So Easy p-nez ienw Parits. Bedrijfskapitaal Collecte Werkloosheid, Te Koop voor II. 2000, I Kleurhoudende Katoenen VLAGGEN en WIMPELS. Koninklijke Oidenzaaische Stoomververij, Uit den omtrek. STADSNIEUWS, i Ingezonden Stukken. ADVERTENTIËN. Werk-Tweede Meisje flinke Dienstbode, Gevestigd te Amersfoort, Dr. J. SILLEVIS, Spreekuren W F. A GROENHUIZEN, A. G. ENGELBERTS en Co. ZINGENDE VOGELS Langestraat 37. Het eerste betrof een eigenaar van een gebouw van vermakelijkheden in de Warmoes- straat, die door hot kantongerecht tot 131 boeten, elk van f 1, was veroordeeld, wegens het in zijn lokaliteit geiegonhoid geven tot hazardspel (Académie de la Billard). Het 0. M. éischte oevesHging van het vonnis. Daarna stond terecht een jong kunstschil der, dio zich had laten verleiden, in zijne woning in de Kerkstraat te laten spelen met dobbelsteenen, waarvoor hij in eersten aanleg veroordeeld was tot f 200 mooEe, subs. 40 dagen hechtenis. Het O. M. cischte in plaats van geldboete 6 maanden hechtenis. Ten slotte werd tegen den Duilscher B. en een Franschman, bevestiging van het vonnis gerequireerd, waarbij de Duitscher tot 83 maal en de Franschman tot 80 maal f 1 boete veroordeeld zijn. De laatste heeft zijn land weer opgezocht. Uitspraak 26 dezer. Doodslag. Voor de rechtbank te Assen werd Dondei"dag weer een doodslag- zaak behandeld, 't Was de 18-jarige Johan nes W., thans gedetineerd, die terecht 6tond. In den avond van 17 Januari heeft hij te Wilhelmsoord, gemeente Emmen, bij een woordenwisseling met Hendrikus Kootstra, dezen zoodanig met een mes gesneden of ge stoken, dat hij den volgenden dag is overle den. Het blijkt, dat Kootstra is overleden aan een steek, welke één centimeter door de hersenen is gegaan en bloeduitstorting ten gevolge had. Tegen W. werd 3 jaar gevan genisstraf geëischt. Als verdediger trad op mr. A. Kloekers, te Assen, die, verzachtende omstandigheden pleitende, een lichtere straf vroeg. Uitspraak 18 Maart. Moord. Men seint uit 's Hertogen bosch Gistermiddag vijf uur bevond de werkman Donders zich met een. hond achter de woning van zekeren Van Veen, die ook een hond had liggen. Van Veen verzocht Donders zich te vei-wij deren, wat deze weigerde, waarop Van Veen zijn buurman Donders licht bij den arm nam en wegduwde. Donders greep daarop een mes en stak Van Veen in de volle borst. Eenige oogenblikken later gaf deze in de ar men zijner toegesnelde vrouw ern kinderen den geest. De verslagene, een oppassend man, laat een weduwe met 8 kinderen na. De dader, die minder gunstig bekend staat, had ook thans ruim gebruik gemaakt van drank, zonder juist' dronken te zijn. Buwe knapen. Te Alp'hen a/d. Rijn is overleden de 9-jarige J. H., welk overlijden in verband wordt gebracht met een mishandeling, hem op 13 Februari aan gedaan door oen dertien jarigen jongen, J. d. R., aldaar. Het lijk is door den burgemees ter van Alphen op last der justitie te 's Gra- venliage in beslag genomen en opgezonden naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Brandstichting. Vrijdagmor gen is de schoenmaker J. F. te Sappemeor door de politie gevankelijk naar Winschoten vervoerd. Er bestaat ernstig vermoeden, dat bij den brand, do vorige week ten zijnent uitgebroken, gesticht heeft. De van brandstichting verdachte dienstbode I. v. H. te Zaltbommel, is Vrij dagmorgen gevankelijk naar *t buis van be waring te Tiel overgebracht. Gemeene streken. De Am- sterdamsche straatjeugd is berucht om hare baldadigheden van verschillenden aard. En •daaronder zijn daden van