ONTVANGEN een ruime keuze SPORT- en J. L VAN NIE, So Easy p-nez Utrechtschestraat 18. S I P K E S' Steenfabriek, Landerijen STADSNIEUWS. ADVERTENTIÊN. A, C. ENGELBERTS en Co, SAFE-DEPOSIT. Sportterrein „Birkhoven" Notaris BOLK, te Amersfoort, Wegens vertrek naar elders te Huur te Zeist, Gezond Doorn. EFFECTEN. Huisknecht, Werkmeid, Besteedt uw geld op D. J SMITS, Arnh. str. 20. W. F. A. GROENHUIZEN, - Axminster Karpetten. Moquette Tafelkleeden. Behangery. Stoffeer dery. Meubileering. PARELCOLLIERS. <Ie het plaatselijk element in het gemeente lijk belastingstelsel wel iets meer naar vo ren, niaav wat men er v n verwachtte bracht dezé "iet. In 1903 werd een staatscommissie benoemd, bij welke het denkbeeld instem ming vond, dat het Rijk voor zijn rekening zou nemen de kosten van vervoer en ver pleging van arme krankzinnigen, hetgeen liet Rijk op pl m. 11 millioen zou komen te staan. De commissie gaf ook in overweging, dat het. Rijk de helft der salarissen van bur gemeester en secretaris voor zijn rekening zou nemen. Door minister Heemskerk is thans een wetsontwerp tot wijziging der omtrent plaat selijke belastingen in de gemeentewet opge nomen regelen, voorgesteld. Geen kritiek op dit ontwerp wenschende uit te oefenen, be paalde spreker zich tot het nagaan van de verschillende voorgestelde wijzigingen, waar bij hij de wenschelijkheid bepleitte van ver deeling van belastingdruk door verschil lende niet hooge belastingen. Waar het ontwerp-Heemskerk o. m. toestaat, dat de gemeenten een matige winst met hunne be drijven mogen zien te bethalen ten voordeele van de gemeentekas, daar ontraadde hij eene verhooging van gas en electricïteit, omdat deze verhooging eene belasting zou zijn, die, in hoofdzaak de middenstandsklasse zou treffen. Nadat nog enkele punten door eenige leden waren toegelicht, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Utrecht. De yergadering van den Al- gemeenen Bond van Katholieke Kiesvereni gingen zal, naar wij vernemen, op 3 Mei alhier worden gehouden. Als'dan komt aan de orde het program van actie. Middelbaar Technische School voor de Bouwkunde. B. en W.- van Utrecht hebben aan den Raad1 dier gemeente een voorstel doen toekomen in zake de door den NederlAannemersbond' voorgenomen stichting van ©en middelbaar technische school voor de bouwkunde in de gemeente Utrecht. Zij stellen te dien behoeve voor: 1. een terrein beschikbaar te stellen, gelegen nabij de Croeselaan, groot pl.m. 50 x 100 M2. en dat aan den Nederl. Aannemersbond in erfpacht uit te geven voor een tijdvak van 75 jaren, tegen betaling van oen jaarlijksche pachtsom van f 1800 2. deel te nemen in de obligatieleening, die door den Aannemersbond zal wonden uit gegeven ter 'bestrijding van de kosten van •oprichting en inrichting van het te stichten schoolgebouw van één vijfde gedeelte van bet gebeele bedrag tot een maximum van f 35,000, onder beding, dat de door deze lee rling verkregen gelden moeten worden aan gewend voor den bouw en de inrichting van een middelbare technische school voor de bouwkunde op bet onder 1. genoemde terrein, en voorts o.a. onder bepaling, dat de leening zal worden aangegaan tegen een rente van 4 pet. 