BINNENLAND. In de politieke kringen wordt de zaak van den kamerdienaar' Kolakowitsch, die er toe geleid heeft, dat kroonprins George afstand gedaan heeft van gijne rechten op de troons opvolging, aldus voorgesteld Den I4en Maart geraaku kroonprins George tengevolge van eene onoplettendheid van zijn kamerdtenaar zoozeer in toorn, dat hij dezen een slag in het gezicht gaf. Kola kowitsoh, die met een lichte hrenk behept was. verliet inderhaast het vertrek maar struikelde en kwam te vallen hij bezeerde rich hierbij in de maagstreek. Hij werd naar het hospital gebracht, waar hij den volgen den dag geopereerd werd, twee dagen later stierf hij aan de gevolgen. Voor zijn dood legde hij de verklaring af, dat het gebeurde op «ie.hiei; geschetste wijze ziel» had toege dragen; liet schijnt 'edhter, dat hij zioli tegenover vrienden in anderen zin heeft uit gelaten, namelijk «lat de verwonding hein rechtstreeks door den kroonprins is toege bracht. Den 20en Maart bevatte de Zwono, die herhaaldelijk den kroonprins allerhevigst heeft aangevallen, eene schildering van het gebeurde, waarin kroonprins George als moordenaar van Kolakowitsch werd ge noemd en zijne gevangenneming geëischt werd. De omstandigheid, dat op deze ern stige beschuldiging niet werd gereageerd, had tengevolge, dat ook andere Servische bladen verlangden, dat het gebeurde terstond opgehelderd zou worden. Toen echter ook hierna geene officieele mededeeling over de ware toedracht van de zaak werd gedaan, besloot de kroonprins, die sedert de aan klacht tegen hem was uitgebracht zich in een toestand van groote opgewondenheid be vond, door een aan den ministef-president Nowakowrtsch gericht schrijven, waarin hij afstand deed van het troonopvolgïngsrecbt de mogelijkheid te openen om de door de Zwono tegen hem gevorderde gerechtelijke instructie te openen Kroonprins George, wien zelfs zijne tegenstanders geen waar heidsliefde ontzeggen, verzekert ten stellig ste, da< de beschuldigingen tegen hem lage laster zijn. In dje omgeving van den kroon prins wordt verzekerd, dat het kunstmatig opblazen van de zaak-Kolakowitsch door de vijanden van den kroonprins tot eene poli tieke zaak wordt gemaakt De Frankf. Ztg. bericht uit Belgrado Acht dagen liet de regeering voorbijgaan na den dood van den kamerdienaar van kroon prins George zonder ©enigen stap te doen om het geheimzinnige voorval op te helderen, terwijl in de pers de zaak besproken en ten nadeele van den kroonprins uitgelegd werd. Reeds voor twee jaren sprak men van de vorming van eene coterie, die zich tot. taak stelde prins George te verdringen en door prins Alexander te vervangen, hetgeen ten gevolge had, dat de beide broeders in onmin geraakteneerst in Petersburg hebben zij zich weer verzoend. Kroonprins George is. volgens dezen correspondent, beter dan zijn naam Hij is geen drinker, speler of verkwister, maar van een opbruisend, on tembaar temperament. Hij dorst wel naar oorlogsgevaren en heldendaden, maar heeft volstrekt niet die massa oorlogszuchtige redevoeringen gehouden, die hem in den mond gelegd werden. Hij stond in geen ver binding met het comité voor de nationale verdediging en onderhield geene betrekkin gen met de vrijwilligers, wier aantal onbe duidend is. De geheele zaak moet, met het oog op den pijnlijken politieken toestand, eene snelle afdoening vinden. De brief van den kroonprins aan minister president Nowakowitschluidt aldus: ,,Ten gevolge van de verschillende over het- over lijden van den kamerdienaar