BINNENLAND. lovanowiisch verklaarde* in een onderhoud, dat, als Oostenrijk werkelijk bezield ie met een geest van rechtvaardigheid en verzoe ningsgezindheid en rekening wil houden met «ie moeilijke positie van de Servische regèe- ring tegenover de openbare meening, het te vreden moet zijn over het Servische ant woord. dat gaat tot de uiterste grens, die met de waardigheid en de belangen van Servië vereenigbaar is. Het wordt tegengesproken, dat Servië en Montenegro pogingen doen om zich het Sandjak Novibazar te doen toewijzen of dat zij zich voorbereiden om daar een inval te doen Men bericht uit Weenen aan do Temps: In strijd met de geruchten, die dezer dagen hebban geloopen, kan worden medegedeeld, dat Oostenrijk de Servische nota niet zal be antwoorden door een gedeeltelijke mobili satie. Do besprekingen zullen worden voort gezet. Volgens een bericht van de Neue Freie Prosse uit Rome hebben de vertegenwoor digers van Engeland, Frankrijk en Italië aan de regeering te Belgrado den vriend- schappelijken raad gegeven, dat zij de ver klaring betreffende de toerustingen, die door Oostenrijk-Hongarije wordt verwacht, niet zal weigerc-n zij hebben de Servische regeering verzekerd, dat de groote mogend heden eene verdere verwarring en rekking van de Servische kwestie levendig zouden betreuren Grooten indruk schijnen deze raadgevin gen niet te hebben gemaakt. De Servische regeering zet hare toerustingen met nog grooteren ijver dan tot dusver voort, on danks bare in de circulaire aan de mogend heden aan den dag gelegde vredelievend heid. Nadat onder de manschappen van den derden ban wapenen en munitie ver deeld zijn, wordt nu ook de uitdeeling van oorlogsmaterieel aan de manschappen van den tweeden ban voorbereid, die den 23en .Maart voor 14 dagen onder de wapenen zul len worden geroepen. Do oproeping van de manschappen van den derden ban was een zeer buitengewone maatregel, waardoor liet legerbestuur zich ook van deze categorie ,van dienstplichtigen heeft willen verzekeren voor het geval, dat diet ernst mocht worden. De derde ban om vat de dienstplichtigen van het 37e tot het 44e levensjaar, derhalve acht lichtingen, hetgeen bij een gemiddeld jaarcijfer van 12,000 man, theoretisch 96,000 man zou opleveren. De militaire eigenschappen van deze manschappen kunnen slechts laag ge steld worden, want zij hebben den tijd van hun actieven dienst lang achter den rug. Daarbij is hunne be'wapening verouderd. Do voorraad moderne geweren is tor nauwer- nood voldoende voor de manschappen van den eersten ban, zoodat zelfs de tweede ban met oude Berdan-geweren moet worden bewapendvoor den derden ban blijven slechts geweren van zeer verouderde stelsels over. Door de uitdeeling van wapenen en munitie aan de manschappen van den der den ban, wordt eene eventueele mobilisatie zeer vereenvoudigd, terwijl het legerbestuur belangrijke gegevens heeft verkregen over hot aantal beschikbare mannen van deze categorie. Het suppletoire crediet van 5,400,000 dinars voor legerbehoeften, dat de regeering heeft aangevraagd, zal strekken voor den dienst 1908. De oorlogshegrooting voor 1909 bedraagt in ronde cijfers 27 millioen, 5.8 millioen meer dan het vorige jaar. De uitgavèn, die in Servië in de laatste vijf maanden voor militaire doeleinden zijn ge schied, bedragen 75.4 millioen; de totale militaire uitgaven in de laatste twee jaren, waarin de reorganisatie en de nieuwe be wapening van het leger zijn uitgevoerd, bo dragen 193 millioen dinars. De Servische