BINNENLAND. meester van de daar aanwezige gelden en stak het gebouw in brand, nadat de amb tenaren het hadden ontruimd. De politie herstelde de orde. Oosten rijk-H ongarlje. Bij het heerenhuis is een voorstel inge komen van vorst Dietrichstein, waarbij de regeering wordt uitgenoodigd in de jaren 1909 en 1910 telkens 500,000 kronen aan te vragen voor aankoop, aanbouw en ex- pioi'atre van luchtschepen. Budapest, 13 Maart. Het ont werp van de financieele hervorming is he den door hot huis van afgevaardigden aan genomen. De geheole vergadering, zonder onderscheid van partij, bracht warme hul debetuigingen aan den minister-president Wekerle De Balkancrisis. Woeaen, 13 Maart. De slechte indruk, die door de Servische nota is teweeg gebracht, blijft aanhouden. Hoewel baron Aehrenthalvoortgaat te verklaren, dat hij door vreedzame en concxliaute gevoelens is bezield, laat hij de toerustingen voortgaan op eone wijze, waarvan den omvang meer in overeenstemming is met den tegenwoordigen buitenlandschen toestand. De partij, die drijft naar eene gewelddadige oplossing zou in tusschen hare berekeningen verijdeld zien, wanneer in hot antwoord van Servië op den stap van graaf Forbach, zooals men in de diplomatieke kringen hoopt, de wil van Servië doorstraalde om betrekkingen van goedo buurschap met Oostenrijk-Hongarije te onderhouden. Belgrado, 14 M a a t. Volgens een gerucht, uit betrouwbare bron voortkomende, verwijst het antwoord van Servië op de laat ste nota van Oostenrijk-Hongarije, die mor gen zal worden overhandigd, naar het Ser vische rondschrijven van 10 Maart. Het stelt vast, dat de betrekkingen met Oostenrijk normaal zijn. Met betrekking tot het handels verding wordt verklaard, dat de handelsbe trekkingen van Servische zijde verloden jaar reeds wettig geregeld zijn en dat Servië ge zind is de geldigheid van die regeling voor- loopig te verlengen tot aan liet einde van het jaar. Voor het geval echter, dat de Oos- tenrijksch-Hongaarsche parlementen het han delsverdrag mochten verwerpen, verzoekt de Servische regeering haar Kennis te geven van de door de parlementen geeritiseerdo ver dragsbepalingen, omdat alleen op den grondslag van die gegevens de Servische re geering in staat zal zijn te ueslissen of zij nieuwe besprekingen kan aanknoopen. In de toongevende kringen te Weenen wordt, blijkens de mededeelingen, die de correspondent van de Frankf. Ztg. te Wee nen daarover doet, voor eene optimistische opvatting van den toestand gewaarschuwd en verklaard, dat de uit Servië ontvangen be richten bezorgdheid wekken. Het Servisch antwoord op den stap van graaf Forbach zal nog altijd niet de door het Weener en an dere kabinetten levendig gewenschte volle dige opheldering van den toestand brengen. Een ontwijkend beroep van het kabinet te Belgrado op de beslissing door de Balkan- conferentie zou men beslist niet laten gel den veeleer zou men van Servië de verkla ring verlangen, dat het zich wat Bosnië be treft evenmin tot Oostenrijk-Hongarije als tot. de mogendheden wil wenden. Verscheidene Hongaarsche bladen voeren tegenover Servië oene dreigende taal. De Budapest, het orgaan van Frans Kossuth, don leider van de onafhankelijkheidspartij, zegt: ,,Wij hebben volstrekt geen reden om aan Servië den tijd te laten, zich te wapenen niet het geld, dat de wereld het geeft. Wan neer het kabinet te Belgrado niet spoedig eon ander antwoord geeft, dan zal Servië vernemen wat het beteekont oppositie te vcoren tegen eene groote mogendheid." De Budapesti Hirlap, een nationalistisch Ma- gyaarsch orgaan, verklaart, dat men moet wenschen, dat de oorlog vermeden wordt, maar dat men niet kan dulden, dat hij aan houdend wordt uitgesteld. De permanente onveiligheid is erger dan de oorlog. Over de beoordeoling van de nota van den Oostenrijk-Hongaarschen gezant graaf Forbach in den Servischen ministerraad wordt uit Belgrado aan de Frankf. Ztg. be