BINNENLAND. fiche inkrimping van den vioolbouw ous dui delijk zegt, dat, als wij honderd Dread noughts bouwden, wij daaruit niet moeten afleiden, dat Duitschland zijn programma zal uitbreidenmaar het zal voortgaan met de uitvoering van zijn programma ook al bouwden wij geen enkel schip. Mot betrekking tot een© opmerking van Balfour, dat Duitschland 25 Dreadnoughts zou kunnen hebben in J.912, zeido minister Asquith, dat de Duitsche regeering had ver klaard, dat zij de uitvoering van haren vloot- bouw niet zou bespoedigen in die mate. Het was verkeerd te verwachten, dat het programma van Duitschland op hot papier niet kon worden verwezenlijkt en zeker niet zou worden overschreden. Ook was het on juist aan te nemen, dat Duitschland 30 maanden zou noodig hebben voor de vol tooiing van een schip, terwijl Engeland daar voor 24 maanden noodig had. Er was een reusachtige uitbreiding van de werven in Duitschland geweest. De minister wilde geen onnoodige ongerustheid in het land verwek ken, maar uit oen nationaal oogpunt kon den wij ons niet langer paaien met de ver troostende gedachte, dat wij het voordeel had den van spoediger aanbouw. Onder deze om standigheden meende hij dat het huis zich tweemaal zou bedenken voordat het aan de admiraliteit de volmachten weigert waarom het vraagt. (Toejuichingen). De voortzetting van het debat word ver daagd. Zvreden. Stock li olm, 16 Maart. De mi nister van buitenlandsche zaken v. Trolle, de minister van landbouw Petersson en de minister zonder portefeuile Hoos hebben heden hun ontslag ingediend. Italië. Home, 15 MaarJ». Te Palermo was de weigering van het stembureau om den socialist Tosca gekozen te verklaren, het sein voor wanordelijkheden. De stembussen wer den vernield; op den openbaren weg vielen gevochten voorer werden arrestatiën ver richt. Ook in Mileto vielen wanordelijkheden voor. Daar volhardden de autoriteiten er bij, om den ministerieel Cirmeni gekozen te verklaren, hoewel zijne tegenstanders verze keren, dat hij bij de eerste stemming gesla gen word. Gisteren kon men geen stembu reaus vormen; men geraakte handgemeen. De stemming zal verscheidene dagen duren. Portugal. Lissabon, 15 Maart. In de Kamer viel Caieiro Matta de regeering en inzonder heid den minister van financiën aan over de leening van 4000 contos. De meerderheid protesteerde. De vergadering, die zeer woe lig was, werd gedurende een half uur ge schorst. Bij de hervatting van de zitting noodigde de voorzitter Caieiro uit zijne woor den in te trokken. Deze weigerde ftat, waar op de meerderheid opnieuw protesteerde. De vergadering werd onder eene onbeschrijfelijke verwarring gesloten. 16 Maart. De gewezen minister-presi dent Amoral hield in de Kamer der pairs eene rede, waarin hij de verdaging van de cortes bestreed en de politiek veroordeelde. Volgens de bladen is er reeds kennis van gegeven, dat dom Miguel van Braganza af stand heeft gedaan van zijne rochten op den troon van Portugal. Rusland. Uit Petersburg wordt aan de Times be richt, dat de toestand van minister-presi dent Stolypin wederom eenigo zorg baart. Hij was reeds aan de beterhand, toen hij plotseling een longaandoening kreeg, die hem zeer heeft verzwakt. Het laatste bericht is intusschen iets meer geruststellend. De minister van financiën Kokowtzew neemt de regeeringsfunctien van den minis ter-president waar. Het reuzenplan van een voor zeeschepen bevaarbaar kanaal van do Oostzee naar de Zwarte zee is, na eenige jaren te hebben ge rust, weder opgevat. Er is eene commissie gevormd, onder voorzitterschap van den oud-minister van openbare werken vorst Chilkow, met het doel te trachten voor de uitvoering kapitaal in het buitenland te krij gen. De raming van kosten is 500 millioen roebels. Het kanaal zal den loop volgen van do westelijke Du na en van de Dujepr; de eindpunten zijn Riga en Cherzon. De