BINNENLAND. brul van verontwaardiging ontvangen. De minister voegde hieraan toe, dat zeer strenge maatregelen terstond zouden worden geno men door de regeering en dat eene verschrik kelijke straf de schuldigen wachtte. De stakingsbeweging onder het personeel der posterij en aanverwante diensten heeft haar keerpunt nog niet bereikt^De kringen der beweging breiden zich uit. zooals in water, waarin een steen is geworpen. Maai de kringen breiden zich niet enkel in de breedte uit, zij worden ook dieper op hoogst bedenkelijke wijze. De beweging is begon nen met het personeel van den ambulanten postdienst; zij is overgeslagen op de be ambten van den bureaudienst, den telegraaf dienst, den telefoondienst. De brievenbe stellers. de werklieden van de post en de telegraaf worden door de beweging aange stoken. Van Parijs breidt de beweging zich langzaam maar zeker over de provincie uit. Het bestuur van de Confederation générale du travail, den revolutionairen algemeenen arbeidsbond, dat reeds dadelijk den stakers zijn steun aanbood, overweegt wat kan wor den gedaan om aan de beweging verdere uit breiding te geven Daarmee sluit zich een zeer bedenkelijk element bij de beweging aan, datgene namelijk, dat niet om beroeps- en vakbelangen zich bokommert, maar dat de omwenteling ten doel heeft. De regeering heeff maatregelen genomen om met behulp van militairen de orde te handhaven en inzonderheid de gebouwen te beschermen, die dienen voor den post en telegraafdienst, en een nooddienst in te richten. Maar het ligt voor de hand, dat dit slechts noodmiddelen zijn, waarmee weinig is uit te richten. En het gevolg is, dat Pa- rijs vrijwel afgesloten is van de buitenwe reld en dat de groote steden in de provincie met hetzelfde lot worden bedreigd. Het han delsverkeer is zoodanig verlamd, dat men er meê moet rekenen, dat spoedig eene stij ging van de prijzen der levensbehoeften zal beginnen. Een lichtpunt in den toestand is, dat tot dusver de stakers, op eene enkele uitzon dering van weinig beteekenis na, nergens orde en rust hebben trachten te verstoren. Maar zullen zij de orde blijven eerbiedigen, wanneer met den langeren duur van de sta king de opgewondenheid stijgt en de hoof den verhit en wanneer andere elementen zich in den strijd mengen? Het nietigste incident kan hier de beste voornemens te schande maken. Engeland. Londen, 19 Maart. De heer Bal four heeft kennis gegeven, dat hij eene mot e van afkeuring tegen de regeering zal indienen, verklarende, dat de voorstellen der regeering betreffende onmiddellijken aanbouw van schepen van het nieuwste type onvoldoendo ziin tot verzekering van de veiligheid des rijks. Hij zal Maandag de regeering verzoeken een dag te bepalen voor de behandeling dei motie. Italië. Men herinnert zich het ongeluk, dat ko ningin Elena van Italië overkwam, toen een van schrik verdwaasde vrouw te Mes sina haar omverwierp. De Koningin wilde zich niet laten verzorgen, hoewel zij bloed opgaf. Zij heeft nu 's nachts last van koorts en de dokters, die haar onderzochten, ont dekten, dat een van hare ribben gebroken is. Spanje. Madrid, 18 Maart. De Senaat be raadslaagt sedert drie dagen over eene in terpellatie over het gedwongen ontslag van den conservatieven sonator Sanchez Toca als directeur van het kanaal voor de water voorziening van Madrid, ondernomen door den staat. De zitting van heden was zeer woelig. De republikein Sol y Ortega verweet de regee ring in de heftigste termen hare ten op zichte van Sanchez genomen beslissing. Hij verklaarde, dat hij