METHORST VAN LUTTERVELD, Buitengewone groote Uitverkoop Bedrijfskapitaal Veiling. Geen Opruiming Uitnoodiging Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIËN. Gevestigd te] Amersfoort Dr. J. SILLEVIS, Spreekuren jy-sS:™: eenv. besch. Mr., P.G., Werkmeid, De Roman MADAME STEINHEIL. VILLA Driebergen. D. J SMITS, Arnh. str. 20. - Axminster Karpetten. Moquette Tafelkleeden. Behangery. Stoffeerdery. Meubileering. Kassiers en Commissionairs in Effecten. (Commanditaire Vennooten H. OYENS ZONEN, ie Amsterdam.) Amersfoort, Baarn, van incourante Artikelen, maar: wegens verbouwing Verkoop uitsluitend a contant. Gouden en Zilveren Horloges, Regulateurs, Pendule-Garnituren, -:- Staande Klokken, -:- -:- fantasie Wekkers -:- Barometers, Thermometers, enz. enz. W. F. A. GROENHUIZEN, een onderdeel is geworden van het groote bedrijf der kaarsenfabriek. Zooals gezegd, mocht dr. IJssel de Schep per de Goudsche kaarsenfabriek krachtig zien opbloeien, zoodat hij in de door hem bij het 50-jarig feest als oudste directeur gehouden feestrede mocht constateeren dat het personeel van ongeveer 150 mannen en vrouwen ,die omstreeks 1860 in de fabriek werkten, in die halve eeuw door de toene ming van zaken tot een getal van 600 was aangegroeid, buiten en behalve het tech- uisch kantoorpersoneel, dat aan niet min der dan 60 hoogere en lagere beambten een drukken werkkring geeft. Vanzelf waren de duizenden kaarsen van 't jaar 1858 tot mi 1 - lioenen toegenomen en was er geen oord meer in de wereld, waar de Goudakaars den naam der Nederlandsche industrie niet heeft bekend gemaakt. Herinneren wij hier nog aan het bezoek dat H. M. de Koningin aan de Kon. Kaar senfabriek Ibrach't, bij welke gelegenheid haar directeur in de orde, van Oranje-Nas- sau werd benoemd. Als wij ons niet vergissen, heeft de over ledene in den aanvang zijner loopbaan een leerboek der chemie geschreven of bewerkt. Voor de theoretische beoefening van zijn vak bleef hem overigens in zijn drukke fa- brieksjaren geen tijd meer over. Wel heeft hij zich nog verdienstelijk weten te maken jegens de nij verheid door gedurende eenige jaren een zetel in te nemen in het'hoofdbe stuur van de Maatschappij van Nijverheid, van wier Goudsch departement hij vele ja ren de ledder wasvoorts was hij een jaar lang voorzitter van de Vereenigi'ng van Ne derlandsche werkgevers, en zag hij zich meermalen benoemd in de commissie voor het eindexamen te Delft, met name voor het onderzoek van de jongelui die het diplo ma van technoloog verlangden. Een van de beste eigenschappen van ijs- sel de Schepper was ook zijn groote bemin nelijkheid. De schea'ïing in de S. D. A. T. De bemiddelingsvoorstellen van het „In ternationaal Bureau" zullen naar het Hbl. bericht in een a.s. Zondag te hou den vergadering door de velschillende par tijen worden besproken. De wapenstilstand schijnt wel beklonken. De nieuwe partij staakt ook tijdelijk haar propaganda voor de eigen candidaturen. ,,D e Halve Mae n." Reeds meermalen hebben we mededeelingen gege ven over het scheepje, dat thans op 's Rijks werf te Amsterdam in aanbouw is, bestemd om ter gelegenheid van de Hudson-Fulton- feesten te New-York, in September van dit jaar, als een nationaal geschenk van Neder land aan Amerika te worden aangeboden. Herinnerd wordt, dat op 12 September 1609 de Engelschman Henry Hudson, ge zagvoerder in dienst der O. I. Compagnie, bij Manhattan-eiland, de plaats van