richt, dat er volledige eenstemmigheid be stond in het oordeel ovof het daarmee be oogde doel. Den minister van buitenland- sche zaken moot zijn opgedragen in zijne antwoordnota te doen uitkomen, dat Servië, nadat in de skoepschtina het handelsverdrag is gevoteerd, zich niet kan begeven in een onderzoek van de motieven, die de regeerin gen van de naburige monarchie hebben bewo gen het gesloten handelsverdrag in te trek ken, en te vragen om opheldering op welke basis nieuwe onderhandelingen moeten wor den goopend Do Trgowinski Glasnik, het orgaan van de Servische handelswereld, zegt naar aanlei ding van de aan de groote mogendheden ge zonden Servische nota: „Wij noemen het Seivisch antwoord op de vriendschappelijke Russische bemoeiing een handig antwoord, omdat feitelijk de hangende kwestie van de inlijving van Bosnië eene Europeosche kwes tie is en alleen de mogendheden, die het Btrlijnsche verdrag hebben onderteokend, daarover hebben to beslissen. Wij eischen van Oostenrijk-Hongarije geen schadevergoo ding. Wij laten onze nationale zaak aan het oordeel van de groote mogendheden over en hopen, dat onze rechtmatige eischen waardig bevredigd worden." Volgens een bericht van het Weener corr- bureau uit Konstantinopel, is men in de toongevende diplomatieke kringen van de Porto bijna eenstemmig geneigd tot het oor deel, dat do Servische nota onduidelijk en onbevredigd is; de optimistische beoordee ling van den toestand is echter overwegend. De Schurai Ummet betreurt, dat Servië den vrede in gevaar brengt en tegen den wil van de mogendheden handelt. Ten aanzien van de geruchten, dat de mogendheden van de Porte een deel van het sandjak Novibazar voor Servië en Montenegro zouden verlangen, verklaart het blad, dat de Turksche natie met alle macht zich daartegen zou verzet ten. De Köln. Ztg. bericht, dat de verband- sloffonfabriek Utcrmohlen in Keulen aan het Servisch leger een half millioen van hare gepatenteerde aseptische snelverban- drn, geschikt voor oorlogsgebruik, geleverd heeft. Sofia, 13 Maart. Berichten, die in bevoegde kringen ontvangen zijn, houden in, dat de'tweede ban den 23en Maart in geheel Servië is opgeroepen voor een oefe- ningstijd van veertien dagen. Saloniki, 13 Maart. Eene lading munitie en dynamiet, voor Servië bestemd, is tot nader order in een munitiemagazijn op geborgen De correspondent van de Vossische Ztg. te Sofia heeft uit den mond van den Bul- gaarschen minister-president Maliuow de verklaring vernomen, dat zoomin de Bul- gaarsclie als de Servische regeering eenigen stap hebben gedaan tot voorbereiding van een tolverbond tusschen do beid© staten. Ook de Russische rogeering heeft niet het plan geopperd tot zulk een verbond. Over de schadevergoeding, waarop de Orden t-spoorweg-maatschappij aanspraak maakt wegens de intrekking van do con cessie voor hare over Bulgaarseh gebied lcopende lijnen door Bulgarije, wordt uit Sofia aan de Vossische Ztg. bericht, dat de Bulgaarsche regeering zich moreel en ju ridisch verplicht rekent het hare te doen on: de rechtmatige aanspraken van de Orientspoorwegmaatschappij ten volle te be vredigen. Hierover is tusschen Bulgarije en Rusland eene regeling tot stand geko men in dien zin, dat van de 82 millioen francs, die namens Bulgarije als schadever goeding aan Turkije 2ijn (te betalen, het voor de Orientspoorwegmaatschappij be stemde bedrag wordt afgescheidendit be drag zal worden berekend op grond' van eene kapitalisatie van 6489 frs. per Kilo meter. In dit opzicht zal de Bulgaarsche regeering haar best doen, maar de defini tieve regeling van deze zaak is aan haren invloed onttrokken, omdat de verdeeling van de schadevergoeding tusschen de Orientspoorwegmaatschappij en Turkije moet, geschieden naar den sleutel, die voort vloeit uit de tusschen deze beide partijen bestaande verdragen en overeenkomsten. Turkije. Konstantinopel, 13 Maart. Daar het