eene publieke betooging zou uitlokken om te weten of de openbare meening met de regeering is, die door hem van onzedelijkheid beschuldigd werd. Dit lokte eene levendige woordenwisseling uit tusschen minister-president Maura en Sol y Ortega, die door den voorzitter vruchteloos tot -de orde geroepen werd. In een met moeite verkregen oogenblik van kalmte ver klaarde Maura, dat hij den Senaat tot reoh- ter maakte van de onzedelijkheid der regee ring. Het debat duurt nog voort. In de Kamer interpelleerde de democraat Villnnueva de regeeriug over de Spaansche politiek in Marokko. Hij keurde het af, dat de regeering eene gift van een bijzonder persoon had besteed voor de oprichting in Tanger van scholen van een katholiek karakter, bestuurd door paters Francisca nen. Hij schreef dit toe aan den invloed van den minister Merry del Val. Hij vergeleek het uitsluitend katholieke onderwijs, dat aau deze scholen gegeven wordt, bij dat op de Fransche scholen, waar de gewetensvrijheid volledig wordt geëerbiedigd. Hij las eene statistiek voor van het onderwijs in Marok ko, waaruit de groote invloed van Frankrijk blijkt. Spr. gewaagde van misbruiken, ge pleegd door de broeders, die aan het hoofd staan van de 8paansche scholen, en bracht in herinnering, dat minister-president Maura bij eene zekere gelegenheid heeft verklaard, dat Spanjo niet naar Marokko moest gaan om te evangeliseereu, maar om er de stra len der beschaving te verspreiden. Tegen over deze verklaring stelde de spreker, dat twee paters Franciscanen naar Fez gezonden zijn, die het Spaansche gezantschap verge zellen Morgen voortzetting van de beraadslagin gen. Portugal. Lissabon, 19 Maart. In de Ka mer der pairs verklaarde de minister-pre sident, dat de Koning een brief heeft ont vangen van dom Miguel van Braganza, waarin hij mededeelt, dat hij afziet van zijne rechten op de kroon en den wensch te ken nen geeft om in Portugal te wonen. De Balkancrisis. W e e n e n 1 8 M a a r t. Men verklaart te Weenen uit bevoegde bron, dat het zich bevestigt, dat het Russische voorstel geen slechten indruk maakte op baron Aehren- thal, omdat het Russische voorstel vooraf gaande onderhandelingen mogelijk maakt voor de conferentie. Het voorstel bevat het voordeel, dat de conferentie slechts de reeds besloten regelingen zou bekrachtigen en de nog hangende vragen voor later zou voorbe houden. Het Italiaansche voorstel zou Oos tenrijk bevredigen, maar het Fransche voor stel, dat niet eene conferentie in zich sluit, 2ou het voordeel hebben de overeenstem ming van de mogendheden te bespoedigen, die nota's zouden wisselen om overeenstem ming onderling te verkrijgen over de erken ning van de inlijving van Bosnië. Natuur lijk zou, nadat .de mogendheden te Weenen en te Belgrado hunne besluiten hebben doen kennen, de Servische regeering te Weenen de verklaring moeten afleggen, dat. zij de vraag van de inlijving als voor goed ge regeld beschouwt. Oostenrijk zal zijn ant woord over eenige dagen zenden. Gisteren, bij gelegenheid van het groote diplomatieke diner bij <len Keizer, kregen de genoodigde gezanten en ministers den in druk, dat de Keizer de handhaving van den vrede wenscht. Weenen, 19 Maart. In den loop van eene verklaring, die de minister van financiën heden in de Kamer van afgevaar digden aflegde, zeide hij ,,Ik geloof, dat ei gegronde hoop bestaat, dat wij voor een oorlog gespaard zullen blijven. Wij willen hopen, dat de vrede bewaard zal worden.'' De officie use ,,Politische Korrespondenz" heeft uit Petersburg bericht