rijksdoema heeft besloten een interpel latie tot de regeering te richten over de weinigo kracht, die do regeering getoond heeft in den strijd tegen de cholera, die alleen in Petersburg 10,000 slachtoffers heeft gevorderd. De Balkancrisis. Weenen, 16 Maart. Gisterenavond had aan het Duitsche gezantschap eene groote receptio plaats, waarbij het corps diplomatique en de kour van Weenen tegen woordig was. Ook de Servische gezant woon de de receptie bij. Door zijne ambtgenooten ondervraagd, toonde hij zich optimistisch. Kaar zijne meening zal de bespreking met Aehrenthal, eenmaal begonnen, voortgezet worden en zal gaandeweg de toestand hel derder worden. In de audiëntie, die Aehren thal hem gisteren verleende, hield de minis ter zich gereserveerd, maar hij zeide hem, dat hij de Servische nota zou onderzoeken en daarna zou antwoorden. De meening van den Servischen gezant is, dat de regeering van Oostenrijk-Hongarije een nieuwen stap te Belgrado zal doen. Te oordeelen naar de taal van de Slavische bladen, verklaart de meerderheid van de Sla ven in de monarchie, met name de Polen, de Slovenen en de Kroaten, zich solidair met het standpunt van de regeering to Wee nen. Weenen, 16 Maart. Volgens de Neue Freie Presse zal graaf Forbach zich nogmaals wenden tot de Servische regee ring. Deze stap zal echter niet het karakter dragen van een ultimatum, ofschoon de ge zant thans krachtiger zal optreden dan bij vorige gelegenheden. Heden zal eene gemeenschappelijke con ferentie der ministers plaats hebben, aan welke zullen deelnemen baron Aehrenthal, dc voorzitters van de Oostenrijksche en de Hougaarsche ministerraden en de Oosten- rijksche en Hongaarsche ministers, tot wier ressort handelsvragen behooren Behalve met liet handelsverdrag niet Runienië zal de conferentie zich bezighouden met de vraag van de handelsbetrekkingen met Servië. Weenen, 16 Maart Het Neue Wiener Abendblatt, dat betrekkingen heeft met het ministerie van buitenlandsche za ken, schrijft, dat de tweede nota, die Oos tenrijk Hongarije zal zenden aan Servië, op helderingen zal vragen in een vorm, die na tuurlijk ernstiger is dan de eerste nota elk ontwijkend antwoord zal volstrekt uitgesloten zijn Oostenrijk-Hongarije zal er bij vol harden te vragen, dat de toestand in een dui delijk licht zal worden gesteld. De tekst van de nota is nog niet vastge steld. Het blad verzekert, dat Oostenrijk-Hon garije, om tegen alle gebeurlijkheden bevei ligd te zijn, heden begonnen is met nieuwe militaire maatregelen te nemen, zonder twij fel om te antwoorden op de toerustingen van Servische zijde. De aangekondigde conferentie van de mi nisters van Oostenrijk en Hongarije heelt plaats gehad Daarin is van gedachten ge wisseld over den economischen toestand. Wat Rumenië betreft, zijn instructiën ge geven aan den Oostenrijkschen gezant om de onderhandelingen voort te zetten. Petersburg, 1 6 M a a r t. Het Pe teraburger telegraaf agentschap meldt dat de Russisch—Turksch—Bulgaarsche financieele overeenkomst heden is onderteokend. De verklaring, dat de geruchten over plannen van Servië tegen het sandjak No- vibazar ongegrond zijn, is te Konstantino- pel afgelegd aan den grootvizier en te Us- kub door den Servischen consul aan den gcuvern.-generaal. Niettemin wijdt de Porte verhoogde aandacht aan haar Servisch grensgebied. Onder leiding van den chef van den generalen staf Persew Pacha, na deren de militaire toebereidselen tegen een eventueelen onverhoedschen aanval van Servië en Montenegro hun einde. Turkije. Konstantinopel, 16 Maart. Het regeeringsblad bevat de benoeming van Nazim Pacha tot minister van justitie. Volgens eene verklaring van den waarne- menden minister van 'buitenlandsche zaken, heeft Turkije op grond van art. 5 van het handelsverdrag met Servië den doorvoer van wapenen en ontplofbare stoffen verboden. Vereenlgde