BINNENLAND. lende provincies heerschenden nood de hand moeten lichten met de inning der belastin gen en dan hebben de vluchtelingen uit Bul garije en Rumenië, die zich in Thessalië vestigden, aan den staat belangrijke offers gekost. Allerlei. vDe prins-regent Luitpold van Beieren vierde gisteren 12 Maart zijn 88. geboorte dag en gelijktijdig een zeldzaam jubileum. Op 12 Maart 1849 verleende hem Keizer Frans Jozef de orde van het Gulden Vlies. Nog nooit heeft een ridder dit hoogste orde- teekeh der Oostenrijksch-Hongaarsch© mo narchie zoo lang gedragen. Deze oudste aller Duitsche vorsten heeft in dezen strengen winter nog dagen achter een in -het hooggebergte jacht gemaakt. vHet gemeentebestuur van Berlijn heeft de uitnoodiging van het Londemsche City-bestuur om in Londen op bezoek te komen voor het eind van Mei of begin van Juni aangenomen. vUit Friedrichsbafen wordt gemeld, Idat de Z. 1 vermoedelijk naar Metz over gebracht zal worden, om daar als oorlogs- luchtschip voor goed gestationeerd te wor den. vDe Times verneemt, dat de Wrights in het begin van Mei in Engeland komen. Inmiddels worden er op Engedsche lucht- soheepswerven zes vliegtuigen naar het mo del van Orville Wright gemaakt. Over zes weken zullen zij voor 't gebruik klaar zijn. vTe Compiègne liggen 15 soldaten ziek aau horsen vl ies-ruggem erssontsteking Madrid, 12 Maart. De bladen be vatten een telegram uit Reinosa (provincie Santander), meldende dat in de steenkolen mijn Pazruelo eene ontploffing van mijn- gas lieeft plaats gehad, terwijl alle werklie den beneden waren. Tot dusver zijn 4 dooden en 11 gewonden naar boven gebracht. vUit Cittanova, Calabrië, wordt gemeld, dat Donderdagmorgen een nieuwe schok van aardbeving is gevoeld voorafgegaan door onderaardach gerommel. Er -s eenige schade aangericht. De menschen waren zeer be angstigd De Staatscourant van Zaterdag 13 Maart bevat o. m. de volgende Koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen H. P Grif fing, vice-consul te Mogador (Marokko) met opdracht der waarneming aan Don José Dalman, consul van Spanje aldaar; benoemd tot vice-consul te Dusseldorp J. Herdtmann Jr. benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de wis- en natuurkunde, belast niet het on derwijs in de geodesie aan de Ilij ks-Univer siteit te Utrecht, dr. J. J. A. Muller, oud majoor der genie van het O.-I. leger, te Zeist. benoemd tot bureel-ambtenaar bij den Rijks-waterstaat 3e klasse J Wolters te Arnhem verlengd met 6 maanden de non-activiteit van den len luitenant der infanterie P. J. T. Ophof; do luitenant ter zee le klasse J. M. C. Gerk.:i is op verzoek eervol ontslagen; bevorderd tot luitenant ter zee le klasse die der 2e klasse C. Aixmstein benoemd tot inspecteur van het korps ma riniers do kolonel A. P. Timniers, comman dant van het korps. met ingang van 1 April 1909 zijn bevor derd tot referendaris, met den titel van verifi cateur, bij de directie, van de Grootboeken der Nationale Schuld E. J. van Wisselingh, thans hoofdcommies met den titel van veri ficateur tot eerste klerk bij het agentschap van het ministerie van Financiën en bij de directie van de Grootboeken der Nationale Schuld O. A. Poortermans, J. A. Muller Jr. en C. M Joolen, allen thans tweede klerk bij die instellingen benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Meppol, L. G. J. H. Hamel berg, thans ontvanger der registratie en do meinen te Elburg. ingevolge koninklijk besluit' van den 11. dezer no. 10 wordt met den Isten April 1909: lo. Hr. Ms. pantserschip Evertsen te Willemsoord in dienst gesteld 2o. a. de kapitein ter zee E. E. Dulle- mond eervol o-ntheven van het bevel over Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam b. liet bevel over Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam opgedragen aan den kapitein, ter zee G. L. Goedhardt; c. het