'sjaars en ^nder eerste hypothecair verband van het recht van erfpacht met alle op den in erfpacht gegeven grond gestichte of nog te stichten gehouwen. Voorts stellen zij voor, aan den Aanne- mershond ter bestrijding van de kosten van exploitatie dier school, jaarlijks tot weder opzegging een subsidie uit de gemeentekas toe te kennen van ten hoogste f 10,800, zulks o. m. onder voorwaarde, dat het reglement der school en alle eventueel later daarin aan te brengen wijzigingen vooraf door B. en W. worden goedgekeurd, in welk reglement o. a. een bepaling moet voorkomen, dat de school zal worden bestuurd door "een com missie van 7 leden, van wie 5 door den Ned. Aannemersbond en 2 door den gemeenteraad van Utrecht zullen worden benoemd. B. en W. stellen dan verder nog aan den Raad voor, te bepalen, dat de Nederl. Aan nemersbond slechts dan voor den hiervoren omschreven steun in aanmerking zal komen, "indien doorliet Rijk aan den Bond een jaar lijksche subsidie wordt toegekend van ten minste f 17.500 en door de prov. Utrecht een jaarlijksche subsidie van ten minste f 2500. Vakschool vaar de Ty po- graf en. Aan den gemeenteraad van Utrecht is door 13. eo W. een voorstel aange boden in zake de stichting van een gebouw voor de Vakschool voor de Typografie in die gemeente. Zij stellen te dien behoeve den Raad voor 1 een terrein beschikbaar te stellen, gelegen aan den Jutfaaschen weg, groot. pl.m. 1600 M2., en dit aan de vereeniging „Vakschool voor de Typografie" in erfpadht uit te geven voor een tijdperk van 75 jaren, tegen be taling van oen jaarlijksche pachtsom van f 640; 2. deel te nemen in de obligatielee ning, die d'oor de genoemde vereeniging zal worden uitgeschreven ter bestrijding van de kosten van oprichting en inrichting van het te stichten schoolgebouw voor de helft van het gëheole bedrag tot een maximum van f 50,000, onder voorwaarde o.a., dat deze lee ning zal worden aangegaan tegen een rente van 4 pet. 's ja-ars en onder eerste hypothe cair verband vaji het rec'ht van erfpacht met alle op den in erfpacht gegeven grond ge stichte of nog te stichten gebouwen. Voorts stellen B. en W. aan den raad voor, 'het bij raadsbesluit van 17 Januari 1907 aan voornoemde vereeniging tot weder opzegging toegekend subsidie van f 4500 te verhoogen met f 1000 en mitsdien te bepalen, op f 5500 's jaars, onder bepaling dat, 200- lang het nieuwe schoolgebouw nog niet is geopend, het juiste bedrag van de subsidie door B. en W. zal worden vastgesteld', en onder beding dat- bet reglement der school en alle eventueel later daarin aan te bren gen wijzigingen vooraf door B. en W. wor den goedgekeurd, in welk reglement o.a. de bepaling moet voorkomen, dat twee der leden van het bestuur der vereeniging zullen wor den aangewezen door den gemeenteraad van Utrecht. aIn den ouderdom van 52 jaren is te Utrecht overleden, de heer H L. A. van den Wall Bake, in leven Rijksmuntmeester en lid van den gemeenteraad, ridder in de orde var. den Nederlandschen Leeuw. De heer Bake werd in 1887 muntmeester aan 's Rijks Munt, om 1 Januari 1902 bij de reorganisatie van de Munt onder den zelfden titel op te treden als hoofd van de afdeeling directie. In den gemeenteraad heeft de heer Van den Wall Bake ruim 15 jaren zitting ge had. Den 12. September 1893 werd hij voor de eerste maal gekozen. Hij behoorde niet tot de