BINNENLAND. 'de landmacht zoodanig is als behoort voor do verdediging van het land. De bekende liberale positivist Frederic Harrison betoogt in een langen brief aan 'de Times, dat het Duitsche gevaar de nood zakelijkheid doet uitkomen van een natio- nalen militairen diensrt. Zweden. Stockholm, 17 Maart, De Ko ning heeft 'het gisteren ingediend verzoek om ontslag van de ministers Troll, Petersson en Koos ingewilligd. To tminaster van landbouw is benoemd de ingenieur Nylander, lid van de Tweede Kamer van den rijksdag, tot minis ter zender portefeuille do afdelingschef in het departement van eerodienst Lindstroem. De staatsminister Lindmian neemt voorloo- pig het beheer van het ministerie van fcuiten- landsche zaken op ziel». De Balkancrisis. NV e e n e n, 17 Maart, Volgens den •correspondent van de JNeue Frede Presse te Londen moet het Engelsche antwoord aan Oostenrijk uitdrukkelijk inhouden, dat het vraagstuk der inlijving van Bosnië aan een bijzonder onderzoek van do mogendhe den die het Berlijnsche verdrag hebben onderteekend, moet worden onderworpen. Maar het moot daarop uitdrukkelijk laten volgen, dat de met Turkije verkregen over eenstemming voldoende is. Eene mondelinge toelichting 7x>u hier nog bijvoegen, dat Engeland er niet aan denkt de erkenning van de inlijving door eene conferentie van de mogendheden van con- cessiën te laten afhangen. Petersburg, 17 Maart. Het Pe- tersburgsche telegraafagentschap verneemt, dat de minister van nuiteulandsche zaken aan den gezant van Oosten rijk-Hongarije het antwoord van de Russische regeering heeft doen toekomen op zijne mededeeling betref fende de onderteekoninj; in Konstantinopel van het protokol der overeenkomst tusschen Oostenrijk-Hongarijen Turkije betreffende Bosnië en Herzegowina. Het Russische ant woord wijst er op, dat, zooals reeds in 't Rus sische rondschrijven van 19 December 1908 is geconstateerd, de rechtitreeksche schikking tusschen Oostenrijk-Ho ngari je en Turkije niet de noodzakelijkheid uitsluit om de kwes tie van Bosnië en Herzegowina aan eene conferentie van de mogendheden, die het Berlijnsche verdrag ondorteekend hebben, voor te leggen. De Russische regeering is daarom bereid zich thans met Oostenrij k- Hongarije en de andere mogendheden te ver staan over de bijeenrooping van eene con ferentie, die zal hebben te beraadslagen over do kwestie van Bosnië en Herzegowina als mede over de andere punten van het door de groote mogendheden aangenomen confe rentieprogramma. \V e e n e n, 17 Maart. In den loop van het debat dn het huis van afgevaardig den over het militieco.ntingent, verklaarde de minister-president: Het antwoord van Servië voldeed niet aan onze verwachtingen. Servië antwoordde ontwijkend. Wij zullen niet over economische vragen kunnen spre- kon voor dat Servië van zijne werkelijke be doelingen op voldoende wijze verklaring geeft. Wij moeten een krachtig leger onder de wapenen houden, gereed tot den strijd, op dat do monarchie haren toestand van groote mogendheid kunne beware en hare plich ten als bondgenoot kunne vervullen. De ministerpresident vroeg, 'dat het wetsont werp tot vaststelling van het contingent vlug zou worden gevoteerd. W e o n n, 17 Maart. Het huis van afgevaardigden heeft de algemeene beraad slagingen over het wetsontwerp tot vaststel ling van het militiecontingent ten einde g.e- bracht en dat verzonden aan de commissie voor de nationale verdediging. De afgevaardigde Katlina, tot den voor zitter het woord richtende, deed uitkomen, dat de Kamer zich eenstemmig tegen den oor log had uitgesproken. Hij vroeg den voor zitter of hij boreid: is in de audiëntie, die hij morgen bij den Keizer zal hebben, .zich tot tolk te maken van 3e Kamer. De voorzitter antwoordde, dat het recht om te beslissen over oorlog of vrede, be hoort aan den troon, „Geheel Oostenrijk koestert zeker het vertrouwen, dat dit be sluit genomen zal worden in do grootste wijsheid en op eene wijze, die beantwoordt aan het welzijn van het volk