bevel over Hr. Ms. pantserschip Evertsen opgedragen aan den kapitein, ter zee E. E. Dullemond. aan na te noemen personen verlof verleend1 tot liet aannemen der ondersaheidin@steekenen achter hunne namen vermeld jhr. A. H. J. H. M'iohieLs van Kcesenioh, te Nu tlh, lid van de Eerst© Kamer der Staten- Generaal, tie versierselen van commandeur van de Ioopoldsordo, hem door Z. M. den Koning der Belgen geschonken; dr. HL. 1'. Wijsman, te Utrecht, buitengewoon, hoogleeranr aan de Rijksuniversitoit te Utrecht, de versierselen van officier der Leopoldsorde, hom door Z. M. dien Koning der Bellgen ge- sohon ken U. P. .1. Tutein Nokhenius, te Amsterdam, oud-hoofdingenieur-titulair van 's Rijks water staat, de versierselen van commandeur '2e klasse der Koninklijke Wasa-oitle, hem door Z. M. dem Koning van' Zweden geschonken J. P. J. Wiens, te Delft, componist., het kruis Pro Eoclesia et Pontifico, hem door Z. H. den Paus geschonken.; benoorod tot ontvanger dor registratie en do meinen to Meppol, L. G. J. H. Hamelberg, thans ontvanger der registratie en domeinen te El- 4ntrg bevorderd, met ingang van 1 April h. s. tot referendaris, met <len titel van verificateur, b\jde directie van de Grootboeken der Nationale Schuld, E. J. van Wisselingh. thans hoofdcom mies met den titel van verificateur lob eerste-klerk hij het agentschap van hot Ministerie van Financiën en bij do directie van de Grootboeken der Nationale Schuld, G..A. Poortermans, J. A Muller jr., en C. M. van Joelen, allen thans tweede-klerk bij dio instel lingen. De Prins, voorzitter van het Hoofd comité van „Het Roode Kruis", bracht gis teren een bezoek aan het Zieken- en Zuster huis dier instelling in de Jan van Nassau - straat in Den Haag. Z. K. H. de Presi dent bezichtigd© alle localen met belangstel ling, ook de Röntgen-Kamer, daarbij voor gelicht door dr. Dijkgraaf, geneesheer bij het gesticht, en begeleid door de presidente van het Vrouwencomité en de directrice der instelling en van het korps pleegzusters, mej. G. J. Beynen. De tweede sodrée ten paleize van de Koningin-Moeder werd bezocht door Prins Hendrik, eenige ministers, diplomaten en hun dames, de commissaris der Koningen, en eenige leden, der hofhouding. H. M. de Koningin heeft benoemd met ingang van 15 Maart 1909 tot plaats vervangend hofkapelaan, dr. J. H. Gerrit sen, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te 's Gravenhage. Hulde aan H. M. de Ko ningin. In de Belgischo provincie Oost- Vlaanderen is een comité gevormd van Hol- landsche dames, die giften hebben ingeza meld bij al hare landgenooten, die in de provincie Oost-Vlaanderen wonen. Van dit geld zijn verschillende geschen ken aangekocht, welke aan H. M. de Ko ningin zullen worden aangeboden. Deze week waren de geschenken te Gent tentoon gesteld. Het Oranje-fonds voor behoeftige kraam vrouwen in de gemeente Haren (Gr.), on langs opgericht met 't oog op de heuglijke gebeurtenis in ons Vorstelijk Huis, heeft be sloten, om, wanneer eventueel in de ge meente een kind wordt geboren op denzelf den dag als de te verwachten Prins of Prin ses, aan dat kind een spaarbankboekje met een bedrag te schenken, of een passend voor werp, naar verkiezing der ouders. Nederland en Venezuela. Om de 30 pCt. additioneele invoer rechten in Venezuela af te schaffen, moet het 1ste artikel van het Código de Hacien da worden veranderd. Nu leest de Amigoe di Curasao in de couranten van Caracas, dat president Gomez bij decreet van 22 Januari 1.1. een commissie van drie leden heeft benoemd ter herziening van de natio nale wetboeken. Zou dit reeds wijzen op een voorbereidenden maatregel tot ophef fing der 30 pCt. Voor zoover wij kunnen nagaan schrijft hetzelfde blad weet men in Vene zuela omtrent de besprekingen tusschen dr. Paul en jhr. Van Swinderen even veel, of beter, even weinig als wij hier. Ook daar