ontvangen, dat men daar, ofschoon de toestand zeer drei gend schijnt, een vreedzame oplossing nog mogelijk acht. De diplomatieke onderhan delingen over een vredelievende schikking zijn nog mol uitgeput. De Russische regee ring, bezield met den ernstigen wensch om den oorlog in den Balkan te voorkomen, verslapt niet in hare pogingen om dit doel te bereiken en geeft te Belgrado dringende adviezen in dien geest. K onstan tinopel, 18 Maart. De Servische gezant voert tegenover de Porte en de gezanten eene vredelievende taal Hij zegt, dat Servië den oorlog niet wil en dat de hoop bestaat, dat men ten slotte tot overeenstemming zal komen over de handhaving van den vrede. Rome, 19 Maart. Antwoordende op eene mededeeling van Oostenrijk-Hongarije aan de mogendheden verleende Engeland acte aan het protocol, onder voorbehoud betreffende eventueele beslissingen der con ferentie over de kwestie eener voorafgaan de overeenkomst. Rusland bevestigde de noodzakelijkheid van het bijeenkomen der conferentie en zijn verlangen zich met Oos tenrijk en andere mogendheden te verstaan ten opzichte van zulk eene bijeenkomst. Italië meende dat het vraagstuk der con ferentie een hecht en omlijnd programma vordert. Belgrado, 19 Maart. Volgens betrouwbare inlichtingen is in een langdu- rigeu ministerraad onder voorzitterschap van den Koning besloten, dat, als de regee ring van de drie mogendheden (Engeland, Frankrijk en Rusland) den raad ontving om te ontwapenen met waarborg tegen een Oostenrijkschen aanval, de regeeriug dat voorstel onmiddellijk zou aannemen. Indien echter Oostenrijk dat verlangen mocht ken baar maken zonder waarborg van de mo gendheden, dan zou de regeering in geen geval daaraan voldoen. Wanneer de regee ring de Oostenrijksche nota mocht ont vangen voor de interventie van de anderen, dan zal de regeering de mogendheden raad plegen alvorens te antwoorden. De generaal der infanterie baron bon Al- bori, die bestemd schijnt te zijn tot opper bevelhebber in het geval van een oorlog met Servië, is in den avond van 17 Maart, ver gezeld van 24 hooge officieren, te Temesvar aangekomen. In Budapest zijn maatregelen genomen, als het noodïg is, het geheel© be drijf van de staatsspoorwegen onder mili tair bestuur te stellen. De berichten over een nieuwen stap, dien de mogendheden in Belgrado zullen doen, hebben, volgens een bericht van de Köln. Ztg. uit Pest, er toe bijgedragen, dat men den toestand daar thans veel kalmer beoor deelt. Dit betreft echter meer de verhouding van de monarchie tot de andere groote mo gendheden. Dat de botsing met Servië zal zijn te vermijden, wordt in Pest niet geloofd en door invloedrijke, tot de regeering be- hoorende mannen niet eens als wenschelijk beschouwd, omdat men onder de tegenwoor dige omstandigheden duurzame vreedzame betrekkingon tot Servië als uitgesloten be schouwt. Over 't geheel is de stemming in de Hongaarsche politieke kringen weinig vre delievend. De Petersburgsche medewerker van de Pester Lloyd heeft uit betrouwbare bron vernomen, dat minister Iswolski bij een be zoek aan den Oostenrijkschen gezant graaf Berohtold heeft verklaard, dat het officieele Rusland geene stappen zal ondernemen, die Servië recht kunnen geven tot de hoop op eene daadwerkelijke hulp door Rusland. Uit Parijs wordt aan de Vossische Ztg. bericht, dat de Russische regeering op eene dringende vraag van het Fransche kabinet kennis heeft gegeven, dat Rusland in een Oostenrijksch-Servischen oorlog onzijdig denkt te blijven. Ondanks deze verklaring, is men in de