S". 396. Tweede blad. Zaterdag 27 Maart 1909. BINNENLAND. 7'" Jaargang;. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amer lili-iii franco per p»st At/oi j' ilijko miminor uit. f l.OO. - 1.51» - 0.05. (ou-an versuliijn dagol ^ks bohalv op Zon-en Feest- A'l\ortentiën mededoelingen enz., 's morgens bij do Uitgevers in te gelieve enden. men vóór 11 uur Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrcchtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERT ENTIËN: Van 1B regels f 0.50. Elke regel meer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen J8JI cent* bij vooruitbetaling Grooto letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeeiigo bepalingen tot het herhaald adrerteeren in dit Blad, bij abonnement. Eene oiroulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kameroverzicht. Tweede Kamer. In de commissie van voorbereiding voor 's lieerén Lohman's voorstel tot wijziging van het reglement van orde, is Vrijdag wegens het bedanken van dr. Kuyper in diens plaats nader benoemd de heer Malefijt. Bij het voortgezet debat over de voorge dragen subsidieregel voor bijzondere hoo- gere burgerscholen, verdedigde de beer Bos de wetsvoordracht, waardoor naar zijn oor deel ons onderwijs in het algemeen zal wor den bevorderd- Want spreker beschouwde de hoogere burgerscholen als een zegen voor ons volk. Zij 'hebben het intellectueel zwaar tepunt in ons volk verplaatst en zij hebben een groot deel van bet volk geschikt ge maakt voor het leven in de moderne maat schappij Niettegenstaande er in tal van plaatsen behoefte aan een hoogere burger school bestaat, blijven die scholen toch, ten gevolge van allerlei omstandigheden, achter wege. Spreker hield zich overtuigd, dat het aanhangige wetsontwerp zal kunnen mede werken tot verdere verbetering niet slechts van het hoogere burgerscholen-onderwijs, maar ook van het lager onderwijs. Spreker deelde niet de meening, dat het M. U. L. O. in gedrang zal komen dit zal blijven be staan voor H. B. S. en daaraan wellicht leerlingen onttrekken. De heer Verhey opperde bezwaren te gen het wetsontwerp, dat z. i. ten nadeel van liet onderwijs in het algemeen is, het exclu sivisme ten top voert en oprichting van kleine scholen in de hand werkt. Spr. was voor ruimóv steun voor het M. U. L. O., dat inderdaad als een behoefte voor ons volksleven is te beschouwen. De heer De Beaufort bestreed het ontwerp, daar de tot-stand-koming daarvan z. i. schadelijk zou werken voor het mid delbaar onderwijs over de geheele linie. Spr. betoogde de billijkheid van het opne men dezer bepaling om gesubsidieerde bij zondere hoogere burgerscholen ook open te stellen voor andersdenkenden, aangezien an ders de minderheden verstoken» blijven van middelbaar onderwijs. De heer Ketelaar verdedigde de strekking van het ontwerpzijn stem maakte hij afhankelijk van de beslissing omtrent voorgestelde amendementen. Spr. verklaarde zich voor 's heeren Ter Laan's motie. Na de pauze vroeg en ve'kreeg de heer Helsdingen verlof den Minister van Oorlog op nader te bepalen dag te imterpelleeren in verband inet de 1 April bij de inrichtin gen aan de Hembrug uit te voeren regeling van do werktijden. Daarna is voortgezet de behandeling der subsidieregeling. Minister Heemskerk betoogde dat de strekking van het ontwerp slechts is om aan het bijzondere middelbaar onderwijs een plaats te geven waarop het alleszins recht heeft. Een wijder strekking heeft liet ont werp niet. De Minister ging voorts de geop perde