BINNENLAND. Uit den omtrek. kroonraad over de abdicatie van den kroon prins, die nu een voldongen feit is. Over kroonprins George, die nu voor goed afstand heeft gedaan van zijne rechten op dfe troonsopvolging, worden mededeelingen ge daan, waaruit blijkt, dat hij een zeer op vliegende jonge man is, die als 't hem te pas komt, ook voor daden van geweld niet terugdeinst. De meeningen over hem loopen overigens zeer uiteen. De jonge prins, die bijna 22 jaren oud is, heeft in den laatsten tijd veel van zich doen spre ken door zijne oorlogszuchtige redevoerin gen. Voordat hij zijne krijgshaftige rol speelde, was hij reeds bekend geworden door zijn eigenaardig gedrag in het gewone leven. Eenige jaren geleden werd zelfs ge zegd, dat hij niet toerekenbaar was. De wijze waarop hij gewoon was op te treden, scheen dit te bevestigen. Zoo werd de prins eens uit een schouwburg te Belgrado ver wijderd, omdat hij den orkestdirecteur met champagneflesschen bombardeerde en op het toonoei klom om openlijk een liefdes verklaring te doen aan eene kunstenares. Bij eene andere gelegenheid beval hij een soldaat, eene muis den kop af te bijten. Men zegt ook, dat hij een jongen Mace doniër in. een gevecht heeft gedood. Zijne vaderlandslievende redevoeringen in deli laatsten tijd en eene zending, die hij ver richt had naar Petersburg, hadden hem echter populair gemaakt. Hij werd in som mige kringen beschouwd als een man met hooge idealen. Zijn vurig verlangen was als militair eene groote rol te spelen, waar bij hij zich Napoleon tot voorbeeld stelde. In de verhalen, die van hem in omloop waren, schijnt wel eenige overdrijving te zijn geweest. Dat hij doldrieste dingen deed. wordt echter niet betwist. Zoo refed hij onlangs over het losgaande ijs van de Save. Zijne motortochten waren eene bron van schrik in Belgrado. Hij was gewoon met razende snelheid door de straten te rijden. Zijn jongere broeder, op wien de troons opvolging overgaat nu de abdicatie gehand haafd is, wordt als een kalm karakter ge schetst. Uit Belgredn wordt aan de Frankf. Ztg bericht, dat de kroonprins er bij zijne ab dicatie op heeft gerekend, dat zoowel de regeering als de skoepschtina hem zouden verzoeken de abdicatie terug te nemen. Daarin vergist hij zich echterofschoon «le sympathie voor hem niet verdwenen is, beschouwen alle ernstige kringen 't als een eisch der noodzakelijkheid, dat hij zich terugtrekt ten gunste van zijn jongeren broeder Alexander. In een Zaterdagavond gehouden ministerraad, onder voorzitter schap van den Koning, heeft prins George een protokol ondertoekend. waarbij hij voor zich en zijne nakomelingen van alle rechten op den Servischen troon afstand doet. Hij zal waarschijnlijk dienst nemen in het Russische leger. De Balkancrisis. Rome, 27 Maart. Duitschland heeft tot de mogendheden het verzoek ge richt, instemming te betuigen met de ver klaring, die Rusland bereid is aan Oosten rijk af te leggen omtrent de inlijving van Bosnië en Herzegowina. Belgrado, 27 Maart In de be voegde diplomatieke kringen wordt de toe stand als \eel verbeterd beschouwd. Het wordt als zeker beschouwd, dat Servië de zaadgcviugeu van de mogendheden in elk opzicht zal volgen. Men gelooft, dat het geheel*? geschil voor goed geregeld zal zijn vóór het einde van de maand. P a r ij s 2 7 Maart. Een nota van Havas meldtIn tegenstelling met de ver klaringen van vreemde dagbladen hield de republiek niet op den bondgenoot Rusland te steunen in de afwikkeling van de Ooster- sche