Staten. Washington, 16 Maart. Presi dent Taft heeft eene bijzondere boodschap gezonden aan het Congres, waarin hij aan dringt op de aanneming van het wetsont werp tot hervorming van de tarieven en herziening van de invoerrechten, noodig ge worden door de veranderingen in den toe stand van handel en bedrijf. Hij verklaar de, dat op 1 Juli a.s. liet nadeelig saldo 100 millioen dollar zou bedragen. De president bepleitte spoedige aanne ming, ten einde verplaatsing van den han del te voorkomen. Nadat de boodschap in den Senaat was voorgelezen, ging deze uiteen tot Vrijdag. In het Huis van Afgevaardigden werd de boodschap met toejuichingen ontvangen en verzonden naar het „committee for ways and means". Washington, 16 Maart. Pedro Ezequiel Rojas is benoemd tot gezant van Venezuela to Washington Venezuela. Caracas, 16 Maart. Bij het hoog gerechtshof is eene aanklacht ingediend tegen Castro, die wordt beschuldigd oorzaak te zijn van de vermoording in Februari 1907 van generaal Antonio Paredes en een aantal van zijne omwentelingsgezinde makkers. De aanklager Antonao Paredo verlangt, dat de uitlevering van Castro -al worden gevraagd en dat de maximum-straf van 15 jaar gevan genisstraf op Hem zal worden toegepast. Allerlei. vWright's agent begeeft zich naai' Rome om er Wright's vluchten voor te be reiden. Deze zal in April te Rome zijn, doch alvorens zal hij het luchtvaartterrein van Brescia bezoeken. Te Rome zullen de vluchten in de hippo droom van Capanelle plaats hebben. Na zijne reis in Italië zal Wilbur zich bij zijn broeder Orville te Londen gaan ver voegen en daarna naar Amerika terugkeeren. In Augustus zouden de beide gebroeders naar Duitschland komen en in September naar Pau, om er den winter door te brengen. vUit Dayton wordt gemeld dat een landgenoot der gebroeders Wright, de heer J. Richardson, met een vlieger, naar nieuwe beginselen gebouwd, gedurende 38 minuten in de lucht verbleven heeft, op eene hoogte van 100 meters. vHet lijk van Arnold Forster, den En- golschen oud-minister van oorlog, is gisteren verbrand. Zurich, 16 Maar De sneltrein ParijsWeenen is op het station Au in bot sing gekomen met drie goederenwagens, die door werklieden werden gelost. Twee werk lieden werden gedood, twee gewond. Geen enkele reiziger werd gedeerd. vHet observatorium van Poultovo, bij Tsarskoie Selo, heeft Vrijdag eene hevige aardbeving aangeteekend op een afstand van 7650 kilometers. Uit Irkoetsk wordt gemeld dat de seismo graaf dier stad een afstand aanwees van 3500 kilometers. Prins GalTtzine, bestuurder van het obser vatorium van Poultovo, denkt dat de aard beving heeft plaats gehad oostelijk van Ja pan, 't zij bij Formosa, 't zij op de Filip pijnen. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Dinsdag werd voortgezet, het debat over de ontwerpen tot wijziging der kinderwetten. De Minister van Justitie licht te eenige Maandag bij nota van wijziging door de Regeering nader aangebrachte ver anderingen toe, welke strekken om het moge lijk te maken, dat, indien het belang van het natuurlijke kind zulks .vordert, zoowel een vereeniging als een particulier persoon, die door de wet met de voogdij over het kind is belast, door den kantonrechter in die voog dij wordt gehandhaafd, ook al wordt het kind erkend. Nader is namelijk voorgesteld dat, indien de voogdij over een onwettig kind aan een ander is opgedragen, de niet va.i voogdij uitgesloten noch onthevene ontzette meerderjarige vader of meerderjarige moeder van het onwettige kind, die het heeft er kend, aan den kantonrechter kan verzoeken om in plaats van die® ander als voogd te worden aangesteld. De kantonrechter staat dit verzoek toe, tenzij gegronde vrees be staat, dat het kind door den vader of moe der zal worden verwaarloosd. De heer Van Idsinga lichtte de amendementen van hem en den heer Loeff toe, strekkende om te bepalen, dat