het te genwoordige New-York, de later naar hem genoemde Hudsonrivier opvoer. Hij was op 4April 1609 te Amsterdam onder zeil ge gaan op „de Halve Maen", met opdracht om ten Noordoosten bij Nova-Zembla een doortocht naar China op te sporen. Toen hij daarin niet slaagde, richtte hij den koers westwaarts, met het reeds gemelde resultaat. Men is er niet in geslaagd zoo deelt het N. v. d. D. mede een afbeelding te vinden van „de Halve Maen", maar door deskundige voorlichting, raadpleging van historieprenten en literatuur over den oude ren scheepsbouw heeft men zich een zeer nauwkeurig beeld kunnen maken van vorm en inrichting van het scheepje. Een voor name bron leverde het dagverhaal van Ro- vert Juet, Hudson's loods, waarin ver schillende bijzonderheden over het kleine vaartuig zijn vastgesteld. De beste afbeel ding, welke het meest waarschijnlijk het type van „de Halve Maen" weergeeft, is gevonden op een unicum in 's Rijks-Pren tenkabinet, een profiel van Amsterdam, uitgegeven in 1606 bij Willem Jansz.. Blaeu, en waarschijnlijk door J. Saenre- dam gegraveerd. De heer C. G. 't Hop ft, conservator van het Museum „Fodor", die zich bijzonder heeft toegelegd op de studie van den oud Hollandschen scheepsbouw, is er in ge slaagd belangrijke gegevens te verstrek ken. Evenals de heeren E. W. Moes, dr. A. Bredius, dr. W. Martin en D. Hudig, werd hij door het groote Amerikaansche comité benoemd tot „Foreigrf correspon dent councillor". Van het groote Nederlandsche comité voor het huldeblijk heeft Z. K. H. Prins Hendrik het beschermheerschap op zich willen nemen. Eere-voorzitter is de vice- admiraal A. G,. Ellis, oud-minister van Marine. Voorts hebben daarin o.a. zitting de heeren rar. AE. baron Mackay, minister van Staat, voorzitter; J. W. P. van Hoog straten adjudant van H. M. de Koningin, le secretarisde gep. vice-admiraal Jhv. J. A. Röell, oud-Minister van Marine, 3. T. Cremer en mr. R. van Rees, te Amster dam, penningmeester. Door de verschillende historische gege vens is men ten slotte gekomen tot een model, dat zoo goed mogelijk aan de his torische eischen beantwoordt. Het schip wordt een driemaster van 40 last of 80 ton, met afmetingen van 60 x 14 x 6 Amster- damsche voeten. Aan den fokkemast voert het schip fok- en voormarszeil, aan den grooten mast groot zeil en groot marszeil, aan den bazaansniast een z.g. Latijnsch zeil, niet bevestigd aan de ra, maar aan de bazaansroe. De boegspriet is bovendien voorzien van een „blinde", een klein vier kant zeiltje. Thans is de bouw, onder leiding van den heer E. J. Benthem, adspirant-ingenieur van scheepsbouw, reeds ver gevorderd. Het geheele vaartuig is van eikenhout. Het vlak is volledig geplankt en zelfs de ver schillende dekbalken zijn reeds aange bracht, terwijl al het rondhout gereed is gekomen. De indeeling zelve heeft geen moeilijkheden gegeven, omdat men daar voor tal van gegevens bezat, maar wel re zen er bij den bouw allerlei technische moeilijkheden, die gelukkig werden over wonnen. DekindersterfteincLeLim- burgsche mijnstreek. De Nieuwe Limb. Koerier wijst op de buitengewoon hoo- ge kindersterfte in de mijnstreek in Lim- burg. Het jaarverslag der Gezondheidscommissie gezeteld te Heerlen, over het jaar 1908 geeft over die hooge kindei'ster^e belangrijke cij fers. Van het aantal overledenen in 1908 be droeg dat der kinderen beneden het jaar in de gemeenten Kerkrade Nieuwen hagen, Ey- gelshoven, Ubach