werden slechts de drie kabel gram men open baar gemaakt, gedateerd Amsterdam, 30 Januari, Londen, 31 Januari en Den Haag, 1 Februari, welke hier verschenen in het Boletin Comercial. Een gedeelte der Venezolaansche pers vond in de vage en geheimzinnige aandui ding dezer kabelberichten voldoenden grond om de eischen van Nederland sterk overdre ven te heeten en hoogst oneervol voor Ve nezuela. Onmogelijk zou daaraan kunnen worden toegegeven. El Tiempo, van Caracas, liet zich niet op winden doof al die rhetoriek van zijn hef tige collega's en spoorde voortdurend aan tot kalmte en eerlijk overleg. Een onzer lezers ontving een particu lier schrijven, waaraan het volgende is ont leend Hier is met het herleven van den handel op Venezuela in eens weer welvaart onder de bevolking. Daarbij het beste regenjaar wat ik hier in 15 jaar heb bijgewoond, zoo dat de noodlijdende kolonie in eens gehol pen is. Mr. De Savornin Lohman, Kamerlid, lid van het Permanent Hof van Arbitrage, zal met prof. Lammach (Oostenrijk) en dr. Drago (Argentinië) als scheidsrechter optre den in de visscherij-quaestde tusschen Noord- Amerika en Groot-Brittannië. Dankbare Denen. De Minis ter van Marine, waarnemend minister van Oorlog, heeft ter kennis gebracht van de landmacht, dat, ter gelegenheid van den 250stea gedenkdag van den aanval door de Zweden op Kopenhagen (Denemarken) tus schen den Hen en 12eu Februari 1659, waar bij gedeeltelijk aan het kloeke optreden der Nederlandsche hulptroepen en der Neder- iandsche marine, onder commando van den luitenant-admiraal van Wassenaer, het be houd dier stad te danken was, de navolgen de telegrammen door hem, waarnemend mi nister van Oorlog zijn ontvangen en verzon den ,,Aau den Minister van Oorlog, 's Gravenhage. Kopenhagen, 11 Febr. 1909. ..Ter gelegenheid van den 250sten gedenk dag van den aanval op Kopenhagen, verzoek i.. Uwe Excellentie, wel te willen aanvaar den de gevoelens van dankbaarheid en de vriendschap van het Deensche leger en van de Deensche Marine jegens'de dappere Hol- landsche natie, die ons op het beslissende oog<no»*«c van het beleg van Kopenhagen, een zoo gewaardeerde en belangrijke hulp brachten". NEERGAARD, Minister van de Nationale Defensie. Aan de Hollandsche Officieren van Leger en Vloot, 's Gravenhage. Kopenhagen, 12 Febr. 1909. Deensche officieren van Leger en Vloot, vereenigd op het feest naar aanleiding van den 250en herinneringsdag van de bestor ming van Kopenhagen, zenden aan hunne Hollandsche kameraden een hartelijken groet en herdenken met dankbaarheid de hulp en den bijstand van de dappere Hol landers in de ure des gevaars". LUND, kolonel, voorzitter van de Officieren-vereeniging te Kopen hagen MIDDELBOE, commandeur, voor zitter van de Zee-officierenver- eeniging. Aan de Hollandsche Onder-officieren. Op dezen voor ons zoo groofcen gedenkdag zenden do Deensche onderofficieren van Leger en Vloot aan hunne Hollandsche col lega's een hartelijken groet, in dankbare herinnering aan het gemeenschappelijk wapenfeit in en buiten Kopenhagen in le jaren 1658 en '59. H. V. LONHOLDT PETERSEN, opper-sergeant, voorzitter van de Onderofficiers vereeniging te Ko penhagen. JOHN JENSEN, opper-kanonnier, voorzitter der Zee-onderofficiers- vereeniging .Oernen". Aan den Minister der Nationale Defensie NEERGAARD, Kopenhagen, Denemarken, 's Gravenhage, 12 Febr. 1909. De Nederlandsche Marine en het Neder landsche Leger, zeer gevoelig voor de ge voelens van vriendschap en dankbaarheid, die het lleensche Leger en de Deensche Marine hun wel hebben willen betuigen ter gelegenheid van den 250sten gedenkdag van den aanval op Kopenhagen, verzoeken U, wel te willen aanvaarden hunne welgemeen de dankbetuigingen en de wederkeerige be tuiging van sympathie. Wil hunnen dank overbrengen, in het bij- zoi.. .r aan de officieren en de onder-officie ren, die zulke sympathieke telegrammen heb ben gezonden. De Minister van Marine, waar nemend Minister van Oorlog, J. WENTHOLT. De chefs der korpsen zijn uitgenoodigd deze order voor het Leger hunnen onder- boorigen te doen voorlezen. Kamerverkiezingen. Omtrent de candidaatstelling door de partijen der rechterzijde in de hoofdstad, deelt het Hibl. het volgende mede: Tusschen de plaatselijke hoofdbesturen van de a.