maar ook aan de toekomst van het rijk. Daarom zal ik mij zeker niet veroorloven een advies te geven als ik daartoe niet word uitgenoodigd Tweede telegram. In oen confe rentie met de partij leiders verklaarde minis ter-president baron Bionerth, dat de toestand zonder eenigen twijfel ernstig is. Intusschen mag men hopen, dat ten slotte de oplossing vreedzaam zal zijn. Over de stemming in Weenen wordt aan de Vossische Zeitung bericht, dat voor het eerst sedert het nu reeds verscheidene maan den durende Oostenrijksch-Servische con flict de openbaro meening beslist opkomt tegen de door het departement van buiten- landsche zaken verkondigde opvatting van den politieken toestand. Op den Ballplatz werd het Servische antwoord als „weinig bevredigend maai* niot ongeschikt tot voort zetting van rechtstreeksche onderhandelin gen" aangeduid. De openbare meening daar entegen noemt den inhoud van de nota eene onbeschaamdheid van de Servische regee ring. Van.-de bevolking heeft zich zichtbare verontwaardiging meester gemaakt. In alle openbare lokalen leverde hot antwoord van Servië de eenige stof tot gesprek. De geheele pers is genoodzaakt rekening te houden met de duidelijk aan den dag gekomen volks stemming en in hare critiek op de nota ver buiten de grenzen te gaan, die men in de regeeringskringen gaarne zou willen in acht nemen. De openbare meening is tot de over tuiging gekomen, dat de oorlog met Servië onvermijdelijk geworden is, dat Servië liem wil hebben en dat men dus de noot zal moe ten kraken voordat zij nog harder wordt. Tegenover deze opvatting volhardt baron Achrenthal bij zijne hartetochtlooze opvat ting of alle diplomatieke middelen in Bel grado uit te putten, ten oinde zoo mogelijk nog den toestand op vreedzame wijze in 't reine to brengen. Officieus wordt medegedeeld, dat de hou ding van de Duitsche, de Fransche en oen deel van de Engelsche pers, die de Servi sche nota onbevredigend noemen, in Wee nen veel voldoening heeft opgewekt. Over eenkomstig de waarheid moet worden gecon stateerd. dat de toestand uiterst gespannen is. Men hoopt, dat Servië op het laatste oogenblik nog tot bezinning zal komen. «De Oostenrijksche regeering zal het tot dusver door haar bewezen geduld tot op het uiter ste oogenblik bewaren. Aan de Köln. Ztg. wordt officieus uit Berlijn geschreven, dat Oostenrijk-Honga- rije den' weg van verdere onderhandelingen niot zal verlaten. Welk succes dit zal heb ben, is voor 't oogenblik bij de halsstarrig heid van Servië niet te voorzienmen krijgt echter steeds meer den indruk, dat de laat ste Servische nota zoowat door alle mogend heden wordt afgekeurd en dat daarover we der vertoogen in Belgrado zullen worden gehouden. Ook Rusland wil, als het niet reeds gebeurd is, Servië aanraden zich te matigen en uitdagingen te vermijden. De oorlogstoerustingen van Servië hebben ook het resultaat gehad Turkije wantrouwig te maken, en het is zeker zeer opmerkelijk, dat Albaneesche afgevaardigden in de Turk- sche Kamer de vraag willen stellen of de Porte met Oostenrijk-Hongarije in onder handelingen getreden is om het sandjak No- vibazar in het geval van een Servischen aan val gemeenschappelijk te beschermen. Wan neer men bedenkt hoe gespannen nog voor weinige weken de betrekkingen van Oosten rijk tot Turkije waren, dan blijkt hieruit, dat er tengevolge van de houding van Ser vië èene groote omkeering is ingetreden. Dat blijkt o.a. ook hieruit, dat Turkije niet verheelt, dat het alleen dan gemachtigden wil zenden naar de conferentie, als de Oos- tonrijksch-Turksche overeenkomst van eene kritische behandeling blijft uitgesloten. Het aantal van hen, die opkomen voor eene be vrediging van de Servische aanspraken, krimpt meer en meer in. Niettemin blijft de toestand kritiek, en de strijd tusschen Oostenrijk en Servië onverzwakt bestaan. Budapest, 17 Maart. Voorberei dende maatregelen tot eene mobilisatie zijn publiek geworden, doch de openbare mee ning is jegens een oorlog beslist ongunstig. Belgrado, 