leden, die. veel deelnemen aan de be raadslagingen in de openbare zitting, maar zijne groote kennis van technisch zaken schonk aan zijn woord een groot gezag, zoo dikwijls onderwerpen op dat gebied aan de orde waren. Den laatsten tijd was de heer Bake zeer sukkelendvoor herstel van krachten begaf hij zich haar Arnhem, waar aanvankelijk beterschap intrad, die evenwel niet van lan gen duur mocht zijn. De laatste weken ver ergerde zijn toestand; toch kwam het einde nog vrij onverwacht. De zaak van E ij k. Te Utrecht uerd Zaterdag voor ;de openbare terechtzit ting oehandeld de zaak van H. J. van Eijk, kassier en commissionna r in effecten te Utrecht, culangs in staat van faillissement verklaard, en op last der justitie aangehou den 'er zake van verduistering. I11 de dag vaarding is beklaagde ten laste gelegd, dat hij opzettelijk geldswaardige effecten en gel den, die toebehoorden aan anderen, dan aan hem, beklaagde uit hoofde van zijn beroep als commissionnair in effecten, en anders dan Uoor misdrijf onder zich had, te Utrecht en te Woerden, alhans in liet arrondissement Utrecht, althans in Nederland, in een tijds verloop van 1 Januari 1906 tot 18 Novem ber 1908, wederrechtelijk zich heeft toege- eigend en dat hij als koopman en com missionnair dn effecten werkzaam te Utrecht en te Woei den gedurende den tijd van 1 Januari 1906 tot 18 November 1908, zijn de hij op dezen laatsten datum failliet ver klaard, ter 'bedriegelijke verkorting van de rechten zijner crediteuren, niet heeft vol daan aan de op hem rustende verplichting tot het houden en bewaren van boeken, ge lijk hem door de bepalingen van het Wet boek van Koophandel was voorgeschreven --- hebbende hij gedurende al dien tijd al daar niet 0» niet geregeld van dag tot dag naar orde des tijds een dagboek ge houden, hebbende hij aldaar evenmin, noch in het- eerste halfjaar van 1906, noch in dat van 1907, noch in dat van 1908, eeij staat en balans opgemaakt, en deze in een regis ter ingeschreven en geteekend. Verdediger was mr. H. Th. Gerlings. Er waren 16 getuigen- gedagvaard, waaronder twee a décharge. Bij het verhoor ontkent beklaagde te groot te bobben geleefd. Op een vraag of bekl. aan cliënten geen waar- delooze stukken verkocht had, antwoordde bekl., dat hij niet wist, dat ze waardeloos waren. Hij .beweert te goeder trouw te heb ben gehandeld. Getuive C. <le Graaf o. a. zeide, dat de familie dooi bekl. meer dan f 45000 heeft verloren en getuige J. Sterk vroeger f 20,000. Na hei getuigenverhoor a décharge werd de behandeling van bovengenoemde straf zaak uitgesteld tot Dinsdag a.s. Nog eenige getuigen a décharge zullen dan gehoord worden, waarna de officier zijn requisitoir zai houden en mr. Gerlings zijn pleidooi. Achttien hoven. In deze gemeente is een geval van mond- en klauwzeer voor gekomen. Zeist. De Vereeniging tot bevordering van de Paardensport alhier, zal op 28 Juli een concours liippique met springconcours houden. Treinvertraging. Trein 277, van Utrecht naar Hilversum, ondervond Zaterdagmiddag nabij Maartensdijk groote vertraging door het springen van een vlam pijp der machine. Een machine van Hil versum haalde den trein op. Een en ander maakte dat de trein ongeveer drie kwartier te laat te Hilversum aankwam. Te Baarn werd Donderdagavond