-r., c'hrist.-hist, en r.-k. kiesver- eenigingen zijn reeds sinds eenigen tijd de besprekingen in gang over de candidaturen voor de Amsterdamse he zetels, waarop de rechtsche coalitie beslag hoopt te kunnen leggen die voor de districten II, VI, VII en VIII. De roomsch-kathodiieken hébben, overwe gende dat elke roomsche candidatuur voor rechts minder kans biedt dan een anti-revo lutionaire of christelijk-historische, ver klaard, dat zij niet voornemens zijn aan spraak te maken op eenige candidatuur in die districten, en de verdeeling overgelaten aan de bongenooten. De anti-revolutionairen sloegen daarop aan de christelijk-historischen voor, dat deze de districten VI en VlII zouden nemen, en zij zelve II en VII. Tevens werd er op aan gedrongen, dat de heer A. Harmsen Jr., lid van den gemeenteraad, een candidatuur in VIII zou aanvaarden. Deze voorslag vond geen gunstig onthaal bij de christelijk-historischen, daar zij meen den, dat de anti-revolutionairen met de beste brokken van den buit zouden gaan loopen. VIII hadden ze bij vorige gelegenheden, toen er kans scheen, nooit mogen hebben, en nu er heel weinig kans bestaat, bedankten zij er voor. De heer Harmsen bleek bovendien niet geneigd hier een candidatuur te aan vaarden. Daarop is het geworden II en VI voor de christ.-historischen, VII en VIII voor de anti-revolutionairen. Voor II wordt thans genoemd mr. H. Verkou terennaar wij echter vernemen worden er door anti-rev. in dat district pogingen aangewend, om de chr.-historischen te bewegen, hier den heer Harmsen te stellen, omdat deze door zijn democratische sympathieën meer kans zou hebben bij een herstemming dan de conser vatieve heer Verkouteren. Dien acht men meer aangewezen voor VT. Voor district VII zijn nog geen namen genoemd. De afdeeling III der S. D. A. P. heeft mr. P. J. Troelstra candidaat'gesteld, d e deze candidatuur zal aanvaarden. Het stellige beidcht omtrent een candida tuur van mr. L. van Andel, van anti-revo- lutionnaire zijde, voor lid der Tweede Ka mer in het district Middelburg, kan de Midd. Ct. beslist tegenspreken. Genoemde heer wenscht zich daarvoor niet beschikbaar te stellen. Er worden wel andere namen genoemd, maar tot heden berusten de berichten daar omtrent meer op gissingen dan op stellige gronden In een gisterenavond te Zierikzee ge houden vergadering der Liberale Kiesveree- niging is het aftredend lid mr. R. J. H. Patijn met algemeene stemmen canddd'aat gesteld voor de Tweede Kamer Zooals bekend is, hebben reeds verschil lende Roomsch-Katholieke kiesvereenigingen in het district Enschedé besloten, in de vergadering der Centrale voor te stellen in dat district uit te komen, niet met eeoi R.-K., maar met een anti-revolutionairen candidaat. Naar heb Hbld. verneemt, ligt het in de bedoeling, wanneer de R.-K. Cen trale daartoe besluit, om candidaat te stellen den heer G. Elhoret, lid van den Raad van Enschedé en van de Prov. Staten van Over- ijsel voor dat district. In de gisteren te Almelo gehouden vergadering der vrijzinnige lriesvereeniging „Almelo" werd besloten bij de aanstaande verkiezing voor een lid der Tweede Kamer een eigen candidaat te stellen. Op de gros lijst werden daarna geplaatst de heeren Frans Nelseher te Bloemen daal, prof. H. Treub te Amsterdam, W. C. Thomson en mr. G. Jan- nink, Kamerleden te 's Gravenhage en J. A. Levy te Amsterdam. De definitieve candi daatstelling vindt plaats in een vergadering der