de na tuurlijke vader of natuurlijke moeder, die het onwettige kind erkennen, niet om voog dij bij den kantonrechter behoeven te gaan vragen, doch deze voogdij van rechtswege aan erkennende ouders toekomt. De ver eeniging of particuliere persoon, welke met voogdij over dusdanig kind was belast, kan eohter aan den kantonrechter verzoeken in de voogdij te blijven gehandhaafd. De kan tonrechter zal in hoogste ressort beslissen en bedoeld verzoek slechts toestaan, indien nem blijkt dat uit de uitoefening van de ouder lijke macht of voogdij door vader of moeder onheil voor het kind te duchten is. De heer Limburg bevredigd door de nader doo rde Regeering aangebrachte wij zigingen, trok het Vrijdag door hem verde digde amendement in. Na uitvoerige discussie hebben de heer en Van Idsinga en Loeff, na de mededeeliug dat de commissie van rapporteurs unaniem tegen hunne amendementen was, deze in getrokken en werden de desbetreffende re- geeringsartikelen aangenomen. Woensdag 11 uur voortzetting. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 17 Maart bevat o. m. de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot commandant van het 12e landweerdistrict de kapitein W. A. Ver- steegh van liet le regiment infanterie ter vervanging van den kapitein H. Berenschot van dat corps, die eervol is ontheven tot buitengewoon hoogleeraar in de sterre- kunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, dr. E. T. v. d. San de Bakhuijzen, lector en eerste observator benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse bij het Indische leger de arts K. Faber. bevorderd bot oom marodeur in de orde van den Nederdaaldschen Leeuw, H'r. Ms. adjudant in bui tenge wonen dliemsü, de gepens. vioe-admiraal jhr. J. A. lioëll, en Hir. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in diisponibiliteit, jhr. mr. L. H. Ruyssenaers; benoemd tot lid van den voogdijraad Rotter dam I, mevrouw M. C. C. H. GoossensSer- ruys, te Rotterdam benoemd tot burgemeester der gemeenten Airkelen Kediöhem, F. J. Folkerts op zijn verzoek, eervol uit 's lands diienst ont slagen, met toekenning van pensioen, de Gost- ïmdiLsohe ambtenaar met verlof dir. S. Lijikdies, laatstelijk geneeslhieer-diLreoteur van het kranlk- zi Enigen gesticht te Lawang. Men meldt uit 's Gravenliage De bijeenkomst van de Eerste Kamer der Staten-Generaal op a.s. Vrijdagochtend, heeft voornamelijk ten doel het nieuw ge kozen lid jhr. Van der Maesen de Sombreff, na toelating en beëediging in de gelegen heid te stellen de vereenigde vergadering der beide Kamers van dien namiddag bij te wonen Wordt bij de aanbieding alsdan van de ontwerpen betrekkelijk het Regentschap en de Voogdij hetzelfde ceremonieel gevolgd alv iin 1850 en 1884 bij zulk een gelegen heid, dan zullen de met de aanbieding be laste twee ministers met een hofrijtuig worden afgehaald van het Paleis en terug gebracht. De ontwerpen zullen a.s. Dins dag 23 dezer in de afdeelingen der ver eenigde vergadering worden behandeld, waartoe de Kamers in zeven sectiën wor den gesplitst. De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal op Vrijdag 19 dezer niet plaats hebben. Het vertrek en de aankomst van den nieuwen gezant te Peking, jhr. Beelaerts van Blokland, zijn zóó geregeld (5 en 19 April), dat hij de Koningin op 1 Mei te Peking zal kunnen vertegenwoordigen bij de plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van den overleden Keizer van China. Bekorting sectieonder- zoek der Tweede Kamer. Vol gens het Nieuwsblad van het Noorden is door de commissie van overleg uit de Tweede Kamer (de leiders der verschillende partij- groepen) een voorstel in behandeling geno men om het onderzoek in de secties te be korten in dien zin, dat voor elke begrooting en voor elke rubriek van wetten een vaste commissie van rapporteurs zal worden be noemd, die op- en