crisis en accoord te gaan met Enge land dat onze vriend is, in 't bijzonder op het oogenblik in Weenen. W e e n e n 2 8 Maart. Ten aanzien van den stap, dien de mogendheden in Bel grado moeten doen, is volledige overeen stemming verkregen op den grondslag van de mededeelingen, die aan baron Aehrenthal zijn gedaan door den Engelschen gezant te Weenen. Morgen zuilen de groote mogend heden aan de Servisohe regeering door tus- schenkomst van hunne vertegenwoordigers te Belgrado den raad geven te Weenen eene verklaring af te leggen, gelijkluidend met die, waarvan de tekst is vastgesteld tussohen Oostenrijk en de andere mogendheden. Deze verklaring zal zich moeten vastknoopen aan de nota, die den 14eu Maart door Servië aan de regeering van Oostenrijk-Hongarije werd gericht. Er is ook volledige overeenstemming met do mogendheden verkregen over de afschaf fing van art. 25 van het Berlijnsche ver drag. Londen, 27 Maart. Volgens eene kennisgeving, die heden avond hier werd gedaan, is er alle reden om te hopen, dat binnen een dag of twee de vragen, die aan de definitieve regeling van de lang hangende moeilijkheden in het Balkangebied in den weg stonden, op bevredigende wijze zullen worden opgelost. De Oostenr jksche en Duit- sche gezanten en de Russische zaakgelastig de bezochten heden namiddag het Foreign Office en er is goede reden om aan te ne men, dat alle vier mogendheden tot over eenstemming gekomen zijn omtrent do ge dragslijn, dio zal leiden tot eene regeling of althans een bevredigenden grondslag voor de regeling zal verschaffen. Weenen, 27 Maart. Men verwacht, dat het eindstadium van het Oostenrijksch- Servische geschil morgen zal worden be reikt. Dan zal namelijk het antwoord van Groot-BrittaJinie op de laatste voorstellen van Oostenrijk-Hongarije in het gebouw aan do Ballplatz komen. Over de formule, waarmee de mogend heden in Belgrado de verzoening tussohen Oostenrijk-Hongarije en Servië willen be werken, was, zoo wordt uit Berlijn aan de Frankf. Ztg. bericht, Zaterdagavond nog geen overeenstemming tusschen Engeland en de regeering te Weenen verkregen. Men onderhandelt over deze zaak, die de geheele crisis moet beëindigen, ook levendig tus schen de andere kabinetten. Het schijnt, dat de bedenkingen van Sir Edward Grey tegen bijzonderheden van de Oosteurijksche voor stellen van Parijs uit levendig door Frank rijk ondersteund ziju en dat men de bereid willigheid tot erkenning van de inlijving van Bosnië afhankelijk wil maken van «le voorwaarde, dat'vooraf de formule voor de verzoening tusschen Oostenrijk-Hongarije en Servië zal worden bepaald. Men mag ech ter hopen, dat dit slechts eene episode is, die zal worden overwonnen, en wei spoedig, want het is niet denkbaar, dat de eene of andere met Rusland bevriende staat thans Russischer zou willen zijn dan de heer Iswolski. De openbare meening rekent, nu Rusland tot erkenning van de inlijving be sloten heeft, zoo vast met de spoedige be ëindiging van de crisis, dat zij 't niet zou verstaan, als men deze ontwikkeling in het eene of andere kabinet nog zou vertragen of zelfs twijfelachtig zou willen maken. De officieuze Berlijnsche berichtgever van de Kölnische Zeitung zegt over den toestand in Servië: Op den oorlogsroes is een kater gevolgd. Het bericht, dat Rusland de inlij ving van Bosnië onvoorwaardelijk erkent, de overtuiging dat er ook van andere zijde geen hulp te venvachten is, de verwarring, door- het gedrag van den kroonprins gesticht, de oorlogstoerustingen van