1 7 M a a r t. De skoepsch- tina heeft 3£ milMoen dinars gevoteerd ab aanvullingscredieten voor militaire toe rustingen en 500,000 dinars voor geheime fondsen. Belgrado, 17 Maart. De opge wondenheid onder het publiek heeft een hoogen graad bereikt. Er heerscht eene groote werkzaamheid in het ministerie van oorlog. Het agio rijst snel. A n t i v a r i. De Kroonprins van Mon tenegro gaf bevel tot mobilisatie van een divisie, omdat Oostenrij ksche troepen op geen kilometer af stands van de grens zijn Konstantinopel, 17 Maart. Alleen militaire uitrustingsstukken, maar geen wapenen en munitie mogen doorgevoerd worden. Het voor Fransche en Engelsche mijnmaatschappijen bestemde dynamiet zal slechts bij partijen van 2| ton toegelaten worden Turkije. Konstantinopel, 17 Maart. De Britsche financier Cassel is heden ver trokken, na de voorbereidende maatregelen te hebben ten einde gebracht voor de op luchting van eene Nationale Bank in Turkije .met een kapitaal van een millioen p. st. Vereenigde Staten. Washington, 17 Maart. De voorzitter van het „committee of ways and Means" Payne diende heden het ontwerp van de nieuwe tariefwet bij het huis van vertegenwoordigers in. Hij verklaarde, dat naar de schatting van de commissie het nieuwe tarief het tekort in de schatkist zal dekken Van de tegenwoordige rechten worden eenigen verhoogd, voornamelijk op artikelen van weelde, met de bedoeling grootere in komsten te krijgen. Maar een grooter aantal posten worden verlaagd, waarbij de alge meene bedoeling voorzit de volkshuisvesting, werktuigen en kleeding goedkooper te ma ken. Het wetsontwerp bepaalt een maximum- en een minimum-tarief met een verschil van omstreeks 20 pet. ten gunste van natiën, die geene bijzondere bepalingen hebben ten nadeele van de Vereenigde Staten. Met de Philippijnen bestaat wederkeerig vrijhandel met beperking van het invoer recht van suiker en tabak. Er worden rege lingen getroffen nopens de beëindiging van bestaande handelsovereenkomsten. De inkomsten, uit het tarief voortvloeien de, worden geraamd op 300 millioen dol lars. Ook eenige binnenlandsche belastin gen worden voorgesteld, die 20 millioen zullen opbrengen. Het wetsontwerp bevat vele verlagingen van aanbelang voor ijzer- en staalartike- len, in een aantal gevallen bedraagt de ver laging meer dan 50 pet. De fabrikanten zijn hierover verwonderd zij verwachtten geene verlagingen, die verder zouden gaan dan 25 30 pet. Het wetsontwerp is verzonden naar het „committee of ways and means." Midden-Amerika. Over den toestand in Midden-Amerika zijn de berichten tegenstrijdig. De gezan ten van Nicaragua en Salvador bij de Ver eenigde Staten hebben beide op eene vraag van d'Associated Press elke uitbarsting van vijandelijkheden in de beide landen te gengesproken Ook de consul-generaal van Salvador te Hamburg heeft een telegram bekend gemaakt van den president der re publiek, dat in het land volledige rust heerscht. Daarentegen wordt in een Reuter-tele- gram uit Mexico gezegd, dat het onomstoo- telijke bewijs is geleverd, dat president Ze- larga, van Nicaragua, in zijne pogingen om Cortardca in geschillen te betrekken, aan de grens forten en verschansingen heeft opgericht, die hij van groote voorraden munitie liet voorzien. De troepen van Nica ragua bezetten de strategisch gewichtige punten aan de rivier San Juan en aan den oever van het Nicavaguameer. Allerlei. Castelnuovo Garfagnana, 17 M aart. Heden morgen om 7 uur 4 minu ten werd hier een golvende schok gevoeld, die drie seconden duurde. Reggio .di Calabria, 17 M aart. Volgens berichten uit Pellaro wertï daar heden nacht te 2 uur een gevoe lige schok waargenomen, voorafgegaan door gerommel. Een brik, die* zich op ongeveer 300 M. afstands van de kust bevond, werd op het strand geworpen. De bemanning werd gered. Montreal, 17 Maart. Heden mor gen was de Canadian Pacific expres-trein, die reed met een snelheid van 40 mijlen per uur, niet in staat te stoppen in het Windsor- street Station alhier. De trein drukte een muur van het stationsgebouw in en kwam terecht in twee wachtzalen. Vijf menschen werden gedood, 20 gewond, allen personen die wachtten in het station. Van de passa giers werd niemand' gewond. Het bleek, dat twee mijlen van het sta tion een stop van den stoomketel was afge vlogen de machinist en de stoker waren daardoor va.n de machine geslingerd; de eer ste werd gedood. De schade aan het station en aan liet rollend materieel wordt op 100,000 dollars geraamd. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Bij aanvang der zitting van Woensdag werd, op voorstel van de huish. commissie, aan jiljr. mr, Beelaerts van Blokland die benoemd is tot minister-resident te Pe kingop diens verzoek met 1 April a.is. op de meest eervolle wijze ontslag verleend als commies griffier der Kamer. De Voorzitter wensclvte in een toe gejuichte en van groote waardeering getui gende toespraak jhr. Beelaerts geluk met de even eervolle als geheel buitengewone onderscheiding hem to beurt gevallen. Daarna werd voordgezet het debat over de wijziging van de liinderwette n. Met 60 tegen 4 stemmen werd aangeno men de Regeeringsbepaling, dat de kanton rechter een tijdelijken voogd over een ver laten wettig kind vooralsnog in de voogdij kan bevestigen, ondanks opvordering van het kind door de terugkeerende ouders, in dien bij den kantonrechter gegronde vrees bestaat voor verwaarloozing of exploitatie van het kind door die ouders. Door overneming van een amendement van den heer V a n 'V u u r e n werd beslo ten dat de voogdijraad niet slechts op het loon of pensioen van vader of moeder, maar ook op uitkeeringen ingevolge de Ongeval lenwet en dergelijke beslag zal kunnen leg gen, ter verkrijging van een bijdrage in de londei-houdskosten van het onder voogdij gestelde, kind. De eindstemming over het geheele wets ontwerp zal gehouden worden op een nader te bepalen dag. Na de pauze werden verschillende con- clusiën goedgekeurd. Na verwerping van het voorstel van den heer Ter Laan om den adressant alsnog een gratificatie te ver- leenen, is goedgekeurd de gewijzigde con clusie der commissie, strekkende tot een voudige dankzegging aan den minister voor 'diens inlichtingen op het adres van W. Kraft, te Rotterdam, gewezen, fusilier, ver zoekende een gratificatie. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 18 Maart bevat o.m. de volgende Kon. beslui ten benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeiiw jhr. D. Rutgers van Rozen burg, secretaris van den Hoogen Raad van Adel te 's Gravenhage, die op verzoek eer vol wordt ontslagen onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten en in zijn plaats benoemd jhr. W. A. Beelaerts van Blokland, doctorandus in de rechtswe tenschappen te 's Gravenhage; benoemd tot bureelambtenaar derde klas se bij den Rijkswaterstaat M. H. Reijner, te 's Bosch benoemd tot president van het hoogge rechtshof in Ned. Indië mr. A. L. E. Gast man, directeur van justitie daar te lande; ontslagen de commies 4e klasse der pos terijen W. J. R. Brunne. verlof verleend tot bet aannemen van. ihet orde. -toeken van commandeur 2d1© klasse in de Herto gelijke Saksischo Rrn-estiniiisdh© Huisordehem door Z. K. H. ellen. Hertog van Salksen-Oob urg en Gotha geschonken, aan G. A. Everts, chef van den dienst van beweging en. reizigersverkeer by de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen te Utrecht; op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend voorzitter der plaatselijke com missie voor de onigevallenvenzekeri ng te Raallte, aan W. J. Kutsohriitter, en' benoemd tot plaats vervangend voorzitter dier commissie, H. A. J. Nordarts, te Raalte. Op het laatste avondfeest door H. M. de Koningin-Moeder gegeven en waar de dames en heeren van het corps diplomatiqe in grooten getale genoodigd waren, werd tevens gedanst. Het 23 Maart te verwachten Prin selijke bezoek aan Vlissingen zal geregeld' zijn als hierna volgt: Z. K. H. vertrekt dien dag, vergezeld