dienstjaar lieden eindigt, heeft het bureau van de Kamer stappen bij de Porte gedaan betreffende de voorziening in den dienst. De minister van financiën dien de hij de Kamer eene credietwet voor twee maanden in. De begrooting zal waarschijn lijk overmorgen worden ingediend. De mi nister van financiën zal dringend'verklaring van de behandeling vragen. Onder groot rumoer nam de Kamer met 104 tegen 22 stemmen een besluit, waarbij aan de regeering leedwezen wordt uitge drukt over de vertraagde indiening en een credietwet voor een maand wordt toege staan om het land van verwarring te red den. Marokko. Fez, 8 Maart. Het Spaansche ge zantschap heeft in Fez zijn intocht gehou den met hetzelfde militaire vertoon, met muziek een gelijk escorte van nieuws gierigen als voor eenige weken bij den in tocht van het Fransche gezantschap. Madrid, 13 Maart. Uit Melilla wordt aan de Heraldo bericht, dat de Moo- ren van Beni Bullage een Franschman en twee inlanders, die hem vergezelden, heb ben vermoord. Perzië' Londen 13 Maart. Reuter's agent schap verneemt, dat volgens een te Londen ontvangen bericht, Rusland een sotnia ko zakken naar Teheran zendt. Allerlei. Kaapstad, 14 Maart. Volgens een gerucht, dat Kinvberley heeft bereikt, zouden diamanten ontdekt zijn in Brazilië. P a r ij s, 13 Maart. De instructie in de zaak-Steinheil is gesloten. De rechter van instructie deelde mevr. Steinheil mede, dat het onderzoek in vol doende mate bezwaren tegen haar aan het lichr heeft gebracht om haar in staat van beschuldiging te stellen wegens moord met voorbedachten rade op haren echtgenoot en wegens moedermoord op mevrouw Jopy. De beschuldigde protesteerde heftig. Charleroi, 13 Maart. In de put F'estaux van de kolenmijn Marcinelle Nord te Couillet, is een ongeluk gebeurd. Vijf arbeiders waren bezig met het boren van een gat op een diepte van 1000 M., toen plotseling een groote waterstroom door brak. Alle vijf zijn verdronken. vDonderdagavond jl. heeft een gewel dige brand gewoed in het centrum van Brussel. Een magazijn van luxe-rijtuigen en auto mobielen is geheel uitgebrandde schade wordt geschat op ten minste fr. 200,000. Een zestigtal nieuwe rijtuigen en auto's werd een prooi der vlammen. Met de grootste moeite slaagde de brandweer er in, het on heil tot het brandende perceel te beperken. Florence, 14 Maart. Het obser vatorium te Hiineniane -egistreerde gisteren om 2.40 en om 6 uur namiddags sterke aard bevingen op een afstand van 9400 K.M., waarschijnlijk in het uiterste Oosten. P a d u a, 14 Maart. De seismograaf van de universitent registreerde gisteren een sterken schok op 10,000 KM. afstand. De Staatscourant van Zondag 14 en Maandag 15 Maart bevat o. m. de volgende Koninklijke besluiten: op verzoek eervol ontslagen met ingang van 1 April, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten in rechterlijke betrekkingen bewezen, mr. G. J. Ph. graaf Schimmelpenninck, officier van justitie bij de rechtbank te Utrecht; benoemd tot lid van hot Hof van Justitie op Suriname I. da Costa, rechter in het Oostelijk ommegaand gerechtshof in die kolonie benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. bij den geneeskundigen dienst van het Indische leger de arts Mas Doenjanin. aan J. C. van der Veur te 's Gravenhage, is, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei 1909, eervol ontslag verleond als landmeter van het kadaster. Z. K. H. de Prins ontving Zaterdag jhr. M. IV. A. O. von Pelser Berensberg, consul der Nederlanden te Aken te 's Gra venhage in hotel den Ouden Doelen aan gekomen Z. K. H. de Prins vertrok heden morgen ten 10 u. 18 m. spoortijd van 's Gravenhage naar Amsterdam, tot bijwo ning van het te water ïaten van het nieuwe schip de Zeven Provinciën, en keerde 's nam. 3 u. 55 van daar naar de Residentie terug. De Prins is vergezeld door zijn nieuw opgetreden adjudant, den luit. ter zee 2e kl. 15ijl de Vroe. Aan 