bezwaren na. Hij stelde daarbij in het licht dat de hoofdgrief van den heer De Beaufort hierop neerkomt dat hij geen scho len van een bepaalde richting wil, met an dore woorden hij is tegen erkenning der vrijheid van het bijzonder onderwijs. Maar dit wil het ontwerp juist. Verwerping zou dus zeer bedenkelijk zijn. De Minister betoogde voorts dat men bij zondere hoogere burgerscholen niet dwin gen kan kinderen van andersdenkenden toe te latenechter in vele gevallen zullen die scholen wel voor die toelating genegen zijn. Verwerping van. liet ontwerp zou niet ten goede komen aan het middelbaar onderwijs. Want indien men geld weigert voor bijzon dere hoogere 'burgerscholen dan gaat 't toch niet aan geld te vragen voor nieuwe open bare hoogere burgerscholen, 't Gevolg zou dus zijn, dat 't aantal dezer scholen niet wordt uitgebreid. De Minister betoogde voorts, dat het geopperd bezwaar, dat hoo gere burgerscholen voor meisjes geen subsi die krijgen geen steek houdt. Zoowel open bare als bijzondere H. B. S. voor meisjes kunnen gesubsidieerd worden. Verdei- betoogde de minister dat de sub- sidieering van het M. U. L. O. als behoo- rende tot het L. O., terwijl de H. B. S. on derworpen zijn aan het M. O., beter kan wachten op het rapport der ineenschake- lingscommissie. De minister heeft echter een wetsontwerp in voorbereiding <mi meer sub sidie te geven aan het M. U. L. O. De heer Ter Laan trok na 's minis ters toezegging zijn amendement in. De heer Roessi ngh kondigde een amendement aan om de Kamer te doen be slissen over de quaestie der toegankelijkheid van de 'bij 2H. B. S voor kinderen van an dersdenkenden Bij de re- en dupliek zeide de Minis ter volstrekt geen dreigement bedoeld te hebben toen hij in zijn, eerste redevoering zeide, dat men bij niet-aanneming van dit ontwerp ook geen gelden meer kon krijgen voor openbare H B. S. De algemeene beraadslagingen werden ge sloten. Bij den gewonen .Vragendag" antwoord de de minister van Binnenlandsclie Zaken bevestigend op eene vraag van den heer Roodlhuyzen of de onderwijzers, die door de opheffing van de Normaalschool hunne be trekking verloren, pensioengerechtigd zijn of aanspraak hebben op wachtgeld, zoodat deze onderwijzers daarop aanspraak kunnen ma ken. Dinsdag 11 uur voortzetting der vergade- Berichten. Memorie in zake lantfbouwongevallenverzekering. Het Bestuur van het Neder landsdh Laiid- bouw-Comité heeft eene Memorie in zake Land- bouw-ongevaUer.verzekering openbaar gemaakt. Herinnerende aan het tweeledig besluit in de jongste algemeene vergadering van liet Comité genomenwaa rbij lo. liet Bestuur werd opgedragen ©enerzijds aan de Regeering de intrekking van het ontwerp van wet op de Lanidhouw-onge vallen verzekering van 190ó to verzoeken en anderzijds bij haar aan to dringen ep de indiening van een ontwerp van wet deze materie betreffendewaarbij alleen de veraekeringsplicht wordt opgelegd, doch ouder de noodige waarborgen vrijheid getlaten wordt. te<i aanzien van de wijze van verzekering 2het Bestuur werd uitgenoodigd ter zake van de oplichting van verzekeringen als voren omschreven diligent- te willen blijven, deelt he* Bestuur mededat ter uitvoering van de eerst genoemde opdracht liet zich onder dagtcekemng van 21 Juli 1906 gewend heeft tot den Minister ram Landbouw, Nijverheid en Handel. Ter uitvoering van de laatstgenoemde opdracht heeft het Bestuur zich in de eerste plaats in ver binding gesteld met het Hoofdbestuur van de Neder la ndsehe Maatschappij ter bevordering