over Worms, Schaesberg en Heerlen, resp. 66.2, 54.1, 48.4, 27.2, 43.7 en 43.5 percent. Te Kerkrade waren dus 2/3 der overlede nen, kinderen beneden het jaar. Ook in dte andere gemeenten van den kring Heerlen was het percentage der kindersterfte in 1908 abnormaal hoog, zoo hoog, dat het gemiddeld voor de 16 gemeenten 48.5 be draagt. Boven dit gemiddelde stegen in 1908 Kerk rade tot het ontzettende cijfer van 62.2 per cent en te Nieuwenhagen tot 54.1. In het overzicht der oorzaken van den dood der in 1908 overledenen worden in verhou ding tot andere ziekten en doodsoorzaken betrekkelijk heel weinig tuberculose-gevallen genoemd. Daarentegen zijn de gevallen van maag- en ingewandsaandoening bij kinderen beneden 2 jaar in de mijnplaatsen zeer veel vuldig, in welk feit de uitspraak der com missie, dat de groote kindersterfte zeer ze- kor in verband moet gebracht worden met de gebrekkige, verzorging van den zuigeling, stellig steun vindt. De burgemeester van T» est. Het gerechtshof te 's Hertogen bosch vernietigende het vonnis van de rechtbank aldaar, veroordeelde den burge meester van Best tot gelijke straf25 gul den geldboete, subsidiair tien dagen hech tenis alles overeenkomstig den eisch van hei Openbaar Ministerie. Eentweedetrio, De rechtbank te Amsterdam deed gistermorgen uitspraak in de zaak van het tweede Trio, zijnde de beklaagden Adrianus Verkleij, E. la Pierre en II. A. Schotman, die terecht hebben gestaan wegens den inbraak, in den nacht van 11 op 12 December 1908 gepleegd, in d. meubelwerkplaats der firma E. J. van W'sselingh Co. De rechtbank veroordeelde den eersten en den tweeden beklaagde tot gevangenis straf voor den tijd van 1 jaar en 6 maan den, en sprak den derden bekl. vrij wegens gebrek aan wettig en overtuigend bewijs. Het O. M. had tegen elk/der beklaagden 2 jaar gevangenisstraf geëischt. De brand te Enschedé. Den geheelen dag is de gemeentepolitie te Enschedé Dinsdag bezig geweest met 't ver hoor van een 30-tal arbeiders, werkzaam in de afgebrande magazijnen der firma N. I. Menko, echter zonder dat eenige aanwijzing is verkregen. Wel zijn verschillende tegen strijdigheden opgehelderd. O.a. werd be weerd, dat de gasmeter afgesloten zou zijn geweest, wat niet juist is, omdat is bewe zen dat de magazijnmeester in zijn kan te ort je op de tweede verdieping bij gaslicht heeft gewerkt. Volgens beweren van eenige omwonenden zou er eene ontploffing hebben plaats gehad, tengevolge waarvan eenige pannen van het dak der magazijnen vlogen, waarna de vlammen uit het gebouw sloegen. Dit is evenwel niet opgehelderd kunnen wor den. De gestolen brandkast. De brandkast, welke in den nacht van Za terdag op Zondag werd medegenomen uit het kantoor der fabriek van vuurvaste stee- nen, voorheen Heuvelman Co., te Capelle a. d. IJssel, is teruggevonden in een sloot in de z.g. Kreek te IJsselmonde. De kast was geopend geworden en het bedrag aan geld, dat er zich in bevond en verdwenen is, bedroeg ongeveer f 20. De boeken bevonden er zich nog in. School- en Kerknieuws. In <len ouderdom van 38 joaa- is te Bode graven. overleden den heer W. Helle-mans, in leven predikant aldaar. zed. Herv. Predikanten-Vereeniging. rDe jaarlijksche vergadering zal D. V. op Dinsdag 27 April en Woensdag 28 April 1900, in Tivoli (Kruisstraat), Utrecht, wor den gehouden. De agenda vermeldt: Maandagavond half acht Inleidende samenkomst in de Marnix-za&l (Domplein). Spr. Br. A. W. Bronsveld, van Utrecht: „Calvijn als Dienaar des Woords". Daarna gezellig samenzijn in Irene (Kei- straat). Dinsdagmorgen half tien 1. Opening der vergadering met gebed en lezing uit de H. S. 2. Openingsrede door br. G. A. J. Jon ker, van Utrecht. 