7. K. H. werd een .déjeuner aangeboden door den vice-admiraal baron Sweerts de Landas, com mandant der marine te Amsterdam. Naar afloop der feestelijkheid ging de Prins een kijkje nemen n'aar de boot ,,de Halve Maan", het scheepje, dat op do werf te Amsterdam in aanbouw is om te worden aangeboden bij gelegenheid der Hudsonfees- ten in Amerika in September a. s., en waar mede alsdan een tocht op de ITudsonrivier zal worden gemaakt. Ook de ministers van binnenlandse he za ken, van financiën en van koloniën woon den hét afloop en van „de Zeven Provin ciën" bij. De gewone audiëties van de ministers van justitie en van oorlog zullen deze week niet plaats hebben. De Raad van Beheer van het per manente hof van arbitrage zal Woensdag 24 Maart eene vergadering houden. Naar w,j vernemen, is jhr. mr. F. Beelaarts van Blokland, commies-griffier van de Tweede Kamer der Staten-Generaal benoemd tot buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Peking De generaal-majoor J. de Waal, in specteur der bereden artillerie, zal 1 Mei den dienst met pensioen verlaten. Kamerverkiezingen. De heeren Jac. van Oversteeg, voor Ne- -dei'amd en Oranje, G A. P. M. van der A-a, voov—wde Kath. Kdesvereeniging, mr. Anne Anema, bondsvoorz. Ned. en Oranje, IJ Ver boute ren, voorz. Chr. Hist. Unie afd. Amsterdam, J. N. Hendrix, voor 'de Kath. Kiesvereeniging, Jan ter Haar Jr., ster. Chr. Hist. Unie afd. Amsterdam, en E. C. Verwegen, voor Nederland en Oranje, verzoeken omtrent hetgeen door het Hbld. werd gemeld aangaande den stand der on derhandelingen tusschen de christelijke par tijen mede te 'deelftn, dat te veel correctie zou noodig zijn om ten deze waarheid van verdichting te onderscheiden. De burgerkiesvereeniging Assen, te Assen, heeft Vrijdagavond mr. M. W. F. Treub definitief candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, met 17 stemmen tegen 5 blancodeze van de leden, die zich niet kon'den vcreenigen met mr. Treub's hou ding tegenover de staatspensionneering. De heer Treub zal waarschijnlijk in Zuidlaren en Wildervank als spreker optreden. De Bond voor Staatspensionneering, afdeelin Amsterdam, benoemde een ver- kiezings-comité tot het verleenen van steun aan candidaten, die het doel van den Bond voorstaan of tot het stellen van eigen can didaten bij de aanstaande verkiezingen. Door liet hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering zal aan de af- ideelingen een circulaire worden gezonden, waarin zij met klem herinnerd zullen wor den aan hare gehoudenheid om niet als af- deelingen candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer te stellen of te steunen Dit geschiedt naar aanleiding van inge komen berichten, dat een of twee afdeelin - gen hiertoe willen overgaan. Vad. Het partijbestuur der S. D. A. P. heeft, blijkens Het Volk, behalve de reeds vroeger genoemde, de volgende candidatu- ren voor de Tweede Kamer-verkiezingen goedgekeurd Groningen, W. H. Vliegen; Hoogezand, K. ter Laan; Zuidhorn, W H. Vliegen; Appingedam, J. H. Schaper; Veendam, G. W. SannesAssen, A. v. d. Heide; Leeu warden, P. J. TroelstraFraneker, W. P. G. HelsdingenWeststellingwerf, F. W. N. Hugenholtz Kampen, J. E. W. Duijs Deventer, L. M Hermans; Lochem, J Kok; Eist, S. Lindeman; Apeldoorn; J. v. d. Brink, Hilversum; Th. v. d. Waer- denAlkmaar, J. G. van Kuijkh'ofDen Helder, C. Thomassen; Amsterdam II, J. Oudegeest; Amsterdam IV, J. E. W. Duijs; Amsterdam IX, W. H. Vliegen; Zaandam, J E. W. Duijs; Haarlemmermeer, L. Hoe- jenbos; Rotterdam I, H. Spiekman; Rot terdam III, .J. v. d. Brink; Rotterdam V, J. ter Laan; Goes, J v. d. Brink; Zierik- zee, F. M. Wibaut; Tilburg, J. A. Berg- meijer. Door de vrijzinnige kies vereenigin gen ts Steenwijk, Stad-Vollenhove en Ossenzijl is de heer mr. J. van Gilse, kantonrechter te Steenwijk, met bijna rl gemeen e stemmen voorloopig candidaat gesteld voor het lid maatschap der Tweede Kamer in dit district. Bij Koninklijk besluit 's aan dr. A. J. Swaving, inspecteur in algemeenen dienst bij de directie van den landbouw, te 's Graven hage, verlof verleend tot het aannemen van het ordeteekon van officier der Leopoldsor de, hem door Zijne Majesteit den Koning der Belgen geschonken. De President van de Fransche Repu bliek heeft benoemd tot officier der Orde van het Legioen van Eer den dirigeerenden offi cier van gezondheid 2e klasse luit.