staatsschuld bedroeg op 1 Januari 1908 546 millioen. die een jaarlijk- schen rentelast op de staat legt van 27 mil lioen, meer dan 25 pet. van het geheele budget. Door de sedert verleende c red ie ten «tijgt de openbare schuld tot 61(j. millioen dinars. Londen, 15 Maart. Reuter's bu reau verneemt uit Konstantinopel, dat het stuk, waarin de overeenkomst is opgesteld, die tusschen Rifaat Pacha en Iswolski is verkregen nopens de regeling van de Bul gaarsche schadevergoeding, per post naar Konstantinopol is gezonden De overeen komst moet door de Porto worden goedge keurd. Zij bepaalt de kapitalisatie van 38 a 40 jaarlijksche termijnen der aan Rus land verschuldigde oorlogsschadevergoeding en is bijgevolg een compromis tusschen de oorspronkelijke Russische en Turksche voorstellen zij zal mogelijk maken', dat een bedrag van 125 millioen francs wordt gere aliseerd. Sofia, 15 Maart. Le Bulgaarsche regeering heeft officieel bericht ontvangen uit Petersburg, dat Rifaat Pacha tot over eenstemming wil komen ten aanzien van de Bulgaarsche kwestie op de volgende grond slagen 1. Turkije neemt 125 millioen francs aan als schadevergoeding van de zijde van Bul garije. 2. Van dat bedrag zal vóór alles worden afgetrokken de aan de Orientspoorwegmaat- schappij te betalen-schadevergoeding voor het Oost-Rumeliseho gedeelte van het spoor wegnet op de grondslagen, die zijn vastge steld tusschen Liaptschew en do Porte. 3. Rusland zal evenveel jaarlijksche ter mijnen van de Turksche oorlogsschadever goeding vernietigen als noodig zal zijn op dat de tegen 5 pet. gekapitaliseerde som een totaal bereikt van 125 millioen. Op de andere punten ontbreken nog de bijzonderheden. Sofia, 16 Maart. Het bericht, dat Rusland verklaard heeft de Turksch-Bul- gaarsche overeenkomst goed te keuren, is nog niet bevestigd. Belgrado. 15 Maart. I)e minis ter van buitonlandsche zaken heeft den Servischen gezant te Konstantin'opel bevel gegeven met kracht b ijde Porte de geruch ten logon te spreken over de aan Servië toegeschreven plannen om het sandjak No vibazar to bozetten. Turkije. De Turksche bladen berichten, dat de mi nisterraad, om de vriendschappelijke betrek kingen met Oostenrijk-Hongarije te bevesti gen, tot de benoeming van vier Turksche consuls voor Bosnië besloten heeft. Men is in de regeeringskringon overtuigd, dat deze stap van do Porte in Oostenrijk-Hongarije een zeer goeden indruk zal maken. Londen, 15 Maart. Reuter ver neemt uit Konstantinopel, dat een voorstel t> t opheffing, van de gezantschappen te Stockholm, Madrid, Den Haag en Brussel, als zijnde overbodig, verzonden is naar de commissie van buitenlandsche zaken. Konstantinopel, 15 Maart. Laurent., de financieels adviseur van de Porte, heeft de versierselen van ridder 2e klasse van de Medjidje-order gekregen. Hij vertrok heden naar Parijs. Marokko. T a n g e r, 15 M a art. Uit Fez wordt bericht, dat de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Marokko bijna geëindigd zijn. De definitieve overeenkomst betreffende het Chauja-gebied zijn van beide zijden goed gekeurd Fez, 1 5 M a a r t. Eene versterkte me- halla versloeg de strijdmacht van den pre tendent bij Aidijussi. Een aantal gevangenen werden naar de stad gebracht. De tijding der overwinning verschafte eene groote ver lichting aan het Makhzen. De Staatscourant van Dinsdag 16 Maart bevat o. m. de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot minister-resident met den persoonlijken titel van uitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Peking