aanmerkingen van de leden in ontvangst neemt en verwerkt. Men hoopt hierdoor het sectieonderzoek te kun nen bekorten en bespoedigen. Kamerverkiezingen. De centrale antirevolutionnaire kies- vereeniging op het eiland Goedereede en Overflakkee heeft in het kiesdistrict Zie- rikzee met algemeene stemmen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer den heer H. Ch. Vegtel, te 's Graveoihage. Door de liberale Kiesvereeniging is tot voorloopige candidaat in het kiesdistrict Leeuwarden gesteld de heer L. W. J. K. Thomson, aftredend lid. De zes afdeelingen der S. D. A. P. in het district Winschoten stelden den heer H. Kenther candidaat voor de Tweede Kamer. De heer jhr. J. B. D. van den Berch van Heemstede, die aanvankelijk geen her benoeming wenschte, heeft zich thans bereid verklaard opnieuw een candidatuur voor liet district Oosterhout te aanvaarden Te beginnen met 1 Mei zal voortaan geregeld om de veertien dagen een detache ment der koloniale reserve van Nijmegen naar 0,-i. vertrekken. De volgende aanbevelingslijst is op gemaakt voor rechter in de rechtbank te Arnhem mrs. jhr. J. A. v. d. Does, rechter te TielF. O. v. d. Dussen, kantonrechter te Kampen H. Steelinck, rechter te Win schoten Mr. L. Hertzveld. Een hoogst merkwaardige gebeurtenis is het, wanneer een onzer juristen den dag beleeft, waarop hij voor 65 jaar den doctorstitel verwierf. Dezen gedenkwaardigen dag te herdenken valt het oud-raadslid van het Arnhemsche gerechtshof, mr. L. Hertzveld te beurt; op 15 Maart 1844 promoveerde hij op 22- jarigen leeftijd aan de Leidsche Universi teit. Dit was het begin van een aanzienlijke loopbaan, zoowel bij de balie als in de ma gistratuur. Tot zijn benoeming in 1874 tot raadsheer in het Hof van Overijssel oefende mr. Hertzveld als advocaat een groote rechtspraktijk te Zwolle uit, welke stad hij jaren lang vertegenwoordigde in de Staten van het gewest; het volgende jaar bij de opheffing der Prov. Hoven maakte hij deel uit van het nieuwe gerechtshof te Arnhem, waarin hij bijna 30 jaar zitting had, toen hem bij K. B. van 6 Januari 1903 uit die betrekking op zijn verzoek eervol ontslag werd verleend. W. v. h. R. V r ij -liberalen. Naar gemeld wordt, worden pogingen aangewend om te Middelburg eene vrije-liberale kiesvereeni ging op te richten. S. D. A. P. en S. D. P. Dezer dagen werd bericht, dat Maandag een on derhoud zou plaats hebben van den heer Camille Huysmans, secretaris van het te Brussel gevestigde „Internationaal Socialis tisch Bureau", met het partijbestuur der S. D. A. P., waarin de heer Huysmans een voorstel namens het dagelijkscli bestuur van genoemd bureau zou voorleggen, strekkende om een hereeniging van S. D. A. P. en S. D. P. te bewerken Men verneemt thans, dat Maandagmiddag inderdaad een conferentie plaats vond tus- schen het partijbestuur der S. D. A. P. en den heer Huysmans, waarin besloten werd, in overweging te nemen voorstellen, door het dagelijkscli bestuur van het Internatio naal Socialistisch Bureau, in verband met de partij-gebeurtenissen van den laatsten tijd gedaan. Deze voorstellen zullen een onderwerp van bespreking uitmaken op een conferentie met de Kamerfractie, de redactie van „Het Volk" en de redactie van het nieuwe week blad, dat onder leiding van den heer Wibaut en mevrouw Roland Holst als bijvoegsel van „Het Volk" zal verschijnen, tot welke con ferentie eveneens werd besloten. Naar aanleiding van deze conferentie zal het partijbestuur der S. D. A. P. dan even tueel voorstellen bij de partij aanhangig maken. De pogingen tot verzoening tusschen de oude en de nieuwe partij worden voortgezet. Blijkens een bericht in Het Volk zal op ver zoek van het bestuur der oude partij en van mr. Troelstra zelf, de vergadering, die tegen aaust. Donderdag door de afdeeling Amster dam III in Plancius was uitgeschreven en waarin mr. Troelstra zou