Oostenrijk, waaruit bleek, dat het ernst ging worden, dat alles heeft dien ommekeer teweeg gebracht. Een teeken van de mismoedigheid is wel, dat men den kroonprins, den voornaamsten vertegenwoordiger van de oorlogspartij, zon der bizondere klachten heeft laten vallen. Een aantal bladen, die kort geleden niet- oor logzuchtig genoeg konden schrijven, vinden het best, dat hij heengaat, omdat hij toch eigenlijk, zeggen zij, voor het koningschap ongeschikt is. Overigens hebben de men- schen die het land kennen, nooit geloofd, dat het wezenlijke middelpunt van de beroering in Servië lag en daar de beslissing over oor log of vrede zou vallen. Alleen, gelijk nu blijkt, in hun vertrouwen op hulp van bui ten hebben de Serviërs den moed voor hunne uitdagende houding gevonden. Door harts tochtelijke taal zichzelf opwindende, hebben zij misschien een tijd lang in hun eigen groote woorden geloofd, tot de ruwe werke lijkheid hen plat op den grond wierp. Hoe sneller en volkómener deze inkeer is, hoe beter het voor Servië zal wezen. Marokko. T a n g e r 2 7 Maart. Kittani is gis teren gevangen genomen en aan het Hagli- zen overgeleverd. Brazilië. Rio de Janeiro, 28 Maart. Vol gens de bladen zullen waarschijnlijk ern stige gebeurtenissen plaats hebben in het gebied Agne, met het doel dien Braziliaan- schen staat zelfstandig te verklaren. De Staatscourant van Zondag 28 en Maandag 29 Maart bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad mr. A. Fentener van Vlissingen, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de kapitein ter zee J. B. Snethlage, commandant der scheeps macht in. de Caraibisohe zee. benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen, tevens bewaai-der van de hypo theken, het kadaster eu de scheepsbewijzeu te Brielle, A. Tukker, thans bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheeps- bewijzen te Goes; met ingang van 1 Augustus 1909 is aan den ontvanger voor den accyns op het ge slacht D. T. van der Zwaag te Amsterdam, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend met iugang van gemelden datum, het ont vangkantoor voor den accijns op het ge slacht te Amsterdam gevoegd bij het ont vangkantoor van de accijnzen op wijn, ge distilleerd, zout, bier en azijn aldaar, met bepaling, dat dit vereenigd kantoor zal wor den aangeduid onder den naam Amsterdam (accijnzen) en zal blijven onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen ontvanger van de accijnzen op wijn, gedistilleerd, zout, bier en azijn te Amsterdam, G. M. A. Pas- stoors met ingang van 1 April 1909 zijn bevor derd tot bureelam'btenaar van den Rijks waterstaat der le klasse W. H Swijter te 's Gravenhage en G. J. van der Meulen te Zwolle, beiden thans bureelambtenaar van den Rijkswaterstaat der 2e klasse; aan den luitenant ter zee der 2e klasse R. van Ameijden van Duijm is met 16 April a s eervol ontslag uit den zeedienst verleend onder toekenning van pensioen en het bedrag van het pensioen ingevolge de ar tikelen 2 onder 3o, 19, 20, 24 en 26 der Pensioenwet voor de zeemacht 1902", be paald op 878 's jaars. Z. R. H. de Prins Lad Zaterdag middag dc Commissarissen der Koningin in de provinciën des lands ten Koninklijke Paleize aar. tafel genoodigd. Al deze hooge staatsambtenaren, zoo ook do waarn. Commissaris in Gelderland, de heer Van Os, oudste lid van, Ged. Staten, namen aan den maaltijd deel, Jaëhalve de heeren baron Van Harinjcma thoe Sloo- ten en Linthorst Homan, reep. Hr. -Ms. Commissarissen in Friesland