jhr. mr. F. Beclaerts van Blokland, commies-griffier der Tweede Kam.er; eervol ontslagen met pensioen de kapitein der artillerie B. du Celliée Muller en de le luitenant der infanterie F. 11. Numans, beiden op non-activiteit. met ingang van 15 April 1909 benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen van de derde klasse in de 24e divisie te Eind hoven M. H. L. A. Bongacrts, thans inspec teur der registratie en domeinen van de derde klasse voor den ambulanten dienst; tot inspecteur der registratie en domeinen van do derde klasse voor den ambulanten dienst J. F. de Vries Broekman, thans ont vanger der registratie en domeinen te Veghel, cn T. Jansen van Gelder, thans ont vanger der registratie en domeinen ute Ber gen op Zooto. benoemd tot kantonreclitor-plaatsverraniger in het kanton Veghel, met ingang van 25 Maart a. s. M. A. VöLker, burgemeester der gemeente Veghel vergunning verleend tot het waarnemen van eene landsbetrekking in Oost-Indië buiten, liet zeewezen, voor den tijd van 1 jaar, ingaande met den datum waarop hij tot <fio betrekking zal worden benoemd,, en onder stilstand van aJllo in komsten bij de zeemacht en van de opklimming in de ranglijst, aan den officie^ van administra tie der 2e klasse M. Meinesz, dienende bij de zeemacht in Nederl.-Indië. Het regentschap. De Staats Courant Van beden bevat een Koninklijk besluit, waarbij de beide Kamers der Staten-Generaal worden uitge- noodigd, Vrijdag 19 Maart a.s., des namid dags half twee in de vergaderzaal der Twee de Kanier bijeen (e komen. De ministers van binnenlandsche zaken on justitie zullen als dan ontwerpen inbrengen omtrent een re gentschap ingeval van troonopvolging tij dens de minderjarigheid van den troonop volger en tot regeling van de voogdij over den minderjarigen Koning. De aangekondigde Regeeringsvoorstel- len staan natuurlijk in het nauwste verband met de heugelijke gebeurtenis welke binnen eenige weken kan worden verwacht, en strek ken tot voorziening in het Regentschap en de voogdij van de(n) minderjarigen) Ko ningen). Deze wetten zijn slechts bestemd om te werken voor het geval Nederland zijn geliefde Koningin vóór de meerderjarigheid van haar opvolgei^of opvolgster zou komen te verliezen; maar de Grondwet schrijft voor, dat die wetten ,,bij het leven van den Koning, voor het geval der minderjarigheid Zijns opvolgers" gemaakt worden en de voor ziening is dus noodig, nu er spoedig (wordt de blijde hoop verwezenlijkt) een minderja rige troonopvolger of opvolgster zal zijn. Art. 36 der Grondwet luidt: Gedurende de minderjarigheid van den Koning wordt het koninklijk gezag waargenomen door een Regent. Art. 37 le lid De Regent wordt benoemd bij een wet die tevens de opvplging in het Regent schap, tot 's Konings meerderjarigheid toe, kan regelen. Art 32 le lid De voogdij van den minderjarigen Koning wordt geregeld en de voogd of voogden worden benoemd bij een wet. Daar de wetsvoorstellen eerst Vrijdag wor den ingediend, zal dan bekend worden wie volgens het Regeeringsvoorstel tot Regent zal worden benoemd en op welke wijze in de voogdij zal worden voorzien. Het nieuwe oorlogsschip. „De zeven provinciën." Gisteren is op de Rijks Marinewerf te Amsterdam "t gr .otste oorlogsschip der Ned. Marine te water gelaten. Dit was een zeer bijzondere gebeurtenis, en daarom hadden Z. K. H. de Prins en de Ministers van Binnenlandsche Zaken, mr. Heemskerk, van financiën, mr. Kolkman, van koloniën, Idenburg en van marine vice-admiraal