optreden, niet doorgaan. Ook andere aangekondigde vergaderingen zijn geschorst. Het 2e gymnasiastencongres, uitgaan de van den Nederlandschen Gymnasiasten- bond, zal op 20, 21 en 22 Juli te Nijmegen worden gehouden. Drooglegging der Zui derzee. Zondag werd in „Krasnapols- ky" te Amsterdam een vergadering gehou den ter bespreking van de plannen tot drooglegging der Zuiderzee. Besloten werd een vereeniging op te richten, welke zich ten doel stelt, het be staande plan te onderzoeken en uit te ma ken of, volgens dit plan, drooglegging al dan niet wenschelijk wordt geacht. De vereeniging draagt den naam van „Vereeniging ter onderzoeking van het Zui derzee-vraagstuk Het voorloopige comité bestaat uit de heeren Frans Anderheggen, Amsterdam, 2e voorzitter van de Vereeniging ter verede ling vap den Ned. Vischstanddr. M. Oosthoek, Keizerstraat, ScheveningenD. R. Mansholt, Noorderstation te Groningen, bestuurslid van de Groninger Mij. van Landbouw; C. van der Vorm Jr., Amster dam; A. J. van Daar, Amsterdam; J. Ule- liake, Durgerdam W. van Veen, ingenieur Utrecht; B. J. Gelder, Amsterdam, secre taris. DeOosterdoksluis. De wer ken tot vergrooting van de Oosterdoksluis te Amsterdam zijn thans geheel gereed, zoo dat de oplevering daarvan door den aanne mer, den heer A. Klijnsorge kan plaats heb ben. Het werk waarmede 30 September 1907 een aanvang is gemaakt, werd aanbesteed voor f 148,000. Woestduin. In het officieel bulle tin van de Nederl. Harddraverij- en Ren- vereeniging wordt meegedeeld, dat de tegen 4, 11 en 25 April uitgeschreven wedstrijden en verder de Van Brienen's Memorial VII te loopen in 1911, de Producten-ren VII, te loopen in 1912, en de Bergenprijs XIII, te loopen in 1912, zijn geannuleerd. De Ned. Sp. meldt: De Velpsche stal, de grootste in ons land, wordt opgelostal de paarden worden ten verkoop aangeboden. Ook de welbekende stoeterij Vogelenzang, onder de gemeente Bloemendaal gelegen, wordt opgehevenal de veulenmerriën en de dekhengst Palavino worden ten verkoop aangeboden. Ook de welbekende fital van baron Creutz zal geliquideerd.wordende paarden Crain- quebille, Certus, Le Chevrier, Handsome II en The Dasher zijn reeds naar België ver zonden. Werkloos he-id te Amster dam. In verband met de ongunstige weers gesteldheid der laatste dagen zal de com missie uit de burgerij nog eene, maar lagere, uitkeering doen. Werkloosheid in het Noorden.'De werkloozen te Oostwold, die van gemeentewege aan den arbeid wer den gesteld in de keienklopperij, hebben ge middeld ieder 1 H.L. geklopt. Hun werd echter ieder 60 cent uitbetaald. De Nieuwjaarscommissie reikte Maandag opnieuw aan 103 personen levensmiddelen uit. Te Midwolda zijn Maandag een 80 werk- löoze arbeiders met het kloppen van keien begonnen. Eenige oude mannen, niet ge schikt meer vopr dit werk, zullen nu wor den bedeeld. Alles is volkomen rustig geweester waren voorzorgsmaatregelen genomen. De politie surveilleerde den geheelen dag bij de keienklopperij Een societeitskwestie. Te Winschoten is Zaterdagavond proces-ver baal opgemaakt tegen 22 leden der sociëteit „De Harmonie", omdat ze zich na twaalven in de societeitslokalen bevonden. Zulks ge schiedde na overleg tusschen het societeits- bestuur en den burgemeester, die beiden wenschen uitgemaakt te zien, welke rechten in dezen de sociëteit heeft. Het vergaan van de Pluto. De Raad van Tucht voor de Koopvaardij te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van de sleepboot Plutokapit. Thoi'- wald Wettre. Ondanks het naderend ruwe weder moest de kapitein van de Pluto 13 Januari 1.1. de haven van IJmuiden verlaten, achter zich sleepend de richter „Groningen", met bestemming naar Singapore. Men kent het relaas van den mislukten, korten tocht. Nog voor de Nieuwe Waterweg bereikt was, moesten vanwege het noodweer de sleep kabels doorgekapt, maar werden beide boo ten