3. De „Handelingen" der Synode van 1908, in te'leiden door br. J. R Callen- bacli, van Rotterdam. 4. Verkiezing van twee leden in het Moderamen. a. Vacature br. L. Heldring (April 19091913). Drietal: de bbrs. W. J. Aal- ders, BeesdP. J. Kromsigt, Amsterdam; H. M van Nes, Leiden. b. Vacature br. P. de Buck (April 1909 1913). Drietal: de bbrs. H. Th. Obbink, den Haag; II. Schokking, den Haag; A. J. de Sopper, Velzen. 5. Rekening van den penningmeester. 6. „Aard en beteekenis van het gezag in zake het Christelijk geloof", in te leiden door br. J. A. Cramer, van 's Gravenhage. Dinsdagavond zeven uur 7. ,,De plaats van do Kerk in het Maat schappelijk leven"in te leiden door br. H. Schokking, van 's Gravenhage. 8. Vrije discussie over onderwerpen, dooi de leden ter sprake te brengen. Woensdagmorgen half tien 9. „Het wezen der straf'; in te leiden door br. P. 1). Chantepie de la Saussaye, van Leiden. aDoor het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering is de jaarverga dering, die te Utrecht zal gehouden worden, bepaald op Dinsdag 6 Juli. Den avond te voren zal een openbare ver gadering worden gehouden, waarin de hee ren Frans Netscher en ds. D. A. van Kre^ velen zullen spreken over hunne (dan afge- loopen) reis naav Denemarken tot onder zoek naar de werking der Deensche wet van 9 April 1891. Aan de afdeelingen zal een circulaire wor den gezonden, waarin zij met klem herin nerd zullen, worden aan hare gehoudenheid om niet als afdeeJing een candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer te stellen of te stommen. Dit geschiedt naar aanleiding van ingekomen berichten, dat een of twee afdeelingen hiertoe willen overgaan. In de maand Februari werd de Bond ver sterkt met 16 afdeelingen en 2 aangesloten corporaties, totaal met 3800 aanhangers. Utrecht. Door de Ned. Centraal Spoorweg-Maatschappij is te Utrecht aan besteed het leggen van sporen en wissels, het maken van een wegverbreeding, bestra tingen enz., ten behoeve van den electri- schen tramweg UtrechtZeist. 13 biljet ten. Laagste H. L. Rijneveld, te Den Haag f 17.700. B u s s u in. In den ouderdom van 75 jaren is alhier overleden jhr. R. van Such- telern van de Haare, sedert 1883 burge meester van deze gemeente. Onder zijn be stuur is Bussum van een klein dorpje van 2000 inwoners, een aanzienlijke gemeente van 12,000 zielen geworden. De heer van S. heeft de gemeente met alle krachten hel pen vooruitbrengenzijn streven is steeds geweest er een welvarende, moderne plaats van te maken. Dat men zijn werkkracht en goede zor gen wist te waardeeren, is verleden jaar, bij gelegenheid van zijn 25-jarig ambts jubileum, op ondubbelzinnige wijze geble ken. Bussum. De vereeniging Floralia te Bussum hield gisteren in Concordia haar jaarlijksche tentoonstelling van de door de kinderen gekweekte planten. In tegenstelling met andere jaren, toen stekken van planten verstrekt werden, had het bestuur dit jaar narcissen- en tulpen bollen beschikbaar gesteld, waarvan ook nu vele kinderen een dankbaar gebruik hadden gemaakt. De ruim duizend potten, meest alle in bloei, leverden een aardig gezicht op. De taak der jury voor het toekennen der uitge loofde prijzen was dan ook geen gemakke lijke, want de meeste planten getuigden van de goede zorgen van de kleine kweekers en kweeksters genoten. De twee eerste prijzen werden behaald door Jan v. d. Linde, een spoor met rails, en door K. Abcouwer, een voetbal. Alle tweede prijswinnaars ontvin gen een boek van Heijmans en Thijsse. 