centrale kiesvereeniging, bestaande uit afgevaardigden der aangesloten vereenigingen in het district. De Vrij zinnig-Democratische Kiesver eeniging te Winschoten heeft met algemeene 6temmen voorloopig candidaat gesteld den heer dr. D. Bos, aftr. lid. Tot lid van de Prov. Staten van Gel derland is in het district Oldenbroek geko zen de heer C. W. F. baren Mackay, chr,- hist., met 2353 stemmer.. De heer M. A. van Regteren Altena, lib., verkreeg 1604 stemmen. De Burgemeester quae s- tiet© Leeuwarden. H. M. de Ko ningin heeft afwijzend beschikt op het ver zoek van het raadslid Koopmans, om den 'burgemeester de macht te ontnemen cle jaarwedde van de politie te regelen. -Het heuglijk bericht bereikt het N. v. d. dat Tourniaire deze week, volkomen hersteld, het gesticht Coudewater verlaat en te Amsterdam bij de zijnen wederkeert, in cle hoop opnieuw de kunst te dienen. Monument dr. E g g i n k. A.s. Woensdag wordt, naar het ,,Vad." meldt, op het graf van dr. C. J. Eggink, in leven inspecteur der gymnasia, op „Eik-en-Dui- nen" te 's Gravenhage een monument ont huld. De scheuring i n d e S. D. A. P. Het Hbld. deelt mede, dat het bureau van de Intern. Sociaal-Democratie te Brus sel beide partijen heeft gehoord, en dat de conferenties zijn afgeloopen, maar zonder resultaat. Revisionisten zoowel als Marxis tische afgevaardigden hielden vast aan hun meening, clat hun partijen op het intern, standpunt 'staan. Op het eerstvolgende con gres der Intern, zullen beide partijen wor den toegelaten om hun standpunt uiteen te zetten. Door de heeren Wijnkoop en dr. Gorter werd verklaard, dat de Tribunisten voor het congres van zins waren geweest hun orgaan op te heffen, wanneer het Marxistische Weekblad bij Het Volk zou blijken te voldoen. Nu zij echter geroyeerd zijn, hebben zij dat voornemen laten varen. Op a.s. Donderdag zal de federatie Am sterdam een meeting beleggen, waar mr. P. J. Troelstra zal optreden met het onder werp „De S. D. A. P. in verband met het Deventer congres." Uit een mededeehng .n „Het Volk" blijkt, dat na het Deventer congres voor het lidmaatschap van de S. D. A. P. hebben bedankt 70 leden, waarvan 57 het royement als reden opgaven18 nieuwe leden zijn ingeschreven. Blijkens het verslag over 1908 van de Nederlandsche Vereeniging „Onze Vloot!', bleef het ledental vrijwel station- nair. Het aantal afdeelingen werd met twee vermeerderdOostenrijk-Hongarije en Arn hem. Nog steeds bilijft het hoofdbestuur zich beijveren om vooral in de groot© ge meenten van ons land vasten voet te ver krijgen, doch dit gaat steeds met groot© moeielijkheden gepaard, aangezien ons volk zich niet genoeg rekenschap geeft welk eene groote waarde eene krachtige marine heeft als waarborg onzer onafhankelijkheid en behoud onzer koloniën. Dan behandelt het verslag de in het af geloopen jaar gemaakte propaganda voor het doel. Het hoofdbestuur richtte zich o.a. tot alle afdeelingen van het Algemeen Nederl. Verbond tot hulp en steun bij het opi-ich- ten van afdeelingen, echter zonder veel succes. In de maand Mei richtte het zich tot vele waarbaarheidscorpsen en sportver- eenigingen, ten einde hun doel en streven duidelijk te maken en aansluiting te ver zoeken. Het hoofdbestuur richtte zich tot H. M. gezanten te Stockholm, Londen, Parijs en Berlijn om hunne gewaardeerde hulp in t& roepen bij het oprichten van afdeelingen in die steden. De onderhandelingen met het bestuur van het Nederlandsche Zeewezen om hun tijd schrift ook tot orgaan dezer vereeniging re maken, hadden niet het gewenschte gevolg en sprongen af om redenen van financiëolen aard. Bij het hoofdbestuur zijn ingeschreven 61 algemeene leden en 46 afdeelingsleden deze laatsten uit plaatsen waai' tot nu loe geene afdeeling is opgericht. De 11 afdeelingen tellen 1346 leden. Blijkens de geldelijke verantwoording be droeg het batige