Kolakowitsch verspreide berichten, waartegen volstrekt niet werd opgekomen, doe ik afstand van alle mij door de grondwet en de wetten des lands verleende bijzondere rechten. Tegelijk verklaar ik, dat ik ook verder er naar zal streven als eenvoudig soldaat en burger den staat en het land te dienen. De Balkancrisit. Londen, 26 Maart. De algemeene indruk omtrent den toestand is heden gun stiger. Alles duidt echter aan, dat Engeland zal weigeren het Servische vraagstuk vast te knoopen aan de erkenning der inlijving van Bosnië. Groot-Brittannië zal de voldon gen feiten erkennen, evenwel niet bij de on derhandelingen die Servië betreffen. Er is niets uitgelekt over de wijze waarop de nieu we formule door Oostenrijk is ontvangen Er bestaat echter goede hoop, dat het moge lijk zal zijn zich te verstaan. Oostenrijk dringt met nadruk aan op waarborgen voor de toekomst. Londen, 26 Maart. Reuter be richt, dat in de diplomatieke, kringen de pes simistische opvatting, die in het begin van de week heerschte, bijna geheel verdwenen is De onderhandelingen tusschen Groot- Brittannië en Oostenrijk vormen op het oogenblik het middenpunt der belangstel ling. Er worden voortdurend telegrafische me- dedeelingen gewisseld tusschen Londen en Weenende eindbeslissing is echter nog niet veskrogen. Reuter is gemachtigd tot de verklaring, dat er geen belangrijk verschil van mee ning meer bestaai :u<schen de kabinetten van Weenen en Londen omtrent de formule, die aan Servië zal worden aanbevolenhet verschil is enkel eene kwestie van woorden keus. Er wordt verzekerd, dat Groot-Brittannië en Frankrijk, wat de erkenning der inlijving van Bosnië en Herzogowina betreft. het ▼oorbeeld van Rusland niet zullen volgen, voordat de onderhandelingen over een schik king tusschen Oostenrijk-Hongarije en Ser vië op bevredigende wijze ten einde zullen fijn gebracht. Er is goede reden om te ho pen. dat dit slechts eene kwestie van dagen is. Er wordt nadruk op gelegd, dat, daar de Britsche formule is opgesteld in volko men eenstemming met Frankrijk en Rus land, elke regeling, die verkregen wordt tus schen Londen en Weenen, aannemelijk zal zijn voor Parijs en Petersburg. B e r 1 ij n, 2 6 Maart. De Nordd. AUgem. Zeitung schrijft: .Volgens telegra fische berichten uit Parijs beweert de Temps 1. dat de Duiteche Keizer in een brief aan den Czaar van Rusland er op zou heb ben aangedmugen, dat Rusland geen twijfel omtrent- zijn plan om de inlijving van Bosnië en Herzegowina te erkennen, zou laten be staan, en 2. dat de Keizer aan aartshertog Ferdi nand zonder eenig voorbehoud zijn steun zou hebben toegezegd. Beide beweringen zijn onjuist. De beide brieven, die heeten geschreven t© zijn door Keizer Wilhelm, zijn niet geschreven. Van bevoegde zijde wordt te Weenen medegedeeld, volgens een door de Frankf. Ztg. van daar ontvangen bericht, dat er in den algemeenen toestand eene kleine ver beter iug is gekomeu. Het wordt bevestigd, -dat Iswolski de verklaring heeft afgelegd, dat Rusland de inlijving van Bosnië zal er kennen. Ongetwijfeld zal dit ook van goe den invloed zijn op den loop van de Ser vische zaak. De onderhandelingen over de nieuwe formule voor den stap van de mo gendheden in Belgrado duren voort, maar hebben tot dusver tot geen resultaat geleid. Oostenrijk-Hongarije zal voorloopig nog een zeer korten tijd afwachten of deze onder handelingen tot een gunstig resultaat zul len leiden. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal Oostenrijk-Hongarije zelfstandig op treden. Om deze reden heeft de overhandi ging van de nota door graaf Forgach een klein uitstel ondergaan. Maar al kan men beweren, dat er eene kleine omkeering ten goede te bespeuren is, een reden tot be paald optimisme is voor het oogenblik nog niet aanwezig. Naar aanleiding van de verdaging der be handeling van het wetsontwerp tot bekrach tiging van het protokol der Oostenrijksch- Turksche overeenkomst, bericht de corres pondent van de Frankf. Ztg. te Konstanti- nopel, dat hem van eene zijde, die met den grootvizier ih nauwe betrekking staat, ver zekerd wordt, dat deze maatregel slechts voortvloeit uit eene daad van voorzichtigheid van de re^eering en volstrekt niet tegen Oos tenrijk-Hongarije gericht is. De betrekkin gen van de Porte tot het kabinet te Weenen zijn thans zeer hartelijk. Juist in het belaag van de handhaving dezer betrekkingen moest de verdaging geschieden. Verschillende op positie-elementen vuurden, naar het heette om godsdienstige redenen, het fanatisme bij een aantal afgevaardigden aan. Er zouden dus gemakkelijk verrassingen kunnen voor komen. Daarvoor wilde de Porte het wets ontwerp tot bekrachtiging van het protokol behouden. Er zal nog een korten tijd van voorbereidenden arbeid gevorderd worden; voordat de grootvizier het protokol aan de Kamer voorlegt. Marokko. T a n g e r, 2 6 Maart. Do tijding wordt verspreid dat Kittani d?n heiligen oor log verklaarde aan Moelay Haf id. Perzië* Teheran, 25 Maart. Er komen nog steeds verontrustende berichten uit de middelpunten van de omwenteling. Te Tabris zijn de regeeringstroepen in de voor stad gekampeerd. De Berendji's werden ,an- gevallen door de nationalisten en de uitge hongerde bevolking. De nationalisten had den 150 dooden en gewonden, maar het ge vecht had geen beslissend resultaat. Te Bushir maakten de nationalisten zich mees ter van het bestuur der stad en van het be lastingkantoor, ondanks het protest van den chef, een Belg. Teheran, 26 Maart. De revolutio nairen zijn meester geworden van Cl iraz en Hamadan. Allerlei. vIn de basiliek van Si. Pieter begint men de versieringswerken voor de plechtige zaligverklaring van Jeanne d'Arc, die op 18 April plaats zal hebben. Tegen dat tijdstip verwacht men 36,000 Fransohe pelgrims. Vele zullen te Frascati en omtrek gelogeerd worden. vNaar de Daily Mail uit Petersburg verneemt, is te Samara een vrouw met name Popowa in hechtenis genomen onder be schuldiging, dat zij een driehonderd moor den heeft begaan. Sedert dertig jaar hield zij zich n 1. bezig om vrouwen, die onge lukkig getrouwd waren, door vergif van haar echtgenooten te ontdoen. Zij deed het voor een kleinigheid. Nooit heb ik een vrouw vergiftigd, zei de giftmengster, die wel een eigenaardige kampioen voor vrou wenrechten is. De Staatscourant van Zaterdag 27 Maart bevat o. m. de volgende Kon. be sluiten op verzoek eervol ontslagen als vice-con sul der Nederlanden te Brugge M. E. K. Yog's op vei zeek eervol ontslagen J. E. Th. Wijn veld t, als burgemeester van Broek in Waterland benoem.i tot reserve-officier van gezond heid 2e klasse N. J. C. Bruining; benoemd tot bureel-ambtenaar bij de vis- schershaven te IJiuuiden C Krijnen, met eervol ontslag als havenklerk benoemd tot havenklerk bij de visschers- haven te IJmtriden F C. Wajon, met eervol outslag als bureel-ambtenaar bevorderd bij den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten tot le. klerk J. van Dam en G. Bouw, thans 2e klerken; tot 2e klerk P. R. Welling, J. G. van Hoorn en P. Krulder