Parijsche regeeringskringen, met het oog op de geringe standvastigheid tot dusver door Iswolski aan don dag gelegd, niet zonder bezorgdheid over de wijze waar op de internationale toestand zich in de toe komst zal ontwikkelen. Over de stemming in Belgrado wordt aan de Vossische Ztg. bericht, dat de berichten over de ongunstige ontvangst van het Servi sche antwoord in Weenen geen bijzonderen indruk maakten, omdat men er op voorbereid was. dat dit antwoord de Oostenrijksche re geering niet zou bevredigen. Men verwacht nu een nieuwen stap van baron Aehrenthal en ofschoon de Oostenrijksche pers er geen twijfel over laat bestaan, dat de zaak nu ernst wordt, vertoont zich geen opgewonden heid. Dit is hieruit te verklaren, dat men van de overtuiging doordrongen is, dat de Servische regeering door hare beide nota's de Servische zaak zoo geleid heeft, dat zij geheel beantwoordt aan de opvatting van de groote mogendheden en Oostenrijk zich door eiken verderen stap in tegenspraak tot deze groote mogendheden brengt. Ook meent men door de houding van Rusland gerech tigd te zijn om aan te nemen, dat een Oos- tenrijksch-Servische oorlog de inmenging van Rusland en daarna een Europeeschen oorlog tengevolge zou moeten hebben, en men neemt aan, dat Oostenrijk niet zal wa gen, zulk een oorlog te doen uitbreken. De dagbladpers slaat een uitdagenden toon aan. Zoo schrijft de Politika: ,,De heer Aehrenthal gaat met zijne bedriegerspolitiek zeer ver Hij en ook de Oostenrijksche kroon prins willen alle Serviërs tot slaven maken. Welke Serviër zou daarop kunnen ingaan, welke Servische regeering zou het kunnen wagen, de verantwoordelijkheid voor deze schande op zich te nemen? Is er één Ser viër op de wereld, wien Servië's onafhanke lijkheid onverschillig is en die niert Servië met de wapenen voor het verlies der onafhan kelijkheid zou behoeden? Neen, zulk een Serviër is er niet" De Prawda schrijft: ,,Ocstenrijk-Hongarije kan dreigen met nota's en ultimatums zoolang het wilge heel Europa kan pressie op ons uitoefenen om de handhaving van den Europeeschen vrede te verzekeren, maar onze regeering mag geen stap meer teruggaan Al zouden de ergste ge volgen intreden, de Servische regeering mag ondanks alles niet terug, want toegeven be- teekent zelfmoord, en als wij ons alleen moe ten ombrengen, dan dooden wij liever ande ren. Servië heeft met koortsachtig geduld gewacht, raadgevingen van verschillenden kant in ontvangst genomen en toogegeven maar nu is het toppunt van geduld bereikt. Oostenrijk-Hongarije kan Servië slechts ge wapenderhand terugdringen Ook de andere bladen, die z'ch bezig hou den inet de commentaren van de Oostenrijk sche pers op het Servische antwoord, druk ten de meening uit, dat baron Aehrenthal zich eene nieuwe nota kan besparen, omdat Servië verder kan noch zal toegeven. Servië heeft den oorlog met Oostenrijk nooit ge vreesd en vreest hem nu nog minderveeleer verwacht het hem met ongeduld. vens apotheker bij het invalidenhuis Bron beek de gepensioneerde officier van gezond heid le klasse van het Indische leger. J. C. Blonk andermaal verlengd met li jaar de deta cheering bij de landmacht in West-Indië van den le luitenant der infanterie van het Indische leger E- C. Brusse benoemd tot leden van den kolonialen Raad van Curasao A. O. Statius Muller, J. Sutherland en J. Möller. Nationale tentoonstel ling voor H u i s v 1 ij t. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, heeft aan vaard het eere-voorzitter schap van het eere comité van de nationale huisvlijt-tentoon- stelling, welke in den zomer van 1910, van wege den Volksbond te 's Gravenhage zal worden gehouden. Ingevolge Koninklijke machtiging zijn de heeren H. R. van Buuren van Heyst en J. D. de Kater erkend en toegelaten als vice-con6ul van Zweden, respectievelijk te Ylaar dingen en te Brouwershaven,op den voet van Neder! andsch onderdaan. De werkzaamheden der Tweede Kamer zullen a.s. Woensdag te 11 ure worden her vat. De le luitenant ter zee le kl. F. C. Brust, wordt 1 Mei in actieven dienst ge steld te Utrecht. De kolonel A. P. Timmers, benoemd inspecteur van het korps mariniers, en de aan hem toegevoegde kapitein van dat korps G. A. Linckers worden met den len April a. s. geplaatst bij het departement van ma rine. De Duitsche Keizer heeft benoemd in de Kroonorde van Pruissen tot ridder 3e klasse den heer J. C. E. Slotemaker, in specteur der invoerrechten en accijnzen te Amsterdamto-t ridder 4e klasse graaf Van Randwyck, vroeger honorair attaché bij Hr. Ms. gezantschap te Berlijn. leven zitting had, als de Kamer van Koop handel en Fabrieken, de Maatschappij van Nijverheid, enz. enz. Onder de aanwezigen werd mede opgemerkt het Tweede Kamerlid voor Gouda, jhr. mr. W. Th. C. van Doorn. Toen de kist, gedekt door bloemstukken, door de familieleden daarop neergelegd, in de groeve was neergelaten, terwijl nog twee baren, bedolven onder kransen en palmtak ken, daarbij waren geplaatst, werd allereerst het woord gevoerd door den heer Ruye uit Rotterdam, die namens commissarissen den overleden directeur huldigde, die bijna 30 jaren met lust en ijver zijn krachten aan de fabriek heeft gegeven eu wien6 heengaan een leegte laat, die niet is aan te vullen dan in lengte van tijd. Namens het geheel e personeel, zoowel technisch-, kantoor- als fabriek-, voerde de heer dr. A. C. Geitel het woord, die den overledene schilderde niet enkel als een hoogst bekwaam en talentvol directeur, doch ook als een voortreffelijk mensch, met een warm hart, ook voor de particuliere be langen van allen, die onder hem werkten, en wiens heengaan als een groot verlies wordt gevoeld. Hij was een goed mensch in de schoonste beteekenis van dat woord. Hierna sprak nog mr. M. M. Schim van der Loeff, die eveneens in korte, kernach tige woorden de groote gaven van hoofd en hort van den ontslapene huldigde, die, mid den in zijn zegenrijken arbeid weggeroepen, een plaats ledig laat, die niet te vervullen is. De oudste zoon van den overledene, de heer J. IJssel de Schepper, tweede direc teur der fabriek, dankte, ook voor zijn arme moeder, voor de laatste eer, zijn bra ven vader bewezen. Daarmede was de droeve plechtigheid af- geloopen. De armoede. Men schrijft uit Friesland aan ,,De Ned." Tengevolge van den langdurigen winter, wordt in vele gemeenten in Friesland het gebrek nijpend. Bij honderdtallen loopen ze rond, de stoere mannen, die anders door landbouwarbeid of door werk op de kaden hun brood verdienen, doch nu gedwongen zijn tot werkloosheid. En toch moet er el- ken dag zooveel wezen om in de behoeften te voorzien. We hoorden van een gezin, dat reeds in geen dagen „vet" geproefd had, en de aardappels in water doopte. En van een andere familie, die zich met aardappel schillen ging voeden. Op vele plaatsen wor den extra-collecten gehouden, ten einde eet waren uit te deelen, en gelukkig, dat velen hiervoor ruime bijdragen over hebben, maar 't is slechts een „ten deele" kunnen lenigen van den nood. Met groot verlangen wordt uitgezien naar 't lenteweder, waar door alles weer leven en bedrijvigheid