ergei'lijke ge voelloosheid en wreedheid. Dezer dagen „vermaakten" drie jongens tussohen 12 en 15 jaar, zich op de Kei zersgracht bij de Westermarkt met het van gen van meeuwen 1 Ze hadden in het grachtwater stukjes brood als lokaas gestrooid. In de hand hielden ze een stuk touw, waaraan een ge woon vischhaakje was bevestigd, met 'een stukje brood er aan. Dit werd behendig tusschen het lokaas geworpen. Nu maar geduldig wachten, totdat de meeuwen, door honger gedreven, zich op het brood zouden werpen. Krijsohend kwamen ze aanvlie gen, streken op hun eigenaardige manier langs het water, telkens daaruit een stuk je oppikkend. Ook hot verraderlijke nas werd bemachtigd... en de buit was binnen. Missen kan hot nooit! Nu grepen de jon gens de hevig tegenspartelende diertjes vast trokken ruw den haak uit den snavel, en draaiden lachend den nek van de arme slachtoffertjes om. Waarvoor de jongens die meeuwen vin gen? 't Vleesoh van meeuwen is ongeniet baar. Maar de vederen worden zoowel hier als in 't buitenland veel gebruikt ter ver siering van dameshoeden. Zoadat ook hier waarschijnlijk de mode de schuldige is; I de jongens „werken" misschien in op- dracht van anderen, die de buitgemaakte beestjes verkoopen. H. Doodelijke val. Een 16-jarige kr.aap te 's Gravenhage, die Vrijdagochtend vóór hij naar zijn werk ging nog even naar zijn duiven wilde zien, viel van het dak der ouderlijke woning aan de Westlandsche straat en kwam met het hoofd op het plaatsje van de benedenburen terecht, 's Avonds over- leed hij in het gemeenteziekenhuis aan her senschudding. Botsing tusschen stoom- tr arn en v ij tuig, Toen dr. H.IJssel de Schepper, directeur van de stearinekaarsen- fabriek te Gouda, Zaterdag per rijtuig naai zij n buiten te Driebergen terugkeerde, is hem een ernstig ongeluk overkomen. De koetsier, die hem van het station Drie bergen naar zijn villa reed, zwenkte juist met het rijtuig de plaats op, toen hij tot zijn schrik bemei-kte, dat, terwijl hij zich nog op de rails der O. S. M. bevond, do tram van 5 uur, die in volle vaart in de richting Doorn reed, slechts enkele meters van het rijtuig verwijderd was. De koetsier trachtte door een zweepslag het paard tot spoed aan te zetten om nog van de rails af te komen, doch het was reeds te laat. De tiam greep het achtergedeelte van het rij tuig en drukte het tegen een boomdooi de schok werd de koetsier eenige meters van het rijtuig weggeslingerd. Het. achtergedeel te van het rijtuig was totaal vernield, de as gebogen in den vorm van een hoefijzer. Di rect schoten mensehen toe om de inzitten de:- te helpen Dr. Y. d. S werd bewuste loos in zijn woning gedragen, terwijl zijn dochter, die ook in het rijtuig zat, schijn baar niet den schrik vrijgekomen. Nader wordt bericht dat van den heer IJ. de S. oen rib gebroken en twee gekneusd zijn. Zijn toestand is echter naar omstandig heden bevredigend. Scheepsramp. Men seint uit Rotteradm Het Xoorsclie stoomschip Mascotte, Za terdagavond van Rotterdam aar West-Hart- lepool vertrokken, kwam Zondagochtend 4 uur, op 20 mijlen afstand van het vuurschip Maas in aanvaring met het stoomschip „Margaretha", dat, met salpeter geladen, op weg was van Zuid-Amerika naar Ham burg. De Margaretha zonk en twintig man verdronken, waaronder r'e kapitein met vrouw en kind. Zes man waaronder do stuurman werden door de Mascotte gered, die met schade boven de waterlijn naar Rotterdam terugkeerde. De vrijzinnige kiesvereeniging Vrij heid en Orde voor het district Breukelen stelde in de vacature-Van