en Dr«ente, die door ongesteldheid verhinderd waryen te' komen. H. M. de Koningin heeft beno«emd •4 t leden der Hofcommissie Z. Exc. <den opperstalmeester C. A. baron Bentinck en den hofmaarschalk mr. W. ~P. graaf Van Bylandt. Ilulde aan H. M. deKo- n i n g i n. Men meldt uit ?s Gravenhage Het dezer dagen uitsluitend met het oog op de a.s. vreugdedagen gevormde feestco mité bericht het volgende Eerst nadat het uitvoerend comité der vereenigingen voor het huldebetoon aan II. M. de Koningin bij de a.s. blijde go- beurtenis ontbonden was verkltfard. heeft, ue dezer dagen opgetreden feestcommissie,. hieronder vermeld, zicli op verzoek van ver schillende vereen igingeu en beo turen belast met het geven van leiding aan de te verwach ten vreugde-uiting der ingezetenen van 's Gravenhage. Op het feestprogramma zijn voorgeno men 1bekendmaking aan de burgerij door middel van herauten te paard, vergezeld van bazuinblazers bij proclamatie van de blijde boodschap der geboorte van een Erfgenaam of Erfgename van den Troon 2. het door de stad trekken van een licht- stoet, gevormd door verschillende Haagsclie corporatiën met medewerking van onder scheidene muziekkorpsen op den avond van den tienden dag ua vervulling der blijde ■hope 3. het brengen op een later door Hare Majesteit te bepalen dag van een welwillend door de Koningin reeds aanvaarde aubade voor het Koninklijk Paleis, waartoe de me dewerking van alle muziek- en zangvereeni- gingen te dezer stede zal worden ingeroe pen. Op uitnoodiging van het comité heeft de heer M. H. van 't Kruijs de compositie van den feestzang op zich genomen. De samenstelling van het feestcomité is als volgt: Mr. J. G. Patijn, Staatsraad i. b. d., Commissaris der Koningin in de pro vincie. Zuid-HollandA. Kool, luitenant- generaal, adjudant van H. M. de Koningin i. b. d., commandant van het veldleger; E. C.-baron Sweerts de Landas Wijborgh, bur gemeester van 's Gravenhage, eere-voorzit- lers; j'lir. mr. \V. Th. Gevers Deynoot, voor zitter; E. Deen, onder-voorzitter; P. F. van Wieringhen Borski, secretaris-penningmees ter; M. M. Couvée Jr., M. H. van 't Kruys, S. Vas Dias, A. C. A. van Vuuren, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. In eene vergadering van het comité tot aanbieding van een geschenk aan H. M. de Koningin namens de inwoners van 7s Gra venhage en andere gemeenten in Zuid-Hol land deed de presidente, mevr. de baronesse Sweerts de Landas Wyborgh, verslag van de werkzaamheden van het uitvoerend comité. De opbrengst, der gelden voor het geschenk stelt in staat pl.m. f 17,000 af te zonderen voor een liefdadig doel. De wieg zal 31 Maart gereed en op 1 April kosteloos en 2 April voor f 0.25 per persoon te bezichtigen zijn in het Archief gebouw op het Plein. De op brengst van die entree-gelden komt aan het gemeentelijk armbestuur. Zaterdag 3 April zal de aanbieding van het geschenk aan de Koningin met begeleidend schrijven plaats hebben Bekiachtigd is het op 2 Mei 1908 tusschen Nederland en de Vereenigde Sta ten van Neord-Amerika gesloten arbitrage verdrag. De Venezuelaansche afgezant dr. Paul is gisterenavond 10 uur 54 per Hollandsche spoor uit Berlijn in de residentie terugge komen, ter voortzetting der onderhandelin gen met onze Regeering. Hij heeft weder zijn intrek genomen in hotel des In des. Nog vóór de openbare behandeling in Vereenigde Vergadering der Staten-Generaal, van de regentschaps- eix voogdij-wetten zal de Commissie van Rapporteurs nog bijeen komen Bij koninklijk