wordt. De zaak der Arnhem se (h e b a n k v e r e e u i g i n g. Na een drie dagen durende behandeling voor het Amsterdamsche gerechtshof, ingevolge cas satie door den Hoogen Ra»ad van de zaak tegen Mrs. de Meyier- en Pliester heeft- de .procureur-generaal requisitoir genomen. De eisch van den procureur-generaal te gen Pliester was 2 jaar gevangenisstraf, en tegen Meyier 2J jaar, met aftrek van 14 jaar preventief. Door de Arnhemsche rechtbank werd Pliester tot 3, De Meyier tot 3£ jaar ver- o'-rdeeld. Ondeugdelijke melk? Voor het Gerechtshof te Arnhem werd Donderdag voortgezet de behandeling van de zaak te gen J. A. Peters, landbouwer en melfcver- kooper te Arnhem, die door den kanton- ree htei wegens het vei<koopen van melk, on deugdelijk van samenstelling, werd veroor deeld tot f 40 boete, subs. 5 dagen hecht. Dit vonnis werd door de Rechtbank be krachtigd, doch door den Hoogen Raad ge casseerd en de zaak naar het Arnlhemsche Hof verwezen. Als deskundige in deze zaak werd alsnog gehoord prof. Wijsman, uit Utrecht. De samenstelling van de melk in deze zaak was 10.54 vaste stof, 2.53 vetgehalte, 1.0276 soortelijk gewicht en 8.01 vetvrije droge slof. Door prof. Wijsman werd er op gewezen, dat deze cijfers eenige moeilijkheid geven. Behalve op de gewone manier toch, kon de vetvrije droge stof ook uit het soortelijk*ge wicht en het vetgehalte worden berekend. Gewoonlijk zijn de op de twee wijzen ver kregen uitkomsten vrijwel dezelfde. Dit ia hier echter niet het geval, want volgens de laatste wijze van berekening komt men tot 7.4, een .groot verschil du® met het verkre gen cijfer 8.01. Volgens de uitkomst 7.4 zou geconcludeerd worden dat er 15 wa ter bij de melk gevoegd was. Er is hier een aroog gewiohts bepaling gedaan en daarmee moet rekening worden gehouden. Indien er 1e Arnhem een georganiseerde keurings dienst ware geweest, dan zou er nooit op grond van de zoo uiteenioopende cijfers een vervolging zijn ingesteld en zou men heel anders zijn opgetreden. Men zou meerdere proeven melk in beslag genomen hebben om meer bewijsmateriaal te verkrijgen, men zou bet onderzoek ook over andere punten, voe ding enz., uitgestrekt hebben. Een zoo groot verschil in uitkomst door de twee bereke ningen kan onmogelijk zijn. Dit alles is bier niet geschied, zoodat moet worden afgegaan op de cijfers, welke men heefL Uiteenzettende de kenmerken van dS on deugdelijkheid van melk, wijst de deskun dige er op, dat in den regel geen aanmer king kan worden gemaakt op melk die ver kocht wordt, als ze van een koe komt, ten zij ze zoo slecht is, dat zij ongeschikt is als voedsel voor den mensch. Om hierin tot eenheid te komen, heeft men in den Codex grenscijfers genoemd, nl. 8 vetvrije stof en 2.52 vetgehalte. Bij de melk in quaestie zijn die oijfers reap. 8.01 en 2.53, dus zeer dicht aan de grena. Er ontbreekt hier een basis tot vergelij king en men is hier juist binnen de grens, zoodat men hier niet van ondeugdelijke melk kan spreken, al is spr. in gemoed e overtuigd, dat er mee geknoeid is. Het cijfer voor vetgehalte-moet in deze streken, naar de deskundige meent, onge veer 3 zijn. Naar aanleiding van een vraag van een De tweede ban van het Servische volks leger, die tegen den 23en Maart voor veer tien dagen onder de wapenen is geroepen, omvat de in het 31e tot het 36e levensjaar staande dienstplichtigen. Volgens Servisch© opgaven moet liet geheele aantal 87,000 man bedragen. Deze manschappen zullen wor den georganiseerd in 15 infanterie-regimen- ten, elk van vier