der Bijl candi- daat voor de Provinciale Staten in het dis trict Breukelen den heer Z. J. Blaauw te Breukelen Legaten. Door wijlen den heer M. A. Meyjes, in leven burgemeester van Hengelo (G.), heeft aan de kerkvoogdij te Schalkwijk gelegateerd de som van 1000 en aan het diaconie-armbestuur de som van 500. De Hooge Raad heeft heden verwor pen heb cassatieberoep ingesteld door Teu- nis van Ëe, tegen het arrest van het go- rechtshof te Amsterdam, waarbij hij wegens den bekenden moord op Hendrik Drost, in hooger beroep werd veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. Deze straf blijft dus gehandhaafd. Zaterdag was het 25 jaar geleden dat i de heer Jac. van Hardeveld Czn. zijn in trede deed in den Rand van Veenendaal. Daar hij bij de periodieke verkiezingen 6teeds is herkozen, heeft hij al dien tijd on afgebroken zitting gehad. Het dagelijksch bestuur, de leden van den Raad en de gemeente-ambtenaren heb ben gemeend, dezen dag voor hem niet on- opgemerkt te moeten laten voorbij gaan, waarom hem namens dezen door den bur gemeester, den heer H. A. van de Weste ringli, een prachtige „kaarten-coupe" van kristal met zilveren voet werd aangeboden met inscriptie „Ter herinnering aan Jac. van Hardeveld Czn. 188413 Maart 1909. Door Burgemeester, Wethouders, gemeente ambtenaren en leden van den Raad der gemeente Veenendaal." Naar wij vernemen heeft bet raads lid mr. J. Heyligers, die dezen zomer als zoodanig periodiek moet aftreden en zitting heeft voor district III, te kennen gegeven voor eene herbenoeming niet weer in aan merking te willen komen. 1Voor bet toelatings-examen van de Ambachtsschool hébben zich aangegeven 66 leerlingen, waarvan een zicb terugtrok. Quick—G. V. O. O—8. Deze wedstrijd werd gehouden op een onbespeelbaar veld en onder 't genot van een voortdurende sneeuwbui. Om 2 uur werd door scheiidrechter van der Steur het terrein afgekeurddocb bei de captains kwamen overeen toch te spelen. Er werd toen .gespeeld Wanneer wij biervan een verslag moeten geven, kunnen we volstaan mei te zeggen dat er wasmod'der en sneeuw. Bovendien maakte G. V. C. 3 goals. Toen werd voor rust gefloten. Het bleef sneeuwen, en 't veld werd steeds slechter. Toen hebben eenige Quick-leden er een einid aan gemaalkt, door te weigeren verder te spelen. Bij de 3 goals kwamen er nu nog 5 voor G. V. C. bij zoodat de stand is 80. Of de N V. B. nu dezen wedstrijd geldig verklaart De uitwerking van de in 't Engelsch ge stelde reclame-biljetten Was niet na te gaan bij dit hondenweer. Zeker is 't, dat zij de geheele week zeer de aandacht getrokken hebben in onze vaderstad. Gisteren avond (hield de afdeeling Amersfoort van den Bond voor Vrouwen kiesrecht een algemeene ledenvergadering in Ons Huis ter verkiezing van 5 bestuurs leden, wegens periodiëkc aftreding van me vrouw Van Weezei Errens, die niet meer in aanmerking wenschte te komen en mej. Heerma van Voss en wegens bedanken van auevr. Van V'oUen'hovenRood en de hee- ren Rij kens en Hoog. Herkozen werd mej. Heerma van Voss» en gekozen: mevr. Baudet, mevr.