weerkaatsing von -ouder het blauwe ijs te voorschijn roept." De -dwingeland rilde. „Het klinkt aller liefst," zeide zij, „maar ik zal liever nog wachten. Komaan, meisjes, wij moesten maar liever naar d'e boot teruggaan." Starr wierp mij een dankbaren blik toe. "Wij zeiden het -domein der water-nimfen I vaarwel en keerden tot de wereld der wer kelijkheid terug. In de lange breede winkel- straal, die wij -bij onze komst waren doorge gaan, bleef tante Fay staan. Zij had de zij den strook van haar onderrok gescheurd, en zou heel dankbaar zijn, als ik tot tolk wilde dienen om een doosje veiligheidsspelden te koopen. Ik vroeg er naar en zag niet in, waarom de beide meisjes en bare chaperonne met mipeite haar lachen bedwongen, toen een ernstig meisje met vlashaar ijverig de spel den in het doosje begon te tellen. „Zij zegt, dat zij dit dóen moét, omdat ze bij het stuk worden verkocht," legd,e ik haar uitmaar nu lachten zij nog meer. Het was jammer, dat zij heemeer niét za gen, dat- haar tooverland omringt een meer, bezaaid met hoog-staande eilandjes, die hoewel de natuur ze gevormd -heeft en ze niet -door menschenihand zijn gemaakt, de-zelfde uitwerking, hoewol op grooter schaal te -weeg brengen, als de geschoren taxis-boonipjes, -die in de tuinen pronken. Maar bracht- ik de Lorelei dien weg uit, dan werd het te laat voor een bezoek aan Zaan dam en ik vond Zaandam, ondanks zijn. on afzienbare rij - windmolens en 'hét hoogge roemde huisje van Czaar Peter, geen afzon derlijk 'bezoek waard. Ik keerde dus naar Halfweg terug en sloeg vandaar eene vaart in, die ons naar dien reusachtigen Water weg voor groote- schepen heb Noordzee kanaal bracht. Er was een reuk van zout in de lucht en een sterke teerlucht van langzaam varende turfschepen. De meeuwen zweefden zoo laag over de Lorelei, dat wij hunne hangende pooten hadden kunnen grijpen. Een -voorbij d rij ven-dé wolk verborg achter een grijzen sluier de zon, die nu een purperen schaduw op hel water wierp en het met regen besprenkelde. Passagiers aan boord van naar Amsterdam varende schepen, blikten nieuwsgierig neder o-p ons mooi vaartuigje en de trekschuit, die wij op sleeptouw hadden. Hier waren wij in den vollen stroom van naar zee gaande 'handels schepen en heel in de verte toonde een reeks torens, waar Amsterdam' arbeidde en hel leven genoot. Maar wij waren nog niet op weg naar de hoofdstad. Op het oogenblik, dat wij hare omtrekken reeds duidelijk kon-den onder- scheiiden, sloegen wij het korte kanaal in, dat naar Zaandam leidt. Wij hadden juist den tijd een -bezoek af te leggen aan een der beroemd© windmolens, die de Lucht vervul len met het voortdurend gegons hunner draaiende wieken. Ik was er op gesteld Nell een daarvan en een zekeren molenaar, dien ik kende, te toonen. Ik zei-de hun niet waaro-m ik juist mijne keus op dien hijzondcren .molen had geves tigd maar toen ik de reizigers do lage, bruine deur deed binnengaan en zij den mooien molenaar hoog opgericht en wit als een standbeeld tegen een dónkeren achter grond zagen afstéken, raadden zij, naar ik meen, dat ik -daarmede mijne bedoeling had gehad. Wordt vervolgd

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1