bataillons, vijf afdeelingen cavalerie van drie escadrons, 44 veld- en 7 bergbatterijeu van zes stukken, te zamen 60 bataillons, 15 escadrons en 306 kanon nen. Met deze troepen kunnen gevormd worden vijf divisien van eene sterkte van 12,000 geweren, 500 ruiters en 54 kanon nen en een regiment bergartillerie van 42 kanonnen. De oproeping van den tweeden ban tot een veertiendaagsc'hen oefeningstijd kan worden beschouwd als een nieuwe stap tot uitvoe ring van het programma voor de uitrusting van de reservemanschap. Omstreeks half Februari werd het nog resteerende gedeelte van de niet actief dienenden van den eersten ban voor herhalingsoefeningen onder de wa penen geroepen; dit gaat nu weer naar huis. Daarmee zijn, als resultaat van de in Octo ber begonnen oproepingen, 160,000 man van den eersten ban als geoefend te beschouwen. Van den tweeden ban werden tot dusver alleen de cavalerie-reservisten voor perio dieke oefeningen opgeroepen. Nu zal de ge heele ban tegelijk in de kazernes geroepen worden. Door dezen maatregel wordt de ef fectieve sterkte van het Servische leger, die op dit oogenblik omstreeks 50,000 man be draagt, tot 100,000 a 120,000 man ver hoogd de slagvaardigheid van het Servi sche leger zal daardoor aanmerkelijk ver sterkt worden in een tijd, waarop belang rijke beslissingen op politiek gebied kunnen voorkomen. Sofia, 18 Maart. Volgens een be richt uit bevoegde bron heeft de Bulgaar- sobe regeering in Konstantinopel laten ver klaren, dat het wil afstand doen van zijne oude schuldvordering op Turkije wat den spoorweg VarnaRoestjock betreft, als de Porte in de erkenning van Bulgarije toe stemt. Allerlei. vHet eerste nummer van le „Acta Sanctae Sedis" is verschenen. Dit zal voort aan het officieele orgaan van den Paus zijn, waarin volgens mededeeling van den staats secretaris ook de encyclieken en verdere pauselijke handelingen zullen verschijnen. vZeppelin en de officieren van de lucht vaarttroepen waren er deze week op uit ge weest, om oen geschikt terrein ten diemste van de landingsmanoeuvres van het oorlogs luchtschip te zoeken. Zij vonden er een tus schen Wackershausen en Schnctzenhausen. Donderdagochtend om 9 uur steeg de Z 1 te Friedrichshafen op en stevende in de rich ting van het landingsterrein Toen de solda ten op de plaats waren aangekomen, werd in vijf minuten tijds met het luchtschip een landing op den vasten bodem uitgevoerd. Daarna zette het luchtschip zijne bewegin gen en oefeningen nog langen tijd voort, tot het voor een uur bij de drijvende loods op het. meer van Konstans neeretreek. vIn China is in alle scholen de Zondag uitgeroepen als een vrije dag. In vele dUr onderwijs-inrichtingen is bet N. Test»ment als handboek voor het onderwijs in de zede- kunde ingevoerd. Rome, 19 Maart. Aan het Giornalo d'Italia wordt uit Messina geseind, dat het paleis Piazza is ingestort. Daarbij werden twee personen gedood en een ernstig ge wond. De Staatscourant van Zaterdag 20 bevat o.m. de volgende Kon. besluiten: op verzoek eervol ontslagen met dankbe tuiging voor in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten mr. W. G. Loeff, vice- president der rechtBauk te Amsterdam benoemd tot officier van gezondheid, te De heer G- J- Dijkerman te 's Gra venhage is bestemd -oor den Indischen dienst om te worden benoemd tot aspirant ingenieur bij den waterstaat en 's lands bur gerlijke openbare werken in Nederlandsch- Indië. Pe t e r van Anrooy. Peter van Anrooy heeft op een symphonieconcert van het Duke of Devonshire's Orohestre te Eastbourne de