~Feis, mevr. Belonje en mej. Steiwbuch. Mevrouw Baudet 'hoeft echter voor deze benoeming bedankt. Eemlanlder. Het bestuur der aocieteat-vereeni- ging heeft collectief ontslag genomen. De algemeene ledenvergadering van „Het Groene Kruis" Amersfoort, zal Don derdag avond gehouden wonden. In den R. K. Volksbond belegde gis teren middag het „Kruisverbond" eene ver gadering. Nadat de vergadering door den voorzitter, den heer P. Dieges was geopend werden behalve 10 nieuwe leden ook de Eerw. heer J. de Boer als 2de voorzitter geïnstalleerd. Voorts werd medegedeeld dat bij de ver- 'deeling der bestuursfunctiën de heer P. M. Boonekamp tot penningmeester was be- nbemkl. Bij monde van den heer M. d. Wil de bracht de commissie van verificatie rap port uit dat het financiëel gedeelte der ver- een'iging door haar in de beste orde is be vonden Het woord werd nu gegeven aan <don heer F. J. Kisner lid van het „Liefde werk oud papier", die bij de ledc-u propa ganda maakte. Uit zijne lezing vernamen wij dat het liefdewerk geregeld wordit door den Bisschop van Haarlem. Nederland bracht het vorige jaar 696.000 Kilo's bij elkaar, waarvan Bussum al'leen 23.000 kilo's bijdroeg. Ten slotte werd besloten om de volgende voorstellen het Am. Drankweer-comité voor te leggen. lo. om de werkgevers te verzoeken in de arbeidscontracten op te laten nemen ver bodsbepalingen betreffende drankmisbruik op werkplaatsen, karweien, enz. 2o. Eene zoogenaamde proefverkiezing ter deze stede op touw te zetten. Hierna werd die vergadering gesloten. Gisteren avonld hield de R. K. Volks bond eene goed bezette ledenvergadering. Nadat de voorzitter de heer H. J. Huur- 'deman de vergadering had geopend, wer den door den adviseur den Eerw. heer H. Akkermans 7 nieuwe leden geïnstalleerd. Do voorzitter las een schrijven van de „Oranje-vereeniging" voor, waarin mede werking werd verzocht om een fakkelop tocht te organiseeren ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis. Besloten werd om zooveel mogelijk daar aan mede te doen. Vervolgens werden de statuten van den op te richten Clir. Bes tuur der&bonid in be spreking gebrachit welke ongewijzigd wer den goedgekeurd. Besloten werd om ter gelegenheid van het patroonfeest eene tooneeluitvoering te geven. Bij de rondvraag werd het onderzoek ge daan om in het Maandelijkseh correspon dentieblad ook advertentiën van „vragen en aanbod" te doen plaatsen en werd de wen- schelijkhei'd uitgesproken <xm propaganda te maken voor het ondersteuningsfonds. Het bestuur verklaarde voor beide punten maat regelen te zullen nemen. Ten slotte werd medegedeeld dat op Don derdag den 25. dezer de Eerw. heer C. van Dijk eene lezing zal houden in den R. K. Volksbond en dat in de volgende ledenver gadering eene breedvoerige bespreking zal plaats hebben over de Coöp. Levensverze kering Maatschappij „Ooncordia", waarbij ■gelegenheid zal zijn om vragen te stellen. Zekere L. heeft zich gisteren uit de kleederen van een der voetbalspelers een portemonnaie met ongeveer f 100 toegeëi gend. Vervolgens trok .hij naar Hilversum om daar het geld te wisselen. Toen hij gisteren avond te 10 uur, het station wilde verlaten, wachtten een drietal Rijksveldwachters hem op. Door L. werd een volledige bekentenis afgelegtd. Proces verbaal is tegen liem opgemaaktheden middag werd hij naar Utrecht overgebracht. Gevonden voo-'werpen. Op de Varkensmarkt is gevonden een zilveren dames-horloge met dito ketting. In het horloge staat een naam geschreven Inlichtingen aan het bureau van politie. Het opnemen van ingezonden stukken beteekent geenszins dat de Redactie met den inhoud instemt. De copie wordt aan den inzender niet teruggegeven Amersfoort, 13 Maart 1909. Geachte Hoor Redacteur van het Amersfoortsch Dagblad. Mag ik li een bescheiden plaatsje in' üw veel gele 7 en hl.vi verzoeken voor hot volgende In uw No. 260 van .gisteren lees ik een verslag vami het verhandelde in de jongst gehouden maandvergadering der veieeimgi'ng Handel en Nijverheid!" allhier. Daiari'm 