der Geneeskunst, teneinde in samenwerking met dat Hoofdbestuur te geraken tot het houden van eene enquête naar den aard «1 den omvang van de ongevallen, voorkomende in don Landbouw en zulks uit overweging, dat hier te lande to drie» zake alle gegevens ontbreken. Het mocht er in slagen algelieele medewerking te verkrijgen van het gemelde Hoofdbestuur en dien tengevolge zijn aan de in Nederland praikti- zoerende geneeskundigen vragenlijsten ter invul ling toegezonden. De enquête loopt van 1 Augustus 1908 tot ©inde Juli 1909. Na het verstrijken van dien termijn zullen de gegevens worden verwerkt en het Be stuur vertrouwt dat, waai- tot dusverre bij Hoe- Ten Geneeskundigen bleek van, grooto sympathie mot hot Iieoogde doel, de enquête zal leiden tot het vei krijgen van betrouwbare gegevens, welke inzonderheid zullen doen zien in welke verhou ding de onderscheidene takken van den land bouw tot elkaar staan met betrekking tot den aard en den omvang van de ongevallen. I11 afwachting van de resultaten dezer enquête en van hetgeen do wetgevende maaht in deze materie zal dioen. meent het Bestuur dat het ten zeerste gewen&cht is, dat vrijwillige ongevallen- veizekering voor den landbouw worde in het leven geroepen. Het Bestuur is tot do overtuiging gekomen dat eene ongevallenverzekering voor den landbouw naar dezelfde algemeene grondregelen zal die nen te worden opgebouwd, waarbij evenwel plaats worde gelaten voor drie afwijkingen in de onder dooien, welke door den aard van het bedrijf en de toestanden in verschillende streken gevorderd worden. Op deze wijze toch zal men het den wetgever gemakkelijk maken om de wettelijke regeling aan te passen aan het reeds bestaande. Doch dan zal de regeling dezer vrijwillige on gevallenverzekering ook moeten voldoen aan bocge eischen van organisatie, financieel© solidi teit cu rechtszekerheid voor den arbeider Houdt men deze beginselen in het oog, dan is het duidelijk, dat de vrijwillige ongevallen ver zekering voor <len landbouw overal in den lande op denzelfden grondslag en langs gelijke lijnen behoort te worden opgebouwd, vrijheid latend waar vrijheid mogelijk is Het bestuur geeft ten slotte de volgende hoofdlijnen aan voor eene vrijwillige ongevaUem- veraekering, het aan de landlbouworganisatiën moenende te moeten overlaten de verzekering zelf in al hare onderdeelen op te bouwen en in werking te stellen. I de verzekering hebbe plaats op ouderlingen grondslag II de deelnemers aan de vrijwillige verzeke ring vereenigen zich in verzekeriiugs-oiganisa- tiëu, zooveel mogelijk geënt op gewestelijke !.ur!- bouwvereewiginigen het zij één, liet zij meer dere in een provincie, het zij één organisatie voor twee of meerdere provinciën. Deze organi- .sataën wijzen voor de uitvoering van de onder III bedoelde werkzaamheden commissiën aan. zooveel mogelijk gevormd uit de besturen van de plaatselijke laudbouwvereenTgingon of afdoe- lingeu en dragen de finanriëele verantwoordelijk heid voor do betaling der schadeloosstel! hi gen welke de onder III bedoelde ongevallen vcr- oisohen. Het best uur dier organisatie zorgt voor een zoo veel mogelijk éénvormige toepassing der verzeke- ruugs he palingen in zijn kring. Het ziet toe door middel van de plaatselijke oommri^siën dat-, waar noodig en zooveel mogelijk, de veiligheid wordt betracht en roekeloosheid wordt tegengegaan daarbij steunende op de gegevens, welke het uit de ongevallen-gescliiedenussen der in den gehee- len kring voorgekomen ongevallen verkrijgt