saldo op 1 Januari 1908 f 1238.181', en werd aan contributie in het geheel f 1230.15 ontvangen. Nadat hier van de uitgaven bestreden waren ad f 2212.63, was er op 31 December een ba tig saldo van f 255.70h- Nationale Bond voor Vreemdelingenverkeer. De- jaarlijksche vergadering van dezen bond zal op 29 en 30 Augustus te Den Helder plaats hebben. De afdeeling Den Helder zal bij die gelegenheid een vierdaagsch feest orga- niseeren, aanvangende 28, eindigende 31 Augustus. In een rondschrijven aan de af deelingen bericht de afdeeling Den Helder, dat zij, behalve voor de afgevaardigden ook voor andere personen, die bij die gelegen heid Den Helder willen bezoeken, dezelfde gunstige bepalingen zal treffen, die den af gevaardigden worden aangeboden. H o 1 1Maatschappij van Landbouw. De Hollandsche Maat schappij van Landbouw hield onder voorzitterschap van den heer mr. C. P. Zaayer, een buitengewone algemeene verga dering in de Eensgezindheid te Amsterdam. Vertegenwoordigd waren 40 afdeelingen, uitbrengende 386 stemmen. De voorzitter deelde mede, dat de heer A. Korteweg eervol ontslag heeft gevraagd uit zijn betrekking van secretaris-penning meester. Hij voegde daaraan toe, dat de heer Korteweg nooit aan .het bestuur heeft ge openbaard de reden van zijn besluit. De voorzitter stelde er prijs op te weerspreken, wat in sommige nieuwsbladen werd gezegd, dat de ontslag-aanvrage verband zou hou den met oneenigheid tusschen eenige leden van het hoofdbestuur. De voorzitter gaf hierbij de verzekering, dat het hoofdbestuur eendrachtig zijn man daat vervuld. Den heer Korteweg was inmiddels door het hoofdbestuur eervol ontslag verleend met ingang van den dag, waarop zijn opvolger in functie zou treden. Gekozen werd in zijn plaats mr. D. A. .c-y te 's Gravenhage, met 360 stemmen. De heer mr, H. P. L. de Kanter Jr. te Haarlem, die de tweede op de voordracht was, verkreeg 67 stemmen. Daarna kwam in behandeling het volgen de voorstel van het hoofdbestuur om art. 18 der wet, thans luidende: .,Bj overlijden of aftreden tusschentijds van den voorzitter wordt hij vervangen dooi den onder-voorzitter en indien deze ont breekt, door een dei- leden van het hoofd bestuur, door dat bestuur zelf aan te wijzen. De eerstvolgende algemeene vergadering voorziet in de vacature. De gekozene be kleedt liet voorzitterschap zoolang als de overledene of afgetredene zitting zou gehad hebben. Deze bepaling is mede van toepas sing op de tusschentijds gekozen le<den van het hoofdbestuur". te wijzigen als volgt „Bij overlijden of aftreden tusschentijds cJ'Cor den voorzitter of een lid van het hoofd bestuur voorziet de eerstvolgende algemeene vergadering in de vacature. De nieuwe tusschentijds optredende voor zitter wordt gekozen voor den tijd van vijf jaar, te rekenen van den aanvang van het jaar, waarin hij benoemd wordt en wordt niet gekozen uit de provincie van zijn voor ganger. Een nieuw, tusschentijds optredend lid van het hoofdbestuur bekleedt het lidmaat schap zoolang als de overledene of aftreden de zi. ing zou hebben gehad". Dit voorstel werd bij acclamatie aangeno men Ten slotte hield bij verhindering we gens ongesteldheid van dr. J. Poels te Rot terdam, die zou spreken over „De werking der Rijksserumini-ichtingen" dr. J. van der Veen, mede te Rotterdam, een lezing over: „Het besmettelijk verwerpen en de schedekatarrh bij de koeien". De afd. Haarlem van de Maatschap pij bot bevordering der Toonkunst zal 2 April a^s. een uitvoering van Haydn's ora torium Die Schöpfung geven, met de so praanzangeres Helene Wolff (Berlijn), den tenor Van Sehaik (Utrecht) en den baszan ger Jan Sol (Amsterdam) als solisten, en met medewerking van het Utrechtsche Ste delijke Orkest. Versiering van een ka zerne. Men schrijft aan het Hbl. Dezer dagen is de cantine van het 7e regi ment infanterie in de Oranje-Nassaukazerne