eene vergadering gehouden van bestuursleden der Oranje-commissie, Floralia-vereeniging, afd. Baarn van Tuinbouw, Huis vlij t-coan- niissie, afd. Baarn van Volksbond, Werk- loozen-comité en afd. Baarn van de V. P. N-, naar aan leiding van het bedanken van den heer N. Wafelbakker als bestuurslid van genoemde vereenigingen. In deze ver gadering werd met algemeen© stemmen <le volgende motie aangenomen,,De Vereeni gingen enz., ten zeerste betreurende het be sluit van den heer N. Wafelbakker en op hoogen prijs stellende zijn werkkracht en werklust, steeds voor de verschillende ver eenigingen betoond, verzoeken hem alsnog terug te komen op zijn ontslagname. Naar aanleiding van deze motie, welke hem door eene deputatie uit genoemde vereenigingen werd aangeboden, heeft de heer Wafelbak ker zijn ontslagname teruggenomen. Hilversum. De heer K. Kooy is be noemd tot 2en leeraar in het timmeren aan de Ambachtsschool te Doetinchem. Er waren 175 sollicitanten. Hilversum. In de algemeene ver gadering van aandeelhouders van. de Mij. tot Expl. van het Nimrodpark te Hilversum, gevestigd te 's Gravenhage, werden de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd en werd het dividend bepaald op 5 De aftredende commissaris, de heer J. Keij uit Amsterdam, werd met algemeene stemmen herkozen. R h e n e n. De heer A. Oostenrijk, direc teur van het Rijks post- en telegraafkan toor, hoopt 1 April den dag te herdenken, waarop hij vóór 30 jaar bij de Rijks tele graaf in dienst trad. Noodlottige val. Het 10-jarig zoontje van H. te Apeldoorn had dezer dagen het ongeluk, voorover in een kelder te val len, met het treurig gevolg, dat de kleine na hevig lijden dezen morgen is overleden. De Kerkreraad der Ned. Herv. Gem. l eeft 1 esloten om op den dag, volgende op dien waarin de blijde verwachting der Ko ningin in vervulling is gegaan, des morgens te 9 uur in de St. Joriskerk een dank- en bidstond ie houden. In de predikbeuirtenlijst Van de Re- nionstiantsche Gemeente is voor den 4en April een wijziging aangebracht. Alsdan treed', niet Ds. ten Cate, maar Ds. Hooy- kaas als spreker op en heeft de bevestiging van de nieuwe lidmaten plaats. In de kunstvitrine van Valkhoff's Hofboekhandel is tentoongesteld een aquarel van den heer G. Kingma, voorstellende een gedeelte van de Muurhuizen, 't zoogenaam de „Lalijntje". Bij den gisteren en eergisteren te Utrecht gehouden schaakwedstrijd behaalde de heer L. J. van Rhijn in de 2e afdeeling den 2en prijs, na loting om den eersten prijs met den heer jhr. Strick van Linscho- ten. De heer Herz behaalde den tweeden prijs in de 3e klasse. U. D. -Quick l—O. 't Gaat dus alweer wat vooruit met Quick! Van 50 op 10 en clan nog te weten dat U. D. zooveel sterker is dan P. W. Want niet alleen de uitslag is beter, maar ook waren er nu 3 eerste elftal spelers te gen de vorige week twee; verder 5 van t 2e elftal er. 3 van 't derde. U. D. speelde met 2 invallers. Het vroegere eerste elftal van Quick ver loor hier op de Leusderhei met 2 0 van D De jongeren hebben zich ook ditmaal kra- n:g gedragen, geen oogenblik verflauwden ze. O111 2 uur werd aangevangen. U. 11. had goed geraden en verkoos eerst met wind mee te spelen. Al dadelijk bleek dat de gastheeren sterker waren. De achterhoede en vooral de