Wentholt, hun voornemen kenbaar gemaakt de plechtigheid der te waterlating bij te willen wonen. Te ruim kwart voor twaalf arriveerde de Prins aan het Centrnal-Station te Amster dam, vergezeld van mr. Van Tienhoven, commissaris der Koningin voor Noord-Hol land, alsmede van den nieuw opgetreden adjudant, den luitenant ter zee 2e kl. Bijl de Vroe. Op het perron werd de Prins ver welkomd door den commandant van de Rijks-Marinewerf vice-admiraal baron Swctrts de Landas Wyborgh, die met zijn adjudant ter ontvangst aanwezig was. Door de Koninklijke wachtkamer ging dc Prins vervolgens naar buiten om tusschen een dichte haag wachtende menschen zich te voet naar de gereedliggende marinesloep te begeven, welke hem naar de woning van den commandant zou brengen. De statie- sloep, bemand met twaalf man, stond onder commando van den luitenant ter zee 2o kl. van Kiel. Honderden menschen bevonden zich langs de wallendè bruggen, die ge passeerd moesten worden, waren opgehaald. Intussciien waren op de Marinewerf hon derden saam gestroomd om de plechtigheid bij te wonen, terwijl ook op de omliggende kaden talrijke nieuwsgierigen zich hadden verzameld om in de verte het schouwspel gade te slaan. Talrijke civiele en militaire autoriteiten waren aanwezig, o.a. de ministers van ma rine, binnenlandsche zaken, financiën en koloniën, verder graaf Dumonceau, adju dant-generaal van H. M. de Koningin en chef van het militaire Huis; C. A. Baron Beutinek, opperstalmeester J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, grootmeester, ge- neraal-majoör S. 1. van Nooten, comman dant der stelling Amsterdam, oud-minister- Cremer, mr. van Leeuwen, burgemee-ster j^n Amsterdam, verder vele wethouders en gemeenteraadsleden van Amsterdam, leden der beide Kamers der Staten-Generaalde directeuren der Marine-instellingen te Den Helder en Helievoetsluis. de directeurvan scheepsbouw, enz. enz. Nadat de statiesloep langs de, bij de werf liggende, „Heyligerlee", Zeeland" en ..Buiske" was gevaren, landde de Prins en begaf zich naar het paviljoen voor deze ge legenheid bij den achtersteven der „Zeven Provinciën" gebouwd. Grootsch verhief zich daar op de werf het nieuwe pantserschip, het krachtigste en meest grootsche oorlogsschip, dat de Kon. Ned. Marine biezit. Tot nu toe was de „Heemskerk" het best bewapende en de „Tromp" met een waterverplaatsing van 5300 ton, het grootste, maar „De Zeven Provinciën wint het thans van beide. „De Zeven Provinciën" ontleent zijn naam aan het met roem bekende en met roem beladen oorlogsschip, waarop 240 jaar geleden onze groote admiraal De Ruyter zijn vlag had gekeschen, en dat zoo menige overwinning heeft bevochten. Dit schip, op last van de Rotterdamsche admiraliteit te Delftshaven gebouwd, was 163 voet lang," 43 voet breed en 25 voet hol, en liep in 1665 voor het eerst in zee. De bewapening bestond in 28 zes en dertig ponders, 14 acht tien ponders, 12 twaalfponders en 26 zes en dertigponders, in het geheel dus 80 stukken. Het was aan boord van „De Zeven Pro vinciën, dat admiraal De Ruyter in 1666 den beroemden vierdaagschen zeeslag tegen de Engelsche vloot onder v. Mont en Prins Robert wonin 1673 voerde aan boord van dat schip De Ruyter de Hollandsche vloot bij Kijkduin wederom ter overwin ning. Later werd het door den bekenden zeeheld Johan van Brakel gecommandeerd en eindelijk in 1694, zooals De Jong in zijn „Geschiedenis van het Nederlandsche Zeewezen" meldt, voor sleet verkocht. Wèl dus is de naam „De Zeven Provin