uitvoering van twee zijner werken geleid, n.l. de orkestsuite Das kalte Herz en de Piet Hein-rhapsodie. De mu ziek van onzen landgenoot zoowel als zijn optreden als dirigent heeft op publiek en pers een zeer gunstigen indruk gemaakt. De Eastbourne Chronicle toont zich met een en ander zeer ingenomen en vooral de Piet Hein-rhapsodie heeft geestdriftig suc ces behaald. Begrafenis Dr. IJssel die Schepper. Gisteren morgen had op de begraafplaats te (Joude de teraardebestel ling plaats van het stoffelijk ovenschot van wijlen iden heer dr. Hendrik IJssel de Schepper, in leven directeur der Koninklij ke Stearine Kaarsenfabriek Gouidia, aldaar, Dinsdagnacht te Driebergen overleden, aan de gevolgen van het ongeluk met zijn rij tuig, hem daar Zaterdag avond j.l. over komen. De buitengewoon groote belangstelling, uit alle kringen der bevolking betoond, bij deze treurige plechtigheid leverde het bewijs hoe algemeen geacht en gezien de overledene niet alleen in de plaats zijner jarenlange in woning, doch ook ver daarbuiten was. Met trein no. 204 uit Utrecht, die hier te 10.41 aankwam, werd het lijk des heeren IJ. ld© S. uit Driebergen naar Gouda over gebracht. Aan het station was voor verwanten en vrienden, die den overledene grafwaarts ge leidden, een wachtkamer gereserveerd', wel ke als rouwkamer was ingericht. Op liet plein voor het station, waar hon derden menschen zich hadden verzameld, had de opstelling van den stoet plaat6. Van het groote, aan de fabriek, die als teeken van rouw tot Maandagmorgen is stop gezet, verbonden personeel, waren daar aan wezig om in den stoet mode te gaan het vol tallig kantoorpersoneel en de voormannen en bazen der fabriek. Door den oudsten workmlan der fabriek, P. Spieringshoek, werd namens het mannelijk en vrouwelijk 'fabriekspersoneel een krans aan den lijk wagen gehecht. Door de arbeiders A. van Kersbergen en D. van Voorn, werden kran sen aangehangen voor de zangvereeniging „Gouda" en voor de vereeniging „Nieuw Leven", beide bestaand© uit personeel der kaarsenfabriek. De trein met het stoffelijk overschot van dr. IJssel de Schepper arriveerde te pl. m. half twaalf. Aan den overweg werd de lijk kist in de lijkkoets gezet en de kransen ge hangen aan twee volgwagens, die gezamen lijk een grooten bloemenschat vormden. Familie en belangstellenden volgden in dertien volgkoetsen. Langs den gaheelen weg dien de stoet volgde en ook aan het station was enorm veel belangstellingduizenden stonden langs den te volgen weg geschaard. In alle particuliere woningen en ook in verscheidene winkels had men de gordijnen ten teeken van rouw neergelaten. Het station en de booten der fabriek vlagden halfstok. De weg van <len stoet liep door geheel de stad en langs de fabrieken, waarvan de overledene zoo lange jaren een eminent directeur was geweest. De stilte, dio thans in de fabrieksgebouwen en op de fabrieksterreinen Keerschte, was in volko men overeenstemming met den treurige®, stoet; stilzwijgend omstuwd door die groot© menigte, voor een deel bestaand© uit werk lieden der fabrieken, voor een ander deel uit belangstellenden, die op de een of andere wijze met den overledene in connectie had den gestaan. Op het kerkhof was reeds lang voor de aankomst van den stoet, een groote menigte belangstellenden verzameld, waaronder de leden van het dagelijksche bestuur der ge meente, de leden van den Raad, leden van verschillende lichamen en besturen, waarin de overledene vroeger of tot 't laatst van zijn

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2