-kol. A. van de Moer, toegevoegd aan den inspecteur van den geneeskundigen dienst der land macht, en zulks ter zake van de diensten bewezen aan de Fransche Regeering bij het hier te lando rondleiden en voorlichten van twee gedeleegeerden belast met oen onder zoek van hospitalen en kazernes hier te lan de uit een gezondheidsoogpunt. De raad der gemeente Zaandam hield Zaterdagmiddag een zeer rumoerige verga dering, waarin het bekende sociaal-demo cratische gemeenteraadslid, de heer Duys, weder op zijn stokpaardje was en naar de hoofden van zijn medeleden allerlei scheld woorden en beleedigingen slingerde.. Wat zijn politieke tegenstanders in den gemeente raad voorstellen isklein, dom, bekrompen, misselijk, allerkleinzieligst, schunnig, enz. enz. Nu eens vergelijkt hij een zijner mede leden met een nachtuil, dan weder zegt hij van den ander, dat hij geen steek beter is dan zijn leugenachtige partijgenooten, een derden keer heet hethoe durft zoo'n „man netje" met zoo'n voorstel komen, enz. En toen dr. Van de Stadt zei, dat Duys insinueerde en loog en daartoe geen bewij zen bijbracht, was djt voor den heer Duys een prachtige gelegenheid, om nog eens hef tig uit te pakken. Wel viel bij herhaling de hamer des voor zitters, doch dan waren de beleedigende woorden reeds den mond ontvloeid. Wat de genomen besluiten betreft, daar van is weinig van algemeen belang en dus voor publiciteit ongeschikt. B. en W. ont vingen van den raad een krediet van i 100,000, om daarvoor den toegang tot de bestaande zeehaven te verruimen en andere werken te doen uitvoeren, welke daarmede verband houden. Verder werden de voorstel len van B. en W., betreffende wijziging van de kiesdistricten en indeeling in stem distric ten met 14 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Duys, Prins en Baas, waarvan de eerste twee hadden ver klaard, dat zij in het voorstel slechts een poging zagen om de sociaal-democraten uit den gemeenteraad te weren. Ten slotte wei-d het voorstel van den heer Pelt, om de discussie te bekorten door to bt palen, dat men niet langer dan een kwar tier zou mogen spreken over één onderwerp, na breede discussies, waarin de heer Duys te wiens opzichte 'het voorstel was gedaan zelf erkende, dat hij vaak buiten de orde was geweest, door den voorsteller ingetrok ken. „Maar goed ook", zei de lieer Duys, want hij dreigde met een zeer krasse obstructie. N. C. Naar men verneemt, heeft de regee ring aan den luitenant ter zeo le klasse H. G. Surië, schriftelijk haar warme waardee- ring betuigd voor de door dien zeeofficier als adjunct-gedelegeerde ter Loudens,che zeerechtconferentie bewezen diensten. i"Bij ICon. Besluit is bepaald, dat de legerplaats bij Oldebroek, die bij Hars kamp en die bij Zeist moeten beschouwd worden als garnizoen gedurende den tijd dat zij door troepen bezet zijn; in verband waarmede door den M. v. O. is bepaald, dat in de legerplaats bij Oldebroek zal op treden als garnizoens-commandant de di recteur der artillerie-schietschool en in de legerplaatsen bij Harskamp en bij Zeist de commandanten van de aldaar kampeerende troepenafdeelingen en, zoo er meerdere af- deelingen tegelijk kampeeren, de oudste der aldaar eenwezige commandanten. De scheuring inde S. D. A P. De concurrentiestrijd tusschen de beide sociaal-democratische partijen begint al. Eerst hadden de Marxisten te Amster dam een vergadering uitgeschreven op a.s. Vrijdag in „Bellevue", waar de heeren