later \yeer naar elkander toegezweept door den storm, zoodat aanvaring onvermij delijk scheen. De bemanning van de sleep boot sprong over op de „Groningen", even eens de kapitein, die in de meening verkeer de dat allen reeds van boord waren. Dit was zoo, met uitzondering echter van den machinist Dunges, die met de Pluto is ondergegaan, zooals later bleek. In het vonnis, waarin de zeewaardigheid van de Pluto niet in twijfel wordt getrok ken, maar waarin toch de aandacht op het slecht-geladen-zijn van het schip wordt ge vestigd, wordt tevens gewezen op verschil lende omstandigheden, die den Raad een hoogst bedroevenden indruk gegeven hadden. De heer Kissing, een der getuigen, ver weet aan de Nationale Sleepboot-Maatschap pij te Rotterdam, die de Pluto leverde, dat zij te laat het personeel- zond, waardoor dit zich niet op de hoogte kon stellen van de inrichting van het schip. Maar dat verwijt keert zich volgens den Raad tegen Kissing, die, zulks inziende en tevens geen rekening houdend met het stormweer, den kapitein liet vertrekken, op dezen druk uitoefenend! door barsche bedreiging. Aangezien' de gezagvoerder pas van het schip is gegaan toen bij meende dat allen reeds van boord waren, verklaarde de Raad hem onschuldig en sprak hem daarom vrij. De brand in het hotel B e 1 1 e v u e. Naar vernomen wordt heeft de rechtbank te Arnhem, bij beschikking van Maandag de zaak van F. A. G. Krönig, pianostemmer te Brussel, beschuldigd van opzettelijke brandstichting in hotel Bellevue te Arnhem in den nacht van 25 op 26 Octo ber 1908, naar de openbare terechtzitting verwezen, met last tot gevangenhouding van den verdachte. De moord op Laura Klin kenberg. Indertijd maakten wij herhaal delijk melding van den moord op Laura Klinkenberg, uit Akeü, wier lijk einde April 1908 werd gevonden in een bosch nabij de Hollandsch-Duitsche grenzen. Verschillen de personen werden gearresteerd, doch hunnt gevangenneming moest wegens gebrek aan bewijs worden opgeheven. De Duitsche po litie echter zat niet stil, en zette met kracht haar onderzoek voort. Thans is door haar gearresteerd te Buckum bij Bardenberg, een landbouwer, verdacht de 16-jarige Laura om het leven te hebben gebracht. Hij draagt den bijnaam van „de Lord" en is per automobiel naar de Akensche gevangenis overgebracht. De aangehoudene is reeds met verschil lende personen geconfronteerd en Vrijdag naar de plaats overgebracht, waar het vree- selijk verminkt© lijk was gevonden. In <le nabijheid van het terrein, waar het lijk van Laura gevonden was, werd het vorige jaar een brief gevonden, beginnende met „Lieve Joseph" en eindigende met „Uwe Laura". De voornaam van den verdachte is Joseph. Zedenmisdrijf. Op last van de justitie is gearresteerd de gep. kapitein der militaire administratie J. W. M„ die verdacht wondt ongeoorloofde handelingen te hebben gepleegd met een bij hem inwo nende dienstbode en, teneinde de gevolgen daarvan te bedekken, zich schuldig te heb ben gemaakt aan het misdrijf, strafbaar gesteld bij art. 297 Wetboek van Straf recht. Inbreker gearresteerd. Zaterilag nacht bemerkten twee agenten in de Herderinnestraat te Rotterdam dat twee verdachte personen het pakhuis binnengin gen van den graanfactor J. de B. De agen ten posteerden zich bij de deur en bij het verlaten van het pakhuis wend een der in brekers gegrepen. Het bleek te zijn zekere W. H. B„ terwijl hij in het bezit was van een bos met 15 valsche sleutels. Een brandkast gestolen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in de fabriek van vuurvaste steenen voorheen Heuvelman en Co. te öa- pelle a. d. IJssel. De dieven hebben de geheele brandkast medegenomen, welke ech ter niets bevatte dan 'boeken en eenig klein geld. Daar de fabriek aan het water grenst, vermoedt men dat zij de brandkast in een

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2