's Middags was het feest voor de kleinen. Door eenige jonge dames werd zeer goed opgevoerd de bekende kinderoperette As- schepoetster. Elk bedrijf werd vooraf op be vattelijke wijze verklaard en toegelicht door mevr. A. GuépinDronsberg v. d. Linden, presidente der vereeniging. Vooral Asschepoetster met haar mooie stem droeg veel tot het succes bij. Met voldoening mag de vereeniging ook dit jaar op haar werk terugzien. H.bl. Hoogla-nd. Dit jaar zullen alhier op een terrein, gelegen achter de Faam aan den Ham, ter verhooging van 's lands weer kracht, schietoefeningen worden gehouden, waaraan door alle mannelijke ingezetenen tusschen 16 en 35 jaar kan worden deelge nomen. Deze schietoefeningen zullen komen te staan onder leiding van een officier der infanterie uit Amersfoort, waaraan zoo noo- dig een of meer onderofficieren zullen wor den toegevoegd. Ze zullen aanvangen ver moedelijk den eersten Zaterdag in Mei en vervolgens gedurende drie achtereenvolgen de maanden, iederen Zaterdagnamiddag van 12 tot des avonds 7 uur. Barneveld. De heer D. Groene- veld, hoofd der openbare school alhier, heeft tegen 1 Juli a.s. eervol ontslag aangevraagd als entvanger en administrateur der Ned. Herv. kerk. Harderwijk. Met ingang van 1 April a.s. houdt de koloniale werving te Harderwijk op en worden van af dien da tum de personen, die dienst wenschen te ne men bij het O.-I. leger, alléén bij de Kolo niale Reserve te Nijmegen aangenomen. Tot opzichter aan de gasfabriek alhier is benoemd de heer H. J. Rodstake te Wa- geningen. De heer J. van Vulpen, opzichter bij de wagen werkplaatsen der H. S. M. alhier, is met ingang van 1 Mei a.s. overgeplaatst naar Haarlem. In zijn plaats wordt de heer P. Godvliet, thans te Haarlem alhier werk zaam gesteld. Eeml. Met 1 April zullen als nieuwe be stuursleden van Amicitia optreden de hee ren J. H. C. Th. Teengs en A. P. Schro der. De heer Cattie, die de vorige maal een benoeming had aangenomen, was op zijn besluit teruggekomen, terwijl de heer A. E. van Arkel bericht had gezonden zich niet herkiesbaar te willen stellen. Men deelt ons mede, dat Zaterdag middag in Amicitia door den heer Holmes uit Rotterdam een kinder-goochel-voorstel- ling zal worden gegeven. De onkiesche vragen van den Oranje- bond „Wat ook Vall', Trouw staat Pal", welke wij, en de meeste bladen, natuurlijk weigerden op te nmeen, zijn ingetrokken. In de Oranjevaan'', welke men ons thans toestuurt, lezen wij ,,0 nze vragen. De redactie wenscht er- bij deze uitdruk kelijk op te wijzen, dat de in sommige bla den geplaatste mededeeling omtrent een prijsvraag in verband met de.te verwachten heuchelijke gebeurtenis geenszins is uitge gaan van den Nationalen Oranjebom! en evenmin van diens voorzitter, den heer A van der Horst. Bedoelde mededeeling en de prijsvraag zelve komen dus geheel voor rekening der redactie, waarvan de heer van der Horst sinds 1 Maart j.l. de verantwoordelijkheid niet meer draagt.. De prijsvraag gaat om verschillende re denen niet door." Enfin!.... Beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald. Door de politic alhier is een persoon aangehouden, die voor een nacht om on derdak kwam vragen. Bij onderzoek bleek, dat hij nog wat te goed had in Utrecht, zoo dat hij nog eenige nachten en dagen er bij krijgt. 