door zijn adjudant, luit. t. z. 2e kl. Bijl de Vroe, ten 8 u. 13 v.m. per Hall. Spoor naar Vlissingen, alwaar de trein ten 11.44 aankomt, ter bijwoning van de plechtige ope ning der De Ruyterschool, waarvan Z. K. H. juist 2 jaren geleden op denzelfden da tum van 23 Maart den eersten steen heeft g®1®^- m Na aankomst begeeft Z. K. H. zich on middellijk naar het gebouw', alwaar de Prins ontvangen zal worden door het bestuur en den directeur der instelling. Z. K. H. zal in persoon de instelling ope nen op uitnoodiging van den voorzitter der Zeevaartschool, den heer J. Smit Azn. Vervolgens wordt de inrichting bezichtigd. Na afloop van het bezoek gaat Z. K. H. met het bestuur par rijtuig naar het bad hotel alwaar men zich aan een lunch zal vereenigen Met den trein van 4.30, die ten 8,37 te 's Gravenhage binnenkomt keert de Prins terug. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft aanvaard het eere-voorzitterschap van liet eere-comité voor de nationale tentoon stelling voor huisvlijt, welke in den zomer van 1910 te 's Gravenhage zal worden ge houden. Hulde a a n H. M. de Ko ningin. De leerlingen dei* 's Graven- haagsche Vakschool hebben gisterenmiddag de Koningin ten geschenke aangeboden zes luiermand]es met een eenvoudig en degelijk uitzet, bestemd om aan onvermogende ouders te worden uitgereikt die op denzelfden clag als de Koningin met de vermeerdering van hun gezin mochten worden verblijdDat ge schenk is voor een groot deel ui t vrij willige bijdragen van cle leerlingen bekostigd. Dade lijk na ontvangst heeft H. M. telegrafisch van Haar hoog© waardeering en erkentelijk heid doen blijken. De Vereenigde Zitting. Het gala-rijtuig, waarin de ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken zich Vrijdag van het Kon. Paleis naar de Staten- Generaal zullen begeven tot liet indienen der ontwerpen op regentschap en voogdij zal door militairen geëscorteerd worden, zoodat het zelfde ceremonieel zal gevolgd worden als bij sluiting van een zittingjaar. Nederland en Marokko. Men mel'dt uit Deoi Haag Er gaat geen speciale zen-ding naar den Sultan van Marokko. Ridder van Rappard, onze gezant tevens consul-generaal voor Ma rokko, denkt eerlang zijn geloofsbrieven als zoodanig aan den nieuwen Sultan te kunnen aanbieden en zal daartoe van Tanger naar Casablanca of Rabad gaan, met het pantser- schip „Friesland" denkelijk, welks reisplan daarvoor ingericht wordt. Nederland en Venezuela. De Venezolaan? che gevolmachtigde dr. Paul wordt in het laatst der maand hier te lande terug verwacht. Hij zal dan waar schijnlijk in 't bezit zijn van het antwoord der Venezolaansche regeering op de dezer- zijdsche voorwaarden voor cle oplossing der bestaande geschillen. De heer E. Olarte, eerste gezant schapssecretaris van Mexico te Parijs, is be noemd tot gezant te 's Gravenhage; tevens te Brussel tea* vêa*v!anging van den heer do la Barra. Kamerve kiezingen. Naar men aan de N. R. Ct. mededeelt, is dr. A. Kuyper voornemens in de vol gende maand op te treden te Nijverdal en te Hardenberg, beide behoorencle tot het district Ommen, waarvoor hij zitting heeft. Naar de Zw. Ct. verneemt, is in de Dins dagavond gehouden vergadering van de afd. Zwolle van den Bond van Vrije Liberalen besloten, den heer mr. S. van Houten te 's Gravenhage, de candidatuur voor de Tweede Kamer aan te bieden'. De centrale vrijzinnige kiesvereeniging te Hoogezand heeft tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamev in het district Hoo gezand mr. P. Rink. De vrijzinnige kiesvereeniging Rottevalle- Opeinde in het district Tietjerksteradeel heeft tot candidaat gesteld den heer Th. van Weideren baron Rengers, lid van Ged. Staten van Friesland, te Oenkerk. De cen trale vergadering der liberale kiesvereeni ging zal binnenkort plaats hebben, om tot de keuze van een candidaat over te gaan. Ook bij andere kiesveréenigingen vindt de candidatuur Rengers steun. V a c a t u r e-H ooge Raad. De volgende lijst van aanbeveling is door den