ciën" die Z. Iv. H. Prins Hendrik der Ne derlanden, Hertog van Mecklenburg, aan ons nieuw oorlogsschip heeft gegeven oen naam van historische beteeken is. „De Zeven Provinciën" heeft een water verplaatsing van 6525 ton, een lengte van 101,5 meter, een breedte van 17.10 nieter en een diepgang van 6.15 meter. Als bescherming tegen het vijandelijk vuur wordt het voorzien van een pantsergordel, die in het midden 150 mM., aan de einden 100 mM. dik is en van oen pantserdek van 50 mM. De gesckuttorens, waarin zich de twee zware kanonnen bevinden, en de com mandotoren zijn resp. met 250 en 200 mM. gepantserd. Het materieel, waarvan het pantser is vervaardigd, s het bekende nik kel staal gehard volgens het proces van Krupp te Essen, dat in waarde en weerstandsver mogen overeenkomt met smeedijzer van on geveer de bijna drievoudige dikte. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling om „De Zeven Provinciën" een hoofdbewape ning te geven van vier kanonnen van 24 cM. Minister Wentholt oordeelde echter het 24 cM. kanon te licht en deed deze vier stukken door twee kanonnen van. 28 cM. ver vangen. In herinnering zij hierbij gebracht, dat liet kanon van 28 centimeter het zwaar ste kanon is, dat wij bezitten, en dat aan boord van de krachtigste en nieuwste Duit- sche slagschepen eveneens het kanon van 28 cM. is geplaatst. Als middelbaar geschut zijn voorts nog vier kanonnen van 15 cM. aanwezig en als licht geschut tien stukken van 7.5 cM. van de allernieuwste constructie. De snelheid is berekend op 16 mijl. De plechtigheid der te waterlating had ongeveer te lialf één uur plaats. De minister van marine vice-admiraal Wentholt richtte daarbij'een toespraak tot Z. K. H. den Prins, welke deze als volgt beantwoordde „Excellentie „Gaarne zal ik aan Uwe uitnoodiging ge volg geven en overgaan tot het te water laten van dit pantserschip, aan hetwelk de Koningin den naam van „De Zeven Pro vinciën heeft gegeven. Deze; naam, onafscheidelijk verbonden aaii dien van den grootsten vlootvoogd zij ner eeuw, roept in ons aller harten herin neringen wakker aan een tijdperk zoowel van glorie als van zwaren strijd en van bang gevaar. Maar uit de worsteling tegen een overmachtigen vijand trad de zeemacht der Zeven geüniëerde Provinciën le voor schijn zegevierend en roemrijker dan ooit te voren, dank zij hare voortreffelijke lei- dink, dank i j de geoefendheid, het plichts besef en de vaderlandsliefde van het perso neel in alle rangen, ..lk geloof in dit oogenblik de Konink lijke Nederlandsche Marine niets hartelij ker te kunnen toewenschen, dan dat zij het toen gegeven voorbeeld moge op zij streven, wanneer het gevaar opnieuw dreigt. „Doch waar het schip binnen enkele se conden zal worden toevertrouwd aan het element, hetwelk reeds zoo vele offers eiscli- te, welt tevens in mijn hart de bede op, dat God het pantserschip „De Zeven Provin ciën" en deszeifs bemanning veilig moge leiden over den Oceaan." Nadat do Prins deze rede had uitgespro ken, kapte Z. K. H. met een bijltje het koord door, om de laatste beletselen weg te nemen. Eén oogenblik van spanning slechts, want een seconde daarna kwam er reeds bewe ging in het schip. Al sneller en sneller gleed het reusachtige, rood gemeniede gevaarte do helling af en in een wolk van rook, gevolg van de onizettende wrijving, dook de voor steven in het water. Met een vaart gleed het schip statig door, totdat die vaart ge stuit werd door een groot vlot van rijshout. Do indompeling van het reuzenlichaam ver