'komen eoniige gezog- dlom voor uiit eene, door den hoer G. Srji'lger. afdeolingsdhef der Verzekeringen ij. „Fatum" gehouden voordracht over d'e nieuwe Aibeids- wet. O. m. laat dt> verslaggever den heer Sn. zeggen, sprekende over art. 1638jj van bedoelde wet ,,Dit artikel betreft dc- gemeeekundige beban- deling en de verpleging bij ziekte voor inwo- nendie ar bei<lers(5ters) „Versdhii,Wonde maatschappijen verzekeren voor „déze verplichting, in die wet uitgedrukt), doch „alle hebibeni er wat op gevonden om haar ri sico zoo klein mogelijk te miakeni. Do eenle inaat- sdhappij keert pas na drie dagen uit, eene an- „d'ere heeft weer iets andersdoch de „maatschappij Fatum doet daaraan niet mee. „Zij keen t reèdö den eersten, dag het verzekerde „bedrag uit en voorts over alle dagen tot eeni „maximum van 42 dagen op eene premie van f 5.75 per jaar. „Deze premie wordt nog voordeeliger bij een „contract van 5 en 10 jaar. Voorts zijn' die kos- „ten voor overschrijving van dienstboden nihil" enz. Afgescheiden nu van die vraag of het wel fair is om bij het behandelen eener algemeene zaak een groot gedeelte van den tijd' te l>enutren tot liet maken van reclame voor zijn eigen zaak, meen rk, alls vertegenwoordiger van' de Nat lo anable Onderlinge Arljeidtscontnact- en, Zdéktover- zekerinigsmaatSclioppijgevestigd' te Leeuwarden en dus ook gerekend onder alle die maatschap pijen die er, volgens sprekerwat op gevonden, hebben om haar risico zoo Me in mogelyk te ma ken, protest te moeten aanteekeneu tegen dit gezegde. Het verwondert mij ton hocgste, dat iemand, die door het bestmvr van „H. en N." uitgezocht schijnt om eene duidelijke iwteenizet- ting te dloem liooren van de nieuwe Arbeidswet, en wart) daanmede in veilband1 staat, zulke grove onwaarheden kia.ni verkondigen, hetzij al of niet willen» eni wetens. Heeft de spreker werkelijk niet geweten, dat dc Nat. Ondtor). Arbeidscontract- en Ziektever/. Mij. te Leeuwarden allo uit de wet voortsprui- toiKle risioo voor den werkgever-verzekerde op zich neemt en evenmin, als „Fatum" iets in re kening brengt voor oversold ijving van dior.stbo- den AVeet spreker werkelijk mot, dat de I>eeu- warder Mij. niet van den derden dag af. maar eveneens van den' e er sten' dag der ziekte tot en. met d'e bewitste 42 d'agen, geneeskundige be handeling o. a. en. loon vergoedt? Is het ernst, dat spreker .niet op de hoogte is van het tarief der N. O. Ai-b.oontr. en Z. V. Mij te Leeuwarden en dus niet zou weten dlat deze Mij. hare tarie ven het laagst 'heeft gestekt, n.l. een, jaar- piemie van slechts f 4.50 voor inwonend perso neel meteen jaarloon beneden f 125; van f4.75 vooi een. loon van' f 125 tot f 150 enz. en opklim mend, eerst komt op eene jaar premie van f 5.75 (die via:n „Faitavm") voor een. jnarHbon. van f360 tot f 400 een loon, dolt zeker door geen enkele d ientetbodo genoten word t Heeft de geachte spreker dat werkelijk niet geweten, dan is het onverantwoordelijk van hem om zoo onlx*»'ftgüü op het ijs te komon. Wat ware er van zijne voordracht overgebleven indien ter vergadering iemand geweest ware, die een debat in dezen geest met den hoer Snitger hadde aangegaan Wist de lieer S. dat alKes werkelijk niet-, dan is liet 'hoog tijd1, dat hij reglementen en tarieven van de zustermaatschappijen opvraagt, teneinde zich beter op de hoogte te stellen van het ter rain waarop hij zich bewegen wil. Heeft dc heer S. dit. aJles wol geweten, dan heeft- hij zidh van eene leelijke zijde laten kennen en weet. ik geen anderen naam