midclen- linie moesten flink aanpakken. Zooals altijd, was Keetell echter goed op zijn plaats en wikt menigen aanval te bre ken. Coeneu was voor hem een niet to versma den steun Genoemde spelers wonnen dan ook een uitstekend b a c k-stel. Zij begrijpen elkaar en weten sieeds goed hun plaatsen. Zoo duurde het dan ook een half uur, eer U. D. het eerste en eenige punt kon maken. En dit nog wel door een toeval. Door de hardheid van 't veld, kreeg de bal eTfect, waardoor Keetell mistevóór 'hij zich kort herstellen, was Pluim er al bij en scoorde door een keihard, onhoudbaar schot. Intusschen had de rootle voorhoede wel eens een aanval beproefd, maar, mede door den sterken tegenwind, had dit geen succes. Ook de U. D-menschen stuitten- op de hechte Quick-achterhoede, zoodat de rust inging niet den stand 1 0 Waarlijk dus geen slech'- begin, in aanmerking genomen den sterken tegenwind. Na de thee is 't spel vrij verdeeld. Toch is er een oogenblik dat U. D. voort durend het Quick-doel bestookttot doel punten komt 't echter niet meer. Daarentegen zijn er ook momenten dat, vcoral door 't harde van de b a 1 f s, de bal ■voortdurend op U. D.'s speelhelft gehou den wordt. Eenige minuten vóór 't einde denken we zelfs de Quick-voorhoede te zien scoren, maar neen, zoo ver mocht het niet komen. Het einde was dus een 1 0 overwin ning voor U. D. Verdieno is die overwinning in allen deele, nant hoewel doelpunt door een bof je ont stond, zijn er ook wel momenten geweest dat U. D een goaltje meer verdiend had. Zekere A. v. L. trachtte, in een aan val van moedeloosheid, zich gisteren, op den Hoogen weg, door een revolverschot van het leven 'e berooven. De kogel verwondde hem in het hoofd, dooh niet doodelijk. Dr. Scbreuder, inmiddels geroepen, ver bond den jongen man en deed hem per zie- kenwagentje naar het St. Elizabeth's Zie kenhuis vervoeren. Naar wi; vernemen is de toestand van den patiënt thans bevredigend. Gevonden voorwerpen. Aan het 'politiebureau zijn gedeponeerd een zilveren armband en een ledig geld beursje. Voor den reclitmatigen eigenaar aldaar terug te bekomen. Stoom vaartberichten, Opgave agentschap Alex. Mackintosh Co. Het stoomschip Koning Willem II van de Stoomvaartmaatschappij Nederland ver trok 25 Maart uit Batavia. Het stoomschip Oranje van de Stoomvaart maatschappij Nederland vertrok 26 Maart van .Lissabon. Commissionnairs In Effecten en Kassiers. Amsterdam. Amersfoort. Plantsoen 10. Interc. Telephoon 188. Procuratiehouder met Algemeene Volmaeht te Amersfoort J. CATTIE Fabrikaat „LIPS", Dordrecht. Nienwste constructie. Geheel Inbraak- en Brandvrij. T nlfPttPlI te huur a f 10-— Per Jaar' liUAüllüll f 2.50 per maand, enz. Afzonderlijke Knip- en Schrijfkamer voor huurders van Loketten beschikbaar. Naamlooze Vennootschap te Amersfoort. Algemeene Vergadering van Aandeel- honders Vrijdag 2 April a. s„ des na middags 4 uur. in het Café Centraal", Langestraat, te Amersfoort. zal Dinsdag 30 Maart 1909, *s avonds 7 nnr, in het Koffiehuis „den Arend" te Amersfoortin VEILING brengen onder Amersfoort: I. HUIS en Erf, Havik 35. Sectie E No. 3420, groot 1 Are 40 Centiaren. II. HUIS en Erf, Kortegraclit 22. Sectio E No. 2068, groot 77 Centiaren. III. HUIS en ErtWestsingel 35. Sectie E No. 4123, groot 98 Centiaren. IV. HUIS en Erf, Vijverstraat 17. Sectio E No. 3704, groot 53 Centiaren. Ter bezichtiging vervoege men zich tot de bewoners, en voor dat sub II ten kantore van den lieer HUBERSKorte Gracht. Aanvaarding en betaling koopsom 39 Juni 1909. Zie breeder bij biljetten. ruim gebouwde VILLA, met voor- en achter tuin, in de onmiddellijke nabyheid van Spoor, Bosch en Tram, Bev. 9 Kamers met Badkamer, W.C/s, Gas- en Waterleiding. Huurprijs f 550.