oorzaakte een groote vloedgolf, die zich met aanzienlijke snelheid op den wal aan den overkant stortte,, die overstroomde en do me nigte, die daar stond te kijken, vluchten deed. Na afloop van de plechtigheid begaf de Prins, wederom begeleid door de hem vergezellende autoriteiten, zich over de werf naar de woning van den commandant. Op weg daarheen trad Prins Hendrik even loo op baron Roel!, kamerheer in buitenge wonen dienst van H. M. de Koningin, die zich onder de genoodigden bevond en met wien de Prins een handdruk en een vriende lijk woord wisselde. Ten huize van den commandant, baron Sweerts de Landas Wyborgh,-werd de lunch gebruikt Na afloop daarvan bracht Prins Hendrik nog een kort bezoek aan het op stapel staan de oud-Hollandsche schip „De Halve Maen'b bestemd om eerlang naar Amerika te worden overgebracht, ter gelegenheid van de Hud son-Ful terfeesten. Z. K. H. ontving daarbij inlichtingen van den heer E. J. Benthem, den asp.-ingenieur van scheepsbouw, met den bouw van dit vaartuig belast. Te 3 u. 55 min. keerde Prins Hendrik wederom van het Centraal-Station naar 's Gravenhage terug. Z. K. H. de Prins is voornemens den 25 Maart deel te nemen aan liet gast maal dat de heer Von Muller, gezant van liet Duitsche Keizerrijk zal geven. Vernomen wordt dat Prof. Weiss te Parijs, rechtsgeleerd adviseur van het Dep van Buiten!Zaken aldaar, door de Fran- sclie Regeering is aangewezen om als agent van Frankrijk op ie treden in bet Casa- Blanca-geschil voor het Hof van Arbitrage. Nederland en Marokko. Naar de N. Ct. verneemt, moet bij de Re- gecring het plan bestaan binnenkort een buitengewone missie naar den nieuwen Sul tan van Marokko uit le zenden, welk ge zantschap tevens belast zou zijn met het aanbieden van een geschenk namens H. M. de Koningin. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is. in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Vrijdag 19 Maart aanst., des voormid dags half twaalf. Invoering van een wette- 1 ij k e n t ij d. Bij Kon. besluit van 23 Februari jl. (Staatsbl. no. 58) is met in gang van 1 Mei 1909 in het Algemeen Re glement voor den dienst op de spoorwegen de volgende bepaling ingevoegd „Elk station moet voorzien zijn van een goed loopend uurwerk, geregeld naar den middelbaren zonnetijd van Amsterdam." En in het Locaalspoorwegreglem-ent 1902 de volgende bepaling „Elk station en elke halte, geen stop plaats zijnde, moet voorzien zijn van een goed loopend uurwerk, geregeld naar. den middelbaren zonnetijd van Amsterdam." Kamerverkiezingen. Gisterenavond vergaderden de 3 dis tricten van de Nieuwe Vrijzinnige Kiesver- eeniging ,,'s-Gravenhage" voor de a.s. Ka merverkiezing. In ieder district werd het aftredend Ka merlid opnieuw candidaat gesteld, t. w. in I mr. J. Limburg; in II mr. W. Dolk en in III de heer J. C. Jansen. In het bestuur van district III van ,,'s Gravenhage" werden gekozen de heeren P. van Driel vacature-Veen)J. C. Jager (vacature-v. d. Toorn); en mr. J. Nuhout van der Veen (vacature B. Janse), beide laatstgenoemden te Scheveningen. De kiesvereeniging Rotterdam stelde gisterenavond definitief candidaat voor dis trict I mr. H. Goeman Borgesius. Het centraal comité van vrijzinnigen in het district Sliedrecht heeft met alge- meene stemmen tot candidaat aangewezen mr. F. W. J. G. Snijder van Wissekerke, raadadviseur aan het departement van Justi tie, wonende te Wassenaar. J. C. T. K r o e s e n. f Te Weltevre den is overleden de heer J. C. T. Kroesen, oud-lid van den Raad van Ned.