Men- dels, Gorter en Wijnkoop zouden spreken. Daarop belegde de revisionistische federatie Amsterdam der S. D. A. P. een vergadering op a.s Donderdag in „Plancius", om aldus de anderen voor te zijn. Mr. Troelstra was tot spreker bereid gevonden. De Marxisten echter willen de eersten zijn. Zij hebben nu een vergadering uitgeschreven op a.s. Woensdagavond in „Plancius", waai de heeren Mendels, Gorter eu Wijnkoop de vraag zullen beantwoorden„Waarom een nieuwe sociaal-democratische partij?" Het Hbld. verneemt, dat mr. Troelstra op deze vergadering zal kómen debatteeren Gelijk bekend is, wordt morgen te Amster dam in „Handwerkers Vriendenkring" de constitueerende vergadering gehouden van de nieuwe partij. De agenda vermeldt de volgende punten 1. Opening en mededeelingen. 2. Verkiezing bureau. 3. Beginselprogram. 4. Strijdprogram en benoeming commissie tol uitwerking daarvan. 5 Naam en statuten. 6. Houding b,j a.s. verkiezingen. 7. Standpunt ten opzichte van. de vakbe weging. 8. Aansluiting bij de Internationale. 9. Verkiezing bestuur en redactie Tribune. Wat de „Internationale" betreft verneemt 'liet Hbld. nog, dat haar bestuur blijk geeft het meest voor het standpunt der revisionis ten te voelen. Uit de agenda der nieuwe partij blijkt, dat zij zich evenals de S. D. A. P„ bij de „Internationale" wenscht aan te sluiten. De quaes tie zal hiermee dus zeer zeker naar het terrein der „Internationale" wor den overgeplant, en een belangrijk punt van gedachtenwisseling op het eerstvolgende in tern. congres uitmaken. Het referendum der S. D. A. P. heeft thans uitspraak gedaan inzake de drie be kende Devenier-congresbesluiten. Alle drie besluiten werden met overgroote meerderheid bekrachtigd. Voor besluit A, de oprichting van een marxistisch weekblad onder redactie van den heer F. M. Wibaut en mevrouw Roland Holst worden 5477 stemmen uitge bracht, waarvan 68 van onwaarde, 264 blan co, 415 tegen en 4730 óór; voor punt B, waarbij uitgesproken wordt, dat „Do Tribu ne" behoort te worden opgeheven, werden uitgebracht 5465 stemmen, waarvan 79 van onwaarde, 276 blanco, tegen 773 en vóór 4336 stommenvoor punt C, het royement der drie „Tribune"-redacteuren werden uit gebracht 5463 stommen waarvan vau on waarde 74, blanco 342, vóór 3712 en tegen 1340. Op de Zatordaggehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Holl. Elektrische Spoorweg-Maatschappij werd de directie gemachtigd tot het aangaan eener overeenkomst met den staat betreffende de Haarlemmermeerlijnen De heer F. H. van Wichen, die aan de beurt van aftreding was, werd als commis saris herkozen, terwijl in de plaats van wij len den heer R. van Hasselt als cominis- I saris werd benoemd de heer jhr. mr. W. F. van der Wijck. H e Vredespaleis, Men schrijft uit 's Gravenhage: Achter de groote schutting en de hooge zandmassa's. die van de zijde van den Sche- veningschenweg den bouw van het Vredes paleis aan het oog onttrekken, is de laatste maanden rustig maar gestadig voortge- werkt; En ofschoon het vriezende weder den bouw eenige weken heeft vertraagd, is men reeds een heel eind gevorderd. Drie meter boven don beganen grond steekt de onder bouw thaus uit, boven de 6 meter diepe fundeering en over enkele dagen zal het werk aan den onderbouw, met zijn groote grijze' steenblokken, weder met kracht wor den hervat, zoodat reeds in den loop dei- volgende maand met den aanleg van do cen trale verwarming een aanvang zal kunnen worden gemaakt en de aanbesteding voor den opbouw in Mei zal kunnen volgen. Wanneer dan alles meeloopt, hoopt men in het najaar van 1910 het gcheele Vredes paleis onder de kap te hebben, met inbe grip van de beide torens. Was n.l. aanvan kelijk hot plan, slechts één toren aan te brengen, thans is besloten, ter wille van het evenwicht in de constructie, op den achter gevel, achter de groote rechtzaal, een twee den, kleineren toren te plaatsen. Is de