-. Inlichtingen bij RIJK CRUIJFF Jr., Stations plein to Zeist en Gebr. PIJ PEK Co., Slotlaan te Zeist. JIOXTFOOBT. De Notarissen G. A. DE GELDER te Mont foort en Mr. A. J. C. JONGEJAN en P. DE BOOY te Amsterdam, zullen op Vrij flag 2 April 1909, des voormiddags 11 uur, in de Gouden Leeuw te Montfoort, verkoopen de machinale STEENFABRIEK ..Kerkziclit-% mot Loodsen, Woningen, Stoommacliino en Steenmachine, Gereedschap pen, voorraad ongebakken steenen en aarddaui, kapberg mot koestalling, en vorm- en tasvelden, to Montfoort, zeer nabij de Stad, groot 97.10 aren 4.93.35 heet. Wei-, Bonw- en Boom- gaardland. mot Haaghuis, Koetshuis, Hooi berg en vormvelden, te Montfoort en Willes- kop, tegenover de Steenfabriek: 6.27.57 heet. Weiland te Montfoort op de Hooge Waard; en 2 Huizen under één dak to Mont foort aan den Achterdijk. Een en ander is in .eigen gebruik te aan vaarden bij de botaling van de koopsom, op 14 Mei 1909 of eerder, uitgezonderd ongeveer 1/2 heet. bouwland, in gebruik bij verschillende personen tot 1 November 1909, en do 2 Hui zen aan den Achterdijk, die bij de week ver huurd zijn. Alles is dagelijks te bezichtigen van 11 tot 3 uur. TE HUUR terst. of later compleet gemeub. VILLA, bij bosch en tram, bevatt. 8 Kam.,1 Serre, Kouk., Keld., Schuur, grooton Moestuinenz. Huuvpr. f 1000.per jaar. Fr. br. lett. L. A. aan KRAAL's Boekh. Drie bergen? Op een Kassierskantoor alhier wordt gevraagd een Bediende, hoofdzakelijk voor t Rekening-Cou rantboek en 1'enigszins bekend mot coupons. Voorloopig salaris f 400.—. Br. onder lott. E. N. aan VALKHOFF's Hof- boekhandel. Jhr. R. DE BEAUFORT te Doorn, ver langt met 1 Mok con bekwamen niet .onder de 25 jaar, P. G. Mevrouw DIEMONT te Rijnvliet, bij Utrecht, vraagt 1 Mei tegen good loon on jaarlijksche verhooging, eene bekwame P. Q.t voorzien van goede getuigen, on gewond een muts te dragen. Aanbieding in peraoon of franco per brief. MAISON „L'HIRONDELLE" AMERSFOORT. 24 LANGESTRAAT. UITNOODIGING TOT EEN BEZOEK AAN ONZE EXPOSITIE. AANBEVELEND, W. K. VAN ROSSUM. BOSCH BENNEN JAM, BOSCH BESSENGELEI z. pitten. BOSCHBESSENSAP, BOSCH BESSEN WIJ N, GEMAAKT VAN BLiUWE BOSCHBESSEN. de beste manier en koopt een Auping's matras. V behoeft dan niet meer bevreesd te zijn, onrustig te slapen. Vraagt hef maar aan uiten huisdokter, want die kent ze natuurlijk, omdat de Auping's?' in vele moderne ziekenhuizen en inrichtingen u-orden gebruikt. Ons album is gratis en franco. Vraagt het s.v.pl. eens aan. FABRIEK: „AUPIHG", DEVENTER. alleen de echte verkrijgbaar bij Instrumentmaker. Langstr. 42. Reparatiën aan biillen en p-nez. Inkoop tegen den hoogsten prgs van Parelen on Diamanten. Steeds J in voorraad 2(U> hands Parelen tegen voordeelige prijzen. S. SPIJER, KalverMtrnnt 222, AuiMtcrriam

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3