Hoogen Raad aan de Tweede Kamer in gezonden ten einde daarop te kunnen acht- slaan bij het maken der nominatie voor de vacature van een raadsheersplaats, ontstaan cloor het overlijden van den raadsheer jhr. mr. S. M. S. de Ranitz Mr. A. Fentenr van Vlissingen, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam Mr. A. M. Pleijte, advocaat-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam mr. L. O. Segers, president der arrondis- sements-rechtbank te Breda; mr. H. Hesse, raadsheer in het gerechts hof te Arnhem mr: R. A. Fockema, raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden mr. F. N. L. Aberson, raadsheer in het gerechtshof te 's Gravenhage. Prof. m r. B. J:i. Pekelha ring. Gisterenmiddag te 3 uur had de overdracht plaats aan curatoren der Tech nische Hoogeschool van de medaille met de beeltenis van prof. mr. B. H. Pekelharing op een marmeren plaat aangebracht in de leeskamer der docenten in het hoofdgebouw der Technische Hoogeschool. De voorzitter der commissie 'voor de hul diging van prof. Pekelharing, de heer R. A. van Sandick, hield daarbij een rede, waarin hij nogmaals wees op de groote verdiensten van prof. Pekelharing jegens het onderwijs, dat hij gedurende 33 jaren als hoogleeraar aan de Polytechnische School heeft gediend. Daarop namens de deelnemers het hulde blijk aan het College van Curatoren der Technische Hoogeschool overdragende, zeide spreker „Het moge een blijvende herinnering zijn aan een man, wiens work te Delft van blij- venden invloed is geweest op vele studeeren den, minder nog door de feitenkennis die hij hun aanbracht, dan wel door de belangstel ling in sociale vraagstukken, die hij in hun studietijd in hen heeft opgewekt, een belang stelling, die hun na hun studententijd voor hun geheele leven bijbleef en hen noopte tot de bestudeering van sociale vraagstukken, wier kennis voor den ingenieur van den te gen woordligen tijd, naast technische studie, inderdaad onmisbaar mag worden genoemd. De president van het college van curato ren de lieer J. E. N. baron Schimmel pen- ninck v. d. Oye, aanvaardde gaarne ten be hoeve van de Technische Hoogeschool het aangeboden gescheqk. Waal' er zoo vel en zijn die den afgetreden hoogleeraar waardeeren en hoogachten kon hij de verzekering geven dat de Technische Hoogeschool het medaillon van prof. Pekelharing in waarde zal houden en er goede zorg voor zal dragen Gisteren herdacht de heer F. A. van den Heuvel den dag, waarop hij veertig jaar geleden aan „De Tijd" zijn journalistieke loopbaan begon. Volgens den wensch van den jubilaris, vierde hij dit zeldzame feest in de intimiteit van den familiekring, waar hem talrijke blij ken van vereering en sympathie uit vele oor den des lands bereikten. Al zal liet vierens- waardig feit a.s. Zondag meer officieel her dacht worden, reeds gisteren gaven directie, hoofdredactie, redactie en administratie van het blad den jubilaris ondubbelzinnige be wijzen van waardeering en genegenheid. Gedenk teeken d r. E g- g i n k. Gisteren werd in tegenwoordigheid van de familieleden, den inspecteur der gymnasia dr. Vinkesteyn, verscheidene rec toren en vrienden van den overleden inspec teur der gymnasia dr. C. J. Eggink, op de begraafplaats Eik-en-Duinen bij 's Gra venhage, het gedenkteeken op diens graf aan de weduwe overdragen. Door den rector van het stedelijk gym nasium te "Utrecht, dr. N. J. Singels, werd in een toespraak tot cle weduwe in herin nering gebracht, hoe bijkans alle gym nasia rectoren en leeraren bijdragen voor :het berinnevingsteeken bijdroegenhoe al len deal eeii'vou'digen, wel willenden man wenscliten te eeren door een bescheiden tee ken van gehechtheid en eerbied, streng van lijn en klassiek van vorm. De zoon van dr. Eggink dankte den spre ker voor zijne hartelijke woonden en de aanwezige rectoren en belangstellenden voor hunne tegenwoordigheid. J. C. T. Kr o e sen. Met Johan nes Cornelis Theodorus Kro_esen, w'ens overlijden wij meldden, is een man van groote verdienste