III. de afwikkeling der ongevallen met ver moedelijk geringer invalidiiteitsdiuur als gevolg daaronder begiepen de bepaling van het be drag der uitkeering, de uitbetaling daarvan, het toeebdbt op de getroffenen en hunne genees kundige behandeling genahiede zooveel mo gelijk plaatselijk IV. voor de afwikkeling der ongevallen, wel ke blijvende of uit anderen hoofde zware finan cieel© lasten tengevolge hebben, is samenwer king noodig van de gewewtel\jko orga-niaatiën. daartoe vereenigd in een centraal lichaam V de aan de getroffenen te geven schade- loossteèlingenbehooreu voor liet geheele land in hoofdzaak overeen te stemmen niet die, welke thans tn de Ongevallen wet 1901" voor de in dustrie zijn voorgeschreven VI. de juridische constructie der vrijwillige ongevallen-verzekering zij zoodanig, dat de land- bouwarbeider .in geval hem een ongeval treft, aan de te maken bepalingen een recht ontleent op schadeloosstelling VII. er worde eene regeling gemaakt, waar door ieder der belanghebbenden, die meent in zijn rechten te zijn verkort, bij eene commissie \ai onpartijdige personen kosteloos in beroep km.ii gaan. Dit beroep blijve beperkt tot de on gevallen bedoeld onder IV. xHet hoofdbestuur van het Neder landse h Onderwijzers-Genootschap verzond oen adres nan den minister van binnenland sclie zaken, waarin het zegt met waardee ring kennis genomen te hebben van de po gingen, die met steun van de overheid in onderscheiden deelen van het land door ver schillende vereenigiugeu en personen zijn aangewend om meer belangstelling te wek ken voor en meer bekendheid te geven aan de bewegingsspelen. Het hoofdbestuur heeft gemeend uit de in de Tweede Kamer gehouden besprekingen te mogen afleiden, dat de minister bereid zou zijn, de oprichting te bevorderen van cursus sen, om de onderwijzers bekend te maken met de paodagogische en hygiënische waarde en met de practische uitvoering dezer bewe gingsspelen. Het wil gaarne door het organi- sceren van dergelijke cursussen middellijk medewerken aan de lichamelijke opvoeding der jeugd en daardoor tevens aan de verhoo ging van de kracht en de gezondheid van hel Nederlandsche volk Verzocht wordt aan adressant voor 1910 eene subsidie te verleenen van f 1000, met het doel als proef in den loop van dat jaar een viertal cursussen te organiseeren op plaatsen, onder goedkeuring van den minis ter te bepalen. Het RoodeKruisinvredes- t ij d. Men zal zich herinneren, dat na de ramp van de Berlin", vooral onder invloed van Prins Hendrik een streven ontstond, om de Nederlandsche vereen.ging ,,Het Roo- de Kruis'' ook in vredestijd en wel bij mas- st-ongelukken helpend te doen optreden. Ten tijde van minister Staal werden zelfs uit voerige plannen daarvoor uitgewerkt. Deze stuitten echter af op het bezwaar, dat daardoor op ,,Het Roode Kruis" te zware financieele lasten worden gelegd. De geheele reorganisatie zou namelijk een be drag van niet'minder dan 31 millioen gul den eischen, terwijl de fondsen der vereeni- ging slechts uit een betrekkelijk klein over schot bestonden, van hetgeen indertijd voor het uitzenden van expedities van offervaar dige mensehen was binnengekomen. Van een reorganisatie van „Het Roode Kruis" kwam dus niets. Thans echter schijnt liet oude denkbeeld weer op te leven. Er schijnt n.l. een streven te bestaan, dat vooral bij denPrins steun vindt, om in verband met de plannen tot stichting van den algemeene» bond van phi- lantropische vereenigingen, tot steun van hulpbehoevenden, waaromtrent