besluit is o. a. bepaald dat op 1 April zullen worden opgericht twee compagnieëu wielrijders, die in gai-nizdfen zullen komen te Breda en te Assen. Kamerverkiezlno«n- De Centrale Antirev. Kiesveveen. in liet district Winschoten, heeft den heer J. F. Heemskerk te Groningen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De liberale kiesvereeniging ,,De Grond wet" te Vlissingen. afd. van den Bond van Vrije liberalen, heeft in hare giste renavond gehouden vergadering tot candi- oaat voor de Tweede Kamer in het dis trict Middelburg gesteld den heer jhr. mr. E. A. O. de Casembroot, lid van Ged. Staten van Zeeland te Middelburg. De Katholieke Kiesvereeniging te Hengele besloot met 64 tegen 36 stemmen een katholiek Kamercandidaat te stellen. Naar men aan De Standaard bericht, hebben er samensprebingen plaats gehad tusschen gedelegeerden van de anti-revolu tionaire, roomsch-katholieke en christelijk- historisclie partijen, om met het oog op de komende stembus, zich met elkander te verstaan. Deze samensprekingen moeten tot overeenstemming hebben geleid, en op het trekken van een vaste gedragslijn, die men eenparig volgen zou, uitzicht hebben gegeven. De heer mr. J. H. Thiel heeft aan de O. Haarl. Ct. medegedeeld zich nog niet over een al of niet aannemen van de can did at uur voor de Tweede Kamer te kunnen uitlaten. - De O. Haarl. Ct verneemt, dat het Kamerlid de heer K. Reyne, die, zooals bekend is, voor een candidatuur in het kiesdistrict Kampen heeft bedankt, dit jaar geen enkele candidatuur wenscht te aan vaarden. De centrale anti-rev. kiesvereeniging Nederland en Oranje, in het district Win schoten, heeft met algemeene stemmen can didaat gesteld den heer J. F. Heemskerk, rijksbetaalmeester te Groningen. Door de afd. Rotterdam der S. D. P. is, naar het Hbld. meldt, dr. Van Raven- stoyn candidaat gesteld voor de Tweede Ka mer in Rotteïxlam IV De afcïder S. D. A. P te Gorinchem heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer J. A. Bergmeyer, te Dor- dracht. Behoudens de goedkeuring van de De- putatenvergadering is bij acllamatie door de anti-revolutionaire centrale in het district Sneek tot Kamercandidaat gekr*en de heer H. Colijn, adviseur voor de Buitenbezittin gen in Ned.-Indië, dio zioh bereid heeft verklaard een candidatuur te aanvaarden. De a.-r. kiesvereeniging Nederland en Oranje te Amersfoort besloot het zittend lid der Tweede Kamer voor Amersfoort, jhr. Van Asch van Wijck weer candidaat te stel len wanneer hij het program van actie, dat op de deput aten vergadering zal worden vast gesteld, zal hebben onderteekend. D r. M e 7. g e r. Men meldt uit Domburg De gemeenteraad heeft besloten, samen te werken met de vereeniging tot bevorde ring der belangen van de badplaats Dom burg om een blijvende hulde op te richten aan de nagedachtenis van dr. Mezger. Do gemeenteraad besloot tevens pogingen aan te wenden, dat mogelijk zal worden, dat dr. W Mezger de plaats van wijlen zijn vader zal innemen. De tentoonstelling ten bate van de werklooze» in Den Haag gehouden, heeft netto 1' 7000 opgebracht. De moordaanslag op den D am. IJl jonge man, die in den namid dag van Zondag 14 Februari, op den Dam te Amsterdam een moordaanslag pleegde op zijn meisje, is voldoende hersteld, gisteren avond per rijtuig naar het huis van bewa ring gebracht. Een valse he munter. Door de Haagsche politie is aangehouden een man, dio valsehe dubbeltjes uitgaf in een winkel aan den Zuid-Oost-Bui'tensingel. Hij werd overgebracht naar