heengegaan. Hij werd 4 Januari 1840 in Den, Haag geboren. Op zijn twintigste jaar als amb tenaar bij den burgerlijken dienst naar In dië vertrokken, doorliep hij de verschillen de trappen bij het Binnenlandsch Bestuur, om in 1873 te worden benoemd tot assis tent-resident van Blitar (Kediri). Zijn kalm, heldhaftig en beleidvol optre den bij den grooten nioddervloed, die in 1875 deze plaats teisterde, deed hem, pas assistent-resident, het ridderkruis van den Nederlandse hen Leeuw verwerven, een zeer buitengewone onderscheiding. In het jaar 1882 werd hij resident van Bezoeki ,in 1887 van verlof uit Europa teruggekeerd van Tegal en in 1888 van Soerabaja. In deze kwaliteit werd hij, goed kenner van inlandsche toestanden, door de Indische regeering in commissie gesteld om de geschillen die in Bezoeki waren gerezen in zake de tabakscultuur te ondèrzoeken. Kroesen heeft niet gelukkig gediendzeer zeker zou hein spoedig een zetel in den raad van Ned.-Indië zijn aangeboden, ware het niet dat zijn broeder daarin reeds zitting had en het regeerings-reglement verbiedt dat twee broeders tegelijk in dat college plaats nemen. Spoedig echter nadat zijn broeder ont slag uit den dienst had genomen, werd hij daartoe benoemd (1896), in 1903 nam iiij zijn pensioen en vestigde zich tijdelijk in Nederland ,om het vorige jaar naar Indië terug te keeren. Hij heeft daar niet lang van de welver diende rust kunnen genietenden 14 'e- zer stierf hij. Was hij een verdienstelijk ambtenaar, een rechtschapen mensch, die altijd recht door zee ging en wars was van alles wat niet rechtuit ',niet waar en eerlijk 1 was, hij had vooral aller sympathie door zijn vriendelijkheid, zijn hartelijkheid, zijn opgewekt humeur, welke allen, die met nem in aanraking kwamen, meesleepten. N. Ct. Aan dr. IJssel de Schepper, direc- teur van de Kon Stearinekaarsen fabriek te Gouda, die aan de gevolgen van het hem te Driebergen overkomen ongeluk is over- i leden, wijdt d'e N. Ct. eenige waardeerende woorden. Het blad schrijft: Dr. IJssel de Schepper heeft de fabriek, aanvankelijk met zijn mede-directeur Steens Zijnen, na diens dood alleen en met behulp van zijn wakker personeel, later bijgestaan door zijn zonen steeds temidden van con currentie en bezwaren van allerlei aard weten te handhaven op het voorname stand punt, dat haar oprichter, de chemicus Van Iterson, haar had doen innemen. Dr. IJssel de Schepper heeft een belang- i wekkende loopbaan gehad, aanvankelijk niet als industrieel, want toen hij in Göt- tingen had gestudeerd en daar in de schei- j kunde gepromoveerd was, had hij in 1863 de betrekking van leeraar in de chemie aan de H. B. School te Deventer aangenomen. I Verscheiden tijdgenooten zullen zielig nog zijn aangename en boeiende lessen herinne ren. Zijn benoeming tot directeur der gas fabriek te Deventer viel ongeveer gelijktij- 1 dig met de uitnoodiging die uit Amster- dam tot hem kwam om als mede-directeur op te treden van de kaarsenfabriek die daar toen gedreven werd buiten de Haar lemmerpoort. Hij nam die betrekking aan, maar bleef slechts kort in Amsterdam, j daar men zijn werkkracht spoedig noodiig i bleek te hebben te Gouda, waar zijn oom, de oude héér Westerbaan, tot de oprich- I ters behoorde van de firma Schoneveld, j Westerbaan Co. (A. Schoneveld van der Cloet, D. W. Westerbaan en A. A. C. van Iterson), waaruit in 1858 de Goudsche fa briek zooals zij nu nog is georganiseerd, bescheiden van omvang eerst, maar spoe dig in bloei en beteekenis wassende, is ontstaan. Dr. IJssel de Schepper was toen nog geen 30 jaar, dus in de volle kracht van het leven en heeft zich sedert met groo ten ijver, eerst als directeur van de aard- appelstroopfa'briek, insgelijks een stichting van den heer Westerbaan, later als direc teur van de Kaarsenfabriek, op de ontwik keling dezer bedrijven toegelegd. Er be stond toen in Gouda ook een zeepfabriek van de heeren Viruly, die later insgelijks

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2