wij onlangs reeds een en ander meedeelden, tot de reeds vroeger voorgenomen uitbreiding van de taak der vereeniging .,Het Roode Kruisover te gaan. Juist met bet oog op deze plannen had de schenking der beide auto-brancard-wagenis aan ,,Het Roode Kruis" plaats, waarvan wij eenigen tijd geleden melding maakten. Aan den bouw dezer auto-bi'ancardwagens wordt hard gewerkt, zoodat zij binnenkort kunnen worden overgedragen. De overdracht zal. naar wij vernemen, plaats hebben in de Koninklijke stallen te, 's Gravenhage en wel aan den Prins der Ne derlanden, 111 diens functie van voorzitter der vereeniging. De automobielen zullen waarschijnlijk ge plaatst blijven te 's Gravenhage, vanwaar zij in geval van een ramp, naar de plaats van het onheil uitgezonden kunnen worden. (Tel.) A 1 g Ver. voor Bloembol lencultuur Te Haarlem is Maandag onder voorzitterschap van den heer Ernst H. Krelage gehouden de 118e vergadering der Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur Bij zijn openingsrede deelde#de voorzit ter mede, dat de minister van Landbouw, en de cojumiasaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland, die in Zuid-Holland en die ir. Zeeland het eere-voorzitterschap hebben aanvaard voor de groote bloementen toonstelling door de vereeniging in 1910 in Haarlem te houden, terwijl de heer H. J. Lo- vink, directeur-generaal van Landbouw, aanvaard heeft het voorzitterschap der in ternationale jury. De rekening en verantwoording van den penningmeester over 1908 werd goedge keurd; ze bedroeg in ontvangsten f 8991, in uitgaven f 8804, zoodat ze sluit met een batig saldo van f 187. De agenda bevatte verder slechts het voor stel van het hoofdbestuur om f 200 beschik baar te stellen voor het doen houden van voordrachten of lezingen. Verschillende amendementen waren hierop door de afdeelingen ingediend na uitgebrei de bespreking werd aangenomen dat van Katwijk, om in Leiden, in Haarlem en in Alkmaar elk een voordracht te houden en daarvan uitvoerig in het orgaan verslag te geven Bij de rondvraag werd de aandacht geves tigd op het feit, dat niet ieder der leden zich wenscht neer te leggen bij een beslissing van het scheidsgerecht of wenscht te voldoen aan de oproeping daarvan. De voorzitter deelde hieromtrent mede, dat deze quaestie door het hoofdbestuur zou worden besproken. De vergadering werd daarop gesloten. De Nederlandsche Mo torclub houdt hare algemeene voor jaarsvergadering op Dinsdag 30 Maart a.s. des avonds 8 uur in 't gebouw Odéon te Amsterdam. Op de agenda komen behalve een aantal huishoudelijke aangelegenheden de volgen de punten voor Vaststelling van een clubbestuur en be spreking van de Internationale Motorboot aangelegenheden en in verband daarmede vaststelling van het wed-strijdprogramma voor 1909. De groote internationale Noordzee-wed- strijd, om den bekenden ..Preis der Nord- see" begint dit jaar te Amsterdam en ein digt te Bremen. Wat de bekende wedstrijden voor race- booten te Monte Carlo zijn, is deze wed strijd voor zeewaardige kajuitbooten. Kunst aan Alle n". Do'or de vereeniging „Kunst aan Allen" te 's Gra venhage, wordt eene tentoonstelling voorbe reid, gedurende de maand Mei a.s. te hou den in het voormalige Rijksarchiefgebouw aan het Plein, van een type-arbeiderswoning met nieubileering, waaraan tevens verbon den zal worden een expositie van voort brengselen der nieuwere kunstnijverheid, be trekking hebbende op de inrichting en ver siering der woning. Het streven zal zijn om onder de