het politiebureau aan het Huygenspark en daar in verhoor ge nomen, terwijl in zijn woning aan de Wate- rmgsc'hestraat huiszoeking werd gedaan. Een aantal valsöbe kwartjes en dubbeltjes wer den daarbij gevonden, evenals de stempels, die gebruikt waren voor het vervaardigen van de valsehe muntstukken. De aangehoudene is ter beschikking van de justitie gesteld en naar het Huis van Be waring overgebracht. Omtrent de arrestatie kan nog het volgen de worden gemeld Bij een winkelierster aan den Zuid-Oost- Buitensingel kwam eergisterenavond een man, die haar ©enigen tijd geleden een valsch kwartje in betaling had gegeven. Ook nu weer betaalde hij met valsch geld, n.l. eenige dubbeltjes. De vrouw deed of zij niets bemerkte, liet den man vertrekken en ging hem toen achterna. Toon zij een politie agent zag, wees zij hem den valsehe munter aan, die daarop door den agent werd gear resteerd en overgebracht naar het politie bureau Huygenspark Bij de huiszoeking werden behalve een groot aantal valsehe zilverstukken ook ver schillende gereedschappen voor het vervaar digen van die geldstukken gevonden, o.a. gipsvormen, waarin echter muntstukken wa ren afgedrukt. De bewijzen tegen dezen man waren zóó overweldigend, dat een volledige bekentenis wel volgen moest. De aangehoudene is lood- en zinkwerker van beroep, ongehuwd en woonde alleen op de kamer, .waar de overtuigingsstukken wer den in beslag genomen. Nader meldt men ons uit 's Gravenhage: Bij den hier ter stede gearresteerden valschen munter werd een brief gevonden, waarin de naam van een Amsterdammer werd genoemd, die met den aangehoudene in betrekking zou staan en die de politie aanleiding gaf om meer van den aard dier betrekking te willen weten. Daarom werd een Haagsch politie-in- specteur naar Amsterdam gezonden, die met behulp van de Amsteixlamsche politie de woning van den bedoelden persoon te weten kwam. Gok hier volgde huiszoeking en werd een volledige valsehe munters-in stallatie gevonden. Daarop werd de Am- sterdamsche makker van den hier in het Huis van Bewaring opgesloten valschen munter eveneens gearresteerd en ter be schikking van de justitie gesteld. De Haagsche politie heeft dus met de arrestatie van den* eergisteren aangehou den vervaardiger en uitgever van valsehe munter een goeden slag geslagen. rDoor Gedep. Staten zijn Vrijdag voor den dienst ongeschikt verklaard en dooi den luitenant-kolonel provinciale adjudant daaruit ontslagen 45 lotelingen van de lich ting 1909, herkomstig uit de gemeente Utrecht en andere plaatsen uit deze pro vincie. Deze lotelingen waarvan 16 behoor den tot het 5e, 19 tot het 9e en 10 tot het 11e regiment infanterie, moeten door andere, behoorende tot dezelfde lichting, worden vervangen. aIn de vergadering van de Chr.-Hist. (vrij-antirev. kiesvereeniging Gezag en Vrijheid" te Utrecht, is besloten een Chr.- Hist. candidaat te stellen in het district Utrecht I. Uit een grostal, bestaande uit de heeren mr. H. J. H. baron van Boetzelaer, mr. G. J. P. H. graaf Schimmelpenninck, mr. M. baron Mackay, mr. A. J. A. A. baron van Heemstra en jhr. mr. D. J. de Geer, werd met bijna algemeen© stemmen gekozen mr; H. J. H. baron van Boetzelaer, lid van de Prov. Staten, lid van den Utr. gemeenteraad en schoolopziener in het ar rondissement Loenen. Op den dag voorafgaande aan de Depu- tatenvergadering zal te Utrecht een congres gehouden worden van anti-rev. raadsleden uit verschillende gemeenten des lands. Referenten zijn de heeren De Wilde en mr. De