te Amsterdam verrijkt geworden met een tweetal muurschilderingen, op artistieke wijze uitgevoerd door den thans met groot verlof zijn den milicien-soldaat Gerdes. Beide schilderstukken geven episoden weer uit de geschiedenis van het 7e regiment infanterie het eene stelt voor het 5e militie-bataljon (thans 2e bataljon 7e regiment infanterie) onder aanvoering van den Prins van Oranje (later Koning Willem II), optrekkende te gen de Fransche soldaten onder Ney in dën slag bij Quatre-Bras 16 Juni 1815. Is deze schilderij een kopie naar het be kende werk van den militairen schilder Hoynok van Papenidrecht, het andere is ge heel door den heer Gerdes zelf ontworpen en uitgevoerd. Dit stelt ml. voor het 3e of flankbataljon van de 7e afdeeling (thans 4e bataljon 7e regiment infanterie), bij de ver dediging van de Citadel van Antwerpen in 1832. In het bijzondei- wordt hierbij weer gegeven de verdediging van die Citadel in den nacht van 21 op 22 December, waarbij de Franschen, die den Belgen te hulp wa ren gekomen, en de belegering overgenomen hadden, zoo gevoelig door dit bataljon terug geslagen werden, dat zij op dit punt geen verderen aanval meer waagden. Voor dit feit is het vaandel van het 7e regiment in fanterie gedecoreerd geworden met de Cita del-medaille. Voor het 7e regiment infanterie is de vol tooiing van de beide schilderingen een groote aanwinst. Te meer verdient dit feit vermeld te worden, daar de milicien Gerdes, wiens naam in de kunstenaarswereld reeds een goeden klank heeft, gedurende zij A diensttijd zijn vrije oogemblikken bijna ge heel aan deze belangloos op zich genomen taak besteedde, maar ook zelfs tot lang na dat hij den wapenrok met de burgerkleedij verwisseld had, doorgegaan is met de vol tooiing dezer muurschildering. Het Vredespaleis. Het leve ren, stellen en accordeeren van den natuur steen, ongeveer 1950 kub. M. uit de groeve Fr. Krone, Oberkirchen, voor de gevels van het Vredespaleis aan den Scheveningschen weg hetwelk thans geraamd wordt op on geveer 21 ton is gegund voor f 137 per kub. M. aan de Rotterdamsche Steenhou werij, directeur de heer Ruimgoerd, te Rot terdam. Nationale tentoonstel ling van h u i s v 1 ij t. Voor de natio nale tentoonstelling van huisvlijt, welke on- dei de auspiciën van den Volkshond tegen drankmisbruik in den zomer van 1910 te 's Gravenhage zal plaats hebben, heeft zich een eere-comité gevormd. Hierin hebben Hg genomen de heeren mr. Th. Heems kerk, minister van Binn. Zaken; ds. A. S. Talma, minister van Landbouw, Handel en Nijverheid; mr. L. H. W. Regout, minis ter van Waterstaat; mr. J. G. Patijn, Com missaris der Koningin in Z.-H. E. C. baron Sveerts de Landas Wyborgh, burgemeester van den Haag; A. J. C. baron Pallandt var. Neerijnen, opperceremoniemeester van H. M. de Koningin; mr. F. S. van Nierop, Jid der Eerste Kamer; mr. W. H. de Beau fort, lid der Tweede Kamer; mr. H. L. Drucker, lid der Tweede Kamer; S. M. Hugo van Gijn, lid der Tweede Kamer; J. T Uremer, president-directeur der Ned. Handelmaatschappij prof. S. G. Everts, rector-magnificus der Technische Hooge- sthool te Delft; jhr. Ernest van Loon en D. F. Scheurleer, Den Haag. Steenkolen bij Grave? Meermalen is het vermoeden uitgesproken, dat de bodem in de omgeving van Grave steenkolen zou bevattendeze zouden deel uitmaken van de steenkolenlaag bij Helena- veen. In verband met een en ander is het plan opgevat door middel van diepboring zekerheid te krijgen omtrent het al of niet aanwezig zijn van bovengenoemde delfstof. Een tweetal ingenieurs, de heeren Water schoot van der Gracht uit 's Gravenhage en Teseh uit Venlo hebben te Reek reeds een voorloopig onderzoek ingesteld. („Gedd.") Een merkwaardig geval. Een eigenaardig geval doet zich te Haar lem voor, n.l. dat voor de verkiezing van

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2