aandacht te brengen een aantal voorwerpen van dage- lijksoh gebruik, van smaakvolle, eenvoudige vormen en kleuren, die door bescheiden prijzen binnen veler bereik vallen. Harmonie- en fanfare corpsen. Voor het op Hemelvaartsdag en de beide Pinksterdagen op de plaats der sociëteit Harmonie te Rotterdam te houden concours voor harmonie- en fanfarecorpsen, waaraan door 48 gezelschappen wordt deel genomen, zijn door H. M. d:; Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik zilveren medailles beschikbaar ge steld. Uitoude t ij den. Te Lage Mier de (N.-B.) zijn bij het graven in den ouden pastorietuin, de fundamenten van een toren blootgelegd. Deze fundamenten moeten ge heel uit rotssteen bestaan. Ook stiet men op een kelder, die nog geheel intact was. Het ontdekte zou uit zeer oude tijden dagteeke- nen. Een 10 0-jarige weenkolo nie. Het 100-jarig bestaan van de veenko lonie Dedemsvaart zaL door een drie-daagsch feest, en wel op 7, 8 en 9 Juli gevierd wor den. Nt-erbosch. Wederom zijn deze week ondei vele kleinere gaven, belangrijke simmen voor de weesinrichting te Neerbosch ontvangen, zoo o. a. uit Rotterdam van N. N. f600. :nej E. v. V. f 1000 en f 200 voor de nieuwe teekenachool, welke bedra- 1 gen den directeur dier stichting werden ter I hand gestold op de 38e jaarvergadering van de Martha-kraus aid aai*. Een broodwedatrijd. Door de Amsterdamsche Broodbakkerspatroons Vereeniging ,,De Voorzorg" wordt in de j militiezaal te Amsterdam van 27 April tot en met 2 Mei a.s. eene groote broodwed strijd gehouden. Als hoofdprijs is een zil veren beker, ter waarde van 500 uit geloofd. Deze beker is een wisselprijs eu wordt slechts voor één jaar afgestaan aan hem, die den titel van kampioen verkrijgt, door van de eerste prijswinners van 12 klassen op nieuw den prijs te behalen. De kampioen ontvangt bovendien een massief zilveren ver kleinde copy van den wisselbeker. Het programma beval 111 bet geheel 16 klassen en voor iedere klasse zijn een gou den, een zilveren en een bronzen medaille uitgeloofd. De deelneming is opengesteld voor iederen eigenaar of directeur eener broodbakkerij of broodfabriek in Nederland. De inschrijving moet geschieden vóór 15 April e. k Inlichtingen en prospectus dezer belangrijke broodwedstrijden zijn verkrijg baar bij den voorzitter den heer Fred. C. Stable. Spuistraat 278—-280 en den secre taris den heer W. Renout Jr., Spuistraat 184 te Amsterdam. Jan Maat. I11 den sleepdienst over de oceanen zoo schreef dezer dagen de „Shipping Gazette", het groote Engelsche scheepvaartblad zijn de Nederlanders vooraan. Dat slepen is een moeilijk en gevaarlijk werk. Men herinnert zich nog, hoe HolLand- sche sleepbooten een drijvend dok uit En geland om de Kaap naar Durbad hebben gebracht, nadat Engclschen met die taak schipbreuk hadden geleden Nu brengen weer twee sleepbooten van de firnui L. Sm-it <fc Co., te Rotterdam de Zwarte Zee en de Oceaan een dok van Engeland door de Straat van Magelaens naar Callao, op de Westkust van Zuid-Ainerika Omtrent 1 Maart vertrokken zij met hun kostbare vracht op sleeptouw van Punta Arenas. Het zwaarste en langste gedeelte van de reis was daarmede achter den rug. Men neme de kaart even voor zich en zie, wat een tocht dat wordt Maar er zijn nog andere machtige sleep booten van dezelfde reeders op de hooge zee De Poolzee. die een baggermolen naar een Zuid-Amerikaansche haven heeft ge bracht, is nu onderweg met den ontredder den Woglinde, groot 2650 ton, op sleep touw van Rio Jauorio