Vries, x*esp. wethouder te 's Graven hage en le Amsterdam. Eerstgenoemde spreekt over het ,,Werk- loozenvraagstuk en de gemeente"; laatstge noemde over „Het standpunt der anti-i*ev. raadsleden tegenover het onderwijs." aIn het gebouw „de Nijverheid" te Utrecht hield gisteren de Vereen, van Vrijz. Dem. Gemeenteraadsleden, onder voorzitter schap van mr. S. J. L. van Aalten Jr., eene vergadering. Na een kort woord van welkom, gaf de voorzitter het woord aan den heer mr. J. H. Thiël ui» Haarlem, ter inleiding van het onderwei p„Standen-onderwijs". De organisatie van het onderwijs buiten bespreking latende, wees Spr. op het be slaan var tegenstrijdigheid in de regeling voor de heffing van het schoolgeld en de wet. Dc toepassing van de schoolgeld-rege ling is nic» in overeenkomst met de bedoe ling van dt wet, dat nl. van minvermogen den slecht j weinig, en van onvermogenden in het geheel geen schoolgeld geëischl mag worden I ie gelegenheid moet echter be slaan, dat ook de min- en onvermogende ouders, voo* zoover het het openbaar lager onderwijs betreft, zelf kunnen bepalen, welk ot derwijs zij hunne kinderen willen laten genieten. Zij mogen in dit opzicht niet wor den aeiitergesteld bij de meergegoeden. Niet de standenscholen, want die zijn dikwijls lie gevolg van plaatselijke toestan den, maar het standen-onderwijs wordt dooi de wet op het lager onderwijs vei-boden. Het onderwijs op de volksscholen staat thans m verschillende opzichten achter bij dal op de scholen voor meergegoeden. Spr. neemt o. m. overbevolking van de klassen, beperkte leertijd enz. Op d? vrijz.-democratische gemeente raadsleden rust de plicht, tegen dit standen- onderwijs te ageeren, want het standenon- derwijs is ir strijd met den geest van art. 50 der wet op het lager onderwijs, welk artikel de schoolgeldregeling zooals zij thans veelal wordt toegepast, verbiedt. Spr. ging vervolgens in het kort na welke houding de verschillende ministeries tegen over het door Spr. geschetste principe aan namen. Minister Six handhaafde blijkens een door Spr. voorgelezen circulaire van 1881, dat beginsel. Minister Kuyper bracht echter in de wet de bepaling aan, dat voor M. U. L. O. die kinderen van on- of min vermogenden in aanmerking komen, „die daarvoor aanleg toonen te bezitten." Hier door wordt een achterdeurtje opengehouden. Het ministerie-Heemskerk maakte hiervan tot nog toe geen gebruik, doch de mogelijk heid dat te kunnen doen, bestaat toch. Bij de hierop volgende wisseling van ge dachten wees de heer Van Aalten op de noodzakelijkheid, dat de vrijz.-dem. gemeen teraadsleden ook het oog dienen te houden ojl de verordening, regelende de toelating tot de schelen voor het openbaar lager on derwijs en op de organisatie van dat on derwijs. Wat betreft de wetswijziging van minister Kuyper, daarbij meende mr. Fokker, dat het wtnschelijk was, tot de Kroon het verzoek te richten de gewraakte bepaling te vernie tigen. De vergadering ging daarna over tot de behandeling van eenige huishoudelijke za ken, waarbij de pers geen toegang had. 