-Indië, rid der in de orde van den Nederlandse-hen Leeuw. (Vad.) Dp. IJssei de Schepper, f Tengevolge van het Zaterdagavond bekomen ongeluk, is docter IJssei de Schepper, directeur der stearine-kaarsen- fabriek te Gouda heden nacht om twee uur in den ouderdom van. 65 jaar, te Drieber gen overleden. Men schrijft: De artikelen in „Land en Volk", over ouderdomsverzorging, hebben in de rijen der leden van den Bond voor Staatspension- neering heel wat ontstemming verwekt, waar men hun streven betitelde als zwetsen op staatspensioen en wisselruiterij op de toe komst. Zij achten het optreden van het bondsor gaan strijdig met het te Utrecht op de jongste algemeene vergadering van den Vrij- zinnig-Democratischen Bond genomen be sluit, om, zoolang de commissie ad hoe, op de algemeene vergadering te Arnhem be noemd, haar meening niet heeft kenbaar ge maakt, geen bepaald stelsel met het oog op de verkiezingen te propageeren. Ten gevolge van bovenbedoeld optreden heeft de voorzitter van de afdeel in g Tiol van den Vrij zin nig-Democratischen Bond, de heer J. P. de Jager, als lid bedankt. Ook Perio, de redacteur van het orgaan voor Staatspensionneering, en andere voorman nen dier partij, zouden voor hun lidmaat schap van den Vrijzinnig-Democratischen Bond bedankt, hebben. -- De^ cheuriag in de S, D. A. P. Het Volk meldt Zondag j.l. had de secretaris van het Internationale Socialistische Bureau, onze Brusselsche partijgenoot Camille Huijs- mans, een conferentie met de beide verte genwoordigers der S. D. A. P. in dat Bu reau, n.l. Troelstra en Van Kol. Maandag confereert hij met het Partijbestuur. De conferenties loopen over de oprichting der nieuwe partij. De Tijd meldt, dat de verzameling borstbeelden van beroemde tijdgenooten in he' Rijksmuseum te Amsterdam dezer da gen is aangevuld met de welgelijkende wit marmeren buste van wijlen Jos Alberdingk Thvm. De buste werd'* door dr P. J. Cuy- pers aan het Rijksmuseum geschonken. Herstellingsoord voor spoorweg personeel. Gistermiddag om 12 uur werd het o;p 20 minuten van Nijmegen gelegen Herstellings oord van Spoorwegpersoneel officieel ge opend. Men zal zich herinneren dat de Ver- eeniging tot Stichting en Exploitatie van dit Herstellingsoord voor eeaigen tijd op zeer gunstige voorwaarden de beschikking kreeg over de voor enkele jaruii gebouwde groote villa „Villaindry" met ruime omgeving, ge legen nabij den Groesbeekschen weg bij Nij megen. Nadat met den eigenaar eene over eenkomst was getroffen, werd het gebouw voor dit doel ingericht en gereed om aan zijn doel ten behoeve van het, personeel van. den Staatsspoor, de Ned. Centraalspoor en de Noordbr.-Duitsche Spoor te beantwoor den - ligt bet daar als een bewijs van het geen onderlinge samenwerking vermag. Het te midden van een uilgestrekten aan leg gelegen gebouw „Villandry" is voor eeni ge jaren als villa gesticht, in zoogenaamde hoog-Renaissance opgetrokken, herinnert het eenigermate aan het Kon. Paleis op den Dam te Amsterdam, hoewel het natuurlijk veel kleiner van afmetingen is. Reusachtige pilasters van zandsteen verrijzen op een hoo- gen sokkel, welko langs drie" zijden van het gebouw in een ruim terras overgaat en loo pen over de beide, verdiepingen door om de statige kroonlijst te dragen, tevens de groote muurvlakten ver doelend. Het platte, dak wordt aan (le voorzijde door een koepel van aanzienlijke afmeting bekroond. In het gebouw, dat eene oppervlakte in neemt van 22 bij 18 meter, is gelegenheid voor huisvesting van