bouw voltooid, dan zal natuurlijk nog heel wat tijd verloopen voordat de in wendige inrichting geheel gereed zal zijn. Van niet minder dan elf regeeringen zijn th'ans reeds toezeggingen Ontvangen van geschenken voor de inrichting en versiering van het Vredespaleis, waarvan sommige nog de goedkeuring behoeven der desbetreffen de volksvertegenwoordigingen. In den loop der volgende maand zal men omtrent bouw en inrichting van het Vre despaleis meer kunnen vernemen. Dan zal daaromtrent eene belangrijke publicatie verschijnen van de hand van een inwoner der Residentie, met een dertigtal reproduc ties van aanzichten van het gebouw van binnen 011 van buiten, plattegronden en tee- keningen voor den bouw, een en ander naai de officieele ontwerpen. Wijlen de lieer H. J. Boer, 7 dezer te Kampen overleden, heeft onder den last van vruchtgebruik gelegateerd aan: de Vereeni- ging tot ondersteuning van hulpbehoevende blinden te Utrecht, 1000de Vereeniging tol bevordering van. vlijt en goed gedrag (vroeger tot geregeld schoolgaand), te Kam pen, f 500; het Burgerweeshuis aldaar 2000; de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente aldaar, 2000de diaconie der Ned. Herv. gemeente aldaar, 29 huizen en erven aan de Eerste Ebbingestraat, te Kam pen; het Bestedelmgenhuis der Ned. Herv. gemeente aldaar, eenige landerijen onder de gemeente Wilsum en een mate aan den Cel- lesweg, gemeente Kampen, samen groot ruim 13 hectaren. De werkloosheid in het Noorden. Thans zijn de meesten der werkloozen te Finsterwolde aan het werk gesteld; gedeeltelijk in dienst der gemeente om boomen bij de wegen af te krabben, vlinten van de landerijen langs de grind wegen te zooken, slootwallen te schoonen, enz. De kei-kvoogdij dér Ned. Herv. Gem. stelde eenigen aan den arbeid met het gra ven van een vijver in den tuin der pastorie Vooras zoeken velen erwten en boonen uit voor een graanhandelaar, en wat daarmee per dag minder verdiend wordt dan 70 cent, betaalt de gemeente bij. De overigen zijn in dienst van landbou wers en burgers om hout te hakken en an deren, weinig productieven arbeid te ver richten. Eiken dag wordt het loon ten be drage van 70 cent, uitgekeerd, omdat de menschen reeds eenigen tijd in geldnood ver keerden De arbeider Timmer, die verwond werd, en niet werken kan, heeft om onderstand gevraagdzoo ook de ouders van Nuninga, die hun kostwinner, die in een been werd geschoten, nu missen. De jonge man, die opgenomen wenschte te worden bij den heer dr. Mellema, te Winschoten, fcon aldaar niet geplaatst worden en wordt daarom nu behandeld in het Academische ziekenhuis te Groningen. De kinderen van den arbeider N., die niet ter school kwamen, omdat ze geen eten kregen, krijgen den middagkost bij een geacht ingezetene. Te Ganzedijk, onder Finsterwolde, wor den meer dan een derde deel der school kinderen des middags voor rekening van de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. gevoed. Te Midwolde hielden werkloozen Vrijdag een optocht van zeventig personen. De bur gemeester wil hun werk geven bij het ver brijzelen van keien, doch dit willen zij niet aannemen. Zaterdag kwamen ruim 40 werkloozen van Oostwolde aan het Gemeentehuis te Midwolde om werk of geld. Burgemeester en Wethouders, alsook het Burgerlijk Arm bestuur, handhaven hun aanbod om werk loozen te plaatsen bij de keienklopperij te gen 12 cent per H.L. kloploon, en boven dien 15 cent per dag. Zij bleven echter wei geren daarop in te gaan. Nader meldt men nog uit Midwolde, dat aldaar arbeiders het gemeentehuis zijn bin nengedrongen, doch op aanzegging van den veldwachter zijn zij teruggegaan. Om één uur ontving ieder een gulden. Heden worden allen in de gemeenelijke keienklopperij geplaatst. Speelhuizen. Voor de Amster- damsche Rechtbank werden gisteren een drietal speelhuiszaken in hooger beroep be handeld.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2