naar Hamburg Mede ouderweg zijn de Roode Zee en de Zuiderzee De Roode Zee kreeg *e Monte video averij, toen zij er samen met de Zwarte Zee met het dok voor CaJlao bin nenviel. Dadelijk werd de Oceaan gezon den, om haar plaats in te nemen. De Zui derzee, die juist eenige lichters van Ant werpen naar Rio Grando had gebracht, begeleidt nu de opgekalefaterde Roode Zee naar Rotterdam terug. Dan is er nog de Laauwerzee, die een stoomboot van IJmui- den naar Paramaribo brengt. Nog noemen wij eenige reizen van sleep booten der Internationale Sleep Maat schappij, eveneens te Rotterdam. Deze ree- derij heeft'al eens baggermolens uit Emb- den en Amsterdam naar Sjanghai laten sleepen. Nu moet zij vijf petroleumlichters uit ons land naar Singapore vervoeren. Eén Is er al aangekomen, een tweede is onder weg. En zoo zou er nog van andere sleep diensten te vertellen zijn. Er wordt in de Nederlandsche bladen nooit veel ophef van dergelijke tochten ge maakt we moeten ze nu aan een En- gelscli bind ontleen en maar wie zich de gevaren van dat sleepen indenkt men stelle zich een boot voor, die in een storm niet alleen op eigen heil bedacht moet we zen, maar nog een zware vracht op sleep touw heeft, die zij niet los mag laten weet Jan Maat te wnardeeren (Neerlandia.) Molleuvangst. De hoofdinge nieur van den provincialen waterstaat in Groningen schrijft aan de besturen van aan zee gelegen polders voor, de in de zeedijken verblijf houdende mollen te verwijderen, zulks in het belang van de dichtheid en de vastheid van den buitendijk. Sommige pol derbesturen, o.a. dat van den Reiderwol- dtrpolder, onder dj gemeente Finsterwold, houden daarom een mollenhond. Dit dier, dat voor pl.ni. f 51) in het jaar in den kost wordt gedaan bij een veldarbeider, is er op afgericht, vlug mollen uit den grond te gra ven en te dooden soms wel 50 in een dag. Er wordt in verschillende streken van de provincie Groningen met honden jacht ge maakt op mollen, alleen om den huid dezer dieren, dien de bontwerker kan gebruiken. Gelukkig zegt de N. R. Ct komen er onder de landbouwers on veehouders steeds meer, die het mollenvangen op hunne lande rijen verbieden. Men schrijft het volgende: Naar aanleiding van geruchten, dat op de post- en telegraafkantoren! sedert eenige we ken een zeer gespannen toestand heerscht tusschen de beide corpsen commiezen en klerken, een verhouding die zelfs tot bot singen zou kutinen leiden, wordt het bestaan van spanning in de post- en telegraaf krin gen niet ontkend, maar er bij gevoegd, dat deze alleen raakt de „suppletoire", waar het gaat over de vraagzal het ontwerp er ko men, of wordt het door den minister inge trokken, teneinde e.»n geheele reorganisatie ter hand te nemen? De ambtelijke verhouding tussohen amb tenaren der béide corpsen laat echter niets te wenschen over, daar vooral van klerken zijde volkomen begrepen wordt, dat in dezen salarisstrijd sleohts de kalme en waardige houding van thans hun belangen kan die nen. Van beide zijden heeft zich op geen der kantoren eenig incident voorgedaan en van „haat" is geen sprake. Het bestuur van den Ned Post- en Telegraafbond en alle kler ken zouden elke onheusche handeling ten sterkste laken. Amsterdamse!)* notaris- tarieven. Naar vernomen wordt, heeft de Kamer van Toezicht op hot notariaat te Amsterdam besloten aan den Ring van nota rissen in Amsterdam ter kennis te brengen, dat zij de bekende nieuwe maatregelen niet kan goed keuren.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1