tot technisch ambtenaar le klasse J J. de Reede, thans idem 2e klasse; bevorderd bij het departement van kolo niën tot le klerk de 2e klerken J. Mole naar, I. van Zanten, F. R. Dol en J. D. van Staalduijnen benoemd bij het 2e regiment huzaren tot ritmeester de le luitenant G. J. Blokhuis van het le regiment huzaren tot le luitenant de 2e luitenant A. N S W. L. Coblijn, van het korps; benoemd in de provincie Utreicht tot dijk- watergraaf van bet waterschap 'Bijleveld en den Meerndijk jhr. mr. F. H. Radermacher Schorer vai Nieuwerkerke te De Bilt. benoemd tot com mi saurus-ge; teraal voor Nederland bij de algeineene internationale tentoonstelling, welke in 1910 te Brussel zal gehouden worden mr. E. R. II Regout, lid der Tweede Kamer. benoemd tot militie-tweedo-luitenant, bij het wapen der infanterie: bij hot regiment grenadiers en jagers, do ser geant A. C'. baron van Heerdt, van hot korps; bij het 1ste regiment», de sergeanten \V. H. West ra van Hok he en J. 13. J. van der Haar. onderscheidenlijk van het korps en van het regi ment grenadiers en jagers; bij her 3de regiment de .sergeant 1). Th Schelf hout, van het korps; bij het 4de regiment, de sergeanten J. F. Huls- wit, A. Par men tier en J. M. do l^ange, eerstge noemde van het regiment grenadiers en jagers, beide laatstgenoemden van het korps; hij 'het wie regiment, de sergeanten 1'. E. Hot stede, H 13. Peteri, A. Uilenberg en J Lijs, al len van liet korps bij het 6de regiment, de sergeant C. C. M. de Haan. van het regiment grenadiers en jagers; bij hot 7de regiment, de sergeanten B. J Mul ler W. C. Wijs, J. Augustimis. J. F. Diels, U. H Heygers en A. J tl. P. Septer, allen van hei korps bij het 8ste regiment, de sergeanten J. S Kur- vers, J. Th. KormeJing en M. A. Buket, allen van het korps bij liet 0de regiment, de sergeant J. Boelstra. van het 1ste regiment; bij het 10de regiment, de sergeanten J. Schol. A. E. Beek en F. H. Schoemnaechers, beide eerst genoemden van het korps, laatstgenoemde van het regiment grenadiers en jagers. Geschenk aan H M. <le Ko ningin De Groningsche damescommissie voor de aanbieding van een huldeblijk aan H. M. de Koningin heeft het volgende tele gram ontvangen ,,Me<t groote erkentelijkheid heb ik zoo- even den gouden rammelaar, het smaakvolle en schoon© voortbrengsel van Groninger kunstnijverheid, ontvangen. Ik ben diep ge troffen door de gevoelens van aanhankelijk heid van de vrouwen der stad Groningen, welke mij door dit geschenk en den bege leidenden brief vertolkt worden en ik be tuig haar mijn meest -hartelijken dank voor dit huldeblijk. De door u genomen beschik king betreffende de overblijvende gelden heeft mijn warme instemming. WILHELMINA". Men meldt ons uit 's Gnavenbage Velen, maar vooral de dames, stroomden gisterenmiddag naar de Nederlandsche Kant werkschool in de Javastraat ter bezichtiging van het geschenk van het comité voor Den Haag en voor Zuid-Holland H M. de Ko ningin aan te bieden met het oog op de na: derende blijde gebeurtenis. De vervaardiging van het cadeau was op gedragen aan de Kantschool en bestond dus uit door de leerlingen der inrichting samen gestelde voortbrengselen van dezen tak van Kunstnijverheid, alle werkstukken bestemd tot bekleeding of versiering van de Ko ninklijke wieg. De verschillende deelen, vervaardigd in duchesse application, op blauw fluweelen ondergrond uitgespreid ten einde de fijn gewev n figuurtjes des te beter te kunnen beschouwen, vormen een geheel waarin de Lodewijk XVI stijl is