een 20-tal herstellen den, niet gerekend de woning voor directie, personeel enz. De parterre-verdieping bevat een groote statige hal, die als ontspanningszaal zal die nen en waaromheen verschillende vertrekken zijn gerangschiktaan de noordzijde keu kens, trap, provisiekamer enz.aan de oost zijde de kamers der directrice en aan de zuidzijde een zestal slaapkamers. Op de ver dieping vindt men- veertien slaapkamers, meest alle aan den zonkant gelegen, badka mer, linnenkamer enz. Alle slaapkamers zijn van dubbele glasdeuren voorzien. In heb ge bouw is een centrale verwarming, terwijl ook een eigen inrichting voor electrische ver lichting op het terrein aanwezig is. De meubileering is eenvoudig, "practisch en netjes, terwijl er gelegenheid is om buiten in lighutten van de lucht 'e genieten, die in deze boschrijke omgeving bij uitstek her stellend werkt. Bij de openings plechtigheid in de hal, die geheel gevuld was met belangstellen den, waren o. a. aanwezig de heer Beyen, afdeeüngschef der S. S., vertegenwoordi gend den directeur-generaalspoorweg autoriteibeu uit Nijmegen, de burgemeester en de secretaris d'er gemeente Nijmegen, de burgemeester van Groesbeek en vele de- putaliënVoorts waren tegenwoordig de heeren Van Spankeren, stichter van het herstellingsoord der Hollandsche Spoor, Cramerus, stichter van het herstellingsoord \oor onderwijzers te- Lunteren en ook de eigenaars van „Villandry". De voorzitter der vereeniging tot stich ting van dit herstellingsoord, de heer Ark H. Willemse, hield eene uitvoerige ope ningsrede, getuigende van dankbaarhek voor de van alle zijden, ook op dezeh dag ondervonden sympathie. Hij releveerde dat Boe'bbolt mei zijn blijgeloof de stichter was der vereeniging; gaf een overzicht dei wordingsgeschiedenis en bracht hulde en dank aan de Maatschappij tot Exploitatk van S. S-, die Spr. begroette in den per scon van den heer Beyen. Spr. wees oj de beteekenis der spreuken die op de voor en achtergevel van het gebouw prijken „De par dieu" en „Alii® vol at pro prius" begroette de directrice, mevrouw De Ruy ter en doctor Van Haaften en dankte ii den ruims ten zin allen die deze uiting val eigen kracht onder het- personeel der S. S. hadden bevorderd en gesteund. Daarna zengen alle aanwezigen een gedeelte var den Herstellingisoord-marschvan lie medelij! Burlage. De heer Beyen bracht hulde namens de Maatschappij aan de vereeniging die dit herstellingsoord stichtte. De taak was moei lijk, doch aller samenwerking leidde tot het sehoone einddoel. Spr. uitte wenscken voor voorldurenden bloei, tot heil van he spoorwegpersoneel Nu bood namens het personeel van het station Arnliem, de heer Aalbers, het' por tret aan van den heer Boekholt, waarbi gejuich weerklonk. Vervolgens bracht de lieer Cramerus mede namens den Onderwij zersbond' den wensch over dat dat dez< stichting van menschen!iefde steeds lie schoonste monument van solidariteit onde het spoorwegpersoneel der S- S. mocht zijn De heer Van Spankeren sprak namens he personeel der Hollandsclie Spoor en dr Kolff te Nijmegen, namens den Geneeskun digen Kring aldaar, gelukwensóhen eil woorden van waardeering. Hierna volgde een rondgang door hel waarlijk prachtige en welingerichte gel bouw en een eenvoudige lunch. De vereen™ ging ontving o. a. van de.Noordbr.-Duit* sc-he Spoor een piano en van de eigenaar® van „Villandry" een boekenkast. Li heerschte groote geestdrift onder de aanwoft zige spoor wegmannen

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2