voor hem, dan die we'ke men geeft aan een jongen, die bij zijn buut mam de glaze n ingooit en zich daarna terug trekt en verschuilt om he genieten van de door iiem toegebrachte schade. Concurrentie is goed, moot er zelfs zijn, maar oneerlijke concurrentie is en blijft, ten allien tijde nfkoureniswnn rdig. Met beleefden dank voor de verleende plaats ruimte, Uw getrouwe keer, J. VAN* DE LIJKR. Het Comité uit de Amersfoortsche burgerij tot steun bij tydelijke werkloosheid brengt by deze zijn liartelijken «lank aan de inge zetenen van Amersfoort roor hunne ruime bij dragen in de collecte van den 9en dezer, waar door 7.ij hot Comité het mogelijk hebben gemaakt de uitkeeringen nog enkele wekon voort te zotten. Zijdie toevallig mochten zijn overgeslagen of om andere redenen nog niet hebben gege ven willen zeker wel zoo goed zijn, hun gaven nog te zenden aan den Penningmeester van het Comité, UTRECHTSCHE WEG 82. Amersfoort, 13 Maart 1909. Het Comité, D. GERRITSENVoorzitter. R. G. RIJKENS, Secretaris. J. W. MIDDELBURG, Penningmeester. L. A. BARON VAN I1TERSUM. H. NOORMAN. H. PRIEM. G. VAN WIJLAND. zaak in Comcstiblos en fijno Vleeschwaren, tevens inlegger ij en fabriek van Lim. on Sir. Centrum den Ilaag. Ruime verdiensten. Fr. br. no. 175 a/d. Boekh. DE GROOT DI.JKHOFFZ, don Haag. met en zonder aflossing, rente en voorv. bill., geen levensverz. In so lide gevallen zonder borg, gelieimh. verz. Br. No. 74 aan RENS Boekh., de With* straat 97, Hags. Gevraagd met 1 Moi P. G., en v. g. g. v. z. Loon f 100.—. Vrije wasch, veel verval. Zr. N. GROEN. Huize „in de Dennen", te „Huis tor Hoido" (Ut.) Gevraagd tegen hoog loon, om zoo spoedig mogelijk in dionst te tredenEene goed kunnende melken, helder schrobben en boenen, bij A. BLOEM, Jisperweg, Beemster. PLANTSOEN 8, ARTS. Uitsluitend voor Chirurgie en Vrouwenziekten. Voor minvermogenden 8l/K—9'/t v. m. alleen de echte, verkrijgbaar bij Instrumentmaker. Langstr. 42. Reparation aan brillen en p-nez. Amsterdam. Amersfoort. Dagelijks telefonische verbinding met de Aiusterdamsclie Hears. Procuratiehouder met Algemeene Volmaehk te Amersfoort J. CATTIE, Plantsoen 10. Intarc. Telephoon 188 Effecten, Coupons. Incasseeringen. Speculatieve Beurstransactiën a la Hausse en la Baisse. Financiëele adviezen en Belegging gegrond op langdurige ervaring. Bewaring en Administratie van Fondsen. SAFE-LOKETTEN van de aller nieuwste constructie te buur, ge decideerd inbraakvrij. Huurprij» f ia.— per jaar per loket. Kantoor geopend van 9—3 en 7—9 uur. met J F. RIEM-VIS' Verpakte Zaden en Voeders. Op elk pak staat ds gsbruikuaanwyzing en behandeling. Zangzaad voor Kanarievogels 15 et. Papegaaienvoeder23 Zevenzaad voor WildzangÏO Parkietenvoeder10 Voeder voor Ind. Vogels10 Zoet Zomerraapzaadltf 0 Lyster- en Leeuwerikenvoeder, per kilo13 Lijster- en Leeuwerikenvoeder, per V, kilo pakje35 Geparf umeerd gezuiverd Vogelzand 15 F- RiemVis' Krach tochtend- voeder voor Hoenders, bevordert het eierleggen. Uitsluitend verpakt in geplombeerde zakken met naam en adres, men lette daarop. a1/»625>0 kilo. f 0.45 MM>Ö f 4,— f 7.35 Verkrygbaar bii J. VAM GE.\DE* REM, alwaar Pi ijsoourant gratis ver krijgbaar is. J. F. RIEM VIS. Zaadhandei, N. Molstr. 12, Den Haag. Echt Victoriawater OBtHI.AHN&TEIN RUIME KEUZE: Prima Toileizeepen. Eau de Cologne. Toilet-artikelen. Haarkammen -Borstels. Tand- Nagelschuiers. SOLIDE EN GOEDKOOP. Mr Vraagt PRIJZEN en CONDITIES aan voorheen J. H. MOLKENBOER Jr., te OLDENZAAL.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3