doorge voerd En zoo was de collectie samengesteld uit 1 strook voor rondom de wieg. 1 voor bin nen in dit bedje voor het Koningskind en 1 om over de kap te hangen verder uit 2 gor dijntjes en 1 sprei met koninklijke kroon in het. midden. De randen van «leze wiegstoffeering zijn uitgevoerd in figuren van oranjebloesem, doorat ren geld met oranjeappeltjes, waardoor het karakter als nationaal geschenk op den voorgrond treedt. De bewerking van alle kleedjes is zeer precies34 leerlingen hebben er 12.000 uren aan gearbeid, onder leiding van de direc trice der Kantwerkschool, mevr. L. W. van der MeulenNulle. Dit hoogst kostbare blijk van sympathie van duizend© ingezetenen wordt H. M. a.s. Dinsdag door een commiss'e aangeboden.» Bij het drukke bezoek, dat dit werk van nationale kunstvlijt gisteren uitlokte, werd niet groote belangstelling vernomen, dat de kantwerkschool ia bloei vooruitgaat en dat de bestellingen zoo in aantal toenemen, dat er voor geruimen tijd werk voorhanden is Zoo men weet, heeft jhr. E. van Loon, alhier, den krachtige» stoot aan de stichting van de kantwerkschool hier ter stede gege ven niet het doel een aloude branche van kunstvlijt, die vroeger beoefend werd maar zich over de grenzen van ons land verplaatst had, weer te doen opleven. De b 1 ij d e gebeurtenis. Na he* bekend worden van de heuglijke ge beurtenis, zullen ook voor het paleis Het Loo vreugdeschoten gelost worden101 bij de geboorte van een prins en 51 bij de ge boorte van een prinses. Ter herinnering aan het lezoek dal Have Majesteit de Koningin ten vorigen jare te Boskoop heeft gebracht aan de kweekerij- inrichting van de firm C. B. vau Nes en Zonen, heeft deze firma dezer dagen aan H. M. eene collectie bloeiende grootbloemige Rhododendrons ..White Pearl" en ..Pink Pearl ten geschenke aangeboden, welk ge schenk door Hare Majesteit welwillend werd aanvaard. H M. de Koningin-Moeder bracht g:sterenmiddag een bezoek aan het krank zinnigengesticht „Oud-Rosenburg" aan den Loosduinschen weg. Z K. H. de Prins woonde gisteren avond in de schouwburg de opvoering van ..Hofgunst" door hot Nederlaudsch Tooneel Regentschap en voogd ij. Tenzij de omvang van het onderzoek het volgen van den gewonen weg wenschelijker maakt, bestaat het plan het verslag van het verhandelde in de afdeelingen van de ver- eenigde vergadering der beide Kamers over de voorstellen betreffende regentschap en voogdij, gelijktijdig met het antwoord der Regeering te doen verschijnen. Levering van o o r 1 o g s ma ter ie el. Het Kamerlid Thomson ant woordt in De Telegraaf op het ingezonden stuk der firma Krupp, met openbaarmaking van do tusschen hem en die firma gevoerde correspondentie. Daaruit blijkt dat de firma den 27en Januari hem verzocht in de Twee de Kamer een einde te maken aan de uit legging, door sommigen van de door hem aldaar gesproken woorden, dat hij op om- kooping van Nederlandsche officieren of ambtenaren door de firma zou hebben ge doeld. De heer Thomson antwoordde, dat hij het oordeel over wat hij als volksverte genwoordiger had te zeggen aan zich voor behield en verklaart thans dat het hem on verschillig is of er met „unlautere Mittel" tot handhaving van het feitelijke monopo lie der firma Krupp gewerkt is, doch dat het hem enkel te doen is om aan dat mono polie, dat hem onverklaarbaar is, een eind te maken. De heer Thomson citeert vervolgens het een en ander uit het Indische Mil. Tijd- schrijft, ten betooge dat men ook in de kolo niën er op aandringt op vergelijkende