's Middags werd de vergadering voortge zet in liet Gebouw voor K. en W. en de pers weder toegelaten. De voorzitter heropende de vergadering en deel Je mede, dat de heer A. Roest Jzn., als bestuurslid was herkozen. Het ledental steeg in 1908 van 54 tot 67 De rekening en verantwoording van den penningmeester sloot met een batig saldo van 235.56. Door den heer R. Kapinga uit Zwolle, werd nu ingeleid het onderwerp„De wen- schelijkheid van het verleenen van inzage aan de gemeentebesturen van de registers van aanslagen der Vermogensbelasting en van de kohieren der bedrijfsbelasting." Spreker wees er op, dat de opdrijving van den hoofdelijken omslag in hoofdzaak ten laste komt van de middenstandsklasse en de arbeiders-bevolking. Naar Spr.'s mee ning, wordt meermalen door menscKen met een zeer groot inkomen een onjuiste opgave gedaan van dit inkomen, wanneer opgave gevraagd wordt in verband met den hoof delijken omslag. Spr. noemt een door hem voor eenlgen tijd in de raadsvergadering te Zwolle ter sprake gebracht geval van bena deeling dei gemeente, waarbij o.a. bleek dat een hooggeplaatst persoon opgegeven had een inkomen van 11,000 per jaar te heb ben, terwijl na den dood van dien persoon bleek, dat hij een inkomen had genoten van 35,000 Spreker schetst- de onaangename positie van bijv. een burgemeester, die, bekend met de werkelijke inkomens van de belasting plichtigen, van die gegevens geen gebruik kan maken, waar hij bijv. ziet dat een on juiste opgave van een inkomen wordt gedaan. Tot op heden eischt de wet, dat d'oor de ge meenteambtenaren alle mogelijke inlichtin gen gegeven worden die het voor het Rijk mogelijk maken de belastingheffing zoo zui ver mogelijk te doen zijn. Helaas worden do voor die zuivere belastingheffing zoo noodige inlichtingen, door het Rijk aan de gemeente geweigerd, ja, bestaat zelfs, zooals spreker reeds zeide, een bepaald verbod tot gebruik making van de aan den burgemeester beken de gegevens. Volgens spreker kwam veeleer aan dén burgemeester van Best, die voor kort met den rechter in aanraking kwam, doordat hij de belangen der gemeente wen- schende te behartigen, gebruik maakte van hem bekende gegevens, eene belooning toe, niet zooals nu eene straf. Het- is spreker aangenaam dat thans blij kens het ontwerp van minister Heemskerk eene verandering ten goede in dezen niet te hand-haven toestand zal komen. Blijkens dit ontwerp toch, zullen de burgemeesters en ge meenteambtenaren persoonlijk inzage kun nen nemen of afschrift kunnen vragen van de registers van aanslagen der vermogensbe lasting en van de kohieren der bedrijfsbe lasting. Is dat ontwerp van wijziging der gemeentewet eenmaal wet geworden, da/n Ls daarmede de mogelijkheid geschapen tot een zuiverder, een billijker belastingheffing van gemeentewege dan de thans bestaande. Hierna besprak mr. Fokker, uit Leiden, den financieelen nood der gemeente. Ook hij meende, dat de oorzaak van dien nood ligt in de opheffyig der accijnsen in 1865, omdat dientengevolge de gemeente zelf in druk kwam. Een druk die niet voldoende werd opgeheven door de daarvoor in de plaats ge stelde 4/5 van de personeele belasting en opcenten op liet gebouwd. Daar echter d© taxatiewet. van 1885 het bedrag van 4/5 fixeerde, ging de mogelijkheid van toename bij meerdere welvaart, van de stad, verloren. Bij de wet van 1897 werd nu weer een be drag per inwoner door liet Rijk aan de ge meente toegestaan. Hieraan werd toegevoegd van het gezamenlijk bedrag van de jaar wedde van den bui-gemeester en den secreta ris, doch nooit meer dan f 600. Hoewel me nige gemeente hiervan veel profijt had, zat men spoedig toch weer in den knel. In 1878 had de wet-Cappeijne de gemeente eene ver goeding verzekerd van 30 f der kosten van liet onderwijs, in 1904 en 1905 weer gewij zigd 'bij de invoering der leerplichtwet, resp. de wet-Ivuyper. De herziening van 1897 haal-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2