8 t o o m v a a r t b e r i c h t e n. Opgave agentschap Alex. Mackintosh Co. Het s.s. „Windhuk" arriveerde 12 Maart te Antwerpen. Het s.s. „Prinz Regent" vertrok 12 Maart van Port Said. Het s.s. „Feldmarschall" arriveerde 12 Maart te Marseille. Het s.s. „Bürgemeister" vertrok 12 Maart van Easthendy. Het s.s. „Kronprinz" arriveerde 12 Maart te Las Palmas. Allen van maatschappij „Deutsche Ost Afrika Lenie. Het s.s. „Vondel" vertrok 12 Maart van Sabang. Van de Stoomv. Maatschappij „Neder land." PLANTSOEN 8, ARTS. Uitsluitend voor Chirurgie en Vrouwenziekten. Voor minvermogenden S'/j-O'/j v. m. Met Mei zag zich gaarne geplaatst, tot hulp in de huisn. of bij 1 of 2, liefst jonge kinderen, een 30 j. oud, van prima ref. voorzien. Br. fr. lett. A. B. aan J. H. KNIERUM, boekh. Gorinchem. Met Mei wordt gevraagd, te de Bildt— Station, in een klein deftig gezin, waar eene dagdienstbode Koukonmeid is, eene P. G., die koken kan, eenigszins bekend met tafeldienen, v. z. g. g. v. Brieven franco letter IJ. Z. Hulppostkantoor de llildt-Station. Zooeven verschenen: VAN R. Heymann. Madame Stelnliell, I'arijsehe Zeden. Prijs in geïllustreerd omslag sl. f 1In Prnclitb. f 1.40. Dit boek verwekt groot opzien. De onthullingen, die de Schrijver doei. ov. r liet avontuurlijke leven zijner heldin, die vroeger in intieme betrekking stond tot den toenmaligen President «Ier Frunschc Republiek Felix Fa ure, in de dagen dat Generaal Mercier, Overste Henri, Esterliazy haar in de Salons van het Elysée ontmoetten, bewijzen, dat de Schryvor heeft geput uit goede bronnen. Do stof is in roman vorm verwerkt, hetgeen do aantrekkelijkheid nog belangrijk verhoogt, en het boek bewijst de juistheid van het gezegde, «lat de wer kelijkheid «likwijls romantischer is «lan «Ie stoutste phantasie. Verkrijgbaar bij alle Roekliandc- laren en bij «len Uitgever D. BOLLE, Hang 98, te Rottei«lam. Franco na ont vangst Postwissel ad f 1.— of f 1.40, waarop verm.: Stelnheil. Op MaaiKlag 20 Maart a.s. in het Verfeooplokaal „FrascaU" te Amster dam, ten overstaan van den Notaris Mr. A. J. B. BLAISSE, van de fraaie, voor eenige jaren nieuw gebouwde genaamd Wllhelmlna", met grooten Tuin etc., gelegen aan hot Prins Hen drikpark \o. 3 te Het geheel, voorzien van Electrische liclitgeleidingon en Bronwater en ter grootte van 13 Aren 82 Centiaren, is dagelijks te bezichtigen. J. F. EIJROND, Makelaar, Amsterdam met en zomler aflossingrente en voorw. bill., geen levensverz. In so lide gevallen zonder borg. geheimh. verz. Br. No. 74 aan RENS Boekh., de With- straat 97, Hage. MUUR HUIZEN 15. Telefoon 40. MOLLERUSSTRAAT 88. Telefoon 141. Verleenen crediet onder persoonlijken of zakelijken waarborg. Incasso's. Vreemd geld. van alle mogelijke soorten Schoenwerk in het van ouds bekende n a ISm Ji am I m Magazijn „ue u o u d e n Laars Het Magazijn is geopend van 9—12, 2—5 en van 6—9 uur. F" Geen goederen worden op zicht gezonden, noch geruild of teruggenomen. Gevestigd 1856. C. H. VAX OOORX. om nu eens mijn reuzen-collectie te komen zien in alles in stijl en gewoon, en een rijke keuze in Reparatie-inrichting le klasse, goed en billijk bij Horloge- en Instrumentmaker. -:- Langestraat 42.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3