proeven met het geschut van andere fabrie ken, alvorens tot bestellingen over te gaan; hij meent dat ook aan Oorlog sedert eenigen tijd zekere kentering valt waar te nemen en dat ook Marine er toe zal moeten overgaan vrije concurrentie in dezen toe te laten. Kamerverkiezingen. Naar de Asser Courant uit goede bron verneemt, is het zeker, dat in dit district voor de a.s. Tweede Kamerverkiezing van vrij-liberale zijde als candidaat wordt ge steld mr? dr. J. II W. Q tor Spill te Don Haag. Oscar Carré. Aan een artikel, dat het HMd. over den jubilaris heeft, is hei volgende ontleend Men weet, dat de Carré s, van vader op zoon, circensische beroemdheden zijn ge weest. In 1760 al wordt in paardenspel-an- nalen melding gemaakt van Joseph Carrée, een Franse hm an, die toen zijn naam nog schreef met twee e's. Op latere programma's, al uit laatst 1700 en begin 1800, is er spra ke van Wilhelm Carrée, die met zijn zoon Oscar Carrée in hooge-school-nummers op trad. De vader van den huidigen jubilaris heette ook weer Wilhelm. Tot 1869 bleef deze di recteur, om in dat jaar, wegens gezond heidsredenen, de directie aan zijn zoon Os- cai over te dragen. Eenige jaren daarvoor was het circus reeds begonnen Amsterdam geregeld te bespelenmen had toen geen eigen tent doch huurde er voor de kermis- weken een en speelde dan op het Amstel- veld. In 1866 kwam men met een eigen tent, die in de Plantage, hoek Fransche laan en Doklaan werd gezet; in 1867 werd die op het Gedempte Amstelgrachtje gezet, in 1868 weer op he Amstelveld. Het volgend jaar stond er voor het eerst op „Oscar Carré" en die eerste voorstelling had 13 September 1869 plaats In 1887 i ichtte de heer Carré het welbe kende grocte steenen gebouw te Amsterdam op, waarin hij zijn goeden naam bleef hand haven. Carré had alle gewenschte directeurs bekwaamheden, hij was zelf als vakman een van de eersten, hij was iemand, die bijzon der de gave verstond met zijn steeds zoo verschillend samengesteld publiek om te gaan Want terwijl hij zelf altijd de popu laire man mocht blijven, wist hij zijn be schermers t- vinden bij het Oostenrijksche Hof, dat hem een onderscheiding schonk; bij den hertog van Beieren, die zelfs het pet er sc hap over zijn oudsten zoon Maximi- liaan aanvaardde; en dan niet t© vergeten bij wijlen enzen koning* Willem III, die zijn circus in 1870 het predikaat „koninklijk" verleende. Er is in deze familie der Carré's een tra ditie, wn:it ook de kinderen van Oscar zijn alle in het vak opgevoed, om er elk op zijn wijze in uii te blinken. Maximiliaan, gehuwd met Maud Rochez, is administrateur van het gezelschap (Adolf, die te Praag geboren werd, stierf Le Nijmegen»; Albert, geboren te Elberfeld, gehuwd m:. Lola Schumann, is belast met de technische leiding en regieKa tellen, ge boren te Amsterdam, wordt avond aan avond toegejuicht nu, in haar laatete creatie, als „De witte Dame" als mooie vrouw en als knappe schoolrijdsterErnest is de jongste zoon en eindelijk, de jongste van de familie, de twaalfjarige Victoria Wilhel mina, dochter uit zijn laatste huwelijk met Edith Maud Adams. In zijn gezin, in de wandeling, onder het personeel, heet de jubileerende directeur Papa Osoai, e'est tout dire! Kon. W es t-I n d. Maildienst. Het is lieden 25 jaren geleden dat het eerste stoomschip van den Kon. West-Ind Mail dienst de eerste reis aanvaardde van Am sterdam naar Paramariko. In en om Den Hang. Brief van MARIUS. Indien onze badplaats Scheveningen zijne hooge onkosten moest goedmaken met gas ten, die hier alleen voor 'hun gezondheid komen, dan zou het er slecht voor haar uit zien. Neen, de meeste, ik durf wel zeggen bijna alle vreemdelingen^ die er een ge deelte van den zomer doorbrengen, doen dit voor ontspanning, om eens een poos on gedwongen en zonder beslommeringen van de vrije natuur te genieten, Toch worden, zooals bekend, zeewater, zeelucht en zeeba den als geneesmiddelen meermalen door doktoren aanbevolen. Doch dan zoekt de patiënt liever een rustiger verblijf aan zee. Mindei bekend is de genezing met zee water, onderhuids ingespoten. In Frankrijk, Italië, Portugal, Engeland, België enz wordt deze methode reeds geruimen tijd net voldoening toegepast, vooral bij tuber culose, huidziekten, voedingsstoornissen. Nu tracht de Haagsche geneesheer Dr. G W. S. Lingbeek, door eene dezer dagen verscheuen brochure, de belangstelling ook in ons land voor de nieuwe geneesmethode op 'e wekken, om te komen tot de invoe ring in sanatoria, klinieken enz., liever nog tot oprichting van consultatiebureaux, zoo als bijv. te Parijs, waar ook de armen (voor w*e het middel thans te duur is) worden 'behandeld. Wanneer de sluipmoordenaar, de tuber culose, op deze wijze kan worden vernie tigd, is hei de plicht van allen, die door middelen of invloed daartoe in staat zijn, mede te werken tot de genezing van dui- zendeu ongelukkige lijders. Een mijner bekenden kwam onlangs hier wonen. Hij vroeg per advertentie in een onzer plaatselijke- couranten „pension" in een der wijken van de stad Hij ontving er 73 'brieven op. Men weet pension is de def tige uitdrukking voor kamers met eten en drinken. Vroeger verhuurde de burgerman „kamers". Met minachting werd het huis, waaraan zulk een bordje hing, door de tot mevrouw gepromoveerde dames aangezien. Maar sinds liet woord „pension" bestaat is het wel toegestaan, dat mevrouw ook een bordje vooi 't raam zet, dat staat ook be ter al§ zoo'n ordinair uithangend bordje van die hurgermenschen. Mevrouw verhuurt dus ook. Maar, -vooral aan nette lui. 't Liefst aan heeren, want da mes zijn lastiger Ze beeft eene dochter thuis... doch ze zal wel een oogje in 't zeil houden, want, ze wil gaarne een beetje ver lichting in de huur. Ze zou liever droog brood eten dan minder gaan wonen. Ver beeld je, wat zouden al haar kennissen wel zeggen De nieuwste, echt Haagsche verhuurderij is het nemen eener „betalende logé(e)". Dat is in gebruik onder de uitgaande me vrouwen. Zij blijven in liun stand en kun nen uitgaan, dank zij de snoezige, betalende logé. Want om in Den Haag te willen „mee doen" lezer, komt er heel wat kijken. Her innert ge u nog dat er enkele jaren geleden des zomers eene portemonnaie werd gevon den, waarin zich behalve twee abonnementen Kurhaus, een lombardbriefje op een gouden armband en een op een gouden heerenhor loge bevonden? Zondag zijn onze voetbalspelers in Ant werpen geweest om te strijden tegen de Bel gische sport broeders. Ons elftal kwam we der als overwinnaars terug. Toen een der jongelui, die met zoovele anderen de reis als belangstellende mee maakte. wellicht enthousiast het spel volg de, had ik een ernstig gesprek met zijn va der, iemand van ondervinding. „Sport", zei de man, „vind ik een heilzame uitvinding. Ieder lichaam moet op zijn tijd als 't ware opgepompt worden met frissche lucht, daar door onstaan weer nieuwe kracht, nieuwe lust. Welnu, dé sportibewegingen voorzien in deze behoefte Maar... vervolgt hij, de sport ontasrdt. Het is geen bijzaak meer, neen, de jongelui staan ermee op en gaan er mee naar beid. Wat blijft er dan over vcok ernstige studie? Zij zijn gekomen op een leeftijd dat er moet worden aangepakt voor het verkrijgen eener positie; de eischen worden steeds hoogermoet de studie daar mee dan niet gelijken tred houden? De hee ren, want jongeheer mogen zo niet genoemd worden, zien rubrieken in de dagbladen voor hun sport gereserveerd, hun namen worden nu en dan opgenomen, 't publiek (vooral de jonge meisjes) volgen in vreeselijke span ning het .spel, alles zeer bevorderlijk aan de ijdel'hoid van de zich toch al zoo gewichtige wanende scholieren. Daarbij komt nog dit. De voetbalbond verbiedt het wedden op het terrein. Uitstekend. Doch voor hoeveel geld zou er om den wedstrijd van j.l. Zondag buiten het terrein zijn gewed? En wie zegt of er van de onschuldige voetbalspelers geen enkele in de speelval wordt gelokt? Wij ouders staan er vrijwel machteloos te genover. En dat is treurig genoeg. Het ministerie van Landbouw geeft het weekblad „Handelsberichten" uit. In een der laatste nrs. wordt er op gewezen, dat er verschillende vreemde zwendelfirma's trach ten in relatie te komen met Nederlandsche handelszaken en op deze wijze reeds ver scheidene slachtoffers maakten.-Voorzichtig heid wordt dus zeer aangeraden en boven dien kan men aan de afdeeling Handel van genoemd departement nadere bijzonderhe den vernemen omtrent enkele firma's, waar tegen wordt gewaarschuwd. Onlangs werd officieel gewaarschuwd (met naam en adres), tegen iemand, die zich uitgaf als 'huwelijksbemiddelaar en de lief hebbers, die op zijn aanlokkende adverten ties schreven, f 5 liet betalen, zonder zich verder druk te maken. Is hel nu in het belang van onzen handel ook niet beter om de fii-ma's, die zich aan zwendel hebben schuldig gemaakt, terstond met naam er adres te noemn? Dat zou heel wat moeite en teleurstelling besparen, want dit soort van oplichten zal den slachtoffers wel meet' dan f 5 kosten. We gaan in het Haagje vrij goed met on zen tijd mee. Dien vooruitloopen, zooals de Bredasche klok, doen we niet, integendeel, nu en dan komen we een beetje achteraan. Geen wonder nietwaar, een echte Hollan der, dus ook een Hagenaar, neigt nogal naar den behoudenden kant Doch ik wilde U vertellen, dat het Esperanto, de nieuwe wereldtaal, tot onze stad is doorgedrongen er daar tal van slachtoffersik meen aanhangers aan het werven is. Onder deze behooren ook een 60-tal tramconducteurs, die het voornemen hebben een cursus te volgen. Indien het Esperanto werkelijk we reldhulptaal wordt, hetgeen ik nog betwij fel, dan vind ik het plan dezer trambeamb ten zeer toe te juichen, want bet bedienen van vreemde passagiers gaat in den zomer dikwijls gebrekkig. Doch dan zou ik eerst willen vooi stellen, dat er een cursus tot stand kwam, waar sommigen de Holland- sche uitspraak van enkele stopplaatsen kon den leeren en men uitroepen als Plean, Laan Cobus, Anna Pelona en Verkenmerk niet meer hoort. Op de Raadsagenda voor a.s. Maandag staat een punt, dat om het geheimzinnige waas, dat er over hangt, belangrijk wordt. Het betreft den schouwburg in de Parkstraat op het terrein van des heeren Van der Laan's bloemkweekerij. B. en W. zijn aangekomen met brand- weerbezwaren die zullen ze Maandag heb ben toe te lichten. Verder worden aange